Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

50 minutes ago, Mama_mia said:

 

Dobro, ali trebalo bi da razumes i njih koji zele da znaju sastav vakcine, jer oni odavno znaju sastav kafetina i bensedina i to piju,

zasto da ne znaju sta ima u vakcinU?

 

Posebno se mozda plase upravo iz razloga gutanja raznih tableta da li se te tablete na kojima su, slazu sa vakcinom....

 

Zar je problem da takvom kazu sastojke vakcine pod uslovom da ih odmah potom vakcinisu?

(znam sigurno da bi se nas bane sa ovim slozio) :lol_2:

 

 

 

 

Jedne godine sam primio redovnu vakcinu za grip i sestra mi daje recept. Ja gledam u onaj papir i pitam je - šta će mi ovo? Ona kaže, pa neki vole da pročitaju.

Pa rekoh ja da znam šta piše ovde, završio bih farmaciju. Šalim se nisam to rekao, samo sam joj vratio. Kakav značaj ljudi daju sebi to je neverovatno, razumeju se u sve od mikrobiologije do farmacije.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Don Juan said:

Jedne godine sam primio redovnu vakcinu za grip i sestra mi daje recept. Ja gledam u onaj papir i pitam je - šta će mi ovo? Ona kaže, pa neki vole da pročitaju.

Pa rekoh ja da znam šta piše ovde, završio bih farmaciju. Šalim se nisam to rekao, samo sam joj vratio. Kakav značaj ljudi daju sebi to je neverovatno, razumeju se u sve od mikrobiologije do farmacije.

ja te sveynajuce zovem ginekolog buldozerista 😁 sve znaju...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, djura.net said:

Naprotiv, stvar je vrlo jednostavna, bas kao I 1972, ali ljudi uzivaju iz sasvim razlicitih motiva da komplikuju jednostavne stvari.

Pa nije tako prosto. Prvo, evo sada i objava da J&J ima veze sa slucajevima autoimune bolesti.

Znaca sama struka govori da ne znamo posledice vakcine. i reakcije. Tako da je zabrinutost ljudi da im neko ubrizga nesto u organizam, opravdana. Zato niko ni ne pokusava da je napravi obaveznom, iako su proizvodjace zastititi.

Drugo taj argument "piju kafetin", neki ne piju. Zato sto smatraju da nije dobar za njih. I to je njihovo pravo, zamisli sad da im kazemo aj svi po jedan kafetin dnevno?

Zna se kako vakcine postaju obavezne, to je onda kad se tacno znaju posledice i benefiti - pa ljudi mogu da prihvate rizik. Da ova bolest ubija 15% ljudi bi drugacije gledali na rizik.

 

Tako da @JohnnyDragon je u pravu. Pravi se histerija, i demonizacija onih koji ne zele vakcinu, pa i ovde na forumu. Da budemo jasni, to se radi iz sebicnih poriva, da ne bi imali pandemiju, da ne bi bili zatvarani....problem nije u nevakcinisanima koji nece da se vakcinisu. Ljudi odlucili, sta nama vakcinisanima to smeta? Mislim naravno ako vakcine rade. Problem je u drzavama koje to ne kazu jasno kao ono onomad Grci, ok vakcina je svima dostupna, ko nece njihov rizik, nema vise zatvaranja i mera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo da podsetim na neke elementarne cinjenice:

  1. Virus trazi ljudsko telo da bi preziveo i sirio se. Sunce izlazi na istoku a zalazi na zapadu.
  2. Vakcinacija stiti vakcinisane i osobe u njihovom okruzenju, te se tako smanjuje rizik da se virus prosiri na clanove porodice, prijatelje, kolege i ostale sa kojima vakcinisani dolazi u bliski kontakt u sirem okruzenju.
  3. Kad se postigne dovoljan broj imunizovanih onda se virusu posledicno onemogucava da se siri od coveka do coveka i tako epidemije nestaju. To je ono sto se zove ”imunitet krda”.
  4. Na taj nacin vakcina indirektno stiti osobe sa povecanim rizikom da se ne zaraze. Ta ljudska bica mogu biti bebe, deca, starije osobe sa postojecim hronicnim oboljenjima, onkoloski pacijenti i ostali koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da prime vakcinu.

Dakle, onima koji, iz gore navedenih razloga, ne mogu da se vakcinisu, indirektno pomazu vakcinisani u dovoljnom broju (”imunitet krda”) te se sprecava sirenje zaraze u drustvu.

