Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

https://rs.n1info.com/vesti/imunoloskinja-vakcine-su-bezbedne-alergijska-reakcija/

 

Posle ovog teksta, lekari bi trebali da shvate da nije strašno primiti vakcinu..naravno, oni koji planiraju proširenje porodice ( bebu ) treba da razmisle i sami odluče.

 

Ne znam zašto, ali mene je tekst ohrabrio ( u smislu nuspojava vakcine )...i nadam se da ću moći da je primim..

 

Gojazna sam i valjda zbog toga pripadam stanovništvu koje će primiti vakcinu u II fazi....

 

Nadam se da do tada neće još stići kineska..

Edited by Devojka Luke Razića
slovna greškica
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

https://rs.n1info.com/vesti/imunoloskinja-vakcine-su-bezbedne-alergijska-reakcija/

 

Posle ovog teksta, lekari bi trebali da shvate da nije strašno primiti vakcinu..naravno, oni koji planiraju proširenje porodice ( bebu ) treba da razmisle i sami odluče.

 

Ne znam zašto, ali mene je tekst ohrabrio ( u smislu nuspojava vakcine )...i nadam se da ću moći da je primim..

 

Gojazna sam i valjda zbog toga pripadam stanovništvu koje će primiti vakcinu u II fazi....

 

Nadam se da do tada neće još stići kineska..

Gde si ti potrcala - cekaj da ispelcuju Urosa, Rubija, Suncicu, da vidimo valja li to cemu. :classic_biggrin:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Ne postoji bukvalno nikakav realan rizik od primanja ovih vakcina koje su u opticaju protiv korone trenutno, u smislu nekih teskih nuspojava. Postoji rizik da mislis da si zasticen a zapravo nisi.

 

Jedini problem sa RNK vakcinama je taj sto trigeruju imuni sistem da reaguje na odredjeni protein (proteine) koje sintetise virus, odnosno njegov "oklop", ne na samu strukturu virusa. Taj njegov "oklop" je unikatan i imuni sistem ga nauci i napadne ako se pojavi, dakle mehanizam je slican kao za DNK vakcine, ali ono sto ne znamo je da li ce kod svakog trigerovati dovoljno jak imuni odgovor, posto ionako ovaj virus mutira i po svojoj prirodi tesko da cemo imati vakcinu koja je iznad 70-80% efikasna, sto znaci da moramo bas svi da se vakcinisemo, a znamo da necemo, tako da je moguce da i vakcinisani budu nosioci/prenosioci, a verovatno i bolesni, sve dok ne vidimo u praksi kako funkcionise.

 

Jedino sto bi moglo da se desi, krajnje teoretski, je da vas imuni sistem reaguje na taj protein ili ga zameni za neki slican koji sintetise vas organizam i trigeruje autoimunu bolest, ali siguran sam da oni imaju to u vidu i da to nije moguce uopste.

 

Price o nekim nuspojavama su klasicne antinaucne, ludisticke, antivakserske i ravnozemljaske.

 

Ti isti ljudi gutaju lekice kao bombonice, uzmite kutiju aspirina najobicnijeg pa procitajte nuspojave, pa onda razmislite da li da ga uzmete kao bombonicu sledeci put.

 

A da ne pricamo sto oni navode i adverse events na kutijama, a ne samo effects, sto znaci da je to neko prijavio, a nije moglo da se poveze sa lekom/vakcinom, ali ga stave za svaki slucaj kako bi se pravno ogradili ako ipak bude moglo da se poveze u buducnosti, da ih neko ne bi tuzio.

 

I onda imas glupave antivaksere koji kupe te slicice koje je neko napravio i ne razlikuju adverse events od adverse effects.

Edited by McLeod
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

Za prosečnog čoveka se ne čudim previše, ali da lekari (koji pritom ovde umiru kao na traci) u ogromnoj većini odbijaju vakcinaciju iz nekog potpuno imaginarnog razloga, meni je nepojmljivo.

To uopste nije cudno ako uzmes u obzir da nas i "struka" laze.

Kredibilitet se tesko stice a jako lako gubi.

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Slazem se, ali onda ne mozemo biti ljuti na "prosecnog coveka" sto je sludjen i ne zna sta mu valja ciniti.

