Jump to content

ABA Liga 2021/22, nikad jaca?


goldberg

Recommended Posts

1 hour ago, DameTime said:

Klub koji završi 12. ili 13. u takmičenju a u njega se sipaju milioni državnih para godinama - to je blam. Da se razumemo, isto mislim o Partizanu, a ni o Budućnosti nemam neko bolje mišljenje.

 

Da, potrebna je drugačija politika klubova na ovim prostorima, a ne međusobno gloženje koje gledamo godinama, ali to je druga tema.

 

Te milione godišnje zaradi jedan Mirotić recimo za godinu. 

 

Zvezdin budzet je prilično inferioran u odnosu na ostatak takmičenja, što svakako ne znači da ne bi moglo bolje uz drugačiju selekciju i manju zavisnost od menadzera, bivših i domaćih igrača, ali može i mnoooogo gore od onoga što Zvezda igra sa pomenutim budzetom. 

 

Opet kažem blamiranja sigurno nije bilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Del Piero said:

Samo sto ja nigde nisam napisao da bi oni mogli da igraju u nekim drugim EL klubovima. 

 

Ja sam branio tezu da igraci KKP ne mogu takodje da igraju, a ne da KKCZ mogu.

 

Fer onda, my bad. Sve kul. 

 

3 minutes ago, Sector said:

 

Te milione godišnje zaradi jedan Mirotić recimo za godinu. 

 

E jbg sad, Stef Kari zaradi 6-7 Zvezdinih budžeta za godinu. xD 

 

Quote

 

Zvezdin budzet je prilično inferioran u odnosu na ostatak takmičenja, što svakako ne znači da ne bi moglo bolje uz drugačiju selekciju i manju zavisnost od menadzera, bivših i domaćih igrača, ali može i mnoooogo gore od onoga što Zvezda igra sa pomenutim budzetom. 

 

Opet kažem blamiranja sigurno nije bilo.

 

True, svakako, nisam ni rekla da KKCZ ima astronomski budžet u skladu sa EL standardima. Smatram da imaju astronomski budžet glede standarda ove države i da ja kao neko ko ovde živi ne želim da sipamo pare u bunar bez dna. Volela bih da se u klubove (sport generalno) ulaže u skladu sa rezultatima, ali se to neće desiti. 

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DameTime said:

 

Svi sem Zagorca (jbg sad on mi je u rangu Kuzmića u KKCZ), a i Smajli je upitan jer se sa njim nešto čudno dešava: Armani, Makabi, CSKA, Zenit, Bajern, Fener, Žalgiris.

 

 

Ovo nisu argumenti nego elementarno nepoznavanje gradiva. Mogu ja sad da napišem da je Srbija ekonomski tigar ili da je Janko Tipsarević najveći teniser u istoriji (i da stvarno to mislim) pa kad me neko poklopi onelinerom na to da se durim kako neko treba da mi obrazlaže argumentima zašto to nije tako. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Ovo nisu argumenti nego elementarno nepoznavanje gradiva. Mogu ja sad da napišem da je Srbija ekonomski tigar ili da je Janko Tipsarević najveći teniser u istoriji (i da stvarno to mislim) pa kad me neko poklopi onelinerom na to da se durim kako neko treba da mi obrazlaže argumentima zašto to nije tako. 

 

Ako misliš da nekog "poklopiš" onda se očekuje da to obrazložiš. Inače mi svi ovde možemo jedni drugima da kažemo šta god hoćemo. 

 

Ja sam bez problema mogla da obrazložim svoj odgovor na Del Pierovo pitanje (koji si citirao), ali pošto uviđam da ovde ljude boli kurac da obrazlože svoje tvrdnje, mene isto tako boli kurac. Tit for tat. 

Link to comment
Share on other sites

Jalova je diskusija o tome šta bi bilo kad bi bilo. Trenutno svi pominjani igrači igraju u KKP ili KKCZ. A to da li mogu, da li će ih neko kupiti ili uspešno igrati u nekom drugom EL timu, ne može niko da tvrdi sa sigurnošću. Vreme će pokazati. 

