Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Quote

 

Pfizer and BioNTech Initiate Study to Evaluate Omicron-Based COVID-19 Vaccine in Adults 18 to 55 Years of Age

The study will evaluate up to 1,420 participants across the three cohorts:

Cohort #1 (n = 615): Received two doses of the current Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine 90-180 days prior to enrollment; in the study, participants will receive one or two doses of the Omicron-based vaccine
Cohort #2 (n = 600): Received three doses of the current Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine 90-180 days prior to enrollment; in the study, participants will receive one dose of the current Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine or the Omicron-based vaccine
Cohort #3 (n=205): Vaccine-naïve participants will receive three doses of the Omicron-based vaccine

 

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-initiate-study-evaluate-omicron-based

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

25-Jan-22:

 

19901/39282/34    50.66 %

 

Na respiratoru 131

 

U bolnicama 3114

 

 

26-Jan-22:

 

19063/37811/37     50.41 %

 

Na respiratoru 138    + 7

 

U bolnicama 3206     + 92

 

 

Poredjenja radi, u delta piku, u oktobru (neki random dan), brojke su bile ovakve:

 

09-Oct-21:

 

5657/20061/52

 

Na respiratoru 285

 

U bolnici      6595

 

Na dnevnih 5, 6, 7k zarazenih, mi smo u bolnicama imali preko 6500 hiljada ljudi, a ne respiratoru 285.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da se zapljunem i ja; za vikend dete dobilo temperaturu posle sankanja i obilnog znojenja, u ponedeljak ga supruga odvela u Medigrup. Dr. konstatovala da nema potrebe da radi test na kovid, dala mu Orosal za apetit, propolis za grlo i posle par dana mu je bilo bolje, sada je već skoro tip-top.

 

Ja u ponedeljak otišao na posao, u utorak dobio temperaturu 37.2 - 37.6 maksimalno. Smoren, boleo me vrat i glava, telo onako. Danas glava manje boli, temperatura i dalje oko 37.5, povremeno curi nos i zagrebe grlo ali povremeno, ništa strašno. Uradim kućni test, pozitivan. Ona druga T crta onako, vidi se solidno ali nije baš tako puna kao C crta. Sutra zakazao kod lekara da me poslušaju i odrade šta treba, a sada bi trebalo da dođe patronažna sestra da nas istestira sve, pa da vidimo šta i kako.

Edited by implant
  • Like 2
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Euronews Srbija u kovid bolnicama Batajnica i Karaburma: Situacija je teška, na lečenju su kompletne porodice

Skoro sve kovid bolnice u Beogradu su popunjene. Mesta ima samo u kovid bolnici u Batajnici, a direktorka te zdravstvene ustanove prof. Tatjana Adžić Vukičević očekuje da će za vikend i oni biti popunjeni ukoliko se nastavi ovakav trend zaražavanja.

Adžić Vukičević je za Euronews Srbija rekla da je situacija u kovid bolnici u Batajnici "dramatična i teška", da se ponavlja najgori scenario iz septembra- oktoba i marta- aprila prošle godine.

"Mi se polako popunjavamo. Prema dinamici prijema očekujem da od subote više nećemo imati  slobodnih mesta. Trenutno u Batajnici ima 670 pacijenata, ima mesta još za 160 bolesnika", navela je ona.

Ističe da ima mnogo teških bolesnika, koji se leče u četiri jedinice intenzivnog lečenja, sa kliničkom slikom koju daje delta varijanta virusa korona.

"Delta soj je dominantan u našoj populaciji, što se vidi po težini kliničkih slika ljudi koji leže. Oni su svi sa masivnim upalama pluća i njihovo stanje je teško i dramatično. Evidentno je da ima  mali broj pacijenata koji su zaraženi omikronom koji se nalaze na bolničkom lečenju. Njihove kliničke slike su blaže i oni se oporavljaju za sedam do deset dana", kaže Adžić Vukičević.

