Jump to content

"Dara iz Jasenovca":umetnicko delo ili propagandni pamflet?


Drug Crni

Recommended Posts

Svi odlaze u krajnost, probajte naći neku sredinu.

 

Da, u Jugoslaviji su se krile razmere Jasenovca iako se učilo o tome, ali nekako do pola.

 

Ne perkose, nisi u pravu. Ovo sada nije komunizam. Služba je takva kakva je ali svuda je takva i i to veze sa ideologijom nema.

 

Da, film je po meni suvi prosek.

 

Da, bolje je što je snimljen pa makar i bio prosek.

 

Da, "propaganda" je.

 

Da, ova tema i treba biti "propaganda", mislim kada se ovaj izraz provlači toliko. Apsurdno je uopšte i koristiti taj izraz.

 

 

 

Edited by MilošVB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Perkos2 said:

Bezobrazluk je tvoj, nema potrebe da te bilo ko opominje. To što i danas veruješ da si učio istinu o Jasenovocu je ipak neznanje koje se uz malo dobre volje moze korigovati ali treba da postoji volja za učenjem. 

Ti si bas naporan, ucilo se, neces nam nista novo reci o Jasenovcu sto recimo nisam znala u 8 razredu osnovne.

Vec ti je receno, bile i skolske ekskurzije gde smo dobijali turu.

 

Sta to mislis da je taj film rekao novo sto se nije znalo?

 

Gledala pre neki dan intervjue prezivelih iz Ausvica, tragicno stvarno, jezivo za slusati, ali nije neka nova informacija. Samo njihov licni dozivljaj tog horora u detaljima. Pa nije niko morao da mi detaljno objasni kako je svaki pojedinacni logoras mucen i ubijen, da bi znala sta se desilo u Ausvicu

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nije da se nije učilo o Jasenovcu, išlo se tamo na đačkim ekskurzijama, bilo je prisutno u udžbenicima. To znam jer su mi pričali i matori i profesori. Ono što sam uvideo međutim,  je da je postojala želja i tendencija da se nepravilno i neprecizno kvalifikuje zločin, da se ne stavi u pravi kontekst, pa ako hoćete i da se lukavo zataška. U Općoj Enciklpediji iz druge polovine '70-ih, (Jugoslavenski Leksikograski Zavod, Zagreb, Direktor Miroslav Krleža, Gl urednik Josip Šentija), nema reči genocid, kao što ne piše zašto, ko i kako je stradao u NDH. Smešno je da, u jednom takvom višetomnom izdanju, (pod Ustaše, osmi tom) piše kako su ustaše prema srbima sprovodile široko organiziranu i razrađenu politiku obespravljivanja, iseljavanja, nasilnog prekrštavanja i "masovnog fizičkog likvidiranja". Banalan da budem malo, ljudi nad pacovima, miševima, bubašvabama sprovode masovno fizičko likvidiranje. A pod Koncentracioni logori (četvrti tom), ide naravno prvo malo istorija konclogora pre WW2, pa lista konclogora u Evropi, pa se dođe do onih u Jugoslaviji i konačno do Jasenovca: Krene se sa nekoliko istinitih rečenica, a onda ide: "U tom logoru pobijeno je nekoliko stotina tisuća Srba, Hrvata, Židova i Roma". Fazon i žvaka im nije očigledna, ako se ne zna tačno o čemu se radi. Ok, ovo je samo jedan primer, ali je ta enciklopedija bila ambiciozan projekat dok je zajednička država još funkcionisala u tom kulturnom smislu, pa zato je ovo samo jedna od mnogih pogrešnih predstavljanja. Ideološki se i dalo očekivati da će u enciklopediji socijalizam, Marx&Engels, SFRJ, KPJ Tito itd, biti nesrazmerno i neobjektivno prikazani. Ali da će ovako neistinito, nedorečeno i maglovito pisati o tako važnim temama i periodu Jugoslavije, za to nema pardona.

Edited by Marko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

Ti si bas naporan, ucilo se, neces nam nista novo reci o Jasenovcu sto recimo nisam znala u 8 razredu osnovne.

Vec ti je receno, bile i skolske ekskurzije gde smo dobijali turu.

