Jump to content

Košarkaška reprezentacija Srbije


Recommended Posts

12 minutes ago, Шеф стручног штаба said:

Франц Вагнер ће тешко бити у конкуренцији за било шта јер је пропустио већину утакмица, ту ће упасти Дончић, остало се слажем.

 

Што се тиче мвп награде, не треба Милутинова лако прескочити. Ако гледају индекс, сутрашња утакмица ће одлучити (ако победимо), Богдан је на 21.6 а Милутинов 21,4. Врло лако може Никола сутра да издоминира и покупи мвп награду. Све је то небитно наравно, само да ми освојимо, али ето.

 

Тешко ће се неко други наш наћи и у другој петорци, по мени: Жагарс/Шрудер, Едвардс, Фонтекио, Гражулис, Валанчунас.

Едит: Вероватно ни не постоји друга петорка, не знам шта сам умислио.

 

Nema šanse Luka, biće petorica iz 3 prvoplasirane ekipe. Izuzeci su kad neko ima baš brutalnu statistiku, kao Bogdan i Fur(u)nije 2019. Slažem se da bi Milutinov bio u MVP konkurenciji, ali mislim da je može pokupiti ako sutra baaaš baaaaš izdominira totalno 😄 

 

Ako ne upadne F. Wagner onda će Šruki 😶

 

Naravno, samo nek mi osvojimo, ali moram nečim da prekratim vreme do finala 😄 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, DameTime said:

 

Nema šanse Luka, biće petorica iz 3 prvoplasirane ekipe. Izuzeci su kad neko ima baš brutalnu statistiku, kao Bogdan i Fur(u)nije 2019. Slažem se da bi Milutinov bio u MVP konkurenciji, ali mislim da je može pokupiti ako sutra baaaš baaaaš izdominira totalno 😄 

 

Ako ne upadne F. Wagner onda će Šruki 😶

 

Naravno, samo nek mi osvojimo, ali moram nečim da prekratim vreme do finala 😄 

Pisem analizu cim isetam kuce 😄

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jos uvek nisam mogao da napravim copium u glavi i realno obrazlozenje da nije smak sveta ako izgubimo jer je ovo masivan uspeh. I dalje ce me devastirati potencijalni poraz, a rekao sam sebi da nema vise nerviranja zbog sporta.

Edited by 40Wins
Link to comment
Share on other sites

Ko bi pre prvenstva rekao da ce danas mozda biti dan koji mnogi cekaju 21 godinu, a neki i ceo zivot. Sta god da se desi ovo prvenstvo ce ostati upamceno. Srecno nam bilo.
Ko bi rekao da je prošla 21 godina kako sam u sred noći peške iz studenjaka na NBG išao sa masom ljudi na Trg da slavimo...

Lebtijebem omatorilo se.
  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa da pocnemo 🙂

 

Probacu da se fokusiram prvenstveno na nemacki napad i kako bismo eventualno mogli da ih zaustavimo. Odbrambeno, oni nisu izuzetna ekipa i necemo imati neke posebne zadatke da resavamo poput onih protiv Litvanaca i pogotovo Kanadjana, ali daleko od toga da su losi i da ne mogu da pobede i u utakmici na manji broj poseda, mada ce sigurno traziti veci i igrati brzo. Preuzimaju slicno nama bez pardona, imaju gabarita, imaju dovoljno dubine da daju faulove i sacuvaju glavne igrace, tu ce nasi glavni napadaci morati da napadaju svaki put kada ostanu u naznaci mismeca, znaci nista epohalno sto ne vidjamo na svakoj utakmici.

 

Nemci u pozicionom napadu (nazovimo ga tako, posto oni i to resavaju bukvalno za 10 sekundi, ceo mec trce i igraju neku polutranziciju) imaju izuzetno jednostavnu osnovnu postavku sa starterima:

 

1) Sruder, 2) Obst, 3) Franc Vagner, 4) Tajs/Timan, 5) Vojtman/Mo Vagner

 

73PN6CZ.jpg

 

Kretnja pocinje tako sto Sruder najcesce nadriblava desno. Bek (najcesce Obst) ide oko blokova i trudi se ostvari poziciju za sut. Zavrsava u cosku ili na 45 stepeni. Franc ide sa krila ka vrhu kapice, odnosno Sruderu. E sad, tu dolazimo do zajebanog dela, zato sto je Franc specijalan igrac i on ima mnogo opcija na raspolaganju.

