Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Smiri malo strasti. Da je zlocinac ubedjivala bi gradjane da se ne vakcinisu. Pa sta ako botuje za sinofarm? mnogi botuju za fajzer. eno i slovenacka vlada zabranjuje johanson vakcinu . Sinofarm vakcina je itekako dobra vakcina, samo je problem sto se kod nas ljudi mnogo opuste i onda se zaraze. Da malo vise vode racuna sve bi bilo mnogo bolje.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod vakcinacije, pre vakcina sam nažalost znao za bar dvadesetak umrlih od korone, većina stariji ljudi ali 60 godina i nije duboka starost.

 

Nakon vakcinacije ne znam ni jednu osobu da je imala teže posledice a kamo li umrla. Nula.

7 minutes ago, erwin said:

Jeste zločinac i ona i svi drugi koji kriju podatke o efikasnosti vakcina u Srbiji iako ih imaju.

 

Šta je interes da se kriju ti podaci, po tvom mišljenju?

 

Mito?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ipak mislim da i oni koji su se vakcinisali Sinofarmom da su se previse opustili i da su se zarazili ponovo ili zaglavili u bolnici. Da su kod nas gradjani vise savestni sve bi to bilo mnogo bolje.  

 

Znam licno mnogo starijih ljudi iz Tavankuta koji su vakcinisani sinofarmom, cuvaju se bez obzira, i niko se nije zarazio ponovo ( da kucnem tri puta u drvo ), svi su preko 65god.

 

 

Edited by Tomiprunet
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma naravno da se treba čuvati i da se mnogi vakcinisani zaražavaju jer prestaju da se čuvaju u dovoljnoj meri, ali će sasvim izvesno neki koji su kao 3. dozu primili Sinofarm stradati (pritom mnogi ne i svojom voljom, već prosto jer ne mogu da izbegnu rizično okruženje pošto im od toga zavisi preživljavanje), iako to ne bi bio slučaj da su u slučaju transparentnog obaveštavanja vlasti o svim saznanjima u vezi s efikasnošću vakcina primili efikasniju vakcinu. Dakle, ljudi se svesno žrtvuju samo zato da Vučiću ne bi propala kombinacija sa Kinezima i njihovom fabrikom.

 

Takođe, prikrivanje stvarnog broja umrlih, koje se dešava od početka epidemije, doprinosi slabijoj vakcinaciji i svi koji u tome učestvuju su zločinci.

Edited by erwin
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, stray_cat said:

@Tomiprunet 

Efikasniji je Fajzer od Sinofarma, zato, ako može da se bira, treba se vakcinisati Fajzerom.

 

15 minutes ago, Tomiprunet said:

Niko ne kaze da nije efikasniji, ali zar mislis da je bolje nista nego sinofarm?

Ova Tanja nastavlja, još ima istraživanje da potkrepi:
 

Quote

Profesorka Medicinskog fakulteta Tanja Jovanović rekla je za RTS da, prema podacima istraživanja sinofarmove vakcine u koje je uključeno oko 10.000 ispitanika, posle buster doze dolazi do značajnog porasta količine antitela i da očekuje da će, i ako omikron soj dođe u Srbiju, osobe koje su primile sinofarmovu vakcinu biti zaštićene tom ogromnom količinom antitela od novog soja.


Izgleda da su ispitanici telefonska anketa i fokus grupa  @erwin zamisli majke ti ispitivali ljudi 10 000 ispitanika u Srbiji, pa ja ću pojedem moj kompjuter ovako javno ako je bilo i 100 ispitanika ne 10 000.
Čuj u Srbiji 10 000 ispitanika efikasnosti vakcine, how yes no.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

@wwww ti si stavljala pre neki dan neki statistički model za Nemačku, to jest projekcije. Ima li nešto detaljnije o tome, ko je pravio ili još bolje ima li model da se preuzme 🙂

moram da proverim ko tacno to bese radio i da li imaju objavljeni rad/izvestaj

 

ovde je rad koji su pominjali u podcastu koji sam prepricavala danas:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.11.24.21266831v1.full.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ovde je rad o ukrstenom vakcinisanju (gde je primarna vakcina bila JJ, Moderna ili Fajzer, a onda za svaku od njih kao buster koriscena ili JJ, ili Moderna ili Fajzer). pre nekoliko sedmica je ovde stavljana tabela iz tog istrazivanja, gde su falili poslednji rezultati za Fajzer (strane 24-26).