Rekordan broj prijema
Koliko je teška situacija ilustruje podatak da je juče u kovid bolnici u Batajnici bilo 72 otpusta pacijenata, a imali su 111 prijema. Naša sagovornica kaže da je to rekord u broju prijema i da to komparira sa brojem zaraženih od skoro 20.000.

Na bolničkom lečenju je uglavnom starija populacija, stariji od 70 godina. Adžić kaže da rad dodatno otežava što su to pacijenti sa malignim, srčanim ili plućnim bolestima, koje su u terminalnoj fazi.

"Imamo veliki broj hirurških pacijenata, koji su zaraženi na hirurgijama gde su operisani ili su zaraženi došli da traže pomoć. Kod nas je 31 ortopedski pacijent koji zahteva hitno rešavanje različitih povreda", navela je Adžić i dodala da je među pacijentima na bolničkom lečenju oko 30 odsto vakcinisanih i oko 70 odsto nevakcinisanih.

Na pitanje kakva je situacija i koliko imaju zaraženih zdravstvenih radnika, kaže da "nikada nije bilo teže i da je kadar desetkovan".

"Prvi put od kada radi bolnica naš kadar je desetkovan. Imamo 27 zaraženih lekara i 17 medicinskih sestara. Čim se oporave dolaze roviti da rade, da pomognu. Molimo za pomoć sve druge ustanove i došle su kolege iz Mišovića, Zvezdare, Zemuna. Međutim, to je malo. Moram da tražim još 60 sestara, jer se radi o teškim pacijentima i komplikovanim pacijentima kojima treba nega, hrana", istakla je Adžić.

Na bolničkom lečenju, kao i u prethodnim talasima, imaju kompletne porodice, bračni parovi, roditelji i deca.

"Očajna sam jer od 6. januara imam 400 više ležećih pacijenata. Imamo cele porodice, roditelje i decu, bračne parove. Situacija dramatična. Otpuštamo veliki broj pacijenata, ali i primamo veliki broj . Ako se trend nastavi, subota ili nedelja bićemo puni", kaže Adžić Vukičević.
Zabrinjava veliki broj pacijenata
Komandant vojne kovid bolnice Karaburma pukovnik dr Ivo Udovičić kaže da kovid bolnica Karaburma od Nove godine puna i da zabrinjava što sve kovid bolnice u Beogradu imaju mnogo više prijema nego otpusta.

On je za Euronews Srbija naveo da su osim Karaburme, pune i kovid bolnice KBC Bežanijska kosa, Infektivna klinika, Medicina rada, bolnica u Mladenovcu.

"Mislim da je sada zdravstveni sistem u najtežoj situaciji od početka epidemije. Sada imamo ogroman pritisak na kovid amulante, gde nam je veliki broj zdravstvenih radnika angažovan. Zatim imamo ogroman broj zdravstvenih radnika koji nisu u kovid sistemu i koji zbrinjavaju ostale pacijente, a imamo i dalje visok priliv pacijenata u kovid bolnice", rekao je Udovičić.

Navodi da je veliki broj zdravstvenih radnika koji oboljevaju i moraju da budu udaljeni sa posla zbog izolacije ili lečenja.

"Mnogi se utrkuju da daju prognoze da je ovo završna faza i da ćemo na proleće nastaviti mirno da živimo. Mislim da smo na početku ovog talasa, da tek treba da dostignemo pik i da krenemo u silaznu putanju. Tek onda bi mogli da govorimo o boljim prognozama. Moramo da vodimo računa o četiri stvari koje nam ne idu u prilog – da smo među najstarijom nacijama u Evropi, stepen kolektivnog imuniteta je među najnižim, sprovođenje i kontrola protevepidemijskih mera nikada nisu bili na zadovoljavajućem nivou i još uvek imamo delta soj", rekao je Udovičić.

