Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

56 minutes ago, Sunshine State said:

 

Hvala, tako se osecam - kao neko predgripno stanje!

 

Pozdrav, nadamo se da nase patnje nece biti uzaludne 😄

 

A lepo ti je između redova rekao taj tvoj direktor da sačekaš da vidiš ko će da pretekne...

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Propadose mi dva slobodna dana u bolu! 😄

 

Hvala, nadam se da ce i meni, jer posle druge doze moram voziti nazad. 

 

koja je preporuka sto se tice vakcinisanja za one koji su skoro prelezali coronu? tebi je ova prva doza sad prakticno  booster (ono sto je ostalima 2. doza). ima li smisla da uzimas 2. dozu?

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

koja je preporuka sto se tice vakcinisanja za one koji su skoro prelezali coronu? tebi je ova prva doza sad prakticno  booster (ono sto je ostalima 2. doza). ima li smisla da uzimas 2. dozu?

U Srbiji se normalno daje druga doza bez obzira na prelezanu bolest.

Preporuka je da vakcina moze da se primi 2 meseca posle prelezane korone.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

 

32-jährige Herforderin stirbt zehn Tage nach Astrazeneca-Impfung

zena od 32 godine iz Herforda

Untersuchung läuft 47-Jährige stirbt im Kreis Euskirchen nach Impfung mit Astrazeneca

zena od 47 godina iz Euskirchena

https://www.welt.de/politik/deutschland/video229397341/AstraZeneca-Neue-Faelle-von-Sinusthrombosen-nach-Impfung.html

zena od 28 godina u bolnici s teskim komplikacijama

https://www.uk-essen.de/en/aktuelles/detailanzeige0/?cHash=740fc26ccbfa0b0976d75d638e8c845d&tx_ttnews[tt_news]=2982

36 godina star muskarac iz Klevea

itd.

 

https://www1.wdr.de/nachrichten/themen/coronavirus/astrazeneca-impfreaktionen-100.html

Warum setzen die Briten die Impfung fort, viele andere Länder nicht?

 

 

 

 

16 sinus vein thromboses for 2.3 million vaccinations with AstraZeneca are too many. Unfortunately, I don't know the exact numbers either, but for young women the incidence is probably> 1: 100,000.

AZ vaccination recommendation for women <60 years. should be changed in my opinion.

 

 Update.

Meanwhile 31 cerebral / sinus vein thromboses after AZ vaccination to about 2.7 million vaccinations (about 2/3 women vaccinated). Thus a rare but very serious complication and there are very effective alternatives (mRNA).

 

Hvala, ali kakva je razlika u osobama ispod 60 i iznad 60 godina, ovi se mogu vakcinisat a ovi ne mogu?

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Propadose mi dva slobodna dana u bolu! 😄

 

Hvala, nadam se da ce i meni, jer posle druge doze moram voziti nazad. 

 

Moras malo vezbati stanje uma, da te ne boli kad boli . :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stray_cat said:

@wwww

Zar se u Evropi ne vakciniše po istom planu kao i u GB?

Prvo najstariji, pa nadole + bitne profesije.

 

u Nemackoj imamo 3 prioritetne grupe:

1. stariji od 80 godina, oni po starackim domovima (nesto mislim da su ovde vakcinisali i one koji su mladji od 80 godina), osoblje starackih itd. domova, medicinsko osoblje po covid bolnicama i u hitnoj pomici (koji su na direktnom udaru bolesnika)

2. stariji od 70 godina (tj. od 70 do 79 jer su ostali vec vakcinisani), medicinsko osoblje po ostalim bolnicama, lekari opste prakse itd. - svi oni koji imaju kontakt generalno s pacijentima, plus su ovde dodali neka zanimanja, kao sto su policajci koji imaju direktan kontakt s npr. demonstrantima itd., nastavno osoblje su tu prebacili zbog otvaranja skola, a sad su tu prebacili i nekoliko grupa ljudi s rizicnim bolestima (ne secam se sad detalja, mozda oni koji su imali hemoterapiju i slicne ozbiljne bolesti)

3. stariji od 60 godina, ljudi iz rizicnih grupa (svasta nesto tu spada), esencijalna zanimanja (npr. radnici u fabrikama hrane itd.)

