Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Göttingen-u 105 testirano pozitivno (220 direktnih kontakata u karantinu) jer su u velikim grupama (porodicama) slavili zavrsetak Ramadana, bili u Shisha-Bar (koristili istu

spacer.png ) itd.

 

Izgleda da se radi o Romima s Kosova (jesu oni muslimanske vere?), mada se masovno izbegava da se pise o etnickom poreklu inficiranih zbog mogucih implikacija/reakcija.

Elem, citava jedna zgrada

spacer.png

s nekih 700 stanovnika se testira. Posto su medju inficiranima i deca - zatvorili su i skole. Takodje su zatvorili i razna udruzenja, bazene (jer su i tu nasli inficirane), testiraju sve u jednom starackom domu (jer su nasli jednog obolelog tu)...

 

U Bremerhaven-u u jednoj crkvenoj zajednici registrovali oko 100 inficiranih, 251 u karantinu. Zatvorena jedna skola, danas odlucuju o daljim merama.

 

Eto sta se desi kad se ne vodi racuna o merama protiv epidemije.

 

Inace, NRW je trenutno najgori, juce 142 novih inficiranih, Bavarska 60, Niedersachsen (s Göttingenom) 95, a B-W 39.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

U Svedskoj i danas preko hiljadu novih slucajeva, tacnije 1056, i 77 preminulih.
U medijima glavna tema ipak nije to, nego kako je svet nepravedan kad pocinje da nas posmatra kao evropske parije. No ni medijima, ni zvanicnim organima nije falilo nadmenosti dok ih je isti taj svet tapsao po ramenu jer eto oni i bez karantina i restriktivnih mera postizu bolje rezultate nego druge evropske zemlje. 
 

Ne znam da li ce u Evropi i ostatku sveta biti drugog talasa ili nece, ali svedski primer bi svima mogao da posluzi za nauk. Ko god misli da su mere u pojedinim zemljama bile prestroge ili nepotrebne, neka samo baci pogled ovamo. Ali samo izdaleka, sto je sigurno, sigurno je.

Edited by vilhelmina
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Drugi talas ima da pocne dok prvi se nije zavrsio. U Merici ce verovatno za 2 nedelje-mesec dana epidemija da opet bude na vrhuncu zbog drusvenih zbivanja.
U Svedskoj samo imas standarni pad za vreme vikenda posto tada imaju "slobodan dan". U Latinskoj americi imas par ozbiljnih zarista, Brazil pre svega ni Mexico i Ekvador nisu bolji.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

U Svedskoj i danas preko hiljadu novih slucajeva, tacnije 1056, i 77 preminulih.
U medijima glavna tema ipak nije to, nego kako je svet nepravedan kad pocinje da nas posmatra kao evropske parije. No ni medijima, ni zvanicnim organima nije falilo nadmenosti dok ih je isti taj svet tapsao po ramenu jer eto oni i bez karantina i restriktivnih mera postizu bolje rezultate nego druge evropske zemlje. 
 

Ne znam da li ce u Evropi i ostatku sveta biti drugog talasa ili nece, ali svedski primer bi svima mogao da posluzi za nauk. Ko god misli da su mere u pojedinim zemljama bile prestroge ili nepotrebne, neka samo baci pogled ovamo. Ali samo izdaleka, sto je sigurno, sigurno je.

Ja ne znam sta da ti kazem, pogledala te vase cifre, i onda pogledam PA gde sam ja - skoro 3 meseca lockdowna, danas nas pustaju da se prosetamo, ali samo....mozemo da se posecujemo, idemo u crkvu i igramo golf....i isti rezultati kao u Svedskoj. Ajde, losiji ste nego Nemacka ili Danska, svaka njima cast, skoro svi su losiji od njih.

Nesto mi govori da to nije toliko do lockdowna koliko je do testiranja, i lociranja, pa kad uvedes jos neke specificne faktore, generalno kako se kome zalomilo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ja ne znam sta da ti kazem, pogledala te vase cifre, i onda pogledam PA gde sam ja - skoro 3 meseca lockdowna, danas nas pustaju da se prosetamo, ali samo....mozemo da se posecujemo, idemo u crkvu i igramo golf....i isti rezultati kao u Svedskoj. Ajde, losiji ste nego Nemacka ili Danska, svaka njima cast, skoro svi su losiji od njih.

