Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

53 minutes ago, stray_cat said:

treba ti skenirana lična karta

 

Može i fotografisana, nemaju svi skener, ali skoro svi imaju smartfon.

 

Quote

 

Ukoliko želite da se registrujete korisničkim imenom i lozinkom potrebno je da priložite očitan, skeniran ili fotografisan lični dokument (lična karta ili pasoš).

Ukoliko prilažete fotografiju ili skeniranu ličnu kartu, potrebno je da obe stranice dokumenta priložite.

 

https://registracija.eid.gov.rs/sr-Latn-RS/kreiranje-naloga?userCategory=Serbian

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, RatzenStadt said:

Ne bih da idem previse izvan okvira teme, ali kada si vec pitao da kazem, priznam, da je katastrofa.

 

Osecam ogroman pritisak nepovoljnih okolnosti, svestan bezizlaznosti situacije, "samoubistveno blazenstvo" mi je sve cesce na pameti.
Nazalost, ili na srecu, ni sam vise ne znam, mentalno sam slabiji od mosta s kog je pao Bata Stojkovic u KTTP, tako da osecam da nisam blizu savladavanja nagona za prezivljavanjem.

Razocaran sam do krajnje mere, u sebe pre svega.
I beskoristan sam.

Eto, u kratkim crtama receno.

Da se desava ista pozitivno, neki iskorak napred, napisao bih, ali nemam sta da dodam. Svakako sam svaki sporadicni korak napred nulifikovao sa dva nazad, tako da ne bi bili vredni pomena.

 

Jbg brale svuda je neki down zbog ovo sranja, sigurno ti i to dodatno staje na muku, ali proci ce i to. Daj da prezivimo ovo pa cemo posle nesto da smislimo. 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, zoe Bg said:

4348/16799/67

 

Na respiratorima 270

 

U bolnicama 6661

 

Danas 25,9% pozitivnih (4348 od 16.799). U prošli ponedeljak 29,6% pozitivnih (5896 od 19.952).

 

1548 manje pozitivnih pri 3153 manje testiranih.

 

Zadnji put je ovoliko mali udeo pozitivnih bio pre dva meseca.

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, JohnnyDragon said:

Jel I dalje nije jasno da vakcine ne štite od dobijanja covida, nego donekle daju šansu da se nema teška klinička slika.

Take it or leave it.

 

Meni jedino smeta što treba 3x godišnje da se bodem , msm da je preterano, ne znam ni jednu drugu vakcinu koja zahteva tako nešto.

 

Kako god da sam socijalan (mnogo ili malo), ja anegdotalno, bukvalno znam samo jednu osobu da se zarazila nakon "sveže" doze vakcine (a i to je bio Sinofarm), svi ostali se zarazili 4-5 meseci nakon vakcinisanja.

 

Nijedna vakcina ne štiti od dobijanja bolesti osim ako se svi ne vakcinišemo.

 

Kada bi se procenat vakcinisanih protiv rubeola, polia i velikih boginja smanjio na 45%, mislim da bi vrlo lako zaključili da ni one ne štite da zaražavanja.

 

 

Edited by stray_cat
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

Selfish troll on 

 

Svi problemi i sve pandemije i katastrofe sveta postanu nebitne onog trena kad te zaboli zub ispod krunice! 🤢

 

 

Ja sam proslog novembra i decembra isao oko 10 puta kod zubara, a razboleo sam se od korole tek u februaru. Bolje koronjaga nego ziveti sa zuboboljom... 😞 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, JohnnyDragon said:

Jel I dalje nije jasno da vakcine ne štite od dobijanja covida

 

Naravno da štite. Nažalost, ne štite 100% ni dovoljno dugo.

 

Trenutna stopa zaražavanja na 100.000 stanovnika istog vakcinalnog statusa u Danskoj:

 

gdl2xFx.png

 

Svetloplavo = nevakcinisani

Plavo = delimično vakcinisani

Tamnoplavo = potpuno vakcinisani

 

Hospitalizovani na 100.000 stanovnika istog vakcinalnog statusa trenutno u Danskoj:

 

DrSOAgw.png

 

Dakle, imamo 3x manju stopu zaražavanja i 3,6x manju stopu hospitalizacije kod potpuno vakcinisanih u odnosu na nevakcinisane.