 

i onda svi ostali.

 

Posto je AZ prvo bila odobrena za one ispod 65 godina, a mi vakcinisali grupu 1 (i nema pocinjanja s drugom grupom dok se 1. ne zavrsi), onda su nju davali ovom medicinskom osoblju jer su oni mladji od 65 godina. I tu je sad nastao problem s tim ugruscima krvi. Ta jedna zena koja je u teskom stanju je npr. neki psiholog u nekom cini mi se starackom domu. PB vakcinu su onda davali starijima. Sad su okrenuli stvar (jer su pre par sedmica odobrili AZ i za starije): stariji od 60 godina ce dobijati AZ, a mladji PB. Lauterbach predlaze promenu strategije i da se sad za PB pravi razmak od 12 sedmica izmedju 1. i 2. doze, kao i da se sve PB vakcine koje stignu odmah uportebe, bez cuvanja polovine za 2. dozu. Tako bi kao do kraja juna svi koji hoce da se vakcinisu mogli da dobiju 1. dozu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Tomiprunet said:

Hvala, ali kakva je razlika u osobama ispod 60 i iznad 60 godina, ovi se mogu vakcinisat a ovi ne mogu?

 

Mladji ljudi imaju bolji imuni odgovor i na virus i na vakcinu, pa se onda ocigledno kod nekih mladjih ljudi (recimo 0,01%) ovo otme kontroli jer su "previse zdravi" i imaju odlican imuni odgovor (moje skraceno tumacenje onog sta cujem).

 

Vec smo culi za slucajeve da su neki mladi ljudi, bez ikakvih tegoba i u pinoj fizickoj snazi, umirali iznenada od virusa (mali procenat, verovatno i tu nekih 0,01% ili manje, ali ipak ih ima).

 

Ovo sve se odnosi na AZ vakcinu. Iz nekih razloga PB i Moderna nemaju takvu reakciju (culo bi se u Izraelu i USA da ima).

Za sada je bitno veci broj zena koje su pogodjene ovim. Razlog moze da bude jer je i vise zena vakcinisano AZ, ali mozda nesto ima veze i s hormonima, hromozomima (zene generalno bolje podnose virus, mozda je ovo negativna strana te geneticke "predispozicije").

 

Nadam se da ce brzo i detaljno ovo da istraze, pa da se nadje neki test koji ce se koristiti da se uradi neki prescreening ljudi koji imaju sklonost stvaranju tih trombova. AZ vakcina je namenjena siromasnom ostatku sveta, bilo bi bas grozno da ne moze da se upotrebi (ili da je upotrebe svesno zrtvujuci tih 0,01% ljudi).

 

Ne znam da li bi reakcija ovih ljudi bila bolja (ne fatalna) da su primili pola doze. Ne znam da li to bas tako funkcionise, mada ima logike jer u fazi valjda 2. klinickih ispitivanja isprobavaju doziranje, pa krecu postepeno od manjeg ka vecem i mere reakcije organizma. A i ona greska u 3.fazi klinicke studije AZ vakcine je pokazala da je mnogo bolja efikasnost kad se kombinuje pola doze i cela doza, nego kad su obe doze iste.

 

Zanima me takodje da li ce neko od naucnika da malo uporedi prilozene podatke AZ s onima od Sputnika, koliko je tu sta uporedivo (mozda su Rusi bolje odredili doziranje za 1. i 2.. vakcinu).

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, wwww said:

koja je preporuka sto se tice vakcinisanja za one koji su skoro prelezali coronu? tebi je ova prva doza sad prakticno  booster (ono sto je ostalima 2. doza). ima li smisla da uzimas 2. dozu?

 

Zakazali mi za 20.april.