Nesto mi govori da to nije toliko do lockdowna koliko je do testiranja, i lociranja, pa kad uvedes jos neke specificne faktore, generalno kako se kome zalomilo.

 

Potpuno se slazem,  i Francuska ustvari ima iste cifre kao Svedska koliko vidim

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ciao said:

 

Potpuno se slazem,  i Francuska ustvari ima iste cifre kao Svedska koliko vidim

Pa recimo ako uzmes Francusku, duplo manje obolelih po milionu, a ista smrtnost kao u Svedskoj. Nesto mi ne deluje da je Francuski zdravstveni sistem toliko los, da im je smrtnost duplo veca (ogranicavam se ovde jer stvarno slabo poznajem Francuski zdravstveni sistem), nego da se tu pre radi o tome kako se oboleli broje, da li idu u bolnicu, ili kako se radi testiranje.

Zato ne bih rekla da su te cifre za i protiv lockdowna.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

Nesto mi govori da to nije toliko do lockdowna koliko je do testiranja, i lociranja, pa kad uvedes jos neke specificne faktore, generalno kako se kome zalomilo.


Ima mnogo do testiranja, to je tacno. Sto vise testiras, vise ces obolelih otkriti. Svedska ima oko 27000 testova na milion stanovnika, a Pensilvanija 40000. Ima i drugih razloga zbog kojih mislim da ne ide jednostavno porediti nase dve zemlje. Ipak, Svedska nema gore rezultate samo od Nemacke i Danske, nego i od Italije i Velike Britanije. Gore brojke imaju samo Spanija, Irska i Belgija, ali njihove brojke padaju, sto se za svedske ne bi moglo reci.

 

33 minutes ago, ciao said:

 

Potpuno se slazem,  i Francuska ustvari ima iste cifre kao Svedska koliko vidim

 

 

Mislim da nisi dobro videla. Broj mrtvih na milion stanovnika jeste tu negde, ali ne i broj obolelih. Posebno nije isti trend, jer u Svedskoj kriva i dalje prilicno strmo raste, sto u France nije slucaj. I tek ce da raste, jer tek sad najavljuju sire testiranje. Do sada je kriterijum bio iskljucivo da su simptomi takvi da apsolutno zahtevaju bolnicko, znaci uglavnom intenzivno lecenje. Ima dosta ljudi, neke i licno znam, koji se vec vise od dva meseca razvlace s temperaturom i kasljem, a jos nisu uspeli da se testiraju. I to netestiranje je deo svedske strategije, ne znam koliko je to poznato van Svedske.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Srbiji registrirano 96 novih slučajeva, dvostruko više no u četvrtak

20:16 Srbija je u petak zabilježila iznenadni skok broja zaraženih koroanvirusaom jer je za posljednja 24 sata među 4795 testiranih osoba registrirano 96 novih slučajeva, dvostruko više nego u četvrtak (48), no epidemiolozi tvrde kako “nema mjesta panici”, već samo oprezu.

Epidemiolog Zoran Radovanović, drži da je skok broja oboljelih “neprijatno iznenađenje”, podsjećajući da je “već nekoliko dana veći broj novooboljelih nego što bi se očekivalo”.

Njegova je ocjena da se posljednjih dana “vjerojatno pojavilo neko novo žarište”.

Komentirajući povećanje broja novooboljelih Radovanović je objasnio da nikada “epidemijska krivulja ne ide ravnomjerno, uvijek ima povremenih skokova i ide zupčasto”.

On je, aludirajući na izbornu kampanju za opće izbore 21. lipnja, ocijenio kako bi se moglo dogoditi da u vrijeme izbora broj oboljelih bude između nula i pet.

“Možda nam je 21. lipnja učinio da malo nestabilnije krenemo ka odluci da je sve prošlo, a u stvari još nije”, rekao je Radovanović, ocijenivši da se “možda se prebrzo pristupilo relaksiranju mjera”.

“Ali čak i da nije, dešava se da izbije poneko žarište, da se poveća broj oboljelih”, rekao je Radovanović agenciji FoNet.

