Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sa PPP-a, novosadska Viber grupa za vrtiće:

 

Quote

Poštovani roditelji,
obaveštavamo vas da je u periodu od 17.01- 24.01. 2022 godine ukupno 178 naših zaposlenih obolelo od Kovida. U svakom od naših vrtića , na žalost, svakodnevno se povecava i broj obolele dece.
S obzirom na situaciju koja je vrlo izazovna, u narednom periodu ( da bismo uopšte mogli da funkcionišemo) , neke grupe će se spajati, menjaće se vaspitači kao i radne sobe u kojima deca borave.
Apelujemo na sve roditelje da , ukoliko imaju mogućnosti, decu u narednom periodu ne dovode u vrtić bar neko vreme, dok ne prevazidjemo ovaj krizni period.
Hvala

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, erwin said:

 

Pa hahahahahahahaha, lik je bukvalno uzeo da svi stanovnici Kanade NISU ŽIVELI dva meseca koliko je trajao lockdaun i onda to uporedio sa procenjenim sačuvanim životima. Kakve se sve budalaštine samo štampaju po belosvetskim "naučnim" časopisima, majko mila.

 

 

https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/13571516.2021.1976051 (citat je sa strane 19)

Ne treba verovati baš svemu o šta čovek može da se spotakne bazajući društvenim mrežama, naročito kada je kompletan članak dostupan za čitanje.

 

Najbolja (i standardna) mera toga koliko nekome nešto vredi je to šta je on spreman da trampi da bi to dobio, tj. koliko je spreman da ga plati. A (konzervativna) procena je da su ljudi u Kanadi u proseku spremni da trampe 12 meseci života pod lokdaunom za 10 meseci života bez lokdauna (dakle NIKO nije pretpostavio da ljudi nisu živeli 2 meseca). Evo dela gde je to objašnjeno, a koji, gle čuda, neposredno prethodi odlomku koji je "jedan čovek na Tviteru" podvukao:

 

 

>>
Professor Caplan (2020) has suggested a thought experiment that provides a solution for the cost measurement issue. Rather than attempt to measure a long list of costs and add them up, Caplan proposes a method that exploits our willingness to pay to avoid the harms of lockdown. If lockdown imposed net costs of $1000 on a person, then that person would be willing to pay up to $1000 to avoid lockdown. Caplan, however, poses the matter in terms of time rather than dollars. His (paraphrased) thought experiment is the following:

 

Suppose you could either live a year of life in the COVID era with lockdowns (e.g. like what happened in the U.K.), or 12-X months with the virus but no lockdowns (e.g. like what happened in Sweden or Florida). What value of X would make the AVERAGE person indifferent?

 

Professor Caplan’s thought experiment addresses the total costs of all covid prevention as perceived by each person living under it, and therefore is an appropriate utility based cost measure to hold up against the value of lives saved through lockdown: X is the number of months a person is willing to pay to avoid lockdowns, other things equal. To make this more explicit, let y0 be the set of behaviors one would engage in during the Covid-19 pandemic year without lockdown (Swedish case), and y1 be the set of behaviors engaged in with actual lockdown (UK case). Let U (y0, 12 − Xmonths) be the utility of the former, and U (y1, 12 months) be the utility of the latter. Professor Caplan is asking: what value of X makes the two utilities equal?

 

For any random individual, X could take on a wide range of values. For some this past year has been horrific, and perhaps they would have preferred it never happened. Perhaps they suffered violence or abuse that was fueled by frustration and alcohol while locked down during a long stay-at-home order. Or perhaps they lost a business, a major career opportunity, or struggled over a long period of unemployment and induced depression. For these people, X equals 12 — they would have paid 12 months of their life to have avoided this past year. Others might have been willing to pay even more. For the vast majority of populations, Covid-19 was not a serious health risk. Lockdowns provided no benefits and only costs. Thus, for the vast majority, X likely takes on a value in the order of a few months.

 

On the other hand, consider the case of an elderly person in relatively poor health. Such a person, as we know from the research done on voluntary responses, will very likely isolate and lockdown voluntarily. Mandated lockdowns impose no marginal costs on them, and as a result, this person would set X = 0. That is, they would pay nothing to have avoided mandated lockdowns. There are others for whom lockdown was also just a minor inconvenience. Those who are professional and have no children at home; who have access to Amazon, Zoom, and the internet; who live in a large house with a garden, dislike travel (and travelers), and have poorer health are also likely to pay very little to avoid lockdown. These folks might be willing to sacrifice only a week or two (e.g. X = .25) to avoid lockdown.

 

The question is: how many months would be sacrificed on average? Professor Caplan argues that X = 2 months is a conservative estimate. That is, on average, two months would be sacrificed to have avoided lockdown. For the sake of demonstration, I will use this value of two months, in the context of Canada, to calculate the costs of lockdown.

