Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

8 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Ratni zlocinci iz ruske armije hladno sravnili pozoriste u Mariupolju prepuno civila i djece ispred kojeg je cak velikim bijelim slovima pisalo djeca. Bas me zanima kako li ce sizofreni moskovski rezim ovo opravdati. Vec vidim da ce reci bili Azov nacisti sakriveni u pozoristu medju civilima i hinjski gadjali slobodarsku rusku armiju. Gamad bolesna. 

 

.

 

Stara manihejska dogma da svet cine svetlo i tama ..dobro i zlo...je veoma ukorenjena u ljudskoj civilizaciji...Naravno da je lakse dogadjaje i procese posmatrati kroz tu prizmu, tako, kao sto ti radis...samo meni se cini da to nije ispravno, ako je relativna istina i svest o tome sto se desava oko tebe cilj...a ja sam siguran da jeste, da?

 

Da ne ulazimo u razloge za ovaj rat, to nije tema ovog posta, iako je to prva ravan kroz koju dogadjaje treba posmatrati...Ruska strana je agresor, i snosi najvecu odgovornost za sve zrtve ovog rata.

Kad rat pocne, on ukljucuje dve strane, pretpostavka da su jedni dobri a drugi losi je,  nekako naivna...njihovi ciljevi se razlikuju, i naravno da onaj koji se brani ima plemenitije ciljeve...ali metodi ratovanja su uglavnom jednaki...

 

 

Ti cak ne ostavljas mogucnost, iako ne znas, da se tamo desilo nesto drugo osim hladnokrvnog ubistva , po nekim ukrajinskim izvorima  vise od hiljadu ljudi, zena i dece...Ja ne znam sta se desilo, a iskustvo me uci da dogadjaje kojima ljudi cak prisustvuju mogu razlicito da tumace...

Za sad imamo jedan grad u Ukrajini , Mariupol, gde nije samo doslo do gradskih borbi i civilnih zrtava zbog samih borbi...vec imamo hladnokrvno gadjanje porodilsta i pozorista-sklonista za hiljadu ljudi...Izvini, ali meni to jeste cudno, nije to pijani vojnik pomnozio sa nulom ove dve zgrade iz artiljerijskog orudja, za to bi morala naredba da bude sa mnogo viseg mesta...S kojim ciljem? Kako da objasnis smrt hiljadu ljudi u jednoj zgradi ? ...a s druge strane  se tenkovima zalecu na cistu pogibiju...

 

Vec nekoliko dana su stizale informacije od zarobljenih ukrajinskih vojnika, i od zitelja..da se spremaju provokacije, sa pozoristem i dzamijom gde su navodno smesteni turci....cak svedocenja o ponasanju Azova, i njihovoj umesanosti u slucaj sa pozoristem..naravno, sve to ne mora da bude tacno...osim verovatno svedocenja grcke devojke na grckoj televiziji...

 

Filitsa, a young Greek woman from Mariupol, however, told the truth as she lived it."The Ukrainians marked us with weapons and threatened us (because they were leaving), Russian tanks further stopped us and calmed us down (because they escaped)."

 

 

 

 

Sinoc imamo poplavu informacija i medijsku pokrivenost o poginulim u pozoristu, u Ukrajini  i  na zapadu......A ovog jutra informaciju iz ukrajinskih izvora da je skloniste u pozoristu izdrzalo...i ljudi su zivi ..i to je najvaznije...

 

 

Da zavrsim...pogibija civila je najgore sto rat donosi, i njima je sasvim nevazno od koje strane oni ginu, za mene su u svakom ratu civili-entitet za sebe...misliti da je jedna armija cvet u kosi a druga sustinsko zlo, je glupo...

 

 

Italijanska La stampa je imala naslovnu stranu sa stradanjem ukrajinskih civila...jedini problem s tom stranom sto fotografija nije iz Kijeva , ili Harkova..ili Marupolja.....fotografija je iz Donjecka, i podseca na Markale..I iako mnogi kritikuju La Stampu zbog toga, ja ne, jer fotografija prenosi bol, civili su isti s obe strane ...nevine armije ne postoje..

 

 

 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

9 hours ago, Angelia said:

:lol_2: To ce nekima bas pomoci.

Nego kakve veze ima profesor sa masinskog fakulteta sa ratom u ukrajini, da bi njegova pozicija bila iole bitna? Isto ko sto bi nesto znacilo od profesora sa umetnicke akademije.

