Jump to content

EUROLEAGUE 2021/22, devotion still in the time of covid


Chaos Is Me

Recommended Posts

Ovde se mesaju dve stvari.

 

Kada Bartomeu kaze da "nema licence za ABA ligu" to govori jer govori o bliskoj buducnosti u kojoj ce se valjda pojaviti KK PSG ili KK London i na taj nacin izbaciti predstavnika ABA lige.

 

Kada Bartomeu kaze da "predstavnik ABA lige" ne mora da bude prvak govori o trenutnom scenariju po kojem bi EC finalista bio iz ABA lige. E tu on ne deli misljenje raznoraznih domacih kafanskih strucnjaka koji misle da su Partizan i Crvena zvezda bogom dani da jedini igraju EL sa ovih prostora - naprotiv, njegov cilj je upravo da sasece u korenu mogucnost da dva kluba iz ABA lige igraju EL.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, goldberg said:

Ovde se mesaju dve stvari.

 

Kada Bartomeu kaze da "nema licence za ABA ligu" to govori jer govori o bliskoj buducnosti u kojoj ce se valjda pojaviti KK PSG ili KK London i na taj nacin izbaciti predstavnika ABA lige.

 

Kada Bartomeu kaze da "predstavnik ABA lige" ne mora da bude prvak govori o trenutnom scenariju po kojem bi EC finalista bio iz ABA lige. E tu on ne deli misljenje raznoraznih domacih kafanskih strucnjaka koji misle da su Partizan i Crvena zvezda bogom dani da jedini igraju EL sa ovih prostora - naprotiv, njegov cilj je upravo da sasece u korenu mogucnost da dva kluba iz ABA lige igraju EL.

 

Pa da, to je jasno već odavno. Ne želi iznenađenje iz ABa lige i uvek će ih držati u neizvesnosti po tom pitanju.

 

Ipak, opet mislim da su CZ i KKP ekipe koje tome mogu da se nadaju. Ko drugi? Cedevita sa svojih 55 gledaoca po tekmi ili Slovenija kao tržište ako ćemo tako? Budućnost donekle, ali mi se čini da im tek oni nisu po volji.

 

ABA može da računa na mesto, dok god se ispunjavaju dva uslova:

1. Dok se ne pojavi u jednoj sezoni dovoljno prebogatih klubova, tipa ovogodišnji Virtus. To je ekipa sa top5 EL budžetom po meni. Na kraju prošle sezone su ih preskočili, ali ulaganja su im maltene duplo veća nego prošle sezone, pa ne znam da li bi opet. Iskreno, trenutno mi deluje potpuno iluzorno očekivati takvo nešto u Francuskoj, Nemačkoj, a da ne pričam Engleskoj kojoj se toliko nadaju.

 

2. Dok se ne zaigraju sa prohodnošću iz Evrokupa. Odnosno ono o čemu sam pričao - da se desi da u top 8 uđu dve ekipe koje su se plasirale preko Evrokupa, samim tim osiguraju sebi licencu za sledeću sezonu, a EC ostave bez sigurnog mesta. Pobednik EC će morati a se pusti, jer bi u suprotnom takmičenje gubilo smisao, a to će nekoga koštati licence.

 

 

 

Ali kako god se okrene, sve je to od godine do godine, ništa se tu ne zna. Urbanos je u emisiji rekao kako je pričao sa čelnicima Valensije prošle godine, kada su izginuli da upadnu u top8, ali nisu uspeli za jednu pobedu. I kao posebno im znači zbog EL naredne sezone, jer su iz ECa ušli. Uglavnom, poenta je da su ljudi to postavili kao primaran cilj ekipe, a da ni u jednom trenutku nisu to dobili zvanično, nego im je "tako rečeno".  Koja je to doza neozbiljnosti. I neverovatno mi je da niko od ovih novinara koji svako malo radi intervjue sa Đordijem, ne sme da pita takve stvari.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, realno *w said:

 

 

