Jump to content

Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine


...

Recommended Posts

51 minutes ago, McLeod said:

Nema nista gore nego kad citas kako eto 99% zivotinjskih i biljnih vrsta koje su ikada postojale na Zemlji su izumrle. I bilo je na Zemlji i pre klimatskih promena.

 

Klasican spin. Ti koji pokusavaju sa jeftinim spinovanjem slucajno zaboravljaju da je ta istorija Zemlje koju pominju duga 4.5 milijardi godina. Neki oblici zivota postoje bar 3.5 milijarde godina. Sto je milion puta duzi vremenski period od postojanja ljudske civilizacije na Zemlji. A ekstremne promene ljudskim delovanjem, izumiranje vrsta i klimatske promene nastaju u poslednjih 100 do 200 godina.

 

Malo uporedite te vremenske periode, ako vam slova nista ne znace, brojite nule, do 10 valjda znate da brojite.

 

 

Sta je tvoj predlog?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Zakonima ako moze. Da bi doslo do zakona, neophodno je mahanje transparentima i izlasci na proteste. Martin Luther King Jr i Gandi npr. su na taj nacin doveli do velikih promjena u drustvu. Mozda i Greta napravi nesto slicno?

 

A kakvi bi to zakoni bili i kako bi izgledali, sta bi zabranjivali, propisivali itd?

Propisivanje koliko mesa treba da se proizvode odnosno trosi? Zabranu avionskih letova? Regulacija privrede?

 

Hajde da vidimo resenja.

 

ML King i Gandi su resavali na nekin nacin vrlo jednostavne probleme za odredjene drzave i kulture. Mi ovde pricamo o globalizovanom i multikulturnom svetu koji je spregnut da male promene mogu dovesti do nepredvidjenih posledica. 

 

2 hours ago, Honey Badger said:

Greta je postigla toliko da mi sada vise pricamo o ovome i mene i ne zanima pretjerano da li ona ima struje u svojih 50 kvadrata, vozi li se autom do demonstracija ili leti balonom. To jednostavno nije vazno, jer koliko god mi mozemo postici praveci mala podesavanja u nasim navikama, to mora da se mijenja odozgo da bi imalo efekta koji ima smisla. 

 

Ovo sto si napisao sto je podvuceno mi se jako dopada, obizrom da se kroz ovu temu provlace stvari tipa ''licemerka koja lezi u 50 kvadrata i ima sta da jede'' koje su nevezene za temu ,  barem si ti jedan od forumasa koji potencira problematiku u metu. 

 

Boldovano je vec nesto oko cega se ne bih slozio sa tobom, a to je top-down odozgo pristup resavanju kompleksnih problema. Istom pristupu je sklona i Greta i rekao bih da je to resenje koje ljudima uvek prvo pada na pamet. Treba da se vidi, prodiskusuje i razmisli o bottom-up ili odozdo resenjima koji su evolutivnog (ne revolutivnog ili reformatorskog) karaktera. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Veshtodel said:

Boldovano je vec nesto oko cega se ne bih slozio sa tobom, a to je top-down odozgo pristup resavanju kompleksnih problema. Istom pristupu je sklona i Greta i rekao bih da je to resenje koje ljudima uvek prvo pada na pamet. Treba da se vidi, prodiskusuje i razmisli o bottom-up ili odozdo resenjima koji su evolutivnog (ne revolutivnog ili reformatorskog) karaktera. 

 

 

Slazem se donekle sa boldovanim, treba i tako, mada bez legislature to nece daleko. Slaba je motivacija kada nekome da pripazi na okolinu ako kazes da izumiru musice i neke ptice na morskim grebenima. Kad flasa vode bude kostala 20 eura, onda ce mnogima doci iz dupeta u glavu. Jedino sto onda mozda bude kasno.

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Sta je tvoj predlog?

 

Predlog je da se i ovde i tamo gde je bitno (na sta ja nikako ne uticem) vodi rasprava o cinjenicama, ako je uopste i potrebno, a ne spinuje i prica o Greti i drugim stvarima koje nisu sustina.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Honey Badger said:

 

Ovo su samo tvoje konstrukcije, nemas nikakve dokaze za ovo sto pises. Ja imam sasvim oprecne utiske tvojima, Greta ne pretjeruje (nauka je podrzava), ima i cilj koji zeli da postigne (ocuvanje zivotne sredine i vrsta od izumiranja), a ne vidim ni da pravi jaz izmedju generacija - evo, ja sam tvoja generacija i blize sam Greti nego tebi. Sta milioni 'sledbenika' mogu da zamisle, ti nemas pojma.

 

Iznela sam svoje misljenje, bas kao sto i ti iznosis svoje. Ne znam samo zasto moje misljenje tako pezorativno nazivas konstrukcijama, a svoje onako blagonaklono - utiscima.

