Jump to content

KK Partizan 2022/23 - It's coming home!


fillam

Recommended Posts

6 hours ago, goldberg said:

- Lucica nije bilo moguce dovesti osim ako neko ne plati nenormalnu cifru za njegovu platu i obestecenje. Vanja Marinkovic ima ugovor, Milosavljevic bi promenio tacno sta?

 

Lucic produzio ugovor u februaru, znaci itekako je bio dostupan da ovog leta promeni klub bez obestecenja. 

Niko ga nije zvao. Niti pitao o toj mogucnosti... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, medobrundo said:

Partizanov koncept je za mene skroz promašen. Ne kažem da na kraju neće dati neki rezultat, svakako Željko zna košarku bolje od mene, ali ne razumem potrebu da se igra svaki meč na 90+ poena sa 5-6 igrača u rotaciji. Zar nije bolje igrati na 70 poena, sa 8-10 igrača, i onda u poslednjih par minuta imati superiorne nosioce ful spremne? 

 

22/28 = 80%

 

pričam čisto teoretski: nisam baš siguran da je dilema 6 igrača - 90pts vs 10 igrača - 70pts, već mi se čini da je željkova dilema, da li uopšte rotacija od 8-9-10 igrača, ima kvalitet da drži egal (u kojem će odmorni nosioci da prelome tekmu na kraju) & da li smatra da su ti kratki stintovi, sa više odmora, bolji za performans glavnih igrača vs da cepaju celu tekmu.

 

daklem, da li je šira rotacija sposobna da održi tekmu (ako je već idealno ne prelomi ranije) & da li češće klupiranje nosioca pomaže ili odmaže?

pri čemu ja lično pojma nemam, niti imam stav.

 

kada pogledam prosečan broj minuta na sajtu euroleague, oni kažu sledeće:

 

lessort 32:46 mins

leday 32:16mins

--

punter 28:22mins

nunnally 24:33mins

exum 23:16mins

papapetrou 21:53mins

--

madar 14:58mins

anđušić 14: 53mins

 

to mu dođe 8 igrača, koji su igrali 13 ili 12 tekmi. sve naravno zavisi od kondicije i kapaciteta ali meni ne izgleda minutaža dramatično, izuzev par minuta viška ledaya i lessorta.

 

iza njih imaju još minute brodziansky, 9:58 (na 5 odigranih tekmi), tristan 8:26 (na 7 tekmi), smailagić 4:51 (4 tekme), trifunović 3:56 (10 odigranih utakmica).

daklem, čisto statistički & u proseku gledano, to nije naročito alarmantno, ni po broju minuta, ni po broju igrača koji se koriste.

 

https://www.euroleaguebasketball.net/euroleague/teams/partizan-mozzart-bet-belgrade/statistics/par/?season=2022-23&phase=All phases

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Igraci sa najvise minuta u EL su iz Efesa, Vasa i Klajburn (skoro po 35min), potom dvojac iz PAO, Bejkon i Vilijams (oko 33min) a onda Lesor i Ledaj (nesto manje od 33min).

 

Medjutim kod Partizana je tu odmah i Panter (preko 28min). Partizan ima svega 8 igraca sa vise od 10min (i na kraju te liste su Andjusic i Madar sa skoro 15min). Kod PAO i Efes-a preko 10min ima cak 10 odnosno 11 igraca.

 

Zakljucak - raspodela ostalih minuta je mnogo ujednacenija kod PAO i Efes-a nego kod Partizana. I to pogotovo u poslednje vreme gde Andjusic i Madar nemaju ni blizu tih 15min. 

 

Cedi Zoc, bas cedi strance. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ZvezdaJeZivot said:

Onih godina s Vujosevicem ste imali sistem, imali ste muda i imali ste krvava kolena. 

 

Imali smo svi i 20 godina manje i nije se igralo u ovom NBA ritmu. Kad cujem pa Dulence bi udavio nekog... ne kazem da se Dulence ne bi prilagodio ovoj EL 

pogotovo sa ovim budzetom, ali bukvalno transportovati one timove kkp i krvava kolena na ovaj glupavi EL kalendar i ocekivati da bi navijaci bili zadovoljni je van svake pameti. 

