Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

27 minutes ago, Drug Crni said:

Da ne trolujem topik o Jokiću (mada je on kupusara sam po sebi) ostaviću ovde jedan moj pogled na pitanje (muzičkog) ukusa..i neukusa..pošto vidim da se malo malo pa provlači u raznim diskusijama.. A možda nekome i bude zanimljivo ili poučno..

De gustibus et de coloribus non disputandum

Čarobna formula, pomenuta latinska izreka, u određenim situacijama više je nego opasna.
Sasvim je u redu pozvati se na "stvar ukusa" kada razgovaramo o tome koju bismo rasu psa voleli da posedujemo, ili da nam više odgovaraju Bitlsi ili Stonsi. Druga je stvar kada pod pitanje ukusa podvedemo poređenje između muzike Boba Dilana i Mitra Mirića,recimo. Ovo više nije pitanje razlike u ukusima,već razlike između ukusa i neukusa.
Na polju morala,umetnosti i lepih manira demokratizacija je velika opasnost.

Nasuprot stavu da svako ima glavu,a sa njom i pravo na sopstveni ukus,ovde se radi o tome da se dobar ukus mora graditi,da on nije nešto rođenjem dato i slučajno, već rezultat postojanja ili nepostojanja želje da se pronađu prave vrednosti. Izgleda da izreka "O ukusima ne treba raspravljati" postaje izuzetno popularna u onim društvima gde postoji kriza sistema vrednosti.
Relativizacija pojmova lepog i ružnog ide rame uz rame sa relativizacijom dobrog i lošeg. Onog momenta kada se prestalo verovati da postoje autoriteti po pitanju ukusa,a počelo verovati da je svačiji ukus jednako dobar i opravdan, došlo se u situaciju da se neukus servira kao ukus, neznanje kao mudrost, nemoral kao nužnost. Latinska izreka postala je moćno oružje medijske i antikulturne manipulacije. Dovoljno je da samo pogledamo oko sebe. Krajnje je vreme da se o ukusima počne raspravljati.



 

 

 

Meni je interesantno da izreka potiče iz drevnog Rima gde se zbog neukusa gubilo mesto u Senatu, porodice propadale, članovi najstarijih patricijskih porodica bivali zakinuti u napredovanju na političkoj i socijalnoj lestvici. 

 

Oktavijan Avgust je čak doneo zakon koji se tiče neukusa u odevanju, preteranom nošenju nakita, posećivanju bordela itd. 

Gaju Mariju su optimati uvek zamerali što ne zna grčki jezik i držali to kao referentnu tačku njegovog niskog porekla i nemogućnosti da bude pravi patricij. 

Neukus se dozvoljavao nižim slojevima, jer nisu za bolje jel', ali pravi patricij je morao držati do sebe inače bi gubio nešto najdragocenije - Dignitas.

Dignitas je jedina stvar koja se u Rimu nije mogla tako lako kupiti i prodati, čak i u slučajevima kada je to bilo moguće, recimo bogati patricij bez određenog dignitasa koji oženi devojku iz aristokratske porodice koja je siromašna ali je dignitas porodice veliki, taj patricij se morao povinovati pravilima siromašnije porodice i redefinisati svoje manire. To je bio apsolutni i neophodan uslov. 

 

Ljudi koji ne ispunjavaju kriterijume su mogli zaobići te parametre jedino ukoliko se iskažu na bojnom polju (Gaj Marije, Lucije Kornelije Sula) ali su u trenutku prihvatanja od strane aristokratije morali da napuste pređašnji neukus (recimo Sula je morao da se barem na neko vreme odrekne društva glumaca, prostitutki, posećivanja jeftinih i skaradnih pozorišnih predstava) i da se u potpunosti priklone i adaptiraju rigidnom sistemu koji zahteva zvanje patricija. 

Edited by Holivud
  • Like 2
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@Holivud Hvala za ovaj zanimljivi info!

 

@Drug Crni Mislim da raspravljanje o ukusima, samo po sebi, nije problematično. Ono što meni smeta je kada se osobi boljeg ukusa zbog toga pripisuju više moralne vrednosti (i obrnuto). Rekao bih da rasprave o ukusima treba da se tiču pre svega estetike.

 

Kažu da je Rajnhard Hajdrih imao izuzetan muzički ukus.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Smrtokapa said:

@Holivud Hvala za ovaj zanimljivi info!