Takodjer ne znam gde si ti to do sada ziveo, pa ovo s Gretom vidis kao nesto novo, revolucionarno. Jedino sto je u ovome meni novo jeste njen nastup, i odjek tog nastupa u svetskoj javnosti. Sam problem remecenja prirodne ravnoteze pod uticajem coveka, meni je poznat odavno. Kao sto znas, ja sam jos pre 40 godina izabrala "zelenu" struku, i samo su okolnosti ucinile da se poslednjih 15 godina vise ne bavim njom. Ali u onih 25 godina, valjda sam pokupila nekakvo znanje koje mi dopusta da o Gretinom pristupu i reakcijama na njega sudim, a da mi se pri tome ne dele lekcije iz elementarnih stvari. Ako do sada nisam bila jasna, jedino sto zameram njoj i onima koji je bezrezervno podrzavaju, jeste neznanje i ostrascenost. Takav pristup je uvek kontraproduktivan, jer zamagljuje problem, umesto da pridonosi resenju. Nista ona nama nije novo otkrila, samo je stavila akcenat na jedan aspekt problema, i time automatski gurnula pod tepih sve ostale. Naravno, ne iz lose namere, nego iz neznanja. Problem nastaje, i to vrlo veliki, kad se neznanju daje toliki publicitet, pa ispadne ovo sto je ispalo.

 

4 hours ago, Honey Badger said:

 

 

Ovo je ponasanje koje nije problem korigovati i ne nanosi neku veliku stetu jer je ovo rijetki primjer ako ne i jedini. Ne moze se porediti sa krcenjem amazonskih prasuma, izljevanjem otrova u rijecne sisteme i onolike plastike u okeanima, kao i hiljadu drugih ekoloskih katastrofa koje se desavaju svaki dan sirom planete. Ovo sto ti radis, a i ostatak posta, da ne citiram, je trazenje dlake u jajetu, skretanje paznje sa pravog problema. 

 

Nije trazenje dlake u jajetu, nego uocavanje nelogicnosti i nekonzistentnosti. Ljudi koji najvise insistiraju na ekoloskim proizvodima, veganstvu i ostalom sto cini sustinu Gretinog pristupa, ne razmisljaju o tome koliko resursa prozdiru svojim nacinom zivota. Zato i moje pominjanje kvadrature u kojoj taj drustveni sloj zivi, a zbog cega sam, vidim, jos proglasena i za licemera. Ako vec moram da crtam, nije problem u kvadraturi samoj, vec u grejanju i odzavanju takvih prostora, u tonama materijala koji se u njih ugradjuju da bi se posle par godina menjali novim, o energiji koja se tu gubi i uludo trosi, a sve to koristi samo malom broju ljudi. Toliko energije koliko jedna porodica kao sto je Gretina potrosi, u drugim delovima sveta koristi visestruko vecem brojem ljudi, ali oni u tome ne vide problem, jer i ne znaju da postoji. Ne vide ga ni u tome sto dnevno kolima razvoze decu na sve strane, prelaze pri tome desetine kilometara, jer im skole i servis u okruzenju nisu po volji (o tome govori primer koji sam pomenula, i daleko od toga da je kao princip usamljen, samo je sam primer ekstreman). Ne vide problem ni u tome sto se gomila hrane kupi da bi se kasnije bacila (istekao rok trajanja, ne svidja nam se, dosadilo nam da jedemo isto, ima previse masti, nije ekolosko...), ni u tome sto se kupuje preradjeno i pakovano (tone ambalaze, vise nego same hrane!), jer se nema vremena za kupovanje na pijaci i visesatno seckanje, dinstanje, pripremanje... Ne znam treba li jos da nabrajam (mogu ako treba), ali moja je poenta u tome da ti ljudi uopste nisu svesni koliko vise energije trose i koliko vise otpada proizvode od nekih drugih ljudi koji cak i ne moraju da zive na drugom kraju sveta, vec mogu i na drugom kraju grada od njih.

I onda na te ljude upiru prstom jer jedu meso i voze se avionima. A mozda ti isti "kostaju" ovu planetu mnogo manje, jer se svakodnevno prevoze metroom i busevima, zive mnogobrojni u malom prostoru (dakle, greju se na istu energiju, da opet ne bude zabune!), kuvaju svoju hranu i pojedu je do zadnje mrvice, koriste stvari dok se ne raspadnu, pa tek onda kupuju nove... Pri tome uopste ne govorim o relacijama bogati-siromasni u onom smislu koji se obicno naziva levicarenjem, vec o razlicitim zivotnim stilovima, gde jedni u potrosnji resursa i proizvodnji otpada nikada nece sustici druge, pa makar ti drugi svi postali vegani i vozili se jedrenjacima i zmajevima.

 

4 hours ago, Honey Badger said:

 

Greta je postigla toliko da mi sada vise pricamo o ovome i mene i ne zanima pretjerano da li ona ima struje u svojih 50 kvadrata, vozi li se autom do demonstracija ili leti balonom. To jednostavno nije vazno, jer koliko god mi mozemo postici praveci mala podesavanja u nasim navikama, to mora da se mijenja odozgo da bi imalo efekta koji ima smisla. 

 

 

Jos jednom moram da se zacudim nad tim sto se u tvom okruzenju do sada nije pricalo o ovome, pa tek sad pocelo. Kod mene su ekoloska pitanja stalno na tapetu, politicke stranke se prosto otimaju o pravo prvenstva da govore o njima. Ima i promena odozgo, ali sve dok se ne dirne u neverovatno rasipnistvo manjeg broja ljudi, koji se dave u luksuzu i istovremeno upiru prstom u mesojede i ove sto nemaju sest meseci godisnje odmora da bi se klackali vozovima, ni dovoljno para da bi jedrili preko okeana. Jos ako pomenes i besomucno konzumiranje (citaj: kupovanje, pa sutra bacanje i kupovanje novog), ne daj boze da ti se omakne i kvadratura grejanog i odrzavanog prostora po glavi konzumenta, e onda si leftista i licemer, dakle gubis pravo da bilo sta kazes. pa makar to bilo potkovano s daleko vise znanja nego sto ga ima jedna ostrascena tinejdzerka.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pošto je tema naslovljena i kao uništavanje životne sredine, deo mog doprinosa istoj kreće odatle. Nisam do sada pisao ovde ali sam kampanjski pratio vaše angažovanje, što je deo mog nepopravljivog karaktera i nadam se da mi na tome nećete zameriti. 

