Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

34 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

 

Pa to je ovaj deo "odgovorno" sto je napisao.

 

Pa jeste. Da ne ulazim u raspravu o relativnosti odgovornog što nije isti pojam u Srbiji ili pomenutom Singapuru, tvrdnja u tom postu je više psihološki mehanizam za olakšanje frustracije nego realan predlog.

 

Ostaje ono neizbežnosti endemije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Kaki ste bre vi Ameri amateri, i dalje pišete na kartonče 🙂 Da vam pošaljemo Brnabu da vas digitalizuje? 🙂

@zoran59Ima li ovo jos neku zastitu? Ovo bi kod nas falsikovala deca u petom razredu na velikom odmoru.

Izgleda kao one stare robne kartice u magacinima.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, wwww said:

mislim da si pitao za ovo:

https://www.mdr.de/wissen/covid-vierte-welle-modellsimulation-szenarien-tote-100.html

ne vidim da tu ima matematicki opisan model (samo je dat rezultat).

ovo je iz jula:

https://www.mdr.de/wissen/corona-delta-vierte-welle-modell-simulation-100.html

 

 

ovo mu je stranica na Univerzitetu:

https://www.cb.hs-mittweida.de/professoren/mathematik/prof-schneider-k/

ali ne vidim da je okacio svoje radove. ne znam gde sta objavljuje niti da li je negde objavio ovaj model.

Nisam našao, očigledno je model privatan. Našao sam ga na Git-u ali nema modela tamo. Nadao sam se da je javan, dosta je prenošen rezultat modela, pa sam očekivao da je javno dostupan jer su rezultati dosta pažnje privukli. Naši modeli, to jest ljudi u našoj grupi su se do sada svi do jednog pokazali lošim, sa delimičnim rezultatima ni jedan nismo uspeli da dovedemo do logičnog kraja. Ima previše varijabli, inputi su nam traljavi, nesigurni, a varijable neuhvatljive. Nadao sam se da će metodični nemci da nam daju primer kako se to radi, pa me interesovalo.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

stvarne brojke ne samo u Beogradu nego i u citavom regionu puno puno gore nego sto ih predstavljaju. 

 

Prvi broj - objavljene kovid smrti, drugi broj - višak smrti tokom pandemije u odnosu na prosek ranijih godina, treći broj - višak smrti na 100.000 ljudi.

 

Srbija je vodeća u regionu i među tri najgore pogođene u svetu za koje su dostupni podaci, s tim da podaci za ostale ex-Yu države/teritorije ne sežu do kraja oktobra kao za Srbiju.

 

Takođe je odnos viška umrlih i objavljenih umrlih u Srbiji najgori od svih njih (tj. najviše se laže) i iznosi 4,2. U Makedoniji je 1,9, u BiH 1,6, na Kosovu 2,7, u Crnoj Gori 1,4, a u Hrvatskoj takođe 1,4.

 

0nXySrS.png

(ovo je samo deo spiska)

 

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

Edited by erwin
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Clash said:

@zoran59Ima li ovo jos neku zastitu? Ovo bi kod nas falsikovala deca u petom razredu na velikom odmoru.

Izgleda kao one stare robne kartice u magacinima.

Nema, ja reko da sam mogla i sama da naskrabam sta su oni. iako za prve dve ja imam elegantno etiketicu odstampanu i zalepljenu.

Naravno da se falsifikuje gde im treba... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, erwin said:

 

Prvi broj - objavljene kovid smrti, drugi broj - višak smrti tokom pandemije u odnosu na prosek ranijih godina, treći broj - višak smrti na 100.000 ljudi.

 

Srbija je vodeća u regionu i među tri najgore pogođene u svetu za koje su dostupni podaci, s tim da podaci za ostale ex-Yu države/teritorije ne sežu do kraja oktobra kao za Srbiju.

 

Takođe je odnos viška umrlih i objavljenih umrlih u Srbiji najgori od svih njih (tj. najviše se laže) i iznosi 4,2. U Makedoniji je 1,9, u BiH 1,6, na Kosovu 2,7, u Crnoj Gori 1,4, a u Hrvatskoj takođe 1,4.

