Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, vilhelmina said:

Sve u svemu, moj je utisak da on stvarno sve nas vidi kao krdo, i da mu profesionalni izazov ne dozvoljava da u tom krdu vidi pojedince koji su direktno pogodjeni svim sto se dogadja i strategijom koja se sprovodi, a koju on bezrezervno podrzava.

 

e pa tako je to u epidemiologiji. epidemiolozi se uistinu bave krdom. anesteziolozi, infektolozi, pulmolozi, internisti, itd. pojedincima.

 

37 minutes ago, Sunshine State said:

I redovna gripa bi, verovatno, bila problem kad  bi se svi razboleli u kratkom vremenskom periodu, kao sto je ovde slucaj.

 

svake godine (ali doslovno svake godine) u jeku sezone gripe zabranjen je posjet bolesnicima u KBC-u Osijek. dakle gripa, obicna, najobicnija gripa, jeste problem i za zdravstveni sustav, i za drustvo, i za drzavu. ja se samo mogu nadati da ce nakon ove pandemije porasti broj procijepljenosti medicinskog kadra. on je uistinu porazan.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Sunshine State said:

@vilhelmina

Pa broj umrlih ce i biti u hiljadama, to je, da ne kazem, ocekivano - poenta je da se to razvuce na duzi period, kao kod redovne gripe (ovim ne umamjujem ozbiljnost covid-19, naravno!)

I redovna gripa bi, verovatno, bila problem kad  bi se svi razboleli u kratkom vremenskom periodu, kao sto je ovde slucaj. Recimo, u US je prosle sezone, zima 2018/2019, umrlo preko 30 000 ljudi od gripe, i pored toga sto se veliki broj ljudi u US redovno vakcinise...zamisli da se sve desavalo za jedan mesec?

 

Srbija, 2000.

https://www.danas.rs/drustvo/kako-je-grip-pre-dve-decenije-kosio-po-srbiji/

 

......


Nije valjda da mislis da ja sve ovo o cemu pises ne znam 😀?

Naravno da znam, ali reagujem na trenutni pristup svemu ovome, nebitno da li je u swe, negde drugde u EU ili u Srbiji. Primecujem da se sve sada okrece u pravcu nekakve relaksacije, a da se nista bitno nije promenilo. Tacnije, u vecini zemalja se kriva zaravnala na nekom nivou, nema vise skokova u odnosu na prethodne dane, ali nema ni smanjenja broja slucajeva. Meni je savrseno jasno da niko ne zna koliko ce ova faza da traje, pa mi zato smeta taj malo preterani optimizam, price o svetlu na kraju tunela i skorom povratku u normalu. Zasto ne mogu jednostavno da konstatuju da smo tu gde smo, da svakog dana nesto novo naucimo i da nas to svakako vodi izlasku iz krize, ali bez ovih bombasticnih izjava o ”samo sto nije” postignutom opstem imunitetu i najavama da ce preokret da se desi koliko sledece nedelje, a najkasnije za mesec dana. Ti mi je malo neopotrebno i moze ljudima da ulije lazan osecaj sigurnosti, a znamo sta onda sledi. Jeste da kazu da se i dalje treba paziti i da su moguci novi skokovi broja obolelih i umrlih, ali ljudi su skloni da taj deo precuju, jer im se vise svidja onaj o skorom izlasku iz krize. Zvuci malo kao da su postigli neki dogovor s virusom (vazi za eu) ili da su ga definitivno u ljutoj borbi  pobedili (Srbija). A nista od toga ne stoji.
Taj deo mi se ne svidja i poslednjih dana me malo brine.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vilhelmina said:


Nije valjda da mislis da ja sve ovo o cemu pises ne znam 😀?

Naravno da znam, ali reagujem na trenutni pristup svemu ovome, nebitno da li je u swe, negde drugde u EU ili u Srbiji. Primecujem da se sve sada okrece u pravcu nekakve relaksacije, a da se nista bitno nije promenilo. Tacnije, u vecini zemalja se kriva zaravnala na nekom nivou, nema vise skokova u odnosu na prethodne dane, ali nema ni smanjenja broja slucajeva. Meni je savrseno jasno da niko ne zna koliko ce ova faza da traje, pa mi zato smeta taj malo preterani optimizam, price o svetlu na kraju tunela i skorom povratku u normalu. Zasto ne mogu jednostavno da konstatuju da smo tu gde smo, da svakog dana nesto novo naucimo i da nas to svakako vodi izlasku iz krize, ali bez ovih bombasticnih izjava o ”samo sto nije” postignutom opstem imunitetu i najavama da ce preokret da se desi koliko sledece nedelje, a najkasnije za mesec dana. Ti mi je malo neopotrebno i moze ljudima da ulije lazan osecaj sigurnosti, a znamo sta onda sledi. Jeste da kazu da se i dalje treba paziti i da su moguci novi skokovi broja obolelih i umrlih, ali ljudi su skloni da taj deo precuju, jer im se vise svidja onaj o skorom izlasku iz krize. Zvuci malo kao da su postigli neki dogovor s virusom (vazi za eu) ili da su ga definitivno u ljutoj borbi  pobedili (Srbija). A nista od toga ne stoji.
Taj deo mi se ne svidja i poslednjih dana me malo brine.

