Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

23 minutes ago, handys said:

Svi oni zajedno (narod i njegovi reprezenti) nisu dorasli onome sto je za manje od godinu dana uradila dobro organizovana grupa eksperata, iliti onih koji znaju. Ponudili su im pet vakcina u jednu godinu onda kada je ranije za jednu trebalo pet godina. Stize uskoro i evo i sesta, tj. J&J, a bice ih jos. A oni da im ponudis i dve vakcine, razvrstace se u cetiri sukobljena tabora. Logistika slaba, medijska kampanja slaba.

nisam o ovome razmisljao, a ovih nekoliko redova sublimira probleme i gde smo kao civilizacija zapeli, pa gotovo na perfektan nacin.

ponizavanje nauke i naucnika, njihovo guranje u drugi plan pred starletama i drugim politicarima. hvala medijima.
hvala medijima i sto 99% stanovnistva nema pojima ko je Ugur Sahin, ali 99% ljudi u Srbiji znaju za Aleksandra, Andreja, Andjelka i Danila. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, djura.net said:

nisam o ovome razmisljao, a ovih nekoliko redova sublimira probleme i gde smo kao civilizacija zapeli, pa gotovo na perfektan nacin.

ponizavanje nauke i naucnika, njihovo guranje u drugi plan pred starletama i drugim politicarima. hvala medijima.
hvala medijima i sto 99% stanovnistva nema pojima ko je Ugur Sahin, ali 99% ljudi u Srbiji znaju za Aleksandra, Andreja, Andjelka i Danila. 

Nije baš tako jednostavno, mada jesi na nekom tragu.
Postoji struka, postoje savesni i odgovorni ljudi čak i u ovom sistemu. Na primer ko god da je organizovao, informatički pomogao, na terenu rasporedio i uradio proces vakcinacije nek je 3x naprednjak kapa do poda, naklon do zemlje.
Ali ne znamo ko je taj je radio i uradio, nije išao za TV minutama, nije obraćao pažnju na scensku šminku, nije imao mišljenja po portalima.
Struka u najlepšem smislu te reči.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ja sam bio za tehnokratiju jos kad smo imali marksizam u skoli, i kao tada, ni sad ovo nije popularna ideja. U stvari mozda je sad kad su svi naucnici svih nauka manje popularno nego tad :lol_2: 

Onda si išao u školu ranih osamdesetih, baš smo se rado igrali te ideje, kritikovali samoupravljanje i uravnilovku 🙂
Dosta važna tema je bila i produktivnost

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Nemam Zoki, nemam plan. Očekivao sam ga od struke. Kao što se od mene očekuje rešenje na poslu,  tako ja očekujem od njih. Njihova struka njihova rešenja, a ne ovako - dođavola kako meni uvek zapadne neko mrcvarenje od sednice do sednice KrŠ.  Ono možda je glupo jer je načelna rasprava, ali mala digresija:
.....................
Volšebno najbolje mere i strategija ali eto grašani neće da se pokore. Ma ko je ovde lud?

 

 Hvala Urose!

 

Vidis, ocekujete cuda medjusobno. Nije realno.

Mada kod tebe (ako sam razumeo, imas neke veze sa IT) postoje neki "skokovi" - tj. iznenadni napredak - u biologiji treba cekati prirodni ciklus.

 

Kad istrazuju promene u crvima ili buba-svabama, treba cekati vise generacija istih, ne moze nikako u sledecoj.

A ti mozda izmislis aplikaciju ili program koji je super napredniji - samo, ipak si ogranicen hardverom. Nema milijardu Gz, ima samo 5.

Kako da primenis isti stav prema evoluciji koja traje vise milijardi godina?

 

Postoji vestacki bubreg (dijaliza), postoje vestacki zglobovi, rade i na srcu - a svega toga nije bilo generaciju-dve unazad. Ipak niko nije popizdeo jer nisu znali sta im fali i sta cekaju.

 

A danas mi cekamo i pizdimo jer jos uvek nije stiglo?

 

Nije realno...

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Izmisljotine! Antivakcerska propaganda!!! Pa Astra Zeneka je najbolja vakcina - prave je Hindusi! A oni su svetski prvaci u proizvodnji vakcina!!!!

