Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sta se ovo desava?

Sto veci procenat vakcinisanih to vise novozarazenih. 

Kod nas sto se vakcina tice stvari ovako stoje (zuti cekaju drugu dozu, svetlo zeleni kompletno vakcinisani, u zagradi oni sa monodozom, tamno zeleni busterovani) 

FQkLoLQ.jpg

Ja u petak idem po trecu dozu.

Prve dve fajzer, a sad vidim da se daje mnogo vise moderna. Malo me strah jer znam za 3 slucaja (moje blisko okruzenne) pojave alergijskih reakcija i jos kojecega od moderne :classic_mellow:

Kod nas nema biranja, dodjes u zakazano vreme na odredjeni punkt i daju ti ono sto trenutno imaju. 

 

vpWjbAl.jpg

Sve vise moderna u opticaju. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Komentar na post od @wwww

 

My God 😞

 

Ovo sve bi imalo smisla, da nije omikrona, koji probija sve vakcine i sve prethodne infekcije, samim tim biti vakcinisan, bez negativnog testa u svakom trenutku, ne znaci nista.... ja sam vakcinisana i to znaci da bih mogla u bolnicu kod deteta, bez obzira sto sam zaraz(e)na. Cak ni test nista ne znaci - u roku od 24 h sam od negativne bila pozitivna.

 

On the other hand, malo dobrih vesti, bar za one koji se bore/izborili s omikronom:

 

Omicron generated antibodies effective against all variants  ..  Read more at: http://timesofindia.indiatimes.com/articleshow/89134488.cms?utm_source=contentofinterest&utm_medium=text&utm_campaign=cppst

 

"Najnovija studija koju je sproveo Indijski savet medicinskih istraživanja pokazuje da antitela koja generiše Omicron, soj Covid-19, nisu efikasne samo protiv njega, već i protiv drugih varijanti od zabrinutosti (VOC), uključujući Delta.

 

Pojedinci zaraženi Omikronom imaju značajan imuni odgovor, koji neutralise ne samo Omikron, vec i druge varijante, ukljucujuci Delta variajntu"

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

 

Zar to nije logicno? Kada bude 100% vakcinisanih, bice 0% nevakcinisanih novozarazenih. Te statistike nemaju neku primenu osim da pokazu da nisi siguran da neces oboleti ako se vakcinises, a to smo vec znali.

Ovde se ne radi o procentima obolelih vakcinisanih i nevakcinisanih. Dijagrami pokazuju nagli rast broja novozarazenih u zemljama koje su prednjacile u broju vakcinisanih i postovanju mera. One su najgore pogodjene omikronom. 

Ima li za ovo logicno objasnjenje? 

Edited by Milica
Link to comment
Share on other sites

Logicno mi je da su 2 faktora u pitanju:

1) soj virusa koji je izuzetno zarazan pa ne reaguje na vakcnu u smislu smanjene mogucnosti zarazavanja (ali se nadam da vakcine barem rade za odbranu od teze bolnicke slike) 

2) opustenije ponasanje ljudi (generalno, znajuci da je Omikron "slabiji" virus, ali i posebno u nekom zemljama gde je stopa vakcinisanosti velika pa smatraju da mogu biti opusteniji)

 

Ne vidim nikakvu logiku u tome da vakcina moze doprineti sirenju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, bohumilo said:

Ovo je fer poenta, ali je i 10 meseci daleko konzervativnija procena nego što pokazuje prosek iz poll-a (on je debelo ispod 10 meseci). Ali kažem, čak i da je prosek 11 meseci to nas opet ostavlja sa količnikom od 70. Čak i da je prosek 364 dana to daje količnik 2.5. Tek ako bi se prosek popeo na 364 dana i 17 sati (što je naravno komično i pomislliti), tek tada bi se korist od lokdauna mogla meriti sa proizvedenom štetom (u godinama života). I btw, to je samo jedna od analiza koja se pominje u članku.

