Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, urosg3 said:

Odlično je obrazložio, nema šta. Hoće čovek svaki rizik nam eliminiše iz života, bilo bi lepo da je tako. Ali baš svaki rizik, važi? Ne samo ovaj jedan jedini...
Da živimo živote, po prvi put u istoriji čovečanstva, bez ikakvih rizika bezbrižno. Važi.
Too good to be true.

 

Pa nece, on ti ne kaze da ne skaces iz padobrana ili ne vozis auto 200/h, nego se ogranicava u svojoj struci i kaze sve realne mogucnosti jer mu je to duznost. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

ovo mene pitaš? I ako ne osećam se da me pitaš...

Nisam pitao nego napisao kakav utisak imam.

 

Bilo koji nacin zivota nosi rizik, cesto veci od uobicajenog/prosecnog.

Treba izbeci nepotreban rizik.

Ja se ni nakon 50-ak godina voznje necu odreci dvotockasa, ali me na njima neces videti bez kacige.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

Bar nesto. 

 

Pricala sam sa nekim prijateljima iz FR ovih dana, oni kazu da je drzava veoma ozbiljno pristupila ovoj pandemiji, misleci uglavnom na plate i ostale troskove, tipa stanarine... koji gradjani ne mogu da isplate sada. Ako je to tacno, svaka im cast, bar znate sto placate takse toliko visoke. 

Jeste tako je. To je valjda ono sto zovemo drzavni kapitalizam i koji francuzi u principu vole mada to pocinje da se menja poslednjih desetak godina, ali u principu je dosta poreza i socijale ali za uzvrat imas neku sigurnost

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoran59 said:

Nisam pitao nego napisao kakav utisak imam.

 

Bilo koji nacin zivota nosi rizik, cesto veci od uobicajenog/prosecnog.

Treba izbeci nepotreban rizik.

Ja se ni nakon 50-ak godina voznje necu odreci dvotockasa, ali me na njima neces videti bez kacige.

 

Ma to je ok u redu i ja živim tako, i tako i treba. Ali to mora da bude moj sopstveni izbor, i tvoj izbor, jer smo obojica slobodni ljudi pa ne kucamo ovo iz zatvora, nismo nikakav zločin napravili. 
Ne treba nam država da nas uči ni životu ni sreći ni pameti. Niti može da nam nametne sreću i način života. To mora da bude jasno i nedvosmisleno.

Divno je što nam nude da se vakcinišemo, platiću koliko treba, i super, 90% ili koliko već sam bezbedan. Meni dosta, i onoga trenutka kad platim sebi i porodici vakcinu idemo da živimo svoje živote na koje smo navikli i koje volimo. Što se mene tiče to je to.
 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Angelia said:

Evo ih i ovi nasi, jbte preselicu se na Floridu, ovi nisu normalni, odoh ja kod frizera cim stignem.....

 

The following restrictions will take effect for Philadelphia on Friday, November 20 and will last through January 1, 2021:

RESTAURANTS

*Indoor dining prohibited

*Outdoor dining allowed, but require that parties be household members only

*Maximum table size of four seats

INDOOR GATHERINGS

*Prohibited indoors at any size, at any location

*Includes both public and private events

*For example: Indoor parties, group meals, football watching groups, visiting between households, weddings, funerals, baby showers

OUTDOOR GATHERINGS

*Gatherings limited at 10% occupancy or 10 persons per 1,000 square feet

*Cap for large spaces of no more than 2,000 people.

*No fans at football games

*No food or beverages served at outdoor gatherings to ensure people can wear masks

RETAIL STORES

*Allow with reduced density limit of five people per 1,000 square feet

*Enforcement of mask use by customers and employees

OFFICES

*Employees must work from home unless not possible

SPORTS (Youth, school and community)

*Prohibited

GYMS, MUSEUMS & LIBRARIES

*Closed

SCHOOLS

*Colleges & universities: online classes only

*High schools: online classes only

*Elementary and middle schools: in-person permitted, following Philadelphia Dept. of Public Health safety guidance

*Child care, early childhood education and access centers: in-person permitted, following Philadelphia Dept. of Public Health safety guidance

RELIGIOUS INSTITUTIONS

*No more than five percent occupancy or five per thousand square feet

*Encouraged to hold services online

 

Au, jbt

 

Jel možeš molim te da napišeš šta su od ovog nove mere, a šta je bilo i ranije na snazi? Ovo je praktično potpuna izolacija domaćinstava i sprečavanje svih kontakata između njih.