Intenzivna nega
Naš sagovornik kaže da je u ovom talasu u intenzivnoj nezi na Karaburmi preminulo devet pacijenata i da su u proseku bili stariji od 70 godina.

"Imali smo tri pacijenta koji su preminuli vakcinisani. Dva od ta tri pacijenta su imali 83 godine, jedan 77 godina. Moramo da obratimo pažnju, jer u ovom talasu strada uglavnom starija populacija", rekao je Udovičić.

Kako kaže promenila se slika u odnosu na prethodni talas kada je dominirao delta soj. Tada je u kovid bolnici Karaburma bilo 30 odsto vakcinisanih, a 70 odsto nevakcinisanih pacijenata.
"Taj procenat se menja sa omikronom. Znamo da omikron probija imunitet stečen preboljevanjem ili vakcinacijom, tako da je sada taj procenat približan – imamo oko 60 odsto nevakcinisanih i oko 40 odsto vakcinisanih", pojasnio je on.

https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/34712/euronews-srbija-u-kovid-bolnicama-batajnica-i-karaburma-situacija-je-teska-na-lecenju-su-kompletne-porodice/vest (ima dva video klipa)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

Da se zapljunem i ja; za vikend dete dobilo temperaturu posle sankanja i obilnog znojenja, u ponedeljak ga supruga odvela u Medigrup. Dr. konstatovala da nema potrebe da radi test na kovid, dala mu Orosal za apetit, propolis za grlo i posle par dana mu je bilo bolje, sada je već skoro tip-top.

 

Ja u ponedeljak otišao na posao, u utorak dobio temperaturu 37.2 - 37.6 maksimalno. Smoren, boleo me vrat i glava, telo onako. Danas glava manje boli, temperatura i dalje oko 37.5, povremeno curi nos i zagrebe grlo ali povremeno, ništa strašno. Uradim kućni test, pozitivan. Ona druga T crta onako, vidi se solidno ali nije baš tako puna kao C crta. Sutra zakazao kod lekara da me poslušaju i odrade šta treba, a sada bi trebalo da dođe patronažna sestra da nas istestira sve, pa da vidimo šta i kako.

Javni ako imaš neki nalaz da neko od mojih pogleda, i drž` se!

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Pre dve nedelje bol u krstima i glavi 3-4 dana, od toga sam jedno vece imao povisenu temperaturu, simptomi omikrona. Nisam se testirao, jer sam radio od kuce, pa nisam ni otvarao bolovanje.

 

Proverih igg antitela danas, pokazuje vrednost 17 u/ml, 18-22 su granicne vrednosti, preko 22 je pozitivna referentna vrednost. 

 

E sad, dal to znaci da je bio kontakt sa slabijim virusem, ili je test odradjen rano? Konkretno za ta igg antitela sam dobijao pomesane informacije, negde da je 14-15 dana od infekcije optimalno (zavod), negde mesec dana (inep).

 

 

 

 

 

 

Edited by fillam
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Javni ako imaš neki nalaz da neko od mojih pogleda, i drž` se!

 

Hvala, druže! Evo bila i patronažna, svi se testirali - dete i ja pozitivni, žena jok. Sutra idem kod lekara dispoštujem proceduru, verovatno ću raditi krvnu sliku pa ćemo da vidimo.

57 minutes ago, fillam said:

Pre dve nedelje bol u krstima i glavi 3-4 dana, od toga sam jedno vece imao povisenu temperaturu, simptomi omikrona. Nisam se testirao, jer sam radio od kuce, pa nisam ni otvarao bolovanje.

 

Proverih igg antitela danas, pokazuje vrednost 17 u/ml, 18-22 su granicne vrednosti, preko 22 je pozitivna referentna vrednost. 

 

E sad, dal to znaci da je bio kontakt sa slabijim virusem, ili je test odradjen rano? Konkretno za ta igg antitela sam dobijao pomesane informacije, negde da je 14-15 dana od infekcije optimalno (zavod), negde mesec dana (inep).

