Jump to content

KK Partizan 2022/23 - It's coming home!


fillam

Recommended Posts

Kalates mi deluje kao užasno rešenje. Bar da je tu Madar, lakše bi to podneo. Ovako, spojiti na pg dva takva ciglara, baš opasno, ma kakvi ostali bili šuteri. 

Sve ostalo da se nekako pregura, ali čovek godinama na tipa 40% bacanja? Pa to ne bi oprostio centru koji ima 75% iz igre, a ne plejmejkeru koji treba da ti vodi neke ključne napade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, realno *w said:

Kalates mi deluje kao užasno rešenje. Bar da je tu Madar, lakše bi to podneo. Ovako, spojiti na pg dva takva ciglara, baš opasno, ma kakvi ostali bili šuteri. 

Sve ostalo da se nekako pregura, ali čovek godinama na tipa 40% bacanja? Pa to ne bi oprostio centru koji ima 75% iz igre, a ne plejmejkeru koji treba da ti vodi neke ključne napade.

 

Morao sam da proverim to za 40 posto bacanja. Neverovatno. Čemu može da se nada ekipa koja ima njega za prvog pleja u odsudnim momentima. Svaki protivnik će ići na to da mu ili bezobrazno skupi ili da ga pošalje na bacanja. Njemu bi verovatno i legao neki tim kao Partizan, bio bi ti bolji nego inače i verujem da bi to ok izgledalo u regularnoj sezoni, jer ima on i neke svoje kvalitete, ali opet, kad je stani pani.. Već viđeno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lepo što mi ovako drvimo o Kalatesu ali izbor nam je jako sužen, bar koliko mi znamo. Kalates ili Pangos je jedino što nam je iz Evrope teoretski dostupno a da nešto vredi. Treća opcija je neki NBA cut koji je uvek mačka u džaku.

 

Ako Željko želi Kalatesa, sigurno zna sve njegove vrline i mane, a vrlo verovatno i način kako da istakne jedne a sakrije druge. Ali o tom potom...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Alex_Serbia said:

Ma dajte ljudi, bre. Pogodjenih dolazaka u KKP ovog leta ima koliko i Kalatesovih ubacenih trojki.

 

Kalates je dosta dobro sutirao za 3 ove sezone.

 

33.6% na cak 113 ispaljenih trojki, sto je 3 sutnute po mecu. Pogodjena trojka po mecu, nije lose za nekog za koga se predstavlja kao da je najgori suter ikada. U Barsi u El je sutirao 31% i 32% dve sezone u Acb je jedne sezone sutirao cak 40%, sad u grckom prvenstvu 34%. Dakle u kontinuitetu je na preko 32% sto nije toliko strasno kao 20-25%. Narocito jer nije sg i sf vec plejmejker i ima izrazene razagrivacke sposobnosti i svojih kvaliteta.

 

Sto se tice pogodjenih dolazak u KKP za sada su svi iscureli pre zvanicnog, odnosno dva koja su dosla: Jaramaz i Ponitka. Mirotic je takodje iscureo pre nego sto je trebao da potpise ili "trebao". Sto se tice odlazaka takodje se znalo da odlaze Lesor i Exum pre nego sto im se klub zvanicno zahvalio, mada to je manje vazno svakako.

 

Preostala 3 se verovatno nece pogoditi jer dolaze iz Nba najverovatnije a tamo ima podosta opcija.

 

S obzirom da pise da ce Kalates mozda u Milano, mislim da se otvara put za Pengosa onda. Ukoliko ne dodje Pengos kapiram da ce sigurno onda doci plej iz Nba.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

E ako je u kontinuitetu sutao preko 32% za tri onda je lud svako ko ga ne potpise

 

Kalates nije sg pa da gadjas igraca sa oko 40%. Ima on svojih drugih kvaliteta, cini mi se cak kroz maglu da je najbolji asistent u istoriji Evrolige.

 

Vokap je sutirao 33% za 3, Slukas 32%, Majk Dzejms 27%, Dzouns 34%, Micic 35%, Okobo 33%, Vinston 28%, Harper 33%, Lo 35%, Volters 35%, Vilbekin 35%, Pajola 32%, Ljulj 29%, Avramovic 33%...

 

Tek nekolicina je sutirala 40%+.

 

Ima Partizan dosta kvaliteta za sut za 3 poena i mislim da Zeljko nece traziti sut forte plejmejkera vec nekog ko moze da razigra i odigra pristojnu odbranu i naravno da pogodi kad je sam, sto moze i Kalates. Svakako da je hteo Kalatesa doveli bi ga jos od kad, jasno se trazi preko bare bolji igrac.

