Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Brnabić: Apelujem

Beograd -- Premijerka Srbije Ana Brnabić apelovala je danas na građane zbog pandemije koronavirusa.

IZVOR: B92, TANJUG PONEDELJAK, 16.11.2020. | 10:08 

Tanjug/Rade Prelić

Brnabićeva je apelovala da građani pokažu odgovornost jedni prema drugima, ispolje neophodnu disciplinu i, kako je kazala, izdrže još malo u borbi protiv pandemije kovid-19.

"Svi mi treba da se ponosimo kako je zemlja do sada odgovorila na razne izazove. Da izdržimo samo još malo i poboljšamo disciplinu. Pokažimo odgovornost da sačuvamo i zdravstveni i ekonomski sistem", poručila je Brnabić gostujući na Pinku.

Brnabić je dodala da bi epidemiološka situacija drugačije izgledala kada bi se smanjili brojevi zaraženih u Beogradu.

Ona je navela kako veruje da će sa sadašnjim merama i odgovornošću građana situacija popraviti, ali se država "neće libiti da uvede restriktivnije mere da bi se sačuvali ljudski životi ali i privreda".

Kako je rekla, zahvaljujući privredi koja puni budžet moguće je pokriti enormne troškove u borbi protiv korone, kao i da je postignut najbolji "balans" kod uvođenja mera.

Navodeći da je Srbija još uvek u zelenoj zoni, ona je rekla da je zdravstveni sistem na nogama i da ima još slobodnih mesta u bolnicama. Ona je navela da su vlasti bile izložene "pritisku vanparlamentarne opozicije, koja je vanparlamentarna jer radi kako radi, ali su donošene mere u skladu sa onim što je preporučivao Krizni štab za borbu protiv korone."

"Da smo njih slušali propali bismo i zdravstveno i ekonomski. Ovo nije politička borba i ne treba da situaciju koriste za glupe, jefitne, populističke poene. Narod nije glup i zna šta su pričali samo pre dva meseca a sada drugačije. A istovremeno njihovi kafići rade", rekla je Brnabić.

Ona je, upitana da li se razmišljalo o eventualnom produžetku jesenjeg raspusta, osnovnih i srednjih škola, kazala da su deca najbezbednija u školama i da su brojevi zaraženih komparativno mali.

"Mnogo smo na tome radili. Deca su disciplinovana, kao uostalom i njihovi učitelji i nastavnici. Na tome im svaka čast, ponašaju se veoma odgovorno", uverava premijerka.

Prema njenim rečima, kada djaci napuste škole onda nema kontrole.

"Sedeće po kafićima, voziće se autobusima, odlaziće jedni kod drugih. Dok god može tako da ostane, da đaci idu na nastavu u školu, treba da idu. Važno je da nismo izgubili ni jedan jedini dan nastave", kazala je Brnabić.

Dodala je da se zemlja i društvo uskoro nadaju vakcini, a da nakon toga kreće borba za ekonomski oporavak.

 

 

 

 

images (3).jpeg

Link to comment
Share on other sites

Upravo proglašeno vanredno stanje u Vrbasu.

 

Situacija baš loša, jako puno ljudi koje znam su pozitivni, srećom ne sa jakim simptomima.

 

 

Quote

 

"у последња три дана извршено више од 160 прегледа на COVID 19 а позитиван резултат је потврђен код 104 пацијента

https://www.vrbas.net/info/7537-vanredna-situacija-novembar-2020

 

 

Edited by realno *w
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, zoe Bg said:

2813/11493/21

 

Na respiratoru 161

ili je krenula da nam pada kriva, ili su ovo vikend brojke, pre ovo drugo...mada, nije ovo mali broj testiranih za vikend standarde...koliko znam vikendom obicno testiraju manje od 10 000

44 minutes ago, mentalnodetoniran said:

Ja sam se bas prijatno iznenadio svojom okolinom, bukvalno ne znam nikoga ko ce slaviti kao i do sada. Uglavnom ce to biti manja porodicna okupljanja sa osobama koje i inace vidjaju. Imam jednog kriticnog u familiji za koga jos ne znam, ima obicno 50-60gostiju, prava srbenda . Ako i on popusti ...

kod mene u okolini slave svi,ukljucujuci i jednog koji se plasi virusa..jbo lud zbunjenog...samo dve osobe znam da nece slaviti..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sasha arsenal said:

Blago tebi.

 

Meni je fascinantno da te osobe znaju za preminule od Kovida ali i dalje odbijaju da poveruju.Kažu,ma ko zna od čega su umrli.Sve prepisuju Koroni.