 

 

 

 

 

 

 

To deluje kao isto ovo što ja imam, glava, krsta, vrat, mala temperatura i povremeno sline i grebanje u grlu. Kod tebe je trajalo 4 dana? Jesi li vakcinisan?

 

A za ovo drugo, ako ti išta znači, patronažna koja nam je sad bila gajbi kaže da treba da prođe mesec dana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Vidim da i Danska planira da ukine mere, jer smatraj da ovo vise nije "socially critical disease":

 

https://www.politico.eu/article/covid-19-no-longer-a-socially-critical-disease-in-denmark-health-minister-says/

 

S obzirom na to da im broj ljudi na intenzivnoj opada, a slučajevi rastu, nije baš toliko čudno, mada bih ja svakako bio oprezniji na njihovom mestu pošto su već najmanje jednom koliko se sećam morali da ponovo uvode mere posle sličnog proglašenja pobede.

 

FKC6n4BWQAQdPK6?format=png&name=small

https://twitter.com/M_B_Petersen/status/1486393791246393354

Link to comment
Share on other sites

 
Stete verovatno nece biti, ali treba uzeti u obzir i ono sto je [mention=34]wwww[/mention] stavljala sta EMA misli o konstantnom booster-ovanju:"The European Medicines Agency (EMA) warns that more than two booster vaccinations in a short period of time could impair the immune response. "
 
Treba voditi racuna da risk ne predje benefit, a mi jos nemamo dovoljno informacija o 4 dozi (jedino ako Izrael sluzi kao test-site za to)
Ja ovako laički mislim da ko je dobio treću dozu treba da sačeka novu verziju vakcine, pod uslovom da to stigne u martu/aprilu kako najavljuju. Do tada 4. doza iste vakcine verovatno malo znači (pogotovo za osobe ispod 60) za povećavanje zaštite bilo nikakve vrste.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Da se zapljunem i ja; za vikend dete dobilo temperaturu posle sankanja i obilnog znojenja, u ponedeljak ga supruga odvela u Medigrup. Dr. konstatovala da nema potrebe da radi test na kovid, dala mu Orosal za apetit, propolis za grlo i posle par dana mu je bilo bolje, sada je već skoro tip-top.
 
Ja u ponedeljak otišao na posao, u utorak dobio temperaturu 37.2 - 37.6 maksimalno. Smoren, boleo me vrat i glava, telo onako. Danas glava manje boli, temperatura i dalje oko 37.5, povremeno curi nos i zagrebe grlo ali povremeno, ništa strašno. Uradim kućni test, pozitivan. Ona druga T crta onako, vidi se solidno ali nije baš tako puna kao C crta. Sutra zakazao kod lekara da me poslušaju i odrade šta treba, a sada bi trebalo da dođe patronažna sestra da nas istestira sve, pa da vidimo šta i kako.
Orosal za apetit? Ja ono što sam jednom ili dva puta pio taj rastvor došlo mi da više nikad ništa ne pojedem.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

Orosal za apetit? Ja ono što sam jednom ili dva puta pio taj rastvor došlo mi da više nikad ništa ne pojedem.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ne znam, moj malac se bukvalno posle par sati povratio i počeo da jede. Prvo polako, a sutra već skoro pa normalno. Pre Orosala nije hteo ništa. 

Link to comment
Share on other sites

Ma bitno da je junoša bolje. To što je na snegu uživao i oznojio se naravno nema veze sa bolešću, za bolest tu je kriv virus.
Taj orosal je skup minerala koji pomaže da se premosti gubitak tečnosti. Zato i jeste tako ogavnog ukusa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, erwin said:

 

S obzirom na to da im broj ljudi na intenzivnoj opada, a slučajevi rastu, nije baš toliko čudno, mada bih ja svakako bio oprezniji na njihovom mestu pošto su već najmanje jednom koliko se sećam morali da ponovo uvode mere posle sličnog proglašenja pobede.

