Jump to content

Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine


...

Recommended Posts

10 hours ago, Darth Bane said:

Ovo pre svega nije bas sasvim tacno. Ako pogledamo tehniku starih RImljana, recimo : oni su imali parno grejanje podova! U ono vreme : 1 i 2 vek nase ere. Cinjenica je da je sa propascu Rima ljudska civilizacije otisla nekoliko vekova nazad, i dugo se nije oporavila. Moze se reci da su ljudi tek u 19 veku dostigli tehnicki i tehnoloski Stare Rimljane. 

 

Pa i ti Rimljani su valjda koristili neke resurse za izgradnju svojih tehnoloskih dostignuca, krcili sume, ubijali zivotinjske vrste, menjali landscape. Pritom, ovo da su ljudi u 19. veku dostigli tehnoloski Stare Rimljane uopste nije tacno, tipicna goticka dark age fora da je srednji vek bio neka primitivna pustos.

 

No, nije u tome poenta onog sto je bohumilio napisao, vec je sasvim lepo precizirao da savremena tehnoloska civilizacija podrazumeva iscrpljivanje, koriscenje i upravljanje prirodom sto za rezultat ima poboljsanje necijeg zivota, pocev od zivota svih nas ovde koji diskutujemo preko tehnoloskih spravica dobijenih isrcpljivanjem resursa i prirode u udobnim, mirnim i prijatnim domovima. Ako je neko spreman da se odrekne tehnoloske civilizacije, srecan mu put povratka u prirodu i borba sa prirodnim pretnjama od bolesti do nestasice hrane.

Edited by Veshtodel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Veshtodel said:

 

Pa i ti Rimljani su valjda koristili neke resurse za izgradnju svojih tehnoloskih dostignuca, krcili sume, ubijali zivotinjske vrste, menjali landscape. Pritom, ovo da su ljudi u 19. veku dostigli tehnoloski Stare Rimljane uopste nije tacno, tipicna goticka dark age fora da je srednji vek bio neka primitivna pustos.

 

No, nije u tome poenta onog sto je bohumilio napisao, vec je sasvim lepo precizirao da savremena tehnoloska civilizacija podrazumeva iscrpljivanje, koriscenje i upravljanje prirodom sto za rezultat ima poboljsanje necijeg zivota, pocev od zivota svih nas ovde koji diskutujemo preko tehnoloskih spravica dobijenih isrcpljivanjem resursa i prirode u udobnim, mirnim i prijatnim domovima. Ako je neko spreman da se odrekne tehnoloske civilizacije, srecan mu put povratka u prirodu i borba sa prirodnim pretnjama od bolesti do nestasice hrane.

Nije problem ovde  odricanje tehnoloske civilizacije i tehnoloskog napretka, vec zapravo u (ne)koriscenju savremenih dostignuca da bi se preslo sa prljavih tehnologija (dizel, ugalj, nafta, gas - jednom recju: ugljovodonici) na cistiju tehnologiju (pre svega elektricne automobile i obnovljive izvore energije). Ugljovodonici I SUS-motori su nam pomogli da stignemo dotle dokle smo stigli - sada je vreme za nesto novo, savrmenije i efikasnije! I pre svega cistije! Ako ostavimo po strani i izduvne gasove - elektricni automobili bi nam doneli i mnogo manje buke - sto je u prenaseljenim gradovima od po 10-20 miliona stanovnika takodje jako bitan problem. 

I ko onda sprecava tehnoloski progress: oni koji zahtevaju koriscenje savremenih dostignuca da bi se phase-out ugljovodonici do kraja veka, ili oni koji su jos ucaureni u ugljovodonike i SUS motore i smatraju da oni nemaju alternative?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Nije problem ovde  odricanje tehnoloske civilizacije i tehnoloskog napretka, vec zapravo u (ne)koriscenju savremenih dostignuca da bi se preslo sa prljavih tehnologija (dizel, ugalj, nafta, gas - jednom recju: ugljovodonici) na cistiju tehnologiju (pre svega elektricne automobile i obnovljive izvore energije).

