Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, urosg3 said:

Iako ih je samo 14%, nevakcinisani sad celo društvo mora da trpi jer su političari tako hteli. Da dodam nizu.
Naravno ko pomisli da 14% društva treba da se prilagodi volji većine taj je u krivu jer moja sloboda ne sme da ugrozi slobodu 14%

 

Po meni zdravorazumski bi bilo priznati da vakcine jesu potreban, ali ne i dovoljan udarac maljem.

I redefinisati strategiju.

Link to comment
Share on other sites

Citam da je u Singapuru doneta odluka da za one koji odbijaju da se vakcinisu a obole od covida, drzava vise nece snositi kompletne troskove lecenja vec samo neke sitne delove. Naravno, iz toga su izuzeti oni koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da prime vakcinu. Kazu da je velika vecina obolelih a koji su na intenzivnoj nezi nevakcinisano. U zemlji je inace potpuno vakcinisano oko 85% stanovnistva preko 12 godina starosti. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stray_cat said:

https://rs.n1info.com/zdravlje/francuska-agencija-moderninu-vakcinu-ne-bi-trebalo-da-prime-mladji-od-30-godina/

 

"Francuska agencija preporučuje, međutim, da se za osobe starije od 30 godina koristi baš Modernina vakcina jer je nešto efikasnija."

 

Fajzer - rakija, Moderna - prepečenica.

Ne znam odakle im ta informacija, za buster naprimer koji je za sada samo za 65+ u Fra se daje iskljucivo Pfizer, ne moze Moderna

Link to comment
Share on other sites

Inace sto se vakcinacije mladih tice ne znam kakva su pravila u Srbiji i drugim zemljama u skolama i na fakultetima, ovde je jedino obavezno nositi maske na predavanjima za sve starije od 12 godina, inace ne smes ni d apitas ni starije djake ni studente da li su vakcinisani ili nisu, oni u svakom slucaju imaju pravo da dolaze na predavanja. S druge strane ako hoce da se bave sportom ili nekim muzickim aktivnostima ili slicno tu moraju covid propusnice

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

Inace sto se vakcinacije mladih tice ne znam kakva su pravila u Srbiji i drugim zemljama u skolama i na fakultetima, ovde je jedino obavezno nositi maske na predavanjima za sve starije od 12 godina, inace ne smes ni d apitas ni starije djake ni studente da li su vakcinisani ili nisu, oni u svakom slucaju imaju pravo da dolaze na predavanja. S druge strane ako hoce da se bave sportom ili nekim muzickim aktivnostima ili slicno tu moraju covid propusnice

Moj sin je za koledz morao da prilozi dokaz o vakcinaciji zato sto je hteo da zivi na koledzu. Za one van koledza, nedeljno testiranje. I moraju da nose maske svuda unutra.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 1:32 PM, Ridji said:

 


Fajzer ima sigurno u Nišu, stigao je jutros poziv supruzi za revakcinu. 
I ja ću zajedno sa njom, 10 dana pre isteka 6 meseci. 

@Clash, @displejnejm, @zorex, @Laras, @Baron23, @Marko, @MeanMachine, @Belgrade, @BojanaCZV, @Cyrus Smith je l ste primali buster i ako jeste sta ste dobili posle Sputnika? 

Sad viđeh ovo, dobio poziv i izbor između fajzera i sinofarma, izabrao fajzera. Mesto uboda bolelo na pritisak dva dana, drugo nisam primetio.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Angelia said:

Moj sin je za koledz morao da prilozi dokaz o vakcinaciji zato sto je hteo da zivi na koledzu. Za one van koledza, nedeljno testiranje. I moraju da nose maske svuda unutra.

Ovde ni testiranje, samo maske svuda unutra

Link to comment
Share on other sites

Prof Ciesek (s Uni Frankfurt) rece da je jedan lekar s intenzivne za covid u Darmstadtu (Cihan Celik) rekao da je 50% onih vakcinisanih koji su se zarazili i zavrsili kod njih u bolnici primilo JJ vakcinu. U Hessenu je nekih 5% ljudi primilo JJ vakcinu.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Cyber said:

Citam da je u Singapuru doneta odluka da za one koji odbijaju da se vakcinisu a obole od covida, drzava vise nece snositi kompletne troskove lecenja vec samo neke sitne delove. Naravno, iz toga su izuzeti oni koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da prime vakcinu. Kazu da je velika vecina obolelih a koji su na intenzivnoj nezi nevakcinisano. U zemlji je inace potpuno vakcinisano oko 85% stanovnistva preko 12 godina starosti. 

