Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Quote

He says Russia's statements are intended to pressure Ukraine .
"The model can only be 'Ukrainian' and only about legally verified security guarantees. This means the signatories of the guarantees do not stand aside in the event of an attack on Ukraine," Podolyak said.

Ako je prevod vjeran, Ukrajinci postaju žestoko razočarani u SAD...

 

Uzgred, Podoliak je jutros izjavio da su ukrajinske trupe prešle u kontraofanzivu na nekoliko tačaka, zna li se nešto konkretnije o tome?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Clash said:

Ovo sto Zelenski u Kongresu trazi S-300 da mu daju, ko to ima da mu moze dati? Poljska, Rumunija, Bugarska?

Priča sa MiGovima je bila ozbiljno blamiranje, ako to repriziraju sa PVO sistemima stvarno bolje da počnem da učim kineski, sa takvim gafovima na političko-bezbjednosnom planu Amerikanci se neće još dugo pitati o globalnoj politici 😞 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, erwin said:

 

Što je Rusija onda 2013. ucenila Janukoviča da ne sme da potpiše SSP sa EU, nakon čega ga je besni narod svrgnuo?


30.11.2013.

https://www.bbc.com/news/world-europe-25162563

 

 

.

 

Pisem na osnovu secanja, moze da se desi da nisam u pravu...

 

 

Prvo, vlada misljenje da su Janukovic i Lukasenko nekakve marionete kojim se bukvalno rukovodi iz Moskve...Lukasenko posle nemira mozda, ali tad oni nisu bili nikakve marionete, Moskva bi bila srecna da vidi ledja Lukasenku, sad su ga dobili na tacni...Janukovic je bio lider drzave sa vise od cetrdeset miliona ljudi, mnogo manje zemlje drza do sebe, on je igrao na obe karte i nije mu lose islo, ekonomski..njima jos uvek nedostaju milijarde da se vrate na taj nivo..

 

Procena vlade sa Azarovom je bila da ce ih taj  "dil" sa Evropom kostati oko 160 milijardi dolara...Ukrajinska ekonomija nije bila bas primer kompatiblinosti s Evropom, vise konkurentnosti. Ukrajina je ekonomski bila povezana s Rusijom u ogromnoj meri, komplementarne ekonomije, i potpisivanjem tog dokumenta ona bi izgubila carinske olaksice,  to nije ucena to je biznis..jer bi sebe stavila u mnogo bolji polozaj od ostalih clanica..Rusija bi nastavila trgovinu kao sa drugim clanicama EU...

 

 

Janukovic je trazio odlaganje...trazio je trojne pregovore gde bi bila ukljucena i Rusija, da se nadje resenje koje moze sve da zadovolji...odbijen je strane EU....

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Beonegro said:

 

Uzgred, Podoliak je jutros izjavio da su ukrajinske trupe prešle u kontraofanzivu na nekoliko tačaka, zna li se nešto konkretnije o tome?

 

Spominjao se Mikolajev i region Kijeva.

 

Rusi odustali od napada na Mikolajev jer ne mogu da predju reku, pa su krenuli okolo izokolo. E sad po recima analiticara tesko izvodljivo, s obzirom na nedostatak trupa i probleme Rusa sa logistikom. Deluje da je bitka za Odesu daleko, moguce da do nje nece ni doci. Rusi su navodno povukli amfibijske trupe koje su trebale da se iskrcaju u Odesi.

Malo mi ta vojna terminologija ne ide pa moguce da sam nesto pogresno preneo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema Devila pa opet moram ja. 

Spoiler

Добар дан свима.  Немају горива Руси, ево чекају аутобусе на 5 километара од Кијева. Неки се враћају пјешке, неки и стопирају. Пропала је операција скроз. Никад више Украјина 2022.

 

  • Ha-ha 12
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Ne znam kako da prenesem tweetove: Susan Glasser.

 

https://www.mediaite.com/tv/susan-glasser-goes-on-cnn-hours-after-using-cameramans-death-to-take-a-dig-at-fox-news-and-isnt-asked-about-it/

 

Nasla sam link koji objasnjava sta se desilo

 

 

Edit: tehnicki sam nepismena po pitanju socijalnih medija, samo pratim teme, nisam ni pitala nikog kako prenosite Twitter ovde

 

Edit 2: jos jedna reakcija:

https://www.washingtonexaminer.com/news/new-yorkers-susan-glasser-slammed-for-cold-response-to-fox-cameramans-death

 

Pa ta nije normalna. To je kad ides po party ili ideology line-u uvek ko blesav (sto jos vise zameram Fox-u nego CNN-u)

 

Clarissa Ward (CNN chief foreign correspondant) pa i neki drugi novinari su imali tribute za Pierre Zakrzewski u Andersonovom programu sinoc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, K.Dot said:

Nema Devila pa opet moram ja. 

