Jump to content

EUROLEAGUE 2021/22, devotion still in the time of covid


Chaos Is Me

Recommended Posts

8 hours ago, Guru said:

 

Istorija pokazuje da se čak i bez stranaca moglo otići na F4, pa čak i postati prvak Evrope... Samo pre 23 i 30 godina.

 

A od tog poslednjeg Partizanovog fajnal fora koji pominješ je prošlo više od decenije, u međuvremenu su se okolnosti i u našoj i u evropskoj košarci drastično promenile, pa je stvarno naivno verovati da se isti recept sa uspehom može primeniti i danas. 

 

I kako to da evropske ekipe nošene strancima mogu da prave rezultate i igraju kvalitetnu košarku na različitim nivoima takmičenja, a baš u Srbiji i ABA ligi to nije moguće? Koliko je uopšte bilo takvih pokušaja kod nas, pa da možemo sa sigurnošću to da tvrdimo?

 

Uzgred, čak i ta Zvezda u sezoni 2018-19 je imala Berona, Fajea, Cirbesa, Odža, Perperoglua, Reglanda, kasnije i Riversa... Za ove brojače stranaca je verovatno i to previše, al' makar ostaje ta romansirana verzija u kojoj je baš Boriša Simanić bio taj tas na vagi.

 

 

I koliko je Željko sa opakim budžetom doveo tih reprezentativaca u Partizan, a koliko je doveo stranaca u rasponu od proverenog EL kvaliteta, do mladih prospekata? Ako je doveo više stranaca, to verovatno znači da je shvatio da nema ništa od ove sezone i digao ruke od iste, jer tako se trofeji ovde ne osvajaju...

 

Ma covece ceo post ti je promasen,pricamo o ekipama na nasem podrucju.Pogledaj moju prvu repliku lepo pise "na nasim prostorima".

Strani klubovi imaju novca za vise kvalitetnih stranaca a mi ne,jednom Armaniju nije strasno ako ga polupa Bolonja u Italijanskoj ligi npr a nama bi gubljenje abe bio smak sveta a poznato je da se za domace titule manje vise,vise trzaju domaci.

No batali raspravu,doslovno ne citas sta pisem.

Link to comment
Share on other sites

nemam info ali sve nesto mislim da i domaci igraci ostaju ovde dok god su nase ponude za ugovor iste ili vece 

 

npr, ako dobric odigra sezonu na nivou druge polovine prosle, mislim da ce otici negde vani. 

 

za domaci roster, tj solidan procenat domacih igraca, je neophodan izvanredan rad sa mladjim selekcijama i stari dobri princip podele najboljih izmedju zvezde i partizana a vise puta smo diskutovali da to nije izvodljivo, jer i mishka uzima talente a i najveci talenti preskacu zvezdu i partizan i idu direktno u nba (ili omladinske pogone velikih eu klubova) 

 

tako da mi se cini da je ovo sto @Gurupise vec neko vreme realnost, koja opet ne sprecava klubove da izbace svakih par godina po par solidnih igraca. za tako nesto treba ipak mnogo bolje da se radi. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

...

kada se već spominje žalgiris kao svetli primer (što defacto i jeste) - rokas jokubaitis je vrlo dobar igrač ali složićemo se da nije neki generacijski talenat. dečko ima trenutno 20 godina, proveo je dve sezone u žalgirisu, potpisao za barcelonu ovog leta i draftovan je od strane knicksa. daklem, šanse da se tu napravi nekakav kontinuitet je 0%

 

mladi igrači real madrida, vrhunski talenti kojima real kao niko drugi u evropi pruža šansu u najranijem periodu karijere, odlaze nakon par godina u nba.

 

jednostavno, klub mora da ima ogroman pool domaćih (a i inostranih!) talenata, da bi neki proveli po par sezona u klubu i taman kada dođu u iole smislene godine (to je jebenih 20ak, kao da su upravo završili usa koledž), oni odlaze na stepenik više - jer tamo je bolja lova, bolji uslovi za igranje i oporavak a neko je pametno primetio i organizovani sindikat igrača, koji te ne ostavlja na cedilu ako iz nekog neveselog razloga moraš da završiš prerano karijeru.

 

ako real, koji toliko ulaže u skauting najvećih talenata ne može da zadrži svoje više od par sezona, kako će to domaći klubovi?

odnosno, mogu da zadrže neke averidžare, sve dok neko od njih ne napreduje dovoljno da ne možeš da ih platiš više.

 

edit many typos

Edited by oubrevo.
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Ja pričam o nivou Džonija Ivanovića, Dobrica, Jake i sl. koji godinama igraju ABA i koji su u najmanju ruku ok bek ap na EL nivou. 

Pričam o raznim Lazićima, Danilo Nikolićima, Simonovićima koji su odlični igrači uloge i na EL nivou.