Ma to je bre sve propaganda. Neko je ovde objavljivao cene. AstraZeneca je najjeftinija, pisalo je da je 2 dolara, to je valjda namerno, zbog humanosti. I pise isto da je naruceno 12 milijardi doza, ako sam dobro zapamtio, ako nisam tu je negde, neke silne milijarde. Kako kazu da je bizmis rat, i plus ne samo da je bizmis u pitanju, nego je  "magloviti Albion" oduvek najveći trn u oku svim komunjarama sveta, onda je poprilicno jasno odakle vetar duva, i da je to sve komunisticka potplacenicka propaganda da se ocrni baš ta vakcina. Sve je to komunisticka zavera, u pravu je general Trbosek iz onog videa :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, stray_cat said:

Ako se vakcina uspešno "primi" nema daljeg zaražavanja, jer virus ne može da se razmnožava.

 

CDC Director: Vaccinated People Don't Carry Virus, Don't Get Sick

 

People who have been fully vaccinated against COVID-19 are not carriers of the virus and don't have symptoms from the disease, according to a new study from the Centers for Disease Control and Prevention.

"Our data from the CDC today suggest that vaccinated people do not carry the virus, don’t get sick," CDC Director Dr. Rochelle Walensky said Monday on MSNBC's "The Rachel Maddow Show."

"And that it’s not just in the clinical trials, but it’s also in real-world data," she said.

The CDC study observed 3,950 health care workers, first responders and other essential workers who had received two doses of the Pfizer-BioNTech or Moderna vaccines from December through March and found it to be 90% effective at preventing them from being infected with the virus two weeks after the second shot was administered.

The study found that the first shot was 80% effective two weeks after being given.

And of those who were infected, "Most of the positive tests occurred in people who had no symptoms at the time they were tested, and did not even know they were infected," Time magazine reported.

The study did not look at variants of the virus, so health officials are advising vaccinated people to continue wearing masks as a precaution.

President Joe Biden has urged states to reintroduce mask mandates and other preventive measures amid the CDC's growing fears of another wave of coronavirus infections.

Sen. Rand Paul, R-Ky., has called such moves "theater," and argued that anyone who is fully vaccinated need not wear a mask.

"You want people to get the vaccine, give them a reward instead of telling them the nanny-state’s going to be there for three more years, and you gotta wear a mask forever," he argued this month at a Senate hearing with Dr. Anthony Fauci.

But the study authors said people can still be infected and get sick from variants after they have received their vaccinations, just not as seriously, and that's why the still recommend wearing masks.

"The protection against infection wasn’t perfect — 80% to 90%," Dr. Carlos Del Rio, professor of medicine at Emory University, told Time. "Can I increase that to closer to 100% by wearing a mask? Yes."

The United States had administered 147,602,345 doses of COVID-19 vaccines in the country as of Tuesday morning and distributed 189,451,285 doses, according to the CDC.

The tally is for Moderna, Pfizer/BioNTech, and Johnson & Johnson's vaccines as of 6 a.m. ET on Tuesday, the agency said.

According to the tally posted on March 29, the agency had administered 145,812,835 doses of the vaccines, and distributed 180,646,565 doses.

The agency said 96,044,046 people had received at least one dose while 53,423,486 people are fully vaccinated as of Tuesday.

A total of 7,719,964 vaccine doses have been administered in long-term care facilities, the agency said.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Ma to je bre sve propaganda. Neko je ovde objavljivao cene. AstraZeneca je najjeftinija, pisalo je da je 2 dolara, to je valjda namerno, zbog humanosti. I pise isto da je naruceno 12 milijardi doza, ako sam dobro zapamtio, ako nisam tu je negde, neke silne milijarde. Kako kazu da je bizmis rat, i plus ne samo da je bizmis u pitanju, nego je  "magloviti Albion" oduvek najveći trn u oku svim komunjarama sveta, onda je poprilicno jasno odakle vetar duva, i da je to sve komunisticka potplacenicka propaganda da se ocrni baš ta vakcina. Sve je to komunisticka zavera, u pravu je general Trbosek iz onog videa :lol_2:

Oxford University koji je napravio vakcinu je zadrzao patent ili kako se vec zove na srpskom jedini za tu vakcinu a proizvodnju vakcine je uslovio time da se ne pravi nikakav profit - znaci AstraZeneka je vakcina napravljena samo da bi se ljudi lecili a ne da bi se neko obogatio.