 

 

Kažem opet, može se lolovati do sutra, ali niti postoje bilo kakvi drugi ("sistemski", "stvarni") troškovi osim troškova (i benefita, naravno) koji imaju pojedinačni ljudi, niti postoji bilo šta ili bilo ko ko je u boljoj poziciji da ih zna do samih ljudi, svakoga za sebe. Svaka dobra kost-benefit analiza nužno počiva na ove dve stvari.

 

 

Kako, šta podovim podrazumevaš, nije mi uopšte jasno? 

 

Naravno da je svaki čovek za sebe u svom odgovoru na to koliko bi meseci žrtvovao za život godinu dana bez lokdauna VEĆ uračunao i barijeru apsorpicije, npr. moguću smrt ili tešku bolest, to je već sadržano u njegovom odgovoru.

 

I kakva neergodičnost? To se javlja kada, recimo, u nekom procesu uzimanje limesa po više dimenzija zavisi od toga kojim se redosledom limesi uzimaju, kada je recimo različito da li prvo uzimaš limes za jedan element po vremenu (pustiš prvo vreme da ide u beskonačnost) ili prvo uzimaš limes po broju članova (pustiš da broj članova skupa ide u beskonačnost), i tada može da se desi da npr. statističke osobine skupa ne mogu da se vide na jednom ma koliko kvalitetno odabranom i velikom uzorku. Ali mi NEMAMO ovde ništa od toga, mi imamo potpuno čistu situaciju, vremenski period konačan i već završen, broj članova definitivno konačan i dobro poznat, ovo je najčistija moguća situacija, poput izvlačenja kuglica iz ćupa čiji broj znamo i čije boje znamo samo treba da dizajniramo izvlačenje da im utvdimo koliko kojih ima...

 

Tako da zaista ne razumem na šta ciljaš ovde, ali pojasni malo pa ćemo videti...

 

Krenuću od kraja. Neergodičnost se odnosi na sistemski rizik, odnosno na rizik od uništenja po kolektiv - državu, kontinent, celo čovečanstvo. Epidemija smrtonosnog virusa svakako predstavlja jedan takav rizik - iako je verovatnoća za ovako nešto od pojedinačnog događaja možda mala, konstantna izloženost tokom vremena ovakvim događajima praktično garantuje da se tako nešto desi. Ovo je bitno pre svega na samom početku epidemije kada nema dovoljno informacija o samom virusu - tada je razumno preduzeti "drastične" mere, odseći konekcije sa delovima sveta gde je virus primećen (isto skalirati i na nivou države), što više smanjiti kontakte i promeniti navike ljudi. Može se naknadno utvrditi da virus ipak nije toliko opasan ali to ne menja činjenicu da je u tom trenutku ta odluka bila razumna. SYSTEMIC RISK OF PANDEMIC VIA NOVEL PATHOGENS – CORONAVIRUS

 

Što se tiče same metodologije, odgovor na Caplanovo pitanje nam govori koliko su ljudi spremni da smanje svoj life expectancy, a da izbegnu covid19 i rizik po zdravlje koji on nosi za njih, kao i smanjenje kvaliteta života koji je posledica njega, što direktno što indirektno (pitanje u studiji se zapravo odnosi samo na ovaj drugi deo pošto u njemu covid19 i dalje postoji). Dakle to je njihova individualna percepcija rizika koji nosi covid19. Prvo što treba napomenuti je da bi se ta percepcija pojedinca vremenom sigurno i menjala - vrlo je lako zamisliti da kao posledica nečinjenja i postojanja bilo kakvih mera pandemija prouzrokuje vrlo gadne posledice po društvo u celini - prepune bolnice pa samim tim i nemogućnost lečenja od drugih bolesti, nedostatak ljudstva u svim oblastima privrede pa samim tim još veću ekonomsku štetu nego što bi lockdown doneo, nestašice hrane, lekova, itd. S time bi se i percepcija pojedinca promenila.