 

Ako se već ne želi uvoditi obavezna vakcinacia, ovo je odavno trebalo primeniti širom sveta.

 

Ne postoji apsolutno ni jedan smislen razlog zašto bi socijalno plaćalo lečenje nekoga ko ne želi da spreči bolest odnosno težinu oboljevanja.

 

Ili u najgorem slučaju refundacija do visine uloženog i ni dinara preko toga.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

U Francuskoj postaje obavezna treca doza za 65+ da bi covid propusnica bila vazeca od 15 og decembra ako su primili drugu sest meseci ranije. Za sada samo 65+ imaju pravo na trecu dozu ali uskoro ce da se spusti granica na 50+

Link to comment
Share on other sites

Da li ovde ima nekog ko je na buster dozu Moderne (posle 2 Fajzera) imao zestoku reakciju, glavobolja, malaksalost, blago povisena temperatura? Pitam zbog moje cerke (40) koja je 2 dana provela u krevetu, bolesna kao da ima zestok grip. Plasim se da nije u pitanju virus, previse mi je to jaka reakcija na buster dozu. Daleko je od mene pa nemam licni uvid u njeno stanje, kaze da je samo jos uvek malo malaksala, nagovaram je da joj neko poslusa pluca, da se testira 6 dana nakon te 3 doze, sta bi test pokazao? Da li je moguca tako gruba koincidencija da je zakacila virus uoci buster doze? Ne treba mi test da bih znala da sam, ovako daleko od nje, sludjena nacisto. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Pletilja said:

Da li ovde ima nekog ko je na buster dozu Moderne (posle 2 Fajzera) imao zestoku reakciju, glavobolja, malaksalost, blago povisena temperatura? Pitam zbog moje cerke (40) koja je 2 dana provela u krevetu, bolesna kao da ima zestok grip. Plasim se da nije u pitanju virus, previse mi je to jaka reakcija na buster dozu. Daleko je od mene pa nemam licni uvid u njeno stanje, kaze da je samo jos uvek malo malaksala, nagovaram je da joj neko poslusa pluca, da se testira 6 dana nakon te 3 doze, sta bi test pokazao? Da li je moguca tako gruba koincidencija da je zakacila virus uoci buster doze? Ne treba mi test da bih znala da sam, ovako daleko od nje, sludjena nacisto. 

Ja razmisljam da li da uzmem Modernu kao booster ili da prosto ostanem sa Pfizerom. Mislim da nema pravila oko reakcije. 2 dana nije dovoljno za procenu, ovde ce ti reci ako prodje 3 dana, testiraj se. Ali ja bi preporucila da zovne u US, lekara ili County I pita za preporuku. Inace ovde, cak I ako je zakacila virus, to joj nista ne znaci, osim da zna da jeste. Nit snimaju pluca, nit rade krvnu sliku, poslace je da uradi test, I reci ce ako imas problem sa disanjem javi se u bolnicu. 

 

Znaci testiranje, je samo za tvoj mir.

 

Edit: PS I za mir da zna da se izoluje. Njoj to nista nece koristiti. Tako da, opusti se. 

Edited by Angelia
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ciao said:

Ovde ni testiranje, samo maske svuda unutra

Samo da budem jasna, I vakcinisani I ne vakcinisani, moraju da nose maske. Naravno, ovo je situacija na koledzu mog sina, ne znaci da je isto u celoj USA, upravo suprotno, znam da nije. Zavisi od drzave do drzave, I da li je koledz state owned or private.

 

Isto tako znam da studenti uglavnom ne nose maske kad su u dorms I imaju zurke. To nosenje maski je samo alibi mera za fakultet. Prakticno, ne radi nista. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Da li ovde ima nekog ko je na buster dozu Moderne (posle 2 Fajzera) imao zestoku reakciju, glavobolja, malaksalost, blago povisena temperatura? Pitam zbog moje cerke (40) koja je 2 dana provela u krevetu, bolesna kao da ima zestok grip. Plasim se da nije u pitanju virus, previse mi je to jaka reakcija na buster dozu. Daleko je od mene pa nemam licni uvid u njeno stanje, kaze da je samo jos uvek malo malaksala, nagovaram je da joj neko poslusa pluca, da se testira 6 dana nakon te 3 doze, sta bi test pokazao? Da li je moguca tako gruba koincidencija da je zakacila virus uoci buster doze? Ne treba mi test da bih znala da sam, ovako daleko od nje, sludjena nacisto. 

na osnovu onog sto sam do sada citala mene ne iznenadjuje njena jaca reakcija na Modernu kao buster.

