Jump to content

Košarkaška reprezentacija Srbije


Recommended Posts

22 minutes ago, 40Wins said:

Zamišljam srgu od 215 i 120 kila kako nateže vec sa pola terena u rašlje a niko ne sme da mu priđe.

 

Malo li je vaterpolista od preko dva metra i sto kila... Dušan Mandić, Maro Joković, Dimitrios Skumpakis, Marton Vamoš, MIguel de Toro... pa čak i golmani poput Branislava Mitrovića ili Konstantinosa Galandisa.

Link to comment
Share on other sites

Ne svidja mi se sto se u javnosti i medijima vec podgreva atmosfera za zlato na OI. Kad god smo otisli kao favoriti doživeli smo debakl ( EP 2022, SP 2019, pa i 2015 smo bili favoriti za zlato a na kraju ostali bez medalje). Kao i obrnut slucaj, kad smo bili prezaljeni doziveli velike uspehe (2009,2014,2017,2023).

 

Plus sto su OI specificne po pitanju zreba, mozes dobiti u grupi npr Australiju i recimo Francusku, koje su tu sa nama po kvalitetu i lako mozemo ispasti vec u grupi. A onda jovo nanovo matora drtina, debeli konjusar.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pero_Cameron said:

Ne svidja mi se sto se u javnosti i medijima vec podgreva atmosfera za zlato na OI. Kad god smo otisli kao favoriti doživeli smo debakl ( EP 2022, SP 2019, pa i 2015 smo bili favoriti za zlato a na kraju ostali bez medalje). Kao i obrnut slucaj, kad smo bili prezaljeni doziveli velike uspehe (2009,2014,2017,2023).

 

Plus sto su OI specificne po pitanju zreba, mozes dobiti u grupi npr Australiju i recimo Francusku, koje su tu sa nama po kvalitetu i lako mozemo ispasti vec u grupi. A onda jovo nanovo matora drtina, debeli konjusar.

 

Isto sam to pisao na onom topiku o Jokiću.  Već se proglašava zlato kao da će tamo protivnici da nam budu Egipat, Cape Verde, Mexico, Venezuela... a ne onakve aždaje od reprezentacija na čelu sa Amerikom koja će verovatno da pošalje većinu najboljih igrača.  Nikad Srbi da se nauče pa to ti je. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kvalifikacije za Eurobasket ne pocinju tradicionalno u Novembru nego tek u Februaru 2024. Tek sam juce skontao.

Prvo kolo kuci protiv Finske, drugo u Gruziji pa dvomec protiv Danske. Inace samo prva dva kola su pre olimpijadu i bice EL pauze. Tako da je za Karija idealna sansa da ukljuci full war mode u tom prozoru. 

Iako mi je zao da neceo gledati momke skoro pola godina je i dobro da svi malo o'lade od ovog plesa do tada. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledao sam malo intervju koliko sam izdrzao zbog mocnog Gorislava.

 

Ne razumem fiksaciju "jakom srpskom ligom".

 

To je za mene potpuna glupost, pogotovo imajuci u vidu da su i Zvezda i Partizan tradicionalno najbolji klubovi u ABA ligi i da je svakako bolje da igraju to takmicenje jer je jace u poredjenju sa tom novom mocnom KLS kakva god da bude, jer nije stvar ulaganje u Zvezdu i Partizan nego u ostatak drzave, koji znamo da se nece desiti.

 

Drugo, nije tacno da nemamo piramidu. Imamo je. Najvisi rang takmicenja u Srbiji daje ucesnike ABA 2 lige, iz koje moze da se udje u ABA 1 ligu.

 

Trece, ta prica o radu sa mladim kategorijama, srpskim igracima je takodje potpuno promasena. Zvezda i Partizan su klubovi koji imaju takmicarske ambicije, pogotovo u poslednje 2-3 godine, i pokusavaju da naprave ozbiljan rezultat u Evroligi. Tesko je to uraditi sa domacim igracima koje u 90% slucajeva treba afirmisati, znaci nije da ce se sad Bogdan iz NBA vratiti u Partizan pa da napadne Evroligu, nego srpski igraci koji igraju u tim klubovima nisu taj kalibar i mogu biti samo podrska ako se puca na ozbiljan plasman.

 

Dakle, to je neminovnost.

 

Cetvrto, ako se samo pogleda malo unazad, videce se da su mnogi igraci koji su napravili karijere zaobisli taj tipican zacrtan razvojni put u vecim sportovima kod nas jos 90ih - lokalni tim, pokupi te Zvezda/Partizan, pa onda da budes najbolji igrac u nekom inostranom klubu. Jokic i Jovic su postali NBA igraci bez igranja za blizance.

 

Ovo sto radi Mega, sto radi Dzoker u perspektivi i neki drugi klubovi, moze da bude veliki benefit za reprezentaciju. Ti "menadzerski" klubovi objektivno rade mnogo vise za razvoj srpskih igraca nego blizanci.

 

Jedino sto treba omoguciti, eventualno, je da mladi igraci dodatno budu usmereni ka takvim klubovima i nadati se da ce sto vise njih biti bar u ABA 2 ligi, kako bi imali sto vise jakih utakmica. Nisu jake utakmice samo Zvezda i Partizan za koje ces da se spremas, a u ostatku godine da igras sa nekim levatima. Ne prave se tako igraci niti jako takmicenje. Bolje ujednaceno takmicenje viseg nivoa (a ABA 2 ce uvek biti to u odnosu na KLS) nego pravljenje nekog vestackog projekta koji ce se zavrsiti u rusevinama posle 2-3 godina i tako ces unazaditi sve sto si izgradio u prethodnih 10.