>>

 


Čad i kada bi Kanadjani u proseki hteli da trampe godinu dana života pod lokdaunom za 11 meseci života bez lokdauna (uz koronu) i tada bi količnik bio ogromnih 70.71. Čak i kada bi ljudi hteli da žrtvuju samo jedan dan, kada bi 365 dana lokdauna trampili za tek 364 dana bez lokdauna, čaki tada bi količnik bio veći od 1...tek negde na 7.2 sata, ako sam dobro izračunao, ovaj količnik postaje 1...što "mere protiv korone" zaista svrstava u red najvećih mirnodopskih politički izazvanih tragedija u ljudskoj istoriji.

 

A, opet kažem, ovde pričamo o Kanadi, u siromašnijim zemljama gde je život sa vs bez lokdauna često pitanje života sa vs bez hrane, prosečna cena za koju bi ljudi trampili godinu dana života pod lokdaunom je daleko ispod 10 meseci...

 

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

Jos jedan zakljucak/pitanje lekara na onaj clanak (moj post s prethodne strane) - mislim da smo i mi postavljali pitanje ovde, ali slabo se nalaze ti podaci:

 

"Interesantna je i informacija da je u bolnici 70% nevakcinisanih, 30%vakcinisanih, a iz obe grupe samo 2% onih koji su vec ranije prelezali kovid.
Da li to potvrdjuje da je prirodni imunitet, ipak, jaci od vakcinalnog
?"

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Laki21 said:

Džabe pišeš, kod retardiranih avaksa bilo kakav argument koji se ne slaže sa agendom biće preskočen kao da ne postoji. Budući da kada bi se uzeo u obzir, morala bi da se menja agenda a to je naravno nemoguće.

 

Meni nisu problem avaxi - nije glavna odgovornost na pojedincu (moralna svakako jeste) da odredjuje sta je dobro za zajednicu - po stoti put, uvesti obaveznu vakcinaciju, pa kaznjavati one koji nece.

 

Nije drzava pitala (i ostavila na pojedincu) da odluci da li je vezivanje pojasa u kolima dobro za njega ili ne - na osnovu podataka i brojki, donet zakon, - kazna (ako te uhvatimo).

 

Drzava ima spisak svih nas, kad treba da se glasa - isti taj spisak iskoristiti za pozive na obaveznu vakcinaciju. Ako neko ima valjane razloge zasto ne sme, ok; ako neko nece, jer je "procitao na fejsu" - sorry, bad luck, moraces, a ako neces, odrediti neku kaznu i kaznjavati.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jos jedan zakljucak/pitanje lekara na onaj clanak (moj post s prethodne strane) - mislim da smo i mi postavljali pitanje ovde, ali slabo se nalaze ti podaci:
 
"Interesantna je i informacija da je u bolnici 70% nevakcinisanih, 30%vakcinisanih, a iz obe grupe samo 2% onih koji su vec ranije prelezali kovid.
Da li to potvrdjuje da je prirodni imunitet, ipak, jaci od vakcinalnog
?"
 
 
Mislim (mrzi me da gledam sa telefona) da je broj prelezalih ubedljivo najmanja kategorija kod nas. Nevax ima preko 3 miliona, vax možda malo više od toga (sve ako ne računamo decu). Pozitivnih je oko 1.5 miliona (total pozitivnih registrovanih slučajeva gde slučaj nije jednako pacijent).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:

Mislim (mrzi me da gledam sa telefona) da je broj prelezalih ubedljivo najmanja kategorija kod nas. Nevax ima preko 3 miliona, vax možda malo više od toga (sve ako ne računamo decu). Pozitivnih je oko 1.5 miliona (total pozitivnih registrovanih slučajeva gde slučaj nije jednako pacijent).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Vrlo je komplikovano izvlaciti zakljucke, jer imamo milion grupa:

 

1. vakcinisani (3 doze) neprelezali 

2. vakcinisani (3 doze) i prelezali (i koju varijantu covida i koja vrsta vakcine)

3. vakicnisani (2 doze) neprelezali

4. vakcinisani (2 doze) prelezali  (i koju varijantu covida i koja vrsta vakcine)

5. vakicnisani (1 doza) neprelezali

6. vakcinisani (1 doza) prelezali  (i koju varijantu covida i koja vrsta vakcine)

7. nevakcinisani prelezali (koju varijantu covida)

 

....pa sve to jos po godistima/uzrastima

 

Ono sto bi trebalo da je neki opsti zakljucak je da vakcinisani (kompletno ili bar dve doze) i uz to prelezali (bilo koju varijantu) bi trebalo da su najzasticeniji (ako uzmemo osobu prosecne starosti i prosecnog zdravstvenog stanja)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jedno pametno zapazanje na strucnoj grupi:

 

"Ekspozicija je bitniji faktor za održavanje visokih koncentracija antitela. Ne bih ja toliko vezivala za vakcinisan/prelezao, jer ima i jednih i drugih sa jako niskim koncentracijama. A i imuni odgovor je mnogo kompleksan da bi ga pratili samo kroz koncentraciju antitela.

