Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ma nema pojma da je toliko visoka prokuzenost prirodnim putem.

 

Drugo, posto se ovo ponasa slicno gripu, meni licno nije jasno ni tolika prica o prirodnom imunitetu.

 

Ne postoji osoba koja nije imala grip u zivotu. Deset puta. Zasto nismo imuni na grip? Pa zato sto ima 50 sojeva i stalno mutiraju, tako da i ne mozemo biti imuni. Ali sojevi koji dominiraju su oni koji imaju uglavnom lakse posledice po organizam jer virusi na koncu "ne zele" da ubijaju ili osakate domacina jer onda ne mogu da idu dalje, jelte. To im je u genetskom kodu, zato sojevi sa blazim simptomima preovladaju jer se lakse sire.

 

E sad, posto imamo takvu situaciju i sa kovidom, iz toga sledi da ce ovo postati sezonska bolest i verovatno dobrim delom potisnuti grip, ili cemo uspeti vakcinisanjem da je suzbijemo.

 

Nema prirodnog prokuzavanja kada imas vise sojeva koji cirkulisu, plus sa mogucom reinfekcijom koja znaci da imunitet ne traje dovoljno dugo da se pandemija smiri, vakcinacija je jedino moguce resenje.

 

Ovo se nece zavrsiti kao spanska groznica, do sada bi to trebalo da nam bude jasno.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

Ma nema pojma da je toliko visoka prokuzenost prirodnim putem.

 

Drugo, posto se ovo ponasa slicno gripu, meni licno nije jasno ni tolika prica o prirodnom imunitetu.

 

Ne postoji osoba koja nije imala grip u zivotu. Deset puta. Zasto nismo imuni na grip? Pa zato sto ima 50 sojeva i stalno mutiraju, tako da i ne mozemo biti imuni. Ali sojevi koji dominiraju su oni koji imaju uglavnom lakse posledice po organizam jer virusi na koncu "ne zele" da ubijaju ili osakate domacina jer onda ne mogu da idu dalje, jelte. To im je u genetskom kodu, zato sojevi sa blazim simptomima preovladaju jer se lakse sire.

 

E sad, posto imamo takvu situaciju i sa kovidom, iz toga sledi da ce ovo postati sezonska bolest i verovatno dobrim delom potisnuti grip, ili cemo uspeti vakcinisanjem da je suzbijemo.

 

Nema prirodnog prokuzavanja kada imas vise sojeva koji cirkulisu, plus sa mogucom reinfekcijom koja znaci da imunitet ne traje dovoljno dugo da se pandemija smiri, vakcinacija je jedino moguce resenje.

 

Ovo se nece zavrsiti kao spanska groznica, do sada bi to trebalo da nam bude jasno.

Pa to i Sekler kaze, da ce na krjau korona postati jos jedna sezonska bolest, nazeb koji ce moci da se prelezi na nogama..ali, niko nam to ne moze bas garantovati, i koroan ce ocigledno da  nas  jos drnda ovako do leta..a grip, ja imao, jednom, kao dete..ako se  prehlade ne racunaju kao grip, onda sma imao grip koji sam prelezavao na nogama x puta..svaka epidemija jeste prestajala, bilo nestajanjem samo od sebe(kuga, spanska groznica), bilo vakcinisanjem( variola vera).nesto ce i sa  kovidom biti, e sad, sta i kad..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

 
To je tačno, samo je pitanje koliki procenat je "preležao", bilo bi odlično ako ih je 60+%. Od tih koji su "preležali", pitanje je koliki procenat je primio u sebe malu količinu virusa (ovo sad ja opet laički) i lako se izborio se njim, takođe koliki nivo antitela su oni stekli i koliko su sposobni da se "izbore" sa dosta većom količinom virusa. Ovde moram da obratim pažnju na broj zdravstvenih radnika koji su umrli (u ovoj zemlji) od kovida 19. Oni su (pretpostavljam) stalno bili "na udaru" virusa, stalno su bili u dodiru s njim. To znači, da iako su u prvom kontaktu sa virusom stekli neka antitela i neku sposobnost da se odbrane, to nije bilo dovoljno da ih spasi (pretpostavljam) kad su "naleteli" na veću količinu virusa.
 
Mislim, ne mogu da ne zaključim da se (najverovatnije) i ti koji su "preležali" "na nogama" neće ponovo razboleti, tkd je nebitan procenat već "prokuženih", jer u njega ulaze i oni koji su udahnuli vrlo malo virusa kao i oni koji su bili na bolničkom lečenju (udahnuli (malo) mnogo više). 
 