Edited by McLeod
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Jedino sto treba omoguciti, eventualno, je da mladi igraci dodatno budu usmereni ka takvim klubovima i nadati se da ce sto vise njih biti bar u ABA 2 ligi, kako bi imali sto vise jakih utakmica.

Mislim da je važniji stepenik ispod - da škole košarke ne budu mesto za skupljanje članarine i tavorenje. Oni gde bi država trebalo da ulaže pare je infrastruktura, posebno po selima i manjim mestima, subvencionisanje stalne obuke trenera mlađih kategorija, zatim neki mehanizam njihovog plaćanja da ne odlaze u Rumuniju i Kinu (primeri mojih drugara), organizacija takmičenja mlađih kategorija i slične stvari.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Barkley#34 said:

Mislim da je važniji stepenik ispod - da škole košarke ne budu mesto za skupljanje članarine i tavorenje. Oni gde bi država trebalo da ulaže pare je infrastruktura, posebno po selima i manjim mestima, subvencionisanje stalne obuke trenera mlađih kategorija, zatim neki mehanizam njihovog plaćanja da ne odlaze u Rumuniju i Kinu (primeri mojih drugara), organizacija takmičenja mlađih kategorija i slične stvari.

 

Naravno, potpuno se slazem. Ali i iz tog razloga je ova prica - napustaj ABA, pravi jak KLS potpuno suplja i promasena.

 

Drzava treba da obezbedi infrastrukturu i da se ljudi zaista bave pronalazenjem i razvijanjem talenata.

 

To bi recimo moglo da se radi ovako - odes po osnovnim skolama i ponudis besplatno nekoliko casova, za to vreme vidis koje je dete talentovano. Njima das stipendiju odnosno da treniraju za dzabe, i to odatle krene. Drzava da obezbedi recimo stipendije za najtalentovaniju decu.

 

Ako bi zaista hteli sistematski da ulazemo u sport.

 

Samo sto je to bas long long term ulaganje i ne postoji brza korist od takvog modela, pa zato skole kosarke i drugih sportova jesu izmisljene za muzenje clanarine od strane bogatih roditelja koje ce dobijati paznju na ustrb zaista talentovane dece koje mozda nemaju budzovane od tate i mame i ne mogu da priuste to "laktanje".

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja uopste nisam siguran sta da mislim vezano za tu domacu ligu! ABA je definitivno izgubila na znacaju, posebno za Zvezdu i Partizan koji su dosta kvalitetniji od ostatka lige. U perspektivi bi ostali klubovi iz KLS dobili samim igranjem sa blizancima a verujem i da bi to znacajno podiglo interesovanje za KLS u vecini gradova. Problema je x ali oni postoje i trenutno pa ne vidim da ce ih domaca liga resiti (da poceno od toga sto bi 3. i 4. klub u Srbiji automatski narusili legitimitet lige, sto je i trenutno slucaj). Ipak, bey obzira na sve, voleo da vidim tu neku domacu ligu ali daleko od toga da tvrdim da bi to resilo probleme ili da je to najpametnije resenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala momcima, hvala Kariju.

Pred njima je Lil i nadamo se Pariz.

Pred nama je tezak izazov da pokazemo da smo ih dostojni. Ako oni mogu da budu 'braca' i 'vise od brace' (hvala Aleksa na komentarima), red je da i mi pokazemo da djubrad oko nas ne mogu da nas instruisu da na to pljunemo.

Pred nama je mozda i tezi izazov da dokazemo da Nikola Jokic (kad kaze da ljudi ovde vole pobede, a ne kosarku) nije upravu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Domaca liga bi samo urusila kvalitet koji svi klubovi imaju, dok bi neki centri u zelji da budu kompetitivniji napravili instant tim i to bi trajalo 2-3 godine.

 

kada bi se taj ciklus zavrsio dobili bismo gore takmicenje, svi bi izgubili na kvalitetu, a da ne pominjemo sto je sa takmicarskog aspekta ta liga besmislena sa izuzetkom opstanka u istoj.

 

Sta jedan Borac iz Cacka ima da trazi tu, da igra za cetvrto/peto mesto?

 

Ova skracena liga za titulu prvaka Srbije ne znaci takodje nista osim prestiza, ali to je sve sto bismo dobili i da napustimo ABA ligu. A da ne pricamo o Evroligi i da li bismo dobijali licencu i kako bismo u nju usli, realno gledano, bolje je biti u vecoj ligi nego manjoj kada treba da se pregovara o tome.

 

Sa strane reprezentacije apsolutno sam siguran da ne bi donelo nista.

 

Vrlo je malo verovatno da bi ti klubovi time sto ce dobiti cetiri meca protiv Zvezde i Partizana koje oni otaljavaju napredovati nasuprot takmicenju u ABA 2 ligi koja je kompetitivna nevezano za sam kvalitet, pa ako su dovoljno dobri dobice ta cetiri meca i kroz ABA 1 ligu.

Link to comment
Share on other sites

Ma da se ne lažemo, ta domaća košarkaška liga bi bila kopija fudbalske, gomila nameštenih mečeva,većita prepucavanja CZV i Partizana, svake sezone nov sistem takmičenja,preglomazna,nekonkurentna,marketinški neinteresantna ...

Ko bi na kraju krajeva i finansijski podigao te klubove,ovde se u sport ulaže samo kada si siguran da još veći novac možeš odatle da izvućeš ....

Ja Karija razumem,ali bojim se da on malo više vremena provodi po Nemačkoj nego ovde ...

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...