Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

4 minutes ago, Angelia said:

I posle sto su ljudi zabrinuti za posledice. Iako je ovo standardna procedura za sve lekove.....

 

Penicilin je spasao dosada milione života, ali je oko 1% ljudi alergično na njega.

 

Zamisli da neko objavi da u 1% slučajeva vakcina za Kovid može da izazove anafilaktički šok? Digla bi se kuka i motika, ne bi smeli da je daju nikom.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stiletto said:

 

Penicilin je spasao dosada milione života, ali je oko 1% ljudi alergično na njega.

 

Zamisli da neko objavi da u 1% slučajeva vakcina za Kovid može da izazove anafilaktički šok? Digla bi se kuka i motika, ne bi smeli da je daju nikom.

Pa to i kazem, zasto podrivaju vakcinu, zasto ogradjivanje, kad je to veoma standardna procedura, traceability je zahtev za svaki zdravstveni proizvod.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stiletto said:

 

Penicilin je spasao dosada milione života, ali je oko 1% ljudi alergično na njega.

 

Zamisli da neko objavi da u 1% slučajeva vakcina za Kovid može da izazove anafilaktički šok? Digla bi se kuka i motika, ne bi smeli da je daju nikom.

To je standardno pitanje ovde ukoliko ides na vakcinaciju ili te stavljaju pod anestezijom. Evo, ja isla pre dva dana da uzmem prvi deo shingrix vakcine i to je prvo sto me je pitala - da li imam alergiju i takodje mi preporucila da sacekam 15 minuta nakon primanja vakcine u slucaju da dodje do reakcije. Inace, moja sestra je jedna od tih alergicnih na penicilin, to me sad brine. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ControlFreak said:

To je standardno pitanje ovde ukoliko ides na vakcinaciju ili te stavljaju pod anestezijom. Evo, ja isla pre dva dana da uzmem prvi deo shingrix vakcine i to je prvo sto me je pitala - da li imam alergiju i takodje mi preporucila da sacekam 15 minuta nakon primanja vakcine u slucaju da dodje do reakcije. Inace, moja sestra je jedna od tih alergicnih na penicilin, to me sad brine. 

 

Ja sam radila u apoteci u US i to je standardno pitanje, ne samo pri registrovanju pacijenta, vec i svaki put kad uzima lekove....cisto da ne promakne. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ControlFreak said:

To je standardno pitanje ovde ukoliko ides na vakcinaciju ili te stavljaju pod anestezijom. Evo, ja isla pre dva dana da uzmem prvi deo shingrix vakcine i to je prvo sto me je pitala - da li imam alergiju i takodje mi preporucila da sacekam 15 minuta nakon primanja vakcine u slucaju da dodje do reakcije. Inace, moja sestra je jedna od tih alergicnih na penicilin, to me sad brine. 

Moj burazer takodje, ali on je alergican na sve moguce tako da za njega mozda vakcina i nece biti moguca.

Link to comment
Share on other sites

FDA odobrio Pfizer vakcinu

The government plans to distribute 2.9 million doses of the vaccine within 24 hours, followed by an additional 2.9 million doses 21 days later for patients to get their second shot.

Edited by ControlFreak
Link to comment
Share on other sites

https://www.khaleejtimes.com/coronavirus-pandemic/covid-19-vaccine-in-uae-what-you-need-to-know-before-getting-the-jab

 

Ko ne bi trebao da primi Sinopharm vakcinu:

Quote

 

Residents who have already volunteered for the 4Humanity Phase 3 clinical trials cannot be part of this vaccination drive.

Medical professionals will check the Al Hosn app of a resident to confirm that he/she has not been on the volunteer journey of the trials held earlier in Abu Dhabi.

Pregnant women are also excluded. Additionally, a urine test will be conducted to check for pregnancy. If found positive, those women will have to return without getting the vaccine.

People with a history of convulsion, epilepsy, encephalopathy or mental illness, and coagulation dysfunction should not take the vaccine, too. The same goes for a person with a recent history of disorders, like Guillain Barre syndrome or transverse myelitis.

