Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, Liska Manjina said:

Sad je i ulja nestalo u Njemačkoj, kažu da je privremeno i da je problem sa dopremanjem robe do krajnih potrošača, uz pomoć zombi kupovine. Ne znam šta je ljudima, meni je najlakše iz upotrebe izbaciti ulje i toalet papir (kao što neko reče, sad će da olista) 😄

 

Definitivno se osećaju posledice na svakom koraku i u svakoj državi. Taj neki strah provejava, niko ne zna do kad će ovo da traje i da li će da ostane u granicama Ukrajine. Ne znam, jedino su Minski sporazumi neka podloga za pregovore, ali ni oni se u mirnodopskim uslovima nisu provodili, a kamoli sad kad su počela ratna dejstva.

 

Istina je da Ukrajinci povremeno bombarduju civilne četvrti po Donbasu, ali to radi i druga strana. Ne postoji niti jedan rat u kojem nisu stradali civili, ko je pametan i ima mogućnosti, odmah zbriše.

 

 

Ekonomija je pukla I bez rata. Ovo im samo dodje kao dobar izgovor. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, berti said:

Ode svet u peršun očas posla. Gramzivost i pohlepa... Ta divna plava planeta...

Šteta sto Karl Segan nije živ, pa da iz svog ugla i na svoj način prikaze sav besmisao ovoga sto se dešava.

 

Egocentrici i ludaci misle da su mnogo bitni i da je ce sve to neko da pamti i da ce oni biti slavna imena istorije. A istina je da smo svi nevazni, sto kaze Segan, jedan treptaj oka istorije je ljudski zivot na planeti koja je obicna bleda plava tacka u sirokom svemiru.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Amigo said:

Postoji ovde jedna zamjena teza, Cehoslovacku invaziju nije uradila Rusija, nego SSSR sa ostalim drzavama iz Varsavskog pakta, tj to je djelo komunista, a ne nekog naroda.

SSSR, tj komunisti, nisu samo handrili Poljake, Cehe, Rumune, itd nego i same Ruse, a i sve te drzave su imale svoje domace komuniste, npr svi znamo Causeskog, a imalo smo i svoje komuniste koji su nas handrili i gle cak imamo ovde forumase koji npr podrzavaju Goli otok, tako da izjednacati komuniste sa bilo kojim narodom jednostavno nije u redu.

Znaci fobija od bilo kog naroda ne moze biti nikako opravdana, jel se slazes?

66a43481a71e5d1097d9aae0823d9b72.gif

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Klotzen said:

@MeanMachine

 

Tu je upravo i pokazao da je sve što je o SSSR pričao bilo neiskreno. Zato mu Poljaci nisu ni poverovali. Jeljcin je druga priča, Jeljcin je bio zreo političar ali nije imao sreće sa cenom nafte i gasa kao ovaj. Sa Jeljcinovom politikom i ovim cenama gasa i nafte Rusija bi imala duplo veći BDP nego danas. To je ono što Rusiji treba, pragmatičan političar koji će malo staviti snove o svetskoj sili po strani i krenuti u razvoj. Kao recimo Kina 80-ih i 90-ih.

 

Problem je sto zapad nije hteo Rusiju kao ozbiljnog saradnika ni 1990tih a kamoli 2000tih kad je dosao cvrsci vladar.

 

Pa umesto da Rusija bude prirodni saveznik Evrope ona postaje saveznik Kine.

 

I da rudna renta u vreme Jeljcina je bila uzasna pa i sa skokom cene nafte nista specijalno ne bi bilo bolje. Putin je znatno digao rudnu rentu, bila je valjda 3% a on je podigao na 17%, nek me neko ispravi sa brojkama.

 

Sto se tice same Rusije nju je zajebao Hurscov. Plan je bio da se razvija Sibir, posto je iskustvo drugog svetskog rata pokazalo da vrlo lako se pregazi Ukrajina, i tako se radilo onda jacanjem Hruscova se fokus vraca na Ukrajinu.

 

Npr Ukrajinski da kazemo nacionalisti mrze SSSR ali ako im kazes okej tad ste dobili Krim, i silnu industriju pa sto to ne vratite ako mrzite SSSR e to ne moze. Dakle i kod njih se dobro iz SSSR prisvaja a sve lose se pljuje i prebacuje Rusiji. 

 

Danasnja Rusija ma sta pricali politicari ne moze da se razvija kako treba sa ovolikom teritorijom, jednostavno prevelika je.  Da su pragmaticni napravili bi dil sa Kinezima da Kinezi polako preuzimaju daleki istok. Na kraju krajeva bio je kineski do 1850. Ako je Britanija mogla da vrati Hong Kong moze i Rusija daleki istok. 

 

Npr Ameri prvi su protiv tako necega jer bi Kinezi im postali komsije 😄 

 

Ima npr studija da u slucaju propasti i cepanja Rusije Amerika mora da uradi sve da daleki istok Kina ne povrati.

