Jump to content

KK Partizan 2023/24 - Bitka za Berlin!


fillam

Recommended Posts

Sto se manje sezonskih karata proda to je sansa da se vise zaradi. Bice skupa dnevna karta, ali narod ce je kupovati.
Ako se ne varam 8k dusa se prijavilo da ce "sigurno" obnoviti sezonsku, a otprilike 7k je dovoljno da se ostvari proslogodisnji finansijski ucinak.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

 
OK, znaci na ignoru sam ti... [emoji53] [emoji14] 
Ne znam kako sam propustio, mozda zato sto retko stavljam linkove pa ih slabo i otvaram. I mene nervira kad ljudi ponavljaju nesto.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema vijesti o sezonskim jer se ni komšije ne oglašavaju, na kraju će biti po 20k u oba kluba. [emoji16]

Od ljudi koje znam i ljudi koje oni znaju svi su obnovili još prvih par dana, neće niko da mu se desi Real i karte po cijenama sezonskih.

Tako da ljudi kukaju ali prodaja ide.

Ne brinem za karte, rasprodaće se sve što puste, sad će da nagrnu starlete, influenseri i ostali dokon narod da se slikava za instagrame, podcaste i tiktokove…

Kako će se to odraziti na sveukupnu atmosferu vidjećemo.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Poslati poruku random Hrvatu, Bosnjaku, Makedoncu, Slovencu, Francuzu, Italijanu, Rumunu, Turcinu da smo ne samo klub, vec i ideja, pokret onih koji zive i vole kosarku, a koji pociva na plecima tolikih legendi ove igre koje znaju ne samo matorci po ex-SFRJ nego i 'stovaoci i fanovi loptanja pod obrucima sirom planete i da su u porodicu dobrodosli apsolutno svi, da se zajedno sa nama natives-ima raduju uspesima kluba, a i placu kad se mora...

 

Ovo KKP vec ima u odredjenoj mjeri. Dosta nas van Srbije rodjenih 90ih godina smo bar zagotivili Partizan u Duletovoj eri. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, SteveFrancis#3 said:

 

Nevezano za same dresove i mrchndajzing, mislim da je od kako je dosao Zhoc opredeljenje da se napusta lokalna prica i otvara u sirinu, sto pozdravljam. Kao da poslednjih godina mnogo manje insistiramo na toj uskoj odrednici srpskog kluba odnosno kluba iz Srbije, sa svim hermeticnim odlikama koje takav moniker nosi. Cini mi se da je, ako ne sasvim napustena, a ono bar skroz marginalizovana trka da se prikazemo kao vece Srbende od KKCZ. Ovaj klub i istorijski ima bazu navijaca koji su razlicitih nacionalnosti, verskih i drugih opredeljenja i na tome treba insistirati kao na velikom forteu i pokusati dodatno dati vetar u ledja Partizanu kao proizvodu za globalnu konzumaciju (da se tako malo grublje i plasticnije izrazim). Poslati poruku random Hrvatu, Bosnjaku, Makedoncu, Slovencu, Francuzu, Italijanu, Rumunu, Turcinu da smo ne samo klub, vec i ideja, pokret onih koji zive i vole kosarku, a koji pociva na plecima tolikih legendi ove igre koje znaju ne samo matorci po ex-SFRJ nego i 'stovaoci i fanovi loptanja pod obrucima sirom planete i da su u porodicu dobrodosli apsolutno svi, da se zajedno sa nama natives-ima raduju uspesima kluba, a i placu kad se mora... Na to se prirodno nadovezuju i krpice, rekviziti i dalje redom sve u procesu formiranja jednog globalnog brenda koji nadilazi i Beograd i Srbiju i Balkan.

https://kkpartizan.rs/sr/vest/2887/akademija-kk-partizan-nis-u-pekingu

Još kad bi imali i neku info u vezi Čajna grobars kako  to ide. Veliki je to bazen, veliki

Edited by odupri se ludilu
Link to comment
Share on other sites

Nije mi bas jasna ova fora "zbog velikog interesovanja za obnove sezonskih, rok za to se produzava". I kod vas i kod nas. S tim sto kod nas i nije bilo mnogo sezonaca prosle godine. A kod vas jeste ali se i ocekuje valjda da manje-vise svi obnove. Doduse mi smo pokrenuli i slobodnu prodaju u isto vreme, ali to ne menja mnogo stvar za ovo "produzenje roka za obnovu".

 

I onda se postavlja pitanje - kako to da su, oba kluba, pogresno procenila koliko ce biti obnovljenih sezonskih i koliko im vremena treba za to? Meni to nije bas logicno, da to toliko omase. Neko tu ili nije odradio dobar posao (procene, sto broja, sto vremena potrebnog da taj broj obnovi) ili obnova bas i ne ide tako dobro...