 

Ako nov prosečan automobil emituje 100 jedinica zagađenja po kilometru, pretvoren u električni bi emitivao:

 

55 jedinica u Francuskoj gde se struja za njegove baterije pravi u nuklearkama;

120 jedinica u Kini gde se struja za baterije pravi u termoelektranama. Jos, Kina ima 5 puta više automobila nego Francuska stanovnika.

 

A planeta jedna, ne možeš da navučeš zavesu oko Francuske da joj ne ulazi dim iz Kine.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Nije problem ovde  odricanje tehnoloske civilizacije i tehnoloskog napretka, vec zapravo u (ne)koriscenju savremenih dostignuca da bi se preslo sa prljavih tehnologija (dizel, ugalj, nafta, gas - jednom recju: ugljovodonici) na cistiju tehnologiju (pre svega elektricne automobile i obnovljive izvore energije). Ugljovodonici I SUS-motori su nam pomogli da stignemo dotle dokle smo stigli - sada je vreme za nesto novo, savrmenije i efikasnije! I pre svega cistije! Ako ostavimo po strani i izduvne gasove - elektricni automobili bi nam doneli i mnogo manje buke - sto je u prenaseljenim gradovima od po 10-20 miliona stanovnika takodje jako bitan problem. 

I ko onda sprecava tehnoloski progress: oni koji zahtevaju koriscenje savremenih dostignuca da bi se phase-out ugljovodonici do kraja veka, ili oni koji su jos ucaureni u ugljovodonike i SUS motore i smatraju da oni nemaju alternative?

 

 

 

Ja nemam ništa protiv, sviđa mi se BMW i3...cijena i opseg kretanja sa jednim punjenjem su problem

 

Cijena će polagano prema dolje a povečavat će se opseg kretanja sa jednim punjenjem, zašto si nestrpljiv?

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, bohumilo said:

Vi ste slobodni da verujete u Stigmate Svete Grete ako zelite, ali ovo su zvanicni podaci UN-a i Svetske banke

 

https://ourworldindata.org/extreme-poverty

 

 

...o cemu bi trebalo da se informisete, jer je to najveca i najlepsa humanisticka prica ikada ispricna - i odigrava nam se pred ocima, iz dana u dan...

 

I nije njih niko 'gurnuo u siromastvo', ekstremno siromastvo je bilo prirodno ljudsko stanje kroz celu istoriju do pojave prosvetiteljstva, kapitalizma i industrijske revolucije, to je bila cela poenta mog prethodnog posta.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ta vrsta idiotizma nije nikakva buduca mogucnost, pojava je odavno tu, recimo ove godine ste imali dva teroristicka napada, jedan u Novom Zelandu i jedan u Teksasu, izvedena od strane ljudi koji su se eksplicitno deklarisali kao 'ekoloski fasisti', posebno je bio zanimljiv ovaj slucaj iz Krajstcerca, posto je lik u svome manifestu bukvalno prepisao ogroman deo politickog programa 'progresivnih' (tacnije bi bilo reci 'regresivnih', jer se zapravo zalazu za povratak u feudilizam, i njihova politicka ideologija potice iz feudalnog otpora kapitalizmu) politickih struja sa zapada - od ekoloskog fundametalizma do ekonomskog socijalizma, i na to dodao mrznju prema ljudima ne-evropskog porekla.

 