 

Ako moze sazeta verzija zasto je Rusija napala Ukrajinu po profesoru, za nas sa jeftinim kartama koji nemamo TV Ras (sta god to bilo)

Ako ne znaš ko je profesor Milinović, nema potrebe da komentarišeš. Čovek je bio na usavršavanju u Rusiji, Francuskoj, USA i radi se o ekspertu u oblasti balistike, svetski priznatom ekspertu. 

 

Ukrajinci tvrde da su Rusi razneli pozorište u Mariupulju, a sa druge strane Rusi izjavili da nije bilo vazdušnih i balističkih napada na Mariupulj i da nisu oni digli u vazduh pozorište, obzirom da ima njihovih vojnika u blizini navedene lokacije. Tvrde da je u pitanju eksploziv postavljen na samu zgradu i da nije bilo udara projektila. Barem je lako proveriti te tvrdnje, morali bi biti ostaci projektila.

 

U Donbasu i dalje žestoke borbe, nema mnogo napredovanja, što je i očekivano tu su koncentrisane jake snage. Slike uništenih Barjaktara, valjda okolina Kijeva.

 

Sve uzimati sa rezervom, ogromna količina propagandnog materijala.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Liska Manjina said:

 

Ako ne znaš ko je profesor Milinović, nema potrebe da komentarišeš. Čovek je bio na usavršavanju u Rusiji, Francuskoj, USA i radi se o ekspertu u oblasti balistike, svetski priznatom ekspertu. 


Što ga i dalje ne čini relevantnim i stručnim po pitanju bilo čega osim balistike. Njegovo mišljenje o geopolitičkim temama je otprilike isto bitno kao i tvoje.

  • Like 5
  • Thanks 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, erwin said:

 

Sankcije EU - zamrzavanje sve imovine bogataša bliskih Putinu.

Dobro, al sta znaci to, mora da postoji neki akt na osnovu kog se tl radi.  Ne mozes da uzmes imovinu nekome zato sto je "bogatas blizak Putinu".

 

Pod uslovom da Evropa ostane dosledna vladavini prava i postovanju zakona, bogatasi bliski Putinu ce ih usrati od naknada stete za ovo sto rade. 

Edited by Venger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve sto moze da dovede kraju rata je razumljivo. Dok god ruski gas ide, ovo ostalo je smesno. Obustaviti uzimanje gasa od Rusa je lomljenje ruke siledziji, budalastine sa sportistima, piscima, orkestrima i jahtama je čupanje par dlaka iz brade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za mene je veliko razocarenje to sto se radi. Zapad gazi sopstvene vrednosti i pre svega ono po cemu su mogli da se dice u odnosu na Rusiju i bivsi SSSR. Postovanje privatne svojine, ljudskih prava, zakona.

Edited by Venger
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clash said:

A hoce li se uzimati imovina i zapadnim biznismenima koji su bliski Putinu?

Evo na pamet mi prvi pada Gerhard Šreder, on i Putin su bas dobri drugari.

A pored ovoga što se ne bi ostali  teniseri, ne samo Rusi, izjasnili da li podržavaju Putina? 

Pre svakog turnira ajmo glasanje pa dobijes loptice da mozeš igrati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Venger said:

Dobro, al sta znaci to, mora da postoji neki akt na osnovu kog se tl radi.  Ne mozes da uzmes imovinu nekome zato sto je "bogatas blizak Putinu".

 

Pod uslovom da Evropa ostane dosledna vladavini prava i postovanju zakona, bogatasi bliski Putinu ce ih usrati od naknada stete za ovo sto rade. 

 

A ko je "bogataš blizak Putinu" određuje ko? Neki ćata u opštini?

 

Ili postoji za to nadležan sud? Koji je proveo propisanu sudsku proceduru za utvrđivanje da li je optuženi "bogataš blizak Putinu", uz prisustvo tužioca, optuženog i advokata odbrane? Sproveo utvrđivanje činjenica i ispitivanje svedoka? Doneo prvostepenu presudu uz zakonski rok za žalbu na presudu? Pa posle rešavanja žalbe presuda postala pravosnažna?

 

Ja bih pre rekao da je to bio neki ćata.

 

Pravo kažeš, kad sve ovo prođe, biće tužbi za naknadu štete. Pod uslovom da Evropa ostane dosledna vladavini prava i postovanju zakona.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Venger said:

Za mene je veliko razocaranje to sto se radi. Zapad gazi sopstvene vrednosti i pre svega ono po cemu su mogli da se dice u odnosu na Rusiju i bivsi SSSR. Postovanje privatne svojine, ljudskih prava, zakona.

 

Uvedene su sankcije svim tajkunima koji su u vezi sa Putinom. To im daje za pravo da im zamrzavaju imovinu. Ništa im se ne oduzima bukvalno, to samo novinari rade malo bombastičnije naslove.