 

Ono sto ja shvatam je da je virulentnost opala " prolaskom kroz vise ljudi", da su novozarazeni sad laksi slucajevi i da im to govori da, u ovom trenutku, dolazi do "popustanja", iako se broj zarazenih ne smanjuje drasticnom brzinom.

Ne moze zivot stati do pojave vakcine, to je svima jasno, tako da se mora ici na relaksaciju nekih mera, i niko ni ne moze reci "sad je kraj", ali u nekom trenutku zivot mora da se nastavi.

Po koju cenu? Pa, nazalost, ljudi su uvek umirali i umirace....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ciao said:

.....

po ovome u Francuskoj ce 11 og maja biti zarazeno 5,7 % stanovnistva, neravnomerno, najvise Pariz i okolina (Ile de France) oko 12% kao i Alzas, a regioni manje naseljeni oko 2% i isticu da je to daleko od herd immunity i da ce morati da se pazi i posle lockdown-a i da je drugi talas vrlo verovatan. 


I ovih potvrdjenih 11% prokuzenih (uh, sto je ruzna rec, da li dolazi od kuge?) se odnosi samo na Stockholm. I sad se pitam kad za dva meseca dodje midsommar i krene sezona odmora, a skoro sigurno nece biti nista od putovanja u inostranstvo, pa se stockholmljani razmile po ostatku zemlje... Mogu da zamislim kakva dobrodoslica ce ih docekati 😀.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

I redovna gripa bi, verovatno, bila problem kad  bi se svi razboleli u kratkom vremenskom periodu, kao sto je ovde slucaj. Recimo, u US je prosle sezone, zima 2018/2019, umrlo preko 30 000 ljudi od gripe, i pored toga sto se veliki broj ljudi u US redovno vakcinise...zamisli da se sve desavalo za jedan mesec?

 

 

Imaj u vidu da ima mnogo onih koji bi redovan grip verovatno pregrmeli a covid-19 ne bi ni u teoriji (eventualno kao statisticka greska). 

Problematiku sa respiratorima i intenzivnom negom da ne nacinjem ... 

S jedne strane cujem i citam, mnogi (strucni) objasnjavaju vrlo razlozno iz raznih aspekata grdnu neadekvatnost ovog poredjenja sa gripom, a s druge strane ... 

 

Puno je ovde teraj_Lenka frazeologije i price o ciframa bez sustinskog osvrta na te cifre. 

Spoiler

Ovo je osvrt na celokupnu diskusiju, nemoj se naci ... whatever. 

 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Yoyogi said:

Evo screenshot:

 

2020incapable01.jpg

Nauci engleski. U svakom slucaju bio si me napao kad sam pitala kako je moguce da japan nema obolelih, ali izgleda da nije bilo obolelih dok nije pomerena olimpijada, sad je problem kao i svuda. Mi smo vec imali praksu, tako da ne brini, naviknes se.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Nauci engleski. U svakom slucaju bio si me napao kad sam pitala kako je moguce da japan nema obolelih, ali izgleda da nije bilo obolelih dok nije pomerena olimpijada, sad je problem kao i svuda. Mi smo vec imali praksu, tako da ne brini, naviknes se.

 

Ništa te ja nisam bio napao. Veliki je problem i strahota da se ovo u NY kao dešava u Budžumburi. Pre mesec dana su pričali "Ako ovo zahvati nespremne zemlje kao po Africi" pa se kao brinuli o njima. A, ono...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Klotzen said:

 

 

Mislim da mi imamo problem sa testiranjem. Imali smo kapacitet od 4500. U Nišu su osposobili da može još 1500 testova da se radi i danas vidim da su otvorili novo mesto sa kapacitetom od 2000 testova. Ako je sve tako zašto ne iskoristimo to, smanjimo kriterijume i krenemo da otkrivamo i lakše slučajeve kako bismo još više smanjili potencijal širenja virusa. Očigledno ili fali ljudi ili testova ili nas lažu za kapacitete.

