Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Najbolje pobiti decu. Nemamo koristi od njih. Samo nas zaraze. Svasta. Neka sede kuci, sta ce im skola. 

 

Deca moraju u skolu. Nastava od kuce je debilizam. Glupost. Drugo, neka deca MORAJU da idu. Primer moje cerke. Prvi razred kada je dosla u Nemacku. Ide u odeljenje sa intenzivnom nastavom nemackog jezika kada bi sto pre naucila i presla u redovni razred. Sta ce ona da nauci od kuce? Ceo program je baziran na intenzivnom boravku. 

 

Pazi ti ovog genijalca, deca prenose. Da, deca prenose i? Opet pitam, da ih pobijemo? 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dzoni_m said:

Najbolje pobiti decu. Nemamo koristi od njih. Samo nas zaraze. Svasta. Neka sede kuci, sta ce im skola. 

 

Deca moraju u skolu. Nastava od kuce je debilizam. Glupost. Drugo, neka deca MORAJU da idu. Primer moje cerke. Prvi razred kada je dosla u Nemacku. Ide u odeljenje sa intenzivnom nastavom nemackog jezika kada bi sto pre naucila i presla u redovni razred. Sta ce ona da nauci od kuce? Ceo program je baziran na intenzivnom boravku. 

 

Pazi ti ovog genijalca, deca prenose. Da, deca prenose i? Opet pitam, da ih pobijemo? 

 

Jel pominjao neko da decu treba pobiti?

 

Ne, nego ih treba uciti ponasanju, u ovom slucaju merama higijene i nosenju maski. Uvek su deca superprenosioci, koji god virus da se desi, deca, tinejdzeri i mladi ljudi se najvise druze. Tu nema niceg loseg, ali je drustvo zakazalo u odgajanju te iste dece. Umesto sto tolerisemo ismejavanje dece koja postuju pravila, trebamo kaznjavati isto. Umesto sto se pravimo mutavi i blesavi pred svetskom pandemijom, trebamo konacno da sazrimo i da se ponasamo odgovorno.

 

Nisu problem deca, vec odasli. Utupljeni, glupi, odrasli ljudi. Neodgovorni, nemarni!

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Laicki analiziram grafove s worlodometer za UK - uporedjujem decembarski i ovaj sad talas - razlike primetne:

 

- decembarski talas (faza  rasta) - 16. decembra ca. 25000 zarazenih, umrlih preko 600

- junski talas (faza rasta) - 30. jun, 26068 zarazenih, umrlih 14

 

- Vakcine rade

- Zarazavaju se mladji ljudi

- Terapije su efikasnije

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Dzoni_m said:

Najbolje pobiti decu. Nemamo koristi od njih. Samo nas zaraze. Svasta. Neka sede kuci, sta ce im skola. 

 

Deca moraju u skolu. Nastava od kuce je debilizam. Glupost. Drugo, neka deca MORAJU da idu. Primer moje cerke. Prvi razred kada je dosla u Nemacku. Ide u odeljenje sa intenzivnom nastavom nemackog jezika kada bi sto pre naucila i presla u redovni razred. Sta ce ona da nauci od kuce? Ceo program je baziran na intenzivnom boravku. 

 

Pazi ti ovog genijalca, deca prenose. Da, deca prenose i? Opet pitam, da ih pobijemo? 

problem je sto nadlezni treba da urade nesto da se skole prilagode pandemiji. naucnici su imali razne predloge kako da se to odradi: deljenjem odeljenja u odredjene grupe pa kombinovanom nastavom, razlicitim vidovima ventilacije prostorija itd.

s Nemackom je problem sto sve mora da bude po TÜV-u inace ne moze da se primeni (nisu dozvolili da se ona skalamerija koju su osmislili ljudi s Maks Planka primeni u skolama), neki roditelji su bili skupili pare i kupili uredjaje za preciscavanje vazduha - nisu im dozvolili da se to upotrebi u ucionicama, jer, zaboga, nije placeno osiguranje (trazili da roditelji i to plate :ajme: ) . I mnoge druge gluposti.

Dakle, problem je sto pojedini nadlezni politicari nisu hteli/bili sposobni da odrade posao koji je morao da se odradi (posto se to, jelte, kosilo s politickim stavovila njihove partije :classic_rolleyes: ) , plus preterano drzanje za pravila (kao pijan plota) u situaciji koja je vanredna.