 

muTmEre.jpg

 

U ovoj rotaciji Franc postaje sekundarni ball handler i on zbog svoje visine i pregleda igre ima bukvalno sve opcije na raspolaganju. Sut, pas za Obsta, pas visokima koji rade inverziju pa se Tajs cesto spusta i zavrsava ili ledjima ili licem. Kada je Vojtman u igri on najcesce pravi niske blokove (a pravi ih jako dobro) i tako obezbedjuje da katovi budu uspesni.

 

Ono sto je zastrasujuce ovde je da Nemci ovo odrade za nekih pet sekundi. Izuzetno je tesko ovo sve pohvatati i bar jedan igrac je konstantno sam, a dvojica u mismecu. Ovo bi bio odlican motion offense generalno i bez Franca bi ga bilo tesko braniti, ali sa njim je gotovo nemoguce, jer donosi taj ekstra kvalitet kao sekundarni plej, plus zbog svoje visine je hodajuci mismec.

 

bb9J7QZ.jpg

 

Ovo je otprilike varijanta sa kojom su Amerima dali tipa 60 poena, ako ne i vise. Posle inicijalnog svica i bloka kojim Obst dolazi na 45 stepeni postoji i inverzija gde se umesto izvlacenja na koje su se Ameri prilagodjavali Tajs/Timan samo prodju, ne jedan, dva igraca ispadne i onda radis sta hoces - Tajs napada licem, Vagner napada licem, ako skupe pas nazad Obstu ili Sruderu jer su najcesce obojica sami. Useravanje bukvalno.

 

Tranzicija im je ultra jednostavna. Sruder ide punim trkom kroz sredinu, dok Obst i Vagner idu na 45 stepeni. Sruder se zalece i kad skupe na njemu pas nazad, a tu postoji i treca opcija jer Tajs ide direktno iza Srudera i sutira trojku sa kapice ako dobije povratni pas. Timan kada je u igri pokusava backdoor protrcavanje, ali to je bas retko, Vojtman to ne radi, glavne opcije su Sruder do kraja ako ga ne zatvore ili pas nazad na 45 stepeni. To je bas osnovna stvar, ali zbog brzine kojom se to radi takodje jako zajebano braniti.

 

Ono sto je jako bitno za Nemacku je da Sruder moze da sa pola terena sutne loptu nogom na kos i niko nece smeti nista da mu kaze. Ovo ih je za malo kostalo ispadanja protiv Letonije, ali da to nije tako, ne bi Nemci imali ovaj flow koji imaju, jer moras da obratis paznju na Srudera i apsolutno sve sto radi, iz toga sve pocinje. Franc je vise silent killer, ali ima sve u arsenalu, sut za tri, napada kao bek licem, kao krilni centar ledjima, bukvalno sve.

 

Ostali igraci Nemacke zive od paznje koju njih dvojica dobijaju i takodje imaju apsolutnu slobodu da sutiraju iz svih pozicija. Obst se proslavio protiv SAD, ali to su mogli da budu i Timan i Tajs i maltene bilo ko drugi. U nokaut fazi im se polako skracivala rotacija, Holac, Kramer, Gifaj, pa i Lo, dobijaju sve manje vremena.

 

Bonga im je jos jedan luksuz, napadacki poprilicno ogranicen, ali dobar defanzivni specijalac. Ono sto je dobro za nas je sto on verovatno nema neku ulogu u finalu, jer ne verujem da moze da cuva Bogdana, a mi nemamo profil krila koji bi isao na njega takodje.

