Jump to content

"Dara iz Jasenovca":umetnicko delo ili propagandni pamflet?


Drug Crni

Recommended Posts

17 minutes ago, Plavi Golub said:


Pa je li tebi SFRJ licila na Izrael, po bilo cemu? Takoreci jednonacionalna drzava gde nacija i religija isto. 


Sa kojim materijalnim resursima? Sta je vama ideal neka vrsta “cionisticke” Srbije, a svi koji nisu pod tom labelom izdajnici, ili kako ovi to sad zovu autosovinisti.
 

Kako bi to bilo napravljeno ‘45 taman i da je bila parlamentarna demokratija?

 

Prema onome kakav je nered nastao posle zadnjih ratova i kako se sudilo i nije za pocinjene stvari, jedni drugima nece biti ni ko ta nikakva Jugoslavija.

 

Ne bih ja dalje o ovome. Moze na pogresnom da zavrsi.

Sfrj za razliku od Izraela nije bila jednonacionalna i jednoreligijska drzava. Tacno i to je doprinelo u konkretnom slucaju cemu? Sta bi bilo da je sfrj bila istog sastava kao Izrael?

Samo hocu da kazem da su oni koji nisu hteli da narede oslobadjanje Jasenovca i oni koji su sravnili sa zemljom ostatke logora isti oni koji su valjda objektivno trebali da neguju secanje na te strahote. Tesko ce to ici.

Link to comment
Share on other sites

Reditelj filma u jednoj emisiji na jednoj televiziji (pa ne moze na dve he he) u totalno sjajnom drustvu da objasni kako ovo nije propaganda. Nisam konzument doticne televizije pa ne pratim kako pojasnjavaju istoriju.
Inace druga dva sagovornika nekada ljutiprotivnici na ivici fizickog sukoba, danas preobraceni hriscani spremni na dijalog i normalnu raspravu. Odo gurnem glavu u wc solju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Plavi Golub said:

@Perkos2

 

U osnovnim skolama u mom gradu, manje od 100km od Beograda se ucilo. Polovina osamdesetih.  Na casovima istorije u visim razredima i poznavanje prirode i drustva u nizim razredima. Svima nam je u to vreme, prva visednevna ekskurzija, osmi razred osnovne skole bila, Krapina, Zagreb, Jajce, Bihac, Plitvicka jezera, Banjaluka, Bosanski Novi, Petrova Gora, Kozara, Jasenovac (redosled nije precizan, ali su mesta navedena, ipak je vreme proteklo)

 

Pored toga smo, a nevezano sa ovom temom, i to od nizih razreda osnovne skole ucili istoriju svog kraja od pre Prvog srpskog ustanka, posetili sva mesta gde su poseceni svi srpski knezovi, staresine manastira  i ostale bitne licnosti tog vremena i to u detalje. Sveska A3 format, pa pisi. Takodje smo opet u istoj svesci A3 formata zapisivali i ucili istoriju Prvog svetskog rata i to mnogo opsirnije nego iz knjiga jer svako od nas ima jednog ili vise pradeda koji su bili ucesnici. Moji, jedan Soulnac, drugi preziveo nemacko zarobljenistvo u I svetskom ratu, poziveli lepe godine, treci bio u radnom logoru u II svetskom ratu kao zarobljenik. Umro od tuberkuloze  zaradjen u logoru 46

 

Koji bi te materijalni dokaz zadovoljio? Imam neke slike sa Petrove Gore, ali su foto- albumu u roditeljskom domu. Iz Jasenovca nemam slike, ali sam se prvi i jedni put u zivotu ispovracala na nervnoj bazi.

 

U odraslom dobu sam posetila Ausvic, Muzej Holokausta u Berlinu i jos neka mesta u Istocnoj Nemackoj gde im i danas u ponasanju osetis stari vajb (oni AfDeoliki), i gde su imali test postrojenja za masovno unistavanje pre samog rata. Testirali ga na mentalno obolelim i danas nepopularnim identitetima.

 

Neka pricaju sta hoce o toj drzavi, ali je bila u zanatskom smislu ozbiljna u poredjenju sa tim danas. Bar u ono vreme u kojoj meni radi svesno pamecnje. I nije bas da smo na svakom casu za uvod pevali. Druze Tito, mi ti se kunemo.

 

 

sad ćemo da nadvlacimo konopac duzinom postova da dokazemo ko je više u pravu, ja sam napisao svoje iskustvo iz škole ti svoje pa ipak izgleda nismo živeli u istoj državi. ta drzava je sve učinila da se taj zločin zataška i gurne pod tepih, da sam malo radikalniji čak bih mogao da kažèm da je vrh komunističke vlasti sve učinio da sakrije i uništi dokaze o tim zločinima. valjda im je ideologija to dozvoljavala pošto su i oni činili slične zločine.