 

Za preko 20 godina provedenih na primorju i bavljenja ribolovom otkad znam za sebe, prvi put sam upoznao ovo čudo, vatrenog crva. Kažu da hoće da ožaritm u vodi, navodno i na dodir na suvom, mada mi se nije desilo do sada. Doduše, skidao sam ga s udice otresanjem ili o kamen jer je izrazito mekan. Pitao sam se, prirodno, odakle ovo stvorenje uopšte u Jadranskom moru? Pomislio sam da je nešto ispalo iz balastnih voda, koje kruzeri i ostali veliki brodovi ispuštaju za veliki novac u crnogorsom akvatoriju, te da se vremenom namnožilo a da nema prirodnog neprijatelja. Ribe ga ne jedu, lignje, hobotnice, rakovi... Sama boja i fine bodlje, kao kod nekih sorti kaktusa, ukazuju da postoji nešto što je isključivo "za izbegavanje".  

 

Gospodintm je lešinar i to je ok, ali, odakle toliko mrtvog podvodnog sveta?

 

Dinamit. 

 

 

Fireworm.jpg

Edited by Barracuda
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Honey Badger said:

 

Odlicno si joj rekao, i ja bih isto. Vrhunac licemjerja.

 

Ja smatram da je kudikamo zdravije jesti vise povrca, a manje mesa ali nisam uopste za veganizam. Veganizam je ideologija, fuck that.

 

 

To je ok da ti smatras, ja realno necu ni da slusam moraliziranje oko moje hrane.

Jedem mesa koliko mi se dopada, samo mi treba da mi i na tu temu neki celebrety odrzi predavanje kako treba da se odreknem necega da planeti bude bolje a onda odjezdi u dalje pohode u svom jet streamu

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Honey Badger said:

Vili, mozes li molim te malo ovaj tvoj tekst razbiti u paragrafe, ne mogu ni poceti da citam kad vidim ovoliki blok.

 

Ili, daj neki kraci dajdzest. 

 

Ne moze krace, sorry, tako da ces za taj deo ostati uskracen. Problem nije tako jednostavan da se da opisati u tri reci i resiti u dva poteza. Doduse moze, ovako: meso 🤮, avioni 💩, odrasli 😡.

Tako to radi Greta, i zato su njene poruke tako pitke i lako svarljive. Ne zamaraju mozak, ne traze citanje i udubljivanje, ne ostavljaju mesta za preispitivanje i kontraargumentaciju. Neki bi rekli, pravo u sridu, jasno, koncizno i precizno. Ja bih rekla, povrsno i diletantski, potpuno u skladu s danasnjim vremenom, posebno prihvatljivo mladima, ali ne samo njima.

Kad bolje razmislim, njen nastup me podseca na nesto sto je takodjer novo na trzistu i u nasim zivotima, a dobro oslikava ovo o cemu govorimo. To je smoothie. Zasto bi neko zvakao jabuku, ljustio narandzu, umazao se do lakata sokom od breskve ili trebio  kostice iz grozdja, kad sve to moze lepo da se smucka u blenderu i proguta bez muke? Ili jos bolje, da se kupi pakovano i saspe u zeludac, u dubokom uverenju da si uradio najbolje i za sebe, i za planetu? A kolicina otpadaka od voca, koji su inace mogli biti pojedeni, kolicina samlevenih i unistenih vlakana potrebnih nasem probavnom sistemu, pa ambalaza kupljenog smoothija, struja koju blender trosi, otpad koji isti napravi kad se zameni novim, who cares?

Meni tako izgleda Gretin nastup i uopste ta ideologija - povrsno, pojednostavljeno do banalnosti, s izostavljenim mnogim vaznim aspektima.

Nadam se da je sad krace i razumljivije, mada ja ne mogu kao Greta, pa da se na glavu postavim.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi kao Greta misle da do promena dodju nekakvim "carobnim stapicem" - preko noci. To ne moze tako, osim ako ne zelimo da izazovemo neki armagedon i brzo izmumiranje milijarda ljudi. Iskljuci im struju - nece preziveti ni nedelju dana! Takvi ljudi kao Greta.

Radi se puno u svetu na razvoju i promociji odrzivog razvoja - ali to mora da ide korak po korak u etapama. Osim ako ne zelimo revoluciju?! Eto Kanbera je nedavno postali prvi vanevropski grad koji se 100 % napaja obnovljivim izvorima. A krenuli su tek pre par godina. To je jedno dostignuce.

Zatim, u razvijenim zemljama otpadne vode se obavezno preciscavaju. U kolektorima. Kod nas u Srbiji  se i u tome kasni.  U zemljama u razvoju toga nema. Reke koje prolaze kroz grad su zagadjene fekalnim vodama. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2019 at 8:00 PM, Honey Badger said:

Slazem se da je pretjerano ocekivati da covjecanstvo prestane jesti meso i da svi postanemo vegani ali mislim da nije pretjerano traziti da se potosnja hrane zivotinjskog porijekla smanji. Ne mora se krkati mesina i mast svaki dan, tri obroka dnevno. Treba samo pogledati Standard American Diet i sta je napravilo od Amerikanaca da ne bi trebalo ni ubjedjivanje. Druga stavr su resursi - unisteni eko sistemi i potrosene ogromne kolicine svjeze vode.