Danas procitah da je J&J isti princip - da su i oni postavili uslov da vakcina buda neprofitabilna za bilo koga.

Za razliku od njih znamo da PfizerBiontek a pogotovo Moderna uzimaju lovu naveliko.

Nemam pojma za Sputnjikom sta je po tom pitanju

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, CheshireCat said:

 

Zabrana većih skupova su sasvim sigurno vrlo smislena mera. Kada god iznesem mero-skeptičan stav tu nikako ne mislim na velike skupove.

Uticaj ostalih mera je već manji. Maske imaju smisao nošenja, naravno.

Ali jedna maska 8 sati na radnom mestu mesecima ili četiri sata u školi - efikasnost te mere se značajno smanjuje.

 

Ja bi rekla ne samo skupova, cak i da su kod restorana stavili 50% kapaciteta, mera bi imala jednak uspeh kao sve ostalo do sada.

7 hours ago, Eddard said:

 

Pa da, i poenta je zaravniti, ošišati krivu, a ne kompletno zaustavljanje širenja. A lockdown jeste doprineo tome. 

 

Pa ovde se necemo sloziti, posto ja mislim da je lockdown samo pomerio izvor infekcije, tj premestilo se sa javnih mesta na kucne skupove.

zasto je to tako? Pa zato sto su ljudi socijalna bica, pa ne mogu bez socijalnih kontakata. Da su ostavili sva mesta koja imaju guzvu na 50% ili recimo dodali zatvaranje koncerata komplet i klubova, imali bi isti efekat ko svi policijski casovi, lockdowni, zabrane sisanja trave, i slicno. To i socijalna distanca, i efekat bi bio isto.

To je ono sto ti texas i MS pokazuju, maske naravno opciono. To je i FL pokazivala.  Ljudi samostalno manje vise to praktikuju tamo, i cifre padaju. Znaci isto bi bilo zbog prirodnog toka pandemije, one gausove krive.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

To je ono sto ti texas i MS pokazuju, maske naravno opciono. To je i FL pokazivala.  Ljudi samostalno manje vise to praktikuju tamo, i cifre padaju. Znaci isto bi bilo zbog prirodnog toka pandemije, one gausove krive.

 

Kvotujem tvoj post jer je poslednji, i jer mi se ne traze ostali na temu Paris-Texas. Ali odgovor je svima koji misle da su opustenije mere mogle da odrade isti posao kao lockdown. Ja mislim, i vidim svuda oko sebe, da nisu.

Kao sto kazes da smo mi ljudi socijalna bica, tako smo i povodljivi, da ne kazem da smo ovcice. Puzigaca bi rekao da je za takve batina iz raja izasla, ili vec nesto slicno. Ali ja citam kako ovde pisete o maskama i distanci kao o necem sasvim normalnom, neupitnom, i pitam se da li ste svesni odakle vam takav stav. Nisam sigurna da li uocavate da je to posledica bas onih ostrijih mera, makar nekad bile problematicne u smislu trenutne svrsishodnosti. Mozda te ostrije mere nisu odmah dale zeljeni efekat, ali su ucinile da ljudi prihvate maske i distancu kao manje zlo, i da ih, kao sto kazes, sada samostalno primenjuju, iako ih niko ne tera. Ne mora cak ni da ih se podseca.

Svi se, naravno, secaju one svedske opustencije pre godinu dana. Negde krajem prosle godine su se setili da preporuce maske, a i distanca je jasnije definisana, ne samo preporukom, nego ogranicavanjem broja ljudi koji mogu da borave u zatvorenom prostoru. Efekat toga je - nula. Ni danas niko ovde ne nosi masku, niti se neko cima oko distance. Ovo krdo je od pocetka uceno da te stvari ne pomazu, cak i da stete, i sad tu vise nema pomoci. U krdima koja su imala lockdown, maske se najnormalnije nose i nakon ukidanja restrikcija. Ako nista drugo, to je pozitivna posledica ostrijih mera. Malo li je?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ciao said:

Oxford University koji je napravio vakcinu je zadrzao patent ili kako se vec zove na srpskom jedini za tu vakcinu a proizvodnju vakcine je uslovio time da se ne pravi nikakav profit - znaci AstraZeneka je vakcina napravljena samo da bi se ljudi lecili a ne da bi se neko obogatio.