“Nema mjesta panici, ali  treba biti oprezan”, izjavio je član Kriznog stožera epidemiolog Branislav Tiodorović komentirajući porast broja novozaraženih koronavirusom.

Krizni stožer je, kako prenosi RTS, poslije današnje sjednice odlučio da, uz zadržavanje udaljenosti od jednog metra,  više nema ograničenja broja osoba koje se mogu okupiti na  otvorenom prostoru.

U zatvorenom prostoru umjesto dosadašnjih 100 ubuduće pod istim uvjetima može biti do 500  ljudi.

Tiodorović je objasnio da osobe pozitivne na prisustvo koronavirusa koje nemaju simptome više ne moraju da  ići u privremene bolnice, već  u kućnu izolaciju na 14 dana, nakon čega se moraju ponovnoi testirati.

“Od 15. lipnja očekujemo popuštanje svih ograničenja u Europi,  one će uskoro biti skinute i ja se nadam da ćemo i mi na Balkanu biti oslobođeni toga”, rekao je Tiodorović za RTS.

Prema priopćenju ministarstva zdravstva, u Srbiji je u posljednja 24 sata od posljedica infekcije covida-19 preminula još jedna osoba, dosad ukupno 247, dok je broj zaraženih s današnjih 96 dosegnuo 11.667 osoba.

Na bolničkom liječenju je 390 osoba, od kojih je trenutno na respiratorima 12.

Od početka epidemije u Srbiji 6. ožujka do danas testirana je ukupno 266.061 osoba, a od ukupno 11.667 zaraženih izliječen je 6.931 pacijent, priopćilo je Ministarstvo.

https://net.hr/danas/hrvatska/mlada-hrvatska-lijecnica-30-koja-radi-u-madridu-dobit-ce-iznimno-priznanje-ovo-doista-nije-bilo-lako-odraditi-svaka-cast-njoj-i-kolegama/

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

"Pozitivan sam na virus korona. Još ne znam gde sam ga dobio, preslišavam se s kim sam sve bio u kontaktu. Nadam se da nisam nikome preneo zarazu, mojim roditeljima i prijateljima. O tome sada razmišljam i normalno želim da što pre ozdravim", rekao je za "Novosti" Atanasijević.

Popularni Bata je u Peruđi, gde igra već nekoliko godina, proveo dva meseca u karantinu i ujedno se oporavljao od operacije kolena.

Prvi simptom bila je povišena temperatura.

"I sada imam blagu temperaturu. Ustvari, da nisam pre mesec dana u Peruđi operisao koleno, ne bi mi opao imunitet i verovatno bih bio asimptomatičan. A u bolnici u Peruđi sam posle operacije imao i lakšu upalu pluća. Kako je tamo epidemija bila mnogo jača nego u Srbiji, pet puta su me testirali i uvek sam bio negativan. I pre nego što sam se vratio u Beograd testirao sam se kako ne bih morao u karantin", ističe Atanasijević i zaključuje:

Doktori su me pregledali, uradili neophodne analize, snimali pluća i, srećom, sve je u redu. Zato su me poslali na kućno lečenje, dve nedelje moram da budem u samoizolaciji. Kažu i da virus nije više tako jak, ali je očigledno da čovek nikako ne sme da se opusti. Daće Bog da sve prođe kako treba i da što pre ozdravim".

 

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, vilhelmina said:


Ima mnogo do testiranja, to je tacno. Sto vise testiras, vise ces obolelih otkriti. Svedska ima oko 27000 testova na milion stanovnika, a Pensilvanija 40000. Ima i drugih razloga zbog kojih mislim da ne ide jednostavno porediti nase dve zemlje. Ipak, Svedska nema gore rezultate samo od Nemacke i Danske, nego i od Italije i Velike Britanije. Gore brojke imaju samo Spanija, Irska i Belgija, ali njihove brojke padaju, sto se za svedske ne bi moglo reci.

 

Ne znam kako vidis gore rezultate od UK i Italije, po broju obolelih po mil stanovnika su tu negde, a po smrtnosti obe UK i Italija su gore od Svedske, btw UK jos ima dosta obolelih svaki dan.

