Jump to content

Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine


...

Recommended Posts

1 hour ago, Kronostime said:

Bez histerisanja i pravo u metu.

A sad da vidimo ko su mu mama i tata, zasto se ne shisa, da li je tako lep i muzevan zlostavljao zene u ranoj mladosti i da li je do civilizacije doplivao ili doveslao  u katemaranu ili.......

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ako nastave sa ovakvim glupostima, Extinction Rebelion ce totalno izgubiti podrsku:

 

 

Postace ekstremisti i ludaci kao PETA, kojih se svako normalan kloni.

Edited by Honey Badger
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Momoa je kul, ali u danasnjem svetu ce ovo proci i zaboraviti se sutra.

 

Radio je ovo i Di Kaprio recimo. I mnogi drugi i naucnici i javne licnosti.

 

Zato Greta.

 

P.S. ne treba ni da vas cudi zasto je podignuta tolika prasina. Svaki put kad se beli privilegovani covek poput recimo Klarksona, koji je navikao ceo zivot da mu donose dorucak u krevet, oseti ugrozenim, nastaje picvajz. Sasvim dovoljno da znas da si na pravoj strani.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Bar jednom na dan zavirimo u novine, pogledamo ili poslusamo vesti....sa naslovnih strana svetskih ili lokalnih novina, TV ekrana, obracaju nam se razni mocnici, ljudi od uticaja....neka od tih lica su neprijatna, arogantna, groteskna . Koliko puta ste se zgrozili od onoga sto saopstavaju sa svojih Olimpijskih visina? Koliko puta ste se pitali da li su normalni, koliko puta se zapitate kako su uopste i dosli na te pozicije moci i uticaja? A Greta - smeta? 

How dare you? Zaista?

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

On 9/26/2019 at 8:37 PM, dude said:

Bas zbog ovoga deci nije mesto u politickim arenama. A sto je upravo razlog zasto ih odredjene interesne grupe svih fela guraju u prvi plan. Jel treba da svi odusevljeno klimamo glavama na njene govorancije samo zato sto je dete? Ili mozda treba da bude postedjena kritika samo zato sto je dete? 

 

A ko je rekao da ugrozava? Njen nastup je digao veliku prasinu i naravno da su se aktivirale razne "masinerije", i one koje je podrzavaju i one koje ne podrzavaju. Ili mozda treba da se aktivira samo jedna propagandna masinerija koja ce je dizati u nebesa?

Prvo ovo nisu političe arene, već arene o kojima se raspravlja o budućnosti planete. Problem je u tome što se ovde i pitanje ekologije i održavanja i čuvanje životne sredine gleda sa ideološkog aspekta, totalno zanemarujući činjenice koje govore da je stanje izuzetno loše. Nije stvar samo u vazduhu koji dišemo, neko i životinjskim i biljnim vrstama koji smo svojim ponašanjem doveli do granice opstanka. Da li znaš koliko će, recimo, životinjskih vrta izumreti za 20 godina, ako se stvari drastično ne promene? Da li te malo peče savest posle toga? Makar zbog izgovorenih reči, a ne zbog činjenice da smo svi zajedno saučesnici u tome, i što to treba svima nama da je na savest.

I da Greta i mnogi i mnoge kao Greta imaju pravo da pričaju o ovoj temi, zato što će oni živeti na ovoj planeti koju lagano i sistematski uništavamo, a pitanje je da li će njihova deca imati šanse da upoznaju svet onakvih kakvim ga danas vidimo.

Edited by DonJuan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:
7 minutes ago, DonJuan said:

Prvo ovo nisu političe arene, već arene o kojima se raspravlja o budućnosti planete. Problem je u tome što se ovde i pitanje ekologije i održavanja i čuvanje životne sredine gleda sa ideološkog aspekta, totalno zanemarujući činjenice koje govore da je stanje izuzetno loše. Nije stvar samo u vazduhu koji dišemo, neko i životinjskim i biljnim vrstama koji smo svojim ponašanjem doveli do granice opstanka. Da li znaš koliko će, recimo, životinjskih vrta izumreti za 20 godina, ako se stvari drastično ne promene? Da li te malo peče savest posle toga? Makar zbog izgovorenih reči, a ne zbog činjenice da smo svi zajedno saučesnici u tome, i što to treba svima nama da je na savest.