 

Zanimjivo da oba kluba prilicno cute o brojkama, s tim sto smo mi (KKCZ) izasli sa nekim informacijama kao da nivoa 200 vise nema (u sta bas sumnjam).  

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2023 at 8:12 PM, SteveFrancis#3 said:

 

Nevezano za same dresove i mrchndajzing, mislim da je od kako je dosao Zhoc opredeljenje da se napusta lokalna prica i otvara u sirinu, sto pozdravljam. Kao da poslednjih godina mnogo manje insistiramo na toj uskoj odrednici srpskog kluba odnosno kluba iz Srbije, sa svim hermeticnim odlikama koje takav moniker nosi. Cini mi se da je, ako ne sasvim napustena, a ono bar skroz marginalizovana trka da se prikazemo kao vece Srbende od KKCZ. Ovaj klub i istorijski ima bazu navijaca koji su razlicitih nacionalnosti, verskih i drugih opredeljenja i na tome treba insistirati kao na velikom forteu i pokusati dodatno dati vetar u ledja Partizanu kao proizvodu za globalnu konzumaciju (da se tako malo grublje i plasticnije izrazim). Poslati poruku random Hrvatu, Bosnjaku, Makedoncu, Slovencu, Francuzu, Italijanu, Rumunu, Turcinu da smo ne samo klub, vec i ideja, pokret onih koji zive i vole kosarku, a koji pociva na plecima tolikih legendi ove igre koje znaju ne samo matorci po ex-SFRJ nego i 'stovaoci i fanovi loptanja pod obrucima sirom planete i da su u porodicu dobrodosli apsolutno svi, da se zajedno sa nama natives-ima raduju uspesima kluba, a i placu kad se mora... Na to se prirodno nadovezuju i krpice, rekviziti i dalje redom sve u procesu formiranja jednog globalnog brenda koji nadilazi i Beograd i Srbiju i Balkan.

To je bilo i u vreme francuske bratije, istočnoevropskih šabana a posle je Dule hteo i Hezonju, Šarića itd. Nešto nisam ni posle toga u klubu primetio neko nasilno srbovanje, pre mislim da smo rezultatski pali u lokalne okvire što je vuklo manjak interesovanja za nas kao i naše uglavnom bavljenje sobom i okruženjem, bez velikih ambicija.

 

Može klub da fura kakvu hoće globalnu priču, ako nismo vidljivi niko neće ni znati za to. Uvek smo imali smo lepu konekciju sa strancima koji su prošli kroz klub, a pošto smo ponovo u fokusu sve to je dovoljno da se priča o nama u malo širem krugu. Samo ni tu ne treba tripovati veličinu i potencijal.

 

Da ponovim već napisano na ovim stranicama, ovo na Tašu sa Fuenlabradom je bio brutalno dobar potez. Svaka čast!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kooineeperk said:

Nije mi bas jasna ova fora "zbog velikog interesovanja za obnove sezonskih, rok za to se produzava". I kod vas i kod nas. S tim sto kod nas i nije bilo mnogo sezonaca prosle godine. A kod vas jeste ali se i ocekuje valjda da manje-vise svi obnove. Doduse mi smo pokrenuli i slobodnu prodaju u isto vreme, ali to ne menja mnogo stvar za ovo "produzenje roka za obnovu".

 

Bilo je tu dosta problema, očekivano mi je to.

 

Kao prvo tehničko-organizacionih u početku, a onda što verujem da je dosta ljudi čekalo da krene ova druga faza jer menjaju mesta.

 

 

11 minutes ago, Kooineeperk said:

Zanimjivo da oba kluba prilicno cute o brojkama, s tim sto smo mi (KKCZ) izasli sa nekim informacijama kao da nivoa 200 vise nema (u sta bas sumnjam).  

 

A ne vidim neku poentu da se objavljuje dok ne krene slobodna prodaja. Prošle godine su, kad je krenula slobodna prodaja, objavljivali na dnevnom nivou. Verujem da će tako biti i sada.

 

2 hours ago, Alek The Great said:

Eto, u cetvrtak ce objaviti. Cenim da ce biti neka brojka izmedju 10 i 11k.

 

Verujem da im je to cilj, a mislim da će biti više od toga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

To je bilo i u vreme francuske bratije, istočnoevropskih šabana a posle je Dule hteo i Hezonju, Šarića itd. Nešto nisam ni posle toga u klubu primetio neko nasilno srbovanje, pre mislim da smo rezultatski pali u lokalne okvire što je vuklo manjak interesovanja za nas kao i naše uglavnom bavljenje sobom i okruženjem, bez velikih ambicija.

 

Može klub da fura kakvu hoće globalnu priču, ako nismo vidljivi niko neće ni znati za to. Uvek smo imali smo lepu konekciju sa strancima koji su prošli kroz klub, a pošto smo ponovo u fokusu sve to je dovoljno da se priča o nama u malo širem krugu. Samo ni tu ne treba tripovati veličinu i potencijal.