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.10.10.21264827v2.full.pdf

 

rad o buster vakcini:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2113468

nejmc2113468_f1.jpeg

 

saopstenje Biontecha o ispitivanju buster vakcina:

https://investors.biontech.de/news-releases/news-release-details/pfizer-and-biontech-announce-phase-3-trial-data-showing-high

mozda nekog zanima ovaj deo:

Quote

IMPORTANT SAFETY INFORMATION
Individuals should not get the Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine if they:

  • had a severe allergic reaction after a previous dose of this vaccine
  • had a severe allergic reaction to any ingredient of this vaccine

 

 

Quote

Individuals should tell the vaccination provider about all of their medical conditions, including if they:

  • have any allergies
  • have had myocarditis (inflammation of the heart muscle) or pericarditis (inflammation of the lining outside the heart)
  • have a fever
  • have a bleeding disorder or are on a blood thinner
  • are immunocompromised or are on a medicine that affects the immune system
  • are pregnant, plan to become pregnant, or are breastfeeding
  • have received another COVID-19 vaccine
  • have ever fainted in association with an injection 

The vaccine may not protect everyone.

 

Quote

Side effects reported with the vaccine include:

  • There is a remote chance that the vaccine could cause a severe allergic reaction▪ A severe allergic reaction would usually occur within a few minutes to one hour after getting a dose of the vaccine. For this reason, vaccination providers may ask individuals to stay at the place where they received the vaccine for monitoring after vaccination
  • Signs of a severe allergic reaction can include difficulty breathing, swelling of the face and throat, a fast heartbeat, a bad rash all over the body, dizziness, and weakness
  • If an individual experiences a severe allergic reaction, they should call 9-1-1 or go to the nearest hospital
  • Myocarditis (inflammation of the heart muscle) and pericarditis (inflammation of the lining outside the heart) have occurred in some people who have received the vaccine. In most of these people, symptoms began within a few days following receipt of the second dose of the vaccine. The chance of having this occur is very low. Individuals should seek medical attention right away if they have any of the following symptoms after receiving the vaccine:
    • chest pain
    • shortness of breath
    • feelings of having a fast-beating, fluttering, or pounding heart
  • Side effects that have been reported with the vaccine include:
    • severe allergic reactions; non-severe allergic reactions such as rash, itching, hives, or swelling of the face; myocarditis (inflammation of the heart muscle); pericarditis (inflammation of the lining outside the heart); injection site pain; tiredness; headache; muscle pain; chills; joint pain; fever; injection site swelling; injection site redness; nausea; feeling unwell; swollen lymph nodes (lymphadenopathy); decreased appetite, diarrhea; vomiting; arm pain fainting in association with injection of the vaccine
  • These may not be all the possible side effects of the vaccine. Serious and unexpected side effects may occur. The possible side effects of the vaccine are still being studied in clinical trials. Call the vaccination provider or your healthcare provider if you have any side effects that bother you or do not go away

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

ovde je rad o ukrstenom vakcinisanju (gde je primarna vakcina bila JJ, Moderna ili Fajzer, a onda za svaku od njih kao buster koriscena ili JJ, ili Moderna ili Fajzer). pre nekoliko sedmica je ovde stavljana tabela iz tog istrazivanja, gde su falili poslednji rezultati za Fajzer (strane 24-26).

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.10.10.21264827v2.full.pdf

 

rad o buster vakcini:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2113468

nejmc2113468_f1.jpeg

 

saopstenje Biontecha o ispitivanju buster vakcina:

https://investors.biontech.de/news-releases/news-release-details/pfizer-and-biontech-announce-phase-3-trial-data-showing-high

mozda nekog zanima ovaj deo:

 

 

 

Eto dobar primer, uradili ljudi istraživanje, dali podatke, sve jasno. A naša prof Tanja Jovanović ima istraživanje sa oko 10 000 ispitanika. Ovih 23 participanata nit` je množi nit` je deli, njoj je to ništa.
Alo, tolika firma - 23 participanta - naša Tanja oko 10 000, ej gde je Srbija a gde je svet.
 

Link to comment
Share on other sites

Grci su krenuli da debilišu. Obavezna vakcinacija za sve preko 60 i 100 Eura mesečno kazne za nevakcinisane građane preko 60 godina starosti. Mesto da udare jače po debilima najviše odgovornim za zaražavanje, oni udaraju po najugroženijima. Vučić likes this.

 

Po prvi put da složim sa leftičarskim mandrilima iz Sirize, trebalo je mere da se pojačaju i da se popune grupe, kod kojih je vakcinacija obavezna. O.K., lekari i službenici (administrativci) moraju obavezno da se vakcinišu, ali šta je sa policijom, vojskom i popovima? Zašto su oni pošteđeni i mogu da se provlače sa testovima (popovi valjda čak i bez testova, nisam sad siguran). A ako već, onda obavezna vakcinacija za sve, inače najgori mogu i dalje da nanose štetu.