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Vladimir Medinsky, Russia’s top negotiator at the peace talks with Ukraine, has said that Kiev is floating the idea of becoming a neutral nation.

“Ukraine is proposing an Austrian or a Swedish model of a neutral demilitarized state, but with its own army and navy,” Medinsky told reporters on Wednesday, adding that “the size of Ukrainian Army” was among the issues discussed.

Moscow wants Ukraine to officially become a neutral country that will never join NATO. Russia attacked Ukraine on February 24, saying that it was seeking the “demilitarization” of the country, among other demands.

Medinsky reiterated that Moscow wants Kiev to recognize Crimea as part of Russia, and the independence of the Donetsk and Lugansk People’s Republics (DPR and LPR), which broke away from Ukraine shortly after the 2014 coup in Kiev. Other key issues of concern for Russia are the “denazification” of Ukraine and the rights of Russian speakers living in the country, the negotiator said.

“There was some progress on several issues, but not all of them,” Medinsky said about the talks with Kiev.

Commenting on this model of Ukrainian neutrality, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said “it can be viewed as a certain compromise.”

https://www.rt.com/russia/552054-ukraine-peace-deal-russia/

 

 

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Svedski ili austrijski model neutralnosti Ukrajine koji se danas spominje bi bilo vjerovatno najbolje rjesenje. Ukrajina bi pristala da ne udje u NATO i tako otkloni "primarni razlog prijetnje za sigurnost RF" ali bi se isto tako jasno svrstala u interesnu zonu Zapada i zauvijek se rijesila bilo kakve pripadnosti ruskoj sferi uticaja. Ako Putin i to odbije, onda ce i najvecem debilu biti jasno da je NATO u Ukrajini samo paravan i da su stvarni razlozi invazije na Ukrajinu vracanje statusa ruske gubernije istoj i kreiranje nove Bjelorusije. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Svedski ili austrijski model neutralnosti Ukrajine koji se danas spominje bi bilo vjerovatno najbolje rjesenje. Ukrajina bi pristala da ne udje u NATO i tako otkloni "primarni razlog prijetnje za sigurnost RF" ali bi se isto tako jasno svrstala u interesnu zonu Zapada i zauvijek se rijesila bilo kakve pripadnosti ruskoj sferi uticaja. Ako Putin i to odbije, onda ce i najvecem debilu biti jasno da je NATO u Ukrajini samo paravan i da su stvarni razlozi invazije na Ukrajinu vracanje statusa ruske gubernije istoj i kreiranje nove Bjelorusije. 

 

Slazem se, ali evo vidis Ukrajina to odbija.

Inace, misljenja sam da Rusija samo ne zeli NATO u Ukrajini, a da nikakav problem ne bi imali sa ulaskom u EU Ukrajine. Moj neki osecaj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović komunicirao je sa nadležnim organima u Srbiji i tražio da se dozvoli uvoz sedam miliona litara ulja, 18.000 tona brašna i četiri hiljade tona pšenice ovih dana, rekao je potpredsjednik GP URA, Goran Đurović u emisiji Reflektor na TV Vijesti.

https://www.cdm.me/ekonomija/durovic-abazovic-od-nadleznih-u-srbiji-trazio-uvoz-sedam-miliona-litara-ulja-18-000-tona-brasna-i-4-000-tona-psenice/

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Edward Louis Severson III said:

 

Slazem se, ali evo vidis Ukrajina to odbija.

Inace, misljenja sam da Rusija samo ne zeli NATO u Ukrajini, a da nikakav problem ne bi imali sa ulaskom u EU Ukrajine. Moj neki osecaj.

 

Ja procitah da je taj svedski ili austrijski model predlozio ukrajinski pregovaracki tim. Ne znam vise ni sam ko sta predlaze i ko sta odbija, previse je informacija i vecina istih je lazna. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Edward Louis Severson III said:

Inace, misljenja sam da Rusija samo ne zeli NATO u Ukrajini, a da nikakav problem ne bi imali sa ulaskom u EU Ukrajine. Moj neki osecaj.

 

Što je Rusija onda 2013. ucenila Janukoviča da ne sme da potpiše SSP sa EU, nakon čega ga je besni narod svrgnuo?


30.11.2013.

Quote

 

Thousands of people have staged fresh protests in Ukraine's capital, Kiev, at President Viktor Yanukovych's refusal to sign an EU association agreement. (...)

Mr Yanukovych, who attended an EU summit in Lithuania on Friday cited pressure from Russia for his decision.

 

https://www.bbc.com/news/world-europe-25162563

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erwin said:

Što je Rusija onda 2013. ucenila Janukoviča da ne sme da potpiše SSP sa EU, nakon čega ga je besni narod svrgnuo?