 

U NL, slicno kao u Nemackoj, planniraju da rastegnu period izmedju dve doze (sad je 6 nedelja) na duze, da bi vise ljudi dobilo prvu dozu

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Zakazali mi za 20.april.

 

U NL, slicno kao u Nemackoj, planniraju da rastegnu period izmedju dve doze (sad je 6 nedelja) na duze, da bi vise ljudi dobilo prvu dozu

jesi tim u Srbiji rekla da si imala coronu pre par meseci? Sta kazu tvoji u firmi i ti u toj grupi lekara koji diskutuju?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CheshireCat said:

 

Švedska sasvim pristojno stoji. Jedino što je očajna u odnosu na skandinavski region.

Međutim imati rezultat bolji od Grčke koja je imala PČ i ostale nebuloze je skroz ok.

 

Ovde govorimo o zaraznoj bolesti i mogucnosti njenog sirenja medju stanovnistvom, tako da ne ide da se jednostavno porede zemlje vrlo razlicitog standarda, klime, stila zivota i navika, a posebno zemlje razlicite gustine naseljenosti. Naime, ovaj ”visak smrti” se u Svedskoj odnosi na celu ogromnu, u proseku retko naseljenu zemlju, ali s vrlo nejednakim rasporedom stanovnistva. Ako umesto toga pogledas npr samo region Stockholm, bice to znatno iznad onih 8,2%, zato sto na njega otpada trecina svih smrtnih slucajeva od covida u Svedskoj, a u njemu zivi samo oko petine stanovnistva. Da ne bude zabune, ne govorim samo o urbanom delu Stockholma, vec o regionu koji ima i svoj ”ruralni” deo, i prosecnu gustinu naseljenosti jedne Belgije ili Japana.

 

Ali poenta mog posta koji si citirao nije bila da li mere igraju neku ulogu ili ne, nego kakav je posredni efekat jednih mera na druge, a u krajnjem slucaju i na ponasanje ljudi. Jasno je da tamo gde je bilo ostrijih mera, ljudi i nakon njihovog zvanicnog ukidanja nastavljaju da se ponasaju relativno razumno, nose maske, drze distancu. Tamo gde ih nije bilo, i ta maska i distanca se dozivljavaju kao nesto uzasno ogranicavajuce, i niko se toga ne pridrzava.

 

Ako mi je dozvoljeno da budem licna, koja meni korist sto ukupan ”visak smrti”, razrezan na celu zemlju, nije toliko visok, kad ja moram da se vozim prepunim metroom (ili kupujem u prodavnici) s gomilom ljudi koji ne nose maske, deru se i upljuvavaju sve oko sebe? I to zato sto ih nije na vreme naucilo, pa sadasnji apeli i molbe nicemu ne vrede.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vecina mladih koji su imali problem sa koronom, pa i umrli, je zbog citokinske oluje, odnosno preterane imune reakcije na nepoznati virus organizma.

 

I onda tu dolazi do raznoraznih upalnih procesa koji zajedno sa koronom daju tesku klinicku sliku pa i smrt.


Znam da jos na pocetku zbog toga recimo vaterpolista Janovic u bolnici, ako bi neko bio prototip zdravog, fizicki snaznog coveka to je on, stena bukvalno.

 

Kako se ovo nazalost bude produzavalo, jedina dobra stvar je da ce tih slucajeva biti sve manje, jer cemo svi na ovaj ili onaj nacin doci u kontakt sa virusom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, wwww said:

jesi tim u Srbiji rekla da si imala coronu pre par meseci? Sta kazu tvoji u firmi i ti u toj grupi lekara koji diskutuju?

 

Pita Dr ovde na pregledu pre vakcine da li si imao koronu i kad; nije komentarisala nista (meni je sad 4 meseca).

Moji lekari kazu da mi je i ova jedna doza, verovatno, dovoljna, ali je problem sto (jos uvek) neces biti smatran kao fully vakcinated bez te druge doze, za putovanja.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

evo sad sam caskom izracunala:

U Nemackoj je do sada 1. dozu AZ primilo 2697479 ljudi, nasli su 31 slucaj pojave trombova (to je 0,00115%), od cega je 9 umrlo (sto je 0,00033%).