 

P.S. Kod nekih infektivnih bolesti ne pomaze imunitet krda. Sto se corone tice, nesigurnost (so far) vlada vizavi koliki je procenat vakcinisanih dovoljan da bi se postigao imunitet krda. Primera radi, za male boginje se zna da je neophodno da 95% populacije mora biti vakcinisano 2x da bi se ostvario imunitet krda.

 

Ovako imunitet krda izgleda na delu, ovako se stite oni koji ne mogu da prime vakcinu, ovako se celo drustvo stiti od sirenja virusa. 

 

imunitet_krda.JPG

 

Izvor >>>

Edited by Cyber
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites



Pa nije tako prosto. Prvo, evo sada i objava da J&J ima veze sa slucajevima autoimune bolesti.
Znaca sama struka govori da ne znamo posledice vakcine. i reakcije. Tako da je zabrinutost ljudi da im neko ubrizga nesto u organizam, opravdana. Zato niko ni ne pokusava da je napravi obaveznom, iako su proizvodjace zastititi.
Drugo taj argument "piju kafetin", neki ne piju. Zato sto smatraju da nije dobar za njih. I to je njihovo pravo, zamisli sad da im kazemo aj svi po jedan kafetin dnevno?
Zna se kako vakcine postaju obavezne, to je onda kad se tacno znaju posledice i benefiti - pa ljudi mogu da prihvate rizik. Da ova bolest ubija 15% ljudi bi drugacije gledali na rizik.


Well, yes, but actually no.

Ne može, on a large scale, posledica vakcine da bude gora od posledice infekcije. Jer, i jedna i druga izazivaju isti imunski odgovor. Istim mehanizmom. Čak možemo sa sigurnošću da tvrdimo da infekcija, on a large scale, sigurno ima teže posledice.

Jedino ako neko igra na tu kartu da niti će se vakcinisati, niti zaraziti. Lutrija, sa malom šansom za dobitak, ali opet, može da prođe.

Zašto se ne napravi obaveznom - čisto populistička i juristička priča, nema veze sa naukom. Jer nauka je jasna - on a large scale, vakcina je daleko sigurniji izbor.
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

 

  1. Vakcinacija stiti vakcinisane i osobe u njihovom okruzenju, te se tako smanjuje rizik da se virus prosiri na clanove porodice, prijatelje, kolege i ostale sa kojima vakcinisani dolazi u bliski kontakt u sirem okruzenju.
  2. Kad se postigne dovoljan broj imunizovanih onda se virusu posledicno onemogucava da se siri od coveka do coveka i tako epidemije nestaju. To je ono sto se zove ”imunitet krda”.
  3. Na taj nacin vakcina indirektno stiti osobe sa povecanim rizikom da se ne zaraze. Ta ljudska bica mogu biti bebe, deca, starije osobe sa postojecim hronicnim oboljenjima, onkoloski pacijenti i ostali koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da prime vakcinu.

 

Cinjenica je da ovo nije tacno, posto dokazano I vakcinisani mogu da prenesu virus. Mogu I da obole. Samo u manjim brojevima. I u laksem obliku.

Da je ovo tacno, izbor bi bio jasan svima.

1 hour ago, Eddard said:


Ne može, on a large scale, posledica vakcine da bude gora od posledice infekcije. Jer, i jedna i druga izazivaju isti imunski odgovor. Istim mehanizmom. Čak možemo sa sigurnošću da tvrdimo da infekcija, on a large scale, sigurno ima teže posledice.
 

Ovo nisam ni rekla, ali pogledaj odgovor Cyber I uzmi to u obzir. Ja sam definitivno osoba koja se odlucila za vakcinu, procenom rizika, sta je bolje. Ali to ne znaci da neko drugi nema drugaciju kalkulaciju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moram da prijavim da mi sutra u Parizu na Jelisejskim poljima imamo uobicajenu vojnu paradu kao za svaki 14 juli. Bice i gledalaca ali samo oni koji budu pokazali vakcinalni pasos i naravno sa maskom na licu

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites



Cinjenica je da ovo nije tacno, posto dokazano I vakcinisani mogu da prenesu virus. Mogu I da obole. Samo u manjim brojevima. I u laksem obliku.
Da je ovo tacno, izbor bi bio jasan svima.