 

Sta to mislis da je taj film rekao novo sto se nije znalo?

 

Gledala pre neki dan intervjue prezivelih iz Ausvica, tragicno stvarno, jezivo za slusati, ali nije neka nova informacija. Samo njihov licni dozivljaj tog horora u detaljima. Pa nije niko morao da mi detaljno objasni kako je svaki pojedinacni logoras mucen i ubijen, da bi znala sta se desilo u Ausvicu

Odlično je što si već tad spoznala sve vezano za Jasenovac iako verujem da mnogim naučnicima koji taj logor istražuju još nije jasno šta se sve tamo dešavalo. To je tvoje pravo da veruješ da si sve vec tad naučila ali nemoj da ubeđeješ druge u to, jednostavno nije pristojno.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam zasto se nekolicina vas zadovoljava samo kao bitno je da se ucilo na dve tri strane u knjizi iz istorije i da se zabelezi da je bilo, eto u doba Jugoslavije se i obilazio  Jasenovac na ekskurziji. To je kontraargument da nije bilo zataskavanja. lol. 

 

To je minimum minimuma sto su mogli odraditi.

 

Vidim da slabo poznajete Jevreje, u odnosu koliko oni govore o Ausvicu i Srbin o Jasenovcu je otprilike nebo i zemlja. Srbi daleko vise ne postuju svoje zrtve.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Film je odraz vlasti koja ga je narucila i platila, ali verovatno  po meri Vucica, sto je i najvaznije u celoj prici. Nabacan zbrda zdola, prosao bi isto tako i da je tematika bila druga. Onda jos iscenirana prica kako Youtub sprecava postavljanje filma...

Ako su hteli da ga postave postoji zvanicni kanal RTS na youtubu i tu ga niko ne bi uklanjao zbog autorskih prava.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

On je i covjek u pokusaju jer normalno ljudsko bice ne moze snimiti film o Jasenovcu, a onda par dana poslije TV premijere filma zajedno sa poremecenim Maricem ismijavati logorase iz prijedorskih logora. 

Ne oduatstaješ ti od svoje namere 🥱

Link to comment
Share on other sites

Da li je moguće da je jedna od glavnih zamerki filmu to što jedna devojčica koja do juče verovatno nije ni znala da postoje Svet van svog sela, istraumirana, izgladnela i žedna nema više rečenica?

Verovatno svaki dan srećete takve ljude pa pokrenete sa njima egzinstencijalna pitanja, a oni odgovaraju u citatima Ludviga Vitgenštajna... 

Akcenat nije bio dobar? Verovatno je nemački u Šindlerovoj listi bio bolji... 

 

Čudi me da ne postoje i komentari o tome kako mali Budo ima premalo teksta za tako važnog lika... 

Link to comment
Share on other sites

Glede odnosa komunista prema Jasenovcu, istina je nisu bas svakodnevno gurali pod nos pucanstvu pricu o najmonstruoznijem logoru u ww2, ali tesko da ce neka komisija za istrazivanje ikada prebaciti njihovu cifru od 700 000. Treba biti realan u sagledavanju tog problema, tesko da bi projekat zvani Jugoslavija (koji su, na kraju krajeva, ti komunisti nasledili a ne osnovali) opstao dugo da je svakome bilo dozvoljeno da isteruje svoju istinu. Na kraju krajeva, kada je popusten lanac nakon smrti faraona Broza, svi su dosli do mogucnosti da obznane svoje istine, i sta nam je to donelo, samo jos logora, jos klanja i krvi, i naravno, jos losih filmova.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SunZero said:

Glede odnosa komunista prema Jasenovcu, istina je nisu bas svakodnevno gurali pod nos pucanstvu pricu o najmonstruoznijem logoru u ww2, ali tesko da ce neka komisija za istrazivanje ikada prebaciti njihovu cifru od 700 000. Treba biti realan u sagledavanju tog problema, tesko da bi projekat zvani Jugoslavija (koji su, na kraju krajeva, ti komunisti nasledili a ne osnovali) opstao dugo da je svakome bilo dozvoljeno da isteruje svoju istinu. Na kraju krajeva, kada je popusten lanac nakon smrti faraona Broza, svi su dosli do mogucnosti da obznane svoje istine, i sta nam je to donelo, samo jos logora, jos klanja i krvi, i naravno, jos losih filmova.