Link to comment
Share on other sites

Moguce da Saudi samo prete jer je vec dugo besni na Ameriku pa verovatno sad pokusavaju pritisak da nesto izboksuju pa kazu da su pred finalizacijom dila da svoju naftu Kinezima prodaju za juane.

 

 

https://www.wsj.com/articles/saudi-arabia-considers-accepting-yuan-instead-of-dollars-for-chinese-oil-sales-11647351541

 

Ja bih rekao da je razlog i iskljucenje Rusije iz SWIFTa, ranije sam slusao da je to nemoguce jer bi to moglo da pokrene domino efekat da ce razne diktature u tome videti sebe kao sledece i gledace da se osiguraju od toga. Dakle da se distanciraju od SWIFTa i da smanje zavisnost od dolara.

 

Ako se ovo desi pa Putin je rodjen pod srecnom zvezdom. Naravno da ce putinofili pricati da je on ovo uradio ustvari da bi pokrenuo distanciranje od dolara pogotovo u naftnom sektoru, ali ja bih rekao da ga je samo dobro usralo, tj da ni on nije verovao da ce zapad potegnuti ovakve sankcije koje ce da uplase razne despote sirom sveta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

 

Uvedene su sankcije svim tajkunima koji su u vezi sa Putinom. To im daje za pravo da im zamrzavaju imovinu. Ništa im se ne oduzima bukvalno, to samo novinari rade malo bombastičnije naslove.

 

Ostaje pitanje ko konkretno određuje da je Amos Fjodorovič Ljapkin-Tjapkin tajkun koji je u vezi sa Putinom, a Artemije Filipovič Zemljanika nije.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MeanMachine said:

Moguce da Saudi samo prete jer je vec dugo besni na Ameriku pa verovatno sad pokusavaju pritisak da nesto izboksuju pa kazu da su pred finalizacijom dila da svoju naftu Kinezima prodaju za juane.

 

 

https://www.wsj.com/articles/saudi-arabia-considers-accepting-yuan-instead-of-dollars-for-chinese-oil-sales-11647351541

 

Ja bih rekao da je razlog i iskljucenje Rusije iz SWIFTa, ranije sam slusao da je to nemoguce jer bi to moglo da pokrene domino efekat da ce razne diktature u tome videti sebe kao sledece i gledace da se osiguraju od toga. Dakle da se distanciraju od SWIFTa i da smanje zavisnost od dolara.

 

Ako se ovo desi pa Putin je rodjen pod srecnom zvezdom. Naravno da ce putinofili pricati da je on ovo uradio ustvari da bi pokrenuo distanciranje od dolara pogotovo u naftnom sektoru, ali ja bih rekao da ga je samo dobro usralo, tj da ni on nije verovao da ce zapad potegnuti ovakve sankcije koje ce da uplase razne despote sirom sveta.

 

 

 

Potvrđeno laž.

 

 

 

 

Jbga.

 

Ako ovako izgleda srećna zvezda, ne želim da znam kako mu izgleda nesrećna.

 

Putina će jedino usrati sankcije i izolacija od kojih se Rusija decenijama neće oporaviti. 

 

 

Edited by McCarthy
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Stiletto said:

 

A ko je "bogataš blizak Putinu" određuje ko? Neki ćata u opštini?

 

Ili postoji za to nadležan sud? Koji je proveo propisanu sudsku proceduru za utvrđivanje da li je optuženi "bogataš blizak Putinu", uz prisustvo tužioca, optuženog i advokata odbrane? Sproveo utvrđivanje činjenica i ispitivanje svedoka? Doneo prvostepenu presudu uz zakonski rok za žalbu na presudu? Pa posle rešavanja žalbe presuda postala pravosnažna?

 

Ja bih pre rekao da je to bio neki ćata.

 

Pravo kažeš, kad sve ovo prođe, biće tužbi za naknadu štete. Pod uslovom da Evropa ostane dosledna vladavini prava i postovanju zakona.

Zna se vrlo dobro ko su bogatasi bliski Putinu i na koji nacin su dosli do bogatstva. Nemoguce je doci do toliko love a da se ne zna na koji način.

Što dovodi do do onoga što meni smeta.

Pre mesec dana ti isti oligarsi su bili legit poslovni partneri i ravnopravni clanovi mesnih zajednica po Londongorodu.

I pre mesec dana su bili bliski Putinovom režimu. 

i tako godinama unazad.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kronostime said:

Mozes da ih zadrzis u lukama  i placas njihovo odrzavanje i cuvanje, ali ne mozes da ih prodas bez odluke suda o oduzimanju.