Dakle takvih igrača ima i naravno da igraju u ABA za slične novce za koje bi igrali i preko ali neće da zapale u Španiju jer je tamo sunce ako mogu da za sličnu lovu igraju u ex Yu.

Ako sad gradiš ekipu po meni je bolje dovesti Dalibora Ilića kao neku rezervnu opciju na 4 nego Amerikanca sličnih kvaliteta i za sličnu ili nešto manju lovu.

Ne treba biti isključiv , ali kada je god moguće bolje domaći igrač ako biraš između 2 lika sličnih kvaliteta.

 

Evo recimo CZ ima odličnu ex yu osnovu, sa 2 top igrača bi bila kandidat za F4, pri čemu je realno da ta osnova ostane i narednih godinu dve u klubu, a jedino nije realno da imamo kintu za dva top igrača.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Milos 3.14 said:

Evo recimo CZ ima odličnu ex yu osnovu, sa 2 top igrača bi bila kandidat za F4, pri čemu je realno da ta osnova ostane i narednih godinu dve u klubu, a jedino nije realno da imamo kintu za dva top igrača.

 

pogledaj koje ekipe iz sezone u sezonu ulaze na F4, gde se eventualno jedna koja nije usual suspect provuče, pa ćeš videti da je to na nivou nekog malog čuda.

sa dva top el igrača bi mogli da budemo kandidat za plej of, pa nekada uspeš, nekada ne.

 

btw, ako kao domaće igrače posmatraš ceo xsfrj prostor, onda se slažem da je moguće napraviti osnovu od domaćih igrača. ja sam mislio isključivo na domaće-domaće, tj iz srbije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, oubrevo. said:

 

pogledaj koje ekipe iz sezone u sezonu ulaze na F4, gde se eventualno jedna koja nije usual suspect provuče, pa ćeš videti da je to na nivou nekog malog čuda.

sa dva top el igrača bi mogli da budemo kandidat za plej of, pa nekada uspeš, nekada ne.

 

btw, ako kao domaće igrače posmatraš ceo xsfrj prostor, onda se slažem da je moguće napraviti osnovu od domaćih igrača. ja sam mislio isključivo na domaće-domaće, tj iz srbije.

Naravno da ništa nije sigurno, ali sa dva top igrača si legit top 8 i uz malo sreće F4

Naravno da mislim na ex yu, kad kažem domaći mislim na mentalitet

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Milos 3.14 said:

 

Naravno da mislim na ex yu, kad kažem domaći mislim na mentalitet

 

tu postoji veći broj igrača, samo ima jedan gvint - i dalje ti igrači slabo ili nikako ne dolaze u zvezdu, partizan, ko god je u el, budućnost.

očigledno je da se problem ne prevazilazi pukim proširenjem domaće regije.

 

bilo je par slovenaca u partizanu i zvezdi, hrvata nula a i državljani bosne su nailazili na probleme kod zvezdinih velikosrbina navijača

 

džoni ivanović je specifičan primer i ja lično verujem da je došao pre svega zbog radonjića a i zato što nije ranije otišao u inostranstvo, pa je sada poslednji voz da zaradi nešto.i to je sve u trenutku kada klupska košarka u hrvatskoj i bosni ne postoji, slovenija ima cedevitu a i budućnost je u regresiji, partizan tek kreće

 

zamisli da imaš 4x ozbiljna kluba u aba ligi (da imaju svi aspiracije da igraju el) - opet ne možeš ni te averidžare da pokupiš u dovoljnom broju.

Link to comment
Share on other sites

Poenta je da se napravi dobra škola košarke i da odatle crpis osnovu tima,a strancima da nadogradis ono sto ti fali.

Mi nemamo finansijskih uslova da kupujemo bas sve sto nam fali i to je recept za propast na duze staze.

 

Isto tako sam protiv dovodjenja domaćih igrača po višoj ceni(iskusnih tipa Štimac, Simonović...) nego sto kosta mladi perspektivni igrač neke druge nacionalnosti.

Zato bi klub trebalo da plati jednog ili dvojicu skauta koji ce pronalaziti talentovane mlade strane igrače koji su sigurno jeftiniji od gore pomenutih iskusnih igrača.

 

Konkretan primer je Derik Wilis iz Huventuda, sad je imao dobru partiju protiv Baskonije, koji je posle Ulma otisao u Brindizi, a verujem da u tom momentu nije bio skuplji od Simonovića.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Liska Manjina said:

Ja jako cenim ekipe koje su u stanju da proizvode svoje igrače. Uvek je lakše nabacati gomilu Amera nego napraviti domaćeg igrača. Benefit od takvog pristupa svakako ima i reprezentacija, što po meni nije zanemarivo.

 

U NBA nemaš slične liste?

https://www.nba.com/news/nba-rosters-feature-107-international-players-from-41-countries

 

Obični statistički podatak! Ne znam kakvu političku korektnost pokušavaš da izguraš kroz svoju priču? Hejt prema strancima? Kao da je spisak za Aušvic, u najmanju ruku.