 

Koliko je primera velikih prospekata kojima su predvidjali sjajnu karijeru, pa X faktora ga spreči. Ili obrnuto, da ne baš najveći talenat u poznijim godinama izgradi solidnu karijericu u nekom solidnom EL timu. 

 

Svi znamo koliko faktora utiče, povreda, okuženje, roster, trener, mentalni sklop igrača.. 

 

Bilo bi dobro radi kvaliteta diskusije i samih učesnika da se držimo načela da je teret dokazivanja na onome ko nešto tvrdi. Ako je moguće.. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To jeste istina, slažem se, da može biti a ne mora da neko zaigra u EL timu, ko zna kakva će karijeru imati i sl. Niko od nas ne može to decidno da tvrdi, a kao standpoint smo uzeli trenutno stanje (bar verujem da jesmo). Razumem poentu. 🙂 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kad se piše post, uvek treba razmišljati o tome da ima mnogo onih koji čitaju, koji nisu ni registrovani a hoće da saznaju, nauče nešto, da bude zanimljivo i  njima. Bar se ja trudim da tako radim. Postovi su tada bolji, sadržajniji, dobro je za forum i interesantnije za čitaoce. Win win 🙂

 

Nikom lično, jedna opšta dobronamerna sugestija za sve nas diskutante. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da što se duže bude na forumu (kao registrovani korisnik), lakše se smetne s uma da ove teme čitaju i ljudi koji nisu registrovani. Čak ih ima mnogo više. I onda mnoge naše rasprave (kao i ova, priznajem) ne budu onoliko sadržinske koliko bi trebalo; ponesu nas emocije, lična razmimoilaženja od ranije i sl. Često se ovde priča o neutralnosti na različite teme, a zapravo je to nemoguće biti 😄 Na kraju dana, nije ni to strašno, bitno je da se ne primi baš sve k srcu i ne uzme lično, a vratićemo se u kolosek i sami. 

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, DameTime said:

 

Svi sem Zagorca (jbg sad on mi je u rangu Kuzmića u KKCZ), a i Smajli je upitan jer se sa njim nešto čudno dešava: Armani, Makabi, CSKA, Zenit, Bajern, Fener, Žalgiris.

 

Da ne pričam šta bi moglo biti tek kad se ti mladi talenti razviju u ono u šta se očekuje da će se razviti... Lazić i Kuzmić da ne igraju u Zvezdi oni bi završili karijeru odavno, kao što sam već i spomenula i Dobrić, Davidovac, Mitrović itd - sve su to igrači koji maksimum pružaju u sistemu KKCZ.

 

Tako bi teoretski i Mega bila bolja od Crvene zvezde u bilo kojoj sezoni, jer oni imaju talente (oko kojih bi se otimali EL klubovi), a Crvena zvezda samo iskusne igrace.

 

Koga briga sta Madar, Koprivica, Smailagic ili Trifinovic mogu da postignu u karijeri, tvoje pitanje je bilo "kako je moguce da Partizan izgubi iako ima mnogo bolji tim"?

 

Prosto nema, cetvorka Wolters, Ivanovic, Hollins, Dobric sve u svemu uopste ne zaostaje za cetvorkom Moore, Punter, Avramovic, Madar (Wolters i Ivanovic su daleko opasniji po protivnicke odbrane od dvojke Moore (skraceni skorer) - Madar (osim dobre kontrole lopte nema za sada nista)).

Dalje, krila Crvene zvezde su daleko superiornija, tu su Kalinic, Davidovac, Lazic i Lazarevic (nije racunat White) naspram LeDaya, Smailagica, Zagorca i Trifunovica, dok je Partizan nesto malo bolji pod kosem (tu je Lessort dok je Crvenoj zvezdi tu Mitrovic, dva razlicita tipa igraca).