Ova poplava informacija i dostupnost istim je mac s dve ostrice

I svaki dan nova senzacionalna vest.

Pogledaj samo ovde koliko nas je citalo sva moguca istrazivanja, razmenjivalo podatke.

Postala sam specijalista za pandmiju :classic_smile:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

.naravno, oni koji planiraju proširenje porodice ( bebu ) treba da razmisle i sami odluče

 

Zanima me nesto sa cisto naucnog, zapravo aspekta kauzalnog delovanja vakcine. Ima li ikakvog osnova da RNK informacija koja se odnosi na ovaj virus bilo kako utice na ista drugo kod coveka. Ja razumem formulaciju 'nije dokazano da nema efekta x', ali me cisto zanima ima li bilo kakvog razloga da bi moglo biti efekta x?

Link to comment
Share on other sites

U sustini,dodjoh da napisem upravo ovo.

 

4 hours ago, Sunshine State said:

Od pocetka pandemije broj umrlih lekara:

 

Slovenija - 0

Hrvatska - 1

Srbija - 70

 

 Nije samo do korone - i do sistema je..... 😞

Ovo je meni toliko tesko palo da procitam u medijima,da reci nemam. Tuga..

I da kazemo da se na ovom stravicnom podatku sve i zavrsava,da smo (ponovo) kao narod platili izuzetno visoku cenu sopstvene nesposobnosti,neodgovornosti i nadasve rdjavog upravljanja od strane nadleznih,nego onda moram da se suocim sa shokom u vidu masovnog odbijanja zdravstvenih radnika da se vakcinisu! Pa,ko ce ili ko bi trebalo pre nego oni da prime vakcinu?! To sto im ni cifra od 70 umrlih kolega/ica,sefova/ica,nacelnika/ica,prijatelja/ica itd.nije dodatni razlog,motiv da se vakcinisu je zaista porazavajuce.

Pisao sam o tome jos na pocetku,kad je izbila epidemija. 
Imam jednu viber grupu koju cini gro drugara/ica iz srednje skole,iz razreda. Ja sam pohadjao srednju medicinsku skolu. Tad sam bio zaprepasten nipodistavanjem opasnosti od virusa ("Nestorovic style") od strane pojednih zdravstvenih radnika,clanova grupe (ukljucujuci i par lekara),a sad sam jos vise njihovom antivakcinalnom propagandom.. moram tako da je nazovem jer ja druge reci nemam. Nisu svi u tom fazonu,ali dobar deo jeste.

Ne znam kako da to opisem..osecam se ne samo razocarano u te svoje drugare i drugarice,vec i izdano. To sto su neki od njjih nastavili skolovanje na visoj skoli ili med.fakultetu (a ja nisam isao u tom pravcu) stvar cini jos tezom.
Prestao sam da se javljam u tu grupu vec neko vreme i nisam vise siguran ni da zelim vise da ih srecem,cak i na onim sastancima generacije. Mislim,sta da im kazem? O cemu da pricam sa njima? 

Da ne duzim pricu,Arsenije je lepo pojasnio sve u svom postu.

Ja cu umesto nekog zakljucka da postavim jedan link,dosta poucan tekst (iako i prilicno dugacak),pa ko ima volje/vremena neka ga procita.
 

Quote

(izvinjavam se ako je vec kaceno)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Poznajem mladu devojku , upisala je fakultet farmaciju u NS kao djak generacije, a i sada na faxu je medju 15 najboljih. I ona se smeje sto doktori daju bolesnima od covid19 antibiotike, jer kao to je za bakterije ne za viruse

 

Jeste za bakterije i za to ne treba da budes djak generacije i medju 15 najboljih na faksu, ali bi neko ko je djak generacije i medju 15 najboljih na faksu trebalo da zna da teske virusne upale cesto prate bakterijske koje dokrajce potrosen imuni sistem te nastupaju teske posledice, pa i smrt.

Link to comment
Share on other sites

Nisam napisao da je takav djak zbog antibiotika. Vec da jedan takav djak ne zna zasto se daje antibiotik.

Verovatno uci samo iz knjiga, ne znam do cega je :) mozda jos nisu stigli do toga u gradivu. Ustvari ti si isto to napisao

Nije objavljen proizvodjac vakcine. 