 

Kada je Lo na parketu igra se vise klasican pik gde u zavisnosti da li se ide ispod bloka ili ne sam zavrsava napade, postoji uvek i pop opcija, ali uglavnom gube flow kada je on na terenu na ovom prvenstvu. Tu nam je verovatno sansa gde bi ga Aleksa bas izmaltretirao i tu vidim jednu od retkih prednosti - ako bismo uspeli da im poremetimo tu rotaciju i skratimo je, glavni igraci ce morati da igraju vise nego sto su to radili do sada na prvenstvu, pa bi onda hipoteticki kao protiv Kanade mogli da ih uvedemo u problem sa licnima i tako pobedimo.

 

E sad, Karijeva zagonetka broj jedan - kako ovo braniti?

 

Nadam se da ima odgovor, posto je najbolje sto ja imam - Jovic, Bogdan, Deda, Jovic, Petrusev. Znaci visoka postava sa kojom mozda ni minut nismo igrali ovde, gde bi na Nikolina mlada i Dedina iskusna pleca palo da probaju da ogranice flow kada Vagner ima loptu. Iskreno mislim da to moze mnogo lose da se zavrsi, ali ne vidim kako bi klasicna postava sa Dobricem bila ista bolja. Mozda Izlapeli ima neku minijaturicu jos u rukavu i iskreno se nadam.

 

Ostatak je jasan, skratiti im vreme nekako da ne mogu sve sto treba da urade na 10 sekundi do kraja napada (gde su Ameri zestoko fejlovali), otezati ovo kruzenje lopte u glavnom napadu, izolovati Srudera na 45 stepeni i pustiti ga da igra ISO basket, pali sa 8 metara, zabija se u reket, pa ako nas usere jebi ga.


To su uradili Letonci u principu, samo Letonci na 2-3-4 imaju pogodnije igrace za taj zadatak, koji mogu da ispariraju brzinom, a takodje i snagom. Mi ako napravimo postavu da imamo visinsku prednost spori smo, ako igramo sa niskom postavom usrace nas Tajs i Vagner, tako da nisam pametan.

 

U nasem napadu bice ekstremno vazno da svako uzima dobre suteve i pogadja kada je sam. Nemci ne igraju epsku odbranu, ali ako ne uspemo da ih usporimo i budemo morali da igramo na visok broj poseda, ovo je kljucno. Znaci Vanja, Dobric, Deda, Petrusev, svi moraju da budu na izuzetno visokom nivou, bar kao protiv Kanade, ako ne i visem.

 

Nisam optimista po prvi put na turniru, ali nadam se da po prvi put i gresim.

 

Sta god da se desi sutra, napravili smo neverovatan uspeh.

 

Sa srecom momci, za Borisu, za Srbiju, za Karija i njegovu vecnost!

  • Like 20
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Dobra analiza Mek, samo jedna stvar. Ono što sam videla od polufinala sa Amerima dotični nisu odbranili 3 napada jer nisu ni stajali u nekakav odbrambeni stav. Tako da bih uzela s rezervom to što oni nisu uspeli da ubiju nemački flow u napadu.

 

I još jedno, mi igramo bolju odbranu nego Nemačka, oni su u tom segmentu jedva solidni. Tako da mislim da ni oni neće uspeti da zaustave naše udarne igle i da opet mnogo toga zavisi od Milutinova. Uz njega treba nam da se pojave Petrušev i N. Jović u napadu. 

 

Nama sve kreće iz odbrane (i dalje mi je neverovatno da ovo pišem) ali sam optimistična i verujem da ćemo se za manje od jednog dana zvati svetskim prvacima. 

Link to comment
Share on other sites

Jasno je to, ali mi to gledamo ipak celo prvenstvo. Mnogi su uspeli da vode jedan deo meca protiv Nemacke, ali su ih na kraju lomili.

 

Takodje je jasno da ako udju kao recimo protiv Slovenaca, izgubice, ali ne ocekujem da udju tako.

 

Ipak igramo finale.

