Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ili je to ili je fora u prokuženosti/količini goriva za širenje.

 

Nisi ovde pa ne znaš. Na radnim mestima se virus uglavnom ignoriše. Ko dobije ide na bolovanje. Ko je asimptomatski - ostaje da radi. Proces rada se ne prekida.

Takođe, ne bih išao tako daleko da smatram da se na Zlatiboru mere poštuju :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ako su brojke u Srbiji tacne (a i da nisu, trend je vidljiv) - izgleda da se velika vecina, ipak, pridrzava mera

Zadovoljavajuce ali mi ocni test zvani instagram daje materijal za razmisljanje hoce li biti tako i u narednim danima. :classic_biggrin:

 

5 minutes ago, CheshireCat said:

Takođe, ne bih išao tako daleko da smatram da se na Zlatiboru mere poštuju :classic_biggrin:

Koliko sam videla za ogranicenje ljudi po m2 tu je 0 bodova. :lol_2:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

 

Brojke su odlicne, obzirom da je u Srbiji sve otvoreno. Vi ni nemate mere / lockdown!

Kod nas u NL vec vise od dva meseca ne rade restorani, kafici, a vec mesec dana sve ostalo je zatvoreno - samo samoposluge, apoteke i benzinske pumpe su otvorene. Napolju smeju samo dvoje odraslih iz iste porodice:

 

Outside the home

Outside homes, no more than 2 people can go somewhere or do something together, not counting children under 13.

This applies to all areas that are accessible to the public, indoors and outdoors. 

There are allowed to be more than 2 people in a group if all people in the group live at the same address. 

 

Ako su brojke u Srbiji tacne (a i da nisu, trend je vidljiv) - izgleda da se velika vecina, ipak, pridrzava mera

aha pridrzavaju se djoke..pa pun Zlatibor, i evo, vec se pojedinci i tmao zarazavaju..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Znam da je dosta puta ponovljeno kako izgleda kašalj od korone, ali opet da pitam, da potvrdim:  Da li je u pitanju samo suv kašalj?

 

Pitam jer mama i ja kašljemo, ali to nije suv kašalj + pušači smo i ne kašljemo non stop..više ujutru, uz prvu cigaretu.  I malo smo prehlađene.

 

Da li da idemo do kovid ambulante ili ne? Nemamo temperaturu, jedemo normalno, imamo i čulo ukusa i čulo mirisa. Nemamo glavobolju. 

 

Ja sam nekih davnih dana dobila dijagnozu hroničnog bronhitisa i kašljem zimi, dve, tri nedelje. 

 

Ono šta me zbunjuje oko ovih vakcina- kako će se znati da li je neko imao koronavirus ali bez simptoma? 

 

Ovde sam čitala o Fajzerovoj vakcini https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-54874283

 

a ovde piše i ko ne sme da je primi  https://www.cvdvaccine.com/Informator_za_vakcinisana_lica_i_njihove_staratelje (1).pdf

 

Po ovome ispada da mama ne može da primi tu  vakcinu zbog problema sa gvožđem i hemoglobinom, uzima sada neke lekove za anemiju a koristi i koprivu i med.

 

Što se tiče onog prijavljivanja na e portalu, sviđa mi se što može da se bira vakcina. 

 

 

 

 

 

  

 

Čini mi se da sam video da spominješ negde i da pratiš to, zna li se koje ćemo vakcine smeti da primimo mi depresivci? Ili da se skidamo sa lekova i prelazimo na vinjak?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CheshireCat said:

 

Uprkos tome što teorija o prirodnom toku epidemije (u smislu simetričnosti "zvona") ne stoji, ja nisam ubeđen koliko mere mogu da utiču na krivu. Ok, na doprinos broja zaraženih u jedinici vremena, ali teško više od toga. Mislim da mere ipak ne utiču previše na trendove, samo na brojke. Maksimum dolazi kad dolazi i tu nema spasa.

 

Ima jedan detalj o kojem ja snujem, ali ti moji snovi su relevantni isto onoliko koliko sam ja epidemiolog :classic_biggrin:.

A to je da brzina dostizanja maximuma i dubina pada zavisi od prokuženosti tj koliko goriva ima za širenje. Nemam dokaz za to, osim dve zanimljivosti (koje mogu biti misleading) :

1) Švedska je jako sporo narasla. Trebalo im je 2 meseca da sa 20% dođu na 100%.

