Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pre sat i po objavljena vest:

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/11-procent-av-stockholmarna-har-antikroppar-mot-covid-19

Koga ne mrzi, neka sam prevodi sa svedskog.
Novo istrazivanje, provedeno na dve grupe od po sto davalaca krvi u Stockholmu pokazuje da je najmanje 11% stanovnika Stockholma u skorije vreme bilo zarazeno covid19. Radi se o testu na antitela, koji moze da da lazno negativan, ali ne i lazno pozitivan rezultat, pa odatle ono ”najmanje”.

To vec pije vodu, jer Stockholm je sve vreme zariste epidemije s daleko najvecim brojem pozitivnih i umrlih u odnosu na ostatak zemlje.

Oglasio se i matematicar koji je dao onu procenu od 30% zarazenih. Sad priznaje da mu je procena mozda bila malo preterano visoka, ali posto je ovih 11% verovatno prenisko, onda zakljucuje da je istina negde na sredini. Kako god da se zavrsi ovo pijacno pogadjanje, ocigledno da od imuniteta krda u iole blizoj buducnosti nema nista.

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, John Dies at the End said:

@wwww  Ne znam da li si pisala, ali od 27.4 u Bajernu su obavezne maske u javnom prevozu i trgovinama? Da li očekujes istu odluku i za ostale pokrajine, da idem u šoping sutra ? 😁 😁

 

Kod mene u selu otvorene ne prehrambene prodavnice ( Takko, S4you, ... itd), bez standardnih gužvi, za sada )

 

47 minutes ago, wwww said:

Uvodi sve vise pokrajina obavezu nosenja maski. Sad gledam neku emisiju na ARD, ima i deo o maskama, pa cu nesto kasnije da napisem sta su rekli.

Nista specijalno, samo da se ocekuje da ce se uskoro na nivou cele zemlje uvesti obavezno nosenje maski. I to prvestveno onih napravljenih u kucnoj radinosti (jer ovih hirurskih nema dovoljno za stanovnistvo).

Diskutovalo se i o skoli, da se na neki drugi nacin organizuje (za sada je sve prepuseno roditeljima, ovde nije organizovana tv nastava).

A bio je i deo o fudbalu, gde je fudbalski savez "zakljucio" da eto oni ne bi bas mnogo opteretili sistem testiranja ako bi se sad za fudbalere odvojilo par desetina hiljada testova (testiranje pre i posle svake utakmice, kao i posebni rezim polukarantina i svasta jos nesto) da bi mogli da igraju pred praznim tribinama. Sto naravno nema veze s vezom, najpre jer ni Nemacka nema testova "u visku", a ima i puno vise precih poslova koje bi trebalo pokrenuti i ljudi koje bi trebalo testirati od sportista/fudbalera.

 

Sve u svemu, sad su svi kao pusteni s lanca, svi bi da se bas njima dozvoli da se vrate u "normalu". Toliko da je Angela komentarisala, odnosno kritikovala  sve to kao Öffnungs-diskussions-orgien (ne moram da vam prevodim, mislim da toliko razumete, podelila sam rec na sastavne delove).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, vilhelmina said:

Pre sat i po objavljena vest:

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/11-procent-av-stockholmarna-har-antikroppar-mot-covid-19

Koga ne mrzi, neka sam prevodi sa svedskog.
Novo istrazivanje, provedeno na dve grupe od po sto davalaca krvi u Stockholmu pokazuje da je najmanje 11% stanovnika Stockholma u skorije vreme bilo zarazeno covid19. Radi se o testu na antitela, koji moze da da lazno negativan, ali ne i lazno pozitivan rezultat, pa odatle ono ”najmanje”.

To vec pije vodu, jer Stockholm je sve vreme zariste epidemije s daleko najvecim brojem pozitivnih i umrlih u odnosu na ostatak zemlje.