U medijima je mozda najprominentniji bio slucaj Teda Kaczynskog-Unabomber-a, profesora sa Berklija koji je postao eko-terorista (sluzi nekoliko dozivotnih robija u zatvoru), ali on je barem bio dosledan u svojim anticivilizacijskim stavovima posto je se bio odmentnuo u sumu i tamo kovao svoje zlocinacke planove i pravio bombe, ali postoje brojni drugi slucajevi, npr. Daniel McGowan, Paul Watson, organizacije kao sto su Earth First, pa cak i Greenpace koji je, npr, javno podrzavao teroriste koji su u jugoistocnoj Aziji unistavali polja GMO zlatne rize, koja je dizajnirana da resi problem nedostatka vitamina A u tom delu svetu, koji svake godine ubije 2 miliona ljudi i izazove slepocu pola miliona dece (i to u siromasnom delu sveta - za ovo Sveto Dete isto nije culo?) - tako da ovo predstavlja bas ekstreman primer bezocnosti i antihumanizma eko-religije.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ovo me dobro nasmeja, zato sto nesrecna konobarica (koja, ruku na srce, nije poznatao kao 'najostrija olovka u kutiji') uopste ne moze da provali da li je zena troluje ili je stvarno njen verni sledbenik, zato sto je konobarica poznata po svojim nehumanim stavovima po pitanju beba, da lekari imaju pravo da ucmekaju cak i zivo rodjenu decu ako je majka hteli da ih pobaci ('hartbit zakon'), ili da sada nije dobro vreme za radjanje dece zbog 'klimatskih promena', jer su bebe mnogo opasne za klimu i za ekologiju - i u njenoj ideologiju drzavne kradje i preraspodele to jeste tako, jer dodatni covek predstavlja nova gladna usta, novi broj u redu za drzavni lebac. Ja pak blizu k srcu drzim dijametralno suprotnu filozofiju, onu koju je reflektovao Ted Baxter iz starog 'The Mary Tyler Moore Show' sitkoma kada je odlucio da doprinese problemu prenaseljenosti tako sto ce imati sestoro dece - pa se nada da ce neko od njih resiti problem prenaseljenosti; dakle, ljudi su proizvodjaci (osim ako ne zive u socijalizmu), ljudska genijalnost resava probleme, ekonomski (naucni, tehnoloski i civilizacijski) napredak je jedina sansa za opstanak i procvat ne samo ljudske zajednice, nego i za resavanje ekoloskih problema, dakle za unapredjenje uslova celog zivog sveta na planeti.

Ja bih se zadrzao na ovo u vezi radjanja: zapravo problem je kompleksniji jer imamo dva dijametralno suprotna trenda: imamo negativan natalitet i smanjenje broja stanovnika u Zapadnim zemjama ( tu spada i Srbija) i previsoki natalitet u oniim najsiromasnijim zemljama i regionima sveta. Recimo procene su da ce Afrika, u nekoj perspektivi u drugoj polovini 21 veka po broju stanovnika dostici Aziju! Imacemo dva "superkontinenta" : Afriku i Aziju sa po 4.5 milijardi ljudi. Dakle, te zemlje sa previsokim natalitetom - morace da se suoce sa problemom kako da ga smanje, dok ce zemlje sa negativnim natalitetom morati da nadju nacina kako da stimulisu stanovnistvo da radja malo vise dece. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ako nov prosečan automobil emituje 100 jedinica zagađenja po kilometru, pretvoren u električni bi emitivao:

 

55 jedinica u Francuskoj gde se struja za njegove baterije pravi u nuklearkama;

120 jedinica u Kini gde se struja za baterije pravi u termoelektranama. Jos, Kina ima 5 puta više automobila nego Francuska stanovnika.

 

A planeta jedna, ne možeš da navučeš zavesu oko Francuske da joj ne ulazi dim iz Kine.

Pa zato se mora ici na kombinaciju : elektroautomobili plus obnovljivi izvori. Ili bar veci udeo obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji elektricne energije.

Drugo, dizel motori oslobadjaju ne samo CO i CO2, vec i aldehide  i "diesel particulates" koji su jako stetni za ljudski organizam - pogotovo ovi "diesel particulates" -

to je oblast jos nedovoljno poznata u kojoj meri su stetni! Sada, ako vozis kroz neku pustaru Arizone , ili Zapdne Australije , to nije veliki problem. Ali u prenaseljenim gradovima, gde 

se svakodnevno koriste milioni automobila na relativno malom prostoru, koncentacije ovih stetnih materija su visoke. A  kod benzinaca je posebno opasno olovo! 

E, sada, tehnologija postoji kojom se moze sve to prevazici i preci na relativno cistu energiju, ili cistiju od dosadasnje , ili manje prljavu - kako hocete …. ali onda se mi tu 

nadjacavamo I  zajebavamo : te ne moze, te se ne isplati , te nema nikakvih poremecaja klime … itd. Ja Kazem : mozda nema poremecaja klime, ali definitivno ima poremecaja nekih (zapravo mnogih!)biodiverziteta! Sirom planete! 

