Jump to content

"Dara iz Jasenovca":umetnicko delo ili propagandni pamflet?


Drug Crni

Recommended Posts

7 minutes ago, mare80 said:

pitao bih samo gde se u filmu poziva na mržnju i zasto u svemu mora da se ubaci šešelj kao kvisko? u ovom filmu nema niša što nije istina i to je jedina stvar koja me interesuje. da li je dobro režiran da li su loše glumili ili su maske bile loše me ne zanima. da li treba ovakvih filmova, treba i to svakodnevno a ja bih primorao sve drzavnike sa ovih prostora da idu na svim tv sa nacionalnom frekvencijom.naravno da tu budu i filmovi iz bih, hrvatske, kosova, makedonije i cg. 50 godina su sve skrivali i gurali pod tepih pa je puklo da ne može gore. očito se nije mnogo naučilo ...

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Perkos2 said:

u ovom filmu nema niša što nije istina i to je jedina stvar koja me interesuje. da li je dobro režiran da li su loše glumili ili su maske bile loše me ne zanima.

 

Slažem se ,ali prijatelju okreni se oko sebe,znaš na kom prostoru živiš ...

Koliko će ljudi ovde na Balkanu ovakav film protumačiti kao upozorenje na zlo totalitarizma,nacizma i fašizma,a koliko kao poziv na poravnjanje računa ...

E to meni budi nelagodu,a ne film kao takav...

A kada pogledam kakve bivolje glave vladaju ovim prostorima decenijama, nelagoda je još veća ....

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Film je los. Mnogo toga ne valja u njemu. Pocevsi od nikakve razrade glavnih likova, gotovo nepostojeceg emocionalnog vezanja prema tim likovima i ono sto mi je najvise zasmetalo, je to da je kulminacija bila u prvom delu filma. Drugi deo je bio klasicna uspavanka. Da tema nije o Jasenovcu, ovo bi bio film koji bi se zaboravio 30 minuta nakon gledanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mare80 said:

 

Slažem se ,ali prijatelju okreni se oko sebe,znaš na kom prostoru živiš ...

Koliko će ljudi ovde na Balkanu ovakav film protumačiti kao upozorenje na zlo totalitarizma,nacizma i fašizma,a koliko kao poziv na poravnjanje računa ...

E to meni budi nelagodu,a ne film kao takav...

A kada pogledam kakve bivolje glave vladaju ovim prostorima decenijama, nelagoda je još veća ....

 

Baš zato svako bivolja glava bi trebalo da gleda šta je bilo i kako su neki njegovi preci ravnli račune. Ne mozè jedna strana da večito ćuti  druga da veliča zločin, ko god bio u pitanju. Ja sam odgledao desetine filmova u kojima Srbi čine zločine i spoznao da i među mojim sunardnicima ima ludaka i sadista. Plašim se da to nije slučaj sa našim komšijama iz blizeg okruženja. Oni koji imaju poriv da čine zločin uvek če naći motiv, ne treba im mala Dara ili Halima

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Perkos2 said:

verujem da o zločinu u Ruandi ima barem cela stranica😦

 

Npr, lekcija balkanski ratovi izgleda ovako. Po pola strane za: stvaranje saveza, prvi rat, Londonska konferencija, drugi rat, ishod ratova - 3 strane i dva časa. Ceo jedan rat na pola strane. Zašto? Jer je bitno znati da se desio, glavne učesnike, ishod i zašto se desio. 

 

O Jasenovcu piše šta je bio, gde je bio, broj stradalih da se i danas ne zna, naglašeno da je bilo jako svirepo, da je ugašen i oslobođen 1945., šta se desilo sa komandantima i za šta služi danas.

 

 

Da si išao u školu možda bi znao ovo 😄

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Perkos2 said:

Ja sam odgledao desetine filmova u kojima Srbi čine zločine i spoznao da i među mojim sunardnicima ima ludaka i sadista. Plašim se da to nije slučaj sa našim komšijama iz blizeg okruženja.

 

Pa ti jesi spoznao,kao i većina na ovom forumu,ali pitanje je koliko je procentualno takvih u Srbiji...

Rekao bih,da je taj odnos sličan i u HR ili BiH ...

Ne može niko da me ubedi da suštinski postoje nekave velike mentalitetske razlike na ovim prostorima ....

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Perkos2 said:

Baš zato svako bivolja glava bi trebalo da gleda šta je bilo i kako su neki njegovi preci ravnli račune. Ne mozè jedna strana da večito ćuti  druga da veliča zločin, ko god bio u pitanju. Ja sam odgledao desetine filmova u kojima Srbi čine zločine i spoznao da i među mojim sunardnicima ima ludaka i sadista. Plašim se da to nije slučaj sa našim komšijama iz blizeg okruženja. Oni koji imaju poriv da čine zločin uvek če naći motiv, ne treba im mala Dara ili Halima

Bivolje glave najvise svrsavaju na to da je ovo neki antologijski film.

Cim pocne licitacija sa brojem i nacijom zrtava - te zrtve su ubijene po drugi put zato sto ih neko koristi za potkusurivanje sa onima preko.

Pri tom, istoriju najvise tumace oni koji dele zrtve na nase i njine, pri cemu su nase zrtve odoka izbrojane, a njine isto tako odoka se umanjuju.

U Nirnbergu je krucijalni dokaz bio ne nagadjanje  o broju zrtava, vec spisak istih - zato sto su nacisti vodili pedantnu evidenciju o tome.

To ih je i poslalo na vesala - dokazi, a ne price.

Postoji gomila dokumentacije u vojnom muzeju na Kalimegdanu - da li je neko otisao tamo da prouci to?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mare80 said:

 

Pa ti jesi spoznao,kao i većina na ovom forumu,ali pitanje je koliko je procentualno takvih u Srbiji...

Rekao bih,da je taj odnos sličan i u HR ili BiH ...

Ne može niko da me ubedi da suštinski postoje nekave velike mentalitetske razlike na ovim prostorima ....

 

 

 

Imao sam mogućnost da odgledam na raznim tv te filmove zato što ih niko nije zbranjivao dok je ovaj film skremblovan u okolnim drzavama. A film ne poziva na mrznju,ni jednom se čak ni psovka prema ustašama ne čuje, ćutanje nije donelo dobre rezultate a ja sam uvek da se iznosi cela istina.

2 minutes ago, Kronostime said:

Bivolje glave najvise svrsavaju na to da je ovo neki antologijski film.

Cim pocne licitacija sa brojem i nacijom zrtava - te zrtve su ubijene po drugi put zato sto ih neko koristi za potkusurivanje sa onima preko.

Pri tom, istoriju najvise tumace oni koji dele zrtve na nase i njine, pri cemu su nase zrtve odoka izbrojane, a njine isto tako odoka se umanjuju.

U Nirnbergu je krucijalni dokaz bio ne nagadjanje  o broju zrtava, vec spisak istih - zato sto su nacisti vodili pedantnu evidenciju o tome.

To ih je i poslalo na vesala - dokazi, a ne price.

Postoji gomila dokumentacije u vojnom muzeju na Kalimegdanu - da li je neko otisao tamo da prouci to?

Kad padne komunizam jednog dana na ovim prostorima znaće se i za broj pobijenih u Jasenovcu,najdraatičniji primer su ti Poljaci i njihove zrtve u Katunskoj šumi. Decenijama su bili naučeni da su ih ubili Nemci. Kad su oterali komunizam i otvorili sve arhive došli su do istine.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Nicklord said:

Npr, lekcija balkanski ratovi izgleda ovako. Po pola strane za: stvaranje saveza, prvi rat, Londonska konferencija, drugi rat, ishod ratova - 3 strane i dva časa. Ceo jedan rat na pola strane. Zašto? Jer je bitno znati da se desio, glavne učesnike, ishod i zašto se desio. 

 

O Jasenovcu piše šta je bio, gde je bio, broj stradalih da se i danas ne zna, naglašeno da je bilo jako svirepo, da je ugašen i oslobođen 1945., šta se desilo sa komandantima i za šta služi danas.

 

 

Da si išao u školu možda bi znao ovo 😄

 

U skoli se nije ucio Slobodan Jovanovic, jbg bio u Vladi Kraljevine za vreme WWII, ali ko je hteo -  mogao je da procita.

Isto tako, Srpska Trilogija od Stevana Jakovljevica i 1915 od Branislava Nusica su mogle da se nadju i procitaju.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Perkos2 said:

Imao sam mogućnost da odgledam na raznim tv te filmove zato što ih niko nije zbranjivao dok je ovaj film skremblovan u okolnim drzavama. A film ne poziva na mrznju,ni jednom se čak ni psovka prema ustašama ne čuje, ćutanje nije donelo dobre rezultate a ja sam uvek da se iznosi cela istina.

Kad padne komunizam jednog dana na ovim prostorima znaće se i za broj pobijenih u Jasenovcu,najdraatičniji primer su ti Poljaci i njihove zrtve u Katunskoj šumi. Decenijama su bili naučeni da su ih ubili Nemci. Kad su oterali komunizam i otvorili sve arhive došli su do istine.

Knjige, braco moja, knjige - a ne zvona o praporci davno rece Dositej.

https://digitalna.nb.rs/sf/NBS/Knjige

Blagodarim.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Kad padne komunizam jednog dana na ovim prostorima znaće se i za broj pobijenih u Jasenovcu,najdraatičniji primer su ti Poljaci i njihove zrtve u Katunskoj šumi. Decenijama su bili naučeni da su ih ubili Nemci. Kad su oterali komunizam i otvorili sve arhive došli su do istine.

Katunska? Majko...
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mile1 said:

Da su srbi bili negativci pljustale bi pohvale

 

To ne mislim, ali svakako u startu postoji odboj jer je film valjda finansirala drzava, citaj AV.

 

Momenat kada se za glumu proziva devojcica od 10 godina, u ovako teskom filmu, mi je, evo ne znam stvarno sta da kazem.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, BojanaCZV said:

 

To ne mislim, ali svakako u startu postoji odboj jer je film valjda finansirala drzava, citaj AV.

 

Momenat kada se za glumu proziva devojcica od 10 godina, u ovako teskom filmu, mi je, evo ne znam stvarno sta da kazem.

 

I to devojčica iz nekog sela koja nije isla na obuku kod profe Aleksića već čistim svojim talentom glumi u filmu.

Link to comment
Share on other sites

A što se ne bi mogla uputiti kritika devojčici ako je loše odglumila, ima klinaca koji pokidaju sa glumom ali i antitalenata koji bezveze nekom zauzimaju mesto? 

 

Inače mislim da o Jasenovcu i sličnim zverstvima nikad nije malo pričati i da se ne sme nikad zaboraviti, ne zato što su Hrvati klali Srbe, nego zato što su neljudi klali ljude, nevezano za nacionalnu pripadnost. Jasenovac nije stradanje Srba, Jasenovac je stradanje čovečnosti. Pre svega bi bilo dobro da što veći broj Hrvata prihvati tu činjenicu, kao što bi bilo dobro da Srbi prihvate činjenicu da su neki neljudi srpske nacionalnosti ubijali zverski ljude druge nacionalnosti ili vere. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

Film se na analizira nego minira

Kako se film "minira"?
Na svim naslovnicama rezimskih novina hvalospevi..smeta sto u jednom malom prozorcetu slobodne misli,kakav je ovaj forum,ljudi komentarisu neometano.

18 minutes ago, Perkos2 said:

I to devojčica iz nekog sela koja nije isla na obuku kod profe Aleksića već čistim svojim talentom glumi u filmu.

Ovo je odvratno na vise nivoa. :ajme:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Zatvorite onda ovaj topik ako ne može da se analizira film, koji će nam đavo.

 

Ništa lično, poslužio mi je tvoj post da definišemo par stvari.

 

Upravo su zatvaranja topika i dovela do toga da u suštini i ne znamo o čemu danas pričamo. Btw, računam da smo kao slovesna bića (a i samim učešćem na ovom forumu, što predstavlja svojevrsnu referencu) sposobni da razgovaramo, za razliku od "opštih mesta" na kojima niko normalan ne bi proveo ni sekundu.

 

Topik je mogao biti otvoren i na Politici, ali lično ne vidim smetnju da se nalazi baš ovde. Tematika je takva da se uporedo mogu analizirati i ostvarenje (kakvo god bilo) i istorijska podloga i kontroverze. 

 

26 minutes ago, Perkos2 said:

I to devojčica iz nekog sela koja nije isla na obuku kod profe Aleksića već čistim svojim talentom glumi u filmu.

 

10 minutes ago, Perkos2 said:

Film se na analizira nego minira

 

Nemojmo preterivati. 

Link to comment
Share on other sites

Tema filma ne zasluzuje rezisera kome je najveci uspeh o pokojniku sve najlepse.

Imao je odlican scenario u vidu Srpske trilogije od Stevana Jakovljevica i napravi ono sranje od Zaspane za vojnika.

Jos bi da rezira nastavke Dare do Oluje?

Zajebi zemljace - drz` se Ubica mog oca zato sto b.lje od tog sranja ne mozes, ma koliko se trudio

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...