Dura lex, sed lex. :default_coffee:

Najavljeno je da imovina nece biti samo zamrznuta vec i oduzimana i da ce se koristiti kao pomoc Ukrajini. Odluke suda ce biti samo formalnost. Sto se tice pomoci, u ovom trenutku je Ukrajincima najvaznija da uz hranu dobiju i svo potrebno oruzje za odbranu od pomahnitalih fasista koji ruse sve pre sobom, ne birajuci ciljeve.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Clash said:

A pored ovoga što se ne bi ostali  teniseri, ne samo Rusi, izjasnili da li podržavaju Putina? 

Pre svakog turnira ajmo glasanje pa dobijes loptice da mozeš igrati.

Ovo sa sportistima je glupo i nedostojno. Sport mora biti iznad politike. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Leonard said:

Najavljeno je da imovina nece biti samo zamrznuta vec i oduzimana i da ce se koristiti kao pomoc Ukrajini. Odluke suda ce biti samo formalnost. Sto se tice pomoci, u ovom trenutku je Ukrajincima najvaznija da uz hranu dobiju i svo potrebno oruzje za odbranu od pomahnitalih fasista koji ruse sve pre sobom, ne birajuci ciljeve.

Privatna imovina se moze oduzeti odlukom suda samo ako je u pitanju bankrot radi namirivanja poverilaca ili ako je stecena kriminalom.

Obzirom da nije ispunjen nijedan od ova dva uslova - ista se moze samo zamrznuti sudskom odlukom, a ne moze se prodavati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Clash said:

Zna se vrlo dobro ko su bogatasi bliski Putinu i na koji nacin su dosli do bogatstva. Nemoguce je doci do toliko love a da se ne zna na koji način.

Što dovodi do do onoga što meni smeta.

Pre mesec dana ti isti oligarsi su bili legit poslovni partneri i ravnopravni clanovi mesnih zajednica po Londongorodu.

I pre mesec dana su bili bliski Putinovom režimu. 

i tako godinama unazad.

 

I Bata Stojković u jednom filmu izgovori "Zna se dobro ko ovde voli da krade", pa nevini Romi dobiše batine u autobusu. Treba li i zapadna Evropa tako da radi?

 

3 minutes ago, Leonard said:

Najavljeno je da imovina nece biti samo zamrznuta vec i oduzimana i da ce se koristiti kao pomoc Ukrajini. Odluke suda ce biti samo formalnost. Sto se tice pomoci, u ovom trenutku je Ukrajincima najvaznija da uz hranu dobiju i svo potrebno oruzje za odbranu od pomahnitalih fasista koji ruse sve pre sobom, ne birajuci ciljeve.

 

Ako su zapadna Evropa i SAD bastion slobode i demokratije, kako će odluke suda biti "formalnost"? Čak ni naciste visu vešali pre suđenja u Nirnbergu, a i tad se dobro pazilo da to suđenje ne bude "formalnost".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Stara manihejska dogma da svet cine svetlo i tama ..dobro i zlo...je veoma ukorenjena u ljudskoj civilizaciji...Naravno da je lakse dogadjaje i procese posmatrati kroz tu prizmu, tako, kao sto ti radis...samo meni se cini da to nije ispravno, ako je relativna istina i svest o tome sto se desava oko tebe cilj...a ja sam siguran da jeste, da?

 

Da ne ulazimo u razloge za ovaj rat, to nije tema ovog posta, iako je to prva ravan kroz koju dogadjaje treba posmatrati...Ruska strana je agresor, i snosi najvecu odgovornost za sve zrtve ovog rata.

Kad rat pocne, on ukljucuje dve strane, pretpostavka da su jedni dobri a drugi losi je,  nekako naivna...njihovi ciljevi se razlikuju, i naravno da onaj koji se brani ima plemenitije ciljeve...ali metodi ratovanja su uglavnom jednaki...

 

 

Ti cak ne ostavljas mogucnost, iako ne znas, da se tamo desilo nesto drugo osim hladnokrvnog ubistva , po nekim ukrajinskim izvorima  vise od hiljadu ljudi, zena i dece...Ja ne znam sta se desilo, a iskustvo me uci da dogadjaje kojima ljudi cak prisustvuju mogu razlicito da tumace...