 

Hocu da kazem, koliko god se nekom evropskom klubu vise svidjali Vukcevic, Madar ili Koprivica od Davidovca, Mitrovica ili Lazarevica, cinjenica je da bi Crvena zvezda zamenom sa Partizanom ovih igraca bila samo slabija. Jos gore bi bilo kada bi zamenili Madara sa Woltersom.

 

Sto se tice koncepata, svi koncepti klubova u ABA ligi su uzasni i osudjeni na propast i trosenje ogromnog novca da bi se pokrio nerad.

 

Crvena zvezda ima taj kratkorocni koncept koji se zasniva na pretplacivanju domace osnove (budimo realni, niko nece da u najboljim godinama igra za malu platu, a da ima veliku ulogu) iz koje Radonjic izvlaci maksimum, ali posle njega sledi potop (koji se vec dva puta desavao, najpre sa Alimpijevicem, pa sa Sakotom).

Partizan je klasican instant tim, nesto poput Virtusa u njihovoj prvoj sezoni ulaganja (kazem, instant tim, a ne klub) i njihovo finansiranje je zasnovano na populizmu, a ne na nekom duzem planiranju (cak je i Trinchieriu postepeno podizao budzet). Skoro svi mladi igraci koji su dovedeni nisu nesto mnogo napredovali u ovoj sezoni nego su odranije imali kvalitet i iskustvo igranja nekih takmicenja.

Buducnost je sastavila uzasan tim sa jos gorim trenerom - u prvoj petorci igrali su im tri stranca i dva penzionera, igraci sa klupe prosto nisu bili iskorisceni niti su imali neku ulogu. Oni imaju plejadu talenata u svojoj filijali (Tisma, Ivisici, Danilo Ivanovic, Buyukcangaz), ali su i oni krenuli stopama KKCZ, uzeli dva tri stranca i krenuli da se loze na rezultat i prakticno nisu razvili nikoga za prvi tim (osim Kamenjasa).

Cedevita Olimpija je klub ciji je smisao postojanja da ne prekoracuje odredjeni limit u finansiranju, pa su onda osudjeni na polufinale ABA lige kao najbolji rezultat. Konstantno dovode prosecne strance (njih bar 4), u timu imaju i dvojicu igraca za Zadar (tipa Hodzic i Radovanovic), dok njihovi talenti sluze da popune klupu i nikad ne ulaze u teren. Gde su Radovic, Duscak, Habot, Ciani? Pa na klupi, a kada oni odu, docice novi da je greju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, goldberg said:

 

Tako bi teoretski i Mega bila bolja od Crvene zvezde u bilo kojoj sezoni, jer oni imaju talente (oko kojih bi se otimali EL klubovi), a Crvena zvezda samo iskusne igrace.

 

Koga briga sta Madar, Koprivica, Smailagic ili Trifinovic mogu da postignu u karijeri, tvoje pitanje je bilo "kako je moguce da Partizan izgubi iako ima mnogo bolji tim"?

 

Da, da, ovo je bilo u kontekstu toga da će tim igračima samo rasti tržišna vrednost i da će zauvek vredeti više od jednog Kuzmića ili Lazića, svidelo se to nekom ili ne.

 

Quote

 

Prosto nema, cetvorka Wolters, Ivanovic, Hollins, Dobric sve u svemu uopste ne zaostaje za cetvorkom Moore, Punter, Avramovic, Madar (Wolters i Ivanovic su daleko opasniji po protivnicke odbrane od dvojke Moore (skraceni skorer) - Madar (osim dobre kontrole lopte nema za sada nista)).

Dalje, krila Crvene zvezde su daleko superiornija, tu su Kalinic, Davidovac, Lazic i Lazarevic (nije racunat White) naspram LeDaya, Smailagica, Zagorca i Trifunovica, dok je Partizan nesto malo bolji pod kosem (tu je Lessort dok je Crvenoj zvezdi tu Mitrovic, dva razlicita tipa igraca).

