Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

56 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa vi's da su narucili pola miliona ruske i milion kineske, bez pitanja!

 

Ko je poslusao zvalonju veceras mogao je da shvati da mi samo ove doze sa Fajzerom imamo, sve ostalo je lupetanje. 

 

Stici ce nesto sitno Sputnik, oni ionako ne planiraju masovnu proizvodnju. 

 

Sa Kinom nemamo nikakav dogovor, nego ce valjda brat Si da pomogne. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, wwww said:

zasto me ne iznenadjuje da bi ti Cuoma u zatvor :classic_rolleyes:

 

.....

 

Sve se moze kad se hoce, ali i kad znas da te ipak nece neko opauciti nekom tuzbom jer se ne drzis striktno propisa.

Pa hoces da kazes da ovo nije jos jedan zlocin?

Ili podrzavas to sto je on zapretio da niko ne sme van njegovih "propisa' ili milion dolara kazna i gubitak licence?

Nemam pojma, meni je to zlocin da se te vakcine bacaju a da se ne daju recimo onima preko 65 koji cine oko 80% umrlih i vise.

 

Ljudi bacaju vakcine zbog tih propisa. A politicari se iscudjavaju kako je tako malo vakcinisanih. U nekim drzavama 50% zdravstvenih radnika pristaje da se vakcinise, pa mislim ljudski bi bilo da se vakcinisu stari, oni pristaju preko 90%

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

 

Ko je poslusao zvalonju veceras mogao je da shvati da mi samo ove doze sa Fajzerom imamo, sve ostalo je lupetanje. 

 

Stici ce nesto sitno Sputnik, oni ionako ne planiraju masovnu proizvodnju. 

 

Sa Kinom nemamo nikakav dogovor, nego ce valjda brat Si da pomogne. 

 

 

 

 

 

Tviter "gori" zbog njegovih večerašnjih izjava. Nisam ga slušala, samo delove  koje sam videla na Tviteru.

 

Sramna je izjava da su lekari umrli, i da umiru jer je puno ljudi hospitalizovano.

 

Kada su vakcine u pitanju, apsolutno ništa mu ne verujem.

 

On je kineske vakcine najavio prvo za oktobar, pa za decembar, i evo ga januar i početak godine, a tih vakcina nema.

 

Mislim da EU neće dozvoliti da im u zemlji iz koje im dolaze radnici bukti koronavirus jer ta zemlja nema vakcina.

 

Mnogo naših ljudi odlazi da radi, i to baš u zemlje EU ( Nemačka npr ). 

 

I to znači da ćemo dobiti vakcine samo zato da ne bismo bili jedina evropska zemlja koja se bori sa koronom. Samo zbog toga. 

 

U onom obrascu su stavili sve vakcine, i uveli su mogućnost da građani biraju, kako bi nabavljali te vakcine.. Da se ne ponovi ona afera iz 2009.godine.

 

Vakcina će biti jer se mali broj ljudi prijavio. Ne mogu da verujem da lekari podležu pod uticaj antivakserskog lobija.

 

A ona budala zvana Vesić pre neki dan je za "Novosti" izjavio da će se on "boriti" da svi Beograđani koji žele vakcinu, dobiju vakcinu.   

  

Link to comment
Share on other sites

koga zanima, ovde je sajt NRW-a o vakcinaciji: https://www.land.nrw/de/corona/impfung

 

pored kratkog pregleda najvaznijih informacija, tu je

- karta NRW s opstinama i lokacijama centra za vakcinisanje,

- dokumentima koji objasnjavaju proces vakcinisanja, anamneze itd. (videcu da ukratko prevedem najvaznije)

- FAQ, gde je data i detaljna lista prioritetnih grupa, a ima i lista bolesti koje se smatraju rizicnim (adipositas (preterana debljina), hronicno oboleli od bibrega, jetre, imundeficijenni, oni s HIV-om, dijabetes mellitus, srcana oboljenja, slog, rak, COPD, astma, autoimune bolesti, reuma) a koji ce se vakcinisati u 3. grupi.

 

jedno zanimljivi pitanje:

Quote

How much longer do I have to wear mouth and nose protection?

It's hard to say at this point. The mouth and nose protection is used for your own protection, but also to protect other people. As soon as enough vaccine is available, public life will gradually return to normal.

 

U dokumentu

https://assets.ctfassets.net/eaae45wp4t29/2IxpAllfzgsHXWTURM2q7T/5ab6d7edf01e01ed6c7e2e2c5b62ce33/Aufkl__rungsmerkblatt_Schutzimpfung_v2.pdf

koji objasnjava "sve u vezi vakcine" ima i sledece:

 

Who shouldn't be vaccinated?