I da Greta i mnogi i mnoge kao Greta imaju pravo da pričaju o ovoj temi, zato što će oni živeti na ovoj planeti koju lagano i sistematski uništavamo, a pitanje je da li će njihova deca imati šanse da upoznaju svet onakvih kakvim ga danas vidimo.

 

Ja sam to napisao zato sto se nekoliko puta potezao "sramota da napadate dete" argument. Sto je glupost, usla je u svet odraslih a tamo ne postoji safe space. 

 

Ma da, ja treba da se osecam krivim zato sto u Tunguziji korporacije zagadjuju prirodu,unistavaju zivotinjska stanista...

 

Ja doprinosim ocuvanju prirode koliko mogu svakodnevno. Meni je savest mirna. Nista epohalno, ali stvarno ne znam sta bih trebao da radim. Da se divim pateticnim predstavama fanatika kao sto je Greta? Ne, hvala.

 

2 hours ago, McLeod said:

P.S. ne treba ni da vas cudi zasto je podignuta tolika prasina. Svaki put kad se beli privilegovani covek poput recimo Klarksona, koji je navikao ceo zivot da mu donose dorucak u krevet, oseti ugrozenim, nastaje picvajz. Sasvim dovoljno da znas da si na pravoj strani.

Eno ga govnar vozi Ferari, kultno italijansko vozilo. Da mu sudimo za cultural apropriation?

 

Daj brate, reci mi da se zajebavas. :wink2:

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DonJuan said:

1)Prvo ovo nisu političe arene, već arene o kojima se raspravlja o budućnosti planete.

 

2) Problem je u tome što se ovde i pitanje ekologije i održavanja i čuvanje životne sredine gleda sa ideološkog aspekta, totalno zanemarujući činjenice koje govore da je stanje izuzetno loše. Nije stvar samo u vazduhu koji dišemo, neko i životinjskim i biljnim vrstama koji smo svojim ponašanjem doveli do granice opstanka. Da li znaš koliko će, recimo, životinjskih vrta izumreti za 20 godina, ako se stvari drastično ne promene? Da li te malo peče savest posle toga? Makar zbog izgovorenih reči, a ne zbog činjenice da smo svi zajedno saučesnici u tome, i što to treba svima nama da je na savest.

I da Greta i mnogi i mnoge kao Greta imaju pravo da pričaju o ovoj temi, zato što će oni živeti na ovoj planeti koju lagano i sistematski uništavamo, a pitanje je da li će njihova deca imati šanse da upoznaju svet onakvih kakvim ga danas vidimo.

 

Zapravo jeste politicka arena jer buducnost planete jeste politicko pitanje, bilo da to politicko shvatamo na svakodnevni nacin kao svadjanje nekih likova u odelima i borba za vlast ili u Aristotelovskom i republikanskom zoon politikon kontekstu gde je svako pitanje javnog interesa politicko pitanje.

 

Problem je i sto ovakvo izlaganje jeste ideoloski obojeno, kao i citav njen sortiman stavova u vezi avionskih letova, veganske ishrane (ovo krsi svaku prirodnu nauku) i planova za resavanje klimatskih problema koji nemaju veze sa naukom (drustvenom, ekonomskom i politickom i naukom o kompleksnim sistemima). 

Edited by Veshtodel
Link to comment
Share on other sites

Slazem se da je pretjerano ocekivati da covjecanstvo prestane jesti meso i da svi postanemo vegani ali mislim da nije pretjerano traziti da se potosnja hrane zivotinjskog porijekla smanji. Ne mora se krkati mesina i mast svaki dan, tri obroka dnevno. Treba samo pogledati Standard American Diet i sta je napravilo od Amerikanaca da ne bi trebalo ni ubjedjivanje. Druga stavr su resursi - unisteni eko sistemi i potrosene ogromne kolicine svjeze vode.

 

Na primjer, u pustinjama Nevade se navodnjavaju polja u kojima se uzgajaju kulture koje nikako ne bi trebalo tu uzgajati. Da ne pricam o travnjacima i golf courses u i oko Las Vegasa koji se napajaju iz rijeke Colorado, koja se prilicno iscrpila od nivoa koji je imala prije 20-50 ili 100 godina. Sta ce biti kad presusi? 

