Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

12 minutes ago, urosg3 said:

Evo ja ću da branim Jokera. Ukoliko sam dobro ispratio - rekao je da nije siguran da će se vakcinisati. I da će, ukoliko vakcinacija da bude obavezna onda da donese odluku jer ima mišljenje o tome.
Joker em ne zna koja je to vakcina, jer ne postoji,  em ne zna on i njegov tim kakvu moguću štetu može da nanese ilii neće da nanese.
Ne znam šta je pogrešno rekao.

Nisam ga gledao uživo ovo sam pokupio sa zombie B92, ako nisu dobro napisali izvinjavam se.

 

11 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Nije da ga branim, ali kako sam ja razumeo on (Djokovic) je mislio na ovu prvu vakcinu, koja bi trebalo da se pojavi za par meseci ( prica se da se vec neke testiraju ) . Moje je misljenje da ima potpuno pravo na takvo misljenje, jer znamo kakav je skandal izbio zbog vakcine u kojoj je ucestvovao i Dr. Kon

Ma bio je on malo direktniji, a mi koji pratimo njegov "lik i delo" se uopste nismo iznenadili stavom. Jedino ga spasava sto moze malcice da spinuje (ako uopste bude hteo) kao sto ste vas dvojica shvatili, kao nije on bas mislio svaka vakcina nego ova prva, ubrzana. Ali da je zabrazdio - jeste.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

 

Heroj u smislu ovoga kako je Novaka sahranio, a jeste. Ima zicer i za druge pa neka izvoli. Na to sam mislio. 🙂


Gore ce Novaka sahraniti u stranoj stampi. Ovde ce ovo da mu podigne rejting.

 

Ovo je ionako za Vox temu.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ja nemam problem (iako kolege/ice sa PDF Tenis znaju da sam veliki njegov navijac)da Novak Djokovic pretrpi orpavdanu kritiku povodom jucerasnjeg nastupa. Zasluzio je da mu se stav napadne,a i on isto tako. Pa neka pokusa da shvati da ne treba da prica o onome sto ne zna ili nedovoljno zna.

 

Slazem se za Ludog Zexa, a sto se Djokovica tice, ja ne kritikujem njega kso osobu, nego jedan aspekt njegovog ponasanja. Kao sto sam i onomad pohvalio njegovu donaciju. Svako moze da ima stavove kakve god zeli i to ne osporavam, samo on kao javna licnost treba da razmislja o tome koje svoje stavove da promovise, a za koje to mozda ne bi bilo pametno, jer na njemu lezi deo drustvene odgovornosti.

Sto se Jece tice, cuo sam da je njena majka umesana u poslove oko izgradnje mini hidroelektrana, ali o tome moze neko ko je upuceniji, a i to je za neku drugu temu, i ovako smo prilicno zabrazdili. Kad nam dodje @Eddard ima svima kosti da nam polomi, cisto da bi on na svom odeljenju imao vise posla 😉

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Plavi Golub said:


Gore ce Novaka sahraniti u stranoj stampi. Ovde ce ovo da mu podigne rejting.

 

Ovo je ionako za Vox temu.

Citam sta francuzi pishu - svi su preneli pogotovo jer po francuzima se on nadovezao na izjavu Amelie Moresmo koja je rekla otprilike nece biti tenisa dok ne bude vakcinisanja, i oni su Novakovu izjavu vise prokomentarisali u smislu - o kakvoj vakcini ona prica kada jos ne postoji maltene ima Novak pravo jer Novak jeste rekao - kazu vakcina odmah a vakcina jos ne postoji.

ja dodatno da ga branim (po obicaju :smiley2:) koliko sam ja procitala on jeste rekao da je protiv hitnog vakcinisanja sa vakcinom koja jos  ne postoji a ostavio je mogucnost i da promeni misljenje

 