Oglasio se i matematicar koji je dao onu procenu od 30% zarazenih. Sad priznaje da mu je procena mozda bila malo preterano visoka, ali posto je ovih 11% verovatno prenisko, onda zakljucuje da je istina negde na sredini. Kako god da se zavrsi ovo pijacno pogadjanje, ocigledno da od imuniteta krda u iole blizoj buducnosti nema nista.

 

To je bila poenta i Fr premijera kad je pricao o francuskim 10% - da smo daleko od imuniteta krda i da na to ne moze da se racuna, nego se racuna da se nekako gura jos godinu dve dok ne stigne vakcine ili se neko drugo cudo desi a u medjuvremenu mi peremo ruke i trudimo se da ne opteretimo intenzivnu nego da bi uvek bilo dovoljno slobodnih mesta za one sa poodmaklim covid19

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje odokativnog tipa je da u Lombardiji I na severu Italije je negde oko 30% zarazenih, u cuvenom Bergamu verovatno I 50%. Trebace neko vreme da se tamo slegne prasina I urade ozbiljna ispitivanja, sad je ta regija jos uvek u haosu. A mnogi odgovori leze tamo. Ocekujem da narednih meseci stotine naucnika I epidemiologa temeljno pretresu sve I svakog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

budi bog s nama! :twak:

Addendum : (again, sorry) The accounts have now mostly gone, not suspended by Twitter but deleted by the account holder(s) in one simultaneous mass cull a few days ago ... At the click of a button. Which itself, goes to prove the singular control of all the accounts.

I am currently taking legal advice to protect my sources, methods of data gathering, and of course those who do the collating and analysis of the data.

Further Addemdum: When we state 'DHSC', to clarify, this is either directly, or indirectly via a ''Marketing Agency'' set up a few months ago with one client (guess who) and three staff (all ex DHSC). A poor attempt at deniability.

Hence, if and when DHSC claim 'it's not us' (which they have done, to me, in email exchanges), they're being disingenuous.

 

 

 

 

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sprivel said:

8a7c43dae1dedfbac623fa4d3ba4b7b4.jpg

I posije neko kaze da nije trebalo da se naprosto pogase drustvene mreze (barem na neko vrijeme)...poplava antivakcinasa protivnika 5g a

prije svega toga su uglavnom zastupali najbenigniju ravnu zemlju. Uglavnom go metalokabsicar koji se razumije u sve ali ima problem s pravopisom ali sve znaju “sinterneta” i jutjuba. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Od ponedeljka 5. aprila, japanski šalteri i osoblje u kontaktu sa korisnicima su zaštićeni ovom platičnom pregradom.

 

7-11:

 

2020seven-11.jpg

 

Poslovi oko vozačkih dozvola, državna služba

 

2020hirabari01.jpg

 

Kasirke u supermarketima

 

2020kasirke01.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

Od ponedeljka 5. aprila, japanski šalteri i osoblje u kontaktu sa korisnicima su zaštićeni ovom platičnom pregradom.

 

 

 

Secas se ono kad sam te pitala kako je moguce da Japan nema isti broj zarazenih kao zapad?

 

I kad si ismejavao upozorenje americke ambasade? Podaci su i dalje impresivni, ali nije da bas nema problema?

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Secas se ono kad sam te pitala kako je moguce da Japan nema isti broj zarazenih kao zapad?

 

I kad si ismejavao upozorenje americke ambasade? Podaci su i dalje impresivni, ali nije da bas nema problema?

 

Nije da nema problema ali ih je manje baš zato što ovako rade.

Ismejavao sam američku ambasadu jer je to toga i bilo vredno. Oni, koji kroz užas prolaze kao najjadnija zemlja trećeg sveta da savetuju nekoga!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Yoyogi said:

 

Nije da nema problema ali ih je manje baš zato što ovako rade.

Ismejavao sam američku ambasadu jer je to toga i bilo vredno. Oni, koji kroz užas prolaze kao najjadnija zemlja trećeg sveta da savetuju nekoga!

Generalno bi pozdravila ovo da nisi probao da svrstas US u najjadniju zemlju treceg sveta,

 

Nadam se da si u pravu, ali vesti nisu dobre. Good luck!