Očekivano je sve rečeno u intervjuu. Ali, između ostalog, ono što bi bilo lepo je da Bertomeu navede neki vremenski okvir za Francusku i Nemačku, jer je logika kako će mnogi izvisiti za mesto u EL, zato što liga za to vreme tobože razvija košarku na većim tržištima u centralnoj i zapadnoj Evropi. Napomenuo je naravno neke "zadivljujuće" cifre koliko su veće baze navijača u FR i DE (55 i 48%), bez ikakvog konteksta za te podatke naravno ili konkretne brojke, tipa: Za koji period i u odnosu na koji period, broj gledalaca, budžete klubova i same lige itd. Kao kad Vučić krene sa statistikom pa ispada da Srbija šije po rastu svaku zemlju u EU, ili u doba pandemije ima manji pad i šta ti ja znam. Mantru širenja takmičenja na veća i bogatija tržišta Đordi može da ponavlja još 10 god i duže. Takođe, za pričam ti priču istakao bi još i ove gluposti: "Naša je obaveza da imamo sve veći broj navijača iz godine u godinu", "Mi imamo neku vrstu finansijske evaluacije i neke limite koje klubovi mogu da potroše za određene koncepte" :classic_laugh:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Marko said:

 

Očekivano je sve rečeno u intervjuu. Ali, između ostalog, ono što bi bilo lepo je da Bertomeu navede neki vremenski okvir za Francusku i Nemačku, jer je logika kako će mnogi izvisiti za mesto u EL, zato što liga za to vreme tobože razvija košarku na većim tržištima u centralnoj i zapadnoj Evropi. Napomenuo je naravno neke "zadivljujuće" cifre koliko su veće baze navijača u FR i DE (55 i 48%), bez ikakvog konteksta za te podatke naravno ili konkretne brojke, tipa: Za koji period i u odnosu na koji period, broj gledalaca, budžete klubova i same lige itd. Kao kad Vučić krene sa statistikom pa ispada da Srbija šije po rastu svaku zemlju u EU, ili u doba pandemije ima manji pad i šta ti ja znam. Mantru širenja takmičenja na veća i bogatija tržišta Đordi može da ponavlja još 10 god i duže. Takođe, za pričam ti priču istakao bi još i ove gluposti: "Naša je obaveza da imamo sve veći broj navijača iz godine u godinu", "Mi imamo neku vrstu finansijske evaluacije i neke limite koje klubovi mogu da potroše za određene koncepte" :classic_laugh:

 

Sve u svemu prazna priča koja jedino ukazuje na to šta su njihove želje, a ne i kako će do toga doći. I sve ostalo se slažem, baš podsećna na Vučića sa tom pričom.

 

Iz Nemačke imamo 2 kluba. Imamo Bajern koji bi zaista mogao da bude stabilan evroligaš, dokle god je FC zainteresovan za tu investiciju. Imamo i Albu, koja po meni nije toliko stabilna, a Đordi se nada još nekom klubu?

Pa meni se čini da će pre Alba da se spusti na nivo niže, nego da još jedan klub uđe u tako ozbiljne investicije. Alba je pod Aitom imala sistem, koji je davao rezultate i sa relativnom skromnim sastavom, a čini mi se da će to dosta teško ići u narednim godinama.

 

Ostali nemački klubovi iz vrha lige, funkcionišu sa platama do 200-300k mesečno i to samo za par najvažnijih igrača. Uglavnom su to vrlo stabilni klubovi, ali u okviru tih budžeta. Teško je naravno tu nešto predvideti, ali meni deluje da su male šanse da će njih neko Đordijevo obećanje po pitanju licence, nagovoriti da troše 5-6 puta više para.

 

 

 

 

Edited by realno *w
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@realno *w, @Marko

 

ja nisam doziveo tu spiku oko velikih trzista nemacke i francuske kao fokus na broju posetilaca po tekmi ili na budzet xy kluba, vec pre svega kao mogucnost da napravis kao organizacija profitabilne dilove oko TV prava i srodnih izvora finansija. 

 

na tome se temelji nba logika, tako se i povecava salary cap. 

 

naravno da je za euroleague to neki pipe dream, ideal koji je neuhvatljiv, samo kazem da mi se cini da je to profit zbog kojeg su njemu interesantne te zemlje, jer tu el zaradjuje novce a ne od prodaje karata ili snage xy rostera (mada se sigurno ne bi bunio da pola euroleague rostera bude jace nego sada ali i to bi mozda bila posledica zatvaranja lige). 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, oubrevo. said:

@realno *w, @Marko

 

ja nisam doziveo tu spiku oko velikih trzista nemacke i francuske kao fokus na broju posetilaca po tekmi ili na budzet xy kluba, vec pre svega kao mogucnost da napravis kao organizacija profitabilne dilove oko TV prava i srodnih izvora finansija. 