 

Mislim da je sad neki ograničeni lockdown neophodan, jednostavno su brojke krenule eksponencijalno da rastu ponovo, ali nekako još uvek imam utisak da je uz malo više discipline i pridržavanja nekih osnovnih pravila sve ovo moglo da prođe dosta bezbolnije. Imanje strogih mera koje se ne sprovode u dovoljno obimu je bukvalno lose lose za sve

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zoran59 said:

Nisam pitao nego napisao kakav utisak imam.

 

Bilo koji nacin zivota nosi rizik, cesto veci od uobicajenog/prosecnog.

Treba izbeci nepotreban rizik.

Ja se ni nakon 50-ak godina voznje necu odreci dvotockasa, ali me na njima neces videti bez kacige.

 

 

Zorane, ja kapiram da je Faučiju dužnost da upozori i na 0,01% mogućnosti da se zarazi i neko ko je vakcinisan, ali mi se čini da će ogromna većina izabrati da živi sa tim malim rizikom ne bi li se što pre vratila u normalu. Zar nije moguće posle primanja vakcine proveriti antitela pa onda doneti odluku?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

Zorane, ja kapiram da je Faučiju dužnost da upozori i na 0,01% mogućnosti da se zarazi i neko ko je vakcinisan, ali mi se čini da će ogromna većina izabrati da živi sa tim malim rizikom ne bi li se što pre vratila u normalu. Zar nije moguće posle primanja vakcine proveriti antitela pa onda doneti odluku?

 

Teoretski jeste, ali ce to dodatno povecati navalu na laboratorije i/ili nestasicu testova. Ne znam koliko je logisticki izvedivo.

 

Takodje, ako vakcina omoguci coveku da se ne razboli, ne znam da li garantuje da ce taj 100% virusa u/na sopstvenom telu ubiti ili postoji mogucnost da ga siri dalje, pa makar i nemao simptome.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Au, jbt

 

Jel možeš molim te da napišeš šta su od ovog nove mere, a šta je bilo i ranije na snazi? Ovo je praktično potpuna izolacija domaćinstava i sprečavanje svih kontakata između njih.

 

Mislim da je sad neki ograničeni lockdown neophodan, jednostavno su brojke krenule eksponencijalno da rastu ponovo, ali nekako još uvek imam utisak da je uz malo više discipline i pridržavanja nekih osnovnih pravila sve ovo moglo da prođe dosta bezbolnije. Imanje strogih mera koje se ne sprovode u dovoljno obimu je bukvalno lose lose za sve

Prvo, mi smo disciplinovani, ali nesto sumnjam da cemo nastaviti da budemo.

Drugo, restorani unutra su bili na 25% kapaciteta od Septembra.

Fudbalske utakmice ionako nisu imali fanove, jer su sva veca okupljanja svejedno bila otkazana. Mogli su klinci da se okupljaju na terenima, za sportske aktivnosti.

Skole se ionako nisu otvorile jos od marta, ali eto sad ce da otvore osnovne, ako ih razumem. Fakulteti su zatvoreni jos od marta uglavnom.

Maske su ionako mandatorne za svuda unutra a i napolju. Itd itd

 

Ovo je komplet bezobrazno, bukvalno zabranjivanje bilo kakvih kontakata - i to je glavna razlika od onog lockdowna pre Septembra.

A njima i dalje uglavnom umiru ljudi u starackim domovima.

 

Ja sam bas izvan granice Phillija, ali posto ovi demokratski diktatori uglavnom slede jedni druge, bolje da ja obavim sta imam dok mogu.