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Generalno bi pozdravila ovo da nisi probao da svrstas US u najjadniju zemlju treceg sveta,

 

Nisam to ja, Zapadna štampa i mediji vrve od tih kvalifikacija. Prijateljska država, Australija, najpopularnija online kuća, news.com.au ima kajron na kome teče "crisis exposed woefully incapable US health system".

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

Od ponedeljka 5. aprila, japanski šalteri i osoblje u kontaktu sa korisnicima su zaštićeni ovom platičnom pregradom.

 

7-11:

 

2020seven-11.jpg

 

Poslovi oko vozačkih dozvola, državna služba

 

2020hirabari01.jpg

 

Kasirke u supermarketima

 

2020kasirke01.jpg

 

 

i kod nas su to napravili unazad mjesec dana. 

 

...

 

 

fuzbal je i inace poznat epidemioloskim sluzbama po higijenskim navikama; od pljuvanja & istresanja bala po terenu na kojem se valjaju kad simuliraju faulove, preko driblanja jajaca & kopanja noseva, do freneticnih ljubljenja & grupnjaka. al eto, njima, od svih sportova, i svih sportasa, prva dozvola. ne atleticarima, ne plivacima, ne teniserima, ili ostalim individualnim sportasima. super. sad ih jos vise mrzim. bravo! :thumbsup:

 

Grad na dravi, danas slavi, naprijed naši bijelo-plavi,
cijeli Osijek kliče, zove: Naprijed naši momci po bodove!
Mi smo bolji, mi smo jači, bodrite nas navijači,
nek se svuda čuje odjek: OSIJEK, OSIJEK, OSIJEK!
 
 
  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ciao said:

 

To je bila poenta i Fr premijera kad je pricao o francuskim 10% - da smo daleko od imuniteta krda i da na to ne moze da se racuna, nego se racuna da se nekako gura jos godinu dve dok ne stigne vakcine ili se neko drugo cudo desi a u medjuvremenu mi peremo ruke i trudimo se da ne opteretimo intenzivnu nego da bi uvek bilo dovoljno slobodnih mesta za one sa poodmaklim covid19


Malopre slusam Johan Giesecke (savetnik u WHO) u jutarnjem programu i on takodjer pominje da je moguce da je 30% stockholmljana vec zarazeno i da se blizimo imunitetu krda. Ali odmah zatim nastavlja u stilu da to i ne znaci mnogo jer ne samo da jos uvek ostaje velik broj onih koji mogu ozbiljno da se razbole, nego jos ne znamo ni koliki je stvarno imunitet onih koji su jednom vec bili bolesni.

Pa se u sledecoj recenici opet vraca optimizmu, govori o svetlu na kraju tunela, vracanju normalnom zivotu... Onda opet o tome kako ce biti jos mnogo mrtvih... Sve u svemu, moj je utisak da on stvarno sve nas vidi kao krdo, i da mu profesionalni izazov ne dozvoljava da u tom krdu vidi pojedince koji su direktno pogodjeni svim sto se dogadja i strategijom koja se sprovodi, a koju on bezrezervno podrzava. Sve uz vise puta ponovljenu konstataciju da nas ceka jos mnogo mrtvih.

 

Novinari su ga pitali i o tome sta moze da se ocekuje po pitanju popustanja mera (u nasem slucaju preporuka). Rekao je da bi srednjoskolci zavrsnih razreda mogli par nedelja u skolu negde krajem maja. Takodjer i da bi pocetkom juna mogle da pocnu da se igraju utakmice pred publikom, uz svako drugo sediste slobodno. Isto to i s restoranima i kaficima, dakle razmak medju posetiocima. Ta preporuka je doduse i sada na snazi, ali se definitivno ne postuje, a vremenom ce sve manje.