 

Na primjer, u pustinjama Nevade se navodnjavaju polja u kojima se uzgajaju kulture koje nikako ne bi trebalo tu uzgajati. Da ne pricam o travnjacima i golf courses u i oko Las Vegasa koji se napajaju iz rijeke Colorado, koja se prilicno iscrpila od nivoa koji je imala prije 20-50 ili 100 godina. Sta ce biti kad presusi? 

 

Vegas je samo jedan od milion primjera. Isti je slucaj sirom svijeta; Kina, Indija, Brazil i druge zemlje u razvoju, svi oni hoce da voziti automobile, putovati avionima,  jesti meso svaki dan i mijenjati garderobu kako moda nalaze. Cak i ako se broj ljudi na zemlji malo stabilizovao ili usporio rast, nije moguce da 8 milijardi ljudi uziva sve ove blagodeti.

 

Raskalasan odnos prema prirodi ne moze trajati vjecno i ako necemo svjesno pokusati promijeniti svoje navike, ne sumnjam da cemo biti na to primorani.

 

Tako da, Greta mozda malo pretjeruje sa insistiranjem da prestanemo putovati i postanemo vegani ali ne treba to njeno samo tako odbaciti. Dovoljno je od nje sto prica o tome i sto je milioni, koji do sad nisu culi, slusaju.

 

Mislim da nije pretjerano tražiti ukidanje "UK poreznih oaza" i novce iz Citya prebaciti u ekološke programe.

Da smanjimo broj stanovnika Londona za 50%?

 

Kada već želiš drugima uzeti posao...neki neka prestanu jesti meso i saditi po pustinji, drugi neka prestanu prati novce za mafijaše i diktatore planeta. Jednostavno.

Klima na dobitku.

Svima dobro? Ili nisi za tu opciju?

Ili možda razmišljaš kao klinka od 16god iz Švedske, iste te Švedske sa visokom ekološkom razinom svijesti a sve zabranjene kemikalije u EU, prebacili u Indiju?

I onda pametuju o ekologiji kao zadnji licemjerni čobani a u Indijskom "prstenu pamuka" od njihove kemije ne možeš živiti preko 35god.

Sa 35god si stari deda, zahvala kemiji iz Gretine eko-Švedske.

 

2 hours ago, Darth Bane said:

Ljudi kao Greta misle da do promena dodju nekakvim "carobnim stapicem" - preko noci. To ne moze tako, osim ako ne zelimo da izazovemo neki armagedon i brzo izmumiranje milijarda ljudi. Iskljuci im struju - nece preziveti ni nedelju dana! Takvi ljudi kao Greta.

Radi se puno u svetu na razvoju i promociji odrzivog razvoja - ali to mora da ide korak po korak u etapama. Osim ako ne zelimo revoluciju?! Eto Kanbera je nedavno postali prvi vanevropski grad koji se 100 % napaja obnovljivim izvorima. A krenuli su tek pre par godina. To je jedno dostignuce.

Zatim, u razvijenim zemljama otpadne vode se obavezno preciscavaju. U kolektorima. Kod nas u Srbiji  se i u tome kasni.  U zemljama u razvoju toga nema. Reke koje prolaze kroz grad su zagadjene fekalnim vodama. 

 

 

Čaroban štapić se pojavljuje u crtićima i bajkama, zagovaranje državne prisile, nije bajka, nije niti crtić.

Histerija i panika nisu donjeli nikada ništa dobro ali nije slučajno histerična Greta instalirana na pozornicu UN-a

Kada imaš histeriju i paniku, sigurno ti treba čvrsta ruka jednog velikog vođe da riješi probleme klime i ostalih stvari.

 

Država bi trebala odrediti što ćemo jesti, kako ćemo putovati, kako ćemo živjeti a zbog čega točno?

Zbog klime?

Pa ako se ispune Gretine želje, bolje da nas nema.

Licemjerna klinka ako je želila dobro prirodi, mogla se javiti u UN preko interneta...uštedila bi hrpu resursa i možda joj ne bi trebao brod od plastike/nafte.

K vragu, optika za internet je isto od plastike/nafte...ali što sada tu možeš

 

Kao što si napisao, znanost je jedino riješenje i klimatski katastrofičari su totalno izbacili znanost iz rasprave.

Neki čak misle da je glupo pohađati školu...Greta isto misli da je to nevažno.

Zašto bi se obrazovali i zašto bi tražili znanstvena riješenja za prirodu, kada su bolja ona riješenja totalitarne države.

 

To nema veze sa klimom, to je čisto zagovaranje totalitarizma.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, demag said:

Mislim da nije pretjerano tražiti ukidanje "UK poreznih oaza" i novce iz Citya prebaciti u ekološke programe.

Da smanjimo broj stanovnika Londona za 50%?

 

Kada već želiš drugima uzeti posao...neki neka prestanu jesti meso i saditi po pustinji, drugi neka prestanu prati novce za mafijaše i diktatore planeta. Jednostavno.

Klima na dobitku.

Svima dobro? Ili nisi za tu opciju?

Ili možda razmišljaš kao klinka od 16god iz Švedske, iste te Švedske sa visokom ekološkom razinom svijesti a sve zabranjene kemikalije u EU, prebacili u Indiju?