 

Nemci nisu epska odbrambena ekipa, ali su imali brutalne sekvence, recimo protiv pomenute Slovenije, ili protiv Australije. U svakoj utakmici su vezivali desetak minuta odlicne odbrane.

 

Nas plus sutra je sto glavni igrac za taj zadatak Bonga protiv nas verovatno nema sta da radi. Protiv Slovenije je isao na Doncica, protiv Australije na Gidija, protiv nas bi po logici stvari isao na Bogdana, ali cenim da je Bogdan prebrz za njega.

 

A i da nije, posle resavanja Bruksa, Dorta i Bereta koji su se redjali na njemu pa ih je usrao, jedan Bonga je bas ono, predjelo.

 

Samo se nadam da nece izgoreti kao sto je znao i igrati hero ball, jer je to jos jedan put do pakla poplocan dobrim namerama.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče usporavanja, mi smo dosta postavljenih napada igrali čak i trideset sekundi (u kombinaciji sa brzom tranzicijom, kad je god bilo moguće). Guramo 20, pa bude faul ili of. skok pa opet vrtimo do kraja napada. Zajebano je ako promašimo pa nas pretrče i reše u par sekundi, mada smo to uglavnom fino kontrolisali do sada. Čak i kada smo primali vezane poene i štucali u napadu nismo odustajali od plana, mira u glavi i strpljenja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odgledah danas reprizu polufinala Nemačka - SAD.

Prvo, moram da se složim sa @Ječmendo da su se igrale baš loše odbrane većinu vremena.

Dalje, nemački napad na momente izgleda zastrašujuće dobro. Ali nisam pesimista kao Mek. Uigrani su i svi trče ali vidim da se čvrstom i pametnom odbranom može osujetiti primarna opcija. Moramo da koristimo svaki mali faul da sprečimo lake poene.

Treće, uglavnom igraju sa vrlo visokom postavom (Franc + Tajs + Fojgtman). To im daje ogromnu prednost u skoku ali ih čini i ranjivim u defanzivi. Milutinov može da igra ispod koša protiv svakog njihovog visokog, ali će tu sigurno biti pomoći i mora lopta strahovito brzo da se kreće (ne kao na početku protiv Kanade).

Da skratim, potrebno je:

- strpljivi napadi

- snažna i pametna odbrana

- kontrola skoka

- Moritz ima baš punchable facu ali treba se uzdržati od toga

 

Eto, otkrio sam toplu vodu kako pobediti u finalu SP 🙂

Edited by Marvin
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče sutrašnjeg finala, izistinski sam sanjao Karija u bade mantilu na presici blago otkopčanog sa samo jednim pitanjem razularenom populusu - "oćete sad da vidite matoru budalu"?! 

 

To nešto govori. 

*Da ne gledam više pijan rendom klipove velikog brata u 4 ujutru*

 

Sad ozbiljno, sutra je taj dan. Matori je izmislio modernu nemačku košarku red je i da je dezintegriše bar za neko vreme. Tim Srbija! 🦅🇷🇸

 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Molina23 said:

Što se tiče sutrašnjeg finala, izistinski sam sanjao Karija u bade mantilu na presici blago otkopčanog sa samo jednim pitanjem razularenom populusu - "oćete sad da vidite matoru budalu"?! 

 

To nešto govori. 

 

*Da ne gledam više pijan rendom klipove velikog brata u 4 ujutru*

 

Sad ozbiljno, sutra je taj dan. Matori je izmislio modernu nemačku košarku red je i da je dezintegriše bar za neko vreme. Tim Srbija! 🦅🇷🇸

 

https://youtu.be/csJvspbZum0?feature=shared
Ovako nešto?😆

Edited by Stiletto87
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

Jasno je to, ali mi to gledamo ipak celo prvenstvo. Mnogi su uspeli da vode jedan deo meca protiv Nemacke, ali su ih na kraju lomili.

 

Takodje je jasno da ako udju kao recimo protiv Slovenaca, izgubice, ali ne ocekujem da udju tako.

 

Ipak igramo finale.