 

Vegas je samo jedan od milion primjera. Isti je slucaj sirom svijeta; Kina, Indija, Brazil i druge zemlje u razvoju, svi oni hoce da voziti automobile, putovati avionima,  jesti meso svaki dan i mijenjati garderobu kako moda nalaze. Cak i ako se broj ljudi na zemlji malo stabilizovao ili usporio rast, nije moguce da 8 milijardi ljudi uziva sve ove blagodeti.

 

Raskalasan odnos prema prirodi ne moze trajati vjecno i ako necemo svjesno pokusati promijeniti svoje navike, ne sumnjam da cemo biti na to primorani.

 

Tako da, Greta mozda malo pretjeruje sa insistiranjem da prestanemo putovati i postanemo vegani ali ne treba to njeno samo tako odbaciti. Dovoljno je od nje sto prica o tome i sto je milioni, koji do sad nisu culi, slusaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Honey Badger said:

Slazem se da je pretjerano ocekivati da covjecanstvo prestane jesti meso i da svi postanemo vegani ali mislim da nije pretjerano traziti da se potosnja hrane zivotinjskog porijekla smanji. Ne mora se krkati mesina i mast svaki dan, tri obroka dnevno.

 

 

Tako da, Greta mozda malo pretjeruje sa insistiranjem da prestanemo putovati i postanemo vegani ali ne treba to njeno samo tako odbaciti. Dovoljno je od nje sto prica o tome i sto je milioni, koji do sad nisu culi, slusaju.

 

Meni nije problem Gretino preterivanje, vec to sto upire prstom na pogresne ljude i pogresne stvari. Cini mi se da njoj i nije toliko bitno da postigne neki cilj, koliko da napravi jaz izmedju generacija - njene, i one koja ja im je kao unistila snove. Prilicno sam sigurna da ti milioni njenih sledbenika (i naravno ona sama) ne mogu da zamisle zivot u prostoru manjem od 50 kvadrata samo za sebe licno, plus sto ti kvadrati treba da budu zagrejani i osvetljeni tokom cele godine, sa svim udobnostima koje se za tu generaciju podrazumevaju i bez kojih nema zivota. Ispada samo bitno za sve te udobnosti pronaci ekolosku alternativu, koja u pravilu kosta znacajno vise od one neekoloske. I vozovi kojima putuju jer ne zele da lete takodjer moraju da budu udobni, brzi i cisti, nikako oni iz kojih ljudi padaju s krova u nabujalu reku, a da ne govorim o tonama hrane koje ti isti mladi i ekoloski prosveceni svakodnevno bacaju, pa makar ta hrana bila i veganska.

Mogu se do sutra nabrajati primeri iskrivljenog pristupa koji Greta propagira, a evo jednog ekstremno bizarnog, o kojem sam ovih dana citala. Primer je iz Gretine zemlje i mislim da dobro oslikava upravo ono sto ona radi. Naime, roditelji jednog deteta su se izvesno vreme zalagali da se u skoli njihovog deteta uvede iskljucivo vegetarijanska ishrana. Dakle, nije bilo dovoljno sto takva varijanta uvek postoji, vec su hteli da se meso potpuno ukine, iz vaspitnih razloga. Kad nisu uspeli, u znak protesta su svoje dete prebacili u drugu skolu, u kojoj nema mesa na meniju. To znaci da sad dete voze svakog dana u skolu, mnogo kilometara dva puta dnevno, jer nece valjda da se mlate u sest ujutro metroom i busevima. I naravno, ljuti su na sve i svakoga, a niko se ne usudjuje da im objasni koliko su u krivu, jer to prosto nije in. Ne zele ljudi da budu okrivljeni za propast planete, a iz istog razloga je out javno izneti primedbe na totalno promasenu kampanju Grete Thunberg. Odmah sledi lekcija iz ekologije i etiketa zadriglog zapadnjaka koji ne izlazi iz automobila i aviona, zdere mesiste, proizvodi gomilu otpada i rasipa ga svuda oko sebe, unistava buducnost novih generacija, you name it. Kuda to vodi?