 

FKC6n4BWQAQdPK6?format=png&name=small

https://twitter.com/M_B_Petersen/status/1486393791246393354

 

Oni su vec treca drzava koja planira, ako se ne varam, sto ne znaci da ne mogu opet, u svakom trenutku opet uvesti mere.

 

Ljudima je potreban neki osecaj normalnosti, pogotovo u drzavama u kojima su ljudi uradili sve sto se od njih trazilo - visok procenat vakcinisanih, broj hospitalizovanih, ozbiljnih slucajeva i umrlih mali - procenili su da je trenutak da ljude "pocaste" dozom normalnosti, pa makar na kratko

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, shonke said:

Ma bitno da je junoša bolje. To što je na snegu uživao i oznojio se naravno nema veze sa bolešću, za bolest tu je kriv virus.
Taj orosal je skup minerala koji pomaže da se premosti gubitak tečnosti. Zato i jeste tako ogavnog ukusa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Yup, nekako je uspeo da blago dehidrira (mada ne znam kako), smori se zbog toga i prestane da jede... pretpostavljam da ga je Orosal samo povratio, a da je apetit došao kao posledica toga.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, implant said:

To deluje kao isto ovo što ja imam, glava, krsta, vrat, mala temperatura i povremeno sline i grebanje u grlu. Kod tebe je trajalo 4 dana? Jesi li vakcinisan?

 

A za ovo drugo, ako ti išta znači, patronažna koja nam je sad bila gajbi kaže da treba da prođe mesec dana.

 

Od Utorka do Petka je trajalo, bol u krstima je bila manje-vise konstantna, glava povremeno, temperatura prvo vece lomila , ostale dane se nije vracala, grlo me nije ni mucilo, u Subotu sam se osecao potpuno normalno. Nisam vakcinisan, nekolicina ljudi iz okruzenja se pozarazavala u isto vreme , mesoviti vakcinalni statusi, svi jako slicni simptomi, uz mozda neke nijanse u itenzitetima, ali niko duze od 3-4 dana.

Ko god se testirao je bio pozitivan (ne nuzno iz prvog pokusaja), i svi navedeni primeri su mladja garda, oko tridesetak godina.

 

Hvala na informaciji!

Edited by fillam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne ocekujem bustere na 4 meseci, sto je pomenuto u snimku koji je objavio @erwin. Ocekujem da ce nakon akutne faze (recimo do leta) ove pandemije, biti jedna faza godisnjeg busterovanja za mladje i mozda polugodisnjeg za neke ugrozenije grupe ljudi. Neka to traje jedno 3-4 godine tako. Bice bitno da nastavimo normalan zivot, sto ocekujem vrlo brzo.

 

Inace, na stranu busteri. Vakcinisite se ko nije, sa prve dve doze, u zadnje vreme sam video jasnu razliku toka bolesti izmedju nevakcinisanih i vakcinisanih.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, nemanjaol said:

mene jedan dan bolela glava i dva i po dana bio zapušen i to je to otprilike.

Identična situacija sa mnom, petak predveče neka kratka glavobolja, na šta sam ženi rekao da se i čudno osećam (kao da će grlo i nos da prorade), subota i nedelja prepodne zapušen nos i slinavljenje.