da su adekvatno i istinito rešili problem tih logora i potrudili se da svi počinioci budu adekvatno kaznjeni problem se posle 50 godina ne bi ni spominjao. sve sto se gura nigom pod tepih pre ili kasnije izleti nekontrolisano i bude lom. otvaranje svih db arhiva pogotovo u beogradu mogli bi da pomognu da se puno toga razjasni. apsolutno ne verujem u priču da su dokazi uništeni.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Perkos2 said:

da su adekvatno i istinito rešili problem tih logora i potrudili se da svi počinioci budu adekvatno kaznjeni problem se posle 50 godina ne bi ni spominjao. sve sto se gura nigom pod tepih pre ili kasnije izleti nekontrolisano i bude lom. otvaranje svih db arhiva pogotovo u beogradu mogli bi da pomognu da se puno toga razjasni. apsolutno ne verujem u priču da su dokazi uništeni.

koliko mi je poznato vecina i jeste adekvatno kaznjena, smrcu, dohvatila ih je uglavnom ta prokazena udba

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iako je pomalo off ajde da kažemo:

 

Logor je radio od avgusta 41 do aprila 45. Oko 1350 dana. Sa vikendima, praznicima, ratnim logističkim problemima...

Koliko ljudi je moglo dnevno stradati, u proseku...

 

Možda u proceni može da pomogne da je Diana Budusavljević je spasila preko 15000 dece za oko 1000 dana spašavanja dece.

To dođe oko 15 /danu.

Link to comment
Share on other sites

Dijana Budisavljevic je heroina. Nazalost, komunisti su joj je oduzeli sve dokumente i zapise koja su deca otisla i u koje porodice, pa su sva deca ostala uskracena da saznaju za bioloske roditelje. Velika nepravda ucinjena prema srpskoj deci.

Edited by Drakaris
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Klotzen said:

"Jasenovac ćemo zataškati tako što ćemo reći da je tamo pobijeno 700k Srba" 🙂

 

Ovo kao da je jedan od lukavih planova Boldrika.

kad čuješ taj podatak odmah ti je jasno da nešto smrdi, zasto smrdi trebalo je pitati drugove dok su bili živi i otvoriti arhive totalno. ajde da podestim da su se pumpale i zrtve iz Kragujevca, a učili smo decenijama tu "istinu"

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Ace Rimmer said:

A čekaj trebao bi se snimiti film o Jasenovcu a da nije uperen protiv ondašnjeg ndh režima? Wtf.

 

Peti osnovne, u bioskopskoj sali Pionirskog Grada kreću Kapelski Kresovi. Drug Jastreb (Žarko Radić) pao u nemilost i faktički izbačen iz jedinice. Partizani drže neki velebitski krš, Švabo napreduje ozdo. Pobiše skoro sve.

Dramatične smrti, previjanja, nema ni municije a onda, iza kamena, diže se cev šarca.

Jastreb oplete ceo redenik, padaju po onom kamenju.

Izubijaše se statisti načisto, a cela sala krešti "Tooo, majku im švapsku!!" 

 

Stvoriti delo koje nije "upereno" je već umetnost, i pre razgovora o umetničkom aspektu ostvarenja. "Uperenost" je  primitivna, prežvakana, svarena, odavno izbačena iz sistema i u treset pretvorena škola. Osobito je loša po mlađe naraštaje a u generacijskom smislu je kontraproduktivna, što se očituje i pedesetak godina nakon ekranizacije junačenja po vukojebinama. Mržnja je sranje, osim La Haine.

Edited by Neme
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I ja se secam te skolske ekskurzuje - "stazama revolucije" - to joj je bio radni naziv. Iz moje vukojebine preko Beograda i Slavonije pravac Jasenovac. First stop. Zanimljivo je da se slabo secam sta sam tamo video. Apropo dokumenrataca - ljude slabo interesuju dokumentarci. Zato je potreban igrani film. Da stvori utisak kod publike koji dokumentarac ne moze postici! 