 

Spoiler

 

- deca i omladina ispod 16 godina jer trenutno ove vakcine nisu za njih odobrene

- As there is not yet sufficient experience, vaccination during pregnancy and breastfeeding is currently only recommended after an individual risk-benefit assessment.

- onaj ko ima akutnu bolest s temperaturom preko 38,5°C tek kad prezdrave; oni s nazebom ili s temperaturom ispod 38,5°C nemaju razlog da odloze vakcinaciju.

- If you are hypersensitive to a vaccine component, you should not vaccinate: Please inform the vaccinator before vaccination if you have allergies.

-People who have been infected with the novel coronavirus in the past do not need to be vaccinated initially, but there is nothing to be said against vaccination

 

 

 

What to do before and after the vaccination?

Spoiler

 

If you have passed out after a previous vaccination or another injection, or if you are prone to immediate allergies, please inform the vaccinator of this before the vaccination. Then he / she can watch you longer after the vaccination if necessary.

You should keep an interval of at least 14 days from other vaccinations.

You do not have to take extra care after the vaccination. In the event of pain or fever after the vaccination (see "What vaccination reactions can occur after the vaccination?"), Pain reliever / fever lowering medication (e.g. paracetamol) can be taken. Your family doctor can advise you on this

 

 

ostatak mozete sami da prevedete kad kopirate deo u google.

 

U Anamnezi pitaju:

Spoiler

 

Do you currently have an acute illness with fever?

Do you suffer from chronic illnesses or immunodeficiency? (e.g. through chemotherapy or other medication)

Do you have a bleeding disorder or are you taking blood-thinning medication?

Do you have any known allergies?

Have you had allergic symptoms, a high fever, fainting or other unusual reactions after a previous vaccination?

For women of childbearing potential: Are you currently pregnant or breastfeeding?

Have you been vaccinated in the last 14 days?

 

 

Na kraju su ponudjene 4 opcije:

Spoiler

 

- nemam dalaj pitanja

- pristajem na vakcinaciju mRNA vakcinom

- odbijam vakcinaciju

- izricito se odricem medicinske konsultacije

 

 

dokument o procesu vakcinacije u centru za vakcinaciju - detaljno objasnjeno:

https://assets.ctfassets.net/eaae45wp4t29/1U8luNKwc0wkT3FXoVnIrO/2d27cb07f065f2962f1ffa535c53cc52/Infopapier_Impfzentren_interaktiv_barrierefrei.pdf

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

L‘Italia supera le 700mila dosi di vaccino somministrate. La terza settimana dall’inizio della campagna di vaccinazione anti-Covid era cominciata questa mattina con il “sorpasso” alla Germania sia in numeri assoluti (Berlino è ferma a 613mila dosi) che in rapporto agli abitanti, che fa dell’Italia è il primo Paese europeo per numero di iniezioni. L’ultimo aggiornamento serale porta il numero delle vaccinazioni a 701.623. A livello mondiale l’Italia ora è settima per numero totale di somministrazioni dietro a Cina, Stati Uniti, Israele, Regno Unito, Emirati arabi e Russia.

 

Ovde se vakcinise udarnicki, prvi smo u Evropi, a sedmi na svetu po broju vakcinisanih, sto je bilo za ocekivati obzirom da smo sesti po ukupnom broju umrlih, a osmi po ukupnom broju zarazenih :classic_huh: 

Pogasili su antivakserske naloge na fejsu i evo vec trecu nedelju rade svoj posao. Krenuli su od zdravstvenih radnika, a nastavice sa zaposlenima u starackim domovima, pa policija vojska. Kad njih zavrse slede prosvetari pa onda over 80 i do kraja godine bi trebalo sve da nas vakcinisu. 

Biranja vakcine nema Pfizer i Moderna su u opticaju. 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stefan81888 said:

Ne stigoh juče da isklikćem da hoću vakcine, verovatno ću večeras, jeste da ne bih možda smeo sve da primim ali nek me boli glava od toga kad jelte zapravo i stignu vakcine. 