Danas procitah da je J&J isti princip - da su i oni postavili uslov da vakcina buda neprofitabilna za bilo koga.

Za razliku od njih znamo da PfizerBiontek a pogotovo Moderna uzimaju lovu naveliko.

Nemam pojma za Sputnjikom sta je po tom pitanju

I opet ce zvucit kao teorija zavere, ali nista me ne bi cudilo da su sve placena istrazivanja. Kao ovo gore sto je Laki postavio.

Nemoguce da u UK nema problema sa AZ vakcinom, a u EU ima. ili lazu ili nesto mute.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

Svi se, naravno, secaju one svedske opustencije pre godinu dana. Negde krajem prosle godine su se setili da preporuce maske, a i distanca je jasnije definisana, ne samo preporukom, nego ogranicavanjem broja ljudi koji mogu da borave u zatvorenom prostoru. Efekat toga je - nula. Ni danas niko ovde ne nosi masku, niti se neko cima oko distance. Ovo krdo je od pocetka uceno da te stvari ne pomazu, cak i da stete, i sad tu vise nema pomoci. U krdima koja su imala lockdown, maske se najnormalnije nose i nakon ukidanja restrikcija. Ako nista drugo, to je pozitivna posledica ostrijih mera. Malo li je?

 

 

Švedska opuštencija od pre godinu dana sada može da se kvantifikuje kroz jedan demografski parametar:

procenat povećanja smrtnosti u 2020 u odnosu na desetogodišnji prosek.

Mislim da je ovo najbolje merilo - koliko ti je porasla smrtnost u toku pandemije, dakle ne ovo što publikuješ, zavedeš itd. Nego koliko ti je ljudi pomrlo za vreme toga.

Izračunao sam sam, koristeći demografske podatke sa wiki.

 

Poljska             21,39%
Slovenija          21,29%
Italija                20,24%
UK                    18,30%
Belgija              17,37%
Holandija          15,92%
Rumunija          15,67%
Francuska        14,27%
Portugal           13,91%
Rusija               12,77%
Srbija                12,59%
Austrija             11,89%
Grčka                11,62%
Nemačka          9,05%
Hrvatska           9,03%
Švedska             8,22%
Mađarska         8,04%
Island                7,66%
Finska               4,18%
Danska             3,23%
Norveška        -0,90%

 

 

Švedska sasvim pristojno stoji. Jedino što je očajna u odnosu na skandinavski region.

Međutim imati rezultat bolji od Grčke koja je imala PČ i ostale nebuloze je skroz ok.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

I opet ce zvucit kao teorija zavere, ali nista me ne bi cudilo da su sve placena istrazivanja. Kao ovo gore sto je Laki postavio.

Nemoguce da u UK nema problema sa AZ vakcinom, a u EU ima. ili lazu ili nesto mute.

 

32-jährige Herforderin stirbt zehn Tage nach Astrazeneca-Impfung

zena od 32 godine iz Herforda

Untersuchung läuft 47-Jährige stirbt im Kreis Euskirchen nach Impfung mit Astrazeneca

zena od 47 godina iz Euskirchena

https://www.welt.de/politik/deutschland/video229397341/AstraZeneca-Neue-Faelle-von-Sinusthrombosen-nach-Impfung.html

zena od 28 godina u bolnici s teskim komplikacijama

https://www.uk-essen.de/en/aktuelles/detailanzeige0/?cHash=740fc26ccbfa0b0976d75d638e8c845d&tx_ttnews[tt_news]=2982

36 godina star muskarac iz Klevea

itd.

 

https://www1.wdr.de/nachrichten/themen/coronavirus/astrazeneca-impfreaktionen-100.html

Warum setzen die Briten die Impfung fort, viele andere Länder nicht?

 

Quote

Why are the British continuing to vaccinate and many other countries not?