 

Da ponovim već napisano na ovim stranicama, ovo na Tašu sa Fuenlabradom je bio brutalno dobar potez. Svaka čast!

 

Bilo je i u Duletovo vreme potenciranja iz kluba price kako mi nismo ni hteli u Jadranku vec smo bili za jaku domacu srpsko-crnogorsku ligu, nego zli Covic nas gurnuo, na tribini su bile mnogo vidljivije poruke sa tim nazovimo ga nacionalnim sadrzajem, izuzev Duje otprilike svi u klubu su se u javnosti stideli prefiksa jugoslovenski, KKP kao klub nije posvecivao neku posebnu paznju honorovanju velikih rivala iz regiona poput Cibone recimo vec se uglavnom svodilo na uobicajeni folklor rezervisan za duele sa KKCZ ili FMP... 

 

Naravno da je vidljivost osnovni preduslov, ali bili smo kao redovan ucesnik EL vidljivi i tokom Duletove ere, pa se tom aspektu nije posvecivala gotovo nikakva paznja, sve do cuvenog povratka i generacije njegovih beba. Sada zivimo u vreme kada postoji jos toliko novih alata za poboljsanje te vidljivosti i ne vidim zasto ih ne iskoristiti sa idejom da se brend koji nesumnjivo postoji pojaca i proba mu se dati neki globalni karakter. Ne vidim tu nikakvo tripovanje, vec je rec o tome da se ono sto se prepoznaje kao potencijal iskoristi i nadogradi kako bismo u buducnosti mozda mogli postati u evropskim okvirima ono sto su Barcelona, Real, Milan ili UTD u fudbalu (naravno na osetno nizem nivou imajuci u vidu razliku u globalnoj popularnosti sportova) - go-to club posle domaceg/lokalnog za koji se po difoltu navija, za koji su svi culi i za koji se opredeljuju i navijaci iz sasvim desetih drzava, kupuju dresove, kackete i prate utakmice. Dakle, da uradis sto vise mozes da se na trzistu ponudis kao brend koji je fora imati, odnosno donosi neku posebnu satisfakciju i osecaj onome ko se za njega opredeli. To uopste nije nemoguce uraditi kada si na najvecoj pozornici i podeljene su ti jake karte, kao sto je ovih godina sa nama slucaj. Evropska klupska kosarka nije bas tako popularna (razloga je vise, no nije neophodno ovde sad do detalja ulaziti u to), ali mozda su serije poput one nase sa Realom put da se to promeni, pa smo i mi tako deo resenja... Mozda je to i Aleksaaa... Ne znam, meni se cini da smo sa onim sto je kod nas unique i pozitivno (iako ima i onog drugog dosta, ali to svakako treba iskorenjivati sistematski i odlucno) potrebni Evroligi i da na tome dalje treba bildovati.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Mislim da neke od nabrojanih stvari pogrešno postavljaš i iz toga izvlačiš pogrešne zaključke.

 

U vreme Duleta on je bio zaštitno lice kluba. Priča oko Jadranke iz ugla našeg kluba nije imala veze sa nacionalizmom nego je bila klasična borba klubova za pozicije, gde je svako pokušavao da ima dominantnu ulogu a lige su bile samo oruđe. U nekoj meri kao sadašnja situacija u obrnutim ulogama (nije isto, naravno, ali ima sličnosti).

 

Dalje, na ovim prostorima je nacionalni naboj jak već trideset godina i ne možeš klub izolovati da se ne nađe u toj supi, a navijače još manje. Trebalo je da prođe neko vreme da se smanje tenzije na susretima sa klubovima iz regiona, a one su bile očekivane. Što se tiče rivaliteta, sećam se da je i u medijima potenciran naziv "klasik" za susrete sa Cibonom, bila je uvek odlična poseta, Dule je isticao značaj tih mečeva, samo što je Cibona bivala sve manje konkurentna pa se i draž izgubila. U nekoj meri je to bilo i sa Splitom. Odnos sa CZ je patološko jahanje udvoje (u svim sportovima) već 30 godina. Pošto je potrebno puno novca i vremena da se to promeni, ali je jasno otkud primat tog rivaliteta, posebno kada se ima u vidu i to da su ta dva kluba najčešće i najjači u ligi, kao i to da se rivalitet preliva i sa fudbala, nema tu jasnih granica između sportova niti ih je moguće postaviti. Uostalom bilo je velikog rivaliteta i sa BUD na prelazu vekova ili CZ i oni dok smo mi bili u kanalu. Ukratko, za rivalitet je potrebna i snaga učesnika, bez toga nema ničega.