I onda pametuju o ekologiji kao zadnji licemjerni čobani a u Indijskom "prstenu pamuka" od njihove kemije ne možeš živiti preko 35god.

Sa 35god si stari deda, zahvala kemiji iz Gretine eko-Švedske.

 

 

Vidi ovog delegata. 

 

Dobar dan zelim i ja tebi, junace neznani. Objasni mi kako ti mogu pomoci, vrlo rado cu ti uciniti. Samo da prvo oduzmem drugima posao i zabranim meso.

 

Sto vise pisete, postaje jasnije koliko je Greta u pravu.

 

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/oct/05/romesh-ranganathan-cynical-greta-thunberg-upsetting-right-people

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Vidi ovog delegata. 

 

Dobar dan zelim i ja tebi, junace neznani. Objasni mi kako ti mogu pomoci, vrlo rado cu ti uciniti. Samo da prvo oduzmem drugima posao i zabranim meso.

 

Sto vise pisete, postaje jasnije koliko je Greta u pravu.

 

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/oct/05/romesh-ranganathan-cynical-greta-thunberg-upsetting-right-people

 

 

 

Dobar i tebi dan.

Greta je klinka od 16god a ti nisi klinac, velika je razlika.

Morao bi poznavati osnovna pravila funkcioniranja tržišta a ako ne to, onda možda i pravila funkcioniranja prirode.

A i dobro bi morao znati da su i nacistički i komunistički totalitarni režimi koristili klince u propagandne svrhe i za guranje svoje ideologije, znači ništa novo.

 

Iznositi kompletan niz laži i podvala, te to pakirati u "svemoguću i uzvišenu istinu", nije ništa novo u ljudskoj povijesti. A prebacivanje problema klimatskih promjena na ideološku razinu, najbolji je znak, kamo sve vodi.

Ali krenimo redom:

Ljudskoj vrsti nikada nije bilo bolje u povijesti ovog planeta

Hrane ima više nego ikada prije i globalni problem nije glad, nego pretilost. Više ljudi umre zbog pretilosti, nego od gladi.

Nikad nije bilo manji udio ljudi u siromaštvu, nego danas. NIKADA

 

Problem uništavanja prirode prebacivati na ideološku razinu, ne može donjeti ništa dobro a pogotovo kada se određeni problem koristi za prodavanje vlastitih ideoloških stavova.

Baš kao što paničarenje i predviđanje kataklizme, mogu izgledati marketinški efikasno ali neće riješiti problem.

 

Problemima se pristupa racionalno, metadodički i znanstveno a ne histerično, ucjenjivački, panično i apokaliptično.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, demag said:

Dobar i tebi dan.

Greta je klinka od 16god a ti nisi klinac, velika je razlika.

Morao bi poznavati osnovna pravila funkcioniranja tržišta a ako ne to, onda možda i pravila funkcioniranja prirode.

A i dobro bi morao znati da su i nacistički i komunistički totalitarni režimi koristili klince u propagandne svrhe i za guranje svoje ideologije, znači ništa novo.

 

Pusti sada mene i poznavanje pravila trzista i prirode. De da vidimo ovo:

 

Koji nacisticki/komunisticki rezim koristi Gretu u propagandne svrhe? Svedski? Masoni? CIJA? Vatikan? Soros?

 

 

17 minutes ago, demag said:

Iznositi kompletan niz laži i podvala, te to pakirati u "svemoguću i uzvišenu istinu", nije ništa novo u ljudskoj povijesti. A prebacivanje problema klimatskih promjena na ideološku razinu, najbolji je znak, kamo sve vodi.

 

Mozes li nam navesti te lazi i podvale koje se pakiraju u svemogucu i uzvisenu istinu i objasniti prebacivanje problema klimatskih promjena na ideolosku razinu?

 

19 minutes ago, demag said:

Ali krenimo redom:

Ljudskoj vrsti nikada nije bilo bolje u povijesti ovog planeta

Hrane ima više nego ikada prije i globalni problem nije glad, nego pretilost. Više ljudi umre zbog pretilosti, nego od gladi.

Nikad nije bilo manji udio ljudi u siromaštvu, nego danas. NIKADA

 

Problem uništavanja prirode prebacivati na ideološku razinu, ne može donjeti ništa dobro a pogotovo kada se određeni problem koristi za prodavanje vlastitih ideoloških stavova.

Baš kao što paničarenje i predviđanje kataklizme, mogu izgledati marketinški efikasno ali neće riješiti problem.

 

Problemima se pristupa racionalno, metadodički i znanstveno a ne histerično, ucjenjivački, panično i apokaliptično.

 

Tako je, nikada nije bilo bolje nego je sada i problem je pretilost. O tome se i radi. Proizvodimo daleko vise nego je potrebno i osim sto skodi nama samima (pretilost), opterecuje prirodu i okolis do pucanja, izumiranja, kataklizme. 

 

Najnoviji State of Nature Report 2019, objavljen juce kaze da je od 1970 u UK:

 

  • 15 per cent of species under threat of extinction and 2 per cent of species have already gone for good
  • Average abundance of wildlife has fallen by 13 per cent with the steepest losses in the last ten years 
  • 41 per cent of UK species studied have fallen and 133 species have already been lost from our shores 
  • Butterflies and moths, down 17 per cent and 25 per cent respectively. Numbers of high brown fritillary and grayling butterflies, have fallen by more than three quarters 
  • The average amount of mammals has fallen by 26 per cent and the wild cat and greater mouse-eared bat are almost extinct

Ovo je samo u UK, gdje su ostale razvijene zemlje, a gdje zemlje u razvoju koje i nemaju mogucnosti i know-how ni da naprave ovakav report?

