Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Cinjenica je da su potpuno vakcinisani visoko zasticeni  protiv te delte, i to treba stalno naglasavati, a ne ajoj majko nece nam vakcine pomoc'. Od tih tkz. promotera vakcinacije se sam ucinak vakcina non stop podriva i stavlja ? pa i ne cudi pad zainteresovanosti. A sve da bi deo njih ostao u etru i ne bi izgubio svojih 5 minuta slave i mogucnost da nam kreira zivote.

 

U Izraelu je trenutno 70 pacijenata u bolnicama, od pocetka ovog talasa je mozda porastao za 20. U Nemackoj je tkz. Inzidenz medju 60+ populacijom nekih 1.5 zarazenih na 100k stanovnika.

 

Moramo da naucimo da zivimo sa virusom izgleda da trenutno samo USA primenjuje. Ostali cekaju cudo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, ras kass said:

Rastu brojevi, samo ne padaju u trans zbog toga niti planiraju da zatvaraju gradjane ponovo, niti da im brane da putuju.

U Francuskoj je trenutno bas ovakva situacija.

Za delta soj uglavnom pisu da po svoj prilici nije preterano opasan, mali broj smrtnih slucajeva od covida koji i danas postoji je takoreci iskljucivo povezan sa starijim (80+) koji uz to imaju i bolesti i izgleda da je takoreci nezavisan od vakcinisanja, drugim recima ako neko ima 90 godina i bolestan je potpuno mu je svejedno da li je vakcinisan ili nevakcinisan, moze da umre od delta soja ili bilo kog drugog

Link to comment
Share on other sites

Pa bolje da sada budemo otvoreni , dok je lepo vreme, vise se vremena provodi napolju, manje kontakata. Najgore sada zakljucati pa docekati neki novi nalet zimi.

 

Mislim koji to plan imaju one drzave koje su vazile kao primer borbe protiv pandemije, pa sada imaju jednocifren broj vakcinisanih? Kacio sam vec u Maleziji izbacili bele zastave na prozore jer nemaju sta da jedu. 

 

Jedino sam cuo da Singapur planira uskoro covid kao sezonski grip da tretira. Nece vise izbacivati dnevne brojeve zarazenih. Ne mogu vise finansijski da izdrze zatvaranje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Francuski državni sekretar za evropske poslove Kleman Bon izjavio je da ovog leta treba "izbegavati Španiju i Portugal" zbog delta soja koronavirusa.

„Oni koji još nisu rezervisali letovanje, izbegavajte Španiju, Portugal, ovo je savet iz opreza. Insistiram na ovome, bolje je ostati u Francuskoj ili ići u neke druge zemlje…, imamo situaciju koja je posebno zabrinjavajuća“.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ras kass said:

Jedino sam cuo da Singapur planira uskoro covid kao sezonski grip da tretira. Nece vise izbacivati dnevne brojeve zarazenih. Ne mogu vise finansijski da izdrze zatvaranje.

 

Kako, ako se zna da kovid nije grip, niti je vezan isključivo za respiratorni sistem?

 

Od početka pandemije do danas lekari, stručna lica, naučnici tvrde da je kovid multisistemska bolest. Napada sve organe, srce, nervni sistem, pravi tromboze ( zato se i radi D dimer ), pluća...

 

Sam virus ulazi putem respiratornih organa i zato se insistira na maskama.

 

U prethodnom postu spominjala sam članak čiji link ne mogu da nađem. Naučnici potvrđuju da će kovid ostati sa nama u budućnosti, ali će u toj budućnosti biti respiratorna bolest u vidu prehlade i da će napadati decu od 2-5 godina.

 

Vakcine će štititi stariju decu i nas odrasle.

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Kako, ako se zna da kovid nije grip, niti je vezan isključivo za respiratorni sistem?

 

Od početka pandemije do danas lekari, stručna lica, naučnici tvrde da je kovid multisistemska bolest. Napada sve organe, srce, nervni sistem, pravi tromboze ( zato se i radi D dimer ), pluća...

 

Sam virus ulazi putem respiratornih organa i zato se insistira na maskama.

