Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, koca popovic said:

Covjek djeluje snazno nikad bolestan

 

Da kazem nesto uopsteno, posto tog konkretnog coveka ne poznajem. Fizicka snaga nije nuzno determinanta dobrog ishoda sa virusom, i ne treba da nas cudi mnogo zasto. Tezi ishodi se povezuju sa jakim autoimunim odgovorom. Da li ce imunitet prejako reagovati na virus, tesko mozemo reci unapred. Ali neki faktori koji mogu biti kljucni su postojanje drugih bolesti, istorija vakcinacija (sto vise to bolje), ranija izlozenost raznolikim mikroorganizmima (koji treniraju imunitet da prikladno reaguje), crevni mikrobiom.

I sad, ako se spoje velika primljena kolicina virusa i neistreniran imunitet, moze svasta da bude. A meni vrlo indikativno zvuci kad cujem da neko nije bio bolestan, jer to najcesce znaci dve stvari: 1) nikad nije bio kod lekara, 2) imunitet nije imao prilike da se istrenira.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, handys said:

 

Da kazem nesto uopsteno, posto tog konkretnog coveka ne poznajem. Fizicka snaga nije nuzno determinanta dobrog ishoda sa virusom, i ne treba da nas cudi mnogo zasto. Tezi ishodi se povezuju sa jakim autoimunim odgovorom. Da li ce imunitet prejako reagovati na virus, tesko mozemo reci unapred. Ali neki faktori koji mogu biti kljucni su postojanje drugih bolesti, istorija vakcinacija (sto vise to bolje), ranija izlozenost raznolikim mikroorganizmima (koji treniraju imunitet da prikladno reaguje), crevni mikrobiom.

I sad, ako se spoje velika primljena kolicina virusa i neistreniran imunitet, moze svasta da bude. A meni vrlo indikativno zvuci kad cujem da neko nije bio bolestan, jer to najcesce znaci dve stvari: 1) nikad nije bio kod lekara, 2) imunitet nije imao prilike da se istrenira.

 

Nista nije sigurno i definitivno; sve je individualno i nikad se ne zna. Najveci broj ljudi cak i sa faktorima rizika ce proci kroz koronu (neko lakse, neko teze), ali ko zna gde ce se "zaustaviti loptica". Svi imaju razloga za optimizam, ali isto tako i da im ne bude svejedno. A drugo, ovo sto si napisao na kraju podseca me na pricu o logorasima iz WW2...Toliko njih je proslo najgore muke i patnje, a to ih nije slomilo, vec redovno stizali do devedesete godine. Sto kaze moj deda, "covek se užilavi", odnosno organizam se istrenira do te granice da nesto mora da bude bas jako da bi ga slomilo.

 

Edit: @koca popovic vakcina cak i ako ne spreci oboljevanje, usmerice ga ka laksoj varijanti. Spoznaja da ce te vakcina ili potpuno zastiti ili da ces koronu proci bez komplikacija deluje prilicno umirujuce, u odnosu na igranje ruleta sa bolescu u kome ti imas vece sanse, ali metak je jbg ipak tu.

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Došao na par dana u Beograd da nešto završim i moram da kažem da sam šlogiran kako se ovde svi ponašaju kao da nema virusa. A u Grčkoj produžili ljuti lockdown do 18. januara. Posle dva dana naše "slobode" jedva čekam da se vratim u njihov ljuti lockdown sa sve policijskim časom i nasilnim pandurima. Osećam se tamo slobodnije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kod nas vec prokuzeno 60% (moja procena) ne znam gde je sigurnije emoji2.png

 