 

Što se tiče potencijala, u Duletovo vreme, prvih godina smo bili redovni u EL ali kao jedan od rendom neuspešnih timova. Većim uspesima se gradila i atmosfera i pričalo se o KKP i Pioniru, bila je to značajna tema u medijima i košarkaškim krugovima. Ali, sve je to ipak bilo ograničeno. Doduše, da li si realno očekivao neki jači marketinški pristup od tadašnje uprave?

 

Sada je EL skoro zatvoreno društvo, mi smo u svakom pogledu bili hit prošle sezone i sigurno smo privukli neke simpatije. Neke smo podsetili na to da smo nekakav brend a drugi sad to upoznaju i pričaju o nama. Međutim...

 

Ne sporim da Partizan može izgraditi neku sliku i postati privlačan u širem krugu od lokala, samo se ne ložim da je taj potencijal ne znam kako veliki. Prvo, košarka nije toliko popularna u svakoj zemlji u Evropi ili van nje. Drugo, oni koji se lože na nju uglavnom imaju svoj "drugi tim" - iz NBA. Biće njima simpa KKP, želeće da vide neko novo ludilo sa utakmica (kao što je Taš obišao košarkaški svet ovih dana), navijaće možda za nas u nekom sudaru protiv drugog EL tima koji nije njihov (posebno kad smo u ulozi anderdoga protiv moćnih klubova), biće u fokusu i taj rivalitet sa CZ u kontekstu EL) neko će i doći u BG zbog nas ili u obližnju halu gde gostujemo, ali koliko je zaista domet toga da bismo počeli da taj efekat značajnije monetizujemo? Ili, drugim rečima, za koliko ljudi si čuo da se loži na KK Real, Barsu, Grke ili ko zna koga iz krem društva, kao drugi tim i da su spremni da nešto kupe od njihovih proizvoda? Košarka van NBA nije uporediva sa moći i uticajem fudbala. Top evropski fudbalski klubovi (i par južnoameričkih) su u celom svetu prilika za malo vanbračnog švrljanja u odnosu na lokalne ljubavi a u košarci su to NBA klubovi. Nema tu previše mesta za nekog trećeg

 

Treće, za tako nešto je potreba trajnost. Mi smo prošle godine bili hit, ove smo jako krenuli sa vidljivošću, tu je efekat Željka, ali koliko je realno da se zaista održimo kao pauerhaus u narednim godinama kad to mnogo košta i kad je pitanje ko će nas trenirati za godinu-dve-tri. Jbg. još će vremena proteći dok Stefan Đoković ne počne da krade ćaletu pare s računa i troši ih na svoju strast.

 

Ono gde bi moglo da se utiče na način koji si opisao je recimo druga-treća generacija ex-SFRJ iseljenika, kojoj je možda basket blizak pa im poslužimo kao neki vid identifikacije sa dubokim korenima.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Barkley#34 objasnio.

 

Uzmimo, na primer, Maccabi Tel Aviv. Rec je sigurno o jednom od najvecih evropskih kosarkaskih klubova, nemaju znacajnije rivale u svojoj zemlji, atmosfera na domacem terenu im je uvek naelektrisana. Koliko ljudi sa ovih prostora simpatise taj klub, zeli da kupi njihov dres, podrzava ih na EL mecevima?

 

Kosarka je sport koji je u Evropi pracen u Spaniji, Italiji, Litvaniji, Grckoj, Srbiji, Izraelu i Turskoj. U Francuskoj, Nemackoj i Rusiji to je neki treci - cetvrti sport po znacaju, sto se vidi po atmosferi kada u Minhen i Berlin gostuju Fenerbahce, Crvena zvezda, Olympiacos, PAO, Partizan. Nema tu nekog potencijala za neki marketing ili jacanje kluba, ako zelis da imas rezultate, treba da te kupi neki milijarder/tajkun, da uzimas mrvice od fudbalskog kluba ili da te drzava finansira.

 

Mislim, mozemo se mi ovde lagati da budzet i skupi igraci stizu zbog popularnosti i imidza kluba, ali u kosarci je to uglavnom obrnuto. Sto se tice uredjenja kosarkaske Evrolige tu je aktuelna prica o finansijama kao jedinom merilu. Potpuno su uguseni glasovi koji su se zalagali da i sportsko merilo i rad u klubu bude vazan faktor kada se odredjuju ucesnici EL. Koliko vidim, ogromna vecina javnosti i navijaca u evropskoj kosarci je na jednoj ili drugoj strani iz ovih ili onih razloga - ne znam da li neko iz Grcke tvrdi da PAO treba da igra EL zbog tradicije ili broja navijaca, ne, PAO igra EL jer mogu da bace desetine miliona evra svake sezone. Isto tako je i u Zalgirisu jasno da su deo elite jer mogu da obezbede pristojno veliki budzet, ne zato sto imaju veliku tradiciju i pune tribine.