Uz svo duzno postovanje rezultata tada je bilo Budiveljnik Prokom Makabi na nedelju dana, sada je Efes Barsa pa Cedevita pa Asvel tamo pa spavaj na aerodromu i vrati se ko zna kad i svaku od ovih moras da pobedis. Neuporedivo, zato mi smeta ne romansirano gledanje na taj period jer taj period ostaje i treba da ostane nego nema poente jao sta bi Dulence madjija sa krvavim kolenima uradio ovde. Nista ako mene pitas. Dal bi se promenio i doveo ozbiljne igrace ne znma ali sa onim timovima bi bio u poslednja tri u ovoj EL zbog kvaliteta i formata iste. 

 

Obradovic ne radi sjajan posao, ima tim za top 8, ali i ovakav njegov tim bi ocukao svaki Dulencetov kkp iz El u 9 od 10 utakmica. Jednostavno 

neuporedive ere kosarke u evropi ma koliko vremenski bile blizu jedna drugoj. Gomila stranaca iz tog perioda sada ne bi prismrdeli EL.

A krvava kolena domaca osnova i dva dobra stranca je Zvezda svake godine sa Radonjicem imala (i jos bolje od toga) pa jedva jednom top 8, doduse odlican otpor CSKA ali se na tome zavrsilo. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@Tamburinjo sve tačno, apsolutno drugačija košarka, drugo vreme, sve je drugačije... što našeg sadašnjeg trenera ne abolira od odgovornosti za trenutno stanje našeg tima.

 

Pohvale i za ovu akciju davanja krvi pred Efes, kapiram da će biti ljudi koji će želeti da daju krv i dobiju ulaznicu. Al je nekako simptomatična, dali smo vam ljubav, živce, vreme i novac, još samo krv da nam uzmete...

  • Like 5
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

 

pričam čisto teoretski: nisam baš siguran da je dilema 6 igrača - 90pts vs 10 igrača - 70pts, već mi se čini da je željkova dilema, da li uopšte rotacija od 8-9-10 igrača, ima kvalitet da drži egal (u kojem će odmorni nosioci da prelome tekmu na kraju) & da li smatra da su ti kratki stintovi, sa više odmora, bolji za performans glavnih igrača vs da cepaju celu tekmu.

 

daklem, da li je šira rotacija sposobna da održi tekmu (ako je već idealno ne prelomi ranije) & da li češće klupiranje nosioca pomaže ili odmaže?

pri čemu ja lično pojma nemam, niti imam stav.

 

kada pogledam prosečan broj minuta na sajtu euroleague, oni kažu sledeće:

 

lessort 32:46 mins

leday 32:16mins

--

punter 28:22mins

nunnally 24:33mins

exum 23:16mins

papapetrou 21:53mins

--

madar 14:58mins

anđušić 14: 53mins

 

to mu dođe 8 igrača, koji su igrali 13 ili 12 tekmi. sve naravno zavisi od kondicije i kapaciteta ali meni ne izgleda minutaža dramatično, izuzev par minuta viška ledaya i lessorta.

 

iza njih imaju još minute brodziansky, 9:58 (na 5 odigranih tekmi), tristan 8:26 (na 7 tekmi), smailagić 4:51 (4 tekme), trifunović 3:56 (10 odigranih utakmica).

daklem, čisto statistički & u proseku gledano, to nije naročito alarmantno, ni po broju minuta, ni po broju igrača koji se koriste.

 

https://www.euroleaguebasketball.net/euroleague/teams/partizan-mozzart-bet-belgrade/statistics/par/?season=2022-23&phase=All phases

 

Prosek minuta ne znaci puno. Minutaza se spusti protiv autsajdera kada je resena utakmica ili protiv favorita kada je jasno da nemas sta da trazis, pa to deluje koliko toliko pristojno u globalu.

Evo na primer Lesor, protiv Albe i Virtusa je odigrao po 25 min, obe blow-outi, protiv Barse i Reala 26 i 16 min kada je isto sve reseno.

U ostalim utakmicama kada je bilo neizesno minutaza mu je redom:   39, 38, 37, 38, 35, 33, 39, 37, 33 minuta. Covek je mrtav potpuno,  ne vidi se u drugim poluvremenima.

Slicna prica je za Ledeja, a sada pocinje i sa Exumom.

Bukvalno najgora moguca opcija, przis nosioce do maksimuma dok ne sagore a nema rezultata.