 

U prethodnom postu spominjala sam članak čiji link ne mogu da nađem. Naučnici potvrđuju da će kovid ostati sa nama u budućnosti, ali će u toj budućnosti biti respiratorna bolest u vidu prehlade i da će napadati decu od 2-5 godina.

 

Vakcine će štititi stariju decu i nas odrasle.

 

 

Dakle nije samo respiratorni virus...

Naravno da će ostati, jer je otporan prilično na sve do sada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nama (u Fra ) su najavili da ce nam verovatno u ponedeljak objaviti neke nove mere - najvise se prica o verovatnoj obaveznoj vakcinaciji za zdravstvene radnike, videcemo. Nista drugo nisam videla da pominju

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Kako, ako se zna da kovid nije grip, niti je vezan isključivo za respiratorni sistem?

 

Od početka pandemije do danas lekari, stručna lica, naučnici tvrde da je kovid multisistemska bolest. Napada sve organe, srce, nervni sistem, pravi tromboze ( zato se i radi D dimer ), pluća...

 

Sam virus ulazi putem respiratornih organa i zato se insistira na maskama.

I to mesecima posle infekcije postoji oko 60% veći rizik od smrtnog ishoda nego kod onih koji ga nisu zakačili, veći je rizik što su bili ozbiljniji simptomi. Znao sam jednog koji je skoro umro, oko 6 meseci posle infekcije, 42 godine, a i vakcinisan je bio, ali posle preležane bolesti, kineskom vakcinom valjda.

 

Bio je na terapiji antidepresivima i tabletama za spavanje, pa sumnjaju i na samoubistvo, mada koliko znam, skoro je nemoguće ubiti se time. Možda uz veće količine alkohola, što ovde nije slučaj. Nisu još gotovi rezultati obdukcije, ali sumnjaju i na tromb zbog kovida, što i oni kažu da je verovatnije. Pa oni samo nemoj da se vakcinišu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U SEPTEMBRU ĆE SVI ĐACI BITI TESTIRANI NA KORONU, ONLAJN NASTAVA VIŠE NIJE OPCIJA!

 

Pošto je vest sa Unije sindikata prosvetnih radnika, računam da bi trebalo da je realna, a ideja je sasvim dobra. Ipak, trebalo bi pogledati komentare jer već ima pametnjakovića koji kažu da se PCR testom uzima DNK maloletnika. Jes' da je moguće to uraditi i kada se daje krv na analizu i na još neke načine, ali zaista ne znam šta će nekom tamo Bilu GejCu ti uzorci. Veća je šansa da te opali auto dok prelaziš ulicom, da se otruješ hranom kada pojedeš pljeskavicu od crknute kučetine ili da lagano crkneš usled nepravilne ishrane, ali eto, našao se neki pametnjaković koji se brine za čuvanje podataka o DNK jadne male nevine srpčadi. Iskreno se nadam da ovakvi idioti nisu većina u prosveti, mada kad vidim da oni koji imaju indeks ne veruju u nauku, mislim da bi univerziteti komotno mogli da stave katanac.

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Smiri malo strasti, 🙂

Kad nam je pa to skolstvo bilo na nekom nivou? 

Kakav Gejc te spominje. On se razveo  jer mu je micro a i soft, on je svoje zavrsio.

 

Ovo je bitnije cak i od covida https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2021&mm=07&dd=09&nav_id=1888320

 

Gotovo je ovo oko korone. Jos jedan ili dva trzaja i to je to.

opirat ce se male nebitne drzavice, kao Malta i tako to, ove koje zavise od ekonomije nece.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, DJ_Vasa said:

U SEPTEMBRU ĆE SVI ĐACI BITI TESTIRANI NA KORONU, ONLAJN NASTAVA VIŠE NIJE OPCIJA!