Ništa mi ne vredi taj procenat ako ja nemam imunitet na Covid. A sigurno je bezbednije tamo na selu gde u hipermarketu navalu pred Božić ili novu godinu predstavlja jedno petnaestak do dvadesetak  ljudi u isto vreme (inače bude po pet) a ne 100+ kao ovde u Tempou. Plus ovde poneki spuste masku na bradu čim prođu obezbeđenje, tamo ih odmah izbace iz marketa ako probaju tu "slobodu". Plus 300 Evritcha kazna za nenošenje maske (a obavezna je i na ulici). Ima ih tamo dosta, koji to ne poštuju (na selu su retke kontrole) ali ih ima i dosta, koji čak na praznom šetalištu šetaju ili džogiraju sa maskom. Malo zbog kazni, a malo zato što Covid ipak ozbiljnije shvataju od nas. Plus ako imaš neki administrativni posao, tamo te uslužuju kroz prozor opštine, policije, whatever administracije, gde god može da se izbegne, nema ulaska unutra. Vodovodu plaćaš račune kroz prozor i paze da nema zbližavanja u redu ispred prozora. Overa ovlašćenja advokatu u opštini isto kroz prozor (da ne pominjem da ne naplaćuju overu). A u radnjama preferiraju karticu nad kešom, naš mesar čak insistira na kartici.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Došao na par dana u Beograd da nešto završim i moram da kažem da sam šlogiran kako se ovde svi ponašaju kao da nema virusa. A u Grčkoj produžili ljuti lockdown do 18. januara. Posle dva dana naše "slobode" jedva čekam da se vratim u njihov ljuti lockdown sa sve policijskim časom i nasilnim pandurima. Osećam se tamo slobodnije.

Sad neki grcki Uros na forumu Halkikidiki92.net pise kako se Grci trebaju ugledati na Srbiju i stavlja nase zvanicne podatke i grafikone.

  • Like 2
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

Od sutra počinje prijava na sistem preko portala eUprava, gde će svi građani moći da iskažu želju da se vakcinišu, a od četvrtka ta prijava će biti moguća i putem telefona.

 

Ajmo slozno, kao za sto evra.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

 
Ništa mi ne vredi taj procenat ako ja nemam imunitet na Covid. A sigurno je bezbednije tamo na selu gde u hipermarketu navalu pred Božić ili novu godinu predstavlja jedno petnaestak do dvadesetak  ljudi u isto vreme (inače bude po pet) a ne 100+ kao ovde u Tempou. Plus ovde poneki spuste masku na bradu čim prođu obezbeđenje, tamo ih odmah izbace iz marketa ako probaju tu "slobodu". Plus 300 Evritcha kazna za nenošenje maske (a obavezna je i na ulici). Ima ih tamo dosta, koji to ne poštuju (na selu su retke kontrole) ali ih ima i dosta, koji čak na praznom šetalištu šetaju ili džogiraju sa maskom. Malo zbog kazni, a malo zato što Covid ipak ozbiljnije shvataju od nas. Plus ako imaš neki administrativni posao, tamo te uslužuju kroz prozor opštine, policije, whatever administracije, gde god može da se izbegne, nema ulaska unutra. Vodovodu plaćaš račune kroz prozor i paze da nema zbližavanja u redu ispred prozora. Overa ovlašćenja advokatu u opštini isto kroz prozor (da ne pominjem da ne naplaćuju overu). A u radnjama preferiraju karticu nad kešom, naš mesar čak insistira na kartici.

Kako ne znaci? Ni ja nisam imao covid, ali sto veci broj ljudi oko mene prelezi manje su sanse da se ja zarazim
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:


Kako ne znaci? Ni ja nisam imao covid, ali sto veci broj ljudi oko mene prelezi manje su sanse da se ja zarazim

 

To je tačno, samo je pitanje koliki procenat je "preležao", bilo bi odlično ako ih je 60+%. Od tih koji su "preležali", pitanje je koliki procenat je primio u sebe malu količinu virusa (ovo sad ja opet laički) i lako se izborio se njim, takođe koliki nivo antitela su oni stekli i koliko su sposobni da se "izbore" sa dosta većom količinom virusa. Ovde moram da obratim pažnju na broj zdravstvenih radnika koji su umrli (u ovoj zemlji) od kovida 19. Oni su (pretpostavljam) stalno bili "na udaru" virusa, stalno su bili u dodiru s njim. To znači, da iako su u prvom kontaktu sa virusom stekli neka antitela i neku sposobnost da se odbrane, to nije bilo dovoljno da ih spasi (pretpostavljam) kad su "naleteli" na veću količinu virusa.

 

Mislim, ne mogu da ne zaključim da se (najverovatnije) i ti koji su "preležali" "na nogama" neće ponovo razboleti, tkd je nebitan procenat već "prokuženih", jer u njega ulaze i oni koji su udahnuli vrlo malo virusa kao i oni koji su bili na bolničkom lečenju (udahnuli (malo) mnogo više). 

