Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

57 minutes ago, Tomiprunet said:

 

Da li su i koliko mRNA vakcine potecijalno štetne će se, nadajmo se, rasčistiti pre ili kasnije. Ono što je ovde problem je tendencija cenzure kvalifikovanog drugačijeg mišljenja. Osim glavnih platformi na kojima se danas odvija veliki deo šire debate i koje su notorno triger hepi kada treba cenzurisati različita mišljenja Dr. Malone, koji je u članku predstavljen kao pronalazač mRNA tehnologije, je izbrisan sa vikipedije pošto je izrazio skepsu oko vakcinisanja mladih tim vakcinama zato što moguće dugotrajne posledice po njegovom mišljenju nisu dovoljno istražene. 

 

Tu se i ne radi samo o vakcinama. Naprimer, pokušava se cenzura i kritičara radikalne trans ideologije. Jasno je da je cenzura najvećim delom posledica anti vakser pokreta koji se raširio preko društvenih mreža ali se nekako suviše dobro uklopila u woke ideologiju koja je prevladala u anglofonim zemljama i preti da prevlada i u preostalom demokratskom svetu poznatom pod nazivom "zapad".

 

Mora se naći bolje rešenje od drastične cenzure, i posledično autocenzure, za tretman out of the box mišljenja. 

Edited by Cyrus Smith
slovo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Cyrus Smith said:

 

Da li su i koliko mRNA vakcine potecijalno štetne će se, nadajmo se, rasčistiti pre ili kasnije. Ono što je ovde problem je tendencija cenzure kvalifikovanog drugačijeg mišljenja. Osim glavnih platformi na kojima se danas odvija veliki deo šire debate i koje su notorno triger hepi kada treba cenzurisati različita mišljenja Dr. Malone, koji je u članku predstavljen kao pronalazač mRNA tehnologije, je izbrisan sa vikipedije pošto je izrazio skepsu oko vakcinisanja mladih tim vakcinama zato što moguće dugotrajne posledice po njegovom mišljenju nisu dovoljno istražene. 

 

Tu se i ne radi samo o vancinama. Naprimer, pokušava se cenzura i kritičara radikalne trans ideologije. Jasno je da je cenzura najvećim delom posledica anti vakser pokreta koji se raširio preko društvenih mreža ali se nekako suviše dobro uklopila u woke ideologiju koja je prevladala u anglofonim zemljama i preti da prevlada i u preostalom demokratskom svetu poznatom pod nazivom "zapad".

 

Mora se naći bolje rešenje od drastične cenzure, i posledično autocenzure, za tretman out of the box mišljenja. 

 

Bas je po meni ta cenzura dovela do ovog problema sa antivaxerima. Naravno ko hoce moze pronaci svasta zanimljivo, kao i ovaj clanak sto sam postavio i onda takvi clanci izazivaju crv sumnje. Kao i to da je Dr. Malone izbrisan sa Vikipedije. Ne znam samo kome to sve odgovara.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Tomiprunet said:

Bas je po meni ta cenzura dovela do ovog problema sa antivaxerima.

Ne slažem se. Anti vax pokret je stariji od cenzure i ona je delom posledica štete koja je nastala smanjenim procentom vakcinisane dece u proteklim godinama. To je pre posledica pojave interneta i društvenih mreža sa kojima još ne znamo kako da se izborimo. Taj problem sada rešavamo analogno pucanju na miša u sobi sačmaricom. Miš je ubijen ali je i pola sobe razlupano.

Link to comment
Share on other sites

Treba ipak razluciti koji su pravi antivaxeri za bilo koju vakcinu i oni koji su antivaxeri samo protiv covid19.

Ja kad pisem o antivaxerima, mislim samo na ove sto su skepticni u vezi covid vakcina. Mislim da ne bi trebalo da ih nazivamo istim nazivom.