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, vanjabarsa said:

znate sta, taj lik  sto se ozonozira je ipak samo lokalna faca . novak je poznat na globalnom nivou pa je zato mozda covek prokomentarisao njegove "aktivnosi".( ja ovo , pokusavam da shvatim tamosnje dogadjaje 🙂 )

 

Pa upravo to i jeste problem. Poneke javne licnosti zaradjuju vise pare iz reklama nego iz posla kojim se bave. Oni koji placaju te reklame, ne bi placali milionske iznose da im se ne isplati. Javne licnosi postaju glasnogovornici onog za sta su placeni. E sada neka nekom padne na pamet da reklamira anti-vancinisanje i plati npr najboljeg tenisera (moze bilo koji uticajni sportista) na svetu, nije uopste tesko izmanipulisati u stilu, evo, on se ne vakcinise, pa je zdrav, cak pobedjuje sve redom... vec neki glupi izgovor. 

Naravno da ljudi slusaju sta javne licnosti govore, mnogo vise nego sto mi pretpostavljamo. Zato Novak nosi veliku odgovornost kada izjavljuje ovako nesto, jer njega ljudi slusaju i prelomice svakog ko je na ivici odluke, a to moze neke da kosta zivota ili zdravlja. On privatno, neka radi sta hoce, njegova stvar. 

 

Mitrovic je budala, ja cak ne verujem da ga slusaju i najveci zaludjenici pinka. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:


a taman bi toliko trebalo da bi se govorilo o 30% zarazenih stockholmljana. To nikom do sada nije palo na pamet i ne znam odakle Tegnellu ideja da podrzi toliko pausalan stav, pre nego sto je uopste pocelo neko masovnije testiranje, bilo na sam virus, bilo na antitela.

 

 

30 % !?

Ja sam negde video neku vest pre nekoliko nedelja o 2.5 % zarazenih u Stokholmu.

Moguce je da je on samo komentarisao taj hipoteticki naucnofantasticni scenario, da je 30 % vec zarazeno.

 

Link to comment
Share on other sites

10 % Stanovnistva Francuske je 7 miliona ljudi, sto bi znacilo da je prijavljen, detektovan tek svaki cetrdeseti slucaj. 

Da li neko od tih koji to izjavljuju uzimaju u obzir brzinu sirenja virusa, realan start pandemije I pracenje broja preminulih

ili je sve ono u fazonu: 'A sta ako' 

 

ja laicki procenjujem da nema mnogo vise (ili uopste vise) od 50% asimptomatskih slucajeva, pa samim tim tesko cu da poverujem

da bilo koja zemlja ima vise od 1 % zarazenih u proseku.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kido from Junkovac said:

10 % Stanovnistva Francuske je 7 miliona ljudi, sto bi znacilo da je prijavljen, detektovan tek svaki cetrdeseti slucaj. 

Da li neko od tih koji to izjavljuju uzimaju u obzir brzinu sirenja virusa, realan start pandemije I pracenje broja preminulih

ili je sve ono u fazonu: 'A sta ako' 

 

ja laicki procenjujem da nema mnogo vise (ili uopste vise) od 50% asimptomatskih slucajeva, pa samim tim tesko cu da poverujem

da bilo koja zemlja ima vise od 1 % zarazenih u proseku.

 

 

 

  

4 hours ago, wwww said:

...

43,2% od svih zarazenih je bilo asimptomaticno.

 

Onda je pomenuo jednu studiju iz Kalifornije, iz Santa Klare, gde su pozvali preko facebooka dobrovoljce na testiranje (generalna populacija). Javilo se 3300 osoba, testirali su u drive-through brzim ELISA testom (ovi jos uvek nisu validirani) na antitela (kao test za trudnocu). Nasli su 1,5% ljudi s pozitivnim testom. Ovo su morali da koriguju za faktor koji uzima u obzir da im "uzorak" nije bio reprezentivan po starosnim grupama (stariji ne vise po facebooku, pa nisu znali za poziv na testiranje), pa je posle te korekcije brojka iznosila 2,8%.