 

Evo da vidimo, šta će da se dešava u Australiji, tamo nema kovida 19 a oni ne mogu večito da zabranjaju ulazak niti im je dugoročno dobro da im kompletna populacija bude bez ikakvog imuniteta.

 

Možda, možda će biti i najbolje (s obzirom na to kakvi su ljudi) da se desi situacija da su vakcine potpuno dostupne svima (pa nek bude i za šuške) i da se u tom trenutku ukinu karantinske mere pa ko kako hoće. Poželjno bi bilo da se tada medicinskom osoblju povećaju plate na minimum 6-cifreni (dinarski) iznos za "obične" medicinske sestre a doktorima (mnogo) više. Šizoje bi to uradio i odma' ali bi onda i ostali tražili pa se ne usuđuje.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

Ja onako point of view šac metodom nemam neki utisak ogromne prokuženosti (iako sam sklon mišljenju da će se ova pandemija kod nas završiti ko živ ko mrtav. Nabavka vakcina je čist politički marketing i u skladu je sa javnim mnjenjem koje većinski ne veruje u vakcine.)

 

Znam dosta ljudi koji su imali covid. Ne malo ih je i trenutno u zarazi. Ali nemam utisak da ih je 50% prošlo virus jer znam i puno ljudi koji nisu bili bolesni.

 

Kon je svojevremeno lupio 20% u nekom septembru or smth.

Nemam ja utisak da smo mi na pola prokuženosti, iz svoje perspektive to govorim.

 

Još neki šac metod zaključci:

 

Deca nisu ozbiljni prenosioci. Prosto ima dosta roditelja sa vrtićkom decom gde se verovatno virus širio, ali nema ih puno koji su dobili od dece i iz vrtića. Ja bih to najpre objasnio time što deca brzo savladaju virus i ne stignu da ga značajnije raseju.

 

Mnogo se prenosti radnim mestima. Zaposleni, a često i poslodavci zanemaruju virus i on se širi. Znam za slučaj fabrike gde se virusu apsolutno nije pridavao neki značaj. Ko je morao da ide na bolovanje išao, ko je mogao na nogama - radio, ali prekida u proizvodnji nije bilo. Takvo mesto je ozbiljan izvor zaraze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koje smo ludilo od države, aktuelne mere oko ulaska u zemlju važe do večeras u ponoć, a nove će biti donete sutra u toku dana, dakle pravno gledano od ponoći pa sutra negde do podneva bi trebalo da se u zemlju ulazi kao početkom decembra, znači bez testa i karantina, a kako će to biti u praksi niko ne zna.

 

Ja ću ujutru na granicu, ali više od toga da me vrate me plaši činjenica da mogu kroz sistem da mi upišu izolaciju (bar tako sad stoji na e-zdravlju, tj da ja neću fizički dobiti nikakv papir, rešenje ili išta slično o izdatom karantinu) iako to pravno nije važeće, s kim ja posle da se natežem ako to urade bez mog znanja i ako mi posle zalepe kaznu jer me ne pronađu u izolaciji? I kako može ta izolacija da ide automatski, kad nigde nije propisno gde moram biti u karantinu, dakle po pravilu ja mogu da biram adresu gde ću sprovesti karantin (jer kako bi to drugačije odradili ljudi koji nemaju državljanstvo) a da bi ti bilo ispunjeno neko bi morao da me pita za istu i smaim tim da mi izd apotvrdu, pogotovo ako se ta adresa razlikuje od one iz LK? Sve u svemu velika papazjanija tako da se više nadam da će me vratiti sa granice nego posle da se natežem oko ovoga i potencijalnih problema prilikom izlaska iz zemlje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Eddard

,,Pošao sam davno ne sećam se gde"

 

Da stavim u kontekst našu malu prepisku.

Stručna javnost daje preporuku za protokole a odobravaju ih fondovi.U normalnim vremenima sve funkcioniše u okvirima buđžeta i svi su srećni i zadovoljni.

Problem nastaje u vanrednim vremenima . 

Nepoznata bolest je donela i nepredvidljive okolnosti.Zato imamo različita ponašanja u različitim zemljama , od potpunog zatvaranja (Kina ,Srbija) do idemo na kolektivni imunitet ,,sve će to priroda da reši" 

(Švedska).