Svejedno, ja rekoh da ima i drugih faktora koji uticu, ukljucujuci razlike koje pominjes izmedju PA i Svedske, dosta faktora utice. Zato i ne mogu reci da je lockdown odlucujuci, tj da je napravio neku drasticnu razliku.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Angelia said:

Ne znam kako vidis gore rezultate od UK i Italije, po broju obolelih po mil stanovnika su tu negde, a po smrtnosti obe UK i Italija su gore od Svedske, btw UK jos ima dosta obolelih svaki dan.

Svejedno, ja rekoh da ima i drugih faktora koji uticu, ukljucujuci razlike koje pominjes izmedju PA i Svedske, dosta faktora utice. Zato i ne mogu reci da je lockdown odlucujuci, tj da je napravio neku drasticnu razliku.


Objasnila sam gore na primeru Francuske, ali hajde opet 😀.

Do pre nekoliko nedelja Svedska je bila daleko iza svih pomenutih zemalja. Bila je primer zemlje koja dosta dobro prolazi i pored prilicno nonsalatnog odnosa prema pandemiji. Cak se neko vreme verovalo i da smo blizu imunitetu krda, govorilo se o kulturoloskim preduslovima u smislu nedruzenja, toga sto je retko i nepostojece medjugeneracijsko stanovanje, i sta se sve tu nije fantaziralo.

Onda je u evropskim zemljama koje su prosle pravu katastrofu, epidemija pocela da jenjava, sto jasno pokazuju krivulje novoobolelih na dnevnom nivou. Daleko je to od gotovog, ali trend je jasan.

Za to vreme, u Svedskoj i dalje raste broj obolelih na dnevnom nivou. Dakle, ne odrzava se na nekom nivou kao u UK, nego raste. Poslednjih nedelja ”preticemo” jednu po jednu zemlju, koje su dugo bile ispred nas. Pre nekoliko dana smo pretekli Italiju, danas i UK. Svedska krivulja se jos ne savija, i dalje ide strmo prema gore. Pogledaj na bilo kom sajtu, pa ces videti trend. To je to sto je gore.

Sto se preminulih tice, poznato je da se oni iz starackih domova tek od sredine maja testiraju i registruju kao oboleli od covida. Do tada nisu, pa nisu ni ulazili u statistiku.     

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:


Objasnila sam gore na primeru Francuske, ali hajde opet 😀.

Do pre nekoliko nedelja Svedska je bila daleko iza svih pomenutih zemalja. Bila je primer zemlje koja dosta dobro prolazi i pored prilicno nonsalatnog odnosa prema pandemiji. Cak se neko vreme verovalo i da smo blizu imunitetu krda, govorilo se o kulturoloskim preduslovima u smislu nedruzenja, toga sto je retko i nepostojece medjugeneracijsko stanovanje, i sta se sve tu nije fantaziralo.

Onda je u evropskim zemljama koje su prosle pravu katastrofu, epidemija pocela da jenjava, sto jasno pokazuju krivulje novoobolelih na dnevnom nivou. Daleko je to od gotovog, ali trend je jasan.

Za to vreme, u Svedskoj i dalje raste broj obolelih na dnevnom nivou. Dakle, ne odrzava se na nekom nivou kao u UK, nego raste. Poslednjih nedelja ”preticemo” jednu po jednu zemlju, koje su dugo bile ispred nas. Pre nekoliko dana smo pretekli Italiju, danas i UK. Svedska krivulja se jos ne savija, i dalje ide strmo prema gore. Pogledaj na bilo kom sajtu, pa ces videti trend. To je to sto je gore.

Sto se preminulih tice, poznato je da se oni iz starackih domova tek od sredine maja testiraju i registruju kao oboleli od covida. Do tada nisu, pa nisu ni ulazili u statistiku.     

 

Vili, u kom smislu preticete Italiju i UK? 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sunshine State said:

 

Vili, u kom smislu preticete Italiju i UK? 

Ako sam dobro shvatila ona to misli zato sto su slucajevi u UK i Italiji u opadanju, a u Svedskoj zadnja tri dana su drasticno uvecane cifre. Nisam sigurna da je u pravu, mozda je samo brojanje tih iz starackih domova u pitanju.