 

Ipak, glavna stvar je da nije problem kada pojedinac ima pogrešnu percepciju rizika (pa samim tim i lošu cost benefit analizu) koji se odnosi samo na njega samog, to je njegov individualni problem. Stvar je u tome da prosta suma percepcije rizika pojedinaca jednostavno ne može da da meru rizika po čitav kolektiv kada je u pitanju sistemski rizik. Ako imaš nekoga ko misli da je covid19 prevara i da ne postoji, taj neće napraviti problem samo sebi nego i drugima.

 

Raspravljanje o dejstvu lockdowna (pogotovo u različitim fazama epidemije) je skroz legitimno, ali ne na ovaj način.

 

 

Edited by djole
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Načelnica endokrinologije u Kliničko-bolničkom centru (KBC) Bežanijska kosa, Jelica Bjekić Macut izjavila je danas da se prvu put u toj bolnici dešava da su potrebne „ogromne“ količine kiseonika.

KBC Bežanijska kosa od juna 2020. godine je u kovid sistemu, podsetila je doktorka.

„Bolnica je puna starijih pacijenata koji su jako bolesni i potrebno je 25 do 30 litara kiseonika“, rekla je doktorka za TV Pink i dodala da je omikron soj korona virusa „poguban“ za starije osobe.

Ona je podsetila da je najbitnija vakcinacija, jer „vakcinisani pacijenti mnogo bolje prolaze nego nevakcinisani“.

 

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/bjekic-macut-kbc-bezanijska-kosa-koriste-se-ogromne-kolicine-kiseonika-u-lecenju-kovid-bolesnika/

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, erwin said:

 

Kako je samo tako poguban u Srbiji, mene stvarno zanima?

 

Najozbiljnije, evo pratim NL i neke druge drzave, ne vidim kod njih takve drame povodom omikrona, pa me zanima sta se kod nas desava?

 

Eno i u Hrvatskoj, juce umrlo 64.

 

Da li su sigurni da kod nas i dalje nije delta u pitanju? Mislim, ako rade sekvenciranje kako rade (a sto si postovao pre nekoliko sati), je l' im onda Milan Tarot govori koji soj je u pitanju?

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Da li su sigurni da kod nas i dalje nije delta u pitanju?

 

Pa nemaju pojma, bukvalno nagađaju, ova i onaj iz Karaburme spominju omikron, ona iz Batajnice pak deltu, kačio sam juče ovaj Euronewsov članak:

https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/34712/euronews-srbija-u-kovid-bolnicama-batajnica-i-karaburma-situacija-je-teska-na-lecenju-su-kompletne-porodice/vest

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Komentar na post od @wwww

 

My God 😞

 

Ovo sve bi imalo smisla, da nije omikrona, koji probija sve vakcine i sve prethodne infekcije, samim tim biti vakcinisan, bez negativnog testa u svakom trenutku, ne znaci nista.... ja sam vakcinisana i to znaci da bih mogla u bolnicu kod deteta, bez obzira sto sam zaraz(e)na. Cak ni test nista ne znaci - u roku od 24 h sam od negativne bila pozitivna.

 

@wwww @Sunshine State Mark McGowan mi neverovatno ide na živce. Baš ide over the top, full retard mode. 

 

Spomenuo sam na temi o Novaku, baš zbog laburista kao što je on nikako ne mogu da glasam za njih. Naravno, neće ni Scott dobiti moj glas. Kao u onoj epizodi u South Park-u kada klinci biraju školsku maskotu a dva konkurenta su giant douche i turd sandwich. 

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Darko said:

 

@wwww @Sunshine State Mark McGowan mi neverovatno ide na živce. Baš ide over the top, full retard mode. 