 

Mozemo mi o gubitku trzista i poslova, ekonomiji ali ova djeca koja izlaze na ulice se bune zato sto pobismo sve zivo i sto ce naslijediti mrtvu prirodu, a onda nece biti ni ekonomije.

 

Ja ne kazem da imam rjesenje ali nastaviti kako se radilo zadnjih 50 ili 70 godina nece moci jos dugo. Ekonomija se moze preusmjeriti i na druge industrije, ne mora sve biti na bazi plastike i otrova.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:

 

Ne moze krace, sorry, tako da ces za taj deo ostati uskracen. Problem nije tako jednostavan da se da opisati u tri reci i resiti u dva poteza. Doduse moze, ovako: meso 🤮, avioni 💩, odrasli 😡.

Tako to radi Greta, i zato su njene poruke tako pitke i lako svarljive. Ne zamaraju mozak, ne traze citanje i udubljivanje, ne ostavljaju mesta za preispitivanje i kontraargumentaciju. Neki bi rekli, pravo u sridu, jasno, koncizno i precizno. Ja bih rekla, povrsno i diletantski, potpuno u skladu s danasnjim vremenom, posebno prihvatljivo mladima, ali ne samo njima.

Kad bolje razmislim, njen nastup me podseca na nesto sto je takodjer novo na trzistu i u nasim zivotima, a dobro oslikava ovo o cemu govorimo. To je smoothie. Zasto bi neko zvakao jabuku, ljustio narandzu, umazao se do lakata sokom od breskve ili trebio  kostice iz grozdja, kad sve to moze lepo da se smucka u blenderu i proguta bez muke? Ili jos bolje, da se kupi pakovano i saspe u zeludac, u dubokom uverenju da si uradio najbolje i za sebe, i za planetu? A kolicina otpadaka od voca, koji su inace mogli biti pojedeni, kolicina samlevenih i unistenih vlakana potrebnih nasem probavnom sistemu, pa ambalaza kupljenog smoothija, struja koju blender trosi, otpad koji isti napravi kad se zameni novim, who cares?

Meni tako izgleda Gretin nastup i uopste ta ideologija - povrsno, pojednostavljeno do banalnosti, s izostavljenim mnogim vaznim aspektima.

Nadam se da je sad krace i razumljivije, mada ja ne mogu kao Greta, pa da se na glavu postavim.

 

Ti Vili, napravis pretpostavku kao da je neprikosnovena istina i oko toga napises traktat na koji treba da se odgovara stavka po stavka. 

 

Greta Thurnberg je neko ko je uspio proturiti tu poruku ozbiljnije i masovnije od tebe i svih drugih kojima je to posao i ne moze drugacije nego da se pojednostave, da bi svako mogao dokuciti o cemu se radi. To rade i politicari, nije nista novo.

 

Ona ne mora biti bezgresna i da zna sve. Skoro je nemoguce je u danasnjem svijetu uraditi bilo sta, a da ti pc policija ne nadje makar nesto za sta ce se uhvatiti i drzati za zlo. 

 

Kada kazes da se ogromne kolicine hrane bacaju, da li je problem u njima ili je problem mozda sto je hrana toliko jeftina da se bacanje moze priustiti neosjetno po budzet. Trebna malo sagledati prioritete i siru sliku po mogucnosti jer zakeranjem se nece postici nista.

 

Ja smatram da je Greta za kratko vrijeme postigla veliku stvar, da ne kazem, vise od tebe koja mases nekom diplomom, a to je da se u diskusiju ukljucuju i oni koji su do sad bili nezainteresovani i mozda eventualno dodje do nekakvog rjesenja, mada sam ja duboko skeptican glede toga.

 

Vjerujem da cemo se prije poubijati i pocrkati, nego se dogovoriti da nesto promijenimo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Darth Bane said:

Stice se utisak da je Greta vise proizvod ambicije njenih roditelja. Oba radili u industriji zabave, posto Greta verovatno ne moze da radi u istoj bransi onda su joj nasli ulogu ekoloskog aktiviste - jer je to odranije pomalo zanimalo. 

 

Tu su se silno zayebali. Nisam pogledao spot, mora da je neka patetika, sudeći prema Trampovim i Putinovim reakcijama, došla im je kao kec na 11.

 

Upravo revolt prema takvima koji su je isturili je izglasao Trampa a Putina čini podnošljivim. Lepo su to iskoristili da tom injekcijom bezveznog oblakovštva zabave svoju glasačku bazu. Pa i da dobiju nove pristalice.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Pusti sada mene i poznavanje pravila trzista i prirode. De da vidimo ovo:

 

Koji nacisticki/komunisticki rezim koristi Gretu u propagandne svrhe? Svedski? Masoni? CIJA? Vatikan? Soros?

 

 

 

Mozes li nam navesti te lazi i podvale koje se pakiraju u svemogucu i uzvisenu istinu i objasniti prebacivanje problema klimatskih promjena na ideolosku razinu?

 

 

Tako je, nikada nije bilo bolje nego je sada i problem je pretilost. O tome se i radi. Proizvodimo daleko vise nego je potrebno i osim sto skodi nama samima (pretilost), opterecuje prirodu i okolis do pucanja, izumiranja, kataklizme. 