Evo da vidimo, šta će da se dešava u Australiji, tamo nema kovida 19 a oni ne mogu večito da zabranjaju ulazak niti im je dugoročno dobro da im kompletna populacija bude bez ikakvog imuniteta.
 
Možda, možda će biti i najbolje (s obzirom na to kakvi su ljudi) da se desi situacija da su vakcine potpuno dostupne svima (pa nek bude i za šuške) i da se u tom trenutku ukinu karantinske mere pa ko kako hoće. Poželjno bi bilo da se tada medicinskom osoblju povećaju plate na minimum 6-cifreni (dinarski) iznos za "obične" medicinske sestre a doktorima (mnogo) više. Šizoje bi to uradio i odma' ali bi onda i ostali tražili pa se ne usuđuje.

Spazem se sa tobom.

Zasto ja imam osecaj velike prokuzenosti, zato sto npr, moj brat se testiro i pozitivan, supruga nije on se od nje zarazio, njena mama, brat nisu se testirali. Komsinisa se testirala pozitivna suprug i deca nisu ali imaju simptome ( gubitak culo mirisa i ukusa tempura,..), sestra od komsinice i njen muz nisu kao i njihova 2 sina , imaju simptome. Mama od ovog prijatelja imala simptome nije se testirala. Prijateljica njenih dvoje dece simptome muz nije imao, nisu se testirali ali sad posle 3 nedelje i imaju antitela preko 4. Roditelji od nje su pozitivni bili, I tako jos koliko ih ima koji se nisu testirali a samo se jedan iz familije testirao zbog posla. Znaci od svih koje znam 4 se testiralo a 11 se nije testiralo a imali simptome i zive zajedno .
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:


Spazem se sa tobom.

Zasto ja imam osecaj velike prokuzenosti, zato sto npr, moj brat se testiro i pozitivan, supruga nije on se od nje zarazio, njena mama, brat nisu se testirali. Komsinisa se testirala pozitivna suprug i deca nisu ali imaju simptome ( gubitak culo mirisa i ukusa tempura,..), sestra od komsinice i njen muz nisu kao i njihova 2 sina , imaju simptome. Mama od ovog prijatelja imala simptome nije se testirala. Prijateljica njenih dvoje dece simptome muz nije imao, nisu se testirali ali sad posle 3 nedelje i imaju antitela preko 4. Roditelji od nje su pozitivni bili, I tako jos koliko ih ima koji se nisu testirali a samo se jedan iz familije testirao zbog posla. Znaci od svih koje znam 4 se testiralo a 11 se nije testiralo a imali simptome i zive zajedno .

Samo nek je random 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ja utiska velike prokuzenosti imam iz prakticnih razloga, prvo, imali smo tri jaka talasa,svaki jaci od prethodnog, treci narocito, mislim da niko talas ovakcih razmera nije imao, cak ni Hrvatska ne moze da s eproedi, jer su oni ipak imali do ovog talas talasice, drugo, svaki deo Srbije je sigurno do sada imao dosta zarazenih, pa i moje mesto, i to ono sto znam, mnogi su i krili i kriju verovatno..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ja negde pročitah da deca i ne mogu da se razbole jer virus kod njih nema na šta da se "zakači" (moje laičko objašnjenje: deca još uvek nisu počela da "stare", proces degradacije ćelija još uvek nije počeo, a čim počne, eto "prostora" za virus, što je čovek/žena stariji to više prostora za "delovanje" virusa).
 
To je odlično, ali mutacijama može da se desi da virus "ubode" dobitnu kombinaciju za sve mlađe i mlađe kategorije stanovništva.

Kod ove dece koja su imala temperaturu jedan dan i boleo ih stomak ( proliv) i kasnije antitela su godina 3 i 6 . Oni su dobili virus verovatno od mame
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stray_cat said:

 

To je tačno, samo je pitanje koliki procenat je "preležao", bilo bi odlično ako ih je 60+%. Od tih koji su "preležali", pitanje je koliki procenat je primio u sebe malu količinu virusa (ovo sad ja opet laički) i lako se izborio se njim, takođe koliki nivo antitela su oni stekli i koliko su sposobni da se "izbore" sa dosta većom količinom virusa. Ovde moram da obratim pažnju na broj zdravstvenih radnika koji su umrli (u ovoj zemlji) od kovida 19. Oni su (pretpostavljam) stalno bili "na udaru" virusa, stalno su bili u dodiru s njim. To znači, da iako su u prvom kontaktu sa virusom stekli neka antitela i neku sposobnost da se odbrane, to nije bilo dovoljno da ih spasi (pretpostavljam) kad su "naleteli" na veću količinu virusa.