 

Pa, sad, nema teorije da su Davidovac i Lazić prednost, Kalinić da. Partizan definitivno ima prednost pod košem, što se tiče prve navedene četvorke Zvezda je tu jača defanzivno ali ipak mislim da više poena u rukama ima Partizanova četvorka i više mogućnosti da napadne koš. 

 

Quote

 

Hocu da kazem, koliko god se nekom evropskom klubu vise svidjali Vukcevic, Madar ili Koprivica od Davidovca, Mitrovica ili Lazarevica, cinjenica je da bi Crvena zvezda zamenom sa Partizanom ovih igraca bila samo slabija. Jos gore bi bilo kada bi zamenili Madara sa Woltersom.

 

Sto se tice koncepata, svi koncepti klubova u ABA ligi su uzasni i osudjeni na propast i trosenje ogromnog novca da bi se pokrio nerad.

 

Crvena zvezda ima taj kratkorocni koncept koji se zasniva na pretplacivanju domace osnove (budimo realni, niko nece da u najboljim godinama igra za malu platu, a da ima veliku ulogu) iz koje Radonjic izvlaci maksimum, ali posle njega sledi potop (koji se vec dva puta desavao, najpre sa Alimpijevicem, pa sa Sakotom).

Partizan je klasican instant tim, nesto poput Virtusa u njihovoj prvoj sezoni ulaganja (kazem, instant tim, a ne klub) i njihovo finansiranje je zasnovano na populizmu, a ne na nekom duzem planiranju (cak je i Trinchieriu postepeno podizao budzet). Skoro svi mladi igraci koji su dovedeni nisu nesto mnogo napredovali u ovoj sezoni nego su odranije imali kvalitet i iskustvo igranja nekih takmicenja.

Buducnost je sastavila uzasan tim sa jos gorim trenerom - u prvoj petorci igrali su im tri stranca i dva penzionera, igraci sa klupe prosto nisu bili iskorisceni niti su imali neku ulogu. Oni imaju plejadu talenata u svojoj filijali (Tisma, Ivisici, Danilo Ivanovic, Buyukcangaz), ali su i oni krenuli stopama KKCZ, uzeli dva tri stranca i krenuli da se loze na rezultat i prakticno nisu razvili nikoga za prvi tim (osim Kamenjasa).

Cedevita Olimpija je klub ciji je smisao postojanja da ne prekoracuje odredjeni limit u finansiranju, pa su onda osudjeni na polufinale ABA lige kao najbolji rezultat. Konstantno dovode prosecne strance (njih bar 4), u timu imaju i dvojicu igraca za Zadar (tipa Hodzic i Radovanovic), dok njihovi talenti sluze da popune klupu i nikad ne ulaze u teren. Gde su Radovic, Duscak, Habot, Ciani? Pa na klupi, a kada oni odu, docice novi da je greju.

 

Razumem ovo što pišeš, slažem se da je koncept KKCZ kratkoročan, u smislu oni "preživljavaju" iz godine u godinu u EL, očigledno bez nekog višeg cilja. Ono što ja pričam jeste da je apsolutno sramotno da se tim koji nekoliko godina igra EL diči "porazom na jedan posed od najjačih timova". Kako nekome ko ovo izjavi ili napiše to ne zvuči suludo? Godinama se u taj klub trpaju državne pare i niko ne odgovara za izostanak rezultata, nego se nalaze izgovori - mali smo, jadni, slabi, nemamo budžet kao Real ili Barsa. Da, pa Srbija nije Španija. U odnosu na naše mogućnosti i KKCZ i KKP imaju astronomske budžete koje ničim ne opravdavaju. U bilo kojoj iole ozbiljnoj državi oni bi dobili resurse u skladu sa rezultatima - znači dobili bi ništa.