 

Pošto je vest sa Unije sindikata prosvetnih radnika, računam da bi trebalo da je realna, a ideja je sasvim dobra. Ipak, trebalo bi pogledati komentare jer već ima pametnjakovića koji kažu da se PCR testom uzima DNK maloletnika. Jes' da je moguće to uraditi i kada se daje krv na analizu i na još neke načine, ali zaista ne znam šta će nekom tamo Bilu GejCu ti uzorci. Veća je šansa da te opali auto dok prelaziš ulicom, da se otruješ hranom kada pojedeš pljeskavicu od crknute kučetine ili da lagano crkneš usled nepravilne ishrane, ali eto, našao se neki pametnjaković koji se brine za čuvanje podataka o DNK jadne male nevine srpčadi. Iskreno se nadam da ovakvi idioti nisu većina u prosveti, mada kad vidim da oni koji imaju indeks ne veruju u nauku, mislim da bi univerziteti komotno mogli da stave katanac.

Mislim da je u Grckoj pcr test obavezna stvar dva puta nedeljno za sve koji pohadjaju ili rade u skoli.

Ne vidim problem da se to sprovede I u nasim skolama.

Link to comment
Share on other sites

Kaze onaj naucnik, da su PCR testovi nepotrebni a pored toga i skupi. Bolje bi bilo da se rade brzi testovi, koji su manje senzitivni, tj treba veca kolicina virusa da bi se detektovalo. PCR testovi su nepotreno osetljivi. Pored toga se i vise zaradjuje od pcr testova. Pa procenite sami.

Da bi neko zaradio, neko mora da izgubi. Alan ford fore ali su bas istinite

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, djura.net said:

Mislim da je u Grckoj pcr test obavezna stvar dva puta nedeljno za sve koji pohadjaju ili rade u skoli.

Ne vidim problem da se to sprovede I u nasim skolama.

 

Ja vidim. Lako je naći nekolicinu „prosvetnih radnika” kao one budale što pišu o DNK, a u prevodu najgore studente koji nisu mogli da našu posao nigde drugde, plus nekoliko sveznajućih mama koje su se obrazovale na Instagramu i eto veselja. Kad sam bio klinac, dolazili su iz doma zdravlja da nas vakcinišu i to je bila cela priča, nisu se pitale polupismene ženturače o dečjim pravima i sličnim sranjima. Koliko se sećam, morbile su pre nekoliko godina napravile takav problem, a infekcija je bila veća nego za vreme SFRJ. Napredak, šta ćeš...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Znaci dosli su iz doma zdravlja i vakcinisala decu? znaci da je to bilo obavezno. Nisu dosli na svoju ruku valjda. Svako se vakcinisao ko je hteo. Neki su se vakcinisali zbog para. Dokle god nije obavezna vakcinacija, ja nema sta da zameram onima koji se nisu vakcinisali.  Ja sam se vakcinisao, i ako je to dovoljno da ja mogu putovati izmedju FR i SR, meni dovoljno, a ko se nije vakcinisao njegova stvar. Lock down mos mislit. kao da je tesko nositi masku kad se ulazi u zatvoreni prostor. To je sve od lock downa kod nas.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Tomiprunet said:

Znaci dosli su iz doma zdravlja i vakcinisala decu? znaci da je to bilo obavezno. Nisu dosli na svoju ruku valjda. Svako se vakcinisao ko je hteo. Neki su se vakcinisali zbog para. Dokle god nije obavezna vakcinacija, ja nema sta da zameram onima koji se nisu vakcinisali.  Ja sam se vakcinisao, i ako je to dovoljno da ja mogu putovati izmedju FR i SR, meni dovoljno, a ko se nije vakcinisao njegova stvar. Lock down mos mislit. kao da je tesko nositi masku kad se ulazi u zatvoreni prostor. To je sve od lock downa kod nas.

 

Da, to se nekada radilo po određenom rasporedu. Jednostavno su dolazili da vakcinišu decu, što je roditeljima i odgovaralo jer nisu morali da trče s posla kako bi odveli dete u dom zdravlja da primi vakcinu.