Činjenica je da postoje individualne razlike, ali nisam sigurna da znamo šta je u njihovoj pozadini. U svakom slučaju,  omikron je, što rece koleginica, novi antigen. Svi se razboljevaju. Evo imam i ja da prijavim jednog kolegu - preležao, bustovan, u studiji koja se radi koncentracija antitela procenjena preko granice merenja, od juče opet +. Za sad blaga slika."

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, bohumilo said:

Stvar je u tome da to šta je "dokazano efikasan i bezbedan tretman" nije upisano u kamenu, to je stvar statistike - uvek se sve može testirati i tražiti i više i manje provere i sigurnosti - i to je stvar lične optimizacije, različita za različite ljude. Državne agencije imaju motive da na toj skali idu samo u jednom smeru, u pravcu sto veće sigurnosti pre odobrenja leka, koja prevazilazi optimum sigurnosti za značajan broj korisnika i proizvodi žrtve, ljude koji nisu mogli da prime terapiju jer nije odobrena kada im je trebalo (iako bi je rado primili, uz veći stepen rizika). Osim toga to podiže cene lekova, barijere za ulazak u industriju itd, što takodje u konačnici ljudi plaćaju životima.

Zamolio sam vas za konkretan primjer lijeka koji je mogao da napravi razliku a za koji vi znate da je stavljanje u promet prolongirano. Da li postoji takav lijek?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bohumilo said:

Professor Caplan’s thought experiment addresses the total costs of all covid prevention as perceived by each person living under it

 

"Naučni" članak o tome kako averidžara (as in Dnevna doza prosečnog Srbende / Dnevna doza prosječnog Hrvatine) percipira lockdown, ne o tome šta je stvarni oportunitetni trošak lockdowna.

Dakle, nemojmo se zajebavati. Dostojno profesora koji je na sudu izjavio da će svi gejevi ići u pak'o ako se ne pokaju, da bi se posle vadio tvrdnjom da se to odnosilo na sve ljude, a ne samo na gejove 🤣

Edited by Beonegro
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da će neki bajni ekonomista da se javi da kaže pA tO kOliKo sU sPrEmNi Da PlAtE tOlIkO zApRaVo i VrEdI iako je svakome sa dve zdrave jasno koliko to nema veze s mozgom u ovom slučaju.

 

Naravno da treba raditi analize lockdowna, i sigurno je bilo mnogo glupih i štetnih odluka vlada širom sveta u ove dve godine, ali ovo je poprilično glup paper.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, djole said:

pA tO kOliKo sU sPrEmNi Da PlAtE tOlIkO zApRaVo i VrEdI

Nemam ja ništa protiv tog rezona, naprotiv, mislim da je ta cifra na kojoj se nalaze ponuda i tražnja jedna od malog broja suštinski bitnih stvari na ovome svijetu, ali nam se u ovom konkretnom slučaju podvaljuje da je to što average Joe kaže drugarima ispred diskonta da bi bio spreman da plati da ga ne cimaju mjerama ono što isti average Joe stvarno hoće (a i može) da isuče iz džepa.

Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2022 at 9:44 PM, Laki21 said:

Ti si verovatno jedan od zadnjih Mohikanaca koji je potkačio Deltu...

 

Što je s jedne strane dobro, jer vakcina bolje radi protiv Delte, a s druge strane loše, jer je Omirkon blaža varijanta...

 

U svakom slučaju, pošto si vakcinisan, trebalo bi uskoro da krene na bolje.


A loše je jer mu ništa ne garantuje da neće opet imati koronu (omikron) koliko za mesec dana, ako ne i manje. 
 

Sestra koja se za vikend testirala kaže da je čekala u ambulanti zajedno sa nekim likom koji je samo nekoliko dana pre toga radio test na antitela, imao je preko 700 (ne znam po kojoj to skali) ali je eto ipak bio pozitivan.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Beonegro said:

Zamolio sam vas za konkretan primjer lijeka koji je mogao da napravi razliku a za koji vi znate da je stavljanje u promet prolongirano. Da li postoji takav lijek?