 

Link to comment
Share on other sites

Da nesto kazem u vezi vakcine. Procitao sam u ovdasnjim novinama (Norveska) da je jedno sigurno 100%, bice ili vakcina ili virus, prije ili kasnije. Ovo je izjavila zena imunolog i istrazivac sa Univerziteta u Oslu( zaboravio sam ime a mrzi me da trazim). Zato mislim da je potrebno malo strpljenja i sve ce doci na svoje. Narocito ovi sto se pozivaju na pravo da sami odlucuju o vakcini i svom tijelu. Za neke stvarno  nije demokratija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@wwwwSlazem se za pravila. Oni i dan danas se glupiraju za vakcinaciju. I dalje imaju spiskove, juce citam da su se neke lokalne parkse bunile zbog toga sto je jedan lekar jos u martu narucio 3K vakcina J&J kada niko nije hteo iste tj premisljali su se i dok su se oni premisljali on je potvrdjivao narudzbine. Za 2 dana vakcinisao 3k ljudi. Sad se kolege pobinile i tuze coveka. Cist idiotizam. Svi ostali ni 500 ljudi nisu stigli za ta dva dana. Pa samo pogledaj grafik kako ide vakcinacija. Vikednom jedva da rade?!?!?!?! Alo bre, pandemija, vakcinacioni centri treba da rade 24h. Bez zakazivanja. 

E vidis, kada takvi ljudi vode "pandemiju" a tu ukljucujem i strucnjake, ne prihvatam nista zdravo za gotovo. Pa ni to da su deca kriva cak i ako maske nisu nosili u prvo vreme. Inace maske su (makar u Hesenu) u skola ma UKINUTE i deca ovde jos uvek idu u skolu. Jos 2 nedelje. I sada je sve ok. Dakle nije bas do njihvog nenosenja maski. 

Ja samo pizdim sto moram i dalje da nosim masku a uredno sam vakcinisan (dosao u Srbiju da to uradim jer nisam hteo da cekam) i sada opet prete MENI koji nisam rizik zatvaranjem, nemogucnoscu da odem negde itd itd. Sto je najgore vec 3-ci put odlazu vrtic sinu koji treba prvi put da krene. Potpuni raspad. A sve to jer se plase sopstvene senke. Ne za ljude, vec za svoje gu*** da im neko nesto ne bi prebacio. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koca popovic said:

bice ili vakcina ili virus, prije ili kasnije.

 

Pa jel si sumnjao da nece biti tako?

 

Ko se ne vakcinise sigurno ce se u jednom trenutku zaraziti. E sad, kakav ce oblik bolesti imati velika je lutrija.

 

Ovi koji se vakcinisu ili se vise nece zaraziti ili ce imati veoma blagi oblik bolesti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dzoni_m said:

@wwwwSlazem se za pravila. Oni i dan danas se glupiraju za vakcinaciju. I dalje imaju spiskove, juce citam da su se neke lokalne parkse bunile zbog toga sto je jedan lekar jos u martu narucio 3K vakcina J&J kada niko nije hteo iste tj premisljali su se i dok su se oni premisljali on je potvrdjivao narudzbine. Za 2 dana vakcinisao 3k ljudi. Sad se kolege pobinile i tuze coveka. Cist idiotizam. Svi ostali ni 500 ljudi nisu stigli za ta dva dana. Pa samo pogledaj grafik kako ide vakcinacija. Vikednom jedva da rade?!?!?!?! Alo bre, pandemija, vakcinacioni centri treba da rade 24h. Bez zakazivanja. 

E vidis, kada takvi ljudi vode "pandemiju" a tu ukljucujem i strucnjake, ne prihvatam nista zdravo za gotovo. Pa ni to da su deca kriva cak i ako maske nisu nosili u prvo vreme. Inace maske su (makar u Hesenu) u skola ma UKINUTE i deca ovde jos uvek idu u skolu. Jos 2 nedelje. I sada je sve ok. Dakle nije bas do njihvog nenosenja maski. 

Ja samo pizdim sto moram i dalje da nosim masku a uredno sam vakcinisan (dosao u Srbiju da to uradim jer nisam hteo da cekam) i sada opet prete MENI koji nisam rizik zatvaranjem, nemogucnoscu da odem negde itd itd. Sto je najgore vec 3-ci put odlazu vrtic sinu koji treba prvi put da krene. Potpuni raspad. A sve to jer se plase sopstvene senke. Ne za ljude, vec za svoje gu*** da im neko nesto ne bi prebacio. 