 

Što se mene tiče, jeste lična stvar da li će neko da primi vakcinu protiv korone, ali s druge strane, pošto plaćam zdravstveno, ne volim što ga plaćam isto koliko i oni koji voze pijani i zakucaju se u banderu, ili oni koji se nisu vakcinisali, a leče se od korone. Neka plate sami iz džepa, a ja bih da od bačenog novca za zdravstveno stavim i silikone u d*pe ako hoću. A uostalom, da je veći procenat vakcinisanih, ne bi se ni tražilo nošenje maske niti bi kojekakvi belosvetski ludaci uvodili policijske časove i slično.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pa kako ti placas zdravstveno tako ga i oni placaju. Barem ovde u Srbiji svakome si skida od plate za zdravstveno osiguranje. Sta sad meni se skida za zdravstveno od plate a nikad nisam isao kod doktora. ( ne bukvalno meni) , zasto onda uopste skidaju sa plate? Nek svako placa sebi i to je to.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tomiprunet said:

Pa kako ti placas zdravstveno tako ga i oni placaju. Barem ovde u Srbiji svakome si skida od plate za zdravstveno osiguranje. Sta sad meni se skida za zdravstveno od plate a nikad nisam isao kod doktora. ( ne bukvalno meni) , zasto onda uopste skidaju sa plate? Nek svako placa sebi i to je to.

 

Imaju mnoga svetska osiguranja dobar sistem, a čak to važi i za nas, bar kada je u pitanju osiguranje za automobil - izazoveš nezgodu i odmah ti povećaju premiju. Tako i ovde treba. Doduše, podržavam i to da zdravstveno ne bude obavezno jer sam poslednji put otišao kod državnog lekara u prošlom veku.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Imaju mnoga svetska osiguranja dobar sistem, a čak to važi i za nas, bar kada je u pitanju osiguranje za automobil - izazoveš nezgodu i odmah ti povećaju premiju. Tako i ovde treba. Doduše, podržavam i to da zdravstveno ne bude obavezno jer sam poslednji put otišao kod državnog lekara u prošlom veku.

To uopste ne znaci da neces otici kod ljekara jednog dana. Cak sta vise svi ce otici kod ljekara prije ili kasnije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, koca popovic said:

To uopste ne znaci da neces otici kod ljekara jednog dana. Cak sta vise svi ce otici kod ljekara prije ili kasnije.

 

Naravno da ne znači, a sledeća poseta je zakazana kod stomatologa. Ipak, sa državnim zdravstvom ne želim da imam nikakve veze, a dok mogu da zaradim, medicinske usluge ću plaćati legalno, a ne tako što ću nositi kafe i čokolade da bih dobio ono što mi pripada ili da bih za uslugu koja je formalno besplatna morao da tutkam evre ili viski kojekakvim vucibatinama koje imaju dr ispred imena.

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

 

Naravno da ne znači, a sledeća poseta je zakazana kod stomatologa. Ipak, sa državnim zdravstvom ne želim da imam nikakve veze, a dok mogu da zaradim, medicinske usluge ću plaćati legalno, a ne tako što ću nositi kafe i čokolade da bih dobio ono što mi pripada ili da bih za uslugu koja je formalno besplatna morao da tutkam evre ili viski kojekakvim vucibatinama koje imaju dr ispred imena.

Apsolutno te razumijem kad je u pitanju zdravstvo u Srbiji.Ali kad dodju neki slozeniji zahvati to onda i oni sto imaju novca malo vise tesko mogu da plate. Npr stentovi ,srcani zalisci,operacije bilo kakve vrste itd,itd. Jbg mozda sam pod utiskom ovog zdravstvenog sistema ovdje gdje zivim.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, koca popovic said:

Apsolutno te razumijem kad je u pitanju zdravstvo u Srbiji.Ali kad dodju neki slozeniji zahvati to onda i oni sto imaju novca malo vise tesko mogu da plate. Npr stentovi ,srcani zalisci,operacije bilo kakve vrste itd,itd. Jbg mozda sam pod utiskom ovog zdravstvenog sistema ovdje gdje zivim.

 

Eh, šta da ti kažem... Ja bih se plašio da odem kod državnog lekara i da posečem prst. Ako ti kažem da imam penzionisane lekare u familiji koji za sve što mogu idu na privatne klinike, verujem da shvataš situaciju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...