 

na tome se temelji nba logika, tako se i povecava salary cap. 

 

naravno da je za euroleague to neki pipe dream, ideal koji je neuhvatljiv, samo kazem da mi se cini da je to profit zbog kojeg su njemu interesantne te zemlje, jer tu el zaradjuje novce a ne od prodaje karata ili snage xy rostera (mada se sigurno ne bi bunio da pola euroleague rostera bude jace nego sada ali i to bi mozda bila posledica zatvaranja lige). 

 

 

Verujem da ima izuzetaka, ali zar ne misliš da bi mogli da povežemo posetu na utakmicama sa TV pravima? Tj, da je iluzorno očekivati da neki tim igra pred praznim tribinama, a da je istovremeno gledanost preko TVa ogromna?

Da ima slučajeva, sigurno ima. Eto recimo Efes, koji nikada nije imao neku bazu navijača, a istovremeno verujem da su njihove tekme strašno gledane u Turskoj. Specifična situacija, veliki grad sa puno navijačkih grupa sa velikom tradicijom, a oni relativno novi klub.

 

Sve u svemu, mislim da je ta poseta u velikoj meri pokazatelj popularnosti kluba/takmičenja. A samim tim i sve što dalje ide - veća gledanost, skuplja TV prava, itd...

Link to comment
Share on other sites

@realno *w

pa ne znam šta sve ulazi u cenu tv prava, mogu samo laički da nagađam;

 

pretpostavljam da je nekakav životni standard / primanja x broj stanovnika, tj gledalaca x pojma nemam

znaš, meni je košarka solidna porcija stvari koje gledam na ekranima a imam i neku platu iznad proseka srbije. međutim, kada platim netflix, hbo, athletic jer mi je bio povoljan, ja više ne želim da plaćam i arenu sport koju nemam u tv ponudi da bih gledao zvezdu protiv 5-6 ekipa. 

 

e sad, kada ti imaš stanovništvo koje ima daleko viši standard, onda i ljudi koji nisu nešto hard-core orijentisani ka timu, nemaju problem da plate i prate nešto onako usput, odnosno, kablovski ili koji operateri, imaju računicu da to ponude ljudima.

 

xsfrj zemlje imaju oko 30 miliona stanovnika đuture? 

nemačka ima više od 83 miliona a francuska više od 67 miliona. ogromna je to razlika već u pukom broju.

 

kao što rekoh, ja to razmišljam napamet, nije kao da sam upućen u materiju, možda debelo tripujem ali tako mi je zvučala ta bartomeu - spika.

Link to comment
Share on other sites

Koga izabrati za trenera ovo kolo u fantaziju (namerno pišem na ovoj temi jer treba rešiti koji tim ima najveće šanse za pobedu).

 

Jasno je da je Barsa najveći favorit, ali ko posle njih? Da li Zeleni Grci (baš nemam poverenja u Fener ove sezone), da li Uniks (ili Monako može da bude ozbiljna pretnja ove sezone), može li Asvel da iznenadi nemoćnu Albu (ali izgubili od njih pre par nedelja tokom priprema)?

 

Link to comment
Share on other sites

Baš neizvesno kolo, teško je nešto prognozirati. Mislim da će Efes dobiti CSKA al opet je to duel teškaša. Ne bih se kladio na Asvel protiv Albe, koga će Alba dobiti ako ne u ovakvim utakmicama. Mislim i Barsi čak da će biti zajebano u Minhenu. Ja mislim da je Đorđević najbolja opklada, PAO je užas.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, oubrevo. said:

@realno *w

pa ne znam šta sve ulazi u cenu tv prava, mogu samo laički da nagađam;

 

pretpostavljam da je nekakav životni standard / primanja x broj stanovnika, tj gledalaca x pojma nemam

znaš, meni je košarka solidna porcija stvari koje gledam na ekranima a imam i neku platu iznad proseka srbije. međutim, kada platim netflix, hbo, athletic jer mi je bio povoljan, ja više ne želim da plaćam i arenu sport koju nemam u tv ponudi da bih gledao zvezdu protiv 5-6 ekipa. 

 

e sad, kada ti imaš stanovništvo koje ima daleko viši standard, onda i ljudi koji nisu nešto hard-core orijentisani ka timu, nemaju problem da plate i prate nešto onako usput, odnosno, kablovski ili koji operateri, imaju računicu da to ponude ljudima.