Znaci, vrlo neizvesna buducnost. Jedino je izvesno da ce biti kao sto je premijer onomad rekao, a to je da cemo mrtve brojati u hiljadama. Negde mi se cini da se to vec prihvata kao nuzna cena svega, jer show must go on. Ne znam sta da mislim, ali stvarno. Meni to i dalje zvuci krajnje tragicno, ali izgleda da bi ga trebalo prihvatiti kao normalno. Licno strepim od trenutka kad ce nam reci da od sutra idemo na posao, znaci u prepun metro, u posete klijentima (kucne i u bolnici), sastanci uzivo s kolegama... A osecam da se taj trenutak blizi iako se broj obolelih i umrlih uopste ne smanjuje. Iako se, ruku na srce, ni ne povecava.

 

Ako je nesto u svemu utesno, onda je to najava masovnog testiranja. Zanimljivo da sad niko ne tvrdi da to nije trebalo i ranije, vec se priznaje da nije bilo testova, a sada ih valjda ima. Sve do sada sam zivela u uverenju da je restriktivna politika testiranja svesno izabrana, a ne iznudjena zbog nemanja testova. Niko to do sada nije pominjao, niti je iko pitao. Takva je Svedska.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Nije da nema problema ali ih je manje baš zato što ovako rade.

Ismejavao sam američku ambasadu jer je to toga i bilo vredno. Oni, koji kroz užas prolaze kao najjadnija zemlja trećeg sveta da savetuju nekoga!

 

Takvih pregrada ima i u Francuskoj, samo sto nisu takve najlonske, vec od pleksiglasa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Takvih pregrada ima i u Francuskoj, samo sto nisu takve najlonske, vec od pleksiglasa.

I u Srbiji ih ima i to unazad 15-20 dana sigurno.... A npr.u Kragujevcu u MUP-u, na vozačkim i saobraćajnim dozvolama takve pregrade postoje već nekoliko godina... Izgleda da su tamo poodavno znali nešto što mi nismo 😉...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oko bezbedne udaljenosti.

 

NY Times je prikazao simulaciju na kojoj se vidi šta se dešava sa kapljicama različite veličine u slučaju kašljanja, kijanja ili govora, a takođe i šta se dešava u zatvorenim prostorima sa slabom ventilacijom. Nije loše da se vidi i zbog Covida, ali i generalno.

 

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/14/science/coronavirus-transmission-cough-6-feet-ar-ul.html?smid=tw-nytimesscience&smtyp=cur

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

Grad na dravi, danas slavi, naprijed naši bijelo-plavi,

cijeli Osijek kliče, zove: Naprijed naši momci po bodove!
Mi smo bolji, mi smo jači, bodrite nas navijači,
nek se svuda čuje odjek: OSIJEK, OSIJEK, OSIJEK!
 
 

Oduvek se videlo da Vjeko ima potencijala za tribinu.;)

Pozdrav za Kohortu od Delija Sever.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

@vilhelmina

Pa broj umrlih ce i biti u hiljadama, to je, da ne kazem, ocekivano - poenta je da se to razvuce na duzi period, kao kod redovne gripe (ovim ne umamjujem ozbiljnost covid-19, naravno!)

I redovna gripa bi, verovatno, bila problem kad  bi se svi razboleli u kratkom vremenskom periodu, kao sto je ovde slucaj. Recimo, u US je prosle sezone, zima 2018/2019, umrlo preko 30 000 ljudi od gripe, i pored toga sto se veliki broj ljudi u US redovno vakcinise...zamisli da se sve desavalo za jedan mesec?

 

Srbija, 2000.

https://www.danas.rs/drustvo/kako-je-grip-pre-dve-decenije-kosio-po-srbiji/

 

Za prvih deset dana januara broj sahrana u Novom Sadu povećao se za trećinu u odnosu na isti period prošle godine. Zbog toga na Novom groblju radi dvosrtruko veći broj ekipa, a u najkritičnijim danima sahranjivanje je počinjalo od 9 časova ujutro i trajalo do kasnog popodneva… Dvadeset i četiri sahrane obavljene su 17. januara, što je i najveći broj u ovom periodu, inače, odavno nezabeležen. Gotovo nedelju dana pre kraja meseca, već je izvršeno skoro trista ukopa, dok je za ceo decembar obavljeno manje od 200 sahrana“, crna je statistika u tekstu dopisnika Danasa iz srca Vojvodine, krajem januara 2000. godine.