Potrebno je uraditi jos jednu korekciju rezultata, a to je na neprepoznavanje svih s antitelima. Tu su sami proverili test na uzorku od 37 dokazano pozitivnih i 30 dokazano negativnih uzoraka i dobili da je test prepoznao 25 od 37 pozitivnih (sto ce reci 68% mu je preciznost). S druge strane prouizvodjac tvrdi da je preciznost veca itd. itd. Elem, na kraju se doslo da je minimalan moguci udeo ljudi sa antitelima 2,5% a maksimalan 4,2%.

Sad bi trebalo odraditi jos jednu korekciju za to sto ovaj test moze da pogresno reaguje pozitivno na antitela kod srodnog corona grip virusa, pa na to da tih 3300 ljudi koji su dosli nije bas sasvim un-biased uzorak (jer su se odazvali ljudi koji su iz nekog razloga bili zainteresovaniji za testiranje, bilo sto su vec bili bolesni od necega, ili imali kontakt s  nekim ko je bio bolesan).

 

Ali ovi detalji nisu u krajnjoj liniji toliko bitni. Bitno je da je brojka onih sa nekakvim antitelima, koji su imali "bliski susret trece vrsste" s covid-19 nije uopste velika. Hajde da budemo maksimalno optimisticni: nek je 5%. Sto ce reci da smo vrrrrrrlo daleko od herd immunity.

 

Sto ce reci tesko da je u Francuskoj 10% imalo covid-19, u najboljem slucaju 5%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Kon krenuo da se hvali kako smo višestruko bolji od Švedske. Zamislite kada je Mariću bilo neprijatno pa ga prekinuo i rekao da su oni krenuli potpuno drugačijim putem pa da zbog toga imaju takve cifre.

 

Dobro je to sto se sve vise testira, sve je vise laksih slucajeva i sve manje ljudi na respiratorima. Ali kud pomenu Svedsku i poce da nas uporedjuje da njima, i meni bi aprijatno pa prebacih na dr Pola.

Dr Pol > dr Kon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Da samo zavrsim o podcastu:

Pitanje "deca i covid-19" je bitno zbog otvaranja skola i vrtica, i to s dva aspekta: da li se deca inficiraju i da li prenose virus (i koliko)?

 

Vec smo pisali, ali rekoh jos jednom da ti se zahvalim na prenosenju informacija sa podcasta. Nije mali trud ispisivati sve ovo redovno, a meni bas znaci da pročitam. 

 

Sto se tice Novaka i vakcine, jebem li ga, pitanje sta je on tu tacno rekao (ja nisam slusao stvarno ne znam) ali morao bi da zna bolje od toga i koliko njegova rec ima tezine. Cak i da je rekao nesto umereno i uz 100 ograda, ljudi ce drugacije protumaciti. 

 

Inace kratak snimak iz tog njihovog video, obratite posebnu paznju oko 50 sekunde i upadicu Troickog 😂

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

2 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Dobro je to sto se sve vise testira, sve je vise laksih slucajeva i sve manje ljudi na respiratorima. Ali kud pomenu Svedsku i poce da nas uporedjuje da njima, i meni bi aprijatno pa prebacih na dr Pola.

Dr Pol > dr Kon.

 

Mislim da mi imamo problem sa testiranjem. Imali smo kapacitet od 4500. U Nišu su osposobili da može još 1500 testova da se radi i danas vidim da su otvorili novo mesto sa kapacitetom od 2000 testova. Ako je sve tako zašto ne iskoristimo to, smanjimo kriterijume i krenemo da otkrivamo i lakše slučajeve kako bismo još više smanjili potencijal širenja virusa. Očigledno ili fali ljudi ili testova ili nas lažu za kapacitete.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@wwww  Ne znam da li si pisala, ali od 27.4 u Bajernu su obavezne maske u javnom prevozu i trgovinama? Da li očekujes istu odluku i za ostale pokrajine, da idem u šoping sutra ? 😁 😁