 

Izvor je zvanični danski državni sajt sa podacima o koronavirusu:

https://experience.arcgis.com/experience/aa41b29149f24e20a4007a0c4e13db1d/page/page_5/

Edited by erwin
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Sunshine State said:

Selfish troll on 

 

Svi problemi i sve pandemije i katastrofe sveta postanu nebitne onog trena kad te zaboli zub ispod krunice! 🤢

 

Ima i gore, ako te zaboli zub ispod krunice koja je nosac mosta :classic_sad:

Juce mi javlja rodjaka iz Sombora, ima troje velike dece, pozenjeni i poudati svi, niko vakcinisan nije 😖  da su im prijatelj i prija pozitivni, a oboje vakcinisani fajzerom 3x i odmah se zakljucuje eto ipak su oni u pravu sto se nisu pelcovali :ajme:

A drugarica mi neki dan pise, umro joj zet od korone, 50 godina, sportski tip, zdrav ko dren, za 3 dana ga nema... 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erwin said:

A ok, onda Japan "kasni". Inače Kon kaže da će IV doza trebati samo pojedinim građanima:
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=11&dd=07&nav_category=12&nav_id=2053181
Pitam se odakle zna 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RatzenStadt said:

......

Nazalost, ili na srecu, ni sam vise ne znam, mentalno sam slabiji od mosta s kog je pao Bata Stojkovic u KTTP, tako da osecam da nisam blizu savladavanja nagona za prezivljavanjem.

......

Da se ja pitam -  ja bih proterao Alfu tuda.:default_coffee:

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RatzenStadt said:

Ne bih da idem previse izvan okvira teme, ali kada si vec pitao da kazem, priznam, da je katastrofa.

 

Osecam ogroman pritisak nepovoljnih okolnosti, svestan bezizlaznosti situacije, "samoubistveno blazenstvo" mi je sve cesce na pameti.
Nazalost, ili na srecu, ni sam vise ne znam, mentalno sam slabiji od mosta s kog je pao Bata Stojkovic u KTTP, tako da osecam da nisam blizu savladavanja nagona za prezivljavanjem.

Razocaran sam do krajnje mere, u sebe pre svega.
I beskoristan sam.

Eto, u kratkim crtama receno.

Da se desava ista pozitivno, neki iskorak napred, napisao bih, ali nemam sta da dodam. Svakako sam svaki sporadicni korak napred nulifikovao sa dva nazad, tako da ne bi bili vredni pomena.

 

Druže, 'ajde glavu gore i gledaj to ovako: primio si vakcinu i to ti je u ovom trenutku kao pojas u autu, zaštitna kaciga i slično. Mogu da pomognu u mnogim situacijama i predstavljaju tvoj štit. Da je sranje - jeste, ali u sranju je ceo svet. Svejedno je da li si bogat ili siromašan, da li si zemljoradnik ili akademik jer bolest ne bira.

 

S druge strane, osim vakcine, već su najavljeni i lekovi. Znam da sranje traje, ali moraš još malo da se strpiš. Tuberkuloza, upala pluća i mnoge druge bolesti su nekada značile da je vreme da oboleli piše testament, ali to danas nije slučaj. Isto će biti i sa koronom, a vremenski raspon će biti mnogo kraći u odnosu na pomenute bolesti. Dve godine su dve godine i nikome nije užitak da nosi masku, da prima vakcinu na pola godine ili kraće, da ne može da putuje, da normalno posluje i slično, ali i to će se izmeniti. Iskoraci postoje, a vakcina je jedan od njih. Prvi korak je da se smanji smrtnost, što se već na više emsta ostvarilo. Mogu da ti dam i lični primer, a to je da su se moji roditelji sa 80+ sasvim dobro izvukli zahvaljujući vakcini. Znam za još jedan par sličnih godina koji je dobio koronu pre nekoliko meseci, a manifestovala se kao prehlada koja je trajala 2-3 dana. I oni su primili vakcinu, a posledice ne osećaju.

 

Ako ti je više muka od svega, ne čitaj/ne gledaj vesti, već se pazi i sve će biti OK.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Druže, 'ajde glavu gore i gledaj to ovako: primio si vakcinu i to ti je u ovom trenutku kao pojas u autu, zaštitna kaciga i slično. Mogu da pomognu u mnogim situacijama i predstavljaju tvoj štit. Da je sranje - jeste, ali u sranju je ceo svet. Svejedno je da li si bogat ili siromašan, da li si zemljoradnik ili akademik jer bolest ne bira.

