Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

Tuj sam, samo slabo pišem na ovim temama...

 

Živ sam, zdrav, nije me potkačilo (za sada)...

 

Mama je preživela, negativna je, otpuštena iz KBCa, već nedelju dana je domu sa full medicinskom negom... Sad ćemo videti da li postoji mogućnost da je oporave i ponovo postave na noge.

 

Što se Ivermektina tiče, nabavio sam tečnu verziju (cijena prava sitnica, 50€), planiram da je upotrebim ovih dana.

 

yIXfkpj.jpg

 

dyMcPbP.jpg

Edited by Laki21
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Laki21 said:

Tuj sam, samo slabo pišem na ovim temama...

 

Živ sam, zdrav, nije me potkačilo (za sada)...

 

Mama je preživela, negativna je, otpuštena iz KBCa, već nedelju dana je domu sa full medicinskom negom... Sad ćemo videti da li postoji mogućnost da je oporave i ponovo postave na noge.

 

Što se Ivermektina tiče, nabavio sam tečnu verziju (cijena prava sitnica, 50€), planiram da je upotrebim ovih dana.

 

yIXfkpj.jpg

 

dyMcPbP.jpg

Baš lepe vesti, treba nam lepih vesti!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BTW, ovo:

 

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=01&dd=12&nav_id=1794281

 

je tačno ono što se desilo mojoj majci.

 

Dakle, ona nije imala ni jedan od "klasičnih" simptoma korone. Ona je 11/12.12.2020. u roku od dva dana u potpunosti izgubila moć kretanja (pre toga je bila slabo pokretna, ali je mogla sama do WC-a, kuhinje i sl), bila je POMALO senilna (povremena pometnja što se prostrono/vremenske orijentacije tiče, zaboravnost, konfabulacija), ali ističem to, to je bila tek neka početna faza, dakle, moglo se s njom komunicirati bez problema, rezonovanje nije bilo narušeno, epizode brkanja vremenskih sledova i događaja su bile relativno retke.

 

No, da se vratim na aktuelne događaje; nakon tog vikenda, krenule su pretrage (neurolog, internista (kardiolog)), urađen je skener mozga i kičme, srca i pluća. Tek kada se stiglo do pluća indikovano je da ima koronu što je kasnijim testiranjem i potvrđeno. No, nijedan nalaz neuorologa nije pokazao ništa neobično.

 

Psihičko i kognitivno propadanje kreće nekih nedelju dana od gubitka moći kretanja (samo da napomenem da je ta fizička nemoć išla do toga da ne može da se okrene na bok ili s boka na leđa bez asistencije, da pomeri noge u drugi položaj itd). Manifestuje se skoro neprestanim gubitkom snalaženja u vremenu i prostoru, fugama - ne zna gde se nalazi, ne može da prepozna stan u kome je živela 30 godina, prisutne su halucinacije, ljudi koji nisu tu, predmeti koji se tu ne nalaze. Jedna od karakterističnih halucinacija je što joj se čini da se na slici na zidu (Roy Batty sa golubicom) nalaze ptice koje lete, to je stalno viđala (komentariše izgled, kako lete itd). Kognitivno propadanje napreduje, mogućnost rezonovanja se bitno pogoršava kao i moć logičkog zaključivanja. U roku od dve nedelje u psihičkom smislu postaje ruina i samo bleda senka nekadašnje osobe.

 

U takvom stanju napokon je primaju u KBC Zvezdara (nakon snažnog pada saturacije), do tada niko nije hteo ni da čuje za hospitalizaciju. Iako ima mobilni telefon kod sebe, ne javlja se kada je zovem. Jednom me zove nepoznat broj, ispostavlja se da je njena cimerka u sobi, pitam je zašto se mama ne javlja na telefon, cimerka mi saopštava mi da je mama "zaboravila kako se to radi."

 

Nakon dve nedelje provedene tamo, otpuštaju je (i dalje pod upalom pluća). Direktno je premeštam u dom sa stacionarom gde se i sada nalazi. Razgovaram tokom premeštaja oko pola sata sa njom, komunikacija je teška, otežano govori, svesnija je i orijentisanija nego kada je primljena, ali i dalje je to svetlsonim godinama daleko od stanja kakvo je bilo pre oboljevanja.