     - Oni su mi recimo pokazatelj koliko je uticaj mera na trend brojeva mali, jer su i bez nekih spec mera vrlo teško došli do maximuma.

     - Mi smo na pik stigli za mesec dana, što ja tumačim da imamo još mnogo više goriva od Švedske, odnosno da nam je prokuženost (u trenutku novembra meseca) bila manja. Ipak, do pika smo došli sporije od mnogih zemalja u ovom talasu.

- Belgija je jako duboko opala - na 9%. Čak pitanje je da li uopšte možemo i pričati o rastu Belgije. Brojke su im poprilična "kosilica" već preko mesec dana. Sreću za prvi bullet mi kvari što je Belgija jako brzo narasla.

 

 

 

@wwww Kakva je situacija sa čuvenim novim sojem? On je sada prisutan preko mesec dana. Do sada nisam primetio da neko spominje rezaražavanje starih zaraženih novim sojem. Odnosno koja je situacija sa imunitetom na novi soj.

 

 

I ja :classic_biggrin:

tesko mi je da detaljnije poredim krive razlicitih drzava jer ne znam kako se tacno dolazi do podataka koji se objavljuju.

 

Npr. Vilhelmina je pisala kako sad u Svedskoj broj umrlih od corone objavljuju sa po nekoliko sedmica zakasnjenja, tek kad obave obdukciju i utvrde da je taj neko umro bas od corone (pri cemu meni nije bilo jasno da li se u umrle od corone ubraja neko ko je umro od recimo srcanog udara a koji je prouzrokovalo ostecenje izazvano corona virusom ili se taj neko pribraja umrlim od srcanog udara). Kod nas se valjda ubrajaju oni koji su umrli s coronom (a koji nisu poginuli u saobracajnoj nesreci ili im pao klavir na glavu).

Pa onda prica o testiranju: ko se sve testira (samo simptomaticni, ili i kontakti koji su asimptomaticni, ili se radi masovno testiranje kao u Slovackoj jesenas), koliko testova je uopste na raspolaganju, da li se racunaju samo PCR testovi ili i antigen, da li se racuna broj inficiranih ili broj pozitivnih testova (recimo da je ista osoba testirana posle 10 dana da se vidi da li je jos uvek pozitivna, da bi izasla iz izolacije, pa ako nije onda mora jos da saceka i uradi jos jedan test koji dan kasnije), kako se prijavljuju pozitivni testovi (s kojim zakasnjenjem (slucaj s Irskom koji bitno utice na oblik krive, pa kasnjenja i manje testiranja oko Bozica i NG), da li se u krivama vide ovo podaci prema datumu kada je stigao rezultat testa ili kad je test uradjen, ili se u nekim slucajevima ide re-datiranje do datuma kada su se pojavili simptomi.

 

Kad imas ovakvu neku mesavinu sveg i svaceg, a nemas pojma kako koja drzava broji to sto broji onda je meni kao laiku u toj oblasti tesko da komentarisem detalje, ali mogu da vidim onako grubo kako koja zemlja stoji.

 

Nego, sinoc sam bas bacila pogled na Kubu (isla vest o saradnji Kube i Irana u testiranju neke kubanske vakcine, koja ce se vrsiti u Iranu jer u Kubi nema puno zarazenih). Elem, gledam krivu Kube (365 novih zarazenih juce, sto im je apsolutni maksimum ove epidemije) i ona je uporediva s Japanom (kad se uradi dijagram na milion stanovnika), cak i bolja. Kuba se smatra siromasnom zemljom, pa jos komunistickom, ali za nju vazi da ima dobar zdravstveni sistem (a mislim i da stanovnistvo veruje lekarima), s dobrom preventivom (kao i za Vijetnam, ako se ne varam). Elem, oni mnogo bolje prolaze od drugih zemalja latinske Amerike, eto uporedivi su s visokorazvijenim, kapitalistickim Japanom. Slabo znam sta tacno rade na Kubi, ali izgleda da su i oni kao i Japan imali dobru strategiju za prevenciju i suzbijanje epidemije, kako proletos tako i jesenas (bez obzira na to sto je na Kubi stalno leto).