 

Panter, Andjusic, Naneli, Ledej Smajlagic 5 igraca sa vrhunskim procentima, to malo ko ima u Evroligi bas retko ko ovako napamet pisem ali sam poprilicno siguran. Cak i Ponitka sa 37% dolazi sto su takodje odlicni procenti, mada on ne uzima 3 suta po utakmici. Avramovic i Jaramaz mogu da pogode kad su sami takodje. Cetvorka koja ce doci sigurno ce imati dobar sut. Plej i ne mora.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dracarys said:

I Dante je bio mačka u džaku, kad ono igrač iz drugog univerzuma.

 

Ako je Dante bio macka u dzaku sa 7 sezona i 250 utakmica u NBA sa skoro 20min po tekmi, onda ja ne znam sta je "macka u dzaku".

 

Ajde da razumem da je dosao direktno iz NBA pa da kazes da ne znas kako ce se prilagoditi na evropsku kosarku, i da je u tom smislu bio "macka u dzaku", ali on je odradio sezonu u Barseloni, dosta dobro tamo odigrao... 

 

Smailagic je bio macka u dzaku. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

Lik je bek, nebitno jel PG il SG (uostalom 2023. Je godina, podjela na klasicnih 5 pozicija odavno nema smisla) i njegovi procenti za 3 su itekako uzasni. Nekad mozda nisu bili, danas su uzasni. 

 

Video si kako su sutirali i vecina drugih plejmejkera.

 

33% za 3 poena na velikom uzorku suteva nije uzasno nekad su mu bili uzasni procenti, poslednje 3 sezone nisu. To je prosek u Evroligi.

 

Posmatrajuci sve igrace u Evroligi i prosek procenata rekao bi da je ispod 25% uzas i ocena 1, 26-30% lose i ocena 2, 31-34% prosek i ocena dobar 3, 35% do 38% vrlo dobar 4 i preko toga odlican 5.

 

Ne znam na osnovu cega dolazis do zakljucka da su "itekako uzasni procenti za 3" tih 33% koje je on sutirao. Onda velika vecina evroligaskih plejmejkera sutira itekako uzasno po tom tvom sudu.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Brat od Korneta said:

Pogodjena trojka po mecu, nije lose 

 

Alal mu vera. Ovim tempom ćeš do sutra prikazati Kalatesa kao top 10 šutera na PG poziciji. :lol_2:

 

Svakako sam bliže ovom što @Stiletto kaže, ako ga Partizan ipak potpiše to znači da Želimir ima neki master plan. Koji će ili uspeti ili ne, slično kao sa Danteom. I ja bih mu verovala.

 

Međutim moj lični pogled na košarku u 2023. godini je takav da ne verujem plejmejkeru koji nema šut (sem ako se ne zove Stefan Jović) i kome protivnik može konstantno ići ispod bloka i(li) primenjivati hack a... taktiku kad se lomi rezultat. Koliko god da Kalates ima sve te druge kvalitete koji su nabrojani, teško da to mogu pokrpiti svi ovi šuteri u KKP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

Međutim moj lični pogled na košarku u 2023. godini je takav da ne verujem plejmejkeru koji nema šut

 

Za nekog ko sutira 33% na poprilicnom velikom uzorku suteva se ne moze reci da nema sut.

 

On nije odlican suter nije ni vrlo dobar ali se ne moze reci da nema sut jer to prosto nije istina.

 

5 minutes ago, DameTime said:

Koliko god da Kalates ima sve te druge kvalitete koji su nabrojani, teško da to mogu pokrpiti svi ovi šuteri u KKP.

 

Itekako moze.

 

Uostalom Kalates je igrao 26 minuta po mecu za Fener i Fener je delio jedan mec od f4 kao i Partizan. 

 

Ponitka je ozbiljan apgrejd u odnosu na Papapetrua sto ce se videti ubrzo.

 

Cetvorka koja ce doci ce biti neuporedivi veci apgrejd u odnosu na Vukcevica.

 

Petica koje ce doci cemo videti koja i kakva ce biti, tesko da ce imati ucinak i doprinos kao sto je imao Lesor ali ajde da vidimo koga ce dovesti za pocetak.

 

Kalates jeste u ovom trenutku losiji igrac od Exuma ali ce Partizan prema najavama iz kluba imati jaci roster nego prosle sezone. Te bi bilo moguce s njim ponoviti rezultat. Naravno ima tu hiljadu stvari da se poklope od hemije u timu, zdravlja pa nadalje.

 

Kao sto je mogao i Fener s njim do plej ofa, mogao bi i Partizan hipoteticki. Naravno sve je ovo sbbkbb jer verovatno nece ni doci, da su ga hteli uzeli bi ga odma.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Brat od Korneta said:

Za nekog ko sutira 33% na poprilicnom velikom uzorku suteva se ne moze reci da nema sut.