 

Bukvalno mi na pamet nije palo da guram neku političku korektnost, samo sam iskoristio tu listu da se posprdam sa narativom o domaćoj osnovi koji je kod nas dominantan.

 

A to što neka ekipa u EL ima veći broj domaćih igrača, ne znači da je te igrače i stvorila, nego mahom da finansijama dominiraju na tom tržištu, pa su u stanju da pokupe najkvalitetnije iz drugih domaćih klubova, dovedu gotove reprezentativce iz EL klubova, one koji nisu uspeli u NBA, ili nešto duže zadrže domaće igrače koji imaju druge ponude.

 

Što se tiče ove NBA liste - prilično je zanimljiva i pokazuje koliko je košarka sve više globalni sport i kako je čak i u najkvalitetnijoj ligi na svetu sve veći broj stranih igrača... Nasuprot tome, kod nas još uvek vlada mišljenje da što je manje stranaca u ekipi/ligi to bolje, za koje smatram da je potpuno prevaziđeno u današnjim okolnostima i da samo limitira klubove sa naših prostora.

 

2 hours ago, Milos 3.14 said:

Domaća osnova je važna jer naši igrači bolje razumeju gde igraju i spremniji su da ostanu u klubu duži broj godina što omogućava stvaranje neke osnove na kojoj može da se gradi. Čisto sumnjam da će bilo koji stranac ostati u našoj košarci ili bilo gde duže od 2 godine bez debelih novaca.

Zato klubovi koji žele kontinuitet i trenera i igrača pribegavaju toj nekoj domaćoj osnovi i to  jeste najbolji put na ovim našim prostorima što se pokazalo kao ispravno i na primeru CZ i na primeru Budućnosti.

Naravno da to nije univerzalno pravilo , ali sve drugo zahteva mnogo više muke, a bogami i para.

 

Shvate i stranci vrlo brzo gde igraju, imali smo itekako primera i u Zvezdi i u Partizanu da su se baš odomaćili, ostajali više sezona, odlazili pa se vraćali... Neće ti ni domaći igrač u današnje vreme ostajati duže ako pokaže kvalitet na EL nivou, to ovi bogatiji brzo razgrabe, da ne pričam o klincima koji sa 13-14 godina odlaze u Italiju, Španiju, ili nešto kasnije u USA na high school/college, pa onda faktor Mege...

 

Poenta je da su se vremena promenila i da taj koncept od pre 10+ godina teško može da donese isti ili sličan rezultat, jer igrači danas imaju daleko više opcija, tržište je otvorenije i dinamičnije, naši top klubovi nisu više najpoželjnija destinacija za one najtalentovanije, a uglavnom ne mogu da dovedu ili zadrže one najkvalitetnije... Znači pool igrača je sve manji, ako ga još dodatno smanjiš ograničavanjem broja stranaca, samo sebi činiš medveđu uslugu.

 

1 hour ago, UDresuKvinsiMilera said:

Ma covece ceo post ti je promasen,pricamo o ekipama na nasem podrucju.Pogledaj moju prvu repliku lepo pise "na nasim prostorima".

Strani klubovi imaju novca za vise kvalitetnih stranaca a mi ne,jednom Armaniju nije strasno ako ga polupa Bolonja u Italijanskoj ligi npr a nama bi gubljenje abe bio smak sveta a poznato je da se za domace titule manje vise,vise trzaju domaci.

No batali raspravu,doslovno ne citas sta pisem.

 

Ti baš ne umeš civilizovano da komuniciraš i očigledno ti tranzicija sa RSB-a na ovaj forum ne ide lako... Probaj ubuduće da izbegavaš moje postove, pošto ti nije prvi put da se na njih kačiš, a onda kada ti repliciram pokušavaš ta neka primitivna spuštanja tipa "nisam čitao - predugačko, neozbiljan si, ceo post ti je promašen" i sl. Suviše ti je tanka argumentacija za taj nivo arogancije i borderline bahatosti.

Edited by Guru
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Guru said:

Nisu im još javili da se bez domaće osnove ne može igrati košarka

 

22 hours ago, UDresuKvinsiMilera said:

Na nasim prostorima/uslovima ne moze,samim tim misljenje koje ti ismevas(ili barem pokusavas) je barem delimicno tacno.

 

 

46 minutes ago, Guru said:

 

 

 

 

Ti baš ne umeš civilizovano da komuniciraš i očigledno ti tranzicija sa RSB-a na ovaj forum ne ide lako... Probaj ubuduće da izbegavaš moje postove, pošto ti nije prvi put da se na njih kačiš, a onda kada ti repliciram pokušavaš ta neka primitivna spuštanja tipa "nisam čitao - predugačko, neozbiljan si, ceo post ti je promašen" i sl. Suviše ti je tanka argumentacija za taj nivo arogancije i borderline bahatosti.