Ali definitivno smo zakačili koronu, doduše kod mene nije potvrdjeno jer se nisam ni testirao, a supruga je najpre privatno uradila brzi antigen koji je bio pozitivan a onda i u kovid ambulanti. Izmedju ta dva testiranja smo zvali telefonom pedijatricu jer poslednja dva dana beba nam je, nakon stavljanja mikroklizme (pošto inače jako teško sam kaki) imala neočekivane 4 stolice za 36h i sve su bile tečne, pedijatrica kaže da je to najverovatnije reakcija na virus, tako da je i mali (verovatno) zaražen. U kovid ambulanti su supruzi rekli da je sreća sto je primila revakcinu nekoliko dana pre porodjaja tako da bi i beba trebalo da ima neka antitela. 
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

659 uzoraka koronavirusa iz Srbije je sekvencirano i okačeno na međunarodni sajt za razmenu genoma Gisaid od početka pandemije, 107 uzetih u zadnjih 180 dana, 58 uzetih u zadnjih 90 dana, i 0 (nula!) uzetih u zadnjih 30 dana.

 

Poslednji sekvencirani genom okačen je pre 11 dana za uzorak uzet pre 37 dana.

 

Broj sekvenciranih uzoraka uzetih u poslednjih 90 dana za ex-Yu:

Slovenija 11.337
Hrvatska 6.474
BiH 809
Crna Gora 224
Kosovo 77
Srbija 58
Makedonija 40

 

Broj sekvenciranih uzoraka uzetih u poslednjih 30 dana za ex-Yu:

Slovenija 1.631
Hrvatska 256
BiH 116
Srbija 0
Kosovo 0
Makedonija 0
Crna Gora 0

 

Slovenci su 7. u Evropi po udelu sekvenciranih genoma u odnosu na sve detektovane slučajeve sa nešto ispod 1%. Nemci imaju nešto preko 1%. Vodeći su Britanci i Danci sa preko 4%.


https://www.gisaid.org/index.php?id=208

Edited by erwin
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

https://7news.com.au/news/coronavirus-nsw/nsw-restricts-visits-to-health-facilities-after-recording-highest-covid-19-case-number-ever-c-4982155

 

New South Wales has restricted visits to health facilities after the state recorded more COVID-19 cases than ever before on Thursday.

There were 1742 infections recorded on Thursday, with the highly-transmissible Omicron variant believed to be fueling the escalating case numbers.

In a Thursday night statement, NSW Health said it had “not made this decision lightly”.

“We have temporarily restricted visitors to healthcare facilities due to increasing transmission rates with the emergence of the Omicron variant,” NSW Health tweeted.

“We must always prioritise our vulnerable patients and staff who are arguably the most vital workers needed in a pandemic.”

Patients will be allowed visitors for compassionate reasons only and to provide essential needs including palliative care and supporting women in childbirth.

All visitors must be fully vaccinated and follow mask-wearing rules.

 

 

 

The state’s latest significant cluster emerged from a Taylor Swift-themed dance party in the Sydney CBD on Friday.

At least 97 people have tested positive so far, NSW Health said on Thursday evening, with at least some of the cases likely to be the Omicron variant.

All 600 people who arrived at the Metro Theatre after 9pm were designated close contacts and forced to isolate for a week.

A series of super-spreader events in Newcastle have caused a wave of infections in the Hunter area, which was responsible for 633 of the new cases.

 

It comes after the state relaxed rules for masks and check-ins on Wednesday despite the rising case numbers, with the unvaccinated now able to participate fully in society.

 

 

While stressing the NSW Government was committed to “living with the virus,” Jobs Minister Stuart Ayres has warned that officials will not hesitate to reimpose restrictions if required.

“If we start to see people who are unvaccinated making their way back into hospital because they don’t have those levels of protection, the government will take action to ensure that we protect people and protect our health system,” he told Sunrise on Thursday.

 

“Ultimately, this is all about protecting our health system, so having high case numbers is one thing, but what we’ve really got to do is make sure we’ve got less people presenting to hospital and putting demand on the health system.”

As well as a return of QR code check-ins and proof of vaccination, Ayres added that localised lockdowns could also be on the cards.

“We’ll keep that option open,” he confirmed.

“We’ve always said that as we reopen our economy we have to learn to live with the virus. Part of that is taking localised actions.

“If we believe that is the right thing to do, then that is definitely an option on the table.”

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...