E, sada, slazem se da ne moze to sve da stane i promeni se preko noci, carobnim stappicem, ali treba postici jedan koncenzus i reci kuda idemo! 

Treba jedan "commitment" - te da se kaze: do 2030  - 50 % iz obnovljivih izvora, 50 % proizvedenih automobila da budu na elektricni ili hibridni pogon, svi gradovi da 

imaju kolektore za preciscavanje fekalnih voda itd. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Veshtodel said:

No, nije u tome poenta onog sto je bohumilio napisao, vec je sasvim lepo precizirao da savremena tehnoloska civilizacija podrazumeva iscrpljivanje, koriscenje i upravljanje prirodom sto za rezultat ima poboljsanje necijeg zivota, pocev od zivota svih nas ovde koji diskutujemo preko tehnoloskih spravica dobijenih isrcpljivanjem resursa i prirode u udobnim, mirnim i prijatnim domovima. Ako je neko spreman da se odrekne tehnoloske civilizacije, srecan mu put povratka u prirodu i borba sa prirodnim pretnjama od bolesti do nestasice hrane.

 

Pitanje i za @bohumilo

 

Ovo što pišeš jeste tačno, mislim da to niko ne spori. Tehnološka (r)evolucija jeste iscrpela i iskoristila prirodu, da bismo mi lepše živeli. Ali, mora li to da bude tako iskljčivo? Ovo što Bane pita je po meni sasvim smisleno. Zašto ne bi tehnologija dalje napredovala i stvorila vremenom bolje izvore energije od onih koje imamo sada? Ja nisam nešto ubeđen da su današnji obnovljivi izvori energije toliko (kada se u ukupnom učinku i broju što ljudskih, što životinjskih žrtava gleda, kao i u vidu klimatske neutralnosti) bolji od trenutnih, ali možda su oni samo korak do nekog sledećeg pronalaska. 

 

Međutim, mene kod vas dvojice kopka nešto sledeće. Naime, za mene su antropogene klimatske promene, po sadašnjim naučnim saznanjima, činjenica. Kao i to da je zemlja okrugla. Niko do sada nije uspeo da me razuveri u to, tj. da mi pokaže kako rad hiljada naučnika nije tačan.

 

Ako pođemo od prethodne dve pretpostavke, dolazimo do pitanja, kako biste vi te dve sukobljene stvari rešili? Na nekoj od prethodnih strana je bohumilo naveo:

 

On 9/26/2019 at 6:20 PM, bohumilo said:

Neupitna je cinjenica da je cista okolina potreba viseg reda, tj. zabava za ljude u bogatom svetu koji su zadovoljili svoje prece, egzistencijalne potrebe, koji imaju da jedu, koji imaju gde da spavaju i na sta da se greju, koji imaju pristup osnovnoj medicinskoj zastiti, koji mogu sebi da prisute da im se deca skoluje a ne da rade itd - sto su sve stvari koje obezbedjuje ekonomski rast i razvoj koji klimatska velikomucenica Sveta Greta odbacuje  - a tek onda dolazi briga za okolis.

 

Ja ne bih baš to tako nazvao, jer ako pođemo od pretpostavke da te osnovne egzistencijalne potrebe, kroz industriju i tehnološki razvoj, dovode do klimatskih promena, onda će vremenom i ta potreba višeg reda postati potreba prvog reda jer će dalji neumitni tehnološki razvoj nerazvijenih zemalja dovesti do takvih klimatskih promena koje će i u ovim naprednijima, koji danas žive u blagostanju, neumitno obrnuti proces i kod njih dovesti ponovo do buđenja tih egzistencijalnih potreba. Da li to znači da treba da čekamo da sve zemlje sveta dostignu stupanj razvoja jedne USA (što je utopija) ili da čekamo da nas ovakav industrijski i ekonomski razvoj odvede u ekološku, a samim tim i ekonomsku katastrofu, pa da reagujemo? Ima li neko rešenje između?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Ne sekirajte se, ostavljam vam sav taj vas vrli novi svet u nasledje.  