Link to comment
Share on other sites

Odlicno, cekam da ove danasnje ideoloski prociscene na isto nasadjene pokopaju kako dolikuje ljudima prvo ove poubijane u zadnjim sukobima. I kazne primereno one koji su to uradili. Sve zajedno, za primer onoj prethodnoj nikakvoj komunjarskoj. I to samostalno bez pomocu spolja.
 

Hocu li docekati? Tesko.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

Odlicno, cekam da ove danasnje ideoloski prociscene na isto nasadjene pokopaju kako dolikuje ljudima prvo ove poubijane u zadnjim sukobima. I kazne primereno one koji su to uradili. Sve zajedno, za primer onoj prethodnoj nikakvoj komunjarskoj. I to samostalno bez pomocu spolja.
 

Hocu li docekati? Tesko.

Prosetaj do Slovenije ne mora da čekaš uopšte. Komunjare imaju mnogo zločina na svojim rukama koji su takođe nerasvetljeni i nekaznjeni. I to širom one držve poznate pod imenom SFRJ.

Link to comment
Share on other sites

Pogledao sad film na jubito. Upravo ono što sam i očekivao nakon čitanja recenzija. Čudi me samo da je netko stvarno mislio da ovaj uradak treba poslati u utrku za Oscara. Karakterizacija likova ne postoji, sve Ustaše, bili muški ili ženski, časne sestre, svećenici su svi u biti jedan te isti lik tj. jedna te ista karikatura. 

U trenucima sam film nenamjerno iz sebe radi parodiju: npr. kad Nijemac povraća jer ne može izdržati koliko su Ustaše veliki koljači ( Ustaše nemaju taj problem jer su svi jedan te isti lik, a taj lik je koljač). Ili kad Ustaša izvadi šmajser nakon "samo bi jeli a ne bi radili" Tesla, Končar, Šerbedžija...

Hotel Ruanda, Schindlerova lista, Život je lijep itd. su primjer kako se ovako teške teme mogu kvalitetno obraditi na filmu. Ovo je jako, jako loše. Na razini Četveroreda i sa puno sličnosti, samo snimljeno 20 godina kasnije.

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Odgledao sam, film je dobar, s obzirom da je niskobudzetni. Film ima dosta mana i s velikim razlogom je daleko od Oskarove nagrade. Ovde je zapravo cilj da se otkrije istina, ma kako vi to negirali, preko 80% ljudi nema pojma sta se desavalo u Jasenovcu, pogotovo mladjih, dok nije trebao da izadje ovaj film. Ovo govorim iz licnog iskustva, jer ljudi generalno jaaako slabo pricaju o tome i to je nepostovanje nasih pradedova. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo se ponavlja više puta - kakav crni niskobudžetni film?
Država je u ovaj film zvanično uložila 3,5 miliona evra (nezvanično idu priče i do 5 mil.), plus dodala 1,2 mil. za promociju filma. To je za ovaj deo sveta (zbog cena usluga i troškova) vrlo visokobudžetni film.
Prosečno filmovi u Srbiji dobijaju od države 250-350.000 evra, sa medjunarodnim parama ambiciozniji dodju do 600-700.000, par poznatijih reditelja možda prebaci milion. Govorim o filmovima koji izgledaju dovoljno ubedljivo, bez naivnosti i učestvuju na A festivalima.

Film nije bio uspešan u trci za Oskara ne zato što im je falilo para, nego jer je ta trka od početka bila osudjena na propast - namešten konkurs za kandidata, u trku za Oskara je poslat film koji nigde nije imao premijeru, nije bio ni na jednom medjunarodnom festivalu, nije imao nikakvu reputaciju. "Aida" je imala premijeru u Veneciji, drugi filmovi u Torontu, bili na spisku u Kanu, dobili evropskog Oskara... Ukratko - niko od glasača američke akademije verovatno nije ni video, ni čuo za film.

Što se tiče Kusturice - taj film nećete gledati. On jeste najavljivao da će raditi film o Jasenovcu (na konferenciji sa V. Vukosavljevićem), ali je brzo posle toga rekao da je odustao od projekta. Čaršija priča da su razlog tome odredjeni telefonski pozivi. 

A svakako nije tačno da je o ovoj temi nemoguće snimiti dobar film. Pogledajte samo madjarski film o Aušvicu "Šaulov sin" (Oskar 2016) ili najbolji antiratni film svih vremena "Idi i gledaj", o nacističkom genocidu u Sovjetskom Savezu. Posle tog horora niko ne može da spava danima. 