 

0nXySrS.png

(ovo je samo deo spiska)

 

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

 

Za BiH znam pouzdano da su se brojke frizirale tj umanjivale tokom ljetnih mjeseci i oko NG kad dijaspora najvise dolazi. Drustvo u kompletnom regionu je toliko bolesno da me ovakve stvari ne cude ni najmanje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, erwin said:

 

Prvi broj - objavljene kovid smrti, drugi broj - višak smrti tokom pandemije u odnosu na prosek ranijih godina, treći broj - višak smrti na 100.000 ljudi.

 

Srbija je vodeća u regionu i među tri najgore pogođene u svetu za koje su dostupni podaci, s tim da podaci za ostale ex-Yu države/teritorije ne sežu do kraja oktobra kao za Srbiju.

 

Takođe je odnos viška umrlih i objavljenih umrlih u Srbiji najgori od svih njih (tj. najviše se laže) i iznosi 4,2. U Makedoniji je 1,9, u BiH 1,6, na Kosovu 2,7, u Crnoj Gori 1,4, a u Hrvatskoj takođe 1,4.

 

0nXySrS.png

(ovo je samo deo spiska)

 

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

Hvala! Sećam se da smo bili peti ali sada smo na bronzi, a i srebro je na vidiku! Za zlato će već biti malo teže ali nije nemoguće. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

@zoran59Ima li ovo jos neku zastitu? Ovo bi kod nas falsikovala deca u petom razredu na velikom odmoru.

Izgleda kao one stare robne kartice u magacinima.

 

Nema. Nisam strucan za to, ali i meni izgleda da bi bilo lako falsifikovati. No, lako bi bilo dokazati da se radi o falsifikatu jer svako mesto za vakcinaciju ima elektronsku evidenciju.

 

Evo sta kazu:

In the digital world we live in, being handed a paper vaccination card after receiving your COVID-19 vaccine may have felt a bit odd.



And while it may seem obvious, we'll say it anyway: Your COVID-19 vaccination card is important, so don't toss it. In fact, not only should you not lose track of it, there are purposeful things you should (and shouldn't) do with it.

clanak ovde: https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2021/apr/covid-19-vaccine-card/

 

Mene neciji falsifikat ne uzbudjuje previse, posto vakcinacija nije obavezna (za sada), pa i dalje izbegavam guzve.

U barove i restorane nemam nameru da idem dok epidemiji ne dodje kraj, a u supermarketima potvdu ne zahtevaju - pa tamo idem nedeljom u 6 ujutru, kad nema nikoga. Sve sta mogu, obavljam online ili telefonom.

Samo mi je bitno da mogu da letim u posetu domaji, pa ako uz ovu karticu to mogu (uslik'o sam je, vidi se i u telefonu), ja zadovoljan...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kakve simptome i kliničku sliku daje ovaj novi soj, ima li nekih izveštaja @erwin? Naišao sam negde na neki članak u kojem se spominju 3 klinca (19-25 godina) iz JAR, žalili su se na umor i bolove u mišićima, mislim da nisu imali neke druge tegobe.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyrus Smith said:

Ko mi?

 

Ako Srbija možda, ali nije mnogo verovatno zato što bi se mere kršile pa se ne bi postigao puni efekat.

 

Ako svet nikako. Možda bi se mere dovoljno poštovale na Tajvanu ili u Singapuru, nešto manje na drugim mestima i na mnogim nikako jer nema dovoljno organizovane i jake države da ih sprovede. Pa bi se posle nekog vremena zaraza vratila i u te zemlje.

 

Ciklično ulaženje u kompletna zatvaranja za mnoge je katastrofa ili bar vrlo loša vest. Ako radiš od kuće lako ti je da pričaš, to o ružnim. prljavim i zlim koji sprečavaju potpunu pobedu nad virusom je dobro opravdanje za takav stav.

 

Ova stvar je tu da ostane, svako će pre ili kasnije doći u kontakt sa virusom, ako će svet propasti zbog toga neka, za bolje i nije.

 

 

 

Govorim o svetu uopšte i govorim hipotetički, ali znam da je tako nešto u praksi nemoguće. Nisam spomenuo ni zatvaranje niti države, već pojedince. Najjednostavnije rečeno, ako je neko dovoljno normalan da ti u prodavnici ne diše za vratom ili da redovno pere ruke, urađen je bitan deo posla. Bar za ove dve stavke normalnom čoveku nije potrebna država, već samo malo mozga.