Zvanični stav Robert Koch Instituta je da su vakcinisani (statistički) manje zarazni od negativno testiranih i da je verovatnoća da prenose virus zanemarljivo mala. Da, postoje onih 4-5% koji mogu da obole i prenesu virus, ali ostalih 95% su imuni i ne prenose virus. A to je dovoljno za kolektivni imunitet.
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


 

 


Zvanični stav Robert Koch Instituta je da su vakcinisani (statistički) manje zarazni od negativno testiranih i da je verovatnoća da prenose virus zanemarljivo mala. Da, postoje onih 4-5% koji mogu da obole i prenesu virus, ali ostalih 95% su imuni i ne prenose virus. A to je dovoljno za kolektivni imunitet.

 

Ali nije dovoljno za uverenje da nece ugroziti porodicu ili nece dobiti virus. Pa im onda i rizik zarazavanja izgleda prihvatljiviji. 

I nisu ti koji tako gledaju, budale, neznalice, teoreticari zavere....jel onda bu vecinu u Australiji trebali da etiketiramo. Ljudi prave svoju kalkulaciju rizika i sta im je prihvatljivo, i to je ok. Ono sto nije ok da se to koristi kao opravdanje za "mere", jer to je njihov izbor da prihvate rizik (sad kad je vakcina dostupna)

Mislim stanje sa vakcinom je takvo kakvo je, nema bolje, to je jasno, samo konstatujem zasto je tako.

A ako ce neko da navede one koji ozbiljno mogu da obole, pa verujem da se ti ionako malo vise cuvaju. Ne deremo se na nevakcinisane ni kad je sezona gripa, a i to moze da zavrsi smrcu ugrozenih.

 

Malo je neobicno kako olako ljudi odustaju od prava da kontrolisu svoje telo, i svoje zdravlje, i odma krecu vilama na one koji ne misle isto.

Vakcine ni u US nisu prosle redovno odobravanje FDA, nisu testirane dovoljno, a neki ovde vriste kako treba da budu obavezne, pa to je uzasno opasno za svakog politicara da proba, sta ako ljudi krenu da umiru? Zato su i unapred zastitili farmaceute. Mi na sopstveni rizik primamo vakcine. Pa kad je tako onda je i odluka licna.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Don Juan said:

Jedne godine sam primio redovnu vakcinu za grip i sestra mi daje recept. Ja gledam u onaj papir i pitam je - šta će mi ovo? Ona kaže, pa neki vole da pročitaju.

Pa rekoh ja da znam šta piše ovde, završio bih farmaciju. Šalim se nisam to rekao, samo sam joj vratio. Kakav značaj ljudi daju sebi to je neverovatno, razumeju se u sve od mikrobiologije do farmacije.

Ogromna većina ne može da čita sastav vakcine ali ima pravo na pristup drugačijim mišljenju onih koji znaju. Ja ne znam tačno kako napraviti izbor ko zaslužuje da ima platformu a ko ne ali znam kako ne treba raditi a to je upravo ono što imamo na delu, cenzura po volji par najvećih kompanija i brisanje sa wikipedie referenci na takve ljude koji su pre izražavanja stava protiv "konsenzusa" bili dovoljno priznati da se na tim stranicama nađu.

 

3 hours ago, Eddard said:

Zašto se ne napravi obaveznom - čisto populistička i juristička priča, nema veze sa naukom. Jer nauka je jasna - on a large scale, vakcina je daleko sigurniji izbor.

 

Do pre nekog vremena postojao je i "konsenzus" uglednih naučnika da nema ni govora o lab leak hipotezi. Mrzi me da tražim ali ja lično slušao 4 ugledna stručnjaka (Yale, Harvard, ...) pošto je Yuri Deigin izneo šta može da ukazuje na manipulacije gena. Tada su me i ubedili jer oni su Yale, Harvard itd, da tu nema ništa i da oni ne vide baš ništa čudno. Nekoh godinu+ kasnije to i nije tako sigurno. Pitanje je da li su samo pogrešili ili je njihov konsenzus bio delom i socijalno uslovljen jer su znali posledice izražavanja sumnje u sveti konsenzus.