 

Najnoviji State of Nature Report 2019, objavljen juce kaze da je od 1970 u UK:

 

  • 15 per cent of species under threat of extinction and 2 per cent of species have already gone for good
  • Average abundance of wildlife has fallen by 13 per cent with the steepest losses in the last ten years 
  • 41 per cent of UK species studied have fallen and 133 species have already been lost from our shores 
  • Butterflies and moths, down 17 per cent and 25 per cent respectively. Numbers of high brown fritillary and grayling butterflies, have fallen by more than three quarters 
  • The average amount of mammals has fallen by 26 per cent and the wild cat and greater mouse-eared bat are almost extinct

Ovo je samo u UK, gdje su ostale razvijene zemlje, a gdje zemlje u razvoju koje i nemaju mogucnosti i know-how ni da naprave ovakav report?

 

Mozemo mi o gubitku trzista i poslova, ekonomiji ali ova djeca koja izlaze na ulice se bune zato sto pobismo sve zivo i sto ce naslijediti mrtvu prirodu, a onda nece biti ni ekonomije.

 

Ja ne kazem da imam rjesenje ali nastaviti kako se radilo zadnjih 50 ili 70 godina nece moci jos dugo. Ekonomija se moze preusmjeriti i na druge industrije, ne mora sve biti na bazi plastike i otrova.

 

Naravno da se klinci bune, klinci misle da su uređaji sa kojim fotkaju, tvitaju, lajkaju, proizveli patuljci a dostavio Djed Božičnjak sa saonicama koje vuku sobovi.

Klinci kao klinci, lagano je manipulirati sa njima. Greta jednako tako misli da su karbonska vlakna za njenu jahtu, izrasla u bakinom vrtu na sjeveru Švedske.

Zašto se jednu klinku koristi za dizanje panike i histerije, ostavimo za sada.

 

Stavovi iz Green New Deala, koja propagira i Greta su čisto rušenje slobodnog tržišta.

A kada ljudi ostanu bez posla i primanja, svaka ekološka tema će postati nevažna. To je činjenica.

 

Ne nastavlja se kao prije, nego su se stvari bitno poboljšale, pogotovo u razvijenim državama, USA, EU, itd.

Razvijaju se tehnologije, ulažu se resursi, kolektori, reciklaža, planiranje, geoing itd.

Nije isto Fićek iz 60ih i nova Toyota Yaris hibrid. Napredak je strašan.

 

Prirodu treba upoznati, shvatiti njeno funkcioniranje.

Od pjeska Sahare, koji nošen jakim vjetrovima gnjoji prostranstva Amazonske prašume, preko raznih močvara, šuma, oceana. Savršen mehanizam.

Više štete može napraviti nekontrolirano i panično širenje na Saharu sa solarnim panelima ili postavljanje vjetroelektrana na Velebit, nego termoelektrana na ugljen.

Više štete za prirodu možeš napraviti regulacijom toka rijeke, nego proizvodnjom i uporabom plastike.

 

Zato se treba oslanjati na znanost a ne na histeriju i paniku.

Edited by demag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, demag said:

...

Prirodu treba upoznati, shvatiti njeno funkcioniranje.

Od pjeska Sahare, koji nošen jakim vjetrovima gnjoji prostranstva Amazonske prašume, preko raznih močvara, šuma, oceana. Savršen mehanizam.

Više štete može napraviti nekontrolirano i panično širenje na Saharu sa solarnim panelima ili postavljanje vjetroelektrana na Velebit, nego termoelektrana na ugljen.

Više štete za prirodu možeš napraviti regulacijom toka rijeke, nego proizvodnjom i uporabom plastike.

 

Zato se treba oslanjati na znanost a ne na histeriju i paniku.

 

I onda Kina, više ne prihvata junk (kompresovane plastične boce) na svojim brodovima koji se vraćaju nazad prazni, koji su u prvom smeru nosili izvoz u Ameriku.

Niko više ne zna šta da radi sa tom ambalažom.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Yoyogi said:

 

I onda Kina, više ne prihvata junk (kompresovane plastične boce) na svojim brodovima koji se vraćaju nazad prazni, koji su u prvom smeru nosili izvoz u Ameriku.

Niko više ne zna šta da radi sa tom ambalažom.

 

Iz Kine, Indije i Nigerije, najviše plastike završava u oceanima.

U EU i USA se plastika reciklira i zbrinjava.

 

Ekološki standardi u USA i EU su ipak napredniji u odnosu na Aziju i Afriku.

 

Bolje zbrinjavati plastiku, nego napraviti največu branu na svijetu, koja više energije potroši na čišćenje mulja rijeke, nego što proizvede struje za stanovništvo.

Hidrocentrala "Tri klanca" je najbolji primjer, političke gluposti i prisile.

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

Greta nije pala s Marsa i hiljade sledbenika sa svetskih trgova nisu njeni licni sledbenici vec potvrda i podrska ideji rodjenoj pre Gretinog aktivizma. Dopada mi se na koji nacin autorka teksta suprotstavlja 2 ikone sadasnjeg trenutka, Gretu i Trampa: 

https://pescanik.net/greta-tunberg-kao-anti-tramp/?fbclid=IwAR3AYt2U8M6jEV53-ycDt44aRBdy_nbG5cMuzYHYkQeYPPhr8LrgEcSCC1c

 

Kada sam prvi put videla njene fotografije, neodoljivo me je  potsetila na bice iz vilinskog sveta,  lako bih mogla da je zamislim na grmu ruze....a onda su pale reci koje me ni posle toliko dana ne ostavljaju: "How dare you". Pa sam se setila Zolinog "Optuzujem..." 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima i pozitivnih vijesti:

Dutch inventor says his ocean cleaning boom is working

After a series of setbacks, a system for catching plastic floating in the Pacific between California and Hawaii is now working, its Dutch inventor said Wednesday.