 

xsfrj zemlje imaju oko 30 miliona stanovnika đuture? 

nemačka ima više od 83 miliona a francuska više od 67 miliona. ogromna je to razlika već u pukom broju.

 

kao što rekoh, ja to razmišljam napamet, nije kao da sam upućen u materiju, možda debelo tripujem ali tako mi je zvučala ta bartomeu - spika.

 

Sve se vrti oko gledanosti.

 

U Nemačkoj je košarka na 4. mestu, i to bliža rukometu i formuli koji su na 5. i 6. mestu.

Ali ok, ne sporim ja da su TV prava bolja u Francuskoj i Nemačkoj, nego u exSFRJ. Problem je što već imaš po 2 ekipe i to ponajbolje iz tih zemalja. Ako uključiš treću, neće ti TV prava skočiti duplo.

Niko ne može da me uveri da poskupljenje TV prava za Nemačku od recimo 20%, vredi više nego TV prava za celu bivšu Jugu zajedno. To je baš naučna fantastika.

 

I na kraju, ni nemaju tu treću ekipu, niti ima naznaka za to. Šta. čekaju Ulm da eksplodira ili tako nešto? Baš prazna priča.

Link to comment
Share on other sites

@Romantik @Chaos Is Me

 

Slazem se sa Chaos-om i za kolo, a posebno za PAO-Fener. Prvo mislim da Fener ne moze bas onako slabo ponovo da odigra, ali sa druge strane, "uzas" je slaba rec za PAO za ovo sto oni trenutno igraju.

 

Dodao bih mozda da dajem Armaniju dobre sanse ovo kolo, protiv trenutno Baskonije i u ovakvom sastavu.

 

A glede fantazija, s obzirom na cene trenera, deluje mi da nece Zvezdan nidje iz mog tima :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Trener nije pozicija za zezanje, moze da ne kosta mnogo, a da dosta poena donese. Lakse je predvideti pobednika na utakmici, nego ucinak pojedinih igraca.

Meni se naprotiv cini da ce Zvezdan da izduva ovo kolo, jer ce Uniks dati sve od sebe da dobije u Rusiji, nakon startnog tesnog poraza.

Opet Gonzales iz Albe mi se cini kao dobra i uber jeftina opcija, jer Alba mora da dobije neke utakmice, a Asvel kod kuce je jedna od boljih prilika

 

Doduse kakve sam genijalne manevre napravio u prvom kolu, nije bas da me treba slusati😄

Edited by Gudura
Link to comment
Share on other sites

Meni baš lakše predvideti učinak igrača nego pobednika meča, jer igrač može malo da podbaci, a tim je ili pobedio ili izgubio, nema između.

 

Ako tako razmišljate za Albu, što je kontra mene, jer koga će Asvel dobiti na strani ako ne Albu i slične, onda bi istom logikom Panatinaikos morao biti favorit protiv Fenera. Vidim ja da neće biti konsenzusa pa na eci-peci-peci uzimam Grancuze ili Grke.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Gudura said:

Doduse kakve sam genijalne manevre napravio u prvom kolu, nije bas da me treba slusati😄

 

 

Ovo zvuci kao da si imao Mickey-ija ili Perry-ija prvo kolo :classic_biggrin:

 

I da ne bude zabune, ne kazem da ce Monako dobiti ovo kolo, ali su veoma interesantna ekipa, i bice ih tesko pobedjivati. Jos kada naidje i jedan od onih dana kada Mike ne promasuje belu tehniku sa 8 metara, imace oni iznenadjujucih pobeda.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klipan said:

 

 

Ovo zvuci kao da si imao Mickey-ija ili Perry-ija prvo kolo :classic_biggrin:

 

I da ne bude zabune, ne kazem da ce Monako dobiti ovo kolo, ali su veoma interesantna ekipa, i bice ih tesko pobedjivati. Jos kada naidje i jedan od onih dana kada Mike ne promasuje belu tehniku sa 8 metara, imace oni iznenadjujucih pobeda.

Zvuci kao da sam imao Mickey-ja, a Jamesa za kapitena, pa kad James nije isporucio prvog dana koliko sam ocekivao, genijalno sam Mickey-ja postavio za kepa🤣

Znam, znam, vec sam se samoisibao🤣

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, realno *w said:

 

Sve u svemu prazna priča koja jedino ukazuje na to šta su njihove želje, a ne i kako će do toga doći. I sve ostalo se slažem, baš podsećna na Vučića sa tom pričom.