 

Edit: Recimo danas ako pogledamo US deluje kao da cifre idu na gore, a u stvari recimo Michigen dodao 4.5k "mogucih" slucajeva.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

Lockdown je krajnja mera koja ne služi za zaustavljanje virusa, nego na usporavanje kruženja virusa i razvlačenje epidemije. Kada se donese mera lockdiwna, virus je već "duboko" u populaciji i same mere ne mogu da smanje broj zaraženih do tog trenutka, ali mogu da spreče ubrzano širenje virusa. Najbolji je primer Bergama i Lombardije gde se zakasnilo sa lockdownom, i to je nažalost mnoge koštalo života. Te mere sada daju rezultate, pošto su te mere sprečile mnogo veću smrtnost u Italiji i Španiji. Procene su da je u Španiji i Francuskoj oko 10% zaraženih, da nije bilo tih mera,broj zaraženih bi skočio nekoliko puta, a sami tim i smrtnost. Švedska je naravno druga priča, tamo su se ipak ljudi pridržavali nekih standarda ponašanja u ovakvim slučajevima, i to jeste usporilo virus, pa tako nisu imali jak udar. Problem je što je virus ostao u cirkulaciji i što je očigledno i "pao gard", pa se može i očekivati i značajniji rast broja obolelih u narednom periodu, odnosno Švedska lako može da postane novo žarište. Ja sa samo iskreno nadam da virus nema više toliku smrtnost i da se neće desiti najgori scenario.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

 

Vili, u kom smislu preticete Italiju i UK? 


Napisala sam vise puta, ali hajde opet - po broju potvrdjenih slucajeva na milion stanovnika. Znam da je tesko porediti na osnovu tog parametra jer je on u direktnoj korelaciji s brojem testiranih, a on je u Svedskoj veoma nizak. Ali bolji parametar za sada nemamo. Ipak bolje tako nego na osnovu opsteg utiska, zar ne?

 

7 hours ago, Angelia said:

Ako sam dobro shvatila ona to misli zato sto su slucajevi u UK i Italiji u opadanju, a u Svedskoj zadnja tri dana su drasticno uvecane cifre. 


Bas sam u direktnom odgovoru tebi u vise navrata objasnjavala ovo gore. Cudi me da ti je promaklo. Skok u poslednjih tri dana je posledica povecanog broja testova. Odluka da se u to krene nije donesena samo tako, nego je bilo vise razloga za to. Ako te interesuje, mogu da objasnim kakva je situacija na tom planu ovde, i do cega je sve nizak nivo testiranja doveo.

Ali nema smisla da objasnjavam ako i dalje neces citati, nego ces slobodno tumaciti.

 

7 hours ago, Don Laki Juan said:

Lockdown je krajnja mera koja ne služi za zaustavljanje virusa, nego na usporavanje kruženja virusa i razvlačenje epidemije. Kada se donese mera lockdiwna, virus je već "duboko" u populaciji i same mere ne mogu da smanje broj zaraženih do tog trenutka, ali mogu da spreče ubrzano širenje virusa. Najbolji je primer Bergama i Lombardije gde se zakasnilo sa lockdownom, i to je nažalost mnoge koštalo života. Te mere sada daju rezultate, pošto su te mere sprečile mnogo veću smrtnost u Italiji i Španiji. Procene su da je u Španiji i Francuskoj oko 10% zaraženih, da nije bilo tih mera,broj zaraženih bi skočio nekoliko puta, a sami tim i smrtnost. Švedska je naravno druga priča, tamo su se ipak ljudi pridržavali nekih standarda ponašanja u ovakvim slučajevima, i to jeste usporilo virus, pa tako nisu imali jak udar. Problem je što je virus ostao u cirkulaciji i što je očigledno i "pao gard", pa se može i očekivati i značajniji rast broja obolelih u narednom periodu, odnosno Švedska lako može da postane novo žarište. Ja sa samo iskreno nadam da virus nema više toliku smrtnost i da se neće desiti najgori scenario.