Boyan Slat, a university dropout who founded The Ocean Cleanup nonprofit, announced that the floating boom is skimming up waste ranging in size from a discarded net and a car wheel complete with tire to chips of plastic measuring just 1 millimeter.

The results are promising enough to begin designing a second system to send to the Great Pacific Garbage Patch, an area of floating plastic trash twice the size of Texas, Slat said.

But he sounded a note of caution, saying “if the journey to this point taught us anything it is that it's definitely not going to be easy.”

 

...

 

Samo da prestane sa zagadjivanjem i mozda bi se moglo i ocistiti. 

 

Danas u supermarketu vidim da su ukinuli plasticne kesice za rinfuzno povrce. Prvo su zabranili slamke, sada i male plasticne kese.

 

Sve se cini nekako neefektivno i zaludo.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2019 at 5:22 PM, Honey Badger said:

 

Slazem se donekle sa boldovanim, treba i tako, mada bez legislature to nece daleko. Slaba je motivacija kada nekome da pripazi na okolinu ako kazes da izumiru musice i neke ptice na morskim grebenima. Kad flasa vode bude kostala 20 eura, onda ce mnogima doci iz dupeta u glavu. Jedino sto onda mozda bude kasno.

 

 

Svakako da je slaba motivacija ici i pricati okolo sta se desava i sta da se radi, no postoje daleko mocniji pristupi motivisanja nekoga da uradi nesto, a da to nije legislatura. Posto si napisao drugim forumasima da ne volis da citas dugacke postove, gledao sam da sazmem ovo i stavljao sam neke tacke dole za dodatne argmente koja ne moras da citas, ali stoje tu za ostale korisnike koji citaju.

 

Kao sto rekoh, legislatura ljudima prvo pada na pamet jer je najlakse resenje. Imamo neki problem -> uvesti zakon i kazne -> problem resen. Ne ide to bas tako i nije to tako jednostavno, svedoci smo da brojni zakoni cesto ne mogu da rese neki problem ili da izazivaju novi. Pritom, mi ovde pricamo vec o celom svetu (posto klimatske promene pogadjaju sve), globalizovanom i multikulturnom sa oko 200 drzava i organizaciji i logistici kako uskladiti zakone kod svih da rade posao, a ne mogu se uskalditi oko jednostavnih pitanja kao sto su osnovna ljudska prava (videti islamske zemlje, pa i Srbiju). 


Da spomenem jedan od tih pristupa, nazovimo ga kulturni inzenjering (ili memetski inzenjering, kako bi neki rekli aludirajuci na genetski inzenejring, posto su meme uzimaju kao jedinice kulturne evolucije kao sto su geni bioloske).

Ovo sve sto pises moze da se nazove kao kultura (necije ponasanje, stavovi, uverenja, prakse itd). Kada posmatramo ljudsko drustvo videcemo brojne slojeve, ali donji sloj koji je temlj drustva jeste kultura koja gradi sve ovo iznad (porodicu, komsijske odnose, odnos prema prirodi, privredu, trziste, drzavu, politiku). Tvoj pristup* je od gore na dole, ti kreces od gornjeg sloja u vidu politike i zakona da bi menjao neciju kulturu, no suprotan pravac je daleko mocniji i ucinkovitiji, kada promenis kulturu. Tu recimo spadaju i religije, kad vec spominjes ishranu, islam je menjao ishranu ljudi kroz istoriju, hriscanstvo necije seksualno ponasanje sa poligamije na monogamiju itd. 

 

To ne znaci da treba da se smisli nova religija da bi ljudi postali odgovorni prema prirodi (takvih religija vec ima u vidu neopaganizma), vec samo navodim primer kako kultura (kultivisanje, gajenje neceg) moze biti mocnija i predstavlja jedan od tih bottom-up pristupa evolutivnog karaktera.

 

Dakle, sam proces motivacije i usmeravanje necijih zelja na neko ponasanje na duzi rok (a klimatske promene jesu nesto na duzi rok) se najbolje odvija promenom kulture ili izgradnjom nove. 

 

*Tvoj top-down pristup donekle podseca na americke intervencije po Bliskom Istoku koje su prilicno fejlovale, ali ne toliko zbog same zamisli, vec zbog tamosnje kulture, posto iste takve intervencije u Japanu i Nemackoj tokom i nakon II sv. rata nisu fejlovale. Razlog lezi jer su Japan i Nemacka vec imali nekog kulturnog iskustva sa demokratijom i kapitalizmom, pa su lako mogli da prihvate americko instaliranje istih u odnosu na Avganistan i Irak.  Isti slucaj sa Srbijom, satro uveli liberalnu demokratiju i kapitalizam, EU zakone itd, a to mrtvo slovo na papiru, dok u praksi korupcija, kriminal i diktatura na svakom koraku. A to je tako jer ovdasnja kultura nikad nije imala valjanu priliku da se upozna sa evropskim vrednostima. 

Edited by Veshtodel
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...