 

Tu jedino navijaci KKCZ i KKP misle da im je mesto u EL zbog tradicije i publike i po tim navijacima samo cetiri kluba imaju pricu koja je potrebna EL - Oly, PAO, KKP i KKCZ, odnosno samo ta cetiri kluba imaju i novac i tradiciju i rivalstvo i pune tribine. Takoreci, po navijacima ovih klubova, kada bi se EL smanjivala na nekih 10 ucesnika, KKP i KKCZ bi imali prednost u odnosu na Real (jer Real nema ludnicu na tribinama), Maccabi (nema domaceg rivala), CSKA (prazne tribine), Unics (tradicija i prazne tribine), Baskoniu (malo trziste i premalo se bahate u poslednje vreme). Mislim da ne treba objasnjavati koliko je ovaj stav megalomanski.

 

Postoje samo dva puta - ili ce EL nastaviti u pravcu NBA za siromasne (i onda Partizan NE MOZE biti deo takvog takmicenja) ili ce se vratiti znacaj rezultata u domacim ligama (i onda Partizan NE MORA da bude deo takvog takmicenja svake sezone).

Link to comment
Share on other sites

Ono kako ja razumem Frensisa, jeste da upravo treba iskoristiti taj trenutni hajp, Žocovo prisustvo i preCednikove državne pare da se dalje nadograđuje brend KKP. Da se ne zajebavamo, danas apsolutno sve može da postane brend - samo treba da umeš. Naravno neko je u boljoj početnoj poziciji u odnosu na nekog drugog. Pa će tako neki NBA tim pre postati brend nego KKP, ali KKP ima više šansi da postane brend u odnosu na Borac iz Čačka itd. Ovaj event na Tašmajdanu jeste bio korak u tom pravcu na primer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slozio bi se sa @Barkley#34 u vecini napisanog. Poprilicno realno i objektivno. Frensisov upis vise odlazi u romantizam.

 

Kako sam i sam razmisljao o ovome kada je sve ovo slicno (da kazem priblizno) bilo i sa Zvezdom u periodu plej ofa Evrokupa 13-14 i naredne 2-3 sezone u Areni, nije moglo biti ni blizu toliko ljudi ukupno kao kod vas jer je bilo mnogo manje utakmica u onom formatu, ali je bilo puno cesto i takodje su bile spektakularne atmosfere i koreografije i isto je Evroliga objavljivala hajp na drustvenim mrezama kao i za Partizan i isto su igraci drugih timova komentarisali atmosferu kao najbolju. Ko mi ne veruje neka salta Evroligine drustvene mreze iz tog perioda. Tako da posto sam vec ranije razmisljao na tu temu sta se moze izvuci iz toga, mislim da mogu da dam objektivniji komentar no Frensisov koji je romantizovan i po malo euforican verovatno na talasu ovog dogadjaja sa Tasmajdana, a cije me razmisljanje podseca na moje iz perioda Zvezde i punih arena ali sada poprilicno objektivnije gledam na to pa cu se potruditi da napisem sijaset cinjenica da bi se lakse suocio sa realnoscu, ukoliko ih procita i zeli da porazmisli o istim.

 

Ono sto Frensis pise o globalizaciji brenda i da ponudis trzistu da je tvoj dres imati fora to su vise Siti i PSZ u fudbalu nego sto su to Real, Barselona, UTD ili Milan odnosno klubovi koje je napisao. Uostalom Junajted i Milan su daleko manje popularniji kod novijih generacija nego pre, a Real i Barselona nemaju vise Ronalda i Mesija iako su i dalje globalno popularni klubovi ali ipak su se daleko najvise dresova kupovalo zbog Ronalda i Mesija, kao sto PSZ zbog Nejmara i Embapea ili Siti Halanda, eventualno De Brujnea a ne zbog samih klubova. 

 