  • Like 8
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Plavi Golub said:


Mislim da sam ovo napisala u prethodnom postu, ali cu ponoviti. Doslovce nam je receno da su u logoru nastradalo pre svega srpsko zivlje u okoline, Jevreji gde god su mogli da ih se dokopaju i partizani i komunisti od svake vrste, dakle i Hrvati. Za Jasenovac, ustase. Za Kozaru i Nemci. Nisu nas stedeli (zbog godina) u tome sto su pokazivali. Te slike pamtim i danas. U srednjoj skoli je pominjano nesto o sudjenjima i kaznjavanju. To materija za osnovce nije.

 

Izvini sto koristim tvoj post kao slagvort, generalno nije povezano sa tvojim postovima ali mozda ima dodirnih tacaka....

 

Prvo, film nisam gledala.

Drugo, o filmu sam cula na FB, videla gomilu uzbudjenih ljudi i pitala se sta je Dara iz Jasenovca, pa primetila temu i svratila da vidim o cemu se radi.

Trece po reakcijama na FB vec sam videla ko se oko toga uzbudio - tako da cisto sumnjam da cu ga i gledati.

 

potpuno si u pravu da smo u skoli ucili u Jasenovcu, bila na toj exkurziji u 8om razredu. Ne vidim da se nesto krilo sta se tamo desilo, samo nije bilo kuka/motika oko toga.

 

Kandidacija za Oskara zahteva mnogo politike, i to ne one politike na koju prvo pomislimo, znaci nista protiv Srbije i sl budalastine, jednostavno ili je film aktuelan sa ciljevima holivudske elite ili nije. Ove godine da su napravili super film o Ausvicu, ne bi prosao. Sindlerova lista ne bi prosla....

 

 

To je tako. Plus kako mi deluje vecina ljudi misli da je film losh....

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Bob McAdoo said:

Ovo se ponavlja više puta - kakav crni niskobudžetni film?
Država je u ovaj film zvanično uložila 3,5 miliona evra (nezvanično idu priče i do 5 mil.), plus dodala 1,2 mil. za promociju filma. To je za ovaj deo sveta (zbog cena usluga i troškova) vrlo visokobudžetni film.
Prosečno filmovi u Srbiji dobijaju od države 250-350.000 evra, sa medjunarodnim parama ambiciozniji dodju do 600-700.000, par poznatijih reditelja možda prebaci milion. Govorim o filmovima koji izgledaju dovoljno ubedljivo, bez naivnosti i učestvuju na A festivalima.

Film nije bio uspešan u trci za Oskara ne zato što im je falilo para, nego jer je ta trka od početka bila osudjena na propast - namešten konkurs za kandidata, u trku za Oskara je poslat film koji nigde nije imao premijeru, nije bio ni na jednom medjunarodnom festivalu, nije imao nikakvu reputaciju. "Aida" je imala premijeru u Veneciji, drugi filmovi u Torontu, bili na spisku u Kanu, dobili evropskog Oskara... Ukratko - niko od glasača američke akademije verovatno nije ni video, ni čuo za film.

Što se tiče Kusturice - taj film nećete gledati. On jeste najavljivao da će raditi film o Jasenovcu (na konferenciji sa V. Vukosavljevićem), ali je brzo posle toga rekao da je odustao od projekta. Čaršija priča da su razlog tome odredjeni telefonski pozivi. 

A svakako nije tačno da je o ovoj temi nemoguće snimiti dobar film. Pogledajte samo madjarski film o Aušvicu "Šaulov sin" (Oskar 2016) ili najbolji antiratni film svih vremena "Idi i gledaj", o nacističkom genocidu u Sovjetskom Savezu. Posle tog horora niko ne može da spava danima. 

S obzirom da ljudi ocekuju da film bude na nivou Sindlerove liste i zbog toga dobija veliku pljuvacinu (sto je krajnje debilno), onda jeste niskobudzetni. Sindlerovu listu je rezirao jedan od najboljih rezisera svih vremena, Spilberg. Ne znam da li si svestan da strani filmovi imaju i po 50-60 miliona americkih dolara ulaganja. Sindlerova lista je pre 30 godina imala 25 miliona dolara budzeta, to je u tom vremenu vredelo bar dva puta vise.

 

Previse se pljuje o filmu, nije savrsen, ali nije ni djubre kakvim ga ljudi zele predstaviti.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BojanaCZV said:

Na ovom forumu vecina misli da je film los 😄

 

Film nije los, nije ni remek delo, ali su upisi na datu temu bas ocekivani.

Ili je propagand ili mala Dara ne zna da glumi ili je reditelj naprednjak ...  nista neočekivano od dobrih "glumaca"

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, berti said:

Tito nije bio na otkrivanju spomenika u Jasenovcu. Koja li je to vaznija posla imao...

Nije bio ni na Gazimestanu, pa je ipak spomenik podignut.

