Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 
Nemam decu, pa ne znam.
Imam mamu od 77 godina , cuvam je, znam da je smrtna.
 
[mention=93]mrd[/mention]hvala na odgovoru, verujem ti, znam da imas neke omladince [emoji846]
Moja je 84, ćale je otišao 2000-te, ali taj osećaj da su uvek tu da te pokriju baš dočarava taj osećaj večnosti. Zbog toga kod naše dece ne treba očekivati da razumeju mogućnost terminacije.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Baby said:

Sto se tice roditelja, nije da ne veruju da virus postoji nego misle da je sve politizovano i prenaduvano. Evo malo pre sam joj poslala poruku da pitam kako su, rekla mi je da oni nemaju nikakve simptome osim cerke i da se ne brinem jer je to obican grip... 🙄

Ah pa to je druga prica, mislim da za vecinu i jeste obican grip, samo sto to ne znaci da se ne treba cuvati prosto jer ne znamo tacno sta je.

Tako da ipak mislim da oni ne bi meni u kucu :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

Mene od juce popodne stiglo, sinoc jos sanjao covid a sutra moram u kancelariju. 

Blaga temperatura ponekad, glavobolja, bol u misicima. Mozda bude i kratka prehlada. 

Otici cu privatno sutra ako ne bude bolje. 

Gledaj da to što pre uradiš. Javi ako treba šta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ras kass said:

Mene od juce popodne stiglo, sinoc jos sanjao covid a sutra moram u kancelariju. 

Blaga temperatura ponekad, glavobolja, bol u misicima. Mozda bude i kratka prehlada. 

Otici cu privatno sutra ako ne bude bolje. 

E jbm mu misa, da prodje sto pre, ne daj se. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ras kass said:

Mene od juce popodne stiglo, sinoc jos sanjao covid a sutra moram u kancelariju. 

Blaga temperatura ponekad, glavobolja, bol u misicima. Mozda bude i kratka prehlada. 

Otici cu privatno sutra ako ne bude bolje. 

drzim pesnice da je samo nazeb/grip. 🤞

a ako je ipak covid-19 - onda da ga sto bezbolnije i bez posledica prelezis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ras kass said:

Mene od juce popodne stiglo, sinoc jos sanjao covid a sutra moram u kancelariju. 

Blaga temperatura ponekad, glavobolja, bol u misicima. Mozda bude i kratka prehlada. 

Otici cu privatno sutra ako ne bude bolje. 

Srećno, what @wwwwsaid

4 hours ago, Baby said:

Evo da se i ja utefterim. Cerka dobila virus, u kuci. Dosla joj zarazena drugarica koja je valjano i mene izljubila, jer su njeni u stilu "virus prolazi kada prodje glasanje." E pa nije prosao nego su se zarazile obe. Ja nemam za sada. Moguce je da sam ga imala pocetkom septembra kada sam bila bolesna i ubedjena da je neki virus gripa, a moguce da sam jos u inkubaciji. Nadam se prvom. Cerka je dobro, imala temperaturu jedan dan oko 37.3C, malo vise spava nego obicno i lekar joj dao pumpicu zbog otezanog disanja (iako ja ne primecujem to otezano disanje, ne zatvara usta kada je budna). To traje vec nedelju dana. 

 

Srećno @Baby , želim vam brz oporavak!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ah pa to je druga prica, mislim da za vecinu i jeste obican grip, samo sto to ne znaci da se ne treba cuvati prosto jer ne znamo tacno sta je.

Tako da ipak mislim da oni ne bi meni u kucu :lol_2:

 

Meni je bio odlican izgovor ono kada nisu mogli u zgradu da udju. Sada stvarno ne mogu da pustim da joj niko ne dodje i bacim u totalnu izolaciju, ali eto, kostalo nas je. 

 

@Darko hvala!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa, sigurno ima ljudi kojima je priroda zivota i posl  takva da ne znaju, prosto su u stalnom kontaktu sa 100 ljudi dnevno, i ko zna gde su zakacili...izvinjavam se sto se  ubacujem, samo  glasno razmisljam...kontam, kad se zarazis, mnogima i nije   neki prioritet gde si i kada, o tome eventualno razmisljaju posle oporavka..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Sanofi objavio da ce njihova (francuska) vakcina biti spremna u junu, upravo se zavrsava uspesno II faza, treca pocinje u decembru i trajace do maja a zajedno sa trecom fazom ce poceti i proizvodnja. Ta vakcina ce kazu moci da se cuva u frizideru kao vakcina za grip, ne zna se jos da li ce biti dovoljna jedna inekcija ili dve i ne zna se da li bi trebalo da se svake godine vakcinisemo.