 

Zaboravljas jednu stvar, da su naucnici (Oxfrod bese) vec ustanovili da postoji odredjeni broj populacije koji je vec imun na virus. Kako su objasnili, iako nisu sigurni to su ljudi koji su se prethodno vec susreli sa nekim virusima iz porodice corona, i stekli imunitet. to je inace bilo objasnjenje za onu prica zasto neki ljudi ne dobiju virus iako su bili u bliskim kontaktima sa zarazenim. 

Znaci anti-tela sama po sebi nisu jedina odbrana od virusa, nego memorija T-cells.

Sto se tice ponovog zarazavanja - za sada po svim istrazivanjima, nije nemoguce, ali je minimalno verovatno. Samo se ne zna koliko dugo, posto nemamo dovoljno podataka.

5 hours ago, djura.net said:

Od sutra počinje prijava na sistem preko portala eUprava, gde će svi građani moći da iskažu želju da se vakcinišu, a od četvrtka ta prijava će biti moguća i putem telefona.

 

Ajmo slozno, kao za sto evra.

BTW ako bude trebalo da se prijavljuje ako vi lokalci mozete da prijavite detalje, za nas van zemlje da znamo.

Pretpostavljam da cu to morati da radim za moje, jer oni verovatno nece znati kako.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Angelia said:

 

BTW ako bude trebalo da se prijavljuje ako vi lokalci mozete da prijavite detalje, za nas van zemlje da znamo.

Pretpostavljam da cu to morati da radim za moje, jer oni verovatno nece znati kako.

 

Unapred (na slepo da ti otkucam, ako bude sve isto kao i raniji servisi koje su uvodili na eupravu, možda sad nešto i promene): trebaće ti njihove imejl adrese i šifre za njih.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

14, valjda..znas nekog, ili

Najbolji drugar mi je fasovao koronu jos pre nove godine,tamo negde oko 20-og decembra.

On inace zivi u Subotici,ali sutra treba nesto da obidje tazbinu u Somboru,pa mi se najavio u goste..jos nije poceo da radi i jos uvek kaslje..imao je dosta izrazenu klinicku sliku,sa jakim simptomima..konstatno ima jak kasalj i nikako da ga se ratosilja..u petak bi trebao da ide kod svoje doktorice na neki pregled. Jel se uopste radi ponovni,drugi test kod zarazenih?

Nije mi potpuno prijatan osecaj,ne toliko zbog mene,koliko zbog keve..da ja njoj sllucajno ne bih preneo..jer mi mama ima 70 godina i ja je redovno obilazim,snadbevam itd.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Crni Bombarder said:

Koliko vremena osoba pozitivna na virus treba da provede u izolaciji da vise ne moze biti prenosilac - 10,14 dana?

 

Kod nas izolacija zvanično traje 14 dana od dana dobijanja rezultata testa.

 

Nezvanično, kačena su ovde nekoliko puta neka istraživanja, 7-10  dana od dobijanja simptoma ako dobro pamtim. Ipak, da ne kradem lebac @wwww , verujem da je ona prava adresa za ovo pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Pa kazi da ti problem zbog majke..i ja sam batalio intenzivne kontakte sa najboljim prijateljima, jer s eoni ponasaju normalno, sta da radim..jedna porodica do skor anije verovala u koronu, iako sma im ja jednom rpilikom objasnio, potencijalnu opasnost iste, sad valjda kapiraju malo bolje, ali, resili smo da s ene vidjamo do proleca bar..jel prijatno, nije, ali, bilo bi jos neprijatnije da medjusobno prensoimo kovid, od ogromnog prijateljstva, ko zna u sta bi se to pretvorilo..naravno, na tebi je odluka..a i nema pravila, jos ce ispasti da korona pre sjebava mladez, nego stare i bolesne..

Edited by Harmonika
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Crni Bombarder said:

Nije mi potpuno prijatan osecaj,ne toliko zbog mene,koliko zbog keve..da ja njoj sllucajno ne bih preneo..jer mi mama ima 70 godina i ja je redovno obilazim,snadbevam itd.

 

Znam ta slučaj gde je sin preneo majci 5x godište. I to zato što mu ona nije priznavala izolaciju uprkos tome što su imali usloe za to - redovno je dolazila u njegovu sobu.

Relativno zdrava. Nakon duge borbe je otišla :classic_sad:

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...