 

Kod mene u selu otvorene ne prehrambene prodavnice ( Takko, S4you, ... itd), bez standardnih gužvi, za sada )

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

 

 

Mislim da mi imamo problem sa testiranjem. Imali smo kapacitet od 4500. U Nišu su osposobili da može još 1500 testova da se radi i danas vidim da su otvorili novo mesto sa kapacitetom od 2000 testova. Ako je sve tako zašto ne iskoristimo to, smanjimo kriterijume i krenemo da otkrivamo i lakše slučajeve kako bismo još više smanjili potencijal širenja virusa. Očigledno ili fali ljudi ili testova ili nas lažu za kapacitete.

 

Pa ako su do sad testirali do 3200 i ako ovo superzajebano Vatreno oko moze jos 2000, ne bi se oni danas frljali tim brojevima da nisu izracunali da toliko mogu da testiraju. U Nisu valjda tek treba da bude instalirano to "drugo oko u glavi", nisu se jos slikali tamo.

 

Edit: ako su Vuciceve "Vrazje kocije", onda su Brnabickine "Vatrene oci" 🙂 Kao Palpatin i Dart Vejder 🙂

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nemanjaol said:

 

Vec smo pisali, ali rekoh jos jednom da ti se zahvalim na prenosenju informacija sa podcasta. Nije mali trud ispisivati sve ovo redovno, a meni bas znaci da pročitam. 

 

Sto se tice Novaka i vakcine, jebem li ga, pitanje sta je on tu tacno rekao (ja nisam slusao stvarno ne znam) ali morao bi da zna bolje od toga i koliko njegova rec ima tezine. Cak i da je rekao nesto umereno i uz 100 ograda, ljudi ce drugacije protumaciti. 

 

Inace kratak snimak iz tog njihovog video, obratite posebnu paznju oko 50 sekunde i upadicu Troickog 😂

 

 

Nema problema 👍

 

Imao je Viktor nekoliko dobrih upadica. :classic_biggrin:

Janko je par puta pokusao da skrene pricu na teme za koje su ovi kompetentni.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

30 % !?

Ja sam negde video neku vest pre nekoliko nedelja o 2.5 % zarazenih u Stokholmu.

Moguce je da je on samo komentarisao taj hipoteticki naucnofantasticni scenario, da je 30 % vec zarazeno.

 


I ja se tog podatka secam, a sad sam malo i proguglala, pa mogu da potvrdim. Istrazivanje je provedeno pocetkom meseca na oko 700 slucajno izabranih ispitanika starosti 2 do 86 godina. 18 je bilo pozitivno, sto jeste oko 2,5%, i bilo ih je u svim starosnim grupama. Posto je istrazivanje proveo Zavod za javno zdravlje, onaj isti kojem je Tegnell na celu, nije mi jasno kako samo dve nedelje kasnije moze da tvrdi da je onaj matematicki model mozda tacan.

Istine radi, rekao je upravo to, da bi mogao da bude tacan. Sto znaci da i ne bi morao. Znaci, nije rekao nista, ali infodemija cini da se njegova izjava data norveskoj televiziji prosirila svetom brzinom munje. I pri tom pala na plodno tlo, jer vec neko vreme svetskim medijima kruzi ta prica o navodnom uspehu navodno kontroverznog svedskog pristupa. Koji se ustvari ne razlikuje mnogo od drugih, osim sto osnovne skole nisu zatvorene. Ali njih redovno pohadja oko 20% djaka. Ostali online, jer i ta mogucnost postoji. Sve ostalo vise-manje slicno kao i drugde.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Pa ako su do sad testirali do 3200 i ako ovo superzajebano Vatreno oko moze jos 2000, ne bi se oni danas frljali tim brojevima da nisu izracunali da toliko mogu da testiraju. U Nisu valjda tek treba da bude instalirano to "drugo oko u glavi", nisu se jos slikali tamo.