Ideja je da sa tom vakcinom na jesen ponovo pocne normalan uobicajeni zivot.

 

https://www.cnews.fr/france/2020-11-15/coronavirus-sanofi-annonce-un-vaccin-pour-le-mois-de-juin-1018134

Edited by ciao
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Angelia said:

Nadam se da sve biti ok i kratko. I mog klinca smaram ako i izadje da se vidi s nekim, da proverim koliko su pazljivi.

 

Ja te sto ne veruju u virus, mislim da ne bih pustala u kucu, uz svo duzno postovanje da imaju pravo na svoje misljenje. Iako ja licno mislim da mi je rizik mali, nema potrebe da sebe izlazem riziku - tako da druzimo se samo sa onima koji su pazljivi. Moram priznati da i ne znam nikog ko ne veruje da virus postoji, pa i nisam sigurna kako bi reagovala u tvojoj situaciji

Blago tebi.

 

Meni je fascinantno da te osobe znaju za preminule od Kovida ali i dalje odbijaju da poveruju.Kažu,ma ko zna od čega su umrli.Sve prepisuju Koroni.

I na kraju uvek kažu,kada ne mogu da te pobede argumentima,ima tu nešto ali to je pola tačno.I tu se završava svaka priča.Iskreno i nemam živce za takve.

Link to comment
Share on other sites

Profesor Kocovic je tek sada svojim supernaprednim matematickim metodama ukapirao da cemo imati 6-7 hiljada zarazenih dnevno, a dok sam ja (i mnogi drugi), onako kao prosecni Srbenda iz glave izbacio ove brojke, samo skalirajuci CRO i SLO brojeve na nas, on se drzao toga da necemo imati vise od 500-600 zarazenih. I koji sve ljudi dobijaju medijsku paznju, u ovoj epidemiji stvarno ozbiljni diletanti isplivali...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Harmonika said:

Pa, sigurno ima ljudi kojima je priroda zivota i posl  takva da ne znaju, prosto su u stalnom kontaktu sa 100 ljudi dnevno, i ko zna gde su zakacili...izvinjavam se sto se  ubacujem, samo  glasno razmisljam...kontam, kad se zarazis, mnogima i nije   neki prioritet gde si i kada, o tome eventualno razmisljaju posle oporavka..

Razmisljao sam u pravcu toga kako se siri epidemija. Ljudi koji su se zarazili iz mog okruzenja su se zarazili iskljucivo od poznatih osoba i to na nekim manjim kucnim okupljanjima ili na poslu. Realno je da onaj ko ne zna gde se zarazio da se najverovatnije zarazio u restoranu, klubu, kaficu, supermarketu i u tom smislu ne znam koliko sve te mere koje se uvode kod nas imaju smisla.
Ja tu vidim neka dva puta epidemije. Jedan put je medju neodgovornim ljudima na zurkama i vecim okupljanjima. I to je onaj deo prenosa kada smo imali donji pik epidemije, vremenom broj tih ljudi pocne da raste i krece sirenje od tih ljudi ka odgovornijima recimo na poslu. Onda dolazi do druge faze, kada se desava eksplozija kada se siri medju clanovima porodica i uzim krugom prijatelja. Mislim da smo mi sada u ovoj drugoj fazi gde smo svi u opasnosti da naletimo na virus jer je previse rasiren, a opet i dalje nismo spremni da se odreknemo nekih kontakata.

Jedina mera koja radi u ovoj fazi epidemije je strah kod ljudi, lekari to nazivaju licna odgovornost, ali u praksi je to strah. 

Edited by mentalnodetoniran
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasha arsenal said:

Blago tebi.

 

Meni je fascinantno da te osobe znaju za preminule od Kovida ali i dalje odbijaju da poveruju.Kažu,ma ko zna od čega su umrli.Sve prepisuju Koroni.