 

Spomenuo sam na temi o Novaku, baš zbog laburista kao što je on nikako ne mogu da glasam za njih. Naravno, neće ni Scott dobiti moj glas. Kao u onoj epizodi u South Park-u kada klinci biraju školsku maskotu a dva konkurenta su giant douche i turd sandwich. 

ne pratim vasu politicku scenu (ovo je sad sticajem okolnosti), ali dobila sam utisak da budala imate na sve strane, pa te potpuno razumem sto ne znas za koga da glasas.

ono sto m eje sokiralo u onom clanku sto sam prenela je to sto se ide iz jedne krajnosti u drugu, nigde balansa. od toga da je dozvoljeno u zatvorenom praviti ogromnu zurku (naravno bez maski i u doba omikrona) pa do toga da se roditeljima zabranjuje poseta deci u bolnici. pa jos pri stepenu vakcinisanosti koji je u Australiji on bi opet da vas zakljucava :twak:  . Totalno sizofreno ponasanje.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, wwww said:

od toga da je dozvoljeno u zatvorenom praviti ogromnu zurku (naravno bez maski i u doba omikrona) pa do toga da se roditeljima zabranjuje poseta deci u bolnici. pa jos pri stepenu vakcinisanosti koji je u Australiji on bi opet da vas zakljucava :twak:  . Totalno sizofreno ponasanje.

Različite države. Govnjivi je premijer Zapadne Australije, gde su granice zatvorene skoro dve godine, tako da zabranjivanje roditeljima da vide decu u bolnici i ne treba da čudi. Jesu tamo sada 90% iznad 16 vakcinisani, ali nemaju booster. Sada će se čeka da se boostuju, a onda kada dođe neka nova varijanta će nazad u krug :classic_biggrin:. Drago mi je da ne živim tamo. 

Edited by Darko
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

 
Kako je samo tako poguban u Srbiji, mene stvarno zanima?
 
Najozbiljnije, evo pratim NL i neke druge drzave, ne vidim kod njih takve drame povodom omikrona, pa me zanima sta se kod nas desava?
 
Eno i u Hrvatskoj, juce umrlo 64.
 
Da li su sigurni da kod nas i dalje nije delta u pitanju? Mislim, ako rade sekvenciranje kako rade (a sto si postovao pre nekoliko sati), je l' im onda Milan Tarot govori koji soj je u pitanju?
 
 
Delta bi trebalo da fino reaguje na buster dozu i da ne može da probije zaštitu a i kod onih sa dve doze se pokazalo (bar u UK i drugde u EU) da vakcina štiti od težih oblika i smrti.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Da ne privatizujem (fancy se odmah najezi), ovoliko koliko ja zivim/provedem u Srbiji je sasvim dovoljno da ti bude lepo... verovali ili ne 😉

Razumem i slažem se. Jedno je ići na odmor a drugo živeti. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

Razumem i slažem se. Jedno je ići na odmor a drugo živeti. 

 

Ja sam deo neke International Expat Women grupe, i jako mi je zao prica nekih zena Australijanki i njihovih porodica, koje kao i  ja rade van svoje zemlje, a kojima su poumirali najblizi tokom pandemije, a nisu mogli da odu i da ih vide, isprate.... i koliko su avio karata kupovali, pomerali, otkazivali, i i dalje ne znaju kad ce i da li ce moci da odu "kuci".

 

Ja u tu i takvu Srbiju, kakva god da je, mogu da dodjem kad hocu....

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja sam deo neke International Expat Women grupe, i jako mi je zao prica nekih zena Australijanki i njihovih porodica, koje kao i  ja rade van svoje zemlje, a kojima su poumirali najblizi tokom pandemije, a nisu mogli da odu i da ih vide, isprate.... i koliko su avio karata kupovali, pomerali, otkazivali, i i dalje ne znaju kad ce i da li ce moci da odu "kuci".

 

Ja u tu i takvu Srbiju, kakva god da je, mogu da dodjem kad hocu....

A, bre, Soso, izgibosmo - gdi ce ti dusa?:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...