 

Nemci nisu epska odbrambena ekipa, ali su imali brutalne sekvence, recimo protiv pomenute Slovenije, ili protiv Australije. U svakoj utakmici su vezivali desetak minuta odlicne odbrane.

 

Nas plus sutra je sto glavni igrac za taj zadatak Bonga protiv nas verovatno nema sta da radi. Protiv Slovenije je isao na Doncica, protiv Australije na Gidija, protiv nas bi po logici stvari isao na Bogdana, ali cenim da je Bogdan prebrz za njega.

 

A i da nije, posle resavanja Bruksa, Dorta i Bereta koji su se redjali na njemu pa ih je usrao, jedan Bonga je bas ono, predjelo.

 

Samo se nadam da nece izgoreti kao sto je znao i igrati hero ball, jer je to jos jedan put do pakla poplocan dobrim namerama.

 

Kao što vatra gori u reprezentativcima, tako gori i u meni. Ja sam uverena da taj meč nećemo izgubiti, rekla sam i pre polufinala - sve loše što im se dogodilo pre prvenstva i tokom će danas biti krunisano na najbolji način (koliko je to moguće). 

 

Njihovo zajedništvo je jače od nemačke reprezentacije, koja ima makar jednog igrača spremnog da odluta od kolektivnog zadatka. Znamo svi kog. Što se Bogdana tiče, mislim da je i on konačno sazreo da podigne taj pehar.

 

Sada svi na spavanje, kako kaže Kari dobar san je najbitniji za oporavak :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko se Kanada ovdje hajpovala, imam utisak da se toliko Njemačka potcjenjuje. Pogrešno, nažalost - Njemačka je značajno bolji tim od Kanade. Ovo prvenstvo je kao nikad pokazalo da ako nema timske sinergije i hijerarhije, individualni kvalitet pojedinaca ne znači mnogo. Na tom planu, Njemačka je po meni na vrhu gdje im se priključila i Srbija nakon Borišine nesreće - što ovo finale čini najkvalitetnijim i najpoštenijim mogućim. Nažalost, osim timske sinergije Nijemci imaju nekoliko vrlo kvalitetnih igrača, prije svega trojnu osovinu: Schröder, Franz Wagner i Theis. Od Dennisa sve polazi, on je alfa i omega tima, mlađi Wagner je igrač all-star kvaliteta sa zastrašujućim frame-om s obzirom na tehniku i šut, dok je Theis fantastičan atleta (među najatletičnijim bijelim centrima trenutno) koji je, u međuvremenu, naučio ponešto i da igra. Svi ostali su sjajna dopuna, kockice u mozaiku koje tačno znaju gdje im je mjesto i šta bi trebalo da rade. Obst se iskristalisao kao izvanredan šuter, Voigtmann kao prekaljena iskusnjara koji radi sve na terenu, Mo Wagner donosi energiju i size s klupe, Bonga je defanzivni specijalac, dok Thiemann postaje tihi junak ekipe, igrajući skoro bez greške ovo prvenstvo (šut za dva 18-19!!!), Maodo Lo je tu tek da odmori Dennisa. Ofanzivno ne bi trebalo da bude problema, kao i do sada - pokretljivo, raznovrsno, s mnogo blokova i cut-ova, strpljivo i s traženjem najboljeg rješenja. Srbija igra najkvalitetniji napad, o čemu govore timski procenti šuta i tu Kariju može samo da se čestita. S tim što se bojim da ovog puta post igra preko Hulkatinova neće ići, ali svakako i to treba probati. Problem će biti na defanzivnom planu, Mek je fino skenirao i skicirao tipični njemački napad. MIslim da je osnovna ideja napasti Dennisa kao što je rađeno sa SGA, čak i agresivnije. Znači presing i polu-presing od momenta kad primi loptu, čak i po cijenu faula. Stefan, posebno Aleksa, Vanja i Gudura imaju šta da kažu po tom pitanju. Ako uspiju da uspore njemački napad, izvedu ga iz pripremljenih šema i eventualno uvedu u improvizaciju pola posla je obavljeno. Ali, ovo neće biti lako jer je Schröder premazan svim mastima, a za razliku od Kanade, Njemačka ima drugog igrača u hijerarhiji koji isključivanjem prvog može da napravi ozbiljne probleme. Zato će odbrana na Franzu biti možda još važnija, tu nažalost nijesam uvjeren da Nikola Jović ili Deda mogu kvalitetno da ga uštopaju. Jer, osim što je izvrstan spot-up šuter, Wagner je još bolji u prodoru i završavanju na obruču. Ball handling mu je nešto lošiji, pa bi i tu trebalo tražiti šansu u pojačanoj agresivnosti. 