To sto ste u vecini ne znaci da ste u pravu.

 

Pa ko je u većini i što ti nisi u pravu? Pa ovde se čita dosta utopije i nebeskih razmišljanja. Čak će pre biti da sam ja taj koji je u manjini, sa fizičkim i tehničkim činjenicama i stavljeno u perspektivu a ne histerija medija željnih senzacije i rejtinga.

Link to comment
Share on other sites

Tu "histeriju medija zeljnih senzacija i retjhtinga" takodje smatram ekoloskim djubretom, nuz proizvodom savremene civilizacije. Uz sve ostale miropomazane atribute tehnoloske superiornosti ....ne mogu da se setim koji, tek, jedan anticki filozof je rekao da je covek mera svih stvari. Pa, sigurna sam da smo izgubili tu "meru"....

Ova teme je najmanje pitanje ko ce i koliko da radja (u vreme mog punoletstva slavili smo rodjenje 4 milijarditog stanovnika a danas - 7, za samo 50 godina?) da li nas fosilna goriva ubijaju ili ne - kroz ovu temu se prelama pitanje staro milenijumima - zasto smo tu, koji je smisao a ne svrha nasih egistencija? Kada na to odgovorimo, i tehnikalije ce biti resene, uz svesrdnu pomoc postene i odgovorne nauke. Ne osporavam pravo svakoj generaciji da daje svoj odgovor na ova pitanja ali moram da kazem da mi se odgovori generacija koja danas dominiraju ovim svetom - ne dopadaju. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Pletilja said:

Tu "histeriju medija zeljnih senzacija i retjhtinga" takodje smatram ekoloskim djubretom, nuz proizvodom savremene civilizacije. Uz sve ostale miropomazane atribute tehnoloske superiornosti ....ne mogu da se setim, tek, jedan anticki filozof je rekao da je covek mera svih stvari. Pa, sigurna sam da smo izgubili tu "meru"....

 

Prvo, da kažem da se izvinjavam Zoran59 koji zna šta je rentgen da ga nisam pomenuo kao nekoga ko se u to razume.

 

A tebi, mogu da kažem da se sa tobom slažem. Bila je knjiga "When water went on sale", napadala je flaširanu vodu, zbog čega te silne plastične bočice, u stotinama milijardi primeraka godišnje. Ta knjiga je tvrdila da je česmovača 3,000 puta jeftinija i ništa lošija.

 

Video sam neki foto sa prijemnog ispita na ETF u Beogradu. Svi kandidati su imali flašicu vide na svom stolu. Ja to nisam nikada pre video. Da nisu bili žedni za vreme ispita? To mene niko nije pitao nego uradi zadatke.

 

Ko god je roditelj, seća se da beba plače dok je kupaju. Osim, ako joj daš nešto, da dok je drugi rade, ona nešto ima i poseduje. Mali peškirić, čak i "vileda" krpu, samo da nešto ima nešto u rukama za šta da se uhvati. Tako meni izgleda sveobuhvatno posedovanje bočica vode.

 

Tako i bezvezno kupovanje vode u plastici i bezrazložno generisanje smeća idu uz to što ti reče:  jedan anticki filozof je rekao da je covek mera svih stvari.

 

Čovek, takav je kakav je.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GlennGould said:

@Yoyogi

 

Si u JAP i  na bezbednoj distanci od tifona? Prenesi nešto ako ima. 

 

Hvala za pitanje, prošli smo neočekivano jeftino.

 

Prođe meni tajfun broj 19 za ovu godinu. Bio je je kao običan kišan dan. Ja sam u ovom crvenom krugu.

 

2019typhoon19.jpg

 

Tokyo je nayebao.

Na terenu, zatvorene robne kuće, radnje, firme rekle zaposlenima da ostanu kod kuće. A za koga bi i dolazili na posao? Stanovništvo se umirilo, sedi kod kuće. Prazne ulice.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GlennGould said:

Ti si negde u Nagoyi?