 

Edit: ako su Vuciceve "Vrazje kocije", onda su Brnabickine "Vatrene oci" 🙂 Kao Palpatin i Dart Vejder 🙂

A ova u Nišu se zove "U Zmajevom gnezdu" ???

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, John Dies at the End said:

@wwww  Ne znam da li si pisala, ali od 27.4 u Bajernu su obavezne maske u javnom prevozu i trgovinama? Da li očekujes istu odluku i za ostale pokrajine, da idem u šoping sutra ? 😁 😁

 

Kod mene u selu otvorene ne prehrambene prodavnice ( Takko, S4you, ... itd), bez standardnih gužvi, za sada )

Uvodi sve vise pokrajina obavezu nosenja maski. Sad gledam neku emisiju na ARD, ima i deo o maskama, pa cu nesto kasnije da napisem sta su rekli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CheshireCat said:

Kako verovati u bilo šta od tih ljudi?

 

Jel se sećate one konferencije kad su napustili demostrativno pričajući da smo najgora deca i da ako se ne uozbiljimo sledi italijanski scenario?

To je bilo 31. marta. Imali smo 115 zaraženih.

Istog dana je išla i SMS poruka.

 

To je bilo pre 20 dana. Tog dana smo imali 900 slučajeva, a Češka 3300.

Češka je sada na 6750 a mi na 6600.

 

Čuli ste Vučića kada više puta ponavlja "imamo para".

 

To u stvari znači "nemamo para".

 

Ovo otvaranje u stvari znači da smo u potpunom finansijskom kolapsu i da se pokušava spasti što se spasti može.

 

E sada, država (da postoji) i da njome ne upravlja naprdnjački ološ i gamad, trebala bi da preduzme neke korake na uspostavaljanju mera, edukaciji stanovništva koje su neophodne da bi sve moglo da funkcioniše na iole normalan način a da ne krene potpuna katastorfa ko'  u Svetskom ratu Z.

 

Dakle, morale bi da se uvedu mere na koji način će se koristiti javni saobraćaj (bez kog ne postoji narmalizacija stanja), obaveza korišćenja zaštitinih sredstava u zatvorenim prostorima, ... mrzi me da nabrajam, gomila stvari uglavnom..

 

Međutim, s obzirom da to treba da sprovedu spodobe koje su na psihofizičkom planu razvoja na nivou planktona to se naravno neće desiti, ili će se desiti na način koji nije upotrebljiv u praksi i koji će kao i sve drugo što rade doneti više štete no koristi.

 

Jedini način zaštite ostaje zdrav razum pojedinca i primenjivanja onih mera samozaštite koje je MOGUĆE primeniti u sopstvenoj režiji. Sve drugo vodi u propast. Dakle, isključivo i samo use i u svoje kljuse, bilo kakvo očekvianje od tkz države vodi pravo na sajam/groblje, šta koga već prvo zadesi.

Edited by Laki21
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Kido from Junkovac said:

10 % Stanovnistva Francuske je 7 miliona ljudi, sto bi znacilo da je prijavljen, detektovan tek svaki cetrdeseti slucaj. 

Da li neko od tih koji to izjavljuju uzimaju u obzir brzinu sirenja virusa, realan start pandemije I pracenje broja preminulih

ili je sve ono u fazonu: 'A sta ako' 

 

ja laicki procenjujem da nema mnogo vise (ili uopste vise) od 50% asimptomatskih slucajeva, pa samim tim tesko cu da poverujem

da bilo koja zemlja ima vise od 1 % zarazenih u proseku.

 

 

Sad nesto razmisljam mozda je rekao (premijer juce tokom svoje price koja je trajala bukvalno 2,5 sata) da ocekuju da ce 11 og maja biti 10% zarazenih, to bi mozda moglo da bude realno?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...