Postoje i slucajevi gde se ne vezuju za igrace nego za klubove, kao sto imas ljude u Srbiji a i svim drugim zemljama na svetu da navijaju ili za neke od top premijerligaskih klubova ili Real i Barsu u fudbalu a u kosarci za neke od Nbe klubova. Ima takvih i na ovom forumu na desetine rekao bih. Oni su se uglavnom vezali za taj klub zbog uspeha, eventualno atraktivne igre a svakako jer se takmice u dve najjace lige u oba sporta. Sve i da Partizan osvoji Evroligu, to nije kao u fudbalu kada osvojis LS ili premijer ligu nego imas Nba koja je najjaca liga na svetu sa najjacim igracima a to ljudi najvise vole koji nisu vezani za svoj klub iz svoje zemlje. Evroliga se gleda samo u Evropi a Nba se gleda svuda u svetu. Spanci ce se loziti na Real i Barsu, Izraelci na Makabi, Litvanci na Zalgiris ili Ritas, Grci na Olimpijakos ili Panatinaikos i to su uglavnom najkosarkasije zemlje u Evropi uz nas. Nece se tamo niko loziti na Partizan ili Zvezdu do te mere da kupi dres ili sta vec. Ako ne navijaju za neke od klubova iz svoje zemlje ili navijaju za neke manje klubove u svojoj zemlji verovatno ce se loziti Nba a i da ima da se lozi na Evroligu i da zgotive Partizan nekim slucajem, navijace za njega u Evroligi zbog atmosfere, Zeljka ili cega vec (a sve to je prolazno), dakle maksimum ce da pogledaju neki vazan mec kuci na nekom strimu i lajkuju objave tog kluba na drustvenim mrezama. Bas maksimum iz svega toga. Mozda dodju jednom godisnje na utakmicu i usput turisticki vide Beograd a utakmica u areni im bude jedna od atrakcija i mozda kupe lupam solju kluba kao uspomenu. Koliko je realno da neko iz neke evropske zemlje (a kamoli van Evrope) ima velike kosarkaske klubove u svojoj zemlji i odluci se da navija za klub iz druge evropske zemlje do te mere da kupi dres i da fura dres tog kluba na basketu u kraju ili da ga urami u sobi ili sta vec. Mislim da je to utopija. Takvih tesko da bi bilo 50 iz celog sveta bukvalno a kamoli neki globalizam koji pominje i koji zapravo i ne postoji ni u jednom evroligaskom klubu, postoji samo u Nba klubovima i u 7-8-10 fudbalskih klubova iz Evrole. Mozda jedino ako bi Partizan osvojio nekoliko Evroliga za redom i ako bi igrao svake sezone neku prijateljsku sa Nba timovima u pripremnom periodu koji bi dolazili u Beograd, kao sto povremeno dolaze u Spaniju pa bi mozda se u nekom manjem procentu ti priblizilo. Jedino tako bi mogao da globalizujes, plus da imas halu za 40 000 ljudi jer isto ti se hvata 20 000 ljudi protiv Zalgirisa, Reala ili Dalasa.

 

Ljubitelji kosarke iz drugih drzava ce kupiti dres Partizana (osim eventualno nekih najredjih izolovanih slucajeva) samo ako na tom dresu bude pisalo ime nekog aktuelnog Nba superstara (kao sto kupuju u fudbalu dresove Embapea, Mesija, Ronalda, Halanda itd.) a tako nesto pitanje je da li ce ikada biti realno sve i da Srbija postane neki ekonomski tigar za 15 godina i plati igraca u kosarci 100 miliona u Nba ce se verovatno tada najbolji placati u milijardama s obzirom kako ide rast godinama. Ljudi van Srbije ( i Cg, Rs, Makedonije) tesko da ce kupiti dres tvog kluba zbog atmosfere na utakmicama ili ne znam cega nego iskljucivo zbog nekog igraca. Pricamo o velikoj vecini, desice se da neki stranac ima viska para bude toliko odusevljen atmosferom i eto da 80e za dres da mu bleji u ormaru, ali to su bas bas izolovani slucajevi.

 

Atmosfera na Zvezdinom severu je neuporediva sa bilo cim sa kosarke, pritom je fudbal daleko popularniji kao sport u Evropi. Kop je daleko brojniji, bakljade, koreografije na x nacina, barjaci, proglasavani su na nekom globalnom navijackom sajtu vise puta za najbolju navijacku grupu na svetu. Jedno vreme je dolazilo prosecno ljudi vise na Marakanu na fudbal i to krs fudbal u domacoj ligi nego sada Arena i Evroliga i top basket. Dolazilo je neuporedivo vise stranih 'influensera' i jutjubera da snimi sve to (dobro ne u jednoj sezoni nego racunam sve godine unazad), imas ne desetine takvih reportaza sa dosta pregleda, ali to ne znaci da ce neko da kupi dres za 80e tog kluba niti da nastavi da prati taj klub sportski ako je dosao jednom godisnje da vidi to. Oni dodju da vide atmosferu (mozda ponove jos neki put ako imaju viska para i bas se oduseve) kao sto na primer mi odemo kao turisti da vidimo Ajfelov toranj u Parizu. Dodjoh, videh, slikah se, mozda kupih suvenir i to je to. 0,1% sanse su da se neki stranac veze za klub i navija za njega do kraja zivota a mozda 1% sanse su da kupi dres kao uspomenu. Nije dres bas najjeftinija stvar iako stranci turisti generalno imaju love ali ipak nije dzabe dres a nisu ni ti stranci turisti milioneri cim se zanimaju za neku atmosferu na sportskoj priredbi.