Stvari su proste,to ti je verovatno i zasmetalo.

Diskusiju sam jasno suzio na prostor ABA lige odmah u prvoj recenici iz razloga sto ljudi vape za domacom osnovom samo na ovim kosarkaskim mestima-time tvoj prvi post nije na mestu i ironija nije na mestu.Dalje sam nastavio primerima isto za aba ligase(partizan buducnost zvezda),pricao kako oni nemaju novca za dosta skupih~dobrih stranaca pa moraju pribeci domacoj osnovi, a ti mi odgovaras za evropske i opste okvire.

Sta treba da ti odgovorim nego da ne citas i promasujes moju poentu?

Ilistrujem:

Ja kazem mora zvezda  gurati i praviti nesto od prosecnog davidovca jer za tri lojda ili milera nema a ti pricas o recimo tome kako makabi osvoji el sa bednim domacim,pa gde je veza?

 

Pricas o tankim argumentima a seces moje upise pa odgovaras,pokusavas da me poistovetis sa ovde omrazenim forumom niotkuda,spustas se na licni nivo i to je meni sve ok ali nemoj da govoris da je zapravo moja diskusija niska,tu moram da reagujem.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Guru said:

 

Bukvalno mi na pamet nije palo da guram neku političku korektnost, samo sam iskoristio tu listu da se posprdam sa narativom o domaćoj osnovi koji je kod nas dominantan.

 

A to što neka ekipa u EL ima veći broj domaćih igrača, ne znači da je te igrače i stvorila, nego mahom da finansijama dominiraju na tom tržištu, pa su u stanju da pokupe najkvalitetnije iz drugih domaćih klubova, dovedu gotove reprezentativce iz EL klubova, one koji nisu uspeli u NBA, ili nešto duže zadrže domaće igrače koji imaju druge ponude.

 

Što se tiče ove NBA liste - prilično je zanimljiva i pokazuje koliko je košarka sve više globalni sport i kako je čak i u najkvalitetnijoj ligi na svetu sve veći broj stranih igrača... Nasuprot tome, kod nas još uvek vlada mišljenje da što je manje stranaca u ekipi/ligi to bolje, za koje smatram da je potpuno prevaziđeno u današnjim okolnostima i da samo limitira klubove sa naših prostora.

 

 

Shvate i stranci vrlo brzo gde igraju, imali smo itekako primera i u Zvezdi i u Partizanu da su se baš odomaćili, ostajali više sezona, odlazili pa se vraćali... Neće ti ni domaći igrač u današnje vreme ostajati duže ako pokaže kvalitet na EL nivou, to ovi bogatiji brzo razgrabe, da ne pričam o klincima koji sa 13-14 godina odlaze u Italiju, Španiju, ili nešto kasnije u USA na high school/college, pa onda faktor Mege...

 

Poenta je da su se vremena promenila i da taj koncept od pre 10+ godina teško može da donese isti ili sličan rezultat, jer igrači danas imaju daleko više opcija, tržište je otvorenije i dinamičnije, naši top klubovi nisu više najpoželjnija destinacija za one najtalentovanije, a uglavnom ne mogu da dovedu ili zadrže one najkvalitetnije... Znači pool igrača je sve manji, ako ga još dodatno smanjiš ograničavanjem broja stranaca, samo sebi činiš medveđu uslugu.

 

 

Ti baš ne umeš civilizovano da komuniciraš i očigledno ti tranzicija sa RSB-a na ovaj forum ne ide lako... Probaj ubuduće da izbegavaš moje postove, pošto ti nije prvi put da se na njih kačiš, a onda kada ti repliciram pokušavaš ta neka primitivna spuštanja tipa "nisam čitao - predugačko, neozbiljan si, ceo post ti je promašen" i sl. Suviše ti je tanka argumentacija za taj nivo arogancije i borderline bahatosti.

Slažem se da ne treba biti isključiv jer pol ne da je smanjen nama nego generalno u Evropi.

Kada pričam o domaćoj osnovi ja pričam o 2-3 startera i 3-4 igrača zadatka šljakera, a to se uvek može naći ovde.

 

Ne pričam o talentima i top prospektima.

Pričam o Lazareviću, Dobriću, Ivanoviću kod nas ili Nikoliću, braći Šehović, Gordiću, Daliboru Iliću , Jaramazu, Jaki, Atiću...

I naravno da će neko od njih da napreduje i da se oproba u inostranstvu, ali oni mahom jako dugo igraju ABA. Takve igrače treba juriti 

Nama pool jeste smanjen i zato ne bi trebalo da brojimo ni krvna zrnca, što ne bi klubovi iz Srbije dovodili igrače iz BiH i Hrvatske, ne možemo mi da se luksuziramo i izbegavamo dobre igrače zbog šipkaša

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Real je svetao primer, ali po meni potpuno neuporediv sa velikom većinom drugih klubova. Jednostavno većina klubova može da sanja takva ulaganja u mlađe kategorije.