Vrlo mala verovatnoca, ali za te ljude koje je strefilo to je 100%.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Znam da jos na pocetku zbog toga recimo vaterpolista Janovic u bolnici, ako bi neko bio prototip zdravog, fizicki snaznog coveka to je on, stena bukvalno.

 

Bilo je reci da je sportistima, zbog tih svakodnevnih fizickih napora kojima su izlozeni, imunitet zapravo kompromitovaniji nego sto se to misli. Sad, ne znam u kojoj meri ta prica pije vodu, ali bilo je medju sportistima - pa, da tako kazem - cudnih slucajeva (npr. Dibala je nesto dugo kuburio da koronom). Ima dosta tekstova o tome i po internetima. Ali generalno se slazem sa celim tvojim postom.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

evo sad sam caskom izracunala:

U Nemackoj je do sada 1. dozu AZ primilo 2697479 ljudi, nasli su 31 slucaj pojave trombova (to je 0,00115%), od cega je 9 umrlo (sto je 0,00033%).

Vrlo mala verovatnoca, ali za te ljude koje je strefilo to je 100%.

 

I dalje ne vise nego u generalnoj populaciji. Mislim 9 umrlih na 2.7 miliona ljudi od tromba je "normalno".

 

Meni je otac inace direktno umro od toga, imao je 55 godina. Jedna drugarica je imala problem sa trombom u 22-23, ali se resilo.

 

Stariji su podlozniji ali nije iskljuceno i mladi ljudi da imaju problem, iskreno, naravno da treba ispitati, ali za sve sto je na nivou ili cak i ispod generalne incidencije, stvarno ne znam kako se moze praviti ovakav haos.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Pita Dr ovde na pregledu pre vakcine da li si imao koronu i kad; nije komentarisala nista (meni je sad 4 meseca).

Moji lekari kazu da mi je i ova jedna doza, verovatno, dovoljna, ali je problem sto (jos uvek) neces biti smatran kao fully vakcinated bez te druge doze, za putovanja.

CDC nema neki poseban komentar na vakcinisanje onih koji su vec prelezali coronu?

 

Kakva je sad situacija s putovanjem u USA za one koji su prelezali coronu? Tretiraju li se kao i ovi koji nisu prelezali ili imaju neke "olaksice"?

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ovde govorimo o zaraznoj bolesti i mogucnosti njenog sirenja medju stanovnistvom, tako da ne ide da se jednostavno porede zemlje vrlo razlicitog standarda, klime, stila zivota i navika, a posebno zemlje razlicite gustine naseljenosti. Naime, ovaj ”visak smrti” se u Svedskoj odnosi na celu ogromnu, u proseku retko naseljenu zemlju, ali s vrlo nejednakim rasporedom stanovnistva. Ako umesto toga pogledas npr samo region Stockholm, bice to znatno iznad onih 8,2%, zato sto na njega otpada trecina svih smrtnih slucajeva od covida u Svedskoj, a u njemu zivi samo oko petine stanovnistva. Da ne bude zabune, ne govorim samo o urbanom delu Stockholma, vec o regionu koji ima i svoj ”ruralni” deo, i prosecnu gustinu naseljenosti jedne Belgije ili Japana.

 

Ali poenta mog posta koji si citirao nije bila da li mere igraju neku ulogu ili ne, nego kakav je posredni efekat jednih mera na druge, a u krajnjem slucaju i na ponasanje ljudi. Jasno je da tamo gde je bilo ostrijih mera, ljudi i nakon njihovog zvanicnog ukidanja nastavljaju da se ponasaju relativno razumno, nose maske, drze distancu. Tamo gde ih nije bilo, i ta maska i distanca se dozivljavaju kao nesto uzasno ogranicavajuce, i niko se toga ne pridrzava.