 

Ja idem na zapad na Zvezdu u fudbalu i redovno srecem gomile ali bas gomile stranaca odnosno turista u koje pritom ne racunam tu Kineze koji su redovna pojava godinama jer verovatno zive ili rade u Srbiji. Neki Kinez ili Japanac ali i bilo ko drugi bi kupio Zvezdin dres samo u slucaju kad bi neki Piksi igrao za nas trenutno, odnosno neko od najboljih igraca na svetu u tom trenutku a njega spominjem jer je bio popularan u Aziji.

 

Isto je i sa Partizanom u kosarci, morao bi da imas Nba superstara da bi stranac nosio tvoj dres. Tu atmosferu koju ste imali vi imacemo i mi ove sezone, a to sve nije nista novo jer smo je imali mi isto tako pre 8-9 godina a imali ste i vi pune arene iz perioda f4 i koreografije, cak i daleko bolje atmosfere jer je kop bio sa strane i bio je veci. Samo je sada vreme digitalnog marketinga drugacije, vise se prica o svemu tome na drustvenim mrezama... Ali ako neka objava Evrolige ima puno lajkova i stave neke vatrice u prevodu gori sve to je cela Evropa i te romantizovane price, ne znaci da to ima toliko utemeljena u realnosti jer te objave preko 90% lajkuju navijaci Partizana ili Zvezde a ostalih 9% su navijaci Panatinaikosa ili Fenera zbog Zeljka ili Olimpijakosa zbog odnosa sa Zvezdinim navijacima. 1% su svi ostali.

 

Kroz par sezona ce i hajp i atmosfera postati normalno i uobicajeni do te mere da nece vise toliko biti zanimljivo nekom sa strane a rekao bih i delu navijaca iz Srbije. Mnogo je tu instant navijaca kojih ne bi bilo vise sa prvom neuspesnijom sezonom, to nije odrzivo na duze staze osim ako se ne bude u kontinuitetu igrao plej of Evrolige ali i tu vremenom dosadi takvom tipu navijaca. Pitanje je da li su ti ljudi gledali Partizan i kod kuce u sezonama 15/16, 16/17 i 17/18. Isti je slucaj i sa delom navijaca Zvezde iz perioda 13/14, 14/15, 15/16 i 16/17 u odnosu na period pre toga. Te brojke i hajp prosto nisu odrzivi na duze staze osim ako se ne bude stalno bilo u vrhu Evrolige. Bio je tu Zeljko i 21/22 sezone pa je prodato 4800 sezonskih i to po znacajno nizim cenama. To je sve zbog nivoa takmicenja, dakle prelaska iz Evrokupa u Evroligu i uspeha u istom. Odnosno ne sve naravno, nego vise od pola ljudi. Neko sad cita ovo i misli ovaj navijac Zvezde je ljubomoran, ali isto to cu napisati i za nas jer cemo i mi veoma uskoro imati pune arene i iste atmosfere. Ovakvog sam razmisljanja bio oko ovoga i kada smo mi ranije punili arenu. U svemu tome nema nista lose, cak naprotiv, jaca imidz kluba i plus tamo negde zauvek ostanu zapisani neki rekordi, samo pisem objektivno ako neko zeli da gleda istini u oci do detalja a ne da zivi u nekom imaginarijumu. I ja cu se verovatno lepo osecati u punoj areni da me neko ne shvati pogresno, samo se trudim da pisem onako kako jeste i sta mislim da je realno u celoj toj prici i sta odrzivo a sta ne odrzivo.

 

Ovako vidim sto se tice hajpa, brojki i atmosfere ako hocemo da gledamo istini u oci, a ono sto se tice globalizacije brenda i prodavanja dresova, to je teska utopija.

 

Da ne bude da sam istakao negativno-objektivne prognoze ako nekom tako deluje, atmosfera i dogadjaj sa Tasa jesu bili drugaciji i posebni (ali zbog toga ne mozes dobiti globalan klub u kosarci koji dolazi iz Evrope), Partizan ima rekord u ukupnom broju gledalaca u El, Partizan ima vise navijaca od Zvezde u kosarci u poslednjih 30 godina itd. Dakle nije mi tesko da priznam sve sto jeste istina tako je isto i ovo sve (ostavljam prostor da sam eventualno u nekoj recenici s necim pogresio ali ne i sustini) sto sam napisao do sada jedna realnost, barem iz moje perspektive i godinama unazad pricane price na ovu temu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam čemu ovo forsiranje da pogledaju istini u oči lol Digitalni marketing nisu samo lajkovi na Instagramu i Twitteru. Napraviš biznis plan, definišeš kako želiš da ti izgleda brand image i zaposliš ljude koji to mogu da ti omoguće. Naravno da je sve to lakše dok si u vrhu (igraš EL) i imaš para (država te finansira). Zato i treba iskoristiti ako hoće da podignu klub na viši nivo. Što se tiče Virtusa, @goldberg, jasno je da nijedan klub u EL ne radi preterano na svom brand image-u, uključujući i njih. Eto imaš KK Real i Barsu koji uglavnom svi vide kao derivate fudbalskih klubova koji su evropski giganti i oni se nešto ne trude da promene tu sliku o sebi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Ne znam čemu ovo forsiranje da pogledaju istini u oči lol Digitalni marketing nisu samo lajkovi na Instagramu i Twitteru. Napraviš biznis plan, definišeš kako želiš da ti izgleda brand image i zaposliš ljude koji to mogu da ti omoguće. Naravno da je sve to lakše dok si u vrhu (igraš EL) i imaš para (država te finansira). Zato i treba iskoristiti ako hoće da podignu klub na viši nivo.