Edited by Tomiprunet
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče priče mRNA vakcina, Kariko i Weismass su dali glavni doprinos u tom polju i najbliži su pojmu "inventori vakcina", ako se iko može tako nazvati:

https://www.statnews.com/2020/11/10/the-story-of-mrna-how-a-once-dismissed-idea-became-a-leading-technology-in-the-covid-vaccine-race/

 

Robert Malone je bio deo dve studije u ranoj istoriji mRNA i dao doprinos polju (1989 i 1990), ali daleko od toga da je "inventor vakcine" - to je zavaravajuće, to jest netačno:

https://www.logically.ai/factchecks/library/3aa2eefd

https://en.wikipedia.org/wiki/RNA_vaccine

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tvrdi se da je od vakcine protiv korone umrlo najmanje 25800 ljudi a da je preko milion postalo invalid.

Da je 82% trudnica koje su primile vakcinu u prvih 20 nedelja ( prvih 5 meseci) trudnoće imalo spontani pobačaj.

 

Imate li predstavu koliko su to veliki brojevi da bi se tako frljali izjavama da ima potvrdu "sa 3 strane".

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Tek sad pročitah članak, pa ono je teeeeška budalaština.

Slaviša, ubuduće kad postavljaš ovakve članke, izvoli naći i istraživanja koja potkrepljuju rečeno u članku, inače će biti tretirano kao najgora antivaxxx propaganda u stilu ravnozemljaštva i sličnih idiotskih teorija, a takve stvari su disclaimer-om uokvirenim crvenom u vrhu strane zabranjene.

I ne, to nije cenzura drugačijeg mišljenja, već cenzura idiotluka. Drugačije mišljenje ipak treba da bude nečim potkrepljeno. A u to ne spada argumentum ad verecundiam jer je eto rekao neki samozvani izumitelj nečega od pre 30 godina. Dakle, pubmed i sl, nađi studiju koja dokazuje 82% spontanih abortusa kod trudnica, pa možemo da razgovaramo.

A u kurac više.

A do tada, evo jednog koji se bavi tom temom, iz najeminentnijeg medicinskog časopisa na svetu, pa se edukuj:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2107070?fbclid=IwAR2B5xmDpDFR1peIpjVlITFoPIyDdqcAVCH_9J2qNJdDKPNtlOYiztmgmDU

  • Like 15
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:

Tek sad pročitah članak, pa ono je teeeeška budalaština.

Slaviša, ubuduće kad postavljaš ovakve članke, izvoli naći i istraživanja koja potkrepljuju rečeno u članku, inače će biti tretirano kao najgora antivaxxx propaganda u stilu ravnozemljaštva i sličnih idiotskih teorija, a takve stvari su disclaimer-om uokvirenim crvenom u vrhu strane zabranjene.

I ne, to nije cenzura drugačijeg mišljenja, već cenzura idiotluka. Drugačije mišljenje ipak treba da bude nečim potkrepljeno. A u to ne spada argumentum ad verecundiam jer je eto rekao neki samozvani izumitelj nečega od pre 30 godina. Dakle, pubmed i sl, nađi studiju koja dokazuje 82% spontanih abortusa kod trudnica, pa možemo da razgovaramo.

A u kurac više.

A do tada, evo jednog koji se bavi tom temom, iz najeminentnijeg medicinskog časopisa na svetu, pa se edukuj:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2107070?fbclid=IwAR2B5xmDpDFR1peIpjVlITFoPIyDdqcAVCH_9J2qNJdDKPNtlOYiztmgmDU

Dobro si rekao.

 

Ne interesuje me najeminentniji medecinski casopis. 

Isti ste ko antivaxeri i ravnozemljasi 1:1 , glava tvrad ko kamen. Dosadni ste vec i vi a i antivakseri.

Nemamo tj nemate sta da pricate, delite dijagnoze, savete. Dokle god vakcinacija nije obavezna. Nije mi jasno zasto. ni jedna drzva do sada nije donela zakon o obaveznoj vakcinaciji od covida? Verovatno im vise odgovara lock down i propadanje ekonomije.