I na kraju uvek kažu,kada ne mogu da te pobede argumentima,ima tu nešto ali to je pola tačno.I tu se završava svaka priča.Iskreno i nemam živce za takve.

Najjači su oni koji su preležali koronu, neki bili i u bolnici, ali i dalje pričaju da ne veruju u virus i da je sve to zavera.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Wookie said:

Najjači su oni koji su preležali koronu, neki bili i u bolnici, ali i dalje pričaju da ne veruju u virus i da je sve to zavera.

Malo je takvih.

Elem, dobra vest da je prošlo 10 dana od kada je moja sestričina imala pozitvan nalaz. Sreća je da sem što nije imala čulo mirisa i ukusa dva dana, nikakve druge simptome nije imala. Naravno, ima samo 20 godina i verovatno je to jedan od glavnih razloga zašto je odlično prošla. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, mentalnodetoniran said:

Razmisljao sam u pravcu toga kako se siri epidemija. Ljudi koji su se zarazili iz mog okruzenja su se zarazili iskljucivo od poznatih osoba i to na nekim manjim kucnim okupljanjima ili na poslu. Realno je da onaj ko ne zna gde se zarazio da se najverovatnije zarazio u restoranu, klubu, kaficu, supermarketu i u tom smislu ne znam koliko sve te mere koje se uvode kod nas imaju smisla.
Ja tu vidim neka dva puta epidemije. Jedan put je medju neodgovornim ljudima na zurkama i vecim okupljanjima. I to je onaj deo prenosa kada smo imali donji pik epidemije, vremenom broj tih ljudi pocne da raste i krece sirenje od tih ljudi ka odgovornijima recimo na poslu. Onda dolazi do druge faze, kada se desava eksplozija kada se siri medju clanovima porodica i uzim krugom prijatelja. Mislim da smo mi sada u ovoj drugoj fazi gde smo svi u opasnosti da naletimo na virus jer je previse rasiren, a opet i dalje nismo spremni da se odreknemo nekih kontakata.

Jedina mera koja radi u ovoj fazi epidemije je strah kod ljudi, lekari to nazivaju licna odgovornost, ali u praksi je to strah. 

Čujem da se neki komšija zarazio i pozovem ga prekjuče.Kaže on,ma lupeta narod.Nisam zaražen.

Pitam ga ima li kakve simtome.Na to će on,ma samo sam izgubio čulo ukusa i mirisa.

Na pitanje da li se testirao,kaže da nije i da mu ne pada na pamet dok ne dobije temperaturu.

Toliko o odgovornosti.Nažalost,mnogo je takvih.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, sasha arsenal said:

Naravno da je izasao i da viđa ljude.

I sada treba da ga prijaviš, pa kada malo odleži na robiji onda će se valjda opametiti.

Quote

 

"Prema zakonu, odnosno članovima 248 i 249, sve one koji ne postupaju po zdravstvenim propisima za vreme pandemije, pa usled toga dođe do daljeg širenja ili prenošenja zaraze, čeka kazna zatvora od 15 dana do tri godine. Ipak, za ovo delo postoji i teži oblik predviđen članom 259. Krivičnog zakonika ("Sl. glasnik RS", br. 85/2005, 88/2005 - ispr., 107/2005 - ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014, 94/2016 i 35/2019), pa je samim tim i kaznena politika oštrija. Naime, za teško delo protiv zdravlja ljudi, a na koje se upravo nadovezuju ovi članovi 248 i 249, preti kazna zatvora i do 12 godina. Ako se desi da kod osobe, na koju je prenesena zaraza, nastupi neka teška telesna povreda, prenosiocu preti kazna od jedne do osam godina zatvora. Ipak, ni tu nije kraj. Ukoliko, pak, dođe do smrti kod zaražene osobe, osobi, koja se sumnjiči za prenos, preti kazna od dve do 12 godina zatvora", kaže Lukić.

Kako navodi advokat, zbog širenja zaraze moguće i prekršajno odgovarati za šta je, prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Sl. glasnik RS", br. 15/2016), zaprećena novčana kazna od 30.000 do 150.000 dinara. Ipak, kako dodaje Lukić, kod nas je problem što se kazne za ovakva dela uglavnom kreću oko zakonskog minimuma.

 

 

Edited by Don Juan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...