Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

Da razjasnim, neprecizno sam se izrazio. Dakle, govorili smo o aktivnoj supstanci Ivermektin. Ta supstanca, kada se daje duže vreme (nekoliko meseci u redovnim intervalima) NAKON završtka upotrebe, u roku od 3-5 godina kod tretiranih životinja razvija probleme sa jetrom (na prvom mestu) i bubrezima (na drugom mestu).

 

Morao sam ovo da prenesem, NE MOGU DA TVRDIM da je tačno (nemam uvid u studije, samo mi je verbalno preneseno).

 

Pošto sam kupio, toliko i prodajem. Svi smo odrasli i razumni (hehe) ljudi, neka svako ovo uključi u svoja saznanja prema svom rezonovanju.

Link to comment
Share on other sites

Ivermectin, ‘Wonder drug’ from Japan: the human use perspective

 

Ja volim da nadjem na PubMed-u clanke i da proverim sta se i tamo pise, jer znacajan deo klinickih ispitivanja predstavlja i Literature research

 

Deo u clanku gore kaze i ovo:

 

"Ivermectin has continually proved to be astonishingly safe for human use. Indeed, it is such a safe drug, with minimal side effects, that it can be administered by non-medical staff and even illiterate individuals in remote rural communities, provided that they have had some very basic, appropriate training. This fact has helped contribute to the unsurpassed beneficial impact that the drug has had on human health and welfare around the globe, especially with regard to the campaign to fight Onchocerciasis.57)

Today, ivermectin is being increasingly used worldwide to combat other diseases in humans, such as Strongyloidiasis (which infects some 35 million each year), scabies (which causes 300 million cases annually), Pediculosis, Gnathostomiasis and Myiasis—and new and promising properties and uses for ivermectin and other avermectin derivatives are continuing to be found."

 

 

I opet - ja najmanje koristi imam od toga da promovisem bilo koji postojeci (jeftin) lek 😄

 

Imali smo danas redovni townhall s CEO i kazu da trenutno imamo oko 400 studija za nove, potencijalne lekove za covid (u raznim fazama, vecina u prvoj) - ja bi trebalo da promovisem to, a ne neki cheap lek za sugu!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 said:

Mislim da je poenta u problematičnosti "redovnog" profilaktičkog korišćenja. Jednokratno svakako ne predstavlja problem.

 

Profilakticka upotreba 1.i 3. dan i jednom nedeljno (do vakcinisanja) ne bi trebalo da ima ikakve ozbiljnije nezeljene efekte.

Lekovi koji imaju takav hepatotoxicity (od upotrebe vise od jednom!) bi sasvim sigurno imali black box warning by FDA.

 

Evo bas gledam listu nekih od black box drugs i jedan od prvih na listi od 10 je  i Lofocin (levofloxacin - fluoroquinonski antibiotik) koji je sapom i kapom propisivan svakom drugom pozitivnom u Srbiji! Toga se niko ne boji??

 

10 Black Box Warnings Every Pharmacist Should Know

 

"Black box warnings are the strictest labeling requirements that the FDA can mandate for prescription drugs.

First implemented in 1979, black box warnings highlight serious and sometimes life-threatening adverse drug reactions within the labeling of prescription drug products. These safety concerns are generally identified through the FDA’s Adverse Event Reporting System and Office of Surveillance and Epidemiology, which evaluates postmarket safety data.
"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo zavrsavam continuous education (20 casova) za licencu za apoteku (i za national i za Florida state) i radim neki test vezan za nove lekove odobrene odredjenih godina - zasto je ovo zanimljivo ovde? Zbog cestog komentara kako su vakcine za covid brzo napravljene, kako se plase da je nesto preskoceno... stoga zanimljiv podatak za 2018 u US:

 

"The FDA designated 41% of the new drug approvals as Fast Track, which speeds drug development through increased communications"

 

Postoji i opcija breakthrough therapy:

 

Oznaka breakthrough therapy može se dodeliti leku ako je „reč o leku koji je namenjen sam ili u kombinaciji sa jednim ili više drugih lekova za lečenje ozbiljne ili po život opasne bolesti ili stanja“ i ako preliminarni klinički dokazi ukazuju da lek može pokazati značajno poboljšanje u odnosu na postojeće terapije na jednoj ili više klinički značajnih krajnjih tačaka, kao što su značajni efekti lečenja uočeni rano u kliničkom razvoju.