Ja to vidim ovako: ona je relativno mladja zena, znaci imuni sistem joj radi dobro, znaci i 2 Fajzera su joj stvorili dovoljno antitela&Co (vojsku organizma). 3. doza je tu da ponovo "mobilise" antitela (kao u davna, pradavna vremena kad su u ex yu iz godine u godinu postojale vezbe "nista nas ne sme iznenaditi" ili kako su se vec zvale :classic_biggrin: ) . Moderna je najjaca od ovih vakcina i inace, znaci izaziva najjacu reakciju, pa tek ako je 3. doza... Odmah je izazvala munjevito "angazovanje dobro uvezbane vojske" koja je momentalno "opkolila neprijatelja i radi na njegovom unistenju".

:classic_biggrin:

Ja licno bih na njenom mestu obratila paznju na tu glavobolju, pa ako se ne popravi obratila se lekaru (ja sam kod mene "obratila paznju" na takve simptome, da na vreme eventualno reagujem i odem kod lekara ako se to oduzi i predstavlja neku losu reakciju na vakcinu - kod mene nije bilo problema). Tako da ja ne bih rekla da se ona zarazila, samo da ima uobicajenu jacu reakciju ma Modernu kao buster. No, ako je nesigurna mozda moze da nazove svog lekara i konsultuje se.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da li ovde ima nekog ko je na buster dozu Moderne (posle 2 Fajzera) imao zestoku reakciju, glavobolja, malaksalost, blago povisena temperatura? Pitam zbog moje cerke (40) koja je 2 dana provela u krevetu, bolesna kao da ima zestok grip. Plasim se da nije u pitanju virus, previse mi je to jaka reakcija na buster dozu. Daleko je od mene pa nemam licni uvid u njeno stanje, kaze da je samo jos uvek malo malaksala, nagovaram je da joj neko poslusa pluca, da se testira 6 dana nakon te 3 doze, sta bi test pokazao? Da li je moguca tako gruba koincidencija da je zakacila virus uoci buster doze? Ne treba mi test da bih znala da sam, ovako daleko od nje, sludjena nacisto. 
Moja žena je imala glavobolju, blagu temperaturu, bol ispod pazuha i veći otok na mestu uboda koji je trajao skoro 7 dana. Prvih dan, dva se osećala isceđeno. Sličnih su godina a primila je pfizer kao buster nakon dva kineza.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

Moja žena je imala glavobolju, blagu temperaturu, bol ispod pazuha i veći otok na mestu uboda koji je trajao skoro 7 dana. Prvih dan, dva se osećala isceđeno. Sličnih su godina a primila je pfizer kao buster nakon dva kineza.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Slicno. Dva kineza me nisu ni takla. Trevi fajzer bio dva tri dana ko ubiven a i rame bolelo. Ja se radovao ko malo dete 😁 primila se! Kod kineza bio zabrinut zasto nema reakcija ni kod prve ni kod druge...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pletilja said:

Da li ovde ima nekog ko je na buster dozu Moderne (posle 2 Fajzera) imao zestoku reakciju, glavobolja, malaksalost, blago povisena temperatura? Pitam zbog moje cerke (40) koja je 2 dana provela u krevetu, bolesna kao da ima zestok grip. Plasim se da nije u pitanju virus, previse mi je to jaka reakcija na buster dozu. Daleko je od mene pa nemam licni uvid u njeno stanje, kaze da je samo jos uvek malo malaksala, nagovaram je da joj neko poslusa pluca, da se testira 6 dana nakon te 3 doze, sta bi test pokazao? Da li je moguca tako gruba koincidencija da je zakacila virus uoci buster doze? Ne treba mi test da bih znala da sam, ovako daleko od nje, sludjena nacisto. 

 

Vrlo jednostavno moze da razresi dilemu, ako vec ima takve simptome, ako sumnja(te) da je covid - ima ovde po apotekama (Walgreens, CVS, ....) self-testova, nek kupi, testira se i vidi sta je - to je nekih $ 25 i pola sata vremena, a razresice sumnje

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...