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, DonJuan said:

Nije stvar samo u vazduhu koji dišemo, neko i životinjskim i biljnim vrstama koji smo svojim ponašanjem doveli do granice opstanka. Da li znaš koliko će, recimo, životinjskih vrta izumreti za 20 godina, ako se stvari drastično ne promene? Da li te malo peče savest posle toga?

 

od trenutka kad se pojavio zivot na planeti Zemlji biljne i zivotinjske vrste nastaju i nestaju nezavisno od pojave i djelovanja homo sapiensa. da nije tako, homo sapiens se ne bi ni pojavio, odnosno ljudskog roda danas ne bi uopce bilo. druga je stvar utjecaj covjeka na izumiranje nekih starih i nastajanje nekih novih vrsta. no da bi uopce razgovarali o tako kompleksnoj problematici, ja bih volio postaviti jedno pitanjce, vezano za savjest. ima li u svijetu u kojem Greta formira svijest gradjanin pravo na prigovor savjesti? iz ovog (boldovanog) primjera vidimo da nema. ako se netko ne slaze sa Gretom, on savjest ili nema, ili ako ju ima, onda ga pece. upravo zato je, izmedju ostalog, takva zlouporaba ekoloske problematike opasna. a pod ostalo spada i razumna, na cinjenicama (a ne ideologiji) zasnovana, polemika o biodiverzitetu.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ljudska vrsta je do sada opstajala prilagodjavajuci se.....kao i ova lepa buba.......u zbunu lavande,  da je neko veci od nje ne bi pojeo, i sama sa odenula u boje lavande, kako dobro i kako pametno. Naravno, na delu je prirodna selekcija a ne skolska sprema jedne bubice. 

Ljudi se vec 2 veka ne prilagodjavaju resursima nego ih iscrpljuju bez mere i savesti. Razumem da je u pitanju elementarna zakonistost samog kapitala ali se pitam da li bi ovako brz tehnoloski razvoj mogao da u okviru datih zakonitosti bude racionalniji i humaniji, namerno ne kazem - pravedniji jer sam odavno izgubila iluzije po tom pitanju.

Evo bubuce.....

https://www.thedodo.com/in-the-wild/woman-finds-incredible-bug-flower-mantis?fbclid=IwAR3SkBCwj3wghQVDZsSN_jlUCnDBmWtayzQ0QglvGFUUXFYHd1ksDFsFSRQ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vilhelmina said:

Meni nije problem Gretino preterivanje, vec to sto upire prstom na pogresne ljude i pogresne stvari. Cini mi se da njoj i nije toliko bitno da postigne neki cilj, koliko da napravi jaz izmedju generacija - njene, i one koja ja im je kao unistila snove. Prilicno sam sigurna da ti milioni njenih sledbenika (i naravno ona sama) ne mogu da zamisle zivot u prostoru manjem od 50 kvadrata samo za sebe licno, plus sto ti kvadrati treba da budu zagrejani i osvetljeni tokom cele godine, sa svim udobnostima koje se za tu generaciju podrazumevaju i bez kojih nema zivota.

 

Ovo su samo tvoje konstrukcije, nemas nikakve dokaze za ovo sto pises. Ja imam sasvim oprecne utiske tvojima, Greta ne pretjeruje (nauka je podrzava), ima i cilj koji zeli da postigne (ocuvanje zivotne sredine i vrsta od izumiranja), a ne vidim ni da pravi jaz izmedju generacija - evo, ja sam tvoja generacija i blize sam Greti nego tebi. Sta milioni 'sledbenika' mogu da zamisle, ti nemas pojma.

 

5 hours ago, vilhelmina said:

Mogu se do sutra nabrajati primeri iskrivljenog pristupa koji Greta propagira, a evo jednog ekstremno bizarnog, o kojem sam ovih dana citala. Primer je iz Gretine zemlje i mislim da dobro oslikava upravo ono sto ona radi. Naime, roditelji jednog deteta su se izvesno vreme zalagali da se u skoli njihovog deteta uvede iskljucivo vegetarijanska ishrana. Dakle, nije bilo dovoljno sto takva varijanta uvek postoji, vec su hteli da se meso potpuno ukine, iz vaspitnih razloga. Kad nisu uspeli, u znak protesta su svoje dete prebacili u drugu skolu, u kojoj nema mesa na meniju. To znaci da sad dete voze svakog dana u skolu, mnogo kilometara dva puta dnevno, jer nece valjda da se mlate u sest ujutro metroom i busevima. I naravno, ljuti su na sve i svakoga, a niko se ne usudjuje da im objasni koliko su u krivu, jer to prosto nije in.

