Jump to content

Opšte diskusije


Borko

Recommended Posts

58 minutes ago, Milutinov Tata said:

Zanimljiva najava za AO

 

 

 

Ovogodisnji Masters u Parizu je bio reklamiran bez Novaka prvi put, obicno je grad izlepljen plakatama sa Novakom par nedelja pre turnira, ove godine je glavna zvezda na plakatima bio Medvedev, i za njim Cicinjo. Posle su rekli da su mislili da Novak nece ucestvovati mislili su da je zavrsio ovu godinu glede tenisa posle USO;

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

"Sa Đokovićem, Federerom i Nadalom nedostaje mi emocija"

Nekadašnji nemački teniser Mihael Štih govorio je o današnjem tenisu, za koji kažu da mu nedostaje emocija.

 

"Ovih dana mi nedostaje autentičnost igrača na terenu. Ono što definiše njegov karakter, osećanja, reakcije. Sećam se scene u kojoj je Markos Bagdatis izgubio u prvom kolu Australijan opena i nije bilo izveštaja o tom meču, ali su četiri reketa koja je slomio na klupi bila u vestima. Ovo održava navijače, koji ne žele samo da vidi performanse, da zna rekorde ili ko je broj 1 na svetu. Navijač želi da vidi emocije. Sa Federerom, Nadalom i Đokoviće, to mi ponekad nedostaje", rekao je Štih.

 

 

hoce li se ovi dogovriti sami sa sobom sta hoce?

hoce li lomljenje reketa ili ne? hoce li emocije na terenu, busanje u grudi i "borbene poklice" ili ne?

kako sad nema ovog danas? gleda li Stih uopste tenis?

:twak::twak:

 

Elem, Stih je u kuci slavnih, a ovamo citam clanke kako Ana ne zasluzuje da bude. :ajme::twak: Ana ne samo sto je osvojila GStitulu, vec je i 3 meseca bila #1 (sto Stih nikada nije).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Gaudenci je praktično izjavio da se tenis igra radi prvih 100, a ostale ko šiša, da ne upotrebim neki jači izraz.

https://tennisuptodate.com/atp/it-will-never-be-sustainable-says-atp-ceo-gaudenzi-on-challenger-tour

 

Nije toliko problem u tome što je opisao trenutno stanje stvari, koliko što apsolutno nikakvu nameru nije pokazao da nešto preduzme da se to promeni. Osim naravno što je rekao da bi igrači TREBALO da mogu da budu na nuli igrajući čelendžere, što često nije slučaj. To vam je što vam je, udruženje teniskih profesionalaca koje okuplja profesionalce koji svoj posao treba da shvate kao školovanje i investiciju.

Ukratko, tenis da bude što popularniji, ali da ga ne igra ko nema para. To će povećati kvalitet sigurno.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

  prebacujem ovde jer je Novakova fan tema postala svastara, a nije za to predvidjena.

1 minute ago, Stiletto87 said:

Izvinjavam se što upadam.

Na žalost, potpuno si u pravu za ludu glavu iz koje se ponekad rađaju neverovatno glupe ideje, kojih se drži po svaku cenu.

 

Nego, dao si mi povod da prokomentarišem jednu drugu stvar.

Postalo je rasprostranjeno mišljenje da će Nadal biti "Ultimate GOAT" ako na kraju bude imao najviše titula na Grand Slam-ovima, što je po meni totalno nebulozno. Oni su samo jedan od kriterijuma.

Nadal, čak i da ima 2 Slam-a više od Novaka, daleko je od te titule. Kako može da bude GOAT čovek koji nije ni u prvih 5 u istoriji po vremenu provedenom na prvom mestu i u verovatno najjačoj eri tenisa ikada ima manje pobeda u međusobnim duelima od druga dva kandidata za GOAT titulu.

Da ne pričamo o tome da je veliku većinu titula osvojio na šljaci i da na ostalim podlogama nije ni blizu drugoj dvojici.

 

Po meni je on ubedljivo najbolji igrač na šljaci ikada, ali ni blizu ultimativnog GOAT-a.

on je trenutno treci na ovoj GOAT listi, gde su mnogi parametri uzeti u obzir:

https://www.ultimatetennisstatistics.com/goatList

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

on ima previse rupa u svom rezimeu: broj sedmica na #1, ni jedna WTF titula (Nemci to takmicenje zovu prvenstvo sveta :classic_biggrin::lol_2: pa su Zvereva sad proglasili prvakom sveta :classic_biggrin: ), plus sto mu je preveliki udeo rezultata na sljaci (sto ga cini Kraljom Sljake, ali ipak ne moze da izbaci Feda s pozivije 2. jer Fed ima mnogo raznovrsniji CV).

Link to comment
Share on other sites

Fanovi se hvataju samo za kriterijume koji njima odgovaraju, ali je u ovom slučaju jasno da jedino Grand Slam titule možda na kraju mogu da budu na Nadalovoj strani, ali to nije dovoljno za GOAT.