 

Izgleda da je peak stao i počelo je zaražavanje opet da pada malo:

FFc8LtSVIA4j4eA?format=png&name=900x900

 

Procenat novozaraženih im je još uvek dobar, 1,18%. 7,486 novozaraženih u uzorku testova od 636,441. Na toliki broj testova se jednostavno ulovi veliki broj zaraženih, pogotovo i asimptomatskih. Zabrinjava, međutim, broj preminulih od 88. Verovatno i zbog toga uvode obavezno vakcinisanje za starije jer većina preminulih ima preko 70 godina. Kod teže slike oboljenja su se nosioci , međutim, "podmladili". Na intubaciji je 328 građana preko 65, ali i 315 građana 40-64.

 

Vakcinacija ide sporo, ali ipak je u porastu:

Party vaccinations 67.5% of the population

Fully vaccinated: 63.3%

Booster shot since Sept 13: 1,310,108

 

Ne znam sad cifre napamet, ali čini mi se da je ukupna vakcinacija skočila za nekih 5-6% u zadnjih mesec dana a full vakcinacija za 3-4%. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Holanđani našli omikron varijantu u uzorku uzetom još 19.11.

 

Quote

RIVM [National Institute for Public Health and the Environment] has found the Omicron variant in test samples taken in the Netherlands earlier in November. These samples were taken in the GGD test lanes on 19 and 23 November 2021.

https://www.rivm.nl/en/news/omicron-variant-found-in-two-previous-test-samples

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Grci su krenuli da debilišu.

...

 

Zbog čega su zabagovali? Koliko sam shvatio iz tvog ranijeg pisanja i ostalih informacija, dobro su se držali, ali ne shvatam zašto im je procenat vakcinacije uporediv sa nama. Čudno mi je i da nisu pojačali obavezu vakcinacije za sve službe koji rade sa većim brojem ljudi ili koje su naprosto prinuđene da rade sa građanstvom. Pisao sam već ranije da bi takvi morali da se vakcinišu uz nultu roleranciju za izuzetke (minus oni koji zaista ne smeju), ali mi je nejasno zašto balkanska država koja ume da uzme pendrek u ruke nije malo ozbiljnija po tom pitanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Clash said:

Ovaj fajzer buster se uskurcio nesto juce, neka temperaturica,38. Jutros je sve ok.

Kontam da je trebalo vremena da Sputnjik integrise Fajzerove kapacitete u jedinstveni sistem Clashovih vazdusno kosmickih odbrambenih snaga.

Daj taj Omicron da se igramo.

 

 

Sada se pitam da li bih ja tako reagovala da mi je Sputnik bila treća-buster doza? Ili bi bilo isto kao i sa drugom dozom Fajzera?

 

Kad bude vreme za novu vakcinu, potrudiću se da to bude Sputnik, ali ću se prethodno dobro informisati.

 

***

Što se tiče toga koliko poznajem vakcinisanih- nevakcinisanih i zaraženih ljudi u svojoj okolini, ne znam mnogo..

 

Vakcinisana je moja uža i šira porodica, izuzev sestrića i sestričine ( razlog više nije strah od igle već  "Tamo mora da se čeka, nemam vremena za to" )

 

Mislim da fakulteti moraju više da urade kada je vakcinacija studenata u pitanju- npr: ne mogu da slušaju predavanja, da idu na kolokvijume i ispite ukoliko nisu vakcinisani, a ne postoji medinski razlog zbog koga ne mogu da se vakcinišu.

 

Vakcinisanim studentima dati neke beneficije- produženi ispitni rok, npr.

 

Kada je u pitanju preležan koronavirus, gotovo cela moja porodica je preležala. 

 

Nedavno je koronu dobila snaja koja je primila dve doze Sputnika ( koliko mi se čini )..imala je blagu kijavicu par dana i to je bilo to, ali je ostala u izolaciji 14 dana.

 

Ne znam da li smo mama i ja bile zaražene..imale smo pre vakcinacije par dana kijavicu, a ja i glavobolju, ali trajalo je dan, dva i prestalo...Nismo ni išle u kovid ambulantu.  

 

PS. Iako smo slučajno imale koronu, nismo mnogo izlazile u poslednje vreme..zadržavanje u "Suncu" prodavnici na kraju ulice nikada nije bilo duže od 10tak minuta..