 

@Drug Crni Mislim da raspravljanje o ukusima, samo po sebi, nije problematično. Ono što meni smeta je kada se osobi boljeg ukusa zbog toga pripisuju više moralne vrednosti (i obrnuto). Rekao bih da rasprave o ukusima treba da se tiču pre svega estetike.

 

Kažu da je Rajnhard Hajdrih imao izuzetan muzički ukus.

 

Nema na čemu, to je pitanje koje mi je odavno palo napamet premda ne postoji ni približno tačan odgovor kada je izreka nastala, makar da se zna da li je za vreme Republike ili Carstva. 

Republika je bila ultra rigidna dok je Carstvo zavisilo od samovolje cara ali opet ako bi car bio iz rigidnog, krutog, vojničkog staleža, teško da bi ohrabrivao neukus, mahom su takvi crpili inspiraciju od svojih najirigidnijih prethodnika (iz vremena kad se znao red).

Uostalom, svakom caru je iznad glave visio mač tako da su oni najraskalašniji (i koji bi verovatno vrlo rado prihatili pomenutu izreku) po pravilu i najkraće trajali - Neron, Kaligula, Komod. 

 

Da dopunim, u doba Republike rimski patriciji, članovi Senata, su po pravilu sa gnušanjem gledali kraljeve koji su živeli u velelepnim palatama, kitnjasto se odevali, živeli u velikom luksuzu, jer je za njih takva neumerenost bila vid nediscipline duha. 

Edited by Holivud
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

Neću ja svakog da vezuju sa nama, samo pravoverne. :classic_tongue:

 

Normalno!

 

1 hour ago, Dragan Mićić said:

@DameTime sad kad si rekla da znas da se salim. Zamisli scenu iz filma Rane. 
Na terasi smo @Barkley#34 (Gorica Popovic) i moja malenkost (Miki Manojlovic).

Ja se derem na komsinicu @DameTime (Seka Sablic). 
 

Ja: (psujem) idi u Dubrovnik (ako se dobro secam) pa se tamo tako ponasaj.

Barkli: Nemoj bre tako, ona je nasa.

Ja: ku*** nasa sa takvim ponasanjem! 
 

 

:kece:

 

Haha ovo je vrlo accurate, a mogao si i bilo koga sa ubaciš umesto Barklija ;D 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DameTime said:

Da li je neko radio DISC assesment i koja boja vam je dominantna?

I da li to rezonuje sa vašim doživljajem sebe?

Ja nisam do sada čuo za ovaj test ličnosti. Našao sam neki besplatan, crvena mi je dominantna boja, i kaže sledeće:

 

You have a strong inner motivation to assertively create and implement new ideas. You handle pressure well - you strive for excellence and expect others to do the same. You are innovative but tend to avoid risk taking.

 

S obzirom da sam po onom testu 16 tipova ličnosti INFJ-T rekao bih da je ovo prilično tačno. 

 

Ovo je zapravo još preciznije objašnjenje.

Free-DISC-Report-D-Style.png

Edited by robespierre
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nađoh i ja neki džabe, žut sam čovek.

 

You are an approachable and understanding person. Your optimism encourages you to look for the best in others. You are likely to be a good listener and offer constructive advice rather than imposing your own ideas and values on others. Developing and maintaining relationships - at work and at play is important to you.

 

Negde 75 % tačno. :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@robespierre @Smrtokapa 

 

DISC nije formalan test ličnosti kao što su HEXACO ili Big 5 (bar da ja znam), ali jeste assesment koji se koristi mahom u poslovnom diskursu. Ideja je da se kroz ovakva svrstavanja vidi koji ljudi najbolje funkcionišu zajedno u timu, da se poboljša komunikacija unutar i između timova itd.

 

Za robespjera bih na osnovu pročitanog na forumu do sada mogla pretpostaviti da mu je dominantna boja crvena. Smrtokapa me je međutim iznenadio, za žutu bih nagađala da mu je sekundarna boja, a primarna ipak plava. Neam pojma, nekako mi deluje da si u poslu prvenstveno analitičan, precizan i pedantan. 

 

E sad bitno je reći da ovo nije egzaktno, svako od nas ima svaku boju u sebi (ko Hogvorts hehe), pri čemu je neka manje ili više dominantna i to može da varira od situacije do situacije. Suština je da sve te osobine imamo pod kontrolom i procenjujemo kakvi su ljudi sa kojima komuniciramo, te probamo da mirrorujemo njihov stil komunikacije. Čak iako nam ta boja možda nije dominantna. 