 

Verovatno bih i ja, kao Novakov fan, bio isti takav da nije očigledno da će da završi karijeru sa većinom parametara na svojoj strani.😀 

 

Za Feda je odavno očigledno da će, na kraju, za "fanovsko hvatanje" ostati samo umetnički dojam.

Edited by Stiletto87
Link to comment
Share on other sites

Ziv nisam da neko zaludan uradi poredjenje Novakovih rezultata na betonu i Nadalovih na sljaci cisto da vidimo kolika je ta razlika... da li je ta raznovrsnost u nekih 15-20% ili je oko 3-5% (ako je uopste i tolika). Pa kad dobijemo te razultate da lepo zakljucimo da Novak nikada ne moze biti GOAT jer je osvojio mnogo titula na betonu, mora to malo raznovrsnije.

A ako se dodje do argumenta kako eto ima mnogo vise turnira na betonu, to onda moze samo da bude plus Nadalu jer na dosta manje turnira/ucesca ima statistuku kao Novak na betonu.

 

Ko me zna, zna da i sam smatram Novaka za najuspesnijeg tenisera ali kad procitam da neko u GOAT diskusiji uzima Nadalovu dominaciju na sljaci kao minus, pa tacno bih uveo pravilo na forumu da se odma trajno banuje.


Evo bicu dovoljno dobar da prilozim GS statistiku

slucaj #1

12/20 GS titula na jednoj podlozi

12 titula osvojeno sa 33 ucesca

 

slucaj #2

13/20 GS titula na jednoj podlozi

13 titula osvojeno sa 17 ucesca

 

i sad ako neko pri cistoj svesti i zdravoj pameti napise da je slucaj #2 u stvari minus u GOAT diskusiji, stvarno treba da batali ovo i potrosi svoje slobodno vreme na nesto drugo.

Toliko od mene, ne bih da ulazim u besmislenu GOAT diskusiju samo bih molio da smanjite lupetanje.

 

p.s. Naravno, posto Nadal ne moze biti GOAT zbog dominacije na sljaci, a Novak zbog dominacije na betonu ostaje samo da se odluci izmedju Federera i Borga ko je ultimate GOAT.

Edited by Darth Steva
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

pazi, Novakovi fanovi, bar ovi sto ih ja citam na twiteru, nisu polagali pravo na GOAT titulu do proslog Wimbldona, kad je u prakticno svim najvaznijim kategorijama pretekao ili se izjednacio s Fedalom.

Nadalovi fanovi na twiteru se ubise da dokazu da je najvazniji parametar koji pokazuje da je Nadal GOAT ta zlatna medalja koje ni Novak ni Fed nemaju. Ali zaboravljaju da bi onda GOAT bio Endi s 2 zlatne medalje :classic_biggrin:, na Mekovo zaprepascenje.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Darth Steva said:

Ziv nisam da neko zaludan uradi poredjenje Novakovih rezultata na betonu i Nadalovih na sljaci cisto da vidimo kolika je ta razlika... da li je ta raznovrsnost u nekih 15-20% ili je oko 3-5% (ako je uopste i tolika). Pa kad dobijemo te razultate da lepo zakljucimo da Novak nikada ne moze biti GOAT jer je osvojio mnogo titula na betonu, mora to malo raznovrsnije.

A ako se dodje do argumenta kako eto ima mnogo vise turnira na betonu, to onda moze samo da bude plus Nadalu jer na dosta manje turnira/ucesca ima statistuku kao Novak na betonu.

 

Ko me zna, zna da i sam smatram Novaka za najuspesnijeg tenisera ali kad procitam da neko u GOAT diskusiji uzima Nadalovu dominaciju na sljaci kao minus, pa tacno bih uveo pravilo na forumu da se odma trajno banuje.


Evo bicu dovoljno dobar da prilozim GS statistiku

slucaj #1

12/20 GS titula na jednoj podlozi

12 titula osvojeno sa 33 ucesca

 

slucaj #2

13/20 GS titula na jednoj podlozi

13 titula osvojeno sa 17 ucesca

 

i sad ako neko pri cistoj svesti i zdravoj pameti napise da je slucaj #2 u stvari minus u GOAT diskusiji, stvarno treba da batali ovo i potrosi svoje slobodno vreme na nesto drugo.

Toliko od mene, ne bih da ulazim u besmislenu GOAT diskusiju samo bih molio da smanjite lupetanje.

 

p.s. Naravno, posto Nadal ne moze biti GOAT zbog dominacije na sljaci, a Novak zbog dominacije na betonu ostaje samo da se odluci izmedju Federera i Borga ko je ultimate GOAT.

Niko ne uzima kao minus Nadalovu dominaciju na šljaci, nego nepostojanje dominacije na ostalim podlogama i ni blizu tako dobri rezultati kao kod druga dva takmaca, dakle obojica su mnogo raznovrsniji od njega po tom pitanju. 