Edited by Cavani
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Patriota iz kauca said:

Zeljko je vrhunski trener, fanatik.

On ne može da prelomi u svojoj glavi da u igri koristi igrače koji ne znaju dovoljno ili znaju onako košarku.

Zato arči ovu petoricu maksimalno i to se neće promeniti jer on u 62 ne može da menja svoju filozofiju košarke.

Sutra da ode u Efes/Fener/Real osvojio bi EL, u Partizanu samo može da ubije u pojam ove mlađe i fizički urniše ove koji znaju da izgledaju neprepoznatljivo.

To su trebali da razmišljaju Ostoja i Savic kad su ga dovodili….ali opet doneo nam je wild card na ime.

Ako je Željko (i dalje) vrhunski trener i fanatik, onda je njegov posao da tim koji je lično selektovao napravi da liči na ozbiljnu ekipu u oba smera. Da stvori hijerarhiju, rasporedi uloge i minutažu tako da idu u korist tima koji vodi. U krajnjoj liniji i da ima rezultate i trofeje kao posledicu tog rada. Ja ne vidim da je to uspešno uradio u ovih godinu ipo dana.

Ako igrači ne mogu da isprate "elitističke" zahteve Željka, onda nisu krivi igrači već upravo trener koji ih je doveo, jer je napravio grešku u proceni. Meni i inače te priče "nemam sa kim da radim" i "ne mogu da me isprate ostali" u bilo kojoj sferi života prilično iritiraju, jer osim evidentne lične promocije ne donose mnogo šta, a najmanje ukazuju na sposobnost adaptacije i timskog rada. Koji još igrači i pomoćni treneri treba da dođu da bi Željko mogao sa njima da radi kako je zamislio? I koliko to košta?

 

Pročitao sam izjavu Rebrače koji kaže da igrači, ali i ceo klub, uključujući i navijače, treba da se prilagode Željku. I da je to proces koji traje (koliko?), da treba biti strpljiv, bla, bla... Na tu opasku Rebarca spomenuo bih Zvezdinu trenutnu situaciju sa trenerom koji nije selektovao ni jednog igrača, a napravio preokret u sezoni, poboljšao drastično igru u odbrani, u seriji je pobeda, a za trofeje ćemo pričekati. Još dramatični je bio poslednji povratak Radonje koji je došao na polusezoni u skoro raspali tim i na kraju uzeo sve trofeje, što je na granici SFa. Trinkijeri je relativno brzo, a svakako brže od Željka, uspeo da sastavi homogenu ekipu sa jasno raspoređenim ulogama, akcentovao određeni stil igre, selektovao igrače koji mogu taj stil igre da iznesu i igrao kvalitetnu, kompetitivnu košarku. Da ne širim dalje priču i idem van Srbije, ova tri primera dovoljno ilustruju poentu. Naravno, nekim stvarima treba vremena da legnu, ali neke bazične stvari koje sam gore naveo se rade skoro promptno.

 

Na kraju, ne delim tvoju sigurnost u to da bii Željko odlaskom u Efes, Fener ili Real (ili bilo koji drugi evropski power house) uzeo EL samo zato što je to Željko.

  • Like 21
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Cavani said:

Prosek minuta ne znaci puno. Minutaza se spusti protiv autsajdera kada je resena utakmica ili protiv favorita kada je jasno da nemas sta da trazis, pa to deluje koliko toliko pristojno u globalu.

Evo na primer Lesor, protiv Albe i Virtusa je odigrao po 25 min, obe blow-outi, protiv Barse i Reala 26 i 16 min kada je isto sve reseno.

U ostalim utakmicama kada je bilo neizesno minutaza mu je redom:   39, 38, 37, 38, 35, 33, 39, 37, 33 minuta. Covek je mrtav potpuno,  ne vidi se u drugim poluvremenima.

Slicna prica je za Ledeja, a sada pocinje i sa Exumom.

Bukvalno najgora moguca opcija, przis nosioce do maksimuma dok ne sagore a nema rezultata.

 

nema zbora da lessorta prži čim je utakmica egal. on jeste "u crvenom".

više sam hteo da kažem kako ipak igraju sa regularno 8 igrača (ne računam one po 4-5mins) i da generalno nije luda minutaža za njih 5-6, već eto tog jednog.

desi se da raspali i po ledayu i punteru ali ne u kontinuitetu.