 

Znaci, ovo sto se dogodilo s vakcinom nije nesto sasvim neuobicajeno i ne "desava se prvi put" - nekad se nema sve vreme ovog sveta i odugovlacenje samo cini vecu stetu;  ovo je samo pokazalo koliko problema moze da se javi kad se siroke narodne mase ukljuce u tumacenja nekih naucnih informacija

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neka neko stručniji od mene kaže ako grešim, ne vidim više prepreku da Sputnjik bude registrovan od strane EMA i WHO.
 
PS
 
Još malo boosta
 
https://www.instagram.com/p/CKyskpYAk7x/?igshid=1xwypyl0srn9i
Na stranu efikasnost ovaj instagram post mi lici na reklamu sa TV Shop-a.
Cela ta priča oko sputnik vakcine užasno podseća na katastrofalan marketing CCCP tipa i prosto odbija zbog neozbiljnosti i politizacije. Da su radili i ćutali umesto što su jurili da budu virtuelno prvi imalo bi sve nekog smisla.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za forumase, a znam da ima i lekara a onih koji su u materiji.

Danas sam dobio lek forteca ili levofloksacin. Ne zbog korone, vec koristim zbog upale neke.

Posle saznajem da se lek koristi protiv korone i da je izrazito jak lek.

 

A onda mi neko rece da ima nus efekte.

Zna li neko nesto vise o ovom leku?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Losmi17 said:

Pitanje za forumase, a znam da ima i lekara a onih koji su u materiji.

Danas sam dobio lek forteca ili levofloksacin. Ne zbog korone, vec koristim zbog upale neke.

Posle saznajem da se lek koristi protiv korone i da je izrazito jak lek.

 

A onda mi neko rece da ima nus efekte.

Zna li neko nesto vise o ovom leku?

 

(Po)jači antibiotik, ja sam pio jednu dnevno (500mg) nekoliko dana kad sam imao bakterijsku upalu sinusa. Nisam imao nuspojave, a koliko se sećam onog papira što ide uz lek, klasične su za antibiotike (moguća alergija, dijareja, koprivnjača...). A zašto bi ga davali protiv virusa, to će morati neki ovdašnji lekar da ti objasni.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Losmi17 said:

Pitanje za forumase, a znam da ima i lekara a onih koji su u materiji.

Danas sam dobio lek forteca ili levofloksacin. Ne zbog korone, vec koristim zbog upale neke.

Posle saznajem da se lek koristi protiv korone i da je izrazito jak lek.

 

A onda mi neko rece da ima nus efekte.

Zna li neko nesto vise o ovom leku?

 

Eno par postova iznad ja napisah bas za Lofocin:

 

"Evo bas gledam listu nekih od black box warning drugs i jedan od prvih na listi od 10 je  i Lofocin (levofloxacin - fluoroquinonski antibiotik) koji je sapom i kapom propisivan svakom drugom pozitivnom u Srbiji! Toga se niko ne boji??"

 

Lekovi iz te grupe su poznati po tome sto kao ozbiljan nezeljen efekat mogu imati rupturu (pucanje) tetiva. U toj grupi je i Ciprocinal (ciprofloxacin) koji se cesto daje za infekcije urinarnog trakta.

 

"Iako većina pacijenata nema problema, FDA je rekla lekarima da razmotre koristi i rizike za svakog pacijenta pre nego što prepišu fluorokinolon i da ih koriste samo za lečenje ili sprečavanje infekcija izazvanih bakterijama. Takođe je primetio da pacijenti mogu razviti druge ozbiljne neželjene efekte, uključujući konvulzije, halucinacije, depresiju, produženi QTc (korigovani QT interval) i torsades de pointes, kao i dijareja povezana sa Clostridium difficile."

 

FDA adds “black box” warning label to fluoroquinolone antibiotics

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Losmi17 said:

Upravo me i lista nezeljenih efekata uplasila kao i saznanje da se koristi za covid.

Mislim da nikad duzu listu nezeljenih efekata nisam video.

Al kontam da doca zna sta radi.