 

Uglavnom, pitala sam jer mi je nešto bilo interesantno. DISC sam radila u prošloj firmi, što je bilo pre oko godinu i po ili dve, i to za privatno i poslovno. U poslovnom kontekstu dominantna boja mi je bila plava a sekundarna crvena, dok mi je privatno dominantna bila crvena a sekundarna žuta. Danas sam ponovo radila test i fasciniralo me je da je zapravo ispratio moje promene. U poslu su mi sada crvena i plava maltene jednake, iako ja i dalje doživljavam da mi je plava baš dominantna. Biće da ova crvena iz privatnog života polako prodire u poslovni, što podržava moju tezu da se ta dva aspekta ličnosti uglavnom ne razlikuju mnogo. 

 

Edukator koji radi sa nama je danas boje povezao sa pticama na interesantan način. 

 

Crvena = orao = lider, orijentisan na rezultate. Voli uspeh, da upravlja drugima kako bi došao do cilja, direktan (čak i previše), želi da sve bude brzo i efikasno rešeno. Ne voli spore ljude koji nisu sposobni da odgovore zadatku.

Žuta = papiga = onaj koji prati, krećući se u velikoj grupi. Društvenjak, veseo, samo šala, šega i zabava su mu na umu (uglavnom), teško se fokusira i ne voli dedlajne. 

Zelena = grlica = onaj koji prati, krećući se u odabranoj grupi. Smirena osoba, unosi mir u tim, strpljiva i odana. Teško se zauzima za sebe i prihvatiće sve taskove koje mu daš. Ne voli da izlazi iz zone komfora.

Plava = sova = onaj koji prati, ali uglavnom se oslanja na samog sebe da nešto završi. Osoba orijentisana na zadatak. Analizira, detaljiše, popunjava excel tabele. Od toliko analiza može se desiti da postane neodlučan. U fazonu je daj mi dedlajn, daj mi brif i pusti me da radim. 

 

Crvena i plava su fiksne, orijentisane na zadatak i rezultate, dok su žuta i zelena fleksibilnije i okrenute drugim ljudima. Crvena i žuta su energičnije i preduzimljivije, plava i zelena staloženije i povučene.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DameTime said:

Smrtokapa me je međutim iznenadio, za žutu bih nagađala da mu je sekundarna boja, a primarna ipak plava. Neam pojma, nekako mi deluje da si u poslu prvenstveno analitičan, precizan i pedantan.

Zanimljivo je to što bih sam, na osnovu opisa koje si dala, rekao da sam mnogo više plav i zelen nego žut.

 

Kada mi se dopada stvar koju radim i kada imam inspiracije, jako sam detaljan i pedantan. Inače imam XY svezaka i nešto manje eksel tabela u kojima se nalaze podaci o svakojakim glupim i manje glupim stvarima (naginje ka glupim). Npr. vodim večitu rang listu i ELO ranking za stoni tenis koji igram sa ekipom (niko me nije terao). Mogu da ti izvučem grafik gde je x vremenska osa od početka godine a y broj sati proveden na poslovima po kući (zlobnici će reći da je lako izvući nešto što je približno ravna linija). Zelen sam u smislu da lako prihvatam dodatne taskove i tuđe ideje o organizaciji vremena, ali što se tiče metoda rada, volim i da overwriteujem uputstva nadređenih i radim onako kako mislim da treba. Radije ću reći daj sve to meni da ja sam uradim kako valja nego da mi neko ofrlje pomogne tako što će da uradi delove zadatka - ionako ću sve to da ispravljam.

 

Problem nastaje kad nestane inspiracija i volja. Tada požutim i pretvaram se u lika koji služi za uveseljavanje publike.

 

Dedlajne svakako mrzim i kvare mi zamisli.

Edited by Smrtokapa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pametnjaković u meni želi da ti kaže da nemamo po 5 godina da bismo imali omiljenu boju.

 

Ali, da, crvena (bordo), plava i ljubičasta kao kombinacija te dve jesu moje omiljene boje.

 

19 hours ago, Holivud said:

 

Nema na čemu, to je pitanje koje mi je odavno palo napamet premda ne postoji ni približno tačan odgovor kada je izreka nastala, makar da se zna da li je za vreme Republike ili Carstva. 