Nisam načisto koji model je bolji.Dok lično nisam osetio blagodeti Kovida naginjao sam zapadnom načinu.Sad nekako više cenim Kineski pristup.

Posledice  ćemo svakako  tek sagledavati.

 

Svet nije crno - beli već je siv. To što nam se neke manje sive nijanse čine belim ne znači i da jesu bele.

A primer Švedske je onako baš interesantan.https://en.wikipedia.org/wiki/Compulsory_sterilisation_in_Sweden#/media/File:Sterilizations.svg

Grafik je sa National Swedish Board of Health. Na sve ovo dodaš odluku struke=Tegnel da treniraju kolektivni imunitet.Osam meseci kasnije

javno priznaju da je ekspariment neuspeo i ....ništa. Kome šteta tome i sramota.

Zato je vakcina napravljena na istoku sumnjiva.Slabo vrednuju ljudski život.

 

Lako je svet gledati crno-belo.Za razumevanje nijansi sivog treba vreme i treba energija . Svi mi često pribegavamo ovakvom tumačenju sveta.

Ništa lično , a upućeno je tebi jer mislim da vredi kuckanja po tastaturi.

 

Na kraju , puno sreće gospođi i tebi u najvažnijem životnom poduhvatu.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ras kass said:

Pa ili neki evric ili ne moze na Paramiramaris na letovanje 6 i po dana bez vakcine.

 

Sou ce biti ako Eu ne registruje Sputnik ili SInopharm a Srbi se masovno vakcinisali ovim vakcinama. Bice opsti harakiri.

 

 

LOL gde je ovo? 🙂 🙂 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

...Deca nisu ozbiljni prenosioci. Prosto ima dosta roditelja sa vrtićkom decom gde se verovatno virus širio, ali nema ih puno koji su dobili od dece i iz vrtića. Ja bih to najpre objasnio time što deca brzo savladaju virus i ne stignu da ga značajnije raseju.

 

 

Ja negde pročitah da deca i ne mogu da se razbole jer virus kod njih nema na šta da se "zakači" (moje laičko objašnjenje: deca još uvek nisu počela da "stare", proces degradacije ćelija još uvek nije počeo, a čim počne, eto "prostora" za virus, što je čovek/žena stariji to više prostora za "delovanje" virusa).

 

To je odlično, ali mutacijama može da se desi da virus "ubode" dobitnu kombinaciju za sve mlađe i mlađe kategorije stanovništva.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, urosg3 said:

Ali koliko je dobra ova vest iz Grčke, pa to sam čekao. Kako je dobro što puca distopijska fasada.

Još kad struka ostane bez potencijala da nas ucenjuje 🙂 
Odavno, odavno nisam čuo bolju vest, odavno! Bukvalno nedvosmislena poruka, ne mogu tri spin doktora da je relativizuju, dolazi iz države sa krajnje rigidnim pristupom, ma sve je u vinklu.

Jedva čekam Kona ili Jankovića na nekoj TV.

 

Šta ti je drug rekao još pre mesec i kusur dana, kada krenu da nas uslovljavaju ima cela Srbija da se vakciniše u rekordnom roku. Grčka + Nemačka, Austrija i ostali za one koji hoće da idu da rade tamo, a siguran sam da će i oni to uvesti...kakva crna nova normalnost, siguran sam da su vlasti svih zemalja iz fazona daj da se plebs vakciniše u što većem broju pa da se polako vraćamo na staro. Ko neće, ima da ga tako ograničimo da će moći da ide do zadruge na pivo i toeto. Janković i Kon se pitaju koliko i ti i ja, ne znam da li ih lože maske a prestao sam i da pratim njihove nastupe. Nikome se ne isplati da se ovo stanje puno ograničenja i zabrana produžava do u nedogled, tako da vlažni snovi (ako ih uopšte imaju) Kona i Jankare o nošenju maski do 2025. mogu da ostanu samo to, vlažni snovi. Mada, ja pre mislim da oni govore o produženju mera dok se ne vakcinišu svi koji to žele, da bi izbegli širenje virusa sa vakcinisanih na one koji to još nisu stigli da odrade, iz raznih razloga.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...