 

ma imali su oni svakojakih gluposti.

hajde da razumem sto su na pocetku cuvali 2. dozu da 2. vakcinu onih koji su primili 1. jer nije bilo garancije o isporuku vakcina. ali i to je moglo da se malcice drugacije odradi (mislim da su u to vreme u Rajnland Falcu recimo upotrebljavali 3/4 posiljke da je daju kao 1. vakcinu, a 1/4 ostavljali za rezervu).

ali imali su pre koji mesec i jos jedna biser: umesto da kad dodje posiljka vakcina oni taj dan izvakcinisu do maksimuma kapaciteta, sto ce reci 10-12h ako treba, oni su resili da razvuku, pa su onda organizovali da centri za vakcinaciju rade po 4 sata dnevno! :twak:

 

inace, deca su vrlo poslusna kad im se lepo objasni sta i kako treba da rade, da nose maske itd. (dakle, nisu problem deca). malo je komplikovanije s tinejdzerima (po prirodi buntovni), ali njima se onda moze "pripretiti" nekim sankcijama, pa onda i oni "razumeju" sta treba raditi. problem su odrasli koji cesto nekoherentno nastupaju (da ne govorim o politicarima) i ne primenjuju resenja koja se od strucnih ljudi i nude.

 

jesu ti "priznali" vakcinaciju u Srbiji? mozes li da dobijes ovaj digitalni sertifikat s kodom (u onoj aplikaciji)?

Link to comment
Share on other sites

Ne mozes da registrujes direktno u Corona app, ali treba da odem u apoteku da vidim da li bi pristali da generisu QR kod na osnovu QR koda iz potvrda koje sam dobio u Srb. E sada, ja koristim nas digitalni certifikat tj pokazem na telefonu i nisam imao problema.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imam rodjake u Minhenu, sin gimnazijalac, u decembru mu bio 18-i rodjendan... pitali ga sta da mu kupe, kaze:"Najtopliju jaknu na svetu!"

 

Njima su u ucionicama zimus drzali otvorene prozore vecinu vremena.... 😞

 

Ako se dobro secam, isli su nesto jednu nedelju, pa jednu ne (ili par dana jedne nedelje, par dana druge - pola odeljenja)

 

 

 

 

6 minutes ago, Dzoni_m said:

Ne mozes da registrujes direktno u Corona app, ali treba da odem u apoteku da vidim da li bi pristali da generisu QR kod na osnovu QR koda iz potvrda koje sam dobio u Srb. E sada, ja koristim nas digitalni certifikat tj pokazem na telefonu i nisam imao problema.

 

Hajde javi ovde ili na pm da li su prihvatili da urade.

I ja sam vakcinisana u Srbiji, imam digitalni sertificat, ali ne bi bilo zgoreg da imam i u EU Corona app - nikad ne znas sta im moze pasti na pamet!

Link to comment
Share on other sites

"A birthday party in Australia has been called a "superspreader" event after 24 guests tested positive for the coronavirus.

The highly infectious Delta variant could have infected every guest at the party had there not been six fully vaccinated healthcare workers in attendance, New South Wales Health Minister Brad Hazzard said on Monday.

Hazzard told reporters that all 24 guests who tested positive were unvaccinated, demonstrating "just how important vaccinations are," per the Australian Broadcasting Corporation.

He also said an attendee who had received only a single dose of the vaccine did not get infected

 

The six fully vaccinated guests remained healthy, a health official said."

 

"Rođendanska zabava u Australiji nazvana je događajem „širenja“ nakon što su 24 gosta bila pozitivna na koronavirus.

Veoma zarazna varijanta Delta mogla je zaraziti svakog gosta na zabavi da nije prisustvovalo šest potpuno vakcinisanih zdravstvenih radnika, rekao je u ponedeljak ministar zdravlja Novog Južnog Velsa Brad Hazzard.

Hazzard je rekao novinarima da su sva 24 gosta koja su imala pozitivan test bili nevakcinisani, pokazujući "koliko su važne vakcinacije", prema Australijskoj radiodifuznoj korporaciji.

Takođe je rekao da se učesnik koji je primio samo jednu dozu vakcine nije zarazio.

 

Šest potpuno vakcinisanih gostiju ostalo je zdravo, rekao je zdravstveni zvaničnik."

 

https://www.yahoo.com/news/delta-variant-infected-almost-everyone-194317750.html

Edited by Sunshine State
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

 

:ajme:

UEFA je pojela na ne kažem šta, ovo nije jedino žarište. Korona je masovno zabeležena i među Finskim navijačima koji su bili u Rusiji, ali i među navijačima Danske.