 

mislim, to nije nikakava olakšica za željka, čisto sam bio zainteresovan aktuelnom pričom kako igra sa 6 igrača celu tekmu a zapravo igra sa 8-9 do 10, ako se računaju i oni sa sitnom minutažom. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Smesno je mozda reci, ali ja sam se kao simpatizer Zvezde daleko vise plasio (i zavideo komsijama) Partizana sa Trinkijem nego Partizana sa Zeljkom.

 

Mislim da Zoc isuvise dugo radi u klubovima sa ogromnim budzetima, i da se odvikao od rostera sa limitiranim resursima.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, K.Dot said:

 

Onda igraju svi i nema razlogu ni za brigu a ni za neku dalju polemiku.

 

valjda je jasno iz dva posta da je sitniš u minutima sa 10 igrača. 

8 igrača igraju solidne minute u kontinuitetu, što jeste pomalo neobično za evropske standarde i ovo doba sezone ali nije unheard of

mislim, na početku sezone su me zvezdaši ubeđivali da niko normalan ne igra sa više od 8-10 igrača, te da je 12 sasvim dovoljno za roster;

sad to niko više ne spominje, pošto duško izvede 11 igrača na parket, 9 sa solidnim minutima (sinoć).

 

sve su to legitimni pristupi i procene šta ti donosi rezultat u datom trenutku. željku svakako ne donosi trenutno ali nisam siguran da je širina rotacije razlog.

kao što rekoh u startu, pojma nemam, tj nemam mišljenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Horium said:

Smesno je mozda reci, ali ja sam se kao simpatizer Zvezde daleko vise plasio (i zavideo komsijama) Partizana sa Trinkijem nego Partizana sa Zeljkom.

 

Mislim da Zoc isuvise dugo radi u klubovima sa ogromnim budzetima, i da se odvikao od rostera sa limitiranim resursima.

 

Plašio si se više jer smo mi narod koji obožava tu underdog poziciju, gde smo jadni ugnjetavani, siromašni kojima svi podmeću nogu a oni uprkos svemu dolaze do uspeha. Dosta poistovećujemo svakodnevni život sa sportom. Nekako je i "sramota" navijati za bogati klub ili neki sa više titula aka više privilegija. 

 

Niti je ovaj budžet Želimiru toliko mali da s njim ne može raditi, niti je on u recimo Feneru imao salary cap jedne NBA ekipe. 

Link to comment
Share on other sites

@uini

 

ne znam ni ja, odnosno teško mi je da zamislim da ja neuk prepoznajem neku situaciju bolje od Željka Obradovića

 

naravno, to me kao svaku budalu na internetu, ne sprečava da pišem

 

poenta je da Željko igra sa uskom rotacijom, užom od većine timova - što neminovno dovodi do toga da se igrači više troše; ti koji igraju više su uglavnom igrači sa nekim profilisanim sposobnostima u napadu, koji koliko toliko isporučuju.

 

nema igrača zadatka, koji je tu samo da bi čuvao protivničkog beka, da bi pravio dobre blokove, da bi dodatno fizicki izmorio nekog protivnickog centra, napravio faulove

 

igrači koji bi ušli sa klupe ne bi imali istu napadačku produkciju (Trifunović npr), ali bi imali u teoriji više snage, energije i koncentracije

 

odatle pretpostavka da bi od njih morao da dobiješ više defanzive, a manje poena, ali i da štediš svoje nosioce, a ipak ne dozvoljavaš boostovanje protivnikovog samopouzdanja lakim poenima

 

moja pretpostavka je pogrešna ukoliko ti ne možeš nikakvu odbranu da dobiješ od Madara, Trife, Smajlija, Tristana i Slovaka - što nije isključeno.

 

I onda je Željko u fazonu ovako je makar 90-90, onako bi bilo 70-90.

 

Ali ako ti nemaš na klupi igrače zadatka, koji mogu da pritegnu, ispoštuju kretnje, loptu, vreme, saigrače.. a prva petorka voli kao Žigić i da da i da primi - ti si onda baš zajebao selekciju.

 

Sve u svemu, mislim da je iz aviona jasno da nedostaje neki balans. Da imaš petorke koje mogu da pritegnu odbranu kada treba, da imaš specijalce - De Kolo je poslednji put ovoliko poena ubacio pre više od 3 godine u EL.