 

S druge strane, osim vakcine, već su najavljeni i lekovi. Znam da sranje traje, ali moraš još malo da se strpiš. Tuberkuloza, upala pluća i mnoge druge bolesti su nekada značile da je vreme da oboleli piše testament, ali to danas nije slučaj. Isto će biti i sa koronom, a vremenski raspon će biti mnogo kraći u odnosu na pomenute bolesti. Dve godine su dve godine i nikome nije užitak da nosi masku, da prima vakcinu na pola godine ili kraće, da ne može da putuje, da normalno posluje i slično, ali i to će se izmeniti. Iskoraci postoje, a vakcina je jedan od njih. Prvi korak je da se smanji smrtnost, što se već na više emsta ostvarilo. Mogu da ti dam i lični primer, a to je da su se moji roditelji sa 80+ sasvim dobro izvukli zahvaljujući vakcini. Znam za još jedan par sličnih godina koji je dobio koronu pre nekoliko meseci, a manifestovala se kao prehlada koja je trajala 2-3 dana. I oni su primili vakcinu, a posledice ne osećaju.

 

Ako ti je više muka od svega, ne čitaj/ne gledaj vesti, već se pazi i sve će biti OK.

mislim da on nije govorio (samo) o problemima uzrokovanim pandemijom, vec i o dodatnim, licnim problemima koje ima jos iz vremena pre pandemije.

takvim ljudima je posebno/dodatno tesko u ovoj situaciji (posto pandemija samo uvecava i pojacava doticne probleme).

ali valjda ce naci nacina da se izbori sa svim i da ima dovoljnu podrsku u RL.

Edited by wwww
  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Ukratko, sada već imamo višemesečno iskustvo da je vakcinacija korisna, ali da joj je domet ograničen, i da procenat vakcinisanih ne znači puno ukoliko zemlja nema mere. To se vidi po povratku talasa u većini zemalja.

Ok je priča da je većinu čine nevakcinisanih, ali i vakcinisanih ima sasvim dovoljno u svim kategorijama da ni 100% vakcinacija ne bi završila ovu priču. Opet bi se virus probio.

 

Ja sam sve veći pesimista da će se iz ovoga isplivati u neko razumno vreme. 

Realno treća godina pandemije nam kuca na vrata. Rani slučajevi kovida u Evropi su bili neki decembar '19, utvrđeni retroaktivno.

 

Edited by CheshireCat
Treća godina, ne druga.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Druže, 'ajde glavu gore i gledaj to ovako: primio si vakcinu i to ti je u ovom trenutku kao pojas u autu, zaštitna kaciga i slično. Mogu da pomognu u mnogim situacijama i predstavljaju tvoj štit. Da je sranje - jeste, ali u sranju je ceo svet. Svejedno je da li si bogat ili siromašan, da li si zemljoradnik ili akademik jer bolest ne bira.

 

S druge strane, osim vakcine, već su najavljeni i lekovi. Znam da sranje traje, ali moraš još malo da se strpiš. Tuberkuloza, upala pluća i mnoge druge bolesti su nekada značile da je vreme da oboleli piše testament, ali to danas nije slučaj. Isto će biti i sa koronom, a vremenski raspon će biti mnogo kraći u odnosu na pomenute bolesti. Dve godine su dve godine i nikome nije užitak da nosi masku, da prima vakcinu na pola godine ili kraće, da ne može da putuje, da normalno posluje i slično, ali i to će se izmeniti. Iskoraci postoje, a vakcina je jedan od njih. Prvi korak je da se smanji smrtnost, što se već na više emsta ostvarilo. Mogu da ti dam i lični primer, a to je da su se moji roditelji sa 80+ sasvim dobro izvukli zahvaljujući vakcini. Znam za još jedan par sličnih godina koji je dobio koronu pre nekoliko meseci, a manifestovala se kao prehlada koja je trajala 2-3 dana. I oni su primili vakcinu, a posledice ne osećaju.

 

Ako ti je više muka od svega, ne čitaj/ne gledaj vesti, već se pazi i sve će biti OK.