Lepo... na oko pola od Osake i Tokya. 

 

Znači velika šteta u prestonici. 

 

Pa mogu da gledam nacionalnu meteorološku agenciju na netu.

 

Neću čuti nikoga iz Tokoyo ofisa do utorka 15, oktobar. Dugi vikend. Pravilo je da se vikendima i praznicima laptovovi i mobilni telefoni striktno isključuju van radnog vremena.

Ako im se nešto i desilo, znaju oni za to, svake godine nekoliko puta, nisu ni nespremni niti iznenađeni.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:

Naime, za mene su antropogene klimatske promene, po sadašnjim naučnim saznanjima, činjenica.

 

6 hours ago, Eddard said:

rad hiljada naučnika

 Ako može , u čemu se ogledaju te promene u klimi?

Za ovu drugu tvrdnju podsetio bih na raspravu koja se onomad vodila između Galilea i zvaničnih naučnika i njen ishod.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sasa965 said:

 Ako može , u čemu se ogledaju te promene u klimi?

 

Mislim da je ovo pitanje suvišno, valjda svi znamo oko čega se raspravljamo. 

 

Quote

Za ovu drugu tvrdnju podsetio bih na raspravu koja se onomad vodila između Galilea i zvaničnih naučnika i njen ishod.

 

A bogami i Kopernika spališe. Mislim da smo ipak u pretohdnih 500 godina naučno i tehnološki, a i informativno drastično napredovali, tako da argumet Galileja i Kopernika ostavimo za istorijske udžbenike. 

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Eddard said:

 

Mislim da je ovo pitanje suvišno, valjda svi znamo oko čega se raspravljamo. 

 

 

A bogami i Kopernika spališe. Mislim da smo ipak u pretohdnih 500 godina naučno i tehnološki, a i informativno drastično napredovali, tako da argumet Galileja i Kopernika ostavimo za istorijske udžbenike. 

 

Galileo je izmislio teleskop, po njemu i danas dvogledi rade, 600 godina kasnije. Sa balkona u Bangkoku posmatram avione, dvogledom, nema swipe , nema password, ta jednostavna sprava jednostavno radi, samo gledaj kroz to.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:

Mislim da je ovo pitanje suvišno, valjda svi znamo oko čega se raspravljamo. 

Apsolutno nije suvišno.

Ako je dati grafik sa temperaturom tačan onda je potrebno i da raste nivo mora i okeana.Glečeri (led  na kopnu) sa topi i uliva u okeane pa posledično imamo potopljene gradove na moru.

London ,  Njujork  se dave u vodi a izbeglice iz Holandije masovno beže na Alpe.

Nešto nisam video ovakve vesti.

20 minutes ago, Eddard said:

Mislim da smo ipak u pretohdnih 500 godina naučno i tehnološki, a i informativno drastično napredovali,

Naravno da smo se tehnološki promenili , problem je što se ljudska priroda  ne menja.

I moja primedba je bila adresirana na broj naučnika. U datom primeru nije bio bitan broj već istina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sasa965 said:

Ako je dati grafik sa temperaturom tačan onda je potrebno i da raste nivo mora i okeana.Glečeri (led  na kopnu) sa topi i uliva u okeane pa posledično imamo potopljene gradove na moru.

 

Hoćeš da kažeš da je ovo netačno?

 

Quote

The most recent special report from the Intergovernmental Panel on Climate Change says we can expect the oceans to rise between 10 and 30 inches (26 to 77 centimeters) by 2100 with temperatures warming 1.5 °C. That’s enough to seriously affect many of the cities along the U.S. East Coast. Another analysis based on NASA and European data skewed toward the higher end of that range, predicting a rise of 26 inches (65 centimeters) by the end of this century if the current trajectory continues.

 

If all the ice that currently exists on Earth in glaciers and sheets melted it would raise sea level by 216 feet. That could cause entire states and even some countries to disappear under the waves, from Florida to Bangladesh. That’s not a scenario scientists think is likely, and it would probably take many centuries, but it could eventually happen if the world keeps burning fossil fuels indiscriminately.

 

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...