 

I sad ces ti meni da kazes ko je samozvani izumitelj necega, jer ti si jako pametan i edukujes se iz eminentni medicinskih casopisa. O boze.:smiley26:

 

2 hours ago, Darko said:

Pa naravno, to je njegov sajt a lik za sebe kaže da je vaccine inventor. Važi. Tipičan FIGJAM (Fuck I'm Good Just Ask Me).

Dovoljno mi je da su ga skinuli sa Wikipedije, da sumnjam u sve ostale izvore koje si ti naveo.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Shonke je celo vreme besan na ove sto nece da se vakcinisu, kako treba da se uskrate prava, dele otkazi,... i onda on napise kako je slagao firmu u kojoj radi da nije vakcinisan da ne bi isao na teren. Pa ko je onda ovde lud? Ne kazme za shonketa da je lud, vec mislim na vaksere i antivaksere. Skroz isti mind 1:1

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Cyrus Smith said:

Mora se naći bolje rešenje od drastične cenzure, i posledično autocenzure, za tretman out of the box mišljenja. 

Pa dobro, ali nije svako out of the box mišljenje vredno da se čuje samo zbog toga što je out of the box. U stvari 99% toga je samo đubre i dranje, ne samo u vezi kovida, uopšte. Kao npr ovo, nekakav letak:

 

spacer.png

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Shonke je celo vreme besan na ove sto nece da se vakcinisu, kako treba da se uskrate prava, dele otkazi,... i onda on napise kako je slagao firmu u kojoj radi da nije vakcinisan da ne bi isao na teren. Pa ko je onda ovde lud? Ne kazme za shonketa da je lud, vec mislim na vaksere i antivaksere. Skroz isti mind 1:1
Ne. Ja nisam prijavio da JESAM vakcinisan zato što se nevakcinisane pazilo i mazilo, a ljude koji su primili vakcinu se guralo da idu tamo gde im ni opis posla nije bio da idu.
Ne čitaš pažljivo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2021 at 10:53 AM, Sunshine State said:

Usla u apoteku u Passau, pokazala moju nemacku zdravstvenu karticu, digitalni sertifikat iz Srbije i lepo me upisali i dali EU sertifikat - sad sam free!!!!

 

Pozdrav,odoh dalje lagano, naoruzana sertifikatima!!

 

Cuvajte se!

O jbg mene neko zeza onda. Ja sam probao u 3 apoteke i svi kao pa neeeeemoze. Kako me to nervira ili moze ili ne moze. Sad idem po celom Frankfurtu da jurim ko moze da upise to. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dzoni_m said:

O jbg mene neko zeza onda. Ja sam probao u 3 apoteke i svi kao pa neeeeemoze. Kako me to nervira ili moze ili ne moze. Sad idem po celom Frankfurtu da jurim ko moze da upise to. 

 

Ne lazem, majke mi, evo dokaz (nisam uslikala za obe doze, samo za drugu)

 

Moj muz ni nema nemacko zdravstveno, jer radi u NL, ali ima nemacki Aufenthaltstitel, pa je na osnovu toga upisano - bilo dovoljno da im pokazes neki licni nemacki dokument (vozacka, Aufenthaltstitel, nemacki pasos...)

 

spacer.pngspacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ma ja verujem tebi, jer nisi prva koja je dobila taj papir, ali ovde se svi prave blesavi. 

 

 

EDIT: Uspelo, otisao u apoteku preko puta posla, neki novi momak radi nisam ga vidjao, fin covek, bez problema izdao. Iako sam vec 2 puta na istom mestu pokusao, rekli su mi da nema sanse.