  Hide contents

Добар дан свима.  Немају горива Руси, ево чекају аутобусе на 5 километара од Кијева. Неки се враћају пјешке, неки и стопирају. Пропала је операција скроз. Никад више Украјина 2022.

 

 

Dogodine u Vladivostoku :classic_love:

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ras kass said:

Inace Sormaz iz sns se hvalio jutros kako Ukrajinci koriste nase minobacace.

Vidio sam negdje (N1?) članak da se na snimcima ukrajinskih snaga vide i Zastavini kalašnjikovi (stariji modeli bez polimerskih djelova, zaboravio sam kako smo ih mi krstili, da li M70...)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Beonegro said:

Vidio sam negdje (N1?) članak da se na snimcima ukrajinskih snaga vide i Zastavini kalašnjikovi (stariji modeli bez polimerskih djelova, zaboravio sam kako smo ih mi krstili, da li M70...)

M70 AB2. Kao neperspektivna puška polako ide u istoriju moguće da si je video jer je 7,62 a Ukrajina ima mnogo municije 7,62. Kod nas je hao trenutno oko kalibara, posebna priča,

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Ako je prevod vjeran, Ukrajinci postaju žestoko razočarani u SAD...

 

Uzgred, Podoliak je jutros izjavio da su ukrajinske trupe prešle u kontraofanzivu na nekoliko tačaka, zna li se nešto konkretnije o tome?

 

Navodno na vise pravaca, ali jedino konkretno sta se vidi je kontraofanziva u okolini Nikolajeva. Rusi su potisnuti sa celog poteza koji ide od Nikolajeva na sever prema Juznoukrajinskoj atomskoj centrali. Ima dosta slika unistene i zaplenjene tehnike, srusenih helikoptera... Takodje je izvrsen artiljerijski napad na aerodrom u Hersonu i izgleda da su Rusi imali ozbiljne gubitke u tehnici prilikom tog napada. Takodje, sami Rusi tvrde da su odbili ukrajinski napad na Novu Kahovku. Taj grad se nalazi na istocnoj obali Dnjepra i ako su Ukrajinci zaista stigli do tamo, onda ta ofanziva zaista ima veci uspeh za sada.

 

Postoje informacije o napadima ukrajinske vojske u okolini Harkova, ali tamo su i ranije Ukrajinci preduzimali kontranapade po sistemu udari, nanesi gubitke i povuci se na sigurno, pa verujem da je i sada tako. O kontraofanzivi oko Kijeva nema nikakvih informacija, pa je i upitno da li se uopste i desava.

 

2 hours ago, ras kass said:

 

Spominjao se Mikolajev i region Kijeva.

 

Rusi odustali od napada na Mikolajev jer ne mogu da predju reku, pa su krenuli okolo izokolo. E sad po recima analiticara tesko izvodljivo, s obzirom na nedostatak trupa i probleme Rusa sa logistikom. Deluje da je bitka za Odesu daleko, moguce da do nje nece ni doci. Rusi su navodno povukli amfibijske trupe koje su trebale da se iskrcaju u Odesi.

Malo mi ta vojna terminologija ne ide pa moguce da sam nesto pogresno preneo.

 

Ovo ne moze biti tacno, jer za napad na Nikolajev nije potrebno preci reku. Grad se nalazi na istocnoj obali reke Bug i iz pravca Hersona grad se moze napasti bez potrebe da se prelazi bilo kakva reka. Ima tu jos jedna reka, Inhul, ali veci deo grada je juzno od te reke pa takodje ni ona ne mora da se prelazi da bi se grad napao iz pravca Hersona. Deo grada se nalazi severno od reke Inhul, ali Rusi su vec prelazili tu reku uzvodno od Nikolajeva, tako da im ni to nije bio problem. Rusi neko vreme ne napadaju Nikolajev, a u prethodnim napadima su imali dosta gubitaka. Razlog odustanka verovatno lezi u tome. 

 

Bitka za Odesu u ovom trenutku izgleda dosta daleko. Cak sve vise deluje da ta kolona sve vise forsira da ide severno ka Krivom Rogu i Nikopolju, znaci u suprotnom pravcu od Odese. Da bi se Odesa napala sa kopna mora prvo da se zauzme Nikolajev, a to izgleda da nije bas blizu. E, onda napad ide preko jednog mosta koji iz Nikolajeva prelazi Bug pa dalje ide ka Odesi. Kao sto sam ranije pisao, da su Ukrajinci unistili dva mosta na Dnjepru, Rusi tesko da bi mogli da predju reku na juznom frontu. Slicna je situacija i prema Odesi, iako Bug moze da se zaobidje, to bi bila predugacka logisticka ruta. 

 

Sto se tice amfibijskog desanta na Odesu, u ovom trenutku to bi bilo cisto samoubistvo. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...