 

Sto se tice novog soja, kazu da su se u EU razlicite zemlje specijalizirale za razlicite oblastti u virologiji/medicini/farmaciji... pa su se tako UK i Danska specijalizovali za sekvenciranje genoma i stoga imaju najveci broj odradjenih sekvenci corona virusa (rekose da u UK rade sekvenciranje na svakih 15 pozitivnih testova, dok je u Nemackoj to, cini mi se, tek na svaki 1000. pozitivni test ako ne i redje). Elem, s epidemioloske tacke gledista novi soj virusa deluje da se siri za 50-70% brze od starog (variraju procene), a s viroloske tacke - testovi su jos u toku. Ono sto je bitno i P&B i Moderna su radili laboratorijske testove i obe vakcine funkcionisu.

Problem je sto su npr. lekari u Londonu uocili da sve mladji ljudi zavrsavaju na intenzivnoj, da izgleda da bolest brze napreduje nego tokom proleca 2020. No, mislim da ovo tek treba da se potvrdi nekom studijom, mislim da su ove opaske samo opazanja lekara/sestara koji rade u covid odeljenjima i da su oni na ivici snage.

 

Rekose da su u Nemackoj nasli virus u 6 pokrajina, sto ne znaci da ga nema i u drugim. Medjutim, mislim da nemaju one dijagrame kao u UK gde se vidi kako je udeo novog soja rastao s vermenom. Valjda se taj soj pojavio negde krajem leta, da je tinjao neko vreme, a da je onda negde od oktobra/novembra, ako me secanje dobro sluzi,  krenuo da totalno preuzima primat. Ko zna kakvo je stanje kod nas i da li je ovo uticalo na porast inficiranih u decembru uprkos tome sto se mere tada nisu menjale.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

Uprkos tome što teorija o prirodnom toku epidemije (u smislu simetričnosti "zvona") ne stoji, ja nisam ubeđen koliko mere mogu da utiču na krivu. Ok, na doprinos broja zaraženih u jedinici vremena, ali teško više od toga. Mislim da mere ipak ne utiču previše na trendove, samo na brojke. Maksimum dolazi kad dolazi i tu nema spasa.

 

Ja ću kratko, izvinjavam se težak sastanak sa klijentom u blesavoj satnoj zoni, pa smo ili on ili ja da spavam 🙂
Pre svega, što misliš da simentričnost zvona ne stoji? Imaju uvidu da je vremenska osa različita, sasvim sam spreman da priznam da mere imaju uticaja na vremensku  osu.
Trendovi su takvi kakvi jesu, i tu se nema šta učiniti.

Moj model koji sam nasledio, pa prilagodio od Koperske grupe predviđa i predvideo je ovaj pad. Ja ne vidim mogućnost da u sledećim danima idemo na rast, čak...
Mislim da će ovaj pad, koji da budem hrabar pa da kažem 15.1. biti trocifren, i da sa tom trocifrenom krećem u "ples sa virusom" Do IV talasa koji je neminovan, i pitanje kada će biti. Jer vremenska osa je nestabilna, nemam ideju.

Ono što mogu da zaključim oko NG i Božića je da će njihov uticaj na epidemiju biti taman koliko i Sveti Nikola, u smislu nagađanja, tipa: "da nije bilo Svetog Nikole  brojevi bi se spuštali brže" tako i da nije bilo NG i Božića sada bi bili trocifreni. Uostalom od NG je prošlo 11, 12 dana do sad je istekao perio inkubacije i nema naznaka da skače broj.

Tako da su zaista neke mere precenjene, mogli su kafići uredno da rade do 22 imam utisak da bi isto bilo, ako neko misli drugačije neka kaže argument, sklon sam da se složim sa logikom.

Po zvaničnim brojevima, onom Konovom nagađanju prokuženost je 30 d0 35 % danas, ja mislim možda malo više i do 40%, plus prirodno rezistentni, a zašto ne i ako se vakciniše neki broj poplacije, da se usudimo da zamislimo da IV talas čekamo sa 40/45% prokuženosti imunizovanog stanovništa, pa not bad at all. Biće IV slabiji znatno.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se novih sojeva tice, Holandjani potvrdili i prisustvo soja iz Juzne Afrike:

 

"On Saturday, the public health institute RIVM said the South African variant of coronavirus had been identified in a patient in Brabant. It is not yet clear where the patient picked up the virus, but he or she were first tested on December 22."