 

ili 

 

Broj žrtava varira iz godine u godinu, ali nikada nije dostigao vrhunac iz 2009/10. godine. Tokom te pandemijske sezone zarazila se četvrtina stanovnika Srbije, 1,7–1,8 miliona ljudi. Na tu procenu ukazuje naknadno ispitivanje pojave antitela prema pandemijskom soju virusa, obavljeno na reprezentativnom uzorku populacije. Najveći broj tih ljudi ili nije znao da je zaražen (to su tzv. besimptomne infekcije) ili je imao blage simptome, slične nazebu. Postoji dokumentacija za oko 150 bolesnika da su zaista žrtve pandemije. Međutim, stvarni broj umrlih bio je mnogo veći, jer je mnogima kao uzrok smrti navedena osnovna bolest od koje su patili."

 

 

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

...

 

Ako je nesto u svemu utesno, onda je to najava masovnog testiranja. Zanimljivo da sad niko ne tvrdi da to nije trebalo i ranije, vec se priznaje da nije bilo testova, a sada ih valjda ima. Sve do sada sam zivela u uverenju da je restriktivna politika testiranja svesno izabrana, a ne iznudjena zbog nemanja testova. Niko to do sada nije pominjao, niti je iko pitao. Takva je Svedska.

 

Francuzi su od skoro poceli da pominju da u Fra nije bilo (i jos uvek nema) ni maski ni dovoljno testova jer su prebacili proizvodnju prakticno skroz na Kinu, i navode nemacku kao primer zemlje koja nije sve prebacila u Kinu i zbog toga su mogli odmah da naprave svoje testove i testiraju a francuzi su sebe doveli u situaciju da budu potpuno zavisni od Kine (obecali su da ce to da se promeni da ce masa proizvodnje da se vrati u Fra)

 

Danas su izasle cifre vezane za imunitet i herd imunitet rezultat modeliranja

https://hal-pasteur.archives-ouvertes.fr/pasteur-02548181

 

po ovome u Francuskoj ce 11 og maja biti zarazeno 5,7 % stanovnistva, neravnomerno, najvise Pariz i okolina (Ile de France) oko 12% kao i Alzas, a regioni manje naseljeni oko 2% i isticu da je to daleko od herd immunity i da ce morati da se pazi i posle lockdown-a i da je drugi talas vrlo verovatan. Pise i da je pre lock down a jedan zarazeni prenosio virus na oko 3 osobe, a posle lockdown a na 0,5 osobu - ispada da je lockdown preterano efikasan otprilike.

Postoji i statistika o smrtnost po godinama i polu, najveca smrtnost muskarci 80+ godina, zene i muskarci verovatnoca da se zarazi otprilike ista, ali smrtnost bitno veca kod muskih, nema objasnjenja za sada zbog cega.

 

Sto se tice ukupne smrtnosti u Fra u periodu od pocetka godine do sada, do skoro su krive iz 2018,  2019 i 2020 bile takoreci iste, tek negde od

prvog aprila smrtnost u 2020 postaje veca nego ranije, oko desetog aprila je mrtnost veca ali ne nesto spektakularno jos uvek, zaokruzene cifre:

2018    71000 mrtvih

2019    64 000

2020   80 000

 

https://www.lemonde.fr/les-decodeurs/article/2020/04/10/coronavirus-la-surmortalite-en-france-par-age-sexe-et-departement_6036275_4355770.html

 

 

 

 

Edited by ciao
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

RKI dao informaciju da je 14000 pozitivnih slucajeva zabelezeno u starackim domovima. Kazu da je broj verovatno i veci jer kod 41% registrovanih nije naveden tip ustanove. (ne kazu koliko je preminulih, niti u odnosu na sta je ovih 41%: svih zarazenih ili samo starije populacije)

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...