 

 

Još jednom, nije toliko bitno ako isdp

Link to comment
Share on other sites

"Oni" sa letaka, kad bi postojali, to bi i hteli. Da se široka masa zamajava tim pričama o "slobodi izbora". Električna struja je opasnija od... pa verovatno 99% stvari koje mogu da se ubace u telo na bilo koji način. Da li je i korišćenje struje lični izbor? Pa gde su protivnici? Nešto se ne čuju. Rekli su ljudi već, a ovi iz Grčke su čak otvoreno rekli, na čemu im svaka čast, to da kao ne može da se uvede obavezna vakcinacija i da se ta priča završava, mislim priča o tome da li vakcina zaustavlja pandemiju ili ne, za to ne postoje nikakvi naučni ni etički razlozi, nego je to samo drndanje "književnika i fariseja".
 

 

Danas sam bio na sahrani, gde su već iskopali pet grobova, tj 4 pored ovoga koga smo sahranili, to je onaj što sam napisao, depresivan. Sad, ne znam da li su svi umrli zbog kovida, za ovoga prvi rezultati obdukcije kažu da uzrok nije nešto što je uneo u telo, za jedno tri nedelje stiže kompletan izveštaj, mada mu je društvo sviralo Perfect day, što znači da i oni sumnjaju, ali kako god, verovatnije je da je plućna embolija zbog ugruška kao posledica kovida. Poenta je, nije da će sad sve stati zbog tih pet rupa, ama da je uvedena obavezna vakcinacija odmah kad su vakcine mogle da se nabave, možda bi jedno dete upoznalo oca. Dobro, ovo sad deluje kao patetika što ne dolikuje meni, ali stvarno, dosta su se drali "slobodari" . Svakog gosta 20 godina dosta. Možda ne bi bilo loše da vidimo kako je kad se (opet) ne deru.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

I nisu ti koji tako gledaju, budale, neznalice, teoreticari zavere....jel onda bu vecinu u Australiji trebali da etiketiramo

Samo da ti kažem, ovo jednostavno nije tačno. Glavni problem u Australiji nije vaccine hesitancy, nego sporost vakcinisanja zbog lack of supply/logistike. Velika većina Australijanaca hoće vakcinu, to sam već nekoliko puta spomenuo ali pretpostavljam da nisi videla ili si zaboravila.

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Samo da ti kažem, ovo jednostavno nije tačno. Glavni problem u Australiji nije vaccine hesitancy, nego sporost vakcinisanja zbog lack of supply/logistike. Velika većina Australijanaca hoće vakcinu, to sam već nekoliko puta spomenuo ali pretpostavljam da nisi videla ili si zaboravila.

Ok mozda je koriscenje Australije kao primera pogresno, nisam htela da uvredim nikog. Vise je bilo da napravim poentu a ne da fakticki budem tacna. Imas mesta na kojima ljudi zbog ogranicenog rizika prave taj izbor. Nisu budale. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Angelia said:

Ok mozda je koriscenje Australije kao primera pogresno, nisam htela da uvredim nikog. Vise je bilo da napravim poentu a ne da fakticki budem tacna. Imas mesta na kojima ljudi zbog ogranicenog rizika prave taj izbor. Nisu budale. 

Znam, samo sam hteo da kažem da si uzela pogrešan primer, nisam uvređen 🙂. Mada, postoji dobar deo ljudi ispod 40 koji sada mogu da uzmu Astra Zenecu ali neće, pošto zvanični stav ATAGI (medicinsko telo za imunizaciju) je da se ne uzima za one ispod 60, osim ako su u outbreak zoni i to tek posle konsultovanja doktora. I to je za razumevanje, pošto je rizik od kovida u Australiji relativno mali pa ima smisla čekati Fajzer. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darko said:

Znam, samo sam hteo da kažem da si uzela pogrešan primer, nisam uvređen 🙂. Mada, postoji dobar deo ljudi ispod 40 koji sada mogu da uzmu Astra Zenecu ali neće, pošto zvanični stav ATAGI (medicinsko telo za imunizaciju) je da se ne uzima za one ispod 60, osim ako su u outbreak zoni i to tek posle konsultovanja doktora. I to je za razumevanje, pošto je rizik od kovida u Australiji relativno mali pa ima smisla čekati Fajzer. 

Ok pogresan primer, ali htela sam da kazem da je etiketiranje pogresno.