Oxfords [emoji2]

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

 

Jeste za bakterije i za to ne treba da budes djak generacije i medju 15 najboljih na faksu, ali bi neko ko je djak generacije i medju 15 najboljih na faksu trebalo da zna da teske virusne upale cesto prate bakterijske koje dokrajce potrosen imuni sistem te nastupaju teske posledice, pa i smrt.

 

Pisala sam ovde vec sta lekari sa intenzivne kazu - da su sekundarne bakterijske reakcije kod njih vrlo retke i da uopste nije opravdano rutinsko davanje AB (skoro) svim pozitivnim covid pacijentima

Link to comment
Share on other sites

na kojoj godini farmacije je djak ? 

naravno da se ne daju antibiotici kod virusnih upala pluca ali ako se mikrobioliskom analizom utvrdi prisustvo bakterija , ukljucuju se i oni (samo tad).ono, kazu da je najbolje da se lece samo kiseonikom (kad nema baktetijske infekcije) i preporucuju se cpap aparati po bolnicama koji pacijentima omogucuje kontinuirani dotok kiseonika i cistog vazduha - neinvazivno .

Edited by vanjabarsa
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pisala sam ovde vec sta lekari sa intenzivne kazu - da su sekundarne bakterijske reakcije kod njih vrlo retke i da uopste nije opravdano rutinsko davanje AB (skoro) svim pozitivnim covid pacijentima

 

Naravno da nije opravdano rutinsko davanje, ali nismo o tome ni pricali.

 

Izvinjavam se na offtopicu.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, handys said:

 

Zanima me nesto sa cisto naucnog, zapravo aspekta kauzalnog delovanja vakcine. Ima li ikakvog osnova da RNK informacija koja se odnosi na ovaj virus bilo kako utice na ista drugo kod coveka. Ja razumem formulaciju 'nije dokazano da nema efekta x', ali me cisto zanima ima li bilo kakvog razloga da bi moglo biti efekta x?

u Spiegelu izasao jedan clanak u kome razjasnjavaju neke strahove od vakcine. Nije ceo clanak dostupan free, ali jeste odgovor na prvo pitanje. A pitanje je bilo da li je tacno da vakcina utice na plodnost.

Kazu da je ovo pitanje poteklo iz tvrdnje na FB da P&B vakcina sadrzi protein siljka corone koji se zove "Syncytin-1", a koji je bitan kod izgradnje placente. Pa se odatle tvrdi da bi se vakcinom stvorila antitela koja bi napadala placentu.

Zvuci zastrasujuce, zar ne?

Elem, kazu u Spiegelu: P&B vakcina niti sadrzi ovaj protein, niti mRNA koji daje informaciju o pravljenju ovog proteina (pa nisu bas ni ti naucnici budale, pa da nisu proverili sta prave). Ono, taj protein siljka corona virusa sadrzi u jednom malom delu sekvencu ovog "Syncytin-1" proteina, ali imuni sistem ne stvara antitela da blokira tu malu sekvencu, vec da blokira povrsinu proteina siljka corona virusa.

Edited by wwww
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

U kancu i na projektu ima nas 11 delimo radni prostor i zadatke. U softveru u kojem radimo napravio sam malu anketu:

Za bezuslovno vakcinisanje 1
Za uslovno vakcinisanje 9 (znate koji je uslov da se ne ponavljam dakle ja +8)
Protiv vakcinisanja 1

Ukoliko je samo da ili ne ide ovako:
Da 3
Ne 4
Nije siguran, razmisliće 4 (3 +ja)

Heh, hajd razumi sad...

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vanjabarsa said:

gde ce iz srbije ljudi na more ?

 

GRCI UVODE NOVO PRAVILO Ko se vakciniše može na letovanje bez ikakvih restrikcija

 

https://www.blic.rs/vesti/svet/grci-uvode-novo-pravilo-ko-se-vakcinise-moze-na-letovanje-bez-ikakvih-restrikcija/lzj4gjh

Odličan primer, odlična odluka. Bravo za Grčku!
Okay da podržimo ovu odluku, devojke da  razgledaju ponudu, šta mislite o Jonskom moru, valja li?
 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...