 

Kratak odgovor - ne znam.

 

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ja procitah da je taj svedski ili austrijski model predlozio ukrajinski pregovaracki tim. Ne znam vise ni sam ko sta predlaze i ko sta odbija, previse je informacija i vecina istih je lazna. 

 

Ma jasno. I ja sam upao kao regrut u barutanu.

Link to comment
Share on other sites

Sve što se dogovori treba provesti i na terenu, a to je mnogo teže. Nisu Minske sporazume proveli u delo, tako neće ni sporazum koji proistekne iz ovih pregovora (ako do njega i dođe). Sumnjam da će neko od Ukrajinaca potpisati gubitak Krima. Sa Donbasom je to drugačije, oni do sad nisu postali sastavni deo Rusije, pa bi se mogla provući neka akrobacija kao odluka DNR i LNR da uđu u sastav federalne Ukrajine. Strane ne veruju jedan drugoj, pa se ne može ni uspostaviti linija razgraničenja od 20-ak kilometara, pošto bi sigurno jedna od strana to iskoristila i pomjerila granicu fronta. 

Link to comment
Share on other sites

Neutralnost koju bi garantovao NATO je ono što Ukrajina treba da predloži. Sa jedne strane time ostaju izvan NATO a sa druge ako ih Rusi ponovo napadnu u ratu su i sa NATO. No opet ostaje Krim, rusi bi morali sve da im vrate u zamenu za to a to bi se opet doživelo kao poraz putina u Rusiji. Tesko će tu biti dogovora, isuviše su daleko. Jasno je da obična neutralnost nije prihvatljiva, to su imali i do sada pa ih je Rusija napala.

 

@DJORDJE

 

Zreo političar je onaj koji pravilno proceni svoje snage i shodno tome vodi realnu politiku. Jeljcin je to radio, pravio je sranja ali nikad nije prešao crvenu liniju i doveo Rusiju u ovako tešku poziciju. Kod Putina nema te zrelosti i zato će biti izolovan kao severna koreja ili Iran.

 

Nisu ni kinezi primer za ugledanje 80-ih i 90-ih ali su vodili zrelu politiku i postavili osnove da Kina bude druga sila na svetu.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Neutralnost koju bi garantovao NATO je ono što Ukrajina treba da predloži. Sa jedne strane time ostaju izvan NATO a sa druge ako ih Rusi ponovo napadnu u ratu su i sa NATO. No opet ostaje Krim, rusi bi morali sve da im vrate u zamenu za to a to bi se opet doživelo kao poraz putina u Rusiji. Trsko će tu biti dogovora, isuviše su daleko.

 

@DJORDJE

 

Zreo političar je onaj koji pravilno proceni svoje snage i shodno tome vodi realnu politiku. Jeljcin je to radio, pravio je sranja ali nikad nije prešao crvenu liniju i doveo Rusiju u ovako tešku politiku. Kod Putina nema te zrelosti i zato će biti izolovan kao severna koreja ili Iran.

 

Nisu ni kinezi primer za ugledanje 80-ih i 90-ih ali su vodili zrelu politiku i postavili osnove da Kina bude druga sila na svetu.

 

Ja pročitah na nekoliko sajtova vesti o pozicijama u pregovorima, ukrajinski stav sam i shvatio tako, da Rusija i NAto potpišu, pravno obavezujući sporazum, da su dužni da intervenišu ako druga strana napadne Ukrajinu. Ne kažu eksplicitno Nato ali je jasno na koga se misli, Nato ili USA. 

Ne videh ni eksplicitno pominjanje statusa Krima, DNR i LNR. 

Verovatno da do konačnog sporazuma treba još mnogo usaglašavanja i kompromisa, samo kad bi uspeli da dogovore prekod borbi do okončanja pregovora.

 

Naravno da bi i posle eventualnog potpisivanja sporazuma bilo različitih tumačenja odredbi, ali ako se to radi uz razdvojene vojske, ipak bi bio veliki napredak.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Klotzen said:

Neutralnost koju bi garantovao NATO je ono što Ukrajina treba da predloži. Sa jedne strane time ostaju izvan NATO a sa druge ako ih Rusi ponovo napadnu u ratu su i sa NATO. No opet ostaje Krim, rusi bi morali sve da im vrate u zamenu za to a to bi se opet doživelo kao poraz putina u Rusiji. Tesko će tu biti dogovora, isuviše su daleko. Jasno je da obična neutralnost nije prihvatljiva, to su imali i do sada pa ih je Rusija napala.

 

Imaju Ukrajinci slicno parce papira iz Budimpeste, a vredi koliko i onaj papir kojim je mahao Chamberlain. Za sadasnji rezim u Rusiji, jedina prihvatljiva neutralnost je ona po uzoru na Belorusiju i Kazahstan, zato je bilo kakav dugorocan sporazum gotovo nemoguc.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...