I na kraju uvek kažu,kada ne mogu da te pobede argumentima,ima tu nešto ali to je pola tačno.I tu se završava svaka priča.Iskreno i nemam živce za takve.

Pa vidi, i ja mislim da sve prepisuju koroni i ono sto nije i ono sto jeste, samo ja za to imam argumente. I mislim da se preteruje sa sirenjem straha. Medjutim to ne znaci da virus ne postoji, da nije problem, i da se od istog ne treba cuvati.

Nista od mog misljenja nije kontradiktorno. Tako da oni sto misle da je virus izmisljen, mogu se vidjaju s nekim drugim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Don Juan said:

Malo je takvih.

Elem, dobra vest da je prošlo 10 dana od kada je moja sestričina imala pozitvan nalaz. Sreća je da sem što nije imala čulo mirisa i ukusa dva dana, nikakve druge simptome nije imala. Naravno, ima samo 20 godina i verovatno je to jedan od glavnih razloga zašto je odlično prošla. 

 

Thumb up za sestricinu. 

 

Sto se tice "malo je takvih" verujem da ih je u Srbiji sve manje. Nazalost ovde ludilo ne popusta. Velika drzava i puno njih nije videlo ljude koji su oboleli i zavrsili u bolnici ili umrl, pa i i dalje ostaju zagrejani idejom da je to nista, samo grip, urota protiv Trampa. Jos pogotovo sada kada su najavili vakcinu i njegovo kukanje da su to namerno uradili posle izbora da bi on izgubio, a eto njegova administracija je izumela cudo koje ce spasiti svet... (naucnici i epidemiolozi nisu sa njim nikada u nikakvoj prici). Pola drzave je zatrovano teorijama zavera. U Srbiji polako svi pocinju da vidjaju bolesne ljude oko sebe, pa se i sami razboljevaju i gube entuzijazam prema ideji da virus nije nista ... Bar ja sticem takav utisak. 

 

 

Edited by Baby
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moji Dachovi zalomili krivu uveliko i to uspeli uz manji broj umrlih nego u prvom talasu, i uz manje drasticne mere nego, recimo, Belgija, Francuska, Austrija.....

 

Ovde je najbitnija mera distanca i na tome se bas insistira, a sto se maski tice one su obavezne u javnom prevozu (i to se bas postuje) - u svim drugim zatvorenim prostorima je "strongly advised" da se nose i toga se pridrzava jedno ~ 80 % ljudi (odokativno)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Moji Dachovi zalomili krivu uveliko i to uspeli uz manji broj umrlih nego u prvom talasu, i uz manje drasticne mere nego, recimo, Belgija, Francuska, Austrija.....

 

Ovde je najbitnija mera distanca i na tome se bas insistira, a sto se maski tice one su obavezne u javnom prevozu (i to se bas postuje) - u svim drugim zatvorenim prostorima je "strongly advised" da se nose i toga se pridrzava jedno ~ 80 % ljudi (odokativno)

znaci, nema privatnih druzenja, zurki i slicno? u gradu manja guzva u shoping zonama?

bese kod vas su restorani i barovi zatvoreni vec nekoliko sedmica?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

znaci, nema privatnih druzenja, zurki i slicno? u gradu manja guzva u shoping zonama?

bese kod vas su restorani i barovi zatvoreni vec nekoliko sedmica?

 

Restorani i barovi zatvoreni nekoliko nedelja, a od proslog utorka i muzeji i bioskopi. Teretane jos uvek rade, kao i skole i sve prodavnice.

I na ulicama imaju oznake, ljudi se drze desne strane, u mimoilazu se jos lepo pomere. Nema velikih grupa, prodavnice ogranicavaju broj musterija u odredjenom trenutku.

Povremeno nas obaveste da je razbijena neka veca zurka (sad za vikend nekih 80-ak matorih (40-50 god) se okupilo na nekoj privatnoj zurci.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoe Bg said:

Dok ovde ljudi uredno ulecu u prostor ispred mene koji sam ostavila dok cekam na kasi :smiley33: 

 

Ne ostavljaj im nikako prostor! Makar kupovala jedno pakovanje žvaki, uzmi ona velika kolica i drži ih kao graničnik između sebe i neprijatelja pozadi. Ne gledaj prema kasi nego stoj onako pod 90 stepeni u odnosu na nju i podboči se; laktovi mogu da posluže kao graničnik za one napred. Možeš da staviš i jednu praznu korpu ispred sebe, neće niko da je sklanja da se ubaci. Ako neko krene da kenja (a neće), lepo kažeš da planiram da uzmeš još nešto na kasi ali te boli donji deo leđa pa moraš da je guraš nogom, ili ga prosto oteraš u 3pm.

Edited by implant
  • Like 4
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...