 

 

Pise da izbor nije obavezujuc. To je u stvari nesto kao "pitam za druga"...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nije baš svejedno koja je vakcina. Ruska nije baš za starije od 60 (mi smo tu na granici, supruga puni 60 na proleće), ne sme da se purnja i pije pre i posle, treba detaljna zdravstvena analiza pre upotrebe, ma idi... Pfizer nema takvih ograničenja. Jedva čekam da se u nekoj banana državici u našem okruženju omogući i vakcinisanje u privatnim klinikama. Biće da će se naći neka privatna klinika, koja može da ispoštuje uslove skladištenja. Ili neka Batut i sl. ponude i privatnu varijantu uz veću cenu kao što možeš da se namučiš sa PCR testom za gratis a možeš za 9.000 i malo komotnije da prođeš (uostalom, tako bi se pomoglo državi da dođe do sredstava za nabavku). Ima previše ljudi koji ne žele vakcinu a sa druge strane gomila onih, koji je žele a ko zna kad bi došli na red. U Grčkoj 50% lekara i 60% sestara ne želi vakcinu, kod nas mi jedna drugarica lekarka reče da je odziv kod lekara oko 25%.

 

U međuvremenu ću da uzimam Ivermectin (sredstvo za stoku protiv parazita), što i kod nas i kod Amera lekari uzimaju preventivno. Drugar, koji radi u Covid-bolnici to uzima za svaki slučaj. Taman sada za povratak u Grčku gde ti na granici trpaju prekratki štapić sa sve prljavim šapama (rukavicama) u usta prilikom testa. Bem ti Grke, traže naš PCR test, testiraju te u neuslovima na granici i plus 10 dana karantina.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Akiro said:

Jedva čekam da se u nekoj banana državici u našem okruženju omogući i vakcinisanje u privatnim klinikama. 

 

Ne bi me cudilo da to bude u tebi susednoj Turskoj, s obzirom na reputaciju (ali i iskustvo) na polju zdravstvenog turizma, ali i to da su u pregovorima sa Rusijom oko proizvodnje Sputnik V.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ne bi me cudilo da to bude u tebi susednoj Turskoj, s obzirom na reputaciju (ali i iskustvo) na polju zdravstvenog turizma, ali i to da su u pregovorima sa Rusijom oko proizvodnje Sputnik V.

Znači da moram da prestanem da purnjam za Sputnik. Šalu na stranu, u pravu si, Turska je za to kao stvorena. A taman će i privući dodatan broj turista, koji će radije da plate Turcima vakcinu nego 300 Eura po četvoročlanoj porodici za PCR testove za Grčku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Holandjani danas, verovatno, produzavaju postojece mere za jos 3 nedelje.

 

Ali, pitaju se i sledece:

 

"Истовремено, шефови 25 одбора за јавну безбедност позивају владу да понуди перспективу, која ће, како кажу, повећати спремност за поштовање правила која су већ на снази. „Закључавање је под напоном“, рекао је новинарима шеф регионалног одбора за сигурност Хуберт Брулс. ‘Нису само компаније и угоститељство, већ и људи заглављени код куће. Не можете им бескрајно бацати меру за мером. Људима треба нешто чему да се радују

Према Брулсу, протекли викенд показао је колико су људи сити закључавањем. "Сунце треба само мало да засија и они излазе напоље. Доста им је и то је врло разумљиво. Ако желите да задржите подршку, морате да понудите перспективу."

 

https://nltimes.nl/2021/01/12/give-nl-residents-perspective-lockdown-will-end-mayors-ask

Edited by Sunshine State
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da li će vakcine biti obavezne za putovanje teško je reći, za sada imamo sama glasna razmišljanja na tu temu. Ako budu onda samo zaobići rusku vakcinu jer ja ne vidim najave da će oni tražiti dozvole za EU i SAD pa je pitanje da li će je oni priznavati. Ostali svi će tražiti dozvole u tim zemljama tako da su one ok ako je putovanje važna stavka za nekog od nas. 

 

Ja nemam poverenja u Rusku vakcinu jer taj projekat od početka više liči na trku sa ciljem sticanja političkih poena nego ozbiljan projekat. Evo čak je i Mađarska odustala od Ruske vakcine i uzeće kinesku umesto te, što dovoljno govori da su sumnje opravdane. Jedino što ja vidim je da Putin nudi vakcinu svima ali nema ni najave da će tražiti dozvolu za korišćenje u EU. Po meni samo pokušaj da malo zavadi evropljane. Merkelova ga je oladila pre par dana javno izjavivši da nema ništa protiv vakcine ali prvo da traže dozvolu. Tako da dok ne dobiju tu dozvolu ja bih to zaobilazio.