To mora da bude jedan od kriterijuma zato što je rasprava o generalno najboljem svih vremena, a manje je važan od npr. vremena provedenog na prvom mestu.

 

A lupetanje treba da smanji onaj koji drugima spočitava nešto što nisu rekli.

Edited by Stiletto87
Link to comment
Share on other sites

Beton jeste beton, ali kada se analiziraju te Novakove titule mora se uzeti u obzir specificnosti koje imaju ta dva turnira. Nije taj beton skroz isti, a da ne govorimo o mnogim faktorima koji cine razliku izmedju ta dva turnira. Ipak, nije bas isto 10 RG i po 5 AO i USO.

Svi relevantni parametri su na Novakovoj strani. Tenis kao sport koji mnogo polaze na tradiciju, nikada nece mnogo uvazavati zlato na OI. Kao i fudbal, recimo.

Broj nedelja na prvom mestu, pozitivan skor sa obojicom, jedini koji ima.pobede nad obojicom na sva 4 slema, mastersi, po 2 i vise trofeja na svim slemovima...

Sve ovo je realno, nista navijacki.

Link to comment
Share on other sites

Tek će se kad sva trojica završe svoditi računi. A kako, to već zavisi od koga, gde i kada pitaš. Zbog dominantnih narativa, sklonosti, razlikama u logici, stanju popularnosti, itd, nije isključeno da npr sada ne možemo da zamislimo kako će koji biti viđen odmah nakon penzije, kako posle 10g a kako posle 20g. Hipotetički, pojavi li se lik, koji je ne samo fenomenalan teniser po rezultatima, već i atraktivan, harizmatičan on&off court, player+personality (showmanship), nije isključeno da će se na ovu trojicu gledati, onako kao što skoro svi kojima su Big Three ultimativna era tenisa, gledaju na igrače iz '80-tih&'90-tih. Iako nema previše smisla porediti različite sportove, pogotove timske i individualne, pada mi tu na pamet Jordan, koji ima možda i najzvučnije ime u celom sportu, a niti je osvojio najviše titula, niti je imao neka rivalstva i konkurenciju nakon prvog prstena (tj u periodu na koji se prvo misli kad se njegova karijera pomene). Svako je čuo za njega hteo ne hteo, a za nepregledne mase ljudi on je do te mere sinonim za košarku, da ispada da, ni pre ni posle, niko nikada nije ni igrao taj sport osim njega. Možda će tenis tek da dobije takvu figuru, ne mislim da su ovi nedostižni, ma koliko statistike sve trojice sada deluju neverovatno. Vidim negde i kako bi se otprilike to odvijalo...

Link to comment
Share on other sites

@ berti

Da i ne pričamo o tome kako su zemljane podloge tehnološki prevaziđene, kao i drveni reketi i da bi verovatno bile izbačene iz upotrebe da se ne polaže toliko na tradiciji.

 

Kome se, od budućih tenisera, koji tek počinju da treniraju, igra na podlogama koje vremenom postaju neravne i imaju nepravilan odskok loptice. Veštačke podloge su savršeno ravne u svakom trenutku, mnogo lakše za održavanje plus mogu da se naprave da budu drastično brže ili sporije. 

Edited by Stiletto87
Link to comment
Share on other sites

Besmisleno je diskutovati na ovu temu po više osnova.

 

Za početak, i dalje su aktivni igrači.

I za kraj, Đoković je za koplje ispred obojice.

 

Posmatrano iz ugla jedinog važećeg parametra, rezultata. Individualni sport prihvata isključivo statistiku kao parametar. Tu nema mesta subjektivnosti.

Lepota je u oku posmatrača. Ja recimo volim da gledam ludog Benou Pairea, Fabia ili Nicka, dok mi je tenis Bautiste Aguta užasan. Što je nebitno, jer ih ovaj mlati 8 od 10 puta, imaa više titula, bolji renking kroz karijeru (uglavnom) tako da ovi svoj talenat mogu da okače mačku o rep (izuzev Fabia, on je ipak liga za sebe)

 

Što se tiče dvojca Federer Nadal, više volim Rogerov tenis, a opet smatram da je Nadal bolji igrač. Što je opet nebitno, rezultati govore drugačije.

Link to comment
Share on other sites

Broj dana na prvom mestu je ubedljivo najnebitniji da ne kazem najgluplji argument za GOAT diskusiju. Bitniji argumenti su GS, mastersi, H2H, licno bih stavio i OI, ovim redosledom, pa onda ide broj nedelja na prvom mestu. Bas mi je precenjeno to prvo mesto tj broj nedelja provedenih na njemu, pogotovu ako nema pokrica sa bitnim trofejima. 

 

Inace u ovom trenutku je Djokovic GOAT.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...