Ljudi koji mogu da rade nedostaju. Opet je tražena pomoć od naučne zajednice, a koliko znam do sada je oko 80 ljudi (možda i više) angžovano na testiranju.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ništa te ja nisam bio napao. Veliki je problem i strahota da se ovo u NY kao dešava u Budžumburi. Pre mesec dana su pričali "Ako ovo zahvati nespremne zemlje kao po Africi" pa se kao brinuli o njima. A, ono...

Znam, totalno saosecam sa tobom, kad imas problem fingiraj. U vestima kazu da je zdravstveni sistem u japanu gotov da kolapsira, ali nadam se da je to panika kao sto je bila sa svima.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

 

Imaj u vidu da ima mnogo onih koji bi redovan grip verovatno pregrmeli a covid-19 ne bi ni u teoriji (eventualno kao statisticka greska). 

Problematiku sa respiratorima i intenzivnom negom da ne nacinjem ... 

S jedne strane cujem i citam, mnogi (strucni) objasnjavaju vrlo razlozno iz raznih aspekata grdnu neadekvatnost ovog poredjenja sa gripom, a s druge strane ... 

 

Puno je ovde teraj_Lenka frazeologije i price o ciframa bez sustinskog osvrta na te cifre. 

  Reveal hidden contents

Ovo je osvrt na celokupnu diskusiju, nemoj se naci ... whatever. 

 

 

 

Naravno da imam u vidu.

Meni se cini da ljudi ovde olako ucitavaju nekima nesto sto nisu rekli,(da ne kazem sta su mislili).

Sasvim dobro (koliko je to u trenucima kad je mnogo stvari jos velika nepoznanica) razumem o cemu se radi, prvenstveno jer je to deo i mog posla.

Ovo cisto da ne bude da omalovazavam covid-19 i "brojke" - da je tako bezazlen, ne bi ceo svet stao, to je sasvim jasno. Ali, uglavnom se na kraju bitke broje zrtve.

 

P.s. ovo je, ustvari, odgovor svima koji ce mozda shvatiti da uporedjujem grip i covid-19 - mije mi to namera, da se odmah ogranicim

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Naravno da imam u vidu.

Meni se cini da ljudi ovde olako ucitavaju nekima nesto sto nisu rekli,(da ne kazem sta su mislili).

Sasvim dobro (koliko je to u trenucima kad je mnogo stvari jos velika nepoznanica) razumem o cemu se radi, prvenstveno jer je to deo i mog posla.

 

 

Mnogo je jako to sto na forumu imamo izuzetno strucne ljude koji su, opet, izrazito skromni kada se povede razgovor o oblastima koje su njihov fax - ne frljaju se svojim znanjem, ne busaju se u "grudi junacke", niti se u diskusiji postavljaju sa zeljom i namerom da bilo kome citaju lekciju*.

 

 

Pohvale za sve koji "neguju 'vake tipove" na forumu 🙂

 

 

 

*To obicno radimo mi koji smo totalni duduci za ono o cemu je rec 😉

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, wrecktangle said:

I posije neko kaze da nije trebalo da se naprosto pogase drustvene mreze (barem na neko vrijeme)...poplava antivakcinasa protivnika 5g a

prije svega toga su uglavnom zastupali najbenigniju ravnu zemlju. Uglavnom go metalokabsicar koji se razumije u sve ali ima problem s pravopisom ali sve znaju “sinterneta” i jutjuba. 