Nije ”pao gard” nego je konacno malo otoplilo 😀. Salu na stranu, zaista je i hladno vreme dugo drzalo ljude u kucama. I nizak broj testova igra ulogu, jer su mnogi slucajevi ostali neotkriveni, a i mnogim umrlim je u potvrdu o smrti upisan drugi razlog, iako je u pitanju bio covid.

Ali Svedska i pored toga sve vreme ima visok broj obolelih. Zato i upucujem na onu krivulju koja pokazuje trend. Ono zbog cega ne ”strci” na worldmeterovoj listi jeste to sto ima znatno manje stanovnika od zemalja koje su ”zvezde” ove pandemije. No cinjenica je da je svedskih 40 000 isto sto i italijanskih ili britanskih 250 000 . Samo sto pri povrsnom gledanju ne deluju tako sokantno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vilhelmina said:


Bas sam u direktnom odgovoru tebi u vise navrata objasnjavala ovo gore. Cudi me da ti je promaklo. Skok u poslednjih tri dana je posledica povecanog broja testova. Odluka da se u to krene nije donesena samo tako, nego je bilo vise razloga za to. Ako te interesuje, mogu da objasnim kakva je situacija na tom planu ovde, i do cega je sve nizak nivo testiranja doveo.

Ali nema smisla da objasnjavam ako i dalje neces citati, nego ces slobodno tumaciti.

 

Vili, neki put nije bas jasno sta si mislila,ja sam ponudila objasnjenje sta sam razumela. Slobodno objasni da nisam u pravu. Znaci interesuje me.

 

Znaci PA ima dva puta grubo vise stanovnika, ima vise testiranja, smrtnost je tu negde....

 

Stage is yours

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Vili, neki put nije bas jasno sta si mislila,ja sam ponudila objasnjenje sta sam razumela. Slobodno objasni da nisam u pravu. Znaci interesuje me.

 

Znaci PA ima dva puta grubo vise stanovnika, ima vise testiranja, smrtnost je tu negde....

 

Stage is yours


Oko broja obolelih i umrlih nemam sta dodatno da objasnjavam jer za to postoje podaci i krive na worldometeru i drugim sajtovima.

Sto se testiranja tice, nizak nivo je deo svedske strategije. Smatralo se da nema nikakvog smisla testirati one koji ne zahtevaju bolnicko lecenje, a kriterijum za bolnicu je bio da osoba ima ozbiljne probleme sa disanjem, znaci gusi se, i da pri tome ima dobre sanse za prezivljavanje. Zbog ovog poslednjeg ljudi iz domova dugo nisu ulazili u statistiku ni kao oboleli, ni kao umrli. Poslednjih nedelja puca bruka oko toga da su odluke o palijativnoj nezi po domovima masovno donosene telefonom, na osnovu informacija od strane personala, bez da ih je lekar ikad sreo. Samo Svedska ne bi bila Svedska kad bi se oko toga dizala prasina. Pragmaticni ljudi, idu dalje.

 

Ipak, da se ne bi nastavljalo s onim sto ocigledno nije bilo dobro, neke promene se donose u hodu, npr 85+ sad bivaju primljeni u bolnicu, zdravstveni radnici se testiraju i kad su bez simptoma, zastitna oprema pocinje da se koristi po domovima, u kucnoj nezi starih uvode se posebni timovi koji rade samo sa covid pozitivnima (ranije su prosto isli od jednih do drugih), nude se privremeni stanovi za samoizolaciju starijih koji zive u tesnom prostoru s vise generacija... Svega toga do sredine maja nije bilo.

Otprilike u isto vreme Folkhälsomyndigheten je izdao preporuku da se poveca obim testiranja, ali tu je nastao zastoj jer nije bilo jasno odakle bi to trebalo da se finansira - drzava ili regioni. Neki regioni su izgubili strpljenje i sami krenuli u to, ali opet svaki prema svojim kriterijumima. Odatle i skok poslednja tri dana. Onih 2200 u sredu su bili uglavnom iz Stockholma, a ovih 1000+ u cetvrtak i petak iz Göteborga. U oba slucaja je receno da se radi uglavnom o mladim ljudima. E sad, to sto gotovo niko od njih nije zivotno ugrozen, ne znaci da ih nije trebalo testirati. Nadam se da se s tim slazes. Jer to su ljudi koji rade u zdravstvu i drugde gde srecu mnogo ljudi, krecu se ulicama, idu u restorane, voze se prevozom. I sire zarazu, naravno.
 