Edited by Dzoni_m
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Pogledala sam neki youtube klip o tome zasto mladi u Srbiji nece da se vakcinisu, valjda Nova S. Prvo mi je pripala muka dok su mladi sami objasnjavali zasto nece - sve od gluposti vezanih za sterilitet i uopste buduce zdravlje, preko ja ne verujem u kovid, sta ce mi vakcina, do onog bas me briga, ja sam mlad i kovid mi ne moze nista. Da ne pominjem da se radi o urbanim mladim ljudima, neki od njih blizi tridesetoj nego dvadesetoj, verovatno studenti. I naravno, nahvatani na ulici i po kaficima, ni slucajno na radnim mestima, tiptop sredjeni u podne letnjeg dana….

Drugi put mi je pripala muka kad je lekarka iz studentske poliklinike uzela da ih brani i pravda. Te nisu oni krivi, trebalo je s njima raditi, te mi stariji smo krivi sto oni ne veruju sistemu, te nismo im dobro objasnili i potrudili se da steknemo njihovo poverenje… Budibogsnama, kao da se radi o petogodisnjacima koji sami treba da odluce da li da se vakcinisu protiv zauski ili ne, a ne o matorim konjima i kobilama, punoletnim gradjanima s minimum zavrsenom srednjom skolom. Ali ocigledno supljoglavim, bas kao i ona lekarka i bilo ko drugi ko za takve morone i moronke nalazi bilo kakvog razumevanja i opravdanja.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:

Pogledala sam neki youtube klip o tome zasto mladi u Srbiji nece da se vakcinisu, valjda Nova S. Prvo mi je pripala muka dok su mladi sami objasnjavali zasto nece - sve od gluposti vezanih za sterilitet i uopste buduce zdravlje, preko ja ne verujem u kovid, sta ce mi vakcina, do onog bas me briga, ja sam mlad i kovid mi ne moze nista. Da ne pominjem da se radi o urbanim mladim ljudima, neki od njih blizi tridesetoj nego dvadesetoj, verovatno studenti. I naravno, nahvatani na ulici i po kaficima, ni slucajno na radnim mestima, tiptop sredjeni u podne letnjeg dana….

Drugi put mi je pripala muka kad je lekarka iz studentske poliklinike uzela da ih brani i pravda. Te nisu oni krivi, trebalo je s njima raditi, te mi stariji smo krivi sto oni ne veruju sistemu, te nismo im dobro objasnili i potrudili se da steknemo njihovo poverenje… Budibogsnama, kao da se radi o petogodisnjacima koji sami treba da odluce da li da se vakcinisu protiv zauski ili ne, a ne o matorim konjima i kobilama, punoletnim gradjanima s minimum zavrsenom srednjom skolom. Ali ocigledno supljoglavim, bas kao i ona lekarka i bilo ko drugi ko za takve morone i moronke nalazi bilo kakvog razumevanja i opravdanja.

Da dodam poslovičnog Predraga Kona na spisak sa izjavom:
"Propustili smo priliku da se vakcinišemo pre IV talasa"
Ono kako ko - neko  je propustio priliku neko nije, neko će da nosi maske neko neće 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UK odlucio da sve mere skine sledeceg ponedeljka, premda je jasno da je pandemija daleko od gotove.


Quote

 

Boris Johnson outlines the end of England's social-distancing rules on 19 July, at a Downing Street press conference

The PM warns there will be more hospitalisations and deaths - saying the pandemic is not over

Scientists advising government predict infections could peak after August - with 1,000 to 2,000 hospital admissions a day

Mask use will be advised in crowded and enclosed spaces even after legal controls end

PM says ministers will outline guidance for a gradual return to work over the summer

The UK records more than 30,000 Covid infections for a sixth successive day

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vidim da se ta odluka posmatra u samom UK kao "global experiment". 

s obzirom da su uspeli da vakcinisu dve trecine stanovnistva i da se ljudi i dalje prijavljuju za vakcinaciju, meni ne izgleda previse neocekivano bez obzira sto ni strucnjaci iz NHS nisu sigurni gde je pik ovog letnjeg talasa i sta zemlju ceka od jeseni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...