To važi za gotovo sve lekove, tim pre što je bolest teža, jer su tada ljudi spremni da mnogo niže spuste lične kriterijume sigurnosti. Bila je pre nekoliko godina sjajna statistička analiza rada američkog FED-a i grešaka o kojima pričam (uz pregršt podatak i daljih linkova), o trejdofu između, kako oni to zovu, grešaka Tipa 1 - dopuštanju štetnog leka da izađe na tržište - i grešaka Tipa 2 - kašnjenju/zaustavljanju dobrog leka da izađe na tržište:

 

Is the FDA too conservative or too aggressive?: A Bayesian decision analysis of clinical trial design✩

 

Imenovaću i nekoliko konkretnih lekova - interleukin-2, beta blokeri, rekombinantni insulin, brojni lekovi za sidu...ili, pošto smo već na covid temi: vakcine, kovid testovi, Paxlovid, molnupiravir, sprečavanje "challenge trials" (inače, mnoge od ovih stvari su u pandemiji i ubrzane (generalno im za testiranje treba 7-10 godina) ali daleko manje nego što bi bilo optimalno) itd, isl...

 

 

4 hours ago, Beonegro said:

 

"Naučni" članak o tome kako averidžara (as in Dnevna doza prosečnog Srbende / Dnevna doza prosječnog Hrvatine) percipira lockdown, ne o tome šta je stvarni oportunitetni trošak lockdowna.

Ne postoji nikakav drugi ("stvarni") trošak osim troška ZA LJUDE (za svakog individualno i onda zbirno), i niko nije u boljoj poziciji (niti postoji drugi način) da ga utvrdi i  izmeri za pojedinca do njega samog. Postojali su raziličiti ljudi, pokreti i ideologije koji su bili bazirani na postojanju kolektivne volje, želje, troškova itd, ili su tvrdili da oni imaju nekekav transcedentalni uvid u to šta ljudima STVARNO treba, ali su po pravilu završavali opštom humanističkom katastrofom.

 

Treba još primetiti elementarnu činjenicu da se ovde ne radi o nekakvom "prosečnom coveku", to je samo statistička apstrakcija koja služi da se generalizuje zaključak sa užeg na širi skup ljudi, ili sa posebnog na opštije zakljucke. Ne postoji nikakav "prosečni čovek" ili "Averidž Džo" niti je neko išao njega da traži (kako bi ga nasao?) da vidi koliko je on izgubio u lokdaunu, niti to koga zanima. Prosek se dobija, npr, tako što se napravi istraživanje na odgranicenom broju ljudi, koji svi imaju različite odgovore ali se od njih (dakle svi ulaze unutra) napravi prosek jer je to JEDAN broj koji lako može da se pomnoži sa ukupnim brojem ljudi i TAKO dobije neki agregatni podatak, npr. ukupna količina izgubljenih godina života - u koju su, ponavljam, uračunati svi ljudi, i nadprosečni i ispodrposečni.

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ridji said:


A loše je jer mu ništa ne garantuje da neće opet imati koronu (omikron) koliko za mesec dana, ako ne i manje. 
 

Sestra koja se za vikend testirala kaže da je čekala u ambulanti zajedno sa nekim likom koji je samo nekoliko dana pre toga radio test na antitela, imao je preko 700 (ne znam po kojoj to skali) ali je eto ipak bio pozitivan.

 

Džabe gomila neutralizuućih AT ako "ne vide" antigen. A Omikron bez mnogo napora zaobilazi prvu liniju odbrane.

 

Imao sam ja na dan, doslovno, kada sam uveče osetio prve simptome 197 na skali do 250. Dakle taj dan ujutru sam radio test na AT (petak je bio) jer sam u ponedeljak nameravao da uzmem buster, pa sam uprkos tolikom broju AT opet bio zaražen.

 

Tek druga linija odbrane™ par dana kasnije je odradila svoj posao, odnosno ćelijski imunitet koji ipak prepoznaje Omikron.

Link to comment
Share on other sites

Ma nije za mene, pitao me direktor posto sam ja zaduzen za koronu u firmi :) 

 

Kaze curi mu nos par dana. Nije dosao na posao a mrzi ga da se mlati u guzvi. 

 

Mene grlo zeza ali standardno mi je to zbog grejanja i suvog vazduha.

Da dodam, juce sam saznao za lika koji saradjuje sa mojom firmom, najebo nacisto od omikrona. Nevakcinisan, ali bio u bolnici na kiseoniku 5 dana. Nije bas pickin dim ovaj omikron, posebno za Novakove istomisljenike.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

a dodam, juce sam saznao za lika koji saradjuje sa mojom firmom, najebo nacisto od omikrona. Nevakcinisan, ali bio u bolnici na kiseoniku 5 dana. Nije bas pickin dim ovaj omikron, posebno za Novakove istomisljenike.

 

Pa je l' mu potvrdjen omikron ili pretpostavljaju?

Ako se ne varam, u Srbiji jos uvek ima Delte, pre ce biti da je od nje.... 

 

Obzirom da se ne radi sekvenciranje za svakog zarazenog, moze se samo pretpostaviti koji je soj, ali stoji da je svaki soj opasniji za nevakcinisane

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...