 

 

     

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

@wwww ti si stavljala pre neki dan neki statistički model za Nemačku, to jest projekcije. Ima li nešto detaljnije o tome, ko je pravio ili još bolje ima li model da se preuzme 🙂

mislim da si pitao za ovo:

https://www.mdr.de/wissen/covid-vierte-welle-modellsimulation-szenarien-tote-100.html

ne vidim da tu ima matematicki opisan model (samo je dat rezultat).

ovo je iz jula:

https://www.mdr.de/wissen/corona-delta-vierte-welle-modell-simulation-100.html

 

 

ovo mu je stranica na Univerzitetu:

https://www.cb.hs-mittweida.de/professoren/mathematik/prof-schneider-k/

ali ne vidim da je okacio svoje radove. ne znam gde sta objavljuje niti da li je negde objavio ovaj model.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Zbog čega su zabagovali? Koliko sam shvatio iz tvog ranijeg pisanja i ostalih informacija, dobro su se držali, ali ne shvatam zašto im je procenat vakcinacije uporediv sa nama. Čudno mi je i da nisu pojačali obavezu vakcinacije za sve službe koji rade sa većim brojem ljudi ili koje su naprosto prinuđene da rade sa građanstvom. Pisao sam već ranije da bi takvi morali da se vakcinišu uz nultu roleranciju za izuzetke (minus oni koji zaista ne smeju), ali mi je nejasno zašto balkanska država koja ume da uzme pendrek u ruke nije malo ozbiljnija po tom pitanju.

Mogu samo da nagađam. Vojska i policija i treba da oštri pendreke na avaxe pa valjda neće da ih pritisnu previše. Puštaju ih sa testovima. Lekari i administracija su ili vakcinisani ili na ledu (moguće da administracija može sa testovima da prođe). Takođe i u privatnom sektoru su svi koji rade sa ljudima vakcinisani ili moraju redovne testove 1-2 puta nedeljno .da prilažu. Opozicija zahteva još oštrije mere (valjda su u Evropi samo Austrija i Italija jače sa merama od Grčke) i dosledno vakcinisanje koje obuhvata i policiju, vojsku i sveštenstvo, ali se protivi bilo kakvoj prisilnoj vakcinaciji drugih. Izgleda da je i kod njih politika ušla u tu priču, mada mnogo manje nego kod nas. 

 

Po procentu novozaraženih se još uvek dobro drže. Kada se testiraju 650.000 ljudi mora i broj zaraženih da ispadne znatno veći nego na uzorku od 20.000. Ali procenat novozaraženih im je na 1-2% što je za mnoge zemlje u Evropi misaona imenica. Nekako im je peak krenuo sa uvođenjem novih mera. Možda slučajnost, možda posledica broja testova. Mora se uzeti i u obzir da su testovi kod njih takoreći radna obaveza, dok se kod nas prijavljuju tek ozbiljniji slučajevi, što će reći da ne hvatamo asimptomatske i lakše slučajeve. A znam iz kruga poznanika da neke sa simptomima n isu hteli ni da testiraju, već ih poslali kući sa par lekova. Takvi valjda i ne ulaze u statistiku. Pitaj boga, koliko je kod nas realno zaraženih, ali svakako mnogo više nego što zvanična statistika priznaje.

 

Druga je priča što njihovo zdravstvo, još gore od našeg, ne može da izdrži priliv apsolutnog broja. Nemaju kapacitete. Nedostaju im i lekari. Uputili su poziv lekarima iz privatnog sektora na koji se celih 40 lekara odazvalo. Na to su uradili drafting privatnih lekara, ali samo uskostručnih kao što su epidemiolozi i imunolozi, etc. Nema toga da se maksilofacijalni hirurg ili dermatolog pošalje u Covid bolnicu, kao što su ovde uradili nekim drugarima. Takođe se nije cela država pretvorila u Covid bolnicu kao kod nas. Imaju problem sa prostornim i ljudskim kapacitetima. Nisam ispratio kako se priča sa draftingom završila, ali verujem da su se lekari iz privatnog sektora izvlačili na sve moguće načine. 

 

Zašto su se baš na starce okomili da ih prisilno vakcinišu mogu isto samo da nagađam. Verovatno što zbog svog katastrofalnog javnog zdravstva sa dramatičnim nedostatkom resursa imaju pojačan broj smrtnih ishoda, a ti su (za sada) gotovo kompletno nevakcinisani starci preko 70 godina uz komorbiditete. Verovatno hoće taj problem da skinu sa dnevnog reda. Mada su, kao i svuda, starci u znatno većem procentu vakcinisani nego mlađi, ima ih još oko 500.000, koji odolevaju vakcinisanju. Raste im procenat vakcinisanih bolje nego kod nas, daleko smo mi od 64% full vakcinisanih, ali ide to sporo. Ne mrzi avaxe da se do dva puta nedeljno testiraju da bi mogli na posao. Jedino je dobra nuspojava da zbog eksorbitantnog testiranja uhvate i pošalju u karantin gomilu asimptomatskih i lakših slučajeva, koje inače ne bi uvatili, a koji bi veselo sve oko sebe zaražavali. Moraće to vremenom da opadne, ali će njihovo loše zdravstvo mnogi platiti glavom dotle. 

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...