Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

Posto sam za GOT postao pretendent na presto kralja spojlera,

nakon sto nisam gledao poslednju sezonu

napravio sam jedan kvantni skok i odgledao odman epizodu 3.

 

Sta reci, hteli su da dignu napetost kroz scene bez reci, bilo je solidnih

momenata kada im se zapale macevi i slicno, ali nisu uspeli da

dostignu ni svoje najbolje mommente u tom segmentu,( npr. u epizodi kad Cersei dize u vazduh septona.)

 

Dinamika bitke nekako pati od standardnih dinamickih problema,

prvo oni majstori sprze hiljade ljutih Dotrakija za 20 sekundi, a onda se borba totalno razvodnji

i traje beli dan do podne.

Hodaci su prvo furiozno nepobedivi a zatim 10 minuta kasnije

su toliko jadni da ih Sem i drustvo nabijaju po dvojicu na koplje (i turaju preko sebe)

 

Night King pati od slicnog sindroma negativca nepobedivog u pocetku,

za koga se kasnije otkrije da ima stakleni pleksus.

 

Sto se tice dijaloga, bilo je mnogo tanko. Atmosfera u Kripti moze se u tom smislu

porediti sa scenama iz epizode Blackwater.

 

U toj sceni iz druge sezone napetost je takva da se moze seci nozem i Cersei

dominira a i ostali,

dok ovde potpuno paradoksalno dijalozi teku totalno odsutno, npr izmedju

Sanse i Tiriona su apsolutno oslobodjeni svake supstance.

Ipak, odgledah.

 

Verovatno cu da odgledam i epizodu 6.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasno to razočarenje trećom,  poslednjom epizodom. Zašto? Zar treba da pomera planine, opameti Srbe, natera Trampove White Pompeo Walkere da odustanu od nafte na jugu Vesterosa, natera Putina da koristi mobilni, ili Kima da smrša i promeni frizuru....Ima toga dosta, ali to nije na jednoj zabavnoj i vrlo gledanoj priči da razrešava. Noć se spustila, a znamo da je noć "dark and full of terors". A i zima je stigla, to smo saznali nešto ranije, a znamo još od prologa prve epizode, još od onog obezglavljenog nestećnika "da zima dolazi". Razočaranje što je Arja , a ona je jedini trenirani serijski, masovni ubica u priči, ona je "No one", a stalno se ponavljalo da " no one can kill White King", zašto onda neverica.

Ono što se meni dopalo, a nisam primetio da je iko drugi, je citiranje muzike Pink Flojda tokom skoro cele borbe i to "Goodbye blue sky" . Pogledajte na jutubetu spot pa će mnogo toga biti jasnije. Odakle ideja za ovu noć i zato mislim da je omaž koji su producenti B&W dali  ikoni XX veka dobra stvar za ovaj ceo serijal.

 

I još jedna napomena, onako lična, ja ne tražim od zabave da mi rešava probleme, tražim da mi popuni slobodno vreme.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Meni je epizoda bila super. Vjerovatno bi bila bolja da sam pokusao da povecam osvjetljenje, jer je bilo previse mracno i dosta detalja sam propustio.

 

Manje vise sve potpisujem sto je napisao Patroklesa, ali o tome sam pisao vec x puta. Kad vidim sta se sve zamjera gotu, interesuje me koje sve to super serije ljudi gledaju i da ih i ja probam, kad nemaju manje i nelogicnosti. A tek ovi klipovi koje prave jedni te isti hejteri pa nam pojasne sve propuste. 😄

 

Dvije stvari mi se nisu dopale:

1. Nacin na koji je stradao night king, premalo vremena su mu posvetili, sve se prebrzo odvilo i izgledalo je previse prosto. U sklopu ovoga, ne dopada mi se ni novi glumac koji ga glumi, prethodni je bio strasniji. E jebem ti mijenjanje glumaca u serijama, to bas ne volim.

2. Jezovuk. Ni traga ni glasa od njega i onda se odjednom pojavi i opet ne odigra nikakvu ulogu. Serija ga je potpuno zanemarila, stvarno ne znam zbog cega.

 

Takodje ostali su nam duzni za neke epic scene u ove 3 epizode, mozda bude u narednoj borbi. Mada mi sa te strane djeluje da je materijal potrosen npr scene sa zmajevima nisu vise toliko mocne. Jedino da dobijemo neka sok saznanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Patrokles said:

Nije mi jasno to razočarenje trećom,  poslednjom epizodom. Zašto? 

 

Zato što:

1. Vojna taktika bez ikakvog smisla i logike, a ovo ipak gledaju odrasli ljudi, ne samo deca.

2. Disproporcija u prvobitnom ubijanju koga stignu, a posle njih 15 pobije 20 hiljada zombija, ko u crtaću.

3. Arja od metar i šumska jagodica obara rekord Ivane Španović, bez da je iko primeti.

 

Itd... itd... itd...

 

Sinoc sam gledao reprizu, opet sam sebas lose osecao kako su uspeli da sjebu sve...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Šteta je kada vidiš nesto lepo kako ide down the toilet, a ASOIF je prelep univerzum koji su upropastila dva šustera

Casual gledaoci imaju puno da padaju u nesvest koliko im je dobro, samo ne znam cemu opterecivanje oko toga what others think...haters gonna hate i to

 

Edited by Esc
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kako volim ove apologetske uratke. Evo ja sam udzbenicki primer casual fana, knjige nisam citao (poceo i odustao), nisam GRRM worshipper, cak i o prvim sezonama serije imam daleko nize misljenje od 90% konzumenata, pa opet kazem da su ove 3 epizode tesko smece, a narocito treca poseban nivo jada&cemera. Cak i ovi segmenti koji se hvale su sustinski ocajnicko trazenje neceg pozitivnog da se odrzi hajp u srcima najvernijih.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stefan81888 said:

Cime li su Dotraki planirali da ubiju mrtve dok im Melisandre nije zapalila oruzje? 😄

 

Amaterski je i bitka odrađena, da ne spominjemo ostalo. 

 

U razgovoru sa nekoliko poznanika koji su oduševljeni 3. epizodom sam postavio slično pitanje. Odgovor: "Htjeli su da se žrtvuju za svoju kraljicu." Ostao sam bez teksta.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OnionKnight said:

 

U razgovoru sa nekoliko poznanika koji su oduševljeni 3. epizodom sam postavio slično pitanje. Odgovor: "Htjeli su da se žrtvuju za svoju kraljicu." Ostao sam bez teksta.

Oni hteli, ko je ona da ih zaustavi. 😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroUrban said:

 

Zato što:

1. Vojna taktika bez ikakvog smisla i logike, a ovo ipak gledaju odrasli ljudi, ne samo deca.

2. Disproporcija u prvobitnom ubijanju koga stignu, a posle njih 15 pobije 20 hiljada zombija, ko u crtaću.

3. Arja od metar i šumska jagodica obara rekord Ivane Španović, bez da je iko primeti.

 

1. A kakvu tektiku ocekujes protiv mrtvaka? Ova tabela iznad zapravo govori da se odraslim ljudima dopala epizoda. :)

2. Na pocetku su se zaletili na ravnici protiv mrtvih, ovi ih pregazili, logicno da je u tvrdjavi bilo lakse odbijati njihove nalete.

3. Arja svakako ima nadprosjecne sposobnosti, kako ti je to nelogicno a npr logicno je da moze da mijenja lice? :)

Edited by Sector
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sector said:

 

1. A kakvu tektiku ocekujes protiv mrtvaka? Ova tabela iznad zapravo govori da se odraslim ljudima dopala epizoda. 🙂

2. Na pocetku su se zaletili na ravnici protiv mrtvih, ovi ih pregazili, logicno da je u tvrdjavi bilo lakse odbijati njihove nalete.

3. Arja svakako ima nadprosjecne sposobnosti, kako ti je to nelogicno a npr logicno je da moze da mijenja lice? 🙂

 

Taktika žrtvovanja čitave konjice jurišem u mrak se ne može opravdati. Kao ni manjak strijelaca, izlaganje katapulta u prvi red itd..

 

Nije logično da se jednoruki Jamie ili debeli Sam izvuku iz situacija u koje su dovedeni. Stjerani u ćošak protiv stotina zombija i nikom ništa. 

Link to comment
Share on other sites

Nisu bili kataputli u prvom redu veci dotraci. Manjak strelaca, Deneris u vojsci nema strelce koliko znam tako je i to sigurno uticalo.

 

Nije logicno da iko prezivi ako tako gledas. Jon i Deneris nisu bili u nista boljoj poziciji od Jamiea i Sama, pa jbg ne ginu bitni likovi tek tako. Gledao sam milion ratnih filmova i serija i maltene u svakom imamo situacije u kojima se bitan glumac izvuce iako bi ru eal lifeu poginuo 99%. Realno Jon je trebao da padne sa zmaja u jednom momentu i tako pogine. Mada bi se i u tom slucaju Deneris pojavila u pravom trenutku. 😄

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sector said:

Nisu bili kataputli u prvom redu veci dotraci. Manjak strelaca, Deneris u vojsci nema strelce koliko znam tako je i to sigurno uticalo.

 

Nije logicno da iko prezivi ako tako gledas. Jon i Deneris nisu bili u nista boljoj poziciji od Jamiea i Sama, pa jbg ne ginu bitni likovi tek tako. Gledao sam milion ratnih filmova i serija i maltene u svakom imamo situacije u kojima se bitan glumac izvuce iako bi ru eal lifeu poginuo 99%. Realno Jon je trebao da padne sa zmaja u jednom momentu i tako pogine. Mada bi se i u tom slucaju Deneris pojavila u pravom trenutku. 😄

 

Dotraci su očigledno nebitni u čitavoj vojnoj postavci. Oni su bili tu radi one scene sa gašenjem vatrenih mačeva. (Izgledalo je prelijepo, moram priznati). Tako da slanjem njih u smrt ostavljaš katapulte nebranjene.

Među Dotracima je inače bilo puno strijelaca koji nisu iskorišćeni npr.

 

Jon se dovukao u bezizlaznu poziciju po ko zna koji put i ponovo prošao bez posljedica. Čemu uopšte služe takve scene. Ali koliko god takve stvari bile dosadne, lakše mi je prihvatiti da njega ili Deneris spašavaju zadnji čas, nego da Sam Tarly uz suze nekoliko sati odolijeva hordi zombija. 

 

Edit: dovoljno je pogledati epizodu odbrane zida od free folka. Tako izgleda kvalitetna priprema za borbu. Očigledno u Winterfelu ne postoji inteligentna osoba. 

Edited by OnionKnight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I to sto kazes. Zid je u stvari odbranio Stanis, provereni general, i to tako sto je upotrebio konjicu na jedini logican nacin - napadom na Divljane sa boka, dok su oni bec bili zauzeti borbom. Takav jedan covek je bio potreban Zimovrelu. Mene buni to sto je tada sa njim bio Davos, to sto je odbranom Zida upravljao Dzon, to sto je odbranu Kraljeve luke komandovao Tirion, to sto se i sam Dzejmi u medjuvremenu dokazao kao dobar general - ali su oni izgleda dobili privremenu amneziju pred ovu bitku.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...