 

Iz Nemačke imamo 2 kluba. Imamo Bajern koji bi zaista mogao da bude stabilan evroligaš, dokle god je FC zainteresovan za tu investiciju. Imamo i Albu, koja po meni nije toliko stabilna, a Đordi se nada još nekom klubu?

Pa meni se čini da će pre Alba da se spusti na nivo niže, nego da još jedan klub uđe u tako ozbiljne investicije. Alba je pod Aitom imala sistem, koji je davao rezultate i sa relativnom skromnim sastavom, a čini mi se da će to dosta teško ići u narednim godinama.

 

Ostali nemački klubovi iz vrha lige, funkcionišu sa platama do 200-300k mesečno i to samo za par najvažnijih igrača. Uglavnom su to vrlo stabilni klubovi, ali u okviru tih budžeta. Teško je naravno tu nešto predvideti, ali meni deluje da su male šanse da će njih neko Đordijevo obećanje po pitanju licence, nagovoriti da troše 5-6 puta više para.

 

Kažem, Đordi fantazira solidno, za sad. Ako nekad nešto bude od toga, (pogotovo u doglednoj budućnosti), onda super: Hejtovati više nećemo. Sada jeste smešno.

 

7 hours ago, oubrevo. said:

@realno *w, @Marko

 

ja nisam doziveo tu spiku oko velikih trzista nemacke i francuske kao fokus na broju posetilaca po tekmi ili na budzet xy kluba, vec pre svega kao mogucnost da napravis kao organizacija profitabilne dilove oko TV prava i srodnih izvora finansija. 

 

na tome se temelji nba logika, tako se i povecava salary cap. . 

 

To je jasno. Meni smeta u toj računici to što eto mora da bude 18 učesnika u EL. Umesto lepo da pravi projekte po FR, DE i UK u realnom vremenu bez da precrte regije/zemlje koje imaju relevantne klubove u sadašnjosti.

 

5 hours ago, oubrevo. said:

@realno *w

pa ne znam šta sve ulazi u cenu tv prava, mogu samo laički da nagađam;

 

pretpostavljam da je nekakav životni standard / primanja x broj stanovnika, tj gledalaca x pojma nemam

znaš, meni je košarka solidna porcija stvari koje gledam na ekranima a imam i neku platu iznad proseka srbije. međutim, kada platim netflix, hbo, athletic jer mi je bio povoljan, ja više ne želim da plaćam i arenu sport koju nemam u tv ponudi da bih gledao zvezdu protiv 5-6 ekipa. 

 

e sad, kada ti imaš stanovništvo koje ima daleko viši standard, onda i ljudi koji nisu nešto hard-core orijentisani ka timu, nemaju problem da plate i prate nešto onako usput, odnosno, kablovski ili koji operateri, imaju računicu da to ponude ljudima.

 

xsfrj zemlje imaju oko 30 miliona stanovnika đuture? 

nemačka ima više od 83 miliona a francuska više od 67 miliona. ogromna je to razlika već u pukom broju.

 

kao što rekoh, ja to razmišljam napamet, nije kao da sam upućen u materiju, možda debelo tripujem ali tako mi je zvučala ta bartomeu - spika.

 

Lepo je sve to, samo opet, ne treba nikog da eliminiše iz EL, dok je tako kako je. Kvalitetna klupska košarka je misaona imenica u severnoj i zapadnoj EU, (i bez poređenja sa "Gigantima" sa Mediterana i iz Rusije) Ne vidim kada će to da se promeni. Ako mi fali vizije za to, tj ne vidim dobro te njihove planove, neka. Bold: SFRJ je na demografskom vrhuncu '80-ih imala 22-23 mil, kao Rumunija npr. Nikad ni blizu 30 miliona, a možeš ex-Yu zamisliti sada 30+ god posle. Tačnu cifru i god ne znam naravno, ali 30 miliona bode oči, pa zato.

 

4 hours ago, realno *w said:

 

Sve se vrti oko gledanosti.

 

U Nemačkoj je košarka na 4. mestu, i to bliža rukometu i formuli koji su na 5. i 6. mestu.

Ali ok, ne sporim ja da su TV prava bolja u Francuskoj i Nemačkoj, nego u exSFRJ. Problem je što već imaš po 2 ekipe i to ponajbolje iz tih zemalja. Ako uključiš treću, neće ti TV prava skočiti duplo.