 

To što oni nude i što su spremni da ulože u mladog igrača, je nešto neverovatno. U stanju sa primete dovedu nekog mladog talenta, srede državljanstvo njemu i celoj familiji, nađu im stan, posao... Ceo sistem povezan sa školama, učenjem jezika, ceo paket aranžman.

 

I onda od 10 takvih igrača, 1 postane prvotimac i posle prve dobre sezone zapali u NBA. Uzmu oni pare, možda i stvore igrača za repku, imaju eventualnog povratnika u slučaju odustajanja od EL (osim ako ne ode u Barsu, hehe), ali kako god okreneš, zaebana je to rabota. I nikako ih ne bih zamerao drugim klubovima, naročito onim prosečnim, što se ne ponašaju tako.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Guru said:

Što se tiče ove NBA liste - prilično je zanimljiva i pokazuje koliko je košarka sve više globalni sport i kako je čak i u najkvalitetnijoj ligi na svetu sve veći broj stranih igrača... Nasuprot tome, kod nas još uvek vlada mišljenje da što je manje stranaca u ekipi/ligi to bolje, za koje smatram da je potpuno prevaziđeno u današnjim okolnostima i da samo limitira klubove sa naših prostora.

NBA upravo finansijskom dominacijom na tržištu i dovodi strane igrače. Sa druge strane većina siromašnijih EL ekipa se opredeljuje za domaće opcije zato što su jeftinije opcije i uglavnom su to igrači koji nemaju ponude iz inostranstva. NBA ima taj luksuz da može izabrati najbolje i da sve to može platiti. Niko od nas ne bi imao ništa protiv da dovodimo najbolje mlade igrač iz svih delova sveta. Broj stranaca je direktno povezan sa platežnom moći jedne ekipe, da ne pričamo o neblagovremenom izmirenju ugovornih obaveza kod ekipa sa naših prostora. Stranci su mnogo manje tolerantni, a naši em trpe, em ishendluju strance da otrpe kašnjenje. Jebi ga, tako je! Nema tu hejta prema strancima, samo praktični razlozi.

2 hours ago, realno *w said:

Real je svetao primer, ali po meni potpuno neuporediv sa velikom većinom drugih klubova. Jednostavno većina klubova može da sanja takva ulaganja u mlađe kategorije.

 

To što oni nude i što su spremni da ulože u mladog igrača, je nešto neverovatno. U stanju sa primete dovedu nekog mladog talenta, srede državljanstvo njemu i celoj familiji, nađu im stan, posao... Ceo sistem povezan sa školama, učenjem jezika, ceo paket aranžman.

 

I onda od 10 takvih igrača, 1 postane prvotimac i posle prve dobre sezone zapali u NBA. Uzmu oni pare, možda i stvore igrača za repku, imaju eventualnog povratnika u slučaju odustajanja od EL (osim ako ne ode u Barsu, hehe), ali kako god okreneš, zaebana je to rabota. I nikako ih ne bih zamerao drugim klubovima, naročito onim prosečnim, što se ne ponašaju tako.

Poenta svega! Nemamo para da zadržimo ni kvalitetne domaće talente, a kamo li da kupimo talente iz drugih država.

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Liska Manjina said:

Poenta svega! Nemamo para da zadržimo ni kvalitetne domaće talente, a kamo li da kupimo talente iz drugih država.

 

nemaš para da zadržiš igrača koji je prestao da bude talenat i postao relevantan igrač koji košta oko milion eura. to je valjda normalno.

problem je što nemaš aduta ni da privučeš domaćeg talenta da igra za tebe dok je talenat a ne umeš ili nemaš resursa da napraviš takve u klubu.

 

kad je tako (a jeste), uzmi onda pa traži novog quincey millera koji je sa 23 god došao iz usa u zvezdu ili mccalebba koji je sa 25 došao iz turske.

 

to je onda tvoja niša: reclamation projects ili igrači koje su drugi prevideli. njih možeš da nađeš za 150, 200, 300, 500k, zavisno od apetita i mogućnosti.

ako je to već tvoja niša, logično je da ti svet bude tvoja ostriga a ne srbija ili xsfrj.

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oubrevo. said:

 

nemaš para da zadržiš igrača koji je prestao da bude talenat i postao relevantan igrač koji košta oko milion eura. to je valjda normalno.

problem je što nemaš aduta ni da privučeš domaćeg talenta da igra za tebe dok je talenat a ne umeš ili nemaš resursa da napraviš takve u klubu.

 

kad je tako (a jeste), uzmi onda pa traži novog quincey millera koji je sa 23 god došao iz usa u zvezdu ili mccalebba koji je sa 25 došao iz turske.