 

KKP jeste instant tim jer oni hoće instant rezultate - zacrtali su povratak u EL, što im se izjalovilo preko EK; takođe epska blamaža, gubiš od jbn Burse a na klupi ti je papreno plaćen najbolji evropski trener ikada, a na klupi papreno plaćeni igrači.

Edited by DameTime
typo
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DameTime said:

 

Da, da, ovo je bilo u kontekstu toga da će tim igračima samo rasti tržišna vrednost i da će zauvek vredeti više od jednog Kuzmića ili Lazića, svidelo se to nekom ili ne.

 

Problem je sto sada ne vrede vise cak ni od Kuzmica ili Lazica.

 

5 minutes ago, DameTime said:

 

Pa, sad, nema teorije da su Davidovac i Lazić prednost, Kalinić da. Partizan definitivno ima prednost pod košem, što se tiče prve navedene četvorke Zvezda je tu jača defanzivno ali ipak mislim da više poena u rukama ima Partizanova četvorka i više mogućnosti da napadne koš. 

 

Madar i Moore su bezopasni sa loptom u rukama u odnosu na Ivanovica i Woltersa. Sa Punterom uglavnom dobijas teske suteve sto je dosta losije u odnosu na Hollinsove suteve nakon pasa + odbrana koja se ne moze uporediti. Slicno je i sa Avramovicem.

 

5 minutes ago, DameTime said:

Razumem ovo što pišeš, slažem se da je koncept KKCZ kratkoročan, u smislu oni "preživljavaju" iz godine u godinu u EL, očigledno bez nekog višeg cilja. Ono što ja pričam jeste da je apsolutno sramotno da se tim koji nekoliko godina igra EL diči "porazom na jedan posed od najjačih timova". Kako nekome ko ovo izjavi ili napiše to ne zvuči suludo? Godinama se u taj klub trpaju državne pare i niko ne odgovara za izostanak rezultata, nego se nalaze izgovori - mali smo, jadni, slabi, nemamo budžet kao Real ili Barsa. Da, pa Srbija nije Španija. U odnosu na naše mogućnosti i KKCZ i KKP imaju astronomske budžete koje ničim ne opravdavaju. U bilo kojoj iole ozbiljnoj državi oni bi dobili resurse u skladu sa rezultatima - znači dobili bi ništa.

 

KKP jeste instant tim jer oni hoće instant rezultate - zacrtali su povratak u EL, što im se izjalovilo preko EK; takođe epska blamaža, gubiš od jbn Burse a na klupi ti je papreno plaćen najbolji evropski trener ikada, a na klupi papreno plaćeni igrači.

 

Ovde nije problem samo budzet tih klubova nego i samo ustrojstvo ABA lige i EL. Na jednoj strani dva poluambiciozna kluba koji vecito grese sa izborom trenera i igraca (i to je to od konkurencije), na drugoj strani uzasni sistem gde klubovi moraju da igraju gomilu meceva iako im je jasno da nemaju skoro nikakve sanse da se bore za nesto vece.

 

Prosto postoje dva puta - ili da se menja sistem takmicenja u EL ili da ABA klubovi igraju FIBA CL i smanje budzete.

Link to comment
Share on other sites

Nekada se sa 11 pobeda islo na F4 sada si sa 11 pobeda u top14. Ovaj sistem takmicenja EL daje vece sanse klubovima sa vecim budzetom i vecom dubinom tima, jedini izuzetak je Zalgiris iz 2018. mada su i oni tad imali ozbiljan tim. Zvezda ima ozbiljan budzet ako se gleda nas region i tu ga redovno opravdavamo osvajanjem domacih takmicenja, ali za standarde Evrolige to je idalje daleko ispodprosecan budzet.

Link to comment
Share on other sites

ABA liga mora otvoriti nove horizonte. Trenutno smo jad i beda od lige, a jos kad bi se liga zatvorila i morali da gledamo kosarku po raznim vukojebinama onda bi sve oslo u q.