 

Ovo je ponasanje koje nije problem korigovati i ne nanosi neku veliku stetu jer je ovo rijetki primjer ako ne i jedini. Ne moze se porediti sa krcenjem amazonskih prasuma, izljevanjem otrova u rijecne sisteme i onolike plastike u okeanima, kao i hiljadu drugih ekoloskih katastrofa koje se desavaju svaki dan sirom planete. Ovo sto ti radis, a i ostatak posta, da ne citiram, je trazenje dlake u jajetu, skretanje paznje sa pravog problema. 

 

Sinoc gledam vijesti gdje kaze da je najnoviji report koji se zove State of Nature 2019, iznio katastrofalne rezultate glede biodiverziteta u UK. Totalni pomor vrsta, nestaju ptice, sisari i insekti masovno. Nacin na koji proizvodimo ovoliku kolicinu hrane zadnjih 70 godina se pokazuje kao totalno pogresan i neodrziv. Trpanje pesticida i drugih otrova u prirodnu sredinu, kao i pokrivanje ogromnih prostora mono-kulturama je dovelo do ove katastrofe koja je tek na pocetku.

 

Greta je postigla toliko da mi sada vise pricamo o ovome i mene i ne zanima pretjerano da li ona ima struje u svojih 50 kvadrata, vozi li se autom do demonstracija ili leti balonom. To jednostavno nije vazno, jer koliko god mi mozemo postici praveci mala podesavanja u nasim navikama, to mora da se mijenja odozgo da bi imalo efekta koji ima smisla. 

 

2 hours ago, Vjekoslav said:

od trenutka kad se pojavio zivot na planeti Zemlji biljne i zivotinjske vrste nastaju i nestaju nezavisno od pojave i djelovanja homo sapiensa. da nije tako, homo sapiens se ne bi ni pojavio, odnosno ljudskog roda danas ne bi uopce bilo.

 

Tako je Vjeko, da ne roknu meteor koji je pobio dinosauruse, sad bi ti i ja bili neke vjeverice ili krtice, jeli bi razne bobice, insekte, crve, mozda i strvinu.

 

I sta sad? Da legnemo i izumremo jer smo sami sebe doveli u ovu situaciju i pustimo neku drugu vrstu da zauzme nase mjesto? 

 

2 hours ago, Vjekoslav said:

ja bih volio postaviti jedno pitanjce, vezano za savjest. ima li u svijetu u kojem Greta formira svijest gradjanin pravo na prigovor savjesti? iz ovog (boldovanog) primjera vidimo da nema. ako se netko ne slaze sa Gretom, on savjest ili nema, ili ako ju ima, onda ga pece. upravo zato je, izmedju ostalog, takva zlouporaba ekoloske problematike opasna. a pod ostalo spada i razumna, na cinjenicama (a ne ideologiji) zasnovana, polemika o biodiverzitetu.

 

Naravno da ima i treba. Ali smatram da prvo treba da razmotrimo sta treba preispitivati. Ako se preispituju pogresne stvari, onda je to samo gubljenje vremena i ne vodi nikuda.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Honey Badger said:

Naravno da ima i treba. Ali smatram da prvo treba da razmotrimo sta treba preispitivati. Ako se preispituju pogresne stvari, onda je to samo gubljenje vremena i ne vodi nikuda.

 

Jedna veganka mi održala vakelu o štetnosti mesa i uopšte o uzgoju životinja za ljudsku ishranu.

 

Ona ima dva psa i mačku.

 

Kada sam je pitao, šta njeni kućni ljubimci jedu, da nisu i oni postali veganci, ustade i ode.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Greta je postigla toliko da mi sada vise pricamo o ovome i mene i ne zanima pretjerano da li ona ima struje u svojih 50 kvadrata, vozi li se autom do demonstracija ili leti balonom. To jednostavno nije vazno, jer koliko god mi mozemo postici praveci mala podesavanja u nasim navikama, to mora da se mijenja odozgo da bi imalo efekta koji ima smisla. 