Niko ne može da me uveri da poskupljenje TV prava za Nemačku od recimo 20%, vredi više nego TV prava za celu bivšu Jugu zajedno. To je baš naučna fantastika.

 

I na kraju, ni nemaju tu treću ekipu, niti ima naznaka za to. Šta. čekaju Ulm da eksplodira ili tako nešto? Baš prazna priča.

 

Ovo nisam znao. Ako ti tako kažeš, tj proverio si, onda ok. Meni je to fantastično za samu košarku, ako je zaista 4-ti sport po gledanosti u Nemačkoj. Za tu treću ekipu, čisto zbog ekonomske mase, ima smisla da krene neki projekat, (od možda nekog FC) iz ovih velikih severnih ili zapadnih regija Rhine-Ruhr, Hamburg, Frankfurt,  možda Bremen. Kakav crni Ulm, to ko pola NS bez Južnobačkog okruga.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Romantik said:

Koga izabrati za trenera ovo kolo u fantaziju (namerno pišem na ovoj temi jer treba rešiti koji tim ima najveće šanse za pobedu).

 

Jasno je da je Barsa najveći favorit, ali ko posle njih? Da li Zeleni Grci (baš nemam poverenja u Fener ove sezone), da li Uniks (ili Monako može da bude ozbiljna pretnja ove sezone), može li Asvel da iznenadi nemoćnu Albu (ali izgubili od njih pre par nedelja tokom priprema)?

 

 

Mesinu!!! Milano ce da preslisa za sada loše poslozenu Baskoniju.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Marko said:

Bold: SFRJ je na demografskom vrhuncu '80-ih imala 22-23 mil, kao Rumunija npr. Nikad ni blizu 30 miliona, a možeš ex-Yu zamisliti sada 30+ god posle. Tačnu cifru i god ne znam naravno, ali 30 miliona bode oči, pa zato.

 

 

o tome i pričam, tj, namerno sam "dao fore" xsfrj regionu, da bih podvukao kolika je prosta razlika u potencijalu tržišta fra+ger sa 150 miliona stanovnika i standardom kakav imaju VS manje od 30 miliona i standardom kakav imamo.

 

daklem, pričam isključivo o zakonitostima tv prava, gde pretpostavljam da euroleague vuče najznačajniju dobit; kada bi na prostoru aba lige 100% populacije bilo zainteresovano za košarku, i dalje bi bilo teško meriti se sa 20% populacije zainteresovane za košarku u nemačkoj i francuskoj.

 

u tom smislu su za euroleague pune dvorane & kvalitetni rosteri od sekundarnog značaja. važni su u široj slici ali neće oni dodatno zaraditi profit u nemačkoj i francuskoj ako aba tim iz el bude imao jači roster i pune tribine. drugim rečima, to bi bilo bolje za kvalitet el ali ne i za profit el.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, oubrevo. said:

 

o tome i pričam, tj, namerno sam "dao fore" xsfrj regionu, da bih podvukao kolika je prosta razlika u potencijalu tržišta fra+ger sa 150 miliona stanovnika i standardom kakav imaju VS manje od 30 miliona i standardom kakav imamo.

 

daklem, pričam isključivo o zakonitostima tv prava, gde pretpostavljam da euroleague vuče najznačajniju dobit; kada bi na prostoru aba lige 100% populacije bilo zainteresovano za košarku, i dalje bi bilo teško meriti se sa 20% populacije zainteresovane za košarku u nemačkoj i francuskoj.

 

u tom smislu su za euroleague pune dvorane & kvalitetni rosteri od sekundarnog značaja. važni su u široj slici ali neće oni dodatno zaraditi profit u nemačkoj i francuskoj ako aba tim iz el bude imao jači roster i pune tribine. drugim rečima, to bi bilo bolje za kvalitet el ali ne i za profit el.

 

Ali opet kažem, ovo je pogrešna logika. Ova logika bi mogla da važi za zemlju koja prvi put ulazi u EL pa kolika god da je gledanost, to ti je čisti plus. Ovako, ti već imaš TV prava za tu zemlju i možeš možda da ih uvećaš za 10%.

 

E sad, jedino ako ne misliš da je recimo 10% uvećanje tog ugovora, veće nego svi ugovri zajedno za ex-sfrj. Meni to zaista neverovatni zvuči.

 

Na kraju ova rečenica, ako je kvalitet na drugom planu, nemamo mi tu šta previše da polemišemo.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...