 

Ako je radjen antibiogram i ako je to jedini antibiotik koji "radi posao" onda ok, nemas drugih opcija.

 

Ako je propisan ovako "naslepo", bez radjenog antibiograma, onda je mozda mogao i neki "bezazleniji" antibiotik da pomogne.

 

To da se koristi za covid - koristi se samo u Srbiji - u normalnom svetu se za virusnu infekciju ne daju antibiotici rutinski....

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nije radjen antibiogram.

U principu treba da idem na neki manji hirurski zahvat, i treba da pijem 10 dana kako bih smanjio upalu.

Hirurg iz privatne klinike mi je prepisao to.

Al moje kasnije istrazivanje o leku me bacilo u rebus.

Svakako, 10 tableta ne moze napraviti neku stetu, i guess.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Losmi17 said:

Nije radjen antibiogram.

U principu treba da idem na neki manji hirurski zahvat, i treba da pijem 10 dana kako bih smanjio upalu.

Hirurg iz privatne klinike mi je prepisao to.

Al moje kasnije istrazivanje o leku me bacilo u rebus.

Svakako, 10 tableta ne moze napraviti neku stetu, i guess.

 

Svaki lek ima nezeljene efekte i naravno nemaju svi pacijenti sve nabrojane.

 

Lekar je procenio da ti je potreban bas taj, verovatno je upoznat s tvojim zdravstvenim stanjem i ne ocekuje neke probleme.

 

Svako dobro!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.nature.com/articles/s41587-021-00822-w

 

Revolucija na pomolu, potencijalno najveći naučni prodor u medicini od otkrića penicilina ili Krika i Votsona.

 

Ne samo što se tiče borbe sa covidom već ektremni proboj u načinu lečenja najtežih bolesti i mnogih hroničnih stanja putem genetskih terapija.

 

 

https://hrcak.srce.hr/file/343842

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Lekare u Srbiji, po covid ambulantama, neko pod hitno da kontaktira i objasni da pozitivan PCR ne znaci automatski terapiju Hemomicinom, Lofocinom, Fortecom, Panklavom!!

 

Malopre mi rodjaka pise(39 god, zdrava zena), pozitivna na PCR, cista pluca, nema temperaturu, samo gubitak cula mirisa - dobila Hemomicin! Pitam zasto, kaze otkud znam, valjda Dr zna.

 

@Eddard ti si Dr - znas li ti zasto daju?!

 

Kako si, i kako je gospodja?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Da okacim rad iz Stanforda koji je i Radman pominjao gde su izucavani lockdown i uticaj na epidemiju, u raznim zemljama - zakljucak : nema neke razlike ili bar ne neke bitne u rezultatima zavisno od toga da li su mere bile mnogo strozije ili manje. To sve lepo isprica i prevede najvaznije nasa Suncica @Sunshine State pa da ne gnjavim

Nas sef kriznog staba @urosg3 moze da bude zadovoljan a i mi sa njim :smiley53:

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eci.13484

 

Edit : da dodam jos da cemo bez obzira na ove rezultate mere postovati, nositi maske, i sve sto treba jer mere su mere i dok su na snazi mi postujemo

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ciao said:

Da okacim rad iz Stanforda koji je i Radman pominjao gde su izucavani lockdown i uticaj na epidemiju, u raznim zemljama - zakljucak : nema neke razlike ili bar ne neke bitne u rezultatima zavisno od toga da li su mere bile mnogo strozije ili manje. To sve lepo isprica i prevede najvaznije nasa Suncica @Sunshine State pa da ne gnjavim

Nas sef kriznog staba @urosg3 moze da bude zadovoljan a i mi sa njim :smiley53:

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eci.13484

 

 

Necu ja ni da prevodim ni prepricavam, posle me razapinju kao sabotera mera 😄

 

Zakljucak ove analize je:

"Ciljanije intervencije u javnom zdravstvu, koje efikasnije smanjuju prenos, mogu biti važne za buduću kontrolu epidemije bez štete od visoko restriktivnih mera."

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

 

"Ciljanije intervencije u javnom zdravstvu, koje efikasnije smanjuju prenos, mogu biti važne za buduću kontrolu epidemije bez štete od visoko restriktivnih mera."

 

 

Sta je to javno zdravstvo?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...