 

a kako se to stvari mijenjaju odozgo?

zakonima ili anarhijom? razumom ili ludilom? edukacijom ili markiranjem iz skole?

 

...

 

petak je. idemo svi na ulice freneticno mahati transparentima i urlati na starije generacije sto su nam upropastile snove o Disney planeti na kojoj biljne i zivotinjske vrste ne izumiru.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Yoyogi said:

 

Jedna veganka mi održala vakelu o štetnosti mesa i uopšte o uzgoju životinja za ljudsku ishranu.

 

Ona ima dva psa i mačku.

 

Kada sam je pitao, šta njeni kućni ljubimci jedu, da nisu i oni postali veganci, ustade i ode.

 

Odlicno si joj rekao, i ja bih isto. Vrhunac licemjerja.

 

Ja smatram da je kudikamo zdravije jesti vise povrca, a manje mesa ali nisam uopste za veganizam. Veganizam je ideologija, fuck that.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

 

a kako se to stvari mijenjaju odozgo?

zakonima ili anarhijom? razumom ili ludilom? edukacijom ili markiranjem iz skole?

 

...

 

petak je. idemo svi na ulice freneticno mahati transparentima i urlati na starije generacije sto su nam upropastile snove o Disney planeti na kojoj biljne i zivotinjske vrste ne izumiru.

 

Zakonima ako moze. Da bi doslo do zakona, neophodno je mahanje transparentima i izlasci na proteste. Martin Luther King Jr i Gandi npr. su na taj nacin doveli do velikih promjena u drustvu. Mozda i Greta napravi nesto slicno?

 

Mene ne interesuje sto djeca markiraju iz skole, vise od pola toga sto uce u tim skolama im nikada nece trebati u zivotu, a i ostalo sto uce je da bi bili srafovi u masini koja im ugrozava zivotnu sredinu te za 20-50 godina nece imati na sta da primijene to znanje. Mislim, daj mani me sa tim markiranjem iz skole, kao da je ne znam kakva propast sto ce djeca propustiti jedan, dva, pet ili 10 dana skole. WTF Vjeko?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 

a ako ne moze?

 

 

Onda imaju dvije opcije*:

 

1. Mimo zakona (anarhija, pobuna, nasilje)

2. Da ne diraju nista i ostave sve kako jeste i sta bude.

30 minutes ago, Vjekoslav said:

urlati na starije generacije sto su nam upropastile snove o Disney planeti na kojoj biljne i zivotinjske vrste ne izumiru.

 

Da se i na ovo osvrnem za cas: nije isto ako izumre jedna vrsta ptice ili insekta u vremenskom periodu od recimo 500 godina. Ali da izumre trecina insekata, polovina ptica i polovina sisara u roku od 20 godina je malo zajebanija opcija i nema veze sa Diznijem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nema nista gore nego kad citas kako eto 99% zivotinjskih i biljnih vrsta koje su ikada postojale na Zemlji su izumrle. I bilo je na Zemlji i pre klimatskih promena.

 

Klasican spin. Ti koji pokusavaju sa jeftinim spinovanjem slucajno zaboravljaju da je ta istorija Zemlje koju pominju duga 4.5 milijardi godina. Neki oblici zivota postoje bar 3.5 milijarde godina. Sto je milion puta duzi vremenski period od postojanja ljudske civilizacije na Zemlji. A ekstremne promene ljudskim delovanjem, izumiranje vrsta i klimatske promene nastaju u poslednjih 100 do 200 godina.

 

Malo uporedite te vremenske periode, ako vam slova nista ne znace, brojite nule, do 10 valjda znate da brojite.

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Vjekoslav said:

a ako ne moze?

Evo kako ne može.
Kina je rekla, naše zagađenje je vaše (Zapadno) za vaše profite mi pravimo robu a za to treba energija. Mi je pravimo (energiju)  kako znamo i umemo (energija na ugalj)  a vaše potrošače koji kupuju tu robu jeftino to ne zanima.

Istina, Kina je na tome dobro izvukla skoro milijardu ljudi iz bede za zadnjih 30 godina.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...