U poslednje vreme se pojavila gomila raznoraznih udaraca loptica, cirkuzana i slicnih koji nalaze za shodno da "oni komentarisu" stvari o kojima nemaju pojma. Zasto to rade, niko ne zna. Valjda su umislili da su mnogo vazni jer im fukara aplaudira sta god da kazu ili urade. Nisam jos video da se njima neko mesa u udaranje loptica, semenkarstvo, cirkuske vestine i ostalo. Ovoga (tzv "Noleta" sto isto ne znam sta znaci, nazivanje nepoznatih ljudi nadimcima) čak nisu ni sažaljivo gledali kad je budalašio sa onim lažnim brkovima, zato se verovatno i osilio. Do pre desetak godina, cak nisam ni cuo da se bilo kakva "zvezda" mesala u nauku. Mozda su neki uticali na drustvene procese ukazujuci na negativne stvari u drustvu, i to je OK, ali niko se nije mesao u nauku. Ni jedna "zvezda" nije ravnozemljasila, antivakcinasila, buncala protiv tehnologije... Onda su se nakotili razni koji su odjednom i biolozi, i fizicari, i elektronicari i sve, i to ih izgleda najvise iam medju ovima sto udaraju, sutiraju ili bacaju razne loptice. Kaze "imaju oni pravo na misljenje" . Ma OK, imaj bre, imaj, ali misli u svojoj rupi, pa smrdi tamo, a isto kao sto moras da vezujes pojas u kolima, i da ne bacas djubre gde stignes, i u vezi toga sa vakcinama, ili sa razvojem tehnologije, kao sto je uvek bilo, ako se mnogo bunis, ima da budes uhvacen za šiju, ima da ti bude u bulju zabijena i vakcina, i čip i sve šta treba, i još ima da budeš zahvalan što ti je pruzena ta privilegija. Ruku ima da ljubiš, i gotovo. A misli u rupi. Kao ranije, kad je one koji su na isti nacin "mislili" bilo sramota sto postoje, pa nisu ni izlazili na javna mesta, nego su smrdeli u svojim rupama. E, to je bilo "staro dobro vreme kad je sve bilo bolje" i tako opet treba da bude.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Mnogo je jako to sto na forumu imamo izuzetno strucne ljude koji su, opet, izrazito skromni kada se povede razgovor o oblastima koje su njihov fax - ne frljaju se svojim znanjem, ne busaju se u "grudi junacke", niti se u diskusiji postavljaju sa zeljom i namerom da bilo kome citaju lekciju*.

 

 

Pohvale za sve koji "neguju 'vake tipove" na forumu 🙂

 

 

 

*To obicno radimo mi koji smo totalni duduci za ono o cemu je rec 😉

 

 

Ja verujem da se ovde svi slazemo da ni najveci eksperti danasnjice ne znaju previse o covid-19, a ne mi diskutanti na forumu 🙂

 

Ono cime se ja bavim u zivotu su klinicka ispitivanja i sigurnost lekova, vakcina, medicinskih "devices", farmakovigilanca, regulativa, i tu mozda imam malo vise znanja i iskustva nego prosecan forumas...ali, ni tu se ne bih smatrala ekspertom, let alone da se smatram sveznalicom glede covid-19.

 

Tako i razumite moje postove - laicko diskutovanje!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Laki21 koji lebdi said:

 

Jel nesto za ozoniranje i nadrilekarstvo? Naravno da ne.

 

Posebno je ponosan i zahvalan onima koji se nisu sakrili vec su aktivni vise nego ikada.Zahvalan je Z.Mitrovicu jer pomaze u pronalazenju leka protiv covid19 jer vakcine jos nema... Ovo je izjavio ministar zdravlja jbt...

  • Ha-ha 6
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki Six said:

Posebno je ponosan i zahvalan onima koji se nisu sakrili vec su aktivni vise nego ikada.Zahvalan je Z.Mitrovicu jer pomaze u pronalazenju leka protiv covid19 jer vakcine jos nema... Ovo je izjavio ministar zdravlja jbt...

 

Ludo, burazeru, lu-do!

 

Edit: evo ukljucio sam se, 'ladno Dzon Bosnic postavlja pitanja 🙂

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kaže Kon da će ljudi želeti da se druže, a to ne smemo da dozvolimo. Svašta se dešava iz druženja... Kon baš ne voli druženje, tu neprirodnu pojavu u ljudskoj vrsti. Struka da spreči to druženje.
Dakle da se ne družimo, samo da životarimo na planeti.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Laki Six said:

 

Posebno je ponosan i zahvalan onima koji se nisu sakrili vec su aktivni vise nego ikada.Zahvalan je Z.Mitrovicu jer pomaze u pronalazenju leka protiv covid19 jer vakcine jos nema... Ovo je izjavio ministar zdravlja jbt...

 

Sprdaš se ili si ozbiljan?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

kaže Kon da će ljudi želeti da se druže, a to ne smemo da dozvolimo. Svašta se dešava iz druženja... Kon baš ne voli druženje, tu neprirodnu pojavu u ljudskoj vrsti. Struka da spreči to druženje.
Dakle da se ne družimo, samo da životarimo na planeti.


 

Druzenje kao ovo oko 11:30 😂 pa nadalje

 

 

 

Steta sto nema u verziji koje se ja secam.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...