 

On nije odlican suter nije ni vrlo dobar ali se ne moze reci da nema sut jer to prosto nije istina.

 

Čovek šutira 3 trojke po meču od čega pogodi 1, to za beka nije poprilično veliki uzorak šuteva. Da ne spominjemo stvarno kriminalne % slobodnih bacanja (karijerno je na 53.8 u EL + 29.5% za 3 pts). 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DameTime said:

 

Čovek šutira 3 trojke po meču od čega pogodi 1, to za beka nije poprilično veliki uzorak šuteva. Da ne spominjemo stvarno kriminalne % slobodnih bacanja (karijerno je na 53.8 u EL + 29.5% za 3 pts). 

 

Nije vazno karijerno za 3 jer poslednje 3 sezone sutira iznad tih procenata, popravio se.

 

Sto se tice slobodnih bacanja, vise vredi jedna asistencija od jednog pogodjenog slobodnog bacanja. Kada mu pogledas broj promasenih bacanja po mecu i broj asistencija, nebo i zemlja. Neko ko ima 90% bacanja i 2 asistencije po mecu je neuporedivo manji doprinos napadacki nego 50% bacanja i 5 asistencija. On je sutirao svega jedno slobodno bacanje po mecu a bacao 5 asistencija po mecu sto je 10-15 poena za tvoj tim samo u asistencijama.

 

117 ispaljenih trojki jeste poprilicno veliki uzorak suteva.

 

Svega 13 plejmejkera je vise od njega sutiralo trojki po mecu a svaka ekipa ima 3 plejmejkera pa puta 18 timova sto mu dodje 54 plejmejkera. On je bio u prvoj cetvrtini po broju pokusaja.

 

Samo 15 plejmejkera u ligi je imalo bolje procente za 3 od Kalatesa u ligi koju je igralo 54 plejmejkera. Dakle i po procentima je bio u najboljoj cetvrtini plejmejkera.

 

16 plejmejkera je pogadjalo vise od jedne trojke po mecu (i to vecina manje od dve znaci razlike su 0.nesto) sto ga svrstava u prvu trecinu.

 

Cinjenice izgleda nisu ovde stavka na koje se ljudi obaziru, resili da Kalates nema sut uopste i to je to. 38 trojki koje je pogodio zapravo ne postoje.

 

Edited by Brat od Korneta
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ne obaziremo se isto kao i ti na Kalatesov šut na karijernom nivou. Naravno da se niko ne obazire na ovo vađenje statsa bez ikakvog konteksta. Pazi molim te ti kažeš svaka ekipa ima 3 pleja pa puta 18 timova, znači njih 54. Jer svi oni imaju identičnu ulogu i minutažu u tim ekipama... Ne zajebavaj me u pola 5 ujutru.

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DameTime said:

Pa ne obaziremo se isto kao i ti na Kalatesov šut na karijernom nivou. Naravno da se niko ne obazire na ovo vađenje statsa bez ikakvog konteksta. Pazi molim te ti kažeš svaka ekipa ima 3 pleja pa puta 18 timova, znači njih 54. Jer svi oni imaju identičnu ulogu i minutažu u tim ekipama... Ne zajebavaj me u pola 5 ujutru.

 

Ima kontekst jer kad uporedis sa drugim, shvatis realno poredjenje sa svim drugim u ligi i dodjes do objektivnog suda i realne procene kakav je on u odnosu na prosecnog evroligaskog plejmejkera, u svakom segmentu igre posebno ili sveukupno.

 

Procenti vaze za sve koji su imali bilo kakvu ulogu. Dobar suter sutira svoje procente igrao 10 ili 30 minuta, los suter sutira lose koliko god igrao. Kalates je prosecan suter za 3 od plejmejkera. Nije tacno da nema sut. To sto se nekom ne svidja kao igrac to je jedno, ne gotivim ga ni ja nesto, ali mu se ne moze spocitati da nema nikakav sut.

 

Dakle zamisli da izadjes na sud i izneses kao dokaz subjektivno misljenje posto stvaran dokaz ne postoji jer je sutnuo 117 trojki i pogodio 33% i kazes da  Kalates nema sut, gubis slucaj. Em sutira 3 trojke po mecu, em je pogoduo svaku trecu, em je to prosecno u Evroligi. Kazes da nije prosecan evroligaski plejmejker po procentima za 3, opet gubis slucaj, jer sam ti dokazao tj. ovom iznad da jeste jer sam mu nabrojao solidan broj plejmejkera sa istim ili losijim procentima.

 

Sto se tice broja suteva i plejmejkera, onda se mozemo fokusirati na 36 plejmejkera recimo po 2 glavna plejmejkera svakog tima. Tu je takodje u prvoj polovini plemjkera u ligi i po procentima i po broju uzetih suteva.