Imam prijatelja, sad kad razmisljam napunio 40. Cela porodica vakcinisana, on obrazovan covek, nit misli da ce mu to promeniti DNK nit misli da ce mu izrasti rep...jednostavno kaze imam ogranicen rizik da dobijem virus, ako pazim...mogu da izguram da vidim rezultat vakcine, i koje posledice ima a da ne dobijem virus.

 

Ne putuje drasticno, zna rizik, imamo iste prijatelje i neki su bas zaglavili neke posledice od virusa. Nije anti-vaxxer. Vakcinisan regularno. Rizik od virusa mu je prihvatljiv.

 

Sorry ako ne smatram da ljudi na forumu imaju bolji uvid u njegov rizik, i smatraju da je on budala. Naglasavam da sam ja odlucila drugacije.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Angelia said:

Ok pogresan primer, ali htela sam da kazem da je etiketiranje pogresno.

Imam prijatelja, sad kad razmisljam napunio 40. Cela porodica vakcinisana, on obrazovan covek, nit misli da ce mu to promeniti DNK nit misli da ce mu izrasti rep...jednostavno kaze imam ogranicen rizik da dobijem virus, ako pazim...mogu da izguram da vidim rezultat vakcine, i koje posledice ima a da ne dobijem virus.

 

Ne putuje drasticno, zna rizik, imamo iste prijatelje i neki su bas zaglavili neke posledice od virusa. Nije anti-vaxxer. Vakcinisan regularno. Rizik od virusa mu je prihvatljiv.

 

Sorry ako ne smatram da ljudi na forumu imaju bolji uvid u njegov rizik, i smatraju da je on budala. Naglasavam da sam ja odlucila drugacije.

E sada ... taj tvoj prijatelj živi u okruženju gde je virus aktivan pa samim tim, dosta veći rizik. Tako da pre ili kasnije - dobiće ga. U stvari, svi ćemo dobiti kovid, samo je pitanje vremena. Zato je bolje da imamo neku zaštitu preko vakcina nego nikakvu. Lepo je @Eddard gore objasnio:

 

Quote

Ne može, on a large scale, posledica vakcine da bude gora od posledice infekcije. Jer, i jedna i druga izazivaju isti imunski odgovor. Istim mehanizmom. Čak možemo sa sigurnošću da tvrdimo da infekcija, on a large scale, sigurno ima teže posledice.

 

Prijateljev izbor na kraju krajeva, samo mislim da mu je izbor glup. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Angelia said:

Ok pogresan primer, ali htela sam da kazem da je etiketiranje pogresno.

Imam prijatelja, sad kad razmisljam napunio 40. Cela porodica vakcinisana, on obrazovan covek, nit misli da ce mu to promeniti DNK nit misli da ce mu izrasti rep...jednostavno kaze imam ogranicen rizik da dobijem virus, ako pazim...mogu da izguram da vidim rezultat vakcine, i koje posledice ima a da ne dobijem virus.

 

Ne putuje drasticno, zna rizik, imamo iste prijatelje i neki su bas zaglavili neke posledice od virusa. Nije anti-vaxxer. Vakcinisan regularno. Rizik od virusa mu je prihvatljiv.

 

Sorry ako ne smatram da ljudi na forumu imaju bolji uvid u njegov rizik, i smatraju da je on budala. Naglasavam da sam ja odlucila drugacije.

OK, postoji određena rezerva, moguće negativne posledice primanja vakcine, pravo pojedinca na izbor, makar i pogrešan, strah političara da uvedu obavezu, imam utisak da poneko obavezu poistovećuje sa prisilom, što nije isto, ali ima i druga strana. Ako su nevakcinisani odlučili sami koristeći svoje pravo da se ne vakcinišu, ja bih da koristim moje pravo da da me nadležni zaštite, da mi umanje rizik zaražavanja ograničenjima pristupa nevakcinisanima nekim prostorima, događajima... Onaj procenat rizika da se i vakcinisani zarazi i da bude prenosilac bi se dodatno smanjio ako nevakcinisani ima ograničen pristup u zatvorene prostore ili vrlo restriktivan, uz obaveznu zaštitnu opremu. Nije to nikakav atak na slobodu pojedinca, to je zaštita mnogo drugih pojedinaca, makar i ne bila potpuna, neka je samo smanjenje rizika za nekoliko puta.