Those with history of severe allergic reactions to vaccination are excluded, as well as people who had within one month taken a ‘live attenuated vaccine’ — taken as protection against measles, yellow fever, etc. Those who had taken other vaccines within 14 days will not be allowed to receive the Covid jab.

 

 

Znaci sinopharm otpada, bar sto se mene tice.

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Da, i ja sam citala, ako se ne varam treba kad je pacijent na kiseoniku, ne pre 

Bogme, kod ovog mog prijatelja uveden 6.dan uz konsultaciju ( telefonom) sa pulmologom. Nije mogao da obori uopšte temperaturu, gojazan

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Sunshine State said:

 

Dva utiska u vezi ovoga:

- mensecini da je ovo breakthrough? Ovaj doktor je bio prilicno adamant: ako pijes lek, neces se razboleti. Jel neko to razume drugacije?

- Ono sto je senator izgovorio je meni tragicno. Ocigledno je da stiti interes farmacije koja bi radije da prodaje remdesvir za 100$ umesto nesto za 5$. I ako ljudi umiru, so be it?

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, sreta-steta said:

 

Dva utiska u vezi ovoga:

- mensecini da je ovo breakthrough? Ovaj doktor je bio prilicno adamant: ako pijes lek, neces se razboleti. Jel neko to razume drugacije?

- Ono sto je senator izgovorio je meni tragicno. Ocigledno je da stiti interes farmacije koja bi radije da prodaje remdesvir za 100$ umesto nesto za 5$. I ako ljudi umiru, so be it?

 

 

 

Ono sto ih ljuti je sto NIH, FDA, CDC radije trose vreme na  razmatranje nekog novog leka (e.g. remdesevir), nego na "repurposing" vec postojeceg leka, ciji je safety panel vec decenijama poznat...

 

Ovo je, po recima Dr Korey, lek koji bi se davao profilakticki. Navodio je i rezultate jedne argentinske bolnice u kojoj je 800 zdravstvenih radnika dobilo ivermectin profilakticki i nijedan se nije razboleo, a u grupi od 400 zdravstvenih radnika koji nisu dobijali ivermectin, 57 % se razbolelo. 

Ima trenutno dosta klinickih studija za ivermectin za covid indikaciju, praticu sta se desava

 

Edit: vrati li se ti u normalu?

Edited by Sunshine State
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

E imam novi simptom... tj znak da smanjim fizicku aktivnost. Elem, setao ja kera i nesto se igrali, vracam se kuci i pocnem da osecam kao da disem jako hladan vazduh. Nije u grlu nego malo nize. Isto mi se dogodilo kad sam odigrao par partija stonog tenisa na poslu. 

 

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ono sto ih ljuti je sto NIH, FDA, CDC radije trose vreme na  razmatranje nekog novog leka (e.g. remdesevir), nego na "repurposing" vec postojeceg leka, ciji je safety panel vec decenijama poznat...

 

 

 

Da primenimo staru nemacku poslovicu: kada cujem rec "razmatranje" (na mom spisku je i rec "radna grupa") - masim se za pistolj.

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

to je neki lek protiv parazita (pantljicara ili slicno)?

 

secam se da je prof Drosten proletos pominjao nesto slicno (znam da mi je bas bilo cudno otkud sad pantljicara u celoj prici), ali sad ne mogu da nadjem u kom podcastu je o tome pricao i koji tacno lek je u pitanju.

 

Jeste, ivermectin, za scabies (sugu?)

 

Ima ga u nekim protokolima za covid-19 u US

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

 

evo, radi se na jos nekim resenjima za vakcinu

 

 

 

 

studija o maskama @urosg3 :

 

 

pričaćemo o tome, mislim da imam neku argumentaciju koja nije baš nivo lupetanja, a nije ni nivo studije koju navodiš. Nego hobotnica sam sad, imam dve tastature samo za sebe 🙂 
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...