 

Nedovic i Giedraitis vaze za dobre sutere ali oni su ove sezone sutirali poprilicno lose i to je cinjenica. Ako nastave naredne 2 sezone da sutiraju tako lose oni ce spadati u lose sutere. Tako se Kalates poslednje 3 sezone popravio i sutirao je prosecno a ne kao najgori suter u ligi, i to je takodje cinjenica.

Link to comment
Share on other sites

Da se razumemo, post, tj. jutrošnja serija postova uopšte nisu glupi niti bez poente. Uobičajeno pate od viška reči, gubitka strukture, nemogućnosti da se istakne ključno itd. Međutim, problem je kad se u želji da se po svaku cenu istera svoje ode u nebulozna poređenja, kao ono koje sam citirao. Svaki put popizdim kad to vidim.

 

Pravi primer pogrešne upotrebe statistike, bez osećaja za kontekst, ritam utakmice, značaj penala u tesnim mečevima ili u finišu istih. Da ne pričam o tome koliko su bacanja prošle sezone značila Partizanu, milion je primera. Dakle, očigledno je to bio deo igre na kome se puno radilo tokom sezone.

 

Pritom, ja sam na liniji toga da je Kalates bolji igrač u odnosu na ovu hajku koja je krenula kod nas, ali se takođe slažem sa skeptičnim postovima koji ističu problematične tačke njegovog angažovanja i da treba dobrano sve izvagati.

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kad vidim ocjenu “dobar” za 33% suta za tri u 2023. godini kosa mi se na glavi digne. Prevedi to na 100 posjeda, izadje ti na oko poen po posjedu. Bukvalno svaka odbrana na svijetu ce prihvatit takvu efikasnost danas i pustat ga da suta do iznemoglosti. Jednog Exuma su odbrane jako cesto pustale da suta za 3, a on je bukvalno snajper za celavog grckog irgeta na mjesalici. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kalates je lik koji je strasab organizator igre i dobar defanzivac ali sve to pada u vodu kada mu je sut kriminalan(moze Kornet da pise do sutra kako ima 30% i ovo ono) i kad zbog tog suta za tri mozes da mu skupis i da cuvas druge opasnije(ako pogodi jbg a pre ce promasiti jer on kad se lomi pogodi jednom kad je plav mesec). Al ajd sto mu je sut kriminalan al bacanja su jos gora.

Pa tu gubis i beka koji mozes sa sigurnoscu tj zatvorenih ociju da pogodi kada se lomi... 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

mene lično ne bi brinule te trice. gledao sam kako koristi to što ga ne brane i strpa tu i tamo dovoljno trica da baš one naprave razliku. 

ono što je neverovatno je tih pomenutih 40% sa slobodnjaka, odnosno, karijernih 53% u euroleague.

ono što je još čudnije je kako uspeva da šutne tako malo slobodnjaka tokom sezone za 25+ mins u igri.

 

da li ga trener izvlači kada su u bonusu, ne znam šta bi bilo drugo objašnjenje. opet, što kaže medo, ako ne može da bude na terenu kada se rešava, onda je to priličan hendikep, osim ukoliko nemaš još boljeg igrača na pg. samim tim što šutira malo slobodnjaka, ne pravi neku štetu ali ne mogu da prizovem sećanju šta se dešava u poslednjim minutima tesne utakmice.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Brat od Korneta said:

Ima kontekst jer kad uporedis sa drugim, shvatis realno poredjenje sa svim drugim u ligi i dodjes do objektivnog suda i realne procene kakav je on u odnosu na prosecnog evroligaskog plejmejkera, u svakom segmentu igre posebno ili sveukupno.

 

Procenti vaze za sve koji su imali bilo kakvu ulogu.

 

Kalates ako dođe, on dolazi na poziciju prvog plejmejkera i sa tim igračima iz drugih ekipa ga treba uporediti. Eventualno sa onima koji imaju sličnu minutažu i(li) ulogu. O tome se priča kad ti se kaže da gledaš statistiku van ikakvog konteksta ili smisla, nego je samo izvadiš i pljusneš % i kao evo - to je dokaz.

 

5 hours ago, Brat od Korneta said:

Dakle zamisli da izadjes na sud i izneses kao dokaz subjektivno misljenje posto stvaran dokaz ne postoji jer je sutnuo 117 trojki i pogodio 33% i kazes da  Kalates nema sut, gubis slucaj.

 

:lol_2: 

 

Ne znam da li si skapirao, ali kad kažemo za beka da nema šut, ne mislimo da bukvalno nema (da je na 0% za 3 pts), već da su mu procenti neprihvatljivo niski za tu poziciju.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...