 

O ovom soju se manje pisalo (bar ovde u NL) nego o UK soju. Za UK soj kazu da ima oko 5% udela u broju zarazenih


 

Link to comment
Share on other sites

Ja pocinjem d amislim da ti sojevi ne predstavljaju nista znacajno, koliko znam, korona mutira od kad je krneula epdiemija, pa nista..sama Ana Gligic rece jos letos da to izgleda nije ista korona..a omladina u naponu snage je kod nas jos tad najebavala..pa italijanski politicar je i tad bas nas prozivao za srpsku varijantu, onako, mislim da je time pljunup u lice svim gradjanima ove zemlje koji su iskreno brinuli za ono sto s ekod njih desavalo u prvom talasu..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Sad rekose na CNN da su neke bolnice u USA prijavile da su nekad primorani da bace neke vakcine jer nema ljudi koji hoce da se vakcinisu (pretpostavljam da su dosli u bolnicu da vakcinisu osoblje, pa ovi nisu u dovoljnom broju hteli da se vakcinisu). :ajme: Ima se - moze se. :twak:

Uporediti ovo s Izraelom koji u slucaju da im se pojavi visak vakcina (jer je neko propustio termin ili sta mogli da izvuku iz flasice jos jednu dozu) izadju lepo na ulicu i ponude narodu na koji naidju da prime vakcine ili posalju SMS ljudima u blizini da dodju i prime vakcine.

Kod nas bila reportaza o nekom domu za stare gde su dosli da vakcinisu, pa ustanovili da mogu da izvuku 6 vakcina iz flasice umesto 5, pa onda jurili okolo da vakcinisu (da se ne baci) i tako vakcine dobio neki domar, bastovan, fotograf...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, implant said:

 

Čini mi se da sam video da spominješ negde i da pratiš to, zna li se koje ćemo vakcine smeti da primimo mi depresivci? Ili da se skidamo sa lekova i prelazimo na vinjak?

 

Nisam znala da si i ti depresivac 🙂 Baš nas ima dosta ovde..mada sam ja, evo treća godina, u remisiji. I dobro se osećam, ukoliko izuzmem PTSP. 

 

U Fajzerovoj vakcini, bar u ovom linkovanom tekstu, nigde se ne spominju psihički poremećaji a ni antidepresivi. 

 

Akcenat se stavlja na alergije. Fajzerovu vakcinu ne mogu da prime oni koji imaju problema sa krvnom slikom-bar tako stoji u linku,

 

@ras kass je spomenuo jednom ovde da kinesku vakcinu ne mogu da prime oni koji imaju istoriju psihičkih poremećaja, e sada..ne znam da li dobrovoljci za vakcinu nisu mogli da budu ljudi koji piji AD ili se to isto odnosi i na vakcinu.

 

Kad smo već kod AD-a, odavno sam trebala da idem kod dr i da mi smanjuje dozu, ali Dorćol je raskopan, sada je sneg a i dr je skroz bezveze.

 

Vinjak i ostala žestina ne mogu da se piju ni pre a ni posle dobijanja ruske vakcine.

 

Kada je ruska vakcina u pitanju, ono šta znam je da svoju efikasnost pokazuje posle 42 dana. 

 

Malo detalja se zna o njoj, ali nadam se da će se saznati, sada kada je odobrena kod nas.

 

Neki je hvale ( bilo je razgovora na N1 o njoj, sa našim ljudima-lekarima koji rade u Rusiji ), neki je ne hvale..

 

Ja ću se prijaviti na onom portalu E uprave, naglasiću koju vakcinu hoće ( kad već može da se bira )..najvažnije je da ne moram da primam kinesku.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Sad rekose na CNN da su neke bolnice u USA prijavile da su nekad primorani da bace neke vakcine jer nema ljudi koji hoce da se vakcinisu (pretpostavljam da su dosli u bolnicu da vakcinisu osoblje, pa ovi nisu u dovoljnom broju hteli da se vakcinisu). :ajme: Ima se - moze se. :twak:

 

Dobro predpostavljas, politika, zato sto je svaka drzava napravila plan koji su mislili da im politicki odgovara, i insistirali da nikom drugom ne sme da se daje.  Tek su juce uspeli da ubede recimo Cuoma da u slucaju da imaju visak vakcina mogu da daju onima preko 75. Kod mene su  od juce prosirili na helathcare - prethodno privatni lekari i oni van mreza, tipa zubari i slicno nisu mogli da dobiju (samo bolnice).