 

Prvo i osnovno treba poslati pozivnice Solnoku, Falco, Rilski, Cluj..Da se napravi sira liga. Ovo sto rade Hrvati je uzas, da ne pisem o raspaloj Megi, FMP od Cokija...

 

Timovi se raspadaju, bizrnih budzeta. Zato postaviti minimalan budzet od 1m evr. To je dosta dobro zazivelo u Evropi, neke lige su davno pocele to.

 

Mucn je gledati neke timove, njihove ''hale'' bez gledlaca...itd. Sad imamo dve filijale, ne bi me cudilo da ih bude sve vise.

 

Neke stavke su boze sacuvaj...Ovj deo Evrope je tesko sranje u svim ligama, jedino eventualno vaterpolo ali to bas niko ne gleda.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ChrisJudd said:

U starom sistemu je klubovima sa velikim budžetom bila skoro svaka utakmica bitna, pa je smešno porediti broj pobeda tada i sada u ovom NBA za siromašne.

Pa i sada im je bitna svaka pobeda da ostvare sto bolju poziciju na tabeli i imaju prednost domaceg terena. Jel gledas Evroligu? Koji je od jacih timova spustio gas protiv Zvezde? Nijedan.

 

U novom formatu nemas neozbiljnih klubova dok si u starom skupljao ukupan skor pobeda u top24 fazi nad Proseko Gdinjom, Spirou Sarloom, Sole Basketom, Cibonom koja je imala skor 0-10 u grupi, Orlean Loare Basket, Union Olimpiju, Oldenburg... Evo ovo su timovi samo u 2009/10 i 2010/11 koji su igrali ima i smesnijih ranijih sezona.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ocekujem veceras nikad bolju Zvezdu, znajuci ih iz iskustva kako igraju treci mec finala, svjesni da u trecem imaju vece sanse za pobjedu nego u cetvrtom mecu.

 

Partizan je napravio pritisak na organizaciju lige (vjerovatno opravdano ne ulazim u to)pa samim tim i na sudije...ipak je Partizan klub koji ima ozbiljnu logistiku u tom smislu , za razliku od ostalih konkurenata, tako da moze da izadje na crtu na tom polju. 

 

Bezveze je sto se digla tenzija, to je nesto sto se ponavlja stalno ali valjda je to i normalno u finalima.

 

Drugi mec nisam gledao , samo neke sekvence , tako bi ne bih davao misljenje o sudjenju kojeg vidim forsiraju i jedan i drugi tim. 

 

 

Edited by Nemam_ti_kad
Link to comment
Share on other sites

Bruka i sramota na šta liče ove domaće košarkaške teme. Svaka čast trovačima iz uprava klubova i sportskim novinarima, koji su bili sramotni na konferenciji posle druge utakmice, na sposobnosti da rapidno prošire svoje gadosti na celokupnu javnost.

 

Imali smo dve zanimljive i kvalitetne utakmice sa sasvim dobrim igračima i odličnim trenerima i suđenjem koje je bilo OK, dakle jedan vrlo dobar proizvod. I najvažnije, imamo ono što je san svakog kapitaliste, postoji veliki broj ljudi koji osećaju emocije prema tom proizvodu. Uz uprave klubova sa minimalnim moralom i srednje razvijenim mozgom i novinarima sa predstavom šta im je zapravo posao mogli bi da imamo jednu super košarkašku priču u Beogradu. Ovako jebi ga, imamo nešto što se svakoj pristojnoj osobi gadi. I nije glavni problem uopšte neka neopevana navijačka stoka, iako ima i toga. I sa njima je prva utakmica prošla OK i onda ide sve gore i gore uz sramotni izbor pitanja novinara bez pomena same igre i još sramotnije ponašanje klubova. Bolesnici sa tribina su najmanji problem, oni nemaju nikakvu moć i nikakav pristup medijima, rešili bi ih za pola dana kada bi klubovi to želeli.

  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...