Ostaje da se vidi koliko ce ove novine u pristupu doneti rezultata. Cinjenica je da se predugo cekalo, a da je nesto ipak trebalo preduzeti. I sam Tegnell je to onomad priznao. Licno mislim da je masovno testiranje i izolacija pozitivnih skuplja alternativa totalnom lockdownu. Ko to moze i hoce da odradi, mozda mu lockdown ni ne treba. Ili neka kombinacija ta dva, kakogod. Ali ne mozes, kao sto je ovde do sada radjeno,  ne preduzimati nista od toga i ocekivati da priroda odradi svoje i dovede do pozitivnog rezultata. Na primeru Svedske je jasno da to ne biva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

19 hours ago, wwww said:

 

spacer.png

 

 

jos prije 40 godina zagrebacki Imunoloski zavod (tada medju vodecim u svijetu) razvijao je inhalatorno cjepivo protiv gripe. mozda ovi shish-bar veseljaci znaju nesto sto mi ne znamo?

 

...

 

Zaplet pri ulasku Austrijanaca u Sloveniju: "Šum u komunikaciji"

 PXL_121115_12146552_01.jpg.688x388_q85_c  
 
Autor: M.M./Hina
05. 06. 2020.   prije 18 sati
 

Iako je Slovenija za danas najavila otvaranje granice s Austrijom i mogućnost slobodnog ulaska austrijskih državljana bez prijašnjih ograničenja zbog covida-19, austrijski su državljani jutros su vraćani s granice.


Rekao je to na konferenciji za novinare glasnogovornik vlade Jelko Kacin, navodeći kako pretpostavlja da se radi o "šumu u komunikaciji".

Kacin je kazao da je slovenska granična policija na graničnom prijelazu na mostu u Gornjoj Radgoni vraćala natrag Austrijance koji su namjeravali ući u Sloveniju, što mu je potvrdio i ministar unutarnjih poslova Aleš Hojs.

Kacin je kazao kako će nejasnoće biti riješene u roku od nekoliko sati, te će Austrijanci u Sloveniju moći slobodno i bez ograničenja ulaziti od ponoći s petka na subotu. Ispričao se onima koji su vraćeni s granice.

Glasnogovornik vlade je također potvrdio da slovenska i hrvatska policija razgovaraju o otvaranju granice za "jednodnevne" izlete kupača na hrvatske plaže.

Što se tiče mogućeg otvaranja granice prema Italiji za talijanske putnike, Kacin je kazao da će više o tome biti poznato nakon subotnjeg sastanka ministara vanjskih poslova Anžeta Logara i Luigija Di Maia koji se sastaju u Ljubljani.

To će, kako je pojasnio, biti ovisno o procjeni epidemiološkog stanja vezanog uz covid-19 u Italiji i njenim pokrajinama jer  4 talijanske regije još uvijek imaju "preveliki broj zaraza".

Glasnogovornik slovenske vlade dodao je da će otvaranje granica na razini Europske unije, pri čemu se kao okvirni datum spominje 15. lipnja, ovisiti i o broju zaraza te opasnosti od mogućeg drugog vala epidemije.

Upozorio je i na veliki porast infekcija u Sjevernoj Makedoniji, gdje broj novozaraženih prelazi stotinu dnevno.

Upravo zbog različitosti epidemioloških slika u različitim državama, slovenska vlada se odlučila za postupno otvaranje granica za državljane zemalja s boljom epidemiološkom slikom, pri čemu je do sada bilateralne dogovore postigla s Hrvatskom, Mađarskom i Austrijom, upozorio je Kacin.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoe Bg said:

74/3124/1

 

Zvanicno aktivni su samo onih 437 hospitalizovanih :smiley33:

Neki mesija je očigledno prošao, pošto je skoro 4.000 ozdravilo za noć. 

Sad svi na litij...pardon more, more....

Edited by Don Laki Juan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...