 

Suvise se misli o politici a premalo o tome da ovo treba efikasno obaviti. FDA je apelovao danas na drzave da se sav visak vakcina ponudi onima preko 75 prvo, pa da se prosiruje. Zasto nisu svi videli Izrael i primenili isti sistem - nemam pojma, svako mora da smislja nesto umesto da usvoji ono sto radi cim vide sta funkcionise.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Crni Bombarder said:

Najbolji drugar mi je fasovao koronu jos pre nove godine,tamo negde oko 20-og decembra.

On inace zivi u Subotici,ali sutra treba nesto da obidje tazbinu u Somboru,pa mi se najavio u goste..jos nije poceo da radi i jos uvek kaslje..imao je dosta izrazenu klinicku sliku,sa jakim simptomima..konstatno ima jak kasalj i nikako da ga se ratosilja..u petak bi trebao da ide kod svoje doktorice na neki pregled. Jel se uopste radi ponovni,drugi test kod zarazenih?

Nije mi potpuno prijatan osecaj,ne toliko zbog mene,koliko zbog keve..da ja njoj sllucajno ne bih preneo..jer mi mama ima 70 godina i ja je redovno obilazim,snadbevam itd.

Predlozite mu da se vidite negde napolju i recite da je to zbog majke. Ako je prijatelj, razumece...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, CheshireCat said:

 

1) Švedska je jako sporo narasla. Trebalo im je 2 meseca da sa 20% dođu na 100%.

     - Oni su mi recimo pokazatelj koliko je uticaj mera na trend brojeva mali, jer su i bez nekih spec mera vrlo teško došli do maximuma.

     - Mi smo na pik stigli za mesec dana, što ja tumačim da imamo još mnogo više goriva od Švedske, odnosno da nam je prokuženost (u trenutku novembra meseca) bila manja. 

 

 

 

@wwww

 

Ovde imas najmanje dve greske. Prva je da niko ne zna koliko je ustvari zarazenih u swe. Testiranje se vrsi zavisno od okruga i izrazenosti simptoma. U stockholmskom okrugu ( na koji otpada oko trecine svih slucajeva) kod blazih simptoma se primenjuje kucni test gde uzorak uzimas sam, i sam bog zna koliko je to pouzdano. 

Zanimljivo je da ovde nikog posebno ne zanimaju brojke. Iste se objavljuju sporadicno i niko ih ne komentarise (osim povremeno Tegnel, ali njega vise niko ne slusa). Do worldmetra podaci stizu s velikim zakasnjenjem i naknadno se koriguju, kako pristizu rezultati testova i potvrde o tacnom uzroku smrti. Sve u svemu, vrlo tesko za pracenje i poredjenje s drugima. Ali kao sto rekoh, to ovde i nije tema. 

Druga ti je greska da u Svedskoj nema mera. Ima ih, i sve su ostrije. Od jucer vazi nedavno usvojen Zakon o pandemiji, koji omogucava i kaznjavanje, pa i zatvaranje objekata koji ne postuju mere. Za prvu ruku je vazenje zakona do 30. septembra, za dalje ce se videti. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne možemo mi ove nedelje biti trocifreni. Evo što Zoe kaže instagram, a ja kažem da imam info iz prve ruke da se virus po planinama širi.

Isto tako trocifren pad bi značilo da siđemo na manje od 15%. To je praktično smirivanje i onda je to grafik Belgije koja posle (od 2x decembra) nije ni imala rast.

Mislim da ako postanemo trocifreni par dana za redom onda će biti period stagnacije pre eventualnog novog rasta

 

Ja ipak mislim da ćemo slediti trend Austrije za kojom kasnimo 20 dana, a po njemu treba da rastemo posle 15og, kako i ti kažeš.

 

Tako da ostaje da vidimo Alisa ili Simpsonovi :classic_biggrin:

 

 

Treba priznati da su svi moji "modeli" precizni i pouzdani koliko i Konovi, samo što sam ja kucač na tastaturi, a on epidemiolog.

 

 

@vilhelmina zar u Švedskoj nisu bile od početka epidemiološke preporuke i tek nedavno uvedene maske? Vidim da pooštravaju ali koliko do decembra meseca je bila priča o imunitetu krda? 

 

 

 

@urosg3 da li po tebi mere utiču na trend i dinamiku brojeva? 

Ako recimo naš poslednji rast traje od sredine oktobra do 1.12. i on se odvio manje više bez nekih spec mera.