 

Sa druge strane Kina će tražiti dozvolu od EU ali tek kada završe treću fazu. Tada će objaviti i studiju pa ćemo moći da čujemo stručna lica šta misle o toj vakcini pa svako da presudi za sebe. Ovaj podatak od 50% uspešnosti u Brazilu je dovoljan razlog da sačekamo sa tom vakcinom. Mislim da je odlučivanje u ovom trenutku da se vakcinišete sa bilo kojom vakcinom osim ovih 3-4 koje su dobile dozvole čist avanturizam. Vidim u najavi još 10-tak vakcina ali dok one ne objave studije i ne zatraže dozvole u najrazvijenijim zemljama ne želim ni da razmišljam o njima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://medium.com/science-in-serbia-nauka-u-srbiji/kraj-2020-šta-reći-koju-vakcinu-odabrati-3bfd09bffd34

 

Autor: Dr Miloš Babić, molekularni biolog i neurobiolog

“Nauka u Srbiji”.

 

Datum je 18. decembar, sad nađoh tekst (možda ga je neko već i stavio).

 

1. Mogući neželjeni efekti "najgore" vakcine su manji od mogućih neželjenih efekata virusa.

 

2. mRNK vakcine su "najčistije" i najbrže za proizvodnju (a i najskuplje, nagađam na istu foru kao i mobilni minuti i najnoviji procesori).

 

3. AZ je OK, potvrđeno da, bar, nema težih slučajeva bolesti onih koji su se vakcinisali. 

 

4. Rusi još uvek nisu dali zvanične podatke o fazama testiranja.

 

5. Kinezi ga prave "tradicionalno".

 

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Ja nemam poverenja u Rusku vakcinu jer taj projekat od početka više liči na trku sa ciljem sticanja političkih poena nego ozbiljan projekat. Evo čak je i Mađarska odustala od Ruske vakcine i uzeće kinesku umesto te, što dovoljno govori da su sumnje opravdane. 

 

Madjari su odustali zato sto Rusija nema kapacitet da proizvede trazenu kolicinu. Sto ne govori o kvalitetu same vakcine, ali o ozbiljnosti citavog projekta da. Zato Rusija i nudi drugim drzavama da one same pokrenu prouzvodnju (Juzna Koreja, Turska...). Mada nas kao krajnje korisnike to i ne treba da opterecuje, ono sto stigne - proizvedeno je i stiglo je. Nije kao da cemo stvarno moci da biramo vakcinu, ovo je zamajavanje.

A to oko putovanja verovatno nece biti problem kad je u pitanju Evropa i verovatno sve drugo osim USofA, mada je sad tamo demokratska vlast pa ne verujem da ce praviti zidove (i virtuelne i stvarne) kao sto je to radio prethodnik.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klotzen said:

Mađari su odustali od proizvodnje ruske i proizvodiće kinesku, odnosno izrazili su interesovanje da proizvode kinesku a videćemo šta će od toga biti jer još ništa nije potpisano.

 

E, jel tako? Ma znam da je nesto proizvodni proces zakocio projekat, dal s jedne dal s druge strane, to sam citao jos prosle godine 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim, ko dobro plati, dobiće i dobru količinu vakcina (primer koji je navela @vanjabarsa sa avionima punim Sputnjika za Argentinu; primer Izraela koji platio 56$ za Fajzera u odnosu na 39$ koliko je platila (unapred) EU; primer: na 1,5B Kineza, stiže 5M u Tursku, za šuške, najverovatnije). Ima i do (geo)politike.

 

U odnosu na broj planiranih proizvedenih vakcina, ako sam dobro shvatio priloženi tekst @wwww, napravljen je vrlo mali postotak; Britanci 'oće da daju samo jednu dozu Fajzera što većem broju ljudi ili sa većim razmakom između.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

Odakle Rusiji da isporuci pola miliona doza Sputnika Srbiji ? Nemaju ni blizu toliki kapacitet proizvodnje.

 

Na to dodaj izmisljenih milion doza cas od Sinofarma cas od Sinovaka, a ustvari ni od jednih ni od drugih.

 

Jos Kon ponavlja tu pricu jutros a zvalonja priznao da sinoc da od toga nema nista.

 

Stici ce jos nekih 4-5k Sputnika verovatno na redovnu Fajzer isporuku.

 

Da dodamo koliko je samo izdavanje dozvole u Srbiji netransparentno i podesava po zelji vlasti.

 

Edited by ras kass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

I posle zasto u US vakcinacija ide sporo. Inace kaze registracija u NY za vakcinu ima 51 pitanje

Otkud ovo? Na twiteru videh neki graf gde su USA treće u svetu posle država liliputanaca Izraela i nekih Arapa. Ili su tamo neki izostavljeni pa zato?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

I mi resili da kupimo milion najskupljih, necemo ove jeftine Pfizer, Moderna, ..?

Ekonomskom tigru je sve jeftino :lol_2:

Ne secam se da sam uopste videla negde cenu kineske, tako da vrv lupeta po obicaju. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...