Za sad imamo jedan grad u Ukrajini , Mariupol, gde nije samo doslo do gradskih borbi i civilnih zrtava zbog samih borbi...vec imamo hladnokrvno gadjanje porodilsta i pozorista-sklonista za hiljadu ljudi...Izvini, ali meni to jeste cudno, nije to pijani vojnik pomnozio sa nulom ove dve zgrade iz artiljerijskog orudja, za to bi morala naredba da bude sa mnogo viseg mesta...S kojim ciljem? Kako da objasnis smrt hiljadu ljudi u jednoj zgradi ? ...a s druge strane  se tenkovima zalecu na cistu pogibiju...

 

Vec nekoliko dana su stizale informacije od zarobljenih ukrajinskih vojnika, i od zitelja..da se spremaju provokacije, sa pozoristem i dzamijom gde su navodno smesteni turci....cak svedocenja o ponasanju Azova, i njihovoj umesanosti u slucaj sa pozoristem..naravno, sve to ne mora da bude tacno...osim verovatno svedocenja grcke devojke na grckoj televiziji...

 

Filitsa, a young Greek woman from Mariupol, however, told the truth as she lived it."The Ukrainians marked us with weapons and threatened us (because they were leaving), Russian tanks further stopped us and calmed us down (because they escaped)."

 

 

 

 

Sinoc imamo poplavu informacija i medijsku pokrivenost o poginulim u pozoristu, u Ukrajini  i  na zapadu......A ovog jutra informaciju iz ukrajinskih izvora da je skloniste u pozoristu izdrzalo...i ljudi su zivi ..i to je najvaznije...

 

 

Da zavrsim...pogibija civila je najgore sto rat donosi, i njima je sasvim nevazno od koje strane oni ginu, za mene su u svakom ratu civili-entitet za sebe...misliti da je jedna armija cvet u kosi a druga sustinsko zlo, je glupo...

 

 

Italijanska La stampa je imala naslovnu stranu sa stradanjem ukrajinskih civila...jedini problem s tom stranom sto fotografija nije iz Kijeva , ili Harkova..ili Marupolja.....fotografija je iz Donjecka, i podseca na Markale..I iako mnogi kritikuju La Stampu zbog toga, ja ne, jer fotografija prenosi bol, civili su isti s obe strane ...nevine armije ne postoje..

 

 

 

 

 

 

Naravno da ne postoji savršeno čista vojska. U ovom ratu svakako nijedna strana nije savršeno bezgrešna no isto tako jedna strana je agresor, a druga se brani od tog agresora. Meni je to sasvim dovoljno da znam koga treba podržati, nemam ama baš nikakvu dilemu. 

 

Što se tiče ovog granatiranja, već sam se na primjeru rata u BiH dovoljno nasulšao sizofrene propagande o lutkama umjesto civila, gadjanja samih sebe i ostalih boleština koje se, vidi čuda, ovdje opet ponavljaju. Da vojska RF sutra baci nuklearnu bombu na Ukrajinu, Putinov režim bi našao način da okrivi Azov naciste za to. Moguće je itekako da je neki broj ubijenih civila od strane RF stradao jer su ih nacisti iz Azova koristili kao živi štit, no ipak je malo previše gađanja raznih civilnih objekata da bi se sve svalilo na infiltrirane naciste. Na kraju se taj isti Azov koristi do te mjere da se čitava Ukrajina predstavi kao nacistička i da se skrene pažnja sa činjenice da je Rusija izvršila klasičnu agresiju na Ukrajinu. Ja se slažem da je samo postojanje takvog odreda jako problematično no isto tako smatram da je otvorena agresija na Ukrajinu i relativiziranje iste na 101 način ipak veći problem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Clash said:

Zna se vrlo dobro ko su bogatasi bliski Putinu i na koji nacin su dosli do bogatstva. Nemoguce je doci do toliko love a da se ne zna na koji način.

Što dovodi do do onoga što meni smeta.

Pre mesec dana ti isti oligarsi su bili legit poslovni partneri i ravnopravni clanovi mesnih zajednica po Londongorodu.

I pre mesec dana su bili bliski Putinovom režimu. 

i tako godinama unazad.

Onda po istom principu oduzeti i imovinu onih koji su sa njima poslovali i time stekli profit?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Clash said:

Zna se vrlo dobro ko su bogatasi bliski Putinu i na koji nacin su dosli do bogatstva. Nemoguce je doci do toliko love a da se ne zna na koji način.

Što dovodi do do onoga što meni smeta.

Pre mesec dana ti isti oligarsi su bili legit poslovni partneri i ravnopravni clanovi mesnih zajednica po Londongorodu.

I pre mesec dana su bili bliski Putinovom režimu. 

i tako godinama unazad.

Tako su u SSSR otimali imovinu pod parolom "zna se".

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...