Da su recimo 10.11 uveli neke mere - tipa kraće radno vreme ili štagod. To nesporno utiče na visinu brojki - imaćeš manji pik nego u "slobodnom padu". tj da su mere bile jače mi ne bi došli do 7999 izmerenih na vrhu. Ali pitanje je - da li uvođenje mera vidljivo utiče kada će biti vrh ? Da li uvođenje mera pomera vrh sa 1.12 na recimo 10.12 ili ne?

Ja mislim da vrh dolazi kad dolazi, a da mere utiču samo na količinu goriva za virus.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dakle, imamo ovakvu situaciju:

 

- virus je u Srbiji zvanicno vec 10 meseci,

- virus se lako prenosi,

- u tri talasa svedocili smo ogromnim ciframa zarazenih,

- sve vreme postoji sumnja u zvanicne brojke (najvaznije),

- zna se da je asimptomatskih i neuhvacenih slucajeva mnogo vise nego registrovanih,

 

i mi pored svega toga sumnjamo u pristojnu (da ne kazem visoku) prokuzenost.

 

Logika nidje veze.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ruby Rhod (koji lebdi) ako smo prokuženi to znači da nema ko više da se zarazi, tj da je takvih sve manje. Dinamika ovog jesenjeg talasa nije bila baš kao da ga nešto zadržava i da nema gde da se širi. Ok, rečenih 25% krajem septembra i nije neka prokuženost. Ako smo sada na 45% ima i dalje prostora za novi rast.

Za sada ne vidim da novi soj zaražava stare koji su preležali dakle i u slučaju njega prokuženost važi. Videćemo za dalje.

Link to comment
Share on other sites

Sumnja u zvanicne brojke prisutna u celom svetu.. Licno znam iz vise primera da se u Italiji ne testiraju ukucani covid pozitivne osobe. Znaci sve zvanicne brojke mozemo pomnoziti sa min 2. 

U pricu da ce prokuzivanje i sprovodjenje mera zaustaviti sirenje epidemije sve manje verujem.. Maske se nose i na otvorenom, druzenja svedena na min, srednje skole imaju online nastavu od polovine oktobra, restorani i barovi posle 6 zatvoreni, trzni centri subotom i nedeljom ne rade i rezultata nema:smiley7: 

Ostaje nam jos jedina nada - vakcinacija.. Nije da sam joj se radovala ali ni ovako vise ne ide.. Bas nam je svima vec preko glave! Worldometers vise ne smem ni da pogledam🙈

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, CheshireCat said:

@Ruby Rhod (koji lebdi) ako smo prokuženi to znači da nema ko više da se zarazi, tj da je takvih sve manje. Dinamika ovog jesenjeg talasa nije bila baš kao da ga nešto zadržava i da nema gde da se širi. Ok, rečenih 25% krajem septembra i nije neka prokuženost. Ako smo sada na 45% ima i dalje prostora za novi rast.

Za sada ne vidim da novi soj zaražava stare koji su preležali dakle i u slučaju njega prokuženost važi. Videćemo za dalje.

 

Ih, ako smo na 45 % to bi bila pesma! Vakcinise se jos bar 20-30 %, odredjeni procenat je svakako imun (eno vidi Slavisu!) i voila! @urosg3vise ne mora da nosi masku!

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, CheshireCat said:

@Ruby Rhod (koji lebdi) ako smo prokuženi to znači da nema ko više da se zarazi, tj da je takvih sve manje. Dinamika ovog jesenjeg talasa nije bila baš kao da ga nešto zadržava i da nema gde da se širi. Ok, rečenih 25% krajem septembra i nije neka prokuženost. Ako smo sada na 45% ima i dalje prostora za novi rast.

Za sada ne vidim da novi soj zaražava stare koji su preležali dakle i u slučaju njega prokuženost važi. Videćemo za dalje.

 

Nisam mislio na tebe i na vasu debatu iznad, prosto je moj komentar tu upao 🙂 Inace se slazem sa napisanim i mislim da je boldovano realan (i sasvim "pristojan") procenat prokuzenosti.

 

Edit: naravno da treba vakcinisati sto vise, i tu je nebulozno cak i postavljati neke cifre kao cilj. Vakcinisati sve.

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

- zna se da je asimptomatskih i neuhvacenih slucajeva mnogo vise nego registrovanih,

 

 

 

 

Ovde lezi zec. Po svemu sto znamo, taj broj nije mnogo veci. A i da jeste, posto je dokazano da su antitela u direktnoj proporciji sa tezinom oboljevanja, ti asimptomatski su nebitni jer mogu da se sledeci put razbole.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...