 

Ne pricam o dizanju kluba na visi nivo na svim nivoima. Oni to i rade poslednje dve sezone, ali to ne moze prodavati dresove na globalnom nivou kao foru (sto je bila sustina mog upisa na to sto je on napisao) sve i da dignu sve u klubu na puta 10 od ovog sad i mislim da sam detaljno objasnio zasto je to tako. Ajd skracenu verziju za tebe posto vidim da nisi sve citala ili da nisi dobro razumela.

 

Pricam istini u oci u smislu da nije realno da bilo koji kosarkaski klub u Evropi postane globalni brend i prodaje dresove strancima po citavom svetu i da je za to nemoguce sastaviti biznis plan, osim ako nemas 40-50 miliona dodatnih na ovo sto imas pa da dovedes nekog aktivnog Nba superstara pa ljudi pocnu da kupuju dres tvog kluba zbog nekog igraca koji je medju najboljim na svetu kao sto kupuju globalno ljudi dresove iskljucivo zbog tih najboljih igraca na svetu, eventualno zbog citavog Nba tima. Nece niko (kad kazem niko ne mislim bukvalno 0 ljudi, kupice ih mozda 50, 100 ili 300 pa i 1000 sto zvuci bas previse ali to je smesno za neku globalnu pricu na kakvu on misli a bukvalno je pitanje da li je i 1000 ljudi iz Srbije navijaca Partizana kupilo originalni dres) kupiti dres tvog kluba osim navijaca tog istog kluba zato sto imas 20 000 u Areni, zato sto imas dobru atmosferu na utakmicama, zato sto imas Zeljka za trenera, zato sto imas puno lajkova na Evroliginoj objavi ili zato sto si organizovao lep dogadjaj na Tasmajdanu ili nesto deseto. To je iskljucivo satisfakcija za navijace Partizana. Ljudi iz Azije, Afrike, Juzne i Severne Amerike i Australije ako pricamo globalno a ne o lokalnim navijacima oni navijaju za Nba klubove ili za Nba igrace nece kupiti dres Partizana (ili bilo kog drugog kluba u Evropi) zbog tih stvari na kojima misli da moze da gradi globalnu pricu. Ljudi iz Evrope ce ili navijati za klubove iz svoje zemlje i kupovati njihove dresove ili ce navijati za Nba klubove i kupovati njihove dresove ili su eventualno biti neutralni kao Dejm Tajm i navijace za reprezentaciju i kupovati dresove reprezentacije. 

 

Takodje istini u oci sam pisao i za posetu odnosno pune arene nevezano od prodaje dresova i globalne price a hteo sam da zaokruzim sve u jednom, cisto zato sto znam da bi to bilo pogresno shvaceno da sam pisao tokom prosle sezone a pritom sada cemo i mi sve to tako pa je lakse da sam sada srocio dok nova jos sezona nije ni pocela a dok su se ohladili od prosle, a tokom sezone cu kod nas na temi o tome kad nasi budu poleteli i to predstavljali kao ne znam sta jer sve to znam unapred kako ce da se potencira, a to isto cak i sa znacajno boljom atmosferom imali i Zvezda pre 8-9 godina i Partizan pre 13-14 godina a dodjosmo do toga da je to nesto nevidjeno ikada sto niko nikada nije imao. Jedino taj rekord ukupnog broja gledalaca u sezoni je nevidjen za evropske uslove i to je to, ali do toga se doslo na kraju, a o onome se prica od pocetka.

 

Svakako nisam pisao istini u oci oko digitalnog marketinga ili biznis plana da treba dizati sve u klubu na viso nivo. Pogresno si me skapirala.

Link to comment
Share on other sites

Prodati dresovi su sami retroaktovno isplatili transfer Kristijana u Real tada. To je nesto sto ni jedan kosarkaski klub ne moze da uradi (pa mozda cak ni NBA klub).

 

Nasa dobit odlicnim marketingom moze biti vise posrednog monetarnog karaktera (po sistemu, EL odluci da smo postali vitalan deo tog takmicenja, a onda se nastavi sa velikim brojem prodatih ulaznica i dolazi se do znacajnihih sredstava u kontinuitetu, pa se onda moze i zadrzavati/pojacavati tim itd).

Edited by Alex_Serbia
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...