 

to je onda tvoja niša: reclamation projects ili igrači koje su drugi prevideli. njih možeš da nađeš za 150, 200, 300, 500k, zavisno od apetita i mogućnosti.

ako je to već tvoja niša, logično je da ti svet bude tvoja ostriga a ne srbija ili xsfrj.

 

 

 

Samo što ja ne pričam o Kvinsi Milerima koji su nosioci i pogotovo Bou. 

Ja samo mislim da je bolje da kao rezevnu 4 imaš Jagodić Kuridžu nego Duop Rita jer nemamo kintu za 12 igrača ranga jednog QM i ok možeš da rizikuješ sa jednim Duop Ritom i da se nadaš da je će se ispostaviti kao pun pogodak kao npr.Beron ali osnova mora biti domaća.

Eto mi smo u tom cenovnom rangu imali igrača kojeg sam obožavao, ali kojeg je bolela patka da igra ABA, ko je rekao Faye

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad finansiranje kluba nije zdravo onda ne možeš ni da očekuješ da će razvijanje igrača biti zdravo.

Kada u menadžmentu klubu zavisi sve od jednog čoveka,a ne od tima ljudi teško je očekivati više.

 

Mora da postoji hijerarhija kako bi mogao da se napravi igrač,a posle i rezultat.

 

Mi sigurno imamo talenta za košarku samo što se radi na loš način i zato je trenutna proizvodnja u zastoju.

Jedini koji trenutno proizvodi igrače je Miško,ali zato će sve češće biti situacije kao sa Jokićem letos.

Edited by propolis
Link to comment
Share on other sites

Slažem se, naši klubovi su organizovani da žive od  danas do sutra, mada je to boljka evropske košarke.

Naravno da treba razvijati mlađe kategorije, ali fokus ove moje današnje diskusije je kako da neki naš klub potroši 300-500K

Ja mislim da je bolje za te novce prvo gledati domaće( ex yu) pa onda sve drugo.

Jagodić Kuridža godinama igra ABA i tek je sticajem okolnosti pred kraj karijere dočekao da igra u CZ/Bud i pokazao da može da ima svoju ulogu i na tom nivou.

Bolje on nego neki Rit ili Faje. 

Naravno ne treba ni ići Ziheraški kao Radonjić i treba pokušati svake godine sa nekom mačkom u džaku jer dobit može biti velika ali Gro tima ako je moguće izgraditi na domaćoj osnovi.

Link to comment
Share on other sites

Da smo  finansirali nasu skolu kosarke i da mi napravimo ''kompleks'' kakav ima ''veliki'' FMP pa da ulazemo u klince sto opet nije vise nego sto smo ulagali u Zeleznik.

 

Mozemo mi dovoditi i strance, domace...i da pravis jaku strukturu domacih igraca i na kraju te sve to izadje mnogo jefitnije...paod samo Saloa27 aka Rodjak sa sela..

 

Mi smo poslednjih godina najjaci klub u regionu i opet nismo nista iskoristili. T sto je doslo iz FMP-a  bi doslo svakako...dosta smo tu i izgubili, ne za proslo vreme, vec narocito za buduce.

 

Opet, sem par klubova u regionu na tom planu niko nista ne radi a pisemo uvek kako ne mozemo novcem parirati Evropi, ali pokusavali smo to mi, Cedevita, Buducnost pa sad i KKP i to  jednostavno ne ide tako. U mladog igraca ne treba ulagati samo kao klinca, vec mu dati i postenu platu i ulogu u timu, znamo primer Simanica,ali to jeste bio dobar potez, al jbga nisu ga vodili kod psihologa.

 

Ovo sto igra po EL mi gledamo kao u neke bogove, a realno su to vecina prosecnih timova koji se mogu dobiti, ali kontinutet je nestao onda kad se Covic i svi navijaci nalozili na prodaju domacih igraca kao da nama idu pare u dzep a ne Zocu, Covi i za kampanju.

 

Js smesnije su price za Radonjica da je ziheras, a retko koji trener u skorijoj istoriji sem Duloa je napravio toliku kolicinu igraca iz nicega...Ne moze bas klinac sem ako nije supertalentovan blizu Doncica da igra sa 18-19,al vec preko 20 moze. Imali smo i najmladji tim u EL...tipa 24g..sredina, ali jbs ti sve to kad mora da se proda i ne mozes ponuditi fer lovu da ostanu jos koju godinu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Guru said:

 

 

Shvate i stranci vrlo brzo gde igraju, imali smo itekako primera i u Zvezdi i u Partizanu da su se baš odomaćili, ostajali više sezona, odlazili pa se vraćali... Neće ti ni domaći igrač u današnje vreme ostajati duže ako pokaže kvalitet na EL nivou, to ovi bogatiji brzo razgrabe, da ne pričam o klincima koji sa 13-14 godina odlaze u Italiju, Španiju, ili nešto kasnije u USA na high school/college, pa onda faktor Mege...