Ucilo se u skolama SFRJ o Jasenovcu i zlocinima dosta, samo sto dosta njih nije pazilo na casu.

E, ti koji nisu pazili na casu, su danas alergicni na Jugoslaviju, dok se pozivaju na tekovine Jugoslovneske Vojske u Otadzbini.

Kod mene u skoli se ucilo i o Jasenovcu, i o Banjici, gledao se Zafranovicev "Jasenac", ucila se naizust Jama od Ivana Gorana Kovacica (zaklase ga cetnici)....

Deo moje generacije je skrenuo u nacionalizam, deo nije - razlika je samo ko je pazio na casovima i kome nije zadrta vamilija oblikovala misljenje  sa ovi su nasi, a oni su nji`ovi  - bez mesanja!

 

 

,

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Kronostime said:

Nije bio ni na Gazimestanu, pa je ipak spomenik podignut.

Ucilo se u skolama SFRJ o Jasenovcu i zlocinima dosta, samo sto dosta njih nije pazilo na casu.

E, ti koji nisu pazili na casu, su danas alergicni na Jugoslaviju, dok se pozivaju na tekovine Jugoslovneske Vojske u Otadzbini.

Kod mene u skoli se ucilo i o Jasenovcu, i o Banjici, gledao se Zafranovicev "Jasenac", ucila se naizust Jama od Ivana Gorana Kovacica (zaklase ga cetnici)....

Deo moje generacije je skrenuo u nacionalizam, deo nije - razlika je samo ko je pazio na casovima i kome nije zadrta vamilija oblikovala misljenje  sa ovi su nasi, a oni su nji`ovi  - bez mesanja!

 

 

,

Srboljub Zivanovic je govorio o komisiji koja je 1964. istrazivala razmere zlocina u kompleksu jasenovackog logora i sta se desilo sa izvestajem. Taj izvestaj nije dosao ni do onih koji su pazili na casu, a ni do onih koji nisu pazili na casu. Ali zato su svi saznali kako se zvao Titov pas i da mu je taj ker spasio zivot.

Link to comment
Share on other sites

Moja keva se raspravljala sa njenom drugaricom gde je moja keva (jer jelte čuva sve 😄 ) izvukla knjige iz osnovne što smo koristili moja sestra i ja iz 2003. i ima deo o Jasenovcu i logorima u exYu na pola strane. Bukvalno što kolega @Kronostime kaže, ljudi koji se čude o Jasenovcu gotovo po pravilu nisu bili dobri u školi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve je ovo dosta osetljivo pitanje, ja sam npr kao vukovac u osnovnoj školi od opštine Novi Beograd kao i svi ostali vukovci sa te opštine dobio knjigu, tvrd povez, neku zbirku radova u kojoj se dobar deo bavi ustaškim zločinima, Pavelićem itd. Zaboravio sam naziv knjige, moraću da potražim.

 

Što se samog filma tiče, nisam ga gledao niti me naročito privlači jer, koliko čujem, sa umetničke strane je jako loš. Nemam problem sa tim da se pravi film o Jasenovcu (ili bilo kom masovnom zločinu nevezano za nacionalnost dželata i žrtava), pa i najkrvaviji mogući, da lete creva i iskopane oči u svakom kadru, ako će na taj način biti ostvarena umetnička vizija i humanistička poruka. Pa i to bi verovatno bila limunada naspram onoga što se tamo stvarno dešavalo.

 

Ali imam problem da mi Šešeljev učenik i njegovi brabonjci interpretiraju tu priču, manipulišu njome i kovitlaju ionako zlu krv među polu-mongoloidnim stanovništvom zadojenim bilo kojim nacionalizmom.

 

Zbog toga bi verovatno najmanje opasno rešenje bilo uraditi jedan kvalitetan dokumentarni film zasnovan na višegodišnjem istraživanju i, ukoliko bi to bilo moguće, sa potpuno mešovitom SFRJ ekipom. 

  • Like 4
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Nicklord said:

Moja keva se raspravljala sa njenom drugaricom gde je moja keva (jer jelte čuva sve 😄 ) izvukla knjige iz osnovne što smo koristili moja sestra i ja iz 2003. i ima deo o Jasenovcu i logorima u exYu na pola strane. Bukvalno što kolega @Kronostime kaže, ljudi koji se čude o Jasenovcu gotovo po pravilu nisu bili dobri u školi

verujem da o zločinu u Ruandi ima barem cela stranica😦

13 minutes ago, Crni Bombarder said:

Berti,Perkos & Mile Prvi

Jel kod vas svaki Srbin koji nije nacionalista = komunjara ili ima i izmedju nesto?

da pratiš na času sve bi ti bilo jasno😆

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...