Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 hours ago, ras kass said:

Dobro treba biti posten I reci da blic nema nivinare. 

 

Novinarka Blica Ivana Mastilović Jasnić je intervjuom s Marijom Lukić pokrenula slučaj Jutka, tako da nije tačno da nema novinara u toj redakciji.

 

Quote

- Ivana mi je sačuvala glavu na ramenima. U tim prvim danima dobijala sam jezive pretnje, preselila sam se sa decom kod roditelja, strahovala za život, bila sam očajna - kaže Marija Lukić.

Inicijalnu informaciju novinarka je dobila od anonimnog izvora koji je i pre toga slao priče koje su se kasnije ispostavile kao tačne. Istraživanje je trajalo nekoliko dana, Marija je u početku odbijala da govori javno, što je dosta otežavalo novinarski posao.

- Plašila sam se Jeličićevih ljudi, koji su mi već pretili. Pričala sam dosta s Ivanom i na kraju smo zajedno odlučile da je najbolje i najsigurnije za mene, kako bih se zaštitila, da progovorim javno - objašnjava Marija, i kaže da se danas, posle svega ne kaje, već da je sigurna da je to bilo najbolja odluka kako bi zaštitila porodicu i sebe.

blic.rs/vesti/drustvo/ivana-mi-je-sacuvala-glavu-na-ramenima-prvi-susret-jutkine-zrtve-i-novinarke-blica/h4nde2z

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 1:32 PM, Ridji said:

 


Fajzer ima sigurno u Nišu, stigao je jutros poziv supruzi za revakcinu. 
I ja ću zajedno sa njom, 10 dana pre isteka 6 meseci. 

@Clash, @displejnejm, @zorex, @Laras, @Baron23, @Marko, @MeanMachine, @Belgrade, @BojanaCZV, @Cyrus Smith je l ste primali buster i ako jeste sta ste dobili posle Sputnika? 

 

Dobio sputnika nisu me pitali a koliko sam informisan sputnik zahteva sputnik. Elem dobio poziv, otisao u moj dom zdravlja i to je to. Nisam imao nikakvu reakciju u odnosu na prvu i drugu, prva imao sam bol u ramenu, druga bio bolestan jedan dan, treca nista.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da moze bilo koja posle bilo koje (u smislu proizvođača) a da je jedino kod sputnik vakcine postoji uslov da se kao buster daje ili neka druga vakcina ili prva komponenta. Ne daje se druga komponenta kao buster.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

sputnik zahteva sputnik

 

 

Ne zahteva. Zapravo, sve više zemalja odustaje od vakcina s adenovirusnim vektorom (AstraZeneka, Sputnjik V, Johnson&Johnson) kao bustera i daju iRNK vakcine svima.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stray_cat said:

Neki američki sudovi suspenduju odluku o obaveznim kovid propusnicama na poslu.

 

Ne obaveznoj vakcinaciji, već propusnicama.

Gde si to video to? 

Sud je suspendovao vaxx mandat za firme koji je Biden probao da uvede nelegalno, preko OSHA. To je i on znao da nece proci, to je cisto politicki show, dead on arrival.

Princip "pa eto ja sam hteo, al mi nisu dali, tako da ipak nisam uveo mandat zar ne".

Koliko ja znam, nigde se nisu pominjane propusnice, jer propusnice ne postoje jos uvek.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nesto sam na preskok pratila temu ove nedelje, posao me okupirao (ili je to bilo 3 nedelje? Izgubila pojam o vremenu😊) ali samo da prokomentarisem. Ja nikog vise ne znam licno a da se nije vakcinisao ili prelezao covid. Barem u krugu ljudi sa kojima komuniciram dovoljno blisko da se tema pomene. Ne pitam one koji su prelezali da li su se vakcinisali, ali mislim da uglavnom ne, osim ako nisu vakcinisani pre covida. Probacu ove nedelje da organizujem booster za nas, nisam stigla ali cujem da CVS daje I ne pita sto....dok drzavna mesta broje dane I prate neke smernice. Iako nam je def proslo 6 meseci.