 

Pisao sam i ranije, neću da smaram - mislim da je sama ideja igre loša. Svima je primarno u fokusu napad, niko se ne traži kroz odbranu, blokove.. čak i onima sa defanzivnim kapacitetom, u glavi je samo da napadački odigraju.

 

Kupio si tonu igrača, a ništa posebno lošiji ne bi bio trenutno da imaš faking Zagorca i Dangubica umesto Nanelija i Papapetrua npr.

 

Partizan juče pokaže da lagano može do 90 poena u gostima maltene bez učinka Pantera.

 

Tako da, celokupan trougao selekcija-koncepcija-rotacija ne šljaka ka tome da KKP uspostavi balans i smislenu igru.

 

Željko to sigurno vidi i zna, a zašto je to tako.. sigurno postoje neki razlozi koje mi ne znamo.

 

+ neobjašnjiva količina loših odluka u samim finišima, gde se ne slušaju instrukcije da klupe. Ne pravi se faul kada treba, pravi se kada ne treba, rotira se sa najboljih šutera, ne koristi se pun napad kada treba. Ozbiljna dekoncentracija.

Edited by medobrundo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ma on je čovek rezultata i cilj opravdava sredstva på zato vrti kraću rotaciju.

Vjerovatno je mislio prvi dio sezone da pregura tako o da mu nadolaze igrači bez evroligaskog iskustva i ekipa tokom sezone. Ništa ne uspeva kao uspeh, hjp je tu.... Jbg nije uspelo a i puno tih neizvjesnih završnica je izgubljeno sad imamo problem. Kako se cupati ... Ja bih probao sa defanzivno potentnom petorkom što više da vidimo kako to ide. Tu bi bilo manje mjesta za Andjusica, i Pantera sigurno. Iz odbrane se dobija samopouzdanje a mi toga imamo najmanje. To treba prvo da uhvatimo ako je moguće. 

Link to comment
Share on other sites

Nešto mi pade na pamet sad kad si pomenu defanzivno potentnu petorku, da li je skoro bila ili da li je Željko uopšte pokušao petorku sa Madarom i Danteom u istoj? A da nisu neke iznuđene, u smislu zbog pravljenja faula ili izbegavanja pravljanje faula nekog igrača. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, uvrnuto said:

Nešto mi pade na pamet sad kad si pomenu defanzivno potentnu petorku, da li je skoro bila ili da li je Željko uopšte pokušao petorku sa Madarom i Danteom u istoj? A da nisu neke iznuđene, u smislu zbog pravljenja faula ili izbegavanja pravljanje faula nekog igrača. 

Jednom je bio blizu da proba sa Trifom i Papom protiv Valensije, ali se brzo usral kao grlica. A licilo je da ce moci... 😔

Link to comment
Share on other sites

Dešava se i da ekipa ne klikne, videti pod Armani. Odličan trener, po 2-3 top igrača na svakoj poziciji, pare tačno u sekundu i ne štima.

Meni je kod Željka prvi red alert i wtf momenat bio kad je tek došao i bukvalno rasterao celu ekipu osim domaćih igrača. Mislio sam tada kako to jedino Željko može da uradi i da jedino on ima autoritet za tako nešto , ali mi je bilo čudno jer je tu za Evrokup bilo upotrebljivih igrača.

 

Ove godine mi se vaša ekipa svidela osim što bi bilo dobro da ima bar jedan klasičan plej. Čak sam u jednom momentu mislio da ste sigurni u top osam jer ste 2 stvari radili odlično - štitili obruč i igrali napad. Odbrana linije za 3 poena je bila loša, ali mi je delovalo da će ove dve stvari na elitnom nivou biti dosta.

Gde se otprilike nakon Aba derbija denula zaštita obruča nemam pojma.

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovezem na @Milos 3.14

 

 

Zeljku ionako od starta kenjaju da ne pomaze srpskoj kosarci, pa ovo malo nasih sto ima, uglavnom drzi u ekipi zbog tog pritiska. Mojih 5 centi.

 

Setite se samo sa koliko pompe je limar najavio skoro-pa-anonimnog Balšu proslog leta (eto vidite kako brinemo o nasoj kosarci momenat)

Edited by Alex_Serbia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...