Zatim iz Jasenovca dole na Plitvicka jezera, pa Bihac, Prijedor zatim Sarajevo. Odatle preko Visegrada nazad kuci.

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Skolska ekskurzija i par recenica u udzbeniku. A u tih par recenica se kaze da su tu ubijani rodoljubi Srbi, Hrvati, Romi i Jevreji. I bas se tu vidi sustina logora, bas se u tim recenicama navodi genocid nad srspkim stanovnistvom. Verovatno su tako udzbenici u Izraelu pisali da su u Ausvicu ubijani antifasisti. Mi smo vise ucili i vise smo znamo o Ausvicu nego o Jasenovcu i to je neverovatno. 

Ta praksa se nazalost nastavila i posle raspada Sfrj. Umesto sto su bacali zilione na onaj skrnavi spomenik i ko zna sta sve, treba neko konacno da napravi u Bgd nesto slicno Jad Vašemu. Pa posle neka domace i belosvetske vucibatine trtljaju koliko im je volja.

Ali, od toga nece biti nista jer mi nismo normalan narod. Da je hipoteticki neko od jasenovackih koljaca ziv i da ga privedu u bgd na sudjenje, pojavila bi se bagra iz raznih nvo i kojekakvih udruzenja sa zahtevima sa oslobadjanje i naglasavanjem srpske krivice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Drakaris said:

Ne znam zasto se nekolicina vas zadovoljava samo kao bitno je da se ucilo na dve tri strane u knjizi iz istorije i da se zabelezi da je bilo, eto u doba Jugoslavije se i obilazio  Jasenovac na ekskurziji. To je kontraargument da nije bilo zataskavanja. lol. 

 

To je minimum minimuma sto su mogli odraditi.

 

Vidim da slabo poznajete Jevreje, u odnosu koliko oni govore o Ausvicu i Srbin o Jasenovcu je otprilike nebo i zemlja. Srbi daleko vise ne postuju svoje zrtve.

 

Pitanje Jasenovca se sigurno nije pokretalo  samo  u krugovima sumnive proslosti, ma sa koje strane dolazili - jer nisu zeljeli da njihova saradnja izadje na vidjelo. A ta saradnja je bila masovna jer su stotine hiljada ljudi opkoljavane, masakrirane, transportovane, predavane iz ruke u ruku izmedju okupatora i domacih zlikovaca sve do krajnjeg odredista i stravicne smrti.  Za tako nesto je potrebna masovna organizacija i detaljan plan za cije izvrsenje su bile potrebne hiljade i hiljade saucesnika. Bez te logistike genocid nije bilo moguce provesti. I nije cudo ako su logisticari cutali.

 

Ja sam o ucio Jasenovcu i u osnovnoj i u srednjoj skoli, i posebno za takmicenja , citao feljtone u novinama i magazinima (kod nas se u kuci citalo Oslobodjenje, Ilustrovana Politika i Nin, ponekad sarajevski Svijet), posjecivao memorijalni centar, kao atleticar pratio najveci godisnji atletski dogadjaj u Jugoslaviji - memorijal Borisa Hanzekovica, na kojem je Bozo Susec pozivao na sjecanje na nevine zrtve Jasenovca i posebno proboja u kojem je poginuo Boris Hanzekovic, citao knjige koje sam imao u kuci- ukljucujuci i Magnum Crimen koji razotkriva ulogu katolicke crkve u zolcinima, gledao filmove, serije, drame o ustaskim zlocinima - Deveti Krug, Okupaciju, Nepokoreni Grad, Bife Titanik, sa strinom cekao da se stariji rodjak vrati iz akcije na Radusi kada je ganjao ustase ubacene u SFRJ...  Luburic je dobro poznato ime u Sarajevu, kao djeca smo sa strahom obilazili kada su kopani temelji nebodera Gorenja koji je podignut na mjestu vile u kojoj je mrcvario i ubijao ljude na Skenderiji - ja nisam vidio ni jedan pokusaj zataskavanja.  Meni to govori da su moji preci i moji ucitelji  bili cista obraza i na strani ljudskosti.

Edited by ters
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...