 

Šta znam, ja sam umjereni optimista, ali mislim da su šanse fifti-fifti i da će odlučiti neki sitni detalji koje će sa sobom donijeti sama utakmica. U svakom slučaju čeka nas vrhunsko finale, bilo bi lijepo da se ponovi Manila 1978 koju neki od nas matorih još uvijek pamte. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

pada kvota na nas, nikako mi se nece svideti ako budemo favoriti pred mec.

i uopste ja sam uvek optimista, ali ako posle 21 godine dodjemo u priliku da uzmemo titulu i izgubimo to od nemacke... auh, bice to bas tezak bedak.

i nemce ne treba ni precenjivati, ali ono sto me najvise plasi sto su uigrani, sto su ekipa i imaju hemiju i samopouzdanje. 

bolje da smo igrali finale sa amerima, ne igraju odbranu, bili bi veliki underdogovi i bez ikakvog pritiska, nemaju centre, nemaju nikakvu zastitu obruca, mladi su i neiskusni i neuigrani i bilo bi win win u svakom slucaju. 

pocetak meca jako bitan, mi smo i protiv litvanije i kanade dobro otvorili, cak i ako smo gubili od litvanije to je bila odlicna cetvrtina gde su oni imali 5/5 trojke.

ako krenemo iz nekog minusa pa udje nervoza...

 

daj da se odigra pa da se moze mirnije ziveti, ali bukvalno. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo je jedan od onih momenata u životu kad se sve nacrta i znaš da će biti tako, protiv logike, protiv svega. Sve što se izdešavalo prije, za vrijeme prvenstva sa sve opet onakvim porazom od Italije, pa do nesreće sa Borišom i onda ovakva reakcija govore da je ovo naše i drugačije ne može biti.

 

Njemci kao što rekoh do sada nisu naišli na čvrstog protivnika, a kad to kažem ne mislim na nekvalitetnog već protivnika koji igra čvrstu i organizovanu odbranu sem Letonije koja je uz sve sjajne igre opet kvalitetom dosta ispod nas. Upravo taj meč mi je i reper za sjutra. Nisu se oni tu baš najsjajnije snašli, škripalo je dosta. Jeste da je Šruder imao "loš dan" ali on i jeste generalno takav igrač. Mislim da njega i treba pustiti da divlja što više ali ne na ulazima već što više šuta za 3. On kao i Beret će rado da prihvati to, dok Vagnera treba opteretiti u odbrani i pokušati ga uvesti u problem sa faulovima.

Meč sa Amerikom djeluje da oni izgledaju mnogo bolje nego što jesu zapravo. Do poslednjih 5 minuta to je vio šuterski trening, a takav protivnik u takvom pijanom stanju će nabiti samopouzdanje svakom igraču.

 

Kao i Litvancima, s tim da su Njemci neuporedivo talentovaniji nije baš jednostavno igrati dva totalno različita meča u dva dana. A ući u fizičku igru kakva će biti, uz nervozu, tuču posle šuterskog obračuna bez puno kontakta nije nimalo lako. Veliki će im problem u glavama biti. 

Vrlo moguće da će kao i Litvanci krenuti sa ludim procentima šuta ali bitno je samo držati glavu iznad vode i neće moći da izdrže. 

Takođe ne bi me začudilo da ciglare od samog početka, gdje bih očekivao da mi cijelu utakmicu imamo razliku slično kao protiv Kanade. 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...