 

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ciao said:

Interesantno - izgleda da su sigurni da je u Italiji korona bila prisutna i to poprilicno vec vise pd godinu dana tj od septembra 2019 - postoji jedna grupa od 959 ljudi koji su bili dobrovoljci za neka istrazivanja o raku pluca i sada su ustanovili da je u toj grupi u periodu septembar 2019-mart 2020 bilo oko 11% koji su vec imali prisutna antitela na covid 19 :classic_blink:

 

https://www.rtl.fr/actu/bien-etre/le-coronavirus-aurait-circule-en-italie-des-septembre-2019-7800923643

 

Inace nas u Fra obavestili da ne racunamo na otvaranje kafana i barova pre sredine januara 2021 :classic_sad:

 

Posto studije kazuju da antitela ne traju bas jako dugo, znaci ne mogu da proverim imam li antitela godinu dana kasnije, ali kao dokaz mogu da prilozim moju prepisku s par prijatelja s Floride - kraj septembra do pocetka decembra - ako ono nije bio covid-19, onda smo u to vreme imali jos neki jako gadan virus, koji je trajao i po 2 meseca. Ono su bili samrtni ropci, i gusenja i kasljanja, i sveopsta nemoc (ja, koja na fitnes idem vise od 30 godina, skoro 2 meseca nisam mogla da odem cak ni na jogu), a doktori izmenjali tri ture antibiotika....cajeva i biljnih sirupa popila bure!

 

Inace, moja rodjaka radi u jednoj NS poliklinici i kazu pedijatri da nikad toliko dece sa netipicnom pneumonijom nisu imali kao u februaru ove godine (ako se ne varam, tad je i vanredni raspust uveden)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zoran59 said:

 

Teoretski jeste, ali ce to dodatno povecati navalu na laboratorije i/ili nestasicu testova. Ne znam koliko je logisticki izvedivo.

 

Takodje, ako vakcina omoguci coveku da se ne razboli, ne znam da li garantuje da ce taj 100% virusa u/na sopstvenom telu ubiti ili postoji mogucnost da ga siri dalje, pa makar i nemao simptome.

 

Zahvaljujem! Kako ja sad vidim stvari, ogromna većina ljudi će primiti vakcinu i prosto zaboraviti na sve. Ne verujem u neku pomamu za testiranjem, jedino ako se to bude plasiralo u medijima kao poželjno, tj. kao neka vrsta dodatka vakcinaciji. Bumo videli...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Evo ih i ovi nasi, jbte preselicu se na Floridu, ovi nisu normalni, odoh ja kod frizera cim stignem.....

 

 

....moje obrve vapiju za kozmeticarkom Vanjom.....sutra krecem u potragu za kozmeticarskim voskom pa cu sama da se dovedem u red...pojma nemam kako se to radi a i ne vidim belu macku kad skinem naocari a sa njima ne mogu do obrva....muka velika....potpis: sestra od tetke Kraljevica Marka i posestrima  Muse Kesadzije.....

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Posto studije kazuju da antitela ne traju bas jako dugo, znaci ne mogu da proverim imam li antitela godinu dana kasnije, ali kao dokaz mogu da prilozim moju prepisku s par prijatelja s Floride - kraj septembra do pocetka decembra - ako ono nije bio covid-19, onda smo u to vreme imali jos neki jako gadan virus, koji je trajao i po 2 meseca. Ono su bili samrtni ropci, i gusenja i kasljanja, i sveopsta nemoc (ja, koja na fitnes idem vise od 30 godina, skoro 2 meseca nisam mogla da odem cak ni na jogu), a doktori izmenjali tri ture antibiotika....cajeva i biljnih sirupa popila bure!

 

Inace, moja rodjaka radi u jednoj NS poliklinici i kazu pedijatri da nikad toliko dece sa netipicnom pneumonijom nisu imali kao u februaru ove godine (ako se ne varam, tad je i vanredni raspust uveden)

 

Nema šanse da sada nađem taj link, ali sam letos čitao negde kompletnu hronologiju događaja vezanih za kovid. Po toj hronologiji, virus je prešao na čoveka negde polovinom Septembra, dali su čak i datum kada se to najverovatnije desilo...uklapa se u taj tvoj vremenski okvir, kao i u neke čudne vrste prehlada (ili šta su već bile) u Oktobru, kod nas u Srbiji. E sad, ko će ga znati da li je to ili nije, znam da smo nas troje imali nenormalan kašalj, potpuno suv...ja ne verujem da je to bila Korona, ali ne bih bio šokiran i da jeste.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, implant said:

 

Nema šanse da sada nađem taj link, ali sam letos čitao negde kompletnu hronologiju događaja vezanih za kovid. Po toj hronologiji, virus je prešao na čoveka negde polovinom Septembra, dali su čak i datum kada se to najverovatnije desilo...uklapa se u taj tvoj vremenski okvir, kao i u neke čudne vrste prehlada (ili šta su već bile) u Oktobru, kod nas u Srbiji. E sad, ko će ga znati da li je to ili nije, znam da smo nas troje imali nenormalan kašalj, potpuno suv...ja ne verujem da je to bila Korona, ali ne bih bio šokiran i da jeste.

 

Kao sto rekoh, ne kazem da je covid-19, ali ono je bilo nesto sto do tad jos nisam imala! Imala sam normalne "gripove" pre, pa traju po 3-7 dana ti neki zesci simptomi, pa sam ubrzo posle ok.

 

Evo dokaz jedne od prepiski, s drugaricom s Floride kojoj je sve pocelo krajem septembra, a deo prepiske je pocetak novembra:

 

spacer.png

 

 

Edit: sve i da je bio covid-19, malo sta mi to sad znaci....

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za nas je presudno da vakcinu dobijemo što pre, ako uvezemo kineske ili ruske vakcine imaćemo politički problem, ali niko u Srbiji ne treba da ima dilemu. Hvala EU što su nas uvrstili u program, ali ako možemo da uvezemo ranije, to ćemo uraditi. Ali nećemo tražiti od nikoga da se vakciniše, osim vojske, policije, lekara. Naša obaveza je da vakcinu što pre dopremimo u Srbiju. Ne mogu da garantujem, ali velika je mogućnost da će uskoro biti značaja količina vakcina u Srbiji. To je pitanje sata i dana. Ne smemo da gubimo ljude, srećom kod nas je malo bolje nego u Bosni i Hrvatskoj“, rekao je Vučić.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Kao sto rekoh, ne kazem da je covid-19, ali ono je bilo nesto sto do tad jos nisam imala! Imala sam normalne "gripove" pre, pa traju po 3-7 dana ti neki zesci simptomi, pa sam ubrzo posle ok.

 

Evo dokaz jedne od prepiski, s drugaricom s Floride kojoj je sve pocelo krajem septembra, a deo prepiske je pocetak novembra:

 

 

 

 

Edit: sve i da je bio covid-19, malo sta mi to sad znaci....

Ja sam potpuno sigurna da kod mene jeste bila corona, imala sam ja grip i pre, i to nije bio redovan grip. Ja sam mesec dana jedva ustala, toliko sam bila bolesna.

 

Osim ako nema neki imunitet da traje godinu dana, nista mi to ne znaci.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Kao sto rekoh, ne kazem da je covid-19, ali ono je bilo nesto sto do tad jos nisam imala! Imala sam normalne "gripove" pre, pa traju po 3-7 dana ti neki zesci simptomi, pa sam ubrzo posle ok.

 

Evo dokaz jedne od prepiski, s drugaricom s Floride kojoj je sve pocelo krajem septembra, a deo prepiske je pocetak novembra:

 

spacer.png

 

 

Edit: sve i da je bio covid-19, malo sta mi to sad znaci....

 

Ma verujem ti, moja supruga se mučila mesec dana sa tim, sin malo manje a ja negde isto kao on...supruga imala i temperaturu par dana. Ne znam šta je bilo, ali znam da je dugo trajalo i da smo puno, suvo kašljali.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Eh, da je samo kasalj i samo mesec dana....dusa se sa zivotom rastajala vise od dva meseca 😞

 

Pa tako bar jedno 6 prijatelja s Floride.

Ma da, puzala sam dve nedelje do kupatila, i htela da se onesvestim sedeci na krevetu, nedostatak daha.

Samo polako, dokazace se to da je virus bio tu mnogo pre nego sto se zna.

Suvise ljudi prica istu pricu od Septembra 2019.

 

Naravno, ako je to corona, ne bi je ni najgorem neprijatelju pozelela.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...