Link to comment
Share on other sites

niko da prokomentarise situaciju u UAE, oni imaju neki odlican vaccination rate i uspeli su izgleda da izadju na "zelenu granu", tamo je vec dve nedelje ispod 100 novozarazenih dnevno. jel prati neko da li tamo ima nekih "mera i ogranicenja" ukljucujuci i propusnice i tako to? ako su se tamo vratili normalnom zivotu bez ogranicenja, onda imamo veoma dobru situaciju i prognozu kad je rec o visokoj stopi vakcinacije.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, da li PCR test u svakom slučaju mora da se plaća 9000 rsd? Treba mi radi odlaska u inostranstvo. Koliko dugo traje testiranje i kad se dobija rezultat? Da li se u digitalni sertifikat unosi datum i vreme rađenja testa ili dobijanja rezultata (jer test ne sme da mi bude stariji od 72 sata pre ulaska u državu u koju putujem)?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

niko da prokomentarise situaciju u UAE, oni imaju neki odlican vaccination rate i uspeli su izgleda da izadju na "zelenu granu", tamo je vec dve nedelje ispod 100 novozarazenih dnevno. jel prati neko da li tamo ima nekih "mera i ogranicenja" ukljucujuci i propusnice i tako to? ako su se tamo vratili normalnom zivotu bez ogranicenja, onda imamo veoma dobru situaciju i prognozu kad je rec o visokoj stopi vakcinacije.

 

Ja nažalost mislim da je situacija jako pesimistična, tj. ušao sam u takav mod. 😞

 

Pisao sam i ranije o Danskoj, evo rezimea.

Kada su izvakcinisali 80% stanovništva, ukinuli su sve mere, oko 10 septembra. 

20. Septembra imali su 268 slučajeva dnevno.

Juče su već stigli 4348 slučajeva, tj koliko za neki dan će probiti vrh od prošle zime. 😞

 

image.png.847c3f777048cfcc015381902b76e8df.png

 

Kao posledicu svega, imamo ovo:

 

https://www.abc.net.au/radionational/programs/breakfast/denmark-considers-re-imposing-covid-restrictions/13608862

 

image.png.a9c0bf3016d1326b472014f9379874df.png

 

Znači za 6 nedelja probila ih je korona ko sir. 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

nisu Danci vakcinisali 80% stanovnistva, to se odnosilo na populaciju preko 12 godina,
njihov vaccination rate je trenutno na 77%, sto je, slazemo se, vrlo zadovoljavajuci broj, ali ocigledno nedovoljan.

zato bih voleo da znam malo vise o UAE i njihovoj situaciji, koja sada izgleda jako dobro.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

niko da prokomentarise situaciju u UAE, oni imaju neki odlican vaccination rate i uspeli su izgleda da izadju na "zelenu granu", tamo je vec dve nedelje ispod 100 novozarazenih dnevno. jel prati neko da li tamo ima nekih "mera i ogranicenja" ukljucujuci i propusnice i tako to? ako su se tamo vratili normalnom zivotu bez ogranicenja, onda imamo veoma dobru situaciju i prognozu kad je rec o visokoj stopi vakcinacije.

 

Imaju propusnice, mora test pre dolaska I test nakon sletanja. U Abu Dabiju se rade I dodatni testovi nakon par dana. Karantin 12 dana za nevakcinisane. Maske naravno obavezna unutra, kazne paprene. Ne znam da li jos imaju narukvice sa GPS-om koje pirate da li postujes karantin a koju dobijes nakon sletanja. 