 

Poenta je da su se vremena promenila i da taj koncept od pre 10+ godina teško može da donese isti ili sličan rezultat, jer igrači danas imaju daleko više opcija, tržište je otvorenije i dinamičnije, naši top klubovi nisu više najpoželjnija destinacija za one najtalentovanije, a uglavnom ne mogu da dovedu ili zadrže one najkvalitetnije... Znači pool igrača je sve manji, ako ga još dodatno smanjiš ograničavanjem broja stranaca, samo sebi činiš medveđu uslugu.

 

 

 

Ovo je neka sustina o cemu ja pokusavam da pricam ljudima kad krenu kako treba ulagati u mladje kategorije i da su za klub takvi igraci bolji od stranaca samo jer imaju pasos i eto nijesu crnci 😄 

 

Sto se tice mladih igraca u danasnje vrijeme ti sto kao vrlo mladji odu nedje u inostranstvo vide povratak u ABA ligu kao neuspjeh, stavise momak koji je zadnjih par godina proveo po 2-3 divizijama kosarke igrajuci neku bezbriznu kosarku je lagano izjavio da bi mu ispod casti bilo da igra ABA ligu iako u karijeri ama bas nista postigao nije, i sto je najjace, ima ih dosta sto tako razmisljaju. Klub koji igra prvu ABA ligu je takvom igracu nudio solidne uslove i veliku ulogu i minute ove sezone bez da je on bilo cim to zasluzio osim sto ima odgovarajuci pasos. Nakon toga klub se okrenuo strancima jer nije imao izbora. Nema potrebe da klub trpi zato sto domaci igrac, bilo kvalitetom ili ulogom, ne moze da odgovori nivou takmicenja na kojem se klub nalazi. Pravis stetu i sebi i tom igracu koji ce kasnije sigurno da bude u fazonu "nijesam imao minute/ulogu/povjerenje/mrzio me trener" kada dodje do neminovnog razlaza. Malina se o jadu zabavio cimajuci razne momke da dodju da igraju za Borac niko ga od tih sto su odbili nije pitao koliko ce igrati minuta i kakva je uloga vec iskesiraj me druze pa cu razmisliti.

Mladji igraci danas mogu da te ucjenjuju preko agenata i medija zbog ove dinamike koja je prisutna da je bolje imati nekog Gnjidica nego Scottie Wilbekina bas zbog tog trzista koje se znacajno promjenilo. Malo klubova je imuno na te stvari a Real Madrid je jedan od njih dje oni svake godine po 50-100 klinaca sirom svijeta dovedu na probe u njihove akademije i cim krene neka prica poput ove sto plasiraju ovi nasi talenti nasim klubovima (znas kako ja mislim da je ovaj moj sin novi Doncic ako ne bude sledece sezone u prvi tim, a one tamo starter mi odosmo) - pokazu im se vrata. Konkurencija je tamo ogromna pa i ne moze bas svako tu da odgovori tom nivou jer nijesu ni svi ti momci jednakog talenta ali bez obzira na talenat oni ne trpe nicija sranja, jer ti dolazis u instituciju kakva je Real a ne neki seoski klub. I onda pored svih tih presjeka i cuda oni izbace Garubu koji je ono klasicni prasinar centar za NBA uslove a ne neki superstar kao sto svi misle da treba da se svake godine izbacuje i daje sansa.

1 hour ago, Milos 3.14 said:

 

Naravno ne treba ni ići Ziheraški kao Radonjić i treba pokušati svake godine sa nekom mačkom u džaku jer dobit može biti velika ali Gro tima ako je moguće izgraditi na domaćoj osnovi.

Meni je ovaj izraz odvratan i ksenofoban, pogotovo danas kad su ti informacije o velikoj vecini igraca na 2 klika ili u slucaju nasih timova na par poruka ili poziva gdje mogu bukvalno sve zivo saznati o nekom igracu od priloga sto stavlja u pljeskavicu do stvari koje zna/ne zna u okviru igre. Obicno vazi za igrace iz G lige sto je najgore. A opet ako ne vjerujes nekom drugom na rijec, imas citav niz analitickih i statistickih alata koji su besplatni timovima ABA lige dje mogu pogledati sve moguce posjede tog momka od kako je pokupio kosarkasku loptu.

Edited by MrTwister
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Postojanje gomile podataka o svakom igraču , analitičkih alata pa i insajd informacija pomažu i naravno da je lakše nego pre 20 godina, ali svi ti podaci pokazuju kako se xy košarkaš ponaša u npr koledž ligi, to ne mora da ima veze sa tim kako će se snaći u Evropi ili NBA zato to i jeste vrlo neizvesno i zato koristimo narodni izraz mačka u džaku.