 

Ako mi je dozvoljeno da budem licna, koja meni korist sto ukupan ”visak smrti”, razrezan na celu zemlju, nije toliko visok, kad ja moram da se vozim prepunim metroom (ili kupujem u prodavnici) s gomilom ljudi koji ne nose maske, deru se i upljuvavaju sve oko sebe? I to zato sto ih nije na vreme naucilo, pa sadasnji apeli i molbe nicemu ne vrede.

 

Razumem te, pričaš iz ličnog ugla... Ni meni ne bi prijalo da se motam sa ljudima bez maske. A možda oboje grešimo - to hoću da kažem.

 

Ja sam više gledao kroz efekat tih mera, koji u stvari uopšte nije loš. Kad se podsetim kampanje protiv švedske strategije krda čovek bi pomislio da je tamo bio pomor. Kad ono - jedan od boljih rezultata u evropi...

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, McLeod said:

 

I dalje ne vise nego u generalnoj populaciji. Mislim 9 umrlih na 2.7 miliona ljudi od tromba je "normalno".

 

Meni je otac inace direktno umro od toga, imao je 55 godina. Jedna drugarica je imala problem sa trombom u 22-23, ali se resilo.

 

Stariji su podlozniji ali nije iskljuceno i mladi ljudi da imaju problem, iskreno, naravno da treba ispitati, ali za sve sto je na nivou ili cak i ispod generalne incidencije, stvarno ne znam kako se moze praviti ovakav haos.

pa sad to proveravaju, da li su ovi slucajevi na nivou normalne statistike za trombozu i mozdani udar ili je na neki nacin to pojacano/izazvano vakcinom. Ali u medjuvremenu ne treba nepotrebno izlagati ljude riziku, vec preformulisati strategiju i nastaviti vakcinisanje na drugi nacin. A kad nadju odgovor i moguce resenje problema onda to sve primeniti.

I meni je deda umro od tromba koji se otkacio i zavrsio u mozgu. Jedna strana mu bila oduzeta, desetak dana je poziveo u bolnici i onda preminuo. Ali on je tada bio 64 godine star, i imao je prosirene vene na nogama. Ovi ljudi su imali 36, 28 itd. godina i kao su bili totalno zdravi (ne znam da li su bili punacki, nisam naletela na taj podatak).

 

Jos jedan proracun: ako uzmem ove % odozgo pa preracunam koliko je to od milijardu ljudi koji bi potencijalno primili ovu vakcinu ispada ovako:

11492 s problemom

3336 umrlih

 

mozda nije mnogo na milijardu ljudi, ali za te ljude je to 100% problem.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
I dalje ne vise nego u generalnoj populaciji. Mislim 9 umrlih na 2.7 miliona ljudi od tromba je "normalno".
 
Meni je otac inace direktno umro od toga, imao je 55 godina. Jedna drugarica je imala problem sa trombom u 22-23, ali se resilo.
 
Stariji su podlozniji ali nije iskljuceno i mladi ljudi da imaju problem, iskreno, naravno da treba ispitati, ali za sve sto je na nivou ili cak i ispod generalne incidencije, stvarno ne znam kako se moze praviti ovakav haos.
Da, ukupan broj trombova nije veci od prosecnog, ali ova specificna tromboza kod mladih zena je 10tak puta cesca kod vakcinisanih.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Vidim rezultate ankete i vidim da je 22 dobilo Pfizer - da li vas je i kad pocela boleti ruka?

Boli mi (sto bi rekao moj drug Madjar) rame/nadlaktica jako. Juce neka 4 sata nakon vakcine krenulo kao neka upala misica, a nocas bol u fulu. Ne mogu da dignem ruku, ne mogu da lezim na njoj, vidi se otok u poredjenju s desnom rukom. Pospricala malo Biofreeze sprejom, no slaba vajda.

Jos ja pohvalila ovu kako nisam osetila kad je bocnula!

 

 

Ja primio Phizer - nakon prve doze nisam osetio nista! Nakon druge doze : prve noci bolovi na mestu uboda kada sam lezao na tu stranu. Sutradan mala malaksalost. Nakon drugog dana - vise nista! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...