I buster su krenuli medju prvima. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Ljudi, da li PCR test u svakom slučaju mora da se plaća 9000 rsd? Treba mi radi odlaska u inostranstvo. Koliko dugo traje testiranje i kad se dobija rezultat? Da li se u digitalni sertifikat unosi datum i vreme rađenja testa ili dobijanja rezultata (jer test ne sme da mi bude stariji od 72 sata pre ulaska u državu u koju putujem)?

Ja mogu da odgovorim za kako je bilo pre nekih sest meseci u Bg tj pre vakcine, od onda ne znam da li se nesto promenilo :

- cena je bila 9000 izuzev ako se putovalo u nemacku a i bila je neka razlika u ceni za srbe i za strance (to proveriti)

- samo testiranje traje par minuta, rezultat otprilike 12 sati kasnije (i to proveriti)

- u certifikat se unosi vreme radjenja testa (sat i minut)

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Ljudi, da li PCR test u svakom slučaju mora da se plaća 9000 rsd? Treba mi radi odlaska u inostranstvo. Koliko dugo traje testiranje i kad se dobija rezultat? Da li se u digitalni sertifikat unosi datum i vreme rađenja testa ili dobijanja rezultata (jer test ne sme da mi bude stariji od 72 sata pre ulaska u državu u koju putujem)?

Da, osim ako te ne testiraju u kovid ambulanti zato što imaš simptome. Test ba sopstveni zahtev (npr radi putovanja) se uvek plaća. Ako se testiraš ujutro rezultati se dobijaju poslepodne. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ras kass said:

Imaju propusnice, mora test pre dolaska I test nakon sletanja. U Abu Dabiju se rade I dodatni testovi nakon par dana. Karantin 12 dana za nevakcinisane. Maske naravno obavezna unutra, kazne paprene. Ne znam da li jos imaju narukvice sa GPS-om koje pirate da li postujes karantin a koju dobijes nakon sletanja. 

I buster su krenuli medju prvima. 

ima logike, i dodatno pokazuje da vakcina sama po sebi nije resenje u ovom trenutku. vakcina, maske i stroga kontrola postovanja izolacije i nosenja maski je dobitna kombinacija. druga opcija uspesne borbe sa coronavirusom je kineski model lokalnih lokdaunova i pracenja kontakata, uz naravnu vakcinaciju kompletnog stanovnistva starijeg od 3 godine.

 

inace, bacio sam pogled i na situaciju sa vakcinacijom u Rusiji, posle visemesecne stagnacije na oko 33-34%, konacno su se odlepili i sada su skoro na 40%, ne znam da li je to rezultat ovog opsteg pomora tamo ili je u pitanju uvodjenje nekih propusnica (ili kombinacija ovih faktora), @attolini je verovatno upuceniji u problematiku 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Ljudi, da li PCR test u svakom slučaju mora da se plaća 9000 rsd? Treba mi radi odlaska u inostranstvo. Koliko dugo traje testiranje i kad se dobija rezultat? Da li se u digitalni sertifikat unosi datum i vreme rađenja testa ili dobijanja rezultata (jer test ne sme da mi bude stariji od 72 sata pre ulaska u državu u koju putujem)?

Za inostranstvo mora u SR da se plati. Test traje kratko samo sto mozda moras da cekas u redu (moja mama radila pre par dana) nisam pitala koliko je cekala na rezultat ali vreme je upisano (kad si radio test). U svakom slucaju ona dobila na vreme. Morala je da ceka u redu sa obolelima 😡

Ali jbga otisla nakon 2 godine da vidi sestru.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, JohnnyDragon said:

Jel I dalje nije jasno da vakcine ne štite od dobijanja covida, nego donekle daju šansu da se nema teška klinička slika.

Take it or leave it.

 

Meni jedino smeta što treba 3x godišnje da se bodem , msm da je preterano, ne znam ni jednu drugu vakcinu koja zahteva tako nešto.

Ma ne smeta meni. Smeta doduše logici kovid propusnica, ali hej svaka prilika da država propiše alibi meru je dobra.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...