Ne može nevakcinisani u metro, autobus, avion, na koncert u restoran ne šalter banke, neka koristi alternativne načine da obavi svoje potrebe, neka pokazuje test ne stariji od dva dana kad mora kod lekara ili tako negde.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

 

Malo je neobicno kako olako ljudi odustaju od prava da kontrolisu svoje telo, i svoje zdravlje, i odma krecu vilama na one koji ne misle isto.

Vakcine ni u US nisu prosle redovno odobravanje FDA, nisu testirane dovoljno, a neki ovde vriste kako treba da budu obavezne, pa to je uzasno opasno za svakog politicara da proba, sta ako ljudi krenu da umiru? Zato su i unapred zastitili farmaceute. Mi na sopstveni rizik primamo vakcine. Pa kad je tako onda je i odluka licna.

 

Najmanje sto bih ocekivala od ljudi koji se pozivaju na pravo da kontrolisu svoje telo jeste da se odreknu mobilnih telefona jer je dokazano da zrace i jos uvek nije dokazano da to zracenje nije stetno. Zatim da se drze podalje od velikih gradova, da sad ne nabrajam koje sve zdravstvene opasnosti tu vrebaju, nikako u blizinu dalekovoda, iskljucivo hrana proverenog porekla, da prokuvavaju i filtriraju vodu, ne puse i ne uzimaju nikakve lekove, insistiraju da im lekar detaljno objasni svaku proceduru i sastav svake supstance koju misli da upotrebi prilikom pregleda i lecenja, da  citaju sitna slova na svakom proizvodu koji kupe, ukljucujuci i odevne predmete… Zatim da brizljivo recikliraju sav otpad, nikako ne bacaju baterije i sijalice u obicno djubre, pa posle udisu njihov sastav, da proveravaju lokaciju na kojoj je rasla svaka glavica salate pre nego sto je kupe i pojedu. Da ih sve vidim u sest ujutro kako trece i vezbaju, a posle doruckuju kod kuce spremljene smutije i ovsenu kasu. I naravno, da budu u prvim redovima borbe za cist vazduh i vodu. Niz mera koje pojedinac moze da preduzme da bi zastitio svoje telo od negativnih uticaja svega sto u njega dospeva hranom, vodom, disanjem i izlozenoscu svakakvim zracenjima je beskrajan.

Dok ne vidim da bandoglavci koji odbijaju vakcinaciju primenjuju bar pola od gore navedenog, ne priznajem im ni pravo na kvalifikovano misljenje po pitanju opasnosti i benefita za sopstveno telo. Ali bojim se da su oni ti koji ce prvi zavitlati plasticnu flasu u reku, jer boze moj, nece ih to direktno ugroziti. Ali hoce posredno, bas kao i odbijanje vakcinacije.

  • Like 11
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Smatram ljude koji ne zele da se vakcinisu a nemaju dokazane kontraindikacije koje bi mogle da ih ugroze, izuzetno bahatim i bezobraznim i mislim da nema nikakve veze sa bilo kojom slobodom odlucivanja niti sa nekakvom zastitom svog tela, vec samo sa sebicnoscu i neodgovornoscu.

 

Neka mi oproste ljudi, ne zelim da se bilo ko oseti ciljano uvredjeno sa moje strane ali takav mi je stav. I to nikakve veze nema sa budalama iz kriznog staba niti sa ostalima koji nam svakodnevno sede nad glavom sa ovom pandemijom. Ima samo veze sa time da je vakcinacija jedini nacin da za kratko vreme pobedimo ovu posast, inace ce trajati godinama.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se secam kad je Kon rekao, na pocetku kampanje vakcinacije, da ce za Srbiju biti dovoljno 1.5 miliona vakcinisanih, i da ce to biti dovoljno za kolektivni imunitet, buduci da je realno (ne zvanicno) vec bilo oko 1 milion prokuzenih i da ce to biti dovoljno!? To su reci doktora Kona! Danas u Srbiji ina skoro 3 mikiona vakcinisanih i ispada da ni to nije dovoljno, da je broj mali. 

Eto takve oni izjave daju, cas jedno pa cas nesto drugo. Zato ljudi imaju sumnje u njihovu kompetitivnost.

Sto se vakcina tice generalno, ako je samo nas 40% vakcinisanih, kolektivni imunitet jos nije postignut, virus i dalje cirkulise i modifikuje, tako da na kraju predstavlja opasnost i za nas vakcinisane. Na taj nacin oni nevakcinisani na posredan nacin ugrozavaju nas vakcinisane? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...