 

Nazalost Ratzenov problem je za drugu temu, ja sam samo iskoristio da ga pitam ovde kako je, ali njemu je korona samo jos so na ranu. No, posle korone valjda moze samo da nam bude bolje, a kraj epidemije ce valjda doci za godinu dve. :{ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

mislim da on nije govorio (samo) o problemima uzrokovanim pandemijom, vec i o dodatnim, licnim problemima koje ima jos iz vremena pre pandemije.

takvim ljudima je posebno/dodatno tesko u ovoj situaciji (posto pandemija samo uvecava i pojacava doticne probleme).

ali valjda ce naci nacina da se izbori sa svim i da ima dovoljnu podrsku u RL.

 

47 minutes ago, AgroLaki said:

 

Nazalost Ratzenov problem je za drugu temu, ja sam samo iskoristio da ga pitam ovde kako je, ali njemu je korona samo jos so na ranu. No, posle korone valjda moze samo da nam bude bolje, a kraj epidemije ce valjda doci za godinu dve. :{ 

 

I ja imam takav utisak na osnovu napisanog, ali sam se ipak ograničio na ono što ima veze sa temom, a nisam hteo da ulazim u nešto u šta nisam upućen.

 

Ipak, računam da ako čoveku mogu da bar minimalno pomognem ili pružim utehu, to treba i učiniti. Tu smo da pomognemo jedni drugima.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Švedska nerecenzirana studija s podacima iz prvih 9 meseci ove godine (dakle uglavnom pre delte) kaže da Fajzer ne štiti bitno od simptomatskog zaražavanja posle 6 meseci, a AstraZeneka uopšte posle 4 meseca. Moderna štiti pristojno od zaražavanja i posle 6 meseci.

 

Quote

U ZNANSTVENOM časopisu The Lancet objavljena je studija švedskih znanstvenika sa Sveučilišta Umea o učinkovitosti cjepiva tijekom vremena. Studiju još nije recenzirala struka.

U studiji pod nazivom "Učinkovitost cijepljenja protiv covida-19 protiv rizika od simptomatske infekcije, hospitalizacije i smrti do 9 mjeseci: Švedska kohortna studija ukupne populacije" analizirano je kako učinkovitost cjepiva blijedi kroz vrijeme. Studija je provedena na čak 842.974 para cijepljenih i necijepljenih (ukupno više od 1.6 milijuna ljudi), uključujući pojedince cijepljene s dvije doze cjepiva ChAdOx1 nCoV-19 (AstraZeneca), mRNA-1273 (Moderna) ili BNT162b2 (Pfizer) i necijepljene osobe. Podaci su prikupljeni od 12. siječnja do 4. listopada 2021., objavljeno je.

Što je otkriveno?

Učinkovitost cjepiva Pfizer protiv infekcije progresivno je opadala s 92% između 15 i 30 dana nakon cijepljenja na 47% između 121 i 180 dana nakon cijepljenja, a od 211. dana nadalje nije se mogla utvrditi učinkovitost u odnosu na necijepljene. Učinkovitost je slabila nešto sporije za Modernu i procijenjena je na 59% od 181. dana nakon cijepljenja nadalje. 

Nasuprot tome, učinkovitost AstraZenece općenito je bila niža i brže je slabila, a od 121. dana nakon cijepljenja nije se mogla detektirati učinkovitost protiv zaraze u odnosu na necijepljene.  

Općenito, učinkovitost svih cjepiva protiv zaraze bila je niža i brže je slabila među muškarcima, starijim osobama i osobama s komorbiditetima. 

I dalje velika zaštita od teških ishoda bolesti

"Učinkovitost cjepiva protiv simptomatske infekcije covidom-19 progresivno pada tijekom vremena u svim podskupinama, ali različitom brzinom ovisno o vrsti cjepiva i brže za muškarce i starije slabe osobe. Učinkovitost protiv teških bolesti ostaje visoka kroz 9 mjeseci iako brže opada za muškarce, starije slabe osobe i osobe s komorbiditetom. To jača obrazloženje utemeljeno na dokazima za primjenu treće doze", objavili su znanstvenici.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/koliko-dugo-od-zaraze-stite-pfizer-astrazeneca-i-moderna-objavljena-velika-studija/2316596.aspx

 

oBC3ifQ.png

 

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3949410

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:
Među nama jedan od boljih argumenata je bio "vakciniši se da se vratimo normalnom životu"

 

Da, bilo je dosta optimista koji su previđali mogućnost da se lako može desiti nešto poput delta varijante.

 

Inače, Srbija je na nivou na kojem je Danska sada bila još 1. septembra.

 

sEQducN.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-09-01..latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Confirmed+cases&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=DNK~SRB

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...