 

UEFA sa druge strane proširuje kapacitete stadiona.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Nicklord said:

Ja mislim da treba da se batali broj zaraženih i da se gleda broj u bolnicama. Mene ne zanima koliko ljudi ima grip u UK, mene zanima jel se ljudi opasno razbole ili eto se prehladili pa su pozitivni 😄

 

U konacnici ce se i doci do toga - naravno da necemo sad dozivotno izvestavati ceo svet koliko ljudi je pozitivno (ima temperaturu, kaslje, bole ga misici,..)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Srećan nam delta soj, svima koji slave.

Objavili su da je i zvanično registrovan kod dvoje koji su stigli iz Rusije. Nisu bili vakcinisani.

BTW, danas 0 mrtvih, prvi put posle 30.9.2020.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Izašla je detaljnija demografska statistika za 2020.
Uporedio sam je sa prosekom 2016-2019.
Umrlo je 14,65% više ljudi (to smo znali još u januaru), među njima 18,1% muškaraca više i 11,18% žena više.

 

Što se tiče starosti umrlih tiče - povećanje kreće već od 35-44 kategorije pa nadalje.
Pojačanje smrtnosti, mereno u stotinama kreće već od grupe 35-44 za muškarce

dok kod žena doprinos se vidi tek u grupi 55-64

 

kategorija 65-74 je najviše postradala, a posle nje 85+

 

Uistinu - korona je odnela najviše starih osoba. Prosečna starost umrlih je kao i ranijih godina, što u stvari i nije dobro, jer koliko god da su stari umrli, i mlađa populacija je dala svoj doprinos tako da se prosek ne pomeri.

 

Iskreno, očekivao sam manje preminulih u kategoriji 35-54. Umesto proseka od 5700 je umrlo 6500, što je 15 % i to zaista nije malo povećanje.

 

Još jedan zaključak je da korona apsolutno (direktno ili indirektno) ne pogađa populaciju 35-. Njih je u 2020 otišlo manje nego prosečno.

 

 

 

Što se uzroka smrti tiče - napravili su novu klasifikaciju i sada ima definisana шифре за посебне намене (U00-U89)1). 
To su korona smrti kojih je 10.000 nešto (reče juče Lončar.))

 

Od ostalih uzroka realan doprinos je u kategoriji bolesti disanja i krvotoka.

 

Tako da je sva prilika da je narod zaista umirao od korone i vezanih stvari. Ne postoji vidno pojačana smrtnost od ostalih bolesti. Čak tumori su eksplicitno umanjeni za nekih 2,6%.

 

 

Ono što zvanično znamo da smo za 5 meseci u višku umrlih od skoro 10000, odnosno za očekivati je da će 2021 podaci biti sumorniji.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Au, doktore, mi ovde vec ready za trecu dozu, ti tek prvu dobio!!
 
Nek je sa srecom!
Fala [emoji4].

Sad se borim sa nemačkom birokratijom u pokušaju da dobije Digitalni COVID sertifikat, naravno da ne funkcioniše za one koji su preležali... Te treba test, na osnovu koga lekar izdaje potvrdu, a na osnovu te potvrde RKI sertifikat koji onda uneseš u app... Znači FT1P princip.

Btw, u Nemačkoj oni koji su preležali bolest važe kao poptuno vakcinisani posle samo jedne doze, druga nije potrebna i ne daje se.

Ali to sprovesti u digitalni sertifikat je nuklearna fizika izgleda.

Ne znam samo koliko je dobra ideja što sam se vakcinisao sad, a sutra putujem za Srbiju, valjda ću biti u stanju da vozim do aerodroma... A i da me tamo ne vrate kao bolesnog ako me spiče neželjeni efekti [emoji16].
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Bratovljeva drugarica koja je bila djak generacije (najbolja gimnazija u Nišu), osvajala takmicenja iz Biologije, zatim bila jedan od najboljih studenata, ako ne i student generacije, na medicinskom fakultetu, sada radi na nekom medicinsko-naucno istrzivackom centru ili sta je već, Nemci ga zovu Universitätsklinikum, u Nemackoj u Jeni. Kaze da prema onome sto su oni imali prilike do sada da vide u svom radu i prema njenim saznanjima i misljenju jeste da su najucinkovitije/najbolje vakcine Pfizer i Sputnik.
Naravno nije rekla ni za jednu da je smece. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...