 

There could be two reasons for this, said PEI President Cichutek. Firstly, there are few known cases with complications, also because cerebral vein thrombosis has not yet been the focus. Second, the British vaccinated a different age group. After the vaccinations in old people's homes, first people over 80 years of age are vaccinated there, then over 75, 70, 65 - and then those at risk between 16 and 65 years. At the same time, medical personnel, for example, are also vaccinated. Therefore, it must now be checked in the European network, "whether it is actually cases that were caused by the vaccine or whether there are random statistical fluctuations," said Cichutek.

 

 

 

16 sinus vein thromboses for 2.3 million vaccinations with AstraZeneca are too many. Unfortunately, I don't know the exact numbers either, but for young women the incidence is probably> 1: 100,000.

AZ vaccination recommendation for women <60 years. should be changed in my opinion.

 

 Update.

Meanwhile 31 cerebral / sinus vein thromboses after AZ vaccination to about 2.7 million vaccinations (about 2/3 women vaccinated). Thus a rare but very serious complication and there are very effective alternatives (mRNA).

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Vidim rezultate ankete i vidim da je 22 dobilo Pfizer - da li vas je i kad pocela boleti ruka?

Boli mi (sto bi rekao moj drug Madjar) rame/nadlaktica jako. Juce neka 4 sata nakon vakcine krenulo kao neka upala misica, a nocas bol u fulu. Ne mogu da dignem ruku, ne mogu da lezim na njoj, vidi se otok u poredjenju s desnom rukom. Pospricala malo Biofreeze sprejom, no slaba vajda.

Jos ja pohvalila ovu kako nisam osetila kad je bocnula!

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Vidim rezultate ankete i vidim da je 22 dobilo Pfizer - da li vas je i kad pocela boleti ruka?

Boli mi (sto bi rekao moj drug Madjar) rame/nadlaktica jako. Juce neka 4 sata nakon vakcine krenulo kao neka upala misica, a nocas bol u fulu. Ne mogu da dignem ruku, ne mogu da lezim na njoj, vidi se otok u poredjenju s desnom rukom. Pospricala malo Biofreeze sprejom, no slaba vajda.

Jos ja pohvalila ovu kako nisam osetila kad je bocnula!

 

 

 

Posle prve me dva dana bolela ruka na dodir i kad je podignem. Posle druge skoro nista. Ne kukaj...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

 

Vidim rezultate ankete i vidim da je 22 dobilo Pfizer - da li vas je i kad pocela boleti ruka?

Boli mi (sto bi rekao moj drug Madjar) rame/nadlaktica jako. Juce neka 4 sata nakon vakcine krenulo kao neka upala misica, a nocas bol u fulu. Ne mogu da dignem ruku, ne mogu da lezim na njoj, vidi se otok u poredjenju s desnom rukom. Pospricala malo Biofreeze sprejom, no slaba vajda.

Jos ja pohvalila ovu kako nisam osetila kad je bocnula!

 

 

Dijaspora

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Sunshine State said:

Propadose mi dva slobodna dana u bolu! 😄

 

Hvala, nadam se da ce i meni, jer posle druge doze moram voziti nazad. 

vidi se da si imala kontakt sa virusom ranije.

slicno sam i ja osecao posle druge doze, koja tebi nece tesko pasti, definitivno.

mene je bolela ruka, pa otprilike nedelju dana, tog dana kad sam primio vakcinu uopste, onda sutra i prekosutra oooozbiljan bol, ovo ostalo nije bilo strasno, recimo da je boluckalo 🙂
da te ne plasim, ali danas je vrlo verovatno da ces imati i jos neku tegobu tipa umor, laka groznica i sl. ali do ujutru bi trebalo da nestane.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, djura.net said:

vidi se da si imala kontakt sa virusom ranije.

slicno sam i ja osecao posle druge doze, koja tebi nece tesko pasti, definitivno.

mene je bolela ruka, pa otprilike nedelju dana, tog dana kad sam primio vakcinu uopste, onda sutra i prekosutra oooozbiljan bol, ovo ostalo nije bilo strasno, recimo da je boluckalo 🙂
da te ne plasim, ali danas je vrlo verovatno da ces imati i jos neku tegobu tipa umor, laka groznica i sl. ali do ujutru bi trebalo da nestane.

 

Hvala, tako se osecam - kao neko predgripno stanje!

 

Pozdrav, nadamo se da nase patnje nece biti uzaludne 😄

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...