NBA timovi sa svom lovom, analitičkim timovima, skautima  i svom mogućim logistikom ne mogu često da ubodu pravog igrača i prave propuste.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, oubrevo. said:

 

nemaš para da zadržiš igrača koji je prestao da bude talenat i postao relevantan igrač koji košta oko milion eura. to je valjda normalno.

problem je što nemaš aduta ni da privučeš domaćeg talenta da igra za tebe dok je talenat a ne umeš ili nemaš resursa da napraviš takve u klubu.

 

kad je tako (a jeste), uzmi onda pa traži novog quincey millera koji je sa 23 god došao iz usa u zvezdu ili mccalebba koji je sa 25 došao iz turske.

 

to je onda tvoja niša: reclamation projects ili igrači koje su drugi prevideli. njih možeš da nađeš za 150, 200, 300, 500k, zavisno od apetita i mogućnosti.

ako je to već tvoja niša, logično je da ti svet bude tvoja ostriga a ne srbija ili xsfrj.

 

 

 

Evropska košarka se mora posmatrati skroz odvojeno od NBA. EL ima mnogo posebnosti počev od finansijske neravnopravnosti učesnika, pa sve do neprofitabilnosti. U takvim uslovima klubovi moraju sami pronaći izvore finansiranja, a tu se uglavnom radi o privatnom kapitalu (CSKA, Eefes, Fener, Milano,Oli,Pao,Zenit), ili o košarkaškim sekcijama fudbalskih klubova (Real,Barsa,Bajern).

 

Zevzda i Partizan se nalaze u nekom procepu, ne mogu da obezbede dovoljno novca kako bi konstantno bili konkurentni za vrhunski plasman, a ne mogu da potonu u rezultatsku beznačajnost usled očekivanja i pritiska navijača. (Priča o finansiranju i vlasništvu je već dobro poznata svima) I onda se pokušava kroz bazu domaćih igrača koji nisu interesantni jačim EL timovima oformiti osnovu, te na tu osnovu kao šlag dodati par kvalitetnih stranih pojedinaca. Lakše je funkcionisati na taj način, nije lako svake godine iznova skautirati 12 novih stranaca i podeliti im uloge (da ne pričamo da ti je za sve to potreban ooozbiljan skauting). Ovako imaš neku usnovu na koju svake godine pokušaš dodati kvalitetnog stranca.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se ovde od skautinga pravi kvantna fizika, nisu KKCZ ili KKP Tamiš pa da sad moraš da kopaš nekog no name talenta iz Afrike ili Azije. Blizanci su platežno svakako među top 30 klubova u Evropi i sigurno su im dostupni 2nd tier talenti, što srpski, što inostrani. Al kad skauting ne postoji ni u naznakama, to je problem. 

Link to comment
Share on other sites

upravo tako.

 

@Liska Manjina, slažem se generalno sa tvojim postom, samo ne vidim kakve veze ima sa mojim citiranim?

 

nemam ja ništa protiv domaćih i xsfrj-domaćih igrača, naprotiv: ako od 9-10 igrača u rosteru možeš da na'vataš 5-6 onih koji su u stanju da igraju euroleague a koštaju isto ili manje od nekih xy stranaca koje bi mogao da uzmeš - super, vozi.

 

samo kažem da u opciji biram A/ domaćeg jako prosečnog do ispod proseka za EL igrača za 150-200-300k (nije cena svima ista) & B/ inostranog koji je bolji ili ima potencijal za viši plafon za iste novce = moja logika nalaže da biraš onog drugog.

 

--

naravno, bilo bi previše jednostavno kada bi pri odabiru igrača jedini faktor bilo njihovo umeće ili kondicija ili atletika;

neki stranci, pogotovo ako su prvi put van svoje zemlje, imaju problema da se snađu i prilagode na novu kulturu, način rada i ostalo.

isto kao što i ovi naši domaći koje twister pominje, sada imaju neke druge prioritete ispred igranja dovoljno minuta za solidan domaći klub. 

 

-> uvek se setim neke priče gregg popovicha o poslovnoj dinamici sa skautima u spursima

kaže gregg (parafraziram) "nikada ne tražim od skauta da mi pričaju kako xy igrač šutira, razume igru, cepa odbranu i ostalo. to svi mogu da vide. ono što mene zanima je kakve ima navike (radne i u slobodno vreme), kako se ponaša prema saigračima na terenu i van njega, kakvi su mu stavovi i nazori u životu"

 

..recimo, kada pogledaš radonjićev sastav, jasno je da on ima taj parametar koji greg pominje kao primarni (ili makar neki sličan), i to mi je potpuno jasno i razumno. 

e sad, isto tako mislim da lično radonjiću uopšte nije važno da li je taj igrač domaći ili strani, ukoliko fura željeni majndset i naravno, uklapa se u budžet pa dolazi u obzir.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...