 

Iako se mnoge situacije ne mogu izbeći iz objektivnih razloga, bar ove navedene sitnice mogu da poboljšaju situaciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam dva (mozda glupa) pitanja:

1. Ako nema nekih novih (strasnih) simptoma, koji kod obolelih od covida do sad nisu vidjeni, kako doktori shvate da se pojavio novi soj? 

2. Da li se za svaki pozitivan bris zna koji soj je izazvao bolest? 

 

Ne mogu da shvatim kako se sazna da se pojavio novi soj virusa. 

 

 

Edited by Milica
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Nisam našao, očigledno je model privatan. Našao sam ga na Git-u ali nema modela tamo. Nadao sam se da je javan, dosta je prenošen rezultat modela, pa sam očekivao da je javno dostupan jer su rezultati dosta pažnje privukli. Naši modeli, to jest ljudi u našoj grupi su se do sada svi do jednog pokazali lošim, sa delimičnim rezultatima ni jedan nismo uspeli da dovedemo do logičnog kraja. Ima previše varijabli, inputi su nam traljavi, nesigurni, a varijable neuhvatljive. Nadao sam se da će metodični nemci da nam daju primer kako se to radi, pa me interesovalo.

iz price u jednoj tv emisiji (gde sam i cula/videla te rezultate) sam shvatila da su vrednosti mnogih parametara (koji i onako treba da se "pogadjaju") prilagodjeni specificnoj situaciji u Nemackoj. plus su epidemioloske brojke koje unose mnoooooogo pouzdanije nego u Srbiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam dva (mozda glupa) pitanja:
1. Ako nema nekih novih (strasnih) simptoma, koji kod obolelih od covida do sad nisu vidjeni, kako doktori shvate da se pojavio novi soj? 
2. Da li se za svaki pozitivan bris zna koji soj je izazvao bolest? 
 
Ne mogu da shvatim kako se sazna da se pojavio novi soj virusa. 
 
 
Neke zemlje rade analizu (genetsko sekvenciranje) brisa kod kog je potvrđen virus. Bolje organizovani sistemi rade na većem broju uzoraka odnosno češće (ne radi se na svakom uzorku dok ne postoji pretnja da se širi novi soj koji je pronađen negde) pa"uhvate" u početku širenja a lošiji ne rade skoro uopšte.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, wwww said:

iz price u jednoj tv emisiji (gde sam i cula/videla te rezultate) sam shvatila da su vrednosti mnogih parametara (koji i onako treba da se "pogadjaju") prilagodjeni specificnoj situaciji u Nemackoj. plus su epidemioloske brojke koje unose mnoooooogo pouzdanije nego u Srbiji.

Pa to me zanima, kako je skockao varijable, iz toga bih razumeo i kako da ja skockam neki model, sa specifičnostima. Na primer da razumem kako Rumunija pada a Austrija npr ne, bar ne tako oštro kao Rumunija. Šta vlasti u Rumuniji rade bolje? Ili Kosovo na primer, kako je moguće, uz svo poštovanje lokalnih razlika i malog testiranja da stoje ovako dobro.

Link to comment
Share on other sites

Plus omikron soj obara jedan od tri kriterijuma za prolazak PCR testa jednog od većih proizvođača, tako da se sad njegovim korišćenjem brže može probrati koji su uzorci sumnjivi, a koji ne.

 

Zato imamo ovakvu poplavu potvrda raširenosti tog soja iz raznih zemalja kojima često prethode objave da postoji izvestan broj sumnjivih slučajeva, što ranije nije bio slučaj.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Clash said:

@zoran59Ima li ovo jos neku zastitu? Ovo bi kod nas falsikovala deca u petom razredu na velikom odmoru.

Izgleda kao one stare robne kartice u magacinima.


Postoji. Za sada u samo nekoliko država. Primetila sam da mi nisu prijavili flu shots koje sam primila na radnom mestu, ali jeste one koje sam primila u Walgreens. Ovaj dokument sam pokazivala u EU zemljama i prihvaćen je bio.

Spoiler

spacer.pngspacer.png

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...