Republika je bila ultra rigidna dok je Carstvo zavisilo od samovolje cara ali opet ako bi car bio iz rigidnog, krutog, vojničkog staleža, teško da bi ohrabrivao neukus, mahom su takvi crpili inspiraciju od svojih najirigidnijih prethodnika (iz vremena kad se znao red).

Uostalom, svakom caru je iznad glave visio mač tako da su oni najraskalašniji (i koji bi verovatno vrlo rado prihatili pomenutu izreku) po pravilu i najkraće trajali - Neron, Kaligula, Komod. 

 

Da dopunim, u doba Republike rimski patriciji, članovi Senata, su po pravilu sa gnušanjem gledali kraljeve koji su živeli u velelepnim palatama, kitnjasto se odevali, živeli u velikom luksuzu, jer je za njih takva neumerenost bila vid nediscipline duha. 

Tvoja priča o Rimu me je podsetila na jednu priču iz Ksenofontove Anabaze. Za one koji ne znaju, Ksenofont je bio Grčki vojskovođa, koji se kao plaćenik borio u jednom od mnogobrojnih građanskih ratova u Persijskom carstvu, o čemu je napisao knjigu - Anabazu. Pošto je njegova strana izgubila, u  povlačenju su nazad ka svojoj domovini i nailaze na ruševine Ninive, za koju Ksenofont u knjizi komentariše da su je napravili vanzemaljci. Pošto sam imao tu priviegiju da u životu vidim kapije Ninive i kapije Mikene, apsolutno mi je jasno zašto bi neko iz helenskog sveta tako razmišljao. U vezi s tim, mislim da kada neko za xy godina bude uporedio ove moderne muzičke top-liste sa Top of the pops s kraja sedamdesetih/početka osamdesetih, doći će do istog zaključka kao Ksenofont.

Edited by robespierre
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, robespierre said:

Pametnjaković u meni želi da ti kaže da nemamo po 5 godina da bismo imali omiljenu boju.

 

Ali, da, crvena (bordo), plava i ljubičasta kao kombinacija te dve jesu moje omiljene boje.

 

Tvoja priča o Rimu me je podsetila na jednu priču iz Ksenofontove Anabaze. Za one koji ne znaju, Ksenofont je bio Grčki vojskovođa, koji se kao plaćenik borio u jednom od mnogobrojnih građanskih ratova u Persijskom carstvu, o čemu je napisao knjigu - Anabazu. Pošto je njegova strana izgubila, u  povlačenju su nazad ka svojoj domovini i nailaze na ruševine Ninive, za koju Ksenofont u knjizi komentariše da su je napravili vanzemaljci. Pošto sam imao tu priviegiju da u životu vidim kapije Ninive i kapije Mikene, apsolutno mi je jasno zašto bi neko iz helenskog sveta tako razmišljao. U vezi s tim, mislim da kada neko za xy godina bude uporedio ove moderne muzičke top-liste sa Top of the pops s kraja sedamdesetih/početka osamdesetih, doći će do istog zaključka kao Ksenofont.

 

Dodatnu težinu utisku daje činjenica da je Ksenofont video devastiranu i u stanju propadanja Ninivu koja je opljačkana i opustošena 200 godina ranije. Kakav bi tek bio utisak da je video Ninivu Senaheriba ili Ašurbanipala, postoje tumačenja koja čuvene viseće vrtove Vavilona smeštaju u Ninivu ili da je uzor za vrtove Vavilona bila upravo Niniva. Trenutne zidine su verna rekonstrukcija jer je Niniva građena od ćerpiča koji teško odoleva zubu vremena. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Smrtokapa said:

Zanimljivo je to što bih sam, na osnovu opisa koje si dala, rekao da sam mnogo više plav i zelen nego žut.

 

Kada mi se dopada stvar koju radim i kada imam inspiracije, jako sam detaljan i pedantan. Inače imam XY svezaka i nešto manje eksel tabela u kojima se nalaze podaci o svakojakim glupim i manje glupim stvarima (naginje ka glupim). Npr. vodim večitu rang listu i ELO ranking za stoni tenis koji igram sa ekipom (niko me nije terao). Mogu da ti izvučem grafik gde je x vremenska osa od početka godine a y broj sati proveden na poslovima po kući (zlobnici će reći da je lako izvući nešto što je približno ravna linija). Zelen sam u smislu da lako prihvatam dodatne taskove i tuđe ideje o organizaciji vremena, ali što se tiče metoda rada, volim i da overwriteujem uputstva nadređenih i radim onako kako mislim da treba. Radije ću reći daj sve to meni da ja sam uradim kako valja nego da mi neko ofrlje pomogne tako što će da uradi delove zadatka - ionako ću sve to da ispravljam.

 

Problem nastaje kad nestane inspiracija i volja. Tada požutim i pretvaram se u lika koji služi za uveseljavanje publike.

 

Dedlajne svakako mrzim i kvare mi zamisli.

 

Ostadoh "dužna" odgovora ovde, ali razumećeš da mi nakon jutrošnjeg stresa nije bilo o bojama :lol_2: Taman smo bili na pauzi za Q4, ja to odgledam i onda nastavak radionice, a meni se plače od muke. 

 

Elem, pa da, ja bih takođe rekla da si plav i zelen. Mislim definitivno imaš tu neku smirenost i strpljivost koju donosiš, nije ti stalo da nametneš svoje mišljenje ali i tu pokazuješ preciznost i detaljnost kada argumentuješ. A opet bacaš neke foritze i budeš duhovit. Naravno, ja te ne poznajem, možda si zapravo neki orao 😛 ali to kažem na osnovu pisanja na forumu. 

 

Razumem pitanje motivacije, mislim da to i meni u mnogome određuje koliko ću da se iscimam. Samo kad nemam unutrašnju motivaciju mene onda pokrene ta kompetitivnost da ga ipak izguram. Ovo "daj sve meni da uradim" mislim da smo svi iskusili u nekom trenutku xd 

 

@uvrnuto Pazi, stavili su osnovne boje (i to s namerom verovatno, crvena i žuta su tople, plava i zelena hladnije i manje intenzivne), tako da kapiram uvek će se to poklopiti sa nečijom omiljenom. Meni su npr. plava i žuta. Inače pričala sam s kolegom da je ovo baš pojednostavljeno, on je rekao da ga podseća na horoskop u smislu da se u svemu pronalaziš. Rekla bih da je to skroz ok, ljude u organizacijama najčešće ne zanima psihologija toliko da ulaze u detalje. Ovo je prilagođeno laicima a opet može biti i korisno.

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, DameTime said:

Inače pričala sam s kolegom da je ovo baš pojednostavljeno, on je rekao da ga podseća na horoskop u smislu da se u svemu pronalaziš.

E jes, evo i ja kada sam dobio rezultat i pročitao opis rekao sam "pa lepo su uboli, to je uglavnom to", a tek posle kada si ispisala opise za sve bojice, pomislio sam, pa čekaj, još je više ovo.

 

41 minutes ago, DameTime said:

možda si zapravo neki orao 😛

I po testu i po ličnoj proceni sam to najmanje od svega. 🙂 Mislim, naravno, budem i ja katkad kompetitivan, ali nemam potrebu da budem najbolji u svemu, već samo u nekim stvarima gde se već percipiram kao dobar, pa moj ego odluči da tu proradi.

 

I naravno, kada dođe neki crveni koji baš oće da se grebe, pa moram da kažem "ček da vidiš da i ja to umem ako baš treba" :capone:

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Smrtokapa said:

E jes, evo i ja kada sam dobio rezultat i pročitao opis rekao sam "pa lepo su uboli, to je uglavnom to", a tek posle kada si ispisala opise za sve bojice, pomislio sam, pa čekaj, još je više ovo.

 

Upravo to. 

 

5 minutes ago, Smrtokapa said:

I naravno, kada dođe neki crveni koji baš oće da se grebe, pa moram da kažem "ček da vidiš da i ja to umem ako baš treba" :capone:

 

Naravno, pošto se ne grebeš, tebe crveni čelendžuju. Mene s druge strane pak žuti, čak sam otvoreno rekla da mi je njih najteže da prihvatim. Ne mogu tu šalu, šegu i sprdnju na poslu. 

 

Btw, jedna koleginica me bila otpratila na IG (nisam provalila dok me nije opet zapratila) jer sam je nešto napenalila na poslu. I sad mi piše nakon te radionice kako ona mene mnogo bolje razume jelte. Pogadjaj koja je boja njoj dominantna :')

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...