Što se fizike tiče tu nema nekih spektakularnih poboljšanja, stanje je manje više isto. Postoji neka nada da će vremenom i uz rad sa fizioterapeutom krenuti na bolje. Što se psihičkog stanja tiče, ni tu nema nekog velikog pomaka, i dalje ne može da se javi na mobilni, komuniciram s njom putem socijalne radnice i njenog telefona. I dalje govori otežano, komunikacija je teška i spora. Da li je tu moguće neko poboljšanje vreme će pokazati.

 

Uglavnom, dao sam ovaj uvid kako bih napravio korelaciju sa gornjim člankom iz prve ruke. Očito je da se promene koje su vidljive prilikom autopsije ne vide na skeneru, a moguće je da neurolozi nisu ni znali šta da traže/gledaju. Kada se mama malo oporavi, svakako ću gledati da se ponovi skener s osvrtom na gore navedeno.

 

Sve u svemu, sasvim je sigurno da je korona sistemska bolest, koja oštećuje sve redom, pa ni mozak nije pošteđen.
 

  • Tuzno 8
Link to comment
Share on other sites

Par korisnih tekstova sa moje covid informacione dijete, u glavnom o novoj verziji virusa, sa blogova koji su vrlo rano i u perspektivi tacno pisali i o prosloj verziji. Pripremite se.

 

https://thezvi.wordpress.com/2020/12/24/covid-12-24-were-fed-its-over/

 

https://thezvi.wordpress.com/2021/01/07/22334/

 

https://putanumonit.com/2020/12/26/seeing-the-new-covid-variant-smoke/

 

 

I jedan koristan novinski clanak:

 

How Many Microcovids Would You Spend on a Burrito?

 

>>

...the four members of Ibasho’s new Covid subcommittee began to develop a system for weighing and budgeting viral risk. Olsson called their risk points microcovids, in a tip of the hat to Howard, and one microcovid equaled a one-in-a-million chance of catching the virus. They pulled epidemiology papers from Google Scholar and gathered around the table in the hearth to go through the data. The first step was to impose a top-line risk budget that would anchor all of their calculations. They debated this question at length. Olsson floated the idea of 10,000 microcovids per person per year—the equivalent of a 1 percent chance of catching Covid. But what was the actual cost of 10,000 microcovids? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pfizer Vaccine Appears to Work Against Variant, Research Shows

 

Laboratory experiments indicate the Pfizer/BioNTech vaccine will offer protection against the two coronavirus variants found in the United Kingdom and South Africa.

 

The lab experiment offers hope that the people who received the Pfizer vaccine will be protected from the variants in real life ― at least in the short term.

"There is a definite concern over the long period," epidemiologist and ABC News contributor John Brownstein, MD, told ABC News last week. "Over months and years, it could pose a problem with the vaccine … but I think in the coming six months, we'll be totally fine with the current vaccine."

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.timesofisrael.com/after-nearly-170000-get-second-covid-shot-study-shows-no-major-side-effects/

 

Ovo su izuzetno bitni podaci, ljudi su pelcovali preko dva miliona stanovnika do sada.

 

Quote

The study found that 82,567 people were infected within a week of getting their first shot, but only 4,500 after 15 days.

 

4500 na dva miliona je 0.225%, i to nakon prve doze.

 

To u stvari u praksi znači, a ovo je već pitanje jako velikih brojeva gde se odnosi i korelacije ne menjaju tako lako, da će nakon second shot-a efikasnost praktično biti blizu 100%.

 

Izgleda da se zna kome ide Nobel za medicinu za prošlu godinu.

Edited by Laki21
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Jedna studija koja govori o post-Covid simptomima....nadam se da ce @wwwwpostaviti jos neku, ako se razlikuje od ove (to sto ja mogu (ali necu!) pasti u bedak, ne znaci da ne treba da razmenjujemo informacije na koje nailazimo 🙂 😞

 

Epidemiology of post-COVID syndrome following hospitalisation with coronavirus: a retrospective cohort study

 

 Komentar jedne nase naucnice, koji mi najvise ima smisla vezano za ovu studiju i rezultate je da su rezultati studije, uz cinjenicu da je covid ozbiljan virus, koji deluje multisistemski na organizam, vise pokazatelj sledeceg:

- neadekvatnog lecenja pacijenata u UK bolnicama (nisu se od samog pocetka koristili antikoagulansi, kortikosteroidi...)

- manjkavosti NHS  (National Health System) - nedovoljan kapacitet ICU

- vremena koje studija obuhvata (prvi deo pandemije, kad se adekvatna terapija jos trazila)

- cinjenice da su u UK u bolnicu dospevali uglavnom najtezi slucajevi (znaci oni koji su vec imali komorbiditete)....

 

Bice potrebno i vreme i druge studije, da bi se izveli validni zakljucci. Niko ne negira ozbiljnost post-Covida, ali ne mogu se svih 90 miliona koji su bili zarazeni strpati u istu vrecu. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo, sad se i NY Times dosetio da prica ono sto sam ja pricala, da je problem izgubljeni kredibilitet, krivi su strucnjaci, i "strucnjaci" i politicari, a ne ljudi koji sad zaziru od vakcine:

Early in the pandemic, many health experts — in the U.S. and around the world — decided that the public could not be trusted to hear the truth about masks. Instead, the experts spread a misleading message, discouraging the use of masks.

Their motivation was mostly good. It sprung from a concern that people would rush to buy high-grade medical masks, leaving too few for doctors and nurses. The experts were also unsure how much ordinary masks would help.

But the message was still a mistake.

It confused people. (If masks weren’t effective, why did doctors and nurses need them?) It delayed the widespread use of masks (even though there was good reason to believe they could help). And it damaged the credibility of public health experts.

“When people feel as though they may not be getting the full truth from the authorities, snake-oil sellers and price gougers have an easier time,” the sociologist Zeynep Tufekci wrote early last year.

Now a version of the mask story is repeating itself — this time involving the vaccines. Once again, the experts don’t seem to trust the public to hear the full truth.

....

But the best way to persuade people to behave safely usually involves telling them the truth. “Not being completely open because you want to achieve some sort of behavioral public health goal — people will see through that eventually,” Richterman said. The current approach also feeds anti-vaccine skepticism and conspiracy theories.

.....

People who have received both of their vaccine shots, and have waited until they take effect, will be able to do things that unvaccinated people cannot — like having meals together and hugging their grandchildren. But until the pandemic is defeated, all Americans should wear masks in public, help unvaccinated people stay safe and contribute to a shared national project of saving every possible life.

 

@urosg3 sad koristimo should i help, na kraju ce biti ko je dobio vakcinu, ne treba mu maska.

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Angelia said:

 

 

@urosg3 sad koristimo should i help, na kraju ce biti ko je dobio vakcinu, ne treba mu maska.

 

Da da, to je to! Should and help, hehe, deluje, deluje 🙂 Ja ti kažem jedino tako, da smo svi pokorno stali u red za vakcinu da vidiš kako bi nas jahali, sad nam se udvaraju lagano, pa će uskoro da nam daju sve 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Da da, to je to! Should and help, hehe, deluje, deluje 🙂 Ja ti kažem jedino tako, da smo svi pokorno stali u red za vakcinu da vidiš kako bi nas jahali, sad nam se udvaraju lagano, pa će uskoro da nam daju sve 🙂

Pa tako su nam pricali da zatvaraju restorane i gym, jer su buhuhu opasni, i uvode policijske casove, posto virus zna kad je 10 pm....da bi kasnije naravno otkrili da su time hteli da nateraju ljude da ostanu u kucama, neuspesno naravno jer je svima bilo jasno da su te tvrdnje nebuloze (dok se crkvama dozvoljava rad).

Nikad mi nije bilo jasno zasto smatraju ljude glupima, izazvali su kontra efekat.

 

Sad kao "imali smo dobre namere" - ne pise NYT za dzabe, neko je ugurao PR.

 

Uskoro ce cela prica oko vakcina i maske, da postane, pa eto imali smo dobre namere, mozda bas i ne treba....

Izvinjavama se, ali alibi mere su mi se vise smuchile, svaki put se setim one zabrane da neko dodje i pokosi travu u Michigenu - i razlike izmedju jedrenja i jet ski (razlika je bila da muz gospodje guvernerke voli da jedri, pa virus nije napadao jedrilicare) :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...