Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts



Takođe veća šansa da virusa razvije mutaciju je na organizmu koji je oslabljen lošom vakcinom, nego na nevakcinisanom


Ovo prosto nema veze sa istinom. Prvo, organizam se ne slabi vakcinom protiv corona virusa pa ni lošom. A ni jedna nije loša u tom pogledu da slabi organizam. One teže nuspojave koje se pominju na cdc sajtu koji si linkovao su toliko retke da je smešno očekivati da kod takvih osoba (nekoliko do nekoliko desetina na milion) se razvije mutacija pre nego na grupi nevakcinisanih ljudi.
Drugo, virus ne mutira zato što je neko vakcinisan ili ne nego jer dolazi do greške u replikaciji genetskog materijala u ćeliji domaćina, gde se i obavlja replikacija virusa (posto on samo u živoj ćeliji i može da se replicira, za razliku od bakterija). Od strukture virusa zavisi koliko će biti podložan greškama u replikaciji. Što je struktura stabilnija, manje grešaka u kopijama, manje je novih verzija (sojeva). Da bi novi soj opstao prvo mora da izbegne imuni sistem domaćina koji će ga svakako ubiti (da kažemo svakako kod corona virusa i gripa itd a ne pričamo sad o eboli) ali verovatno ne pre nego što se namnozi u dovoljnom broju da ga domaćin raširi na bližu okolinu. Ako je mutacija takva da se virus lakše kači na receptore ćelija, biće dovoljno manje virusnih čestica u novom domaćinu da se razvije zaraza. To je slučaj sa britanskim sojem u odnosu na originalni i sa indijskim u odnosu na britanski.
Takođe, može se razviti mutacija kojom virus postaje manje prepoznatljiv za antitela koja postoje za neki soj virusa. Recimo, osoba je prebolela prošle godine originalni soj a sad je zakačila deltu. Imuni sistem ne prepoznaje (u potpunosti) nove proteine koji se nalaze na siljcima novog soja i organizam nema startnu prednost u borbi protiv novog soja.
Tako isto i vakcinisana osoba može imati antitela koja ne reaguju na novi soj. Ili bar ne u dovoljnoj meri.
Virus gripa je primer vrste virusa koji "nenormalno" lako mutira i zato iz sezone u sezonu se prilagođavaju vakcine.
Inače, jedan virus (jedan "komad") se može u organizmu replicirati u stotine miliona kopija što znači da su šanse za mutaciju ogromne.
Međutim, nevakcinisana osoba koja nema nikakva antitela nema nikakve šanse da njen organizam spreči ulazak virusa u ćelije domaćina i replikaciju pa samim tim i mutacije dok za sada poznate sojeve i postojeće vakcine, vakcinasane osobe imaju određenu zaštitu (zavisi od soja i vakcine taj nivo) koja znači i neuporedivo manji broj kopija virusa i samim tim manji broj mogućih mutacija.
Prosta matematika i statistika kaže da je broj nevakcinisanih mnogostruko (1 prema 10 miliona verovatno) veći od onih koji su doživeli opasne nuspojave vakcine i ušli u životno ugrozavajuce zdravstveno stanje i s toga osetljiviji na virus.

I još jednom: virus ne mutira zato što tako on hoće nego jer mu je genetski kod takav da se pri replikaciji više ili manje lako proizvode greške u translaciji gena.
Mutacija je cista slučajnost pa kad se potrefi greška koja radi bolji posao (sa aspekta daljeg razmnožavanja virusa), takav soj može da opstane. Čista evolucija, ubrzana milion puta.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites



Zadnjih dana često uhvatim samog sebe da navlačim masku ne da štitim sebe ne da štitim druge od sebe, ne da poštujem neku obavezu ili zakon - nego da ne plašim ljude oko sebe.


Brate, Uroše, ja ne znam u kojoj ti Srbiji živiš. Ja evo već dve nedelje u njoj i sve me blam kad stavim masku negde... Jer sam bukvalno, jedini. Na vratima svih prodavnica stoji "nošenje maske obavezno", a unutra prodavačice u najboljem slučaju sa podbradom portiklom, 0 (nula) mušterija sa maskom, osim mene. Majke mi, mene sramota. O kom plašenju drugih nenošenjem maske ti onda pričaš?



Imam nesreću da stanujem sa pogledom na ultra fancy novonormalni beogradski "Sala za venčanja" facility. A jel`te imam pravo na miran san, kućni red, i zaštitu (valjda) od kabulsko-pinkovske scene, ali avaj, pravo da se urla do kasno u noć je jače od mojeg prava.
Kako u tom univerzalno ispravnom načelu njihova sloboda da puštaju decibele džiberane ne stane kad krene da ugrožava moju slobodu?
Očigledno postoje situacije kada moramo da ili sukobom štitimo svoju slobodu ili da se povučemo i pravimo da nam ograničavanje slobode nije toliko teško. moj dragi prijatelju pervertiralo je to načelo, najočiglednije u smislu da nije više univerzalno.


Pa eto, ovde ti dajem za pravo. Tvoje pravo na miran san i kućni red jeste preče od nečijeg prava da do kasno u noć arlauče. Ali ja ovde ne pričam o neuređenom društvu kao što je Srbija, već o nečemu univerzalnom, što bi trebalo da važi u normalnom društvu. Zato ja ne mogu da upalim kosilicu za travu posle 20h, iako je dan, taman zahladilo da mogu na miru da pokosim, ne zato što će me neko prijaviti, najverovatnije i ne bi (osim ako zaređam par dana) , već zato što znam da ne smem, I da kad bi me neko prijavio, imao bi puno pravo. Jer jebiga, pravila. I prava.

A kamoli da arlaučem svaki dan do kasno u noć. Najkasnije drugog dana bi me posetio Polizei.

Načelo jeste univerzalno, tamo gde ima ko da ga štiti. U Srbiji nažalost nema.

Bukvalno crtanje deci.
Tvoje pravo = Moje pravo
Moje pravo> Tvoje pravo ako sam ja vakcinisan.
Vakcinisan=Nevakcinisan
Vakcinisan>Nevakcinisan 
Vakcinisani ne umiru od covid19, ne oboljevaju>Nevakcinisani umiru , oboljevaju


Jebeš mi sve ako si i ti sam razumeo šta si ovim hteo da kažeš.

Problem je ovo poslednje, jer nije tačno i pobija to pravo za koje se hvataju mnogi 


Naravno da je tačno, on a large scale.


Takođe veća šansa da virusa razvije mutaciju je na organizmu koji je oslabljen lošom vakcinom, nego na nevakcinisanom.


Netačno.

https://science.sciencemag.org/content/372/6540/354.1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:


 

 


Brate, Uroše, ja ne znam u kojoj ti Srbiji živiš. Ja evo već dve nedelje u njoj i sve me blam kad stavim masku negde... Jer sam bukvalno, jedini. Na vratima svih prodavnica stoji "nošenje maske obavezno", a unutra prodavačice u najboljem slučaju sa podbradom portiklom, 0 (nula) mušterija sa maskom, osim mene. Majke mi, mene sramota. O kom plašenju drugih nenošenjem maske ti onda pričaš?




Pa eto, ovde ti dajem za pravo. Tvoje pravo na miran san i kućni red jeste preče od nečijeg prava da do kasno u noć arlauče. Ali ja ovde ne pričam o neuređenom društvu kao što je Srbija, već o nečemu univerzalnom, što bi trebalo da važi u normalnom društvu. Zato ja ne mogu da upalim kosilicu za travu posle 20h, iako je dan, taman zahladilo da mogu na miru da pokosim, ne zato što će me neko prijaviti, najverovatnije i ne bi (osim ako zaređam par dana) , već zato što znam da ne smem, I da kad bi me neko prijavio, imao bi puno pravo. Jer jebiga, pravila. I prava.

A kamoli da arlaučem svaki dan do kasno u noć. Najkasnije drugog dana bi me posetio Polizei.

Načelo jeste univerzalno, tamo gde ima ko da ga štiti. U Srbiji nažalost nema.



Jebeš mi sve ako si i ti sam razumeo šta si ovim hteo da kažeš.



Naravno da je tačno, on a large scale.



Netačno.

https://science.sciencemag.org/content/372/6540/354.1

 

Upravo je problem taj large scale , jer se ne radi o gomili klikera nego ljudi, nema razlike izmedju 10 i 1000 ljudi.

Ne može neko biti jednak a neko "jednakiji".

Svaki život je važan a ova vakcina je donela nekima i smrt, istina , u manjoj meri (kako nam to saopštavaju mediji i oni kojima nismo verovali prošle godine koliko) nego covid19, ali ipak ...

Link to comment
Share on other sites



Upravo je problem taj large scale , jer se ne radi o gomili klikera nego ljudi, nema razlike izmedju 10 i 1000 ljudi.
Ne može neko biti jednak a neko "jednakiji".
Svaki život je važan a ova vakcina je donela nekima i smrt, istina , u manjoj meri (kako nam to saopštavaju mediji i oni kojima nismo verovali prošle godine koliko) nego covid19, ali ipak ...


Jebiga Johnny, tako funkcioniše i medicina i svet. Ne može se spasiti svako, pa se svede na statistiku i zaštitu zajednice i što više pojedinaca. Ne svakog pojedinačnog. Bilo bi lepo da je drugačije, ali je to utopija.

Šta je tvoje rešenje, da zato što vakcine nisu 100% zaštita, onda batalimo skroz?
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:


 

 


Jebiga Johnny, tako funkcioniše i medicina i svet. Ne može se spasiti svako, pa se svede na statistiku i zaštitu zajednice i što više pojedinaca. Ne svakog pojedinačnog. Bilo bi lepo da je drugačije, ali je to utopija.

Šta je tvoje rešenje, da zato što vakcine nisu 100% zaštita, onda batalimo skroz?

 

Pa ne...jbg ja bih pozatvarao kao Kinezi, ono , app da si gajbi, hrana na adresu, volonteri, pa vakcina uz pregled kući uz anamnezu bolesti, znači ne može da bira Džoni ili Eddard nego njegov lekar i da ga posavetuje, koja je bezbedna na osnovu njegovog stanja, pa da vodimo šta sme a šta ne...Mislim da bi ceo svet rešio koronu za mesec do dva .

Ovo ovako je besmisleno.

Ja eto držim restoran, kaže mi lekar iz KŠ prekjuče, pitam: Kada čete da kombinujete vakcine, npr AZ i PF,ona me gleda i kaže :Pa neee, nema studija koje garantuju bezbednost i efikasnost...

Ja reko: Aha...(mislim se, ko li je veći debili, vi, ili mi što vas išta slušamo?)

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, JohnnyDragon said:

Pa ne...jbg ja bih pozatvarao kao Kinezi, ono , app da si gajbi, hrana na adresu, volonteri, pa vakcina uz pregled kući uz anamnezu bolesti, znači ne može da bira Džoni ili Eddard nego njegov lekar i da ga posavetuje, koja je bezbedna na osnovu njegovog stanja, pa da vodimo šta sme a šta ne...Mislim da bi ceo svet rešio koronu za mesec do dva.

 

Rešili bi, ali je to neizvodljivo.

 

18 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ovo ovako je besmisleno.

Ja eto držim restoran, kaže mi lekar iz KŠ prekjuče, pitam: Kada čete da kombinujete vakcine, npr AZ i PF,ona me gleda i kaže :Pa neee, nema studija koje garantuju bezbednost i efikasnost...

Ja reko: Aha...(mislim se, ko li je veći debili, vi, ili mi što vas išta slušamo?)

 

 

Poruči mu da se malo edukuje. Kontam da vi svi koji pratite ovu temu znate bolje od njega da to nije tačno, a to je tužno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Jednostavno detektujem da mi se ugrožavaju neka prava, dobro de ne baš ovih dana, ali u zadnje vreme 🙂 I da su nečija prava pravija od mojih prava. I zato mi ta rečenica počesto zvuči jednosmerno.
Jednostavan primer je:
1. Slobodni građani imaju pravo da prošetaju kuče
2. Slobodni građani imaju pravu da se štite od zaraze

Sumnjivi autoritet je odlučio da je dobra zaštita da ja ne šetam kuče uveče i time je pravo pod brojem 2. stavio ispred prava pod brojem 1.

Dakle tuđe pravo je ugrozilo moje pravo, i u mom slučaju ne važi da tuđe pravo ne može da ugrozi moje pravo. Načelo je palo na jednostavnom ispitu. Na stranu korisnost nešetanja kučeta u uslovima pandemije, nećemo o tome. 
Načela su zgodna kada su univerzalna, ali eto ovo nije baš. Da li bih mogao da ponudim argument da tuđi pravom da neznatno smanji verovatnoću zaraze zadire u moje pravo da šetam kuče, i da samo zbog toga on nema pravo da zadire u moje pravo?

 

Pretpostavljam da se radi o maskama i merama, bar iz tvog pisanja na temi. Ne bih ponavljala da sam smatrala da ako nosim masku stitim i sebe i tebe, a i ako ti nosis masku stitis i sebe i mene. Nema to veze mnogo sa autoritetima, ovo su stvari licnih odluka. Ti mislis da je tvoje pravo na opredeljenje ugrozeno kada je donesena neka uredba u vanrednoj situaciji, ja mislim da su je doneli bas zbog toga sto mnogi misle da imaju prava da apsolutno odlucuju o svemu i svacemu.

 

Slozices se pretpostavljam da sva prava koje imamo ih vise "imamo" jer nam je tako receno, a sustinski jako malim pravima se gradimo. Cak i kada iza sopstvenih vrata izmlatis dete jer je bilo bezobrazno, ono pozove policiju i uhapse te. Dete tvoje, stan tvoj... tvoja prava, mislis da mozes da radis sta hoces, a ustvari ne mozes. Evo primer egistencije, imas svoj novac sa kojim smatras da mozes da radis sta hoces, ali je donekle tacno. Banka i drzava ce prvo da te oporezuju, pa ce da ti odrede limit koliko mozes da podignes, pa koliko mozes da stavis u banku, koliko mozes nekom da prebacis... 

 

Sva ta prava kojima se dicimo (posebno ovde u Americi) su vise teoretska nego prakticna i veoma su ogranicena. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:

 

Rešili bi, ali je to neizvodljivo.

 

 

Poruči mu da se malo edukuje. Kontam da vi svi koji pratite ovu temu znate bolje od njega da to nije tačno, a to je tužno.

Kontam i ja, i kontam sa kim imamo posla prijatelju....

Zato im ne verujem ni reč, pogotovo ovim našim samozvanim epidemiolozima...

Ma moguće je, ako je mogla 1/7 planete, mogu i ostali, ali treba volje...a kako kažu, gde ima volje ima i načina..

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ma moguće je, ako je mogla 1/7 planete, mogu i ostali, ali treba volje...a kako kažu, gde ima volje ima i načina..

Pogledaj kako nam ide climate change, koji je mnogo veći problem od kovida. 

Link to comment
Share on other sites

E6Swr3KX0AUoc7F?format=jpg&name=large

 

Svidja mi se, nije ni bitno od koga je pocelo nego samo da ovakvih obavestenja bude vise u narednom periodu.

 

Bolje da postoje konkretne mete nego da targetiras sve nevakcinisane, ne udaras u centar nego prvo krenes sa bocnim udarcima kako bi oslabio centar. 

 

Steta sto se do ovakvog resenja nije doslo dva meseca ranije.

Edited by Ta'veren
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Da bi ljudi trcali na vakcinaciju, moraju da im se vrate slobode a ne ko Australija, pa se cude sto niko nece da se vakcinise.

 

Vec sam pisao da su tkz. strucnjaci u stvari najveci kocnicari vakcinacije, jer non stop urusavaju njenu efikasnost. 

 

-Vakcinisite se, jer se jedino tako stitite. Vakcine su proverene, sigurne.

 

-Evo vakcinisan sam, mogu li da putujem i da ne idem u karantin ?

 

-E pa ne moze, ne znamo koliko vakcina stiti, nije 105%, jos uvek mozes da se zarazis.....

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sve je to kul ali na ulazu u Srbiju na aerodromu ti ne traže dokaz o vakcinaciji ili negativan PCR. Konkretno u mom hotelu u Turskoj su nekoliko njih radili turski PCR test jer jasno piše da će im tražiti na ulazu. 

I da... Ni Turci ti nista ne traže na ulazu 😀

Edited by estranged
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, estranged said:

Sve je to kul ali na ulazu u Srbiju na aerodromu ti ne traže dokaz o vakcinaciji ili negativan PCR. Konkretno u mom hotelu u Turskoj su nekoliko njih radili turski PCR test jer jasno piše da će im tražiti na ulazu. 

I da... Ni Turci ti nista ne traže na ulazu 😀

Pre 2 nedelje je bilo:

-Jel imaš papir za vakcinu ili test?

-Imam

-Okej, izvolite pasoš

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Nicklord said:

Pre 2 nedelje je bilo:

-Jel imaš papir za vakcinu ili test?

-Imam

-Okej, izvolite pasoš

 

 

Na granicnom prelazu Kelebija, prosle subote:

 

Policajka: "Molim Vasu saobracajnu dozvolu!"

Ja: "Izvolite! Treba li da Vam pokazem digitalni sertifikat o vakcinaciji?"

Policajka: "Vi ste nas drzavljanin, dobro dosli kuci i uzivajte na odmoru

 

Edit: nemojte kriviti nas gastarbajtere, vec carinike / policiju sto ne proveravaju sta imamo

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Da bi ljudi trcali na vakcinaciju, moraju da im se vrate slobode a ne ko Australija, pa se cude sto niko nece da se vakcinise

Ovaj ... koliko puta mora da se pomene da je glavni problem organizacija i logistika vakcinisanja, a ne to da ljudi neće? U Maju, jedna trećina nije htela a sada je samo 11.5%:

 

https://thenewdaily.com.au/news/2021/07/15/vaccine-hesitancy-survey/amp/

 

Na primer, u New South Wales (gde je Sidnej), oni koji su ispod 40 nisu još stigli na red za vakcinu. A za one iznad 40, mnogi koje znam nisu mogli da nađu slobodan termin i pak ako jesu, čekaju mesec i više. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim da se ovih dana raspreda o mogucoj trecoj dozi i mesanju vakcina - Dachovi su odlucili sledece:

 

"Additionally, people between the ages of 60 and 64 who received one dose of the AstraZeneca vaccine will be able to schedule their second dose using the Pfizer vaccine starting on Friday."

 

Iliti, ljudi izmedju 60 i 64 god, koji su kao prvu dozu dobili AZ, dobice Pfizer kao drugu dozu

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Angelia said:

A ko odredjuje ko je budala I fukara?

Nemam pojma odakle bilo kome ideja da namece nekom drugom sta ce raditi sa svojim telom. Mene neko ko nije vakcinisan ne ugrozava, ja sam vakcinisana. Isto kao sto me pusac ne ugrozava kad to radi za sebe. Da sutra postoji vakcina za rak pluca, ne bi me ugrozavao ni kad sedi pored mene. Tako da je paralela losa.

Eh, uvek taj isti argument. Pa svakako ne bi to proizvoljno određivao neki Pera na osnovu toga čija mu se faca sviđa, nego bi postojala lista kriterijuma, koja je prilično dugačka, ali može da se podeli na podliste.

 

U ovom slučaju sa epidemijama i pandemijama onaj ko u 21 veku negira nauku, bulazni gluposti o vakcinama, o 5G mrežama, o kemtrejlsima, o ravnozemljaštvu, o raznim zaverama itd, taj je budala. I možda ne može baš da bude uhvaćen pa da mj se šibne vakcina u debelo meso, ali može da bude diskriminisan i da mu bude zabranjen pristup skoro svuda. Ne zato što ugrožava vakcinisane, nego zato što je budala.

 

I to treba da budu srećni što im je samo zabranjen ulaz ovde i onde, naročito ovi koji su palili i rušili stubove sa uređajima za 5G mreže, jer onomad kad je ta ista sorta lomila mašine, dobijala je omču oko vrata.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Na granicnom prelazu Kelebija, prosle subote:

 

Policajka: "Molim Vasu saobracajnu dozvolu!"

Ja: "Izvolite! Treba li da Vam pokazem digitalni sertifikat o vakcinaciji?"

Policajka: "Vi ste nas drzavljanin, dobro dosli kuci i uzivajte na odmoru

 

Edit: nemojte kriviti nas gastarbajtere, vec carinike / policiju sto ne proveravaju sta imamo

Cim se tvoj pasos ocita, na ekranu se pojavi "Sosa - puscajte je bez provere!" :classic_biggrin:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Eh, uvek taj isti argument. Pa svakako ne bi to proizvoljno određivao neki Pera na osnovu toga čija mu se faca sviđa, nego bi postojala lista kriterijuma, koja je prilično dugačka, ali može da se podeli na podliste.

 

U ovom slučaju sa epidemijama i pandemijama onaj ko u 21 veku negira nauku, bulazni gluposti o vakcinama, o 5G mrežama, o kemtrejlsima, o ravnozemljaštvu, o raznim zaverama itd, taj je budala. I možda ne može baš da bude uhvaćen pa da mj se šibne vakcina u debelo meso, ali može da bude diskriminisan i da mu bude zabranjen pristup skoro svuda. Ne zato što ugrožava vakcinisane, nego zato što je budala.

 

I to treba da budu srećni što im je samo zabranjen ulaz ovde i onde, naročito ovi koji su palili i rušili stubove sa uređajima za 5G mreže, jer onomad kad je ta ista sorta lomila mašine, dobijala je omču oko vrata.

kad smo već kod nauka vs flat earth pokret, i ostalih samoobjašnjivih stvari ne treba trošiti tastaturu. Veći problem su sive zone tipa:
Jesu li članovi KrŠ naučnici i eksperti ili nisu? Da odvojimo žito od kukolja, kad su vlasnici naše slobode u pitanju.
Ne pitam, znaš, za dr Mila i ostale klovnove, praštam i Nestora iako ne bi morao, a nije baš ni pošteno  dobar je Nestor za na volej 🙂 nego šta je sa Kon & co jesu li oni naučnici?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

 može da bude diskriminisan i da mu bude zabranjen pristup skoro svuda. Ne zato što ugrožava vakcinisane, nego zato što je budala.

 

 

 ali zasto se tako ne uradi vec se poziva na ustavna prava i slobode

 

ok ustav mozda brani nasilno hFatanje ljudi po ulicama i nasilno vakcinisanje kao kad se ulicne zivotinje sterilisu isto nasilno,

niko kuce i mace ne pita da li zele da budu cipovani ili ne...u cemu je onda razlika...

 

Obavezno a ne Nasilno - ima razlike.

Nego ovo ponasanje kao kod jehovinih svedoka je smesno. Svedoci kazu bog ne brani vakcinu ko hoce moze a ko nece ne mora - posle niko nece.

Koliko to svedoka seta planetom....

 

setih se, ima kod islamista, ne samo fundament. vec i laksih slucajeva  da nece ni u bunilu da primaju vacc protiv decje paralize jer

`sa sigurnoscu` znaju da je to proizvod namenjen za sterilizicaju muslimana...ja mislila to je nesto iz svete knjige - ma kakvi nema to u knjigama, sami su smislili...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Ovaj ... koliko puta mora da se pomene da je glavni problem organizacija i logistika vakcinisanja, a ne to da ljudi neće? U Maju, jedna trećina nije htela a sada je samo 11.5%:

 

https://thenewdaily.com.au/news/2021/07/15/vaccine-hesitancy-survey/amp/

 

Na primer, u New South Wales (gde je Sidnej), oni koji su ispod 40 nisu još stigli na red za vakcinu. A za one iznad 40, mnogi koje znam nisu mogli da nađu slobodan termin i pak ako jesu, čekaju mesec i više. 

 

 

Eh pa kako je samo 23 % u starackim domovima I manje  od 20% zaposlenih u istim vakcinisanoi?! Nije da  bas toliko nema vakcina, nego ne zele. Gledao